CETA-BEVER BUITENBIJTS Oostduitse boerenterreur d&itjeqUen Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 23 APRIL 1960 De gisting in Zuid-Korea heeft dezer dagen weer eens de aandacht ge vestigd op een land, dat tot de zor genkinderen van de toch al zo zwakke democratie in Azië behoort. President Syngman Rhee is erin geslaagd met be hulp van politie en leger de rust, althans voorlopig en naar het uiterlijk te doen terugkeren, maar dit herstel van de orde is gepaard gegaan met het verlies van meer dan honderd mensenlevens. Dat de regering daarna is afgetreden en dat ook het bestuur van Rhee's liberale partij het bijltje erbU neergelegd heeft, bewijst wel, dat er iets scheef gegaan is. Zelfs de zogenaamd liberale, maar in wezen conservatieve medestanders van de president hebben blijkbaar de nood zakelijkheid ingezien van een nieuwe koers. Het verzet van brede lagen der bevolking, waarbij de jongeren (leerlin gen van middelbare scholen en studen ten) als demonstranten optraden, richtte zich vooral tegen de onlangs (op 15 maart) gehouden verkiezingen, welke president Rhee voor een vierde termijn aan de macht brachten. Het percentage ten gunste van hem uitgebrachte stem men bedroeg ruim negentig, maar er de den geruchten de ronde, dat er bij de stembus geknoeid was, hetzij door het uitoefenen van druk op de kiezers, hetzij door het vervalsen van de cijfers. Nu mag men aannemen, dat Rhee tóch wel voor een nieuwe ambts termijn zou zijn gekozen, ondanks zijn 85-jarige leeftijd, want de bezwa ren gaan voornamelijk tegen de figuur van vice-president Lee Ki-pong, een bui tengewoon ongemakkelijk heer, die in genoemde functie de plaats heeft inge nomen van 'n lid van de (Democratische) oppositie. En aangezien het dit jaar reeds de tweede maal was, dat een De mocratische concurrent van Syngman Rhee betrekkelijk kort voor de verkie zingen overigens geheel buiten toe doen van de liberalen het leven ver loor, waardoor van een „verkiezing" nau welijks gesproken kon worden, kan men zich voorstellen, dat een groot deel van de bevolking deze gang van zaken der mate betreurde, dat er een gespannen atmosfeer ontstond. En zou de nieuwe vice-premier dan nog geheel volgens de regels en zonder geknoei met de stemcij- fers gekozen zijn, dan ware er wellicht nog geen onrust ontstaan, maar al bij al was het resultaat zo onbevredigend, dat er eens stoom afgeblazen werd. Dat is helaas uitgegroeid tot een bloedig inci dent, dat mogelijk een nieuwe ontwik keling zal inleiden. Ia een geval als dit is het bijzonder ge makkelijk Syngman Rhee voor alles verantwoordelijk te stellen. Zeker, zegt men dan, hy heeft zyn grote ver diensten gehad en jarenlang vanuit Amerika gepoogd zijn land te bevrijden van de Japanse overheersing. Toen dat eindelijk, na de tweede wereldoorlog, een feit werd. was het natuurlijk een bitte re teleurstelling voor hem, dat Korea ge splitst werd in twee delen: het noordelij ke onder communistisch bewind, het zuidelijke onder Amerikaanse bescher ming. En al werd hij dan in 1948 tot pre sident van Zuid-Korea gekozen, hij was toen al te oud en miste de aansluiting bij de eisen van de tegenwoordige tijd. Bovendien speelde zich in juni 1950 de rampzalige invasie door de rode horden uit het noorden af, na de oorlog gevolgd door een vloedgolf van vluchtelingen, waardoor tweederde van de dertigmil joen Koreanen in het overwegend agra rische en industrieel-onderontwikkelde euiden kwamen te wonen. De hieruit voortkomende problemen gingen de kracht van Syngman Rhee te boven en nu poogt hij zijn 'bewind nog staande te •houden door steun van politie en leger. Toegegeven moet worden, dat deze voorstelling van zaken in zoverre juist is, dat er in het zuiden inder daad te weinig aan een progressieve aanpak van de grote vraagstukken wordt geiaan. Om het kort te zeggen: Zuid-Korea is een verre van voorbeeldi ge democratie, zoiets als (Zuid-)Italië in Europa. Maax men kan het natuurlijk nog scherper formuleren door te zeggen, dat Zuid-Korea teveel overeenkomst vertoont met Noord-Korea (met deze uitzondering dan, dat in het noorden meer aan industrie gedaan wordt, overi gens alleen maar omdat de Japanners vroeger de fabrieken bij voorkeur ten noorden van de 38ste breedtegraad plachten te vestigen). Met teveel over eenkomst bedoelen wij dan: hetzelfde gemis aan vrijheid, het ontbreken van zeggenschap van de grote massa, een hardhandige politie en soortgelijke ken merken van een rode terreurstaat. In- plaats van Zuid-Korea tot een „etalage van de democratie' te hebben gemaakt, heeft Syngman Rhee een hardhandig regime ingesteld, dat enerzijds te ouder wets is en anderzijds te weinig vrijheid vertoont om erg aantrekkelijk te zyn voor de buurlanden. Eên ding mag men overigens niet ver geten. Wie een afkeurend oordeel velt over Zuid-Korea. heeft héél ge makkelijk praten! In Nederland zou óók niet de betrekkelijke vryheid van thans heersen wanneer de communistische ter roristen, spionnen en agitators voortdu rend actief waren met him ondermijnen de aibeid! Laten de denkers-in-ethische- sohema's dus gerust maar een toontje of wat lager zingen! Bovendien heeft de stroom vluchtelingen uit het noorden- met-zyn-fabrieken de zorgen van het zuiden-met-zyn-landbouw oneindig ver zwaard, zodat ook om die reden mati ging van de kritiek geboden is. Doorlo pend veroorzaken de rode opruiers on rust, hetgeen de kalmte onder de politie ook al niet 'bevordert. Geen wonder dat dus het gevaar ontstaat van al te spoe dig grijpen naar de vuurwapenen. Waar mee deze handelwijze overigens niet goedgepraat kan worden, want er moet tenslotte gelegenheid zijn om op orde lijke wijze protest aan te tekenen tegen misbruiken in het landsbestuur. Ut het bovenstaande volgt, dat de afweerhouding van Syngman Rhee. die zyn leven lang gestreden heeft voor een vrij en democratisch Korea, maar dit ideaal door de schaamteloze dictatuur van de roden in feite vernie tigd zag, tot op grote hoogte alleszins begrijpelijk is. Hij zag al de helft van zijn land achter het bamboegordijn langs de 38-ste breedtegraad verdwijnen en gevoelt er vanzelfsprekend heel wei nig voor ook het overgebleven deel aan de Chinezen in handen te spelen. Des ondanks is een vrijere meningsuiting in Zuid-Korea op den duur net zo goed mogelijk als bijv. in West-Duitsland, dat in soortgelijke omstandigheden verkeert en eveneens het communistisch gebroed langs de grenzen met een deel van het voormalige rijk moet dulden. Helemaal gaat die vergelijking natuurlijk niet op, want West-Duitsland ligt militair veel gunstiger dan Zuid-Korea, dat bovendien niet omringd is door landen met een eeuwenoude democratische traditie. Men zij dus uitermate voorzichtig met het oordelen over toestanden en omstandigheden, welke niet zomaar met die in de vrije Westelijke wereld vergeleken kunnen worden, hoe spoedig dat ook door oppervlakkige quasi-ide&listen pleegt te geschieden. Het gaat dus om het oordeel van nuch- Evenwicht (Van onze t.v.-medewerker). Mr. Hil terman is in Moskou geweest en kwam daarover gisteren wat hui selijk (en soms wat langdradig) vertel len. Er was sinds zijn eerder verblijf, nu al weer enige jaren geleden, wel één en ander veranderd, maar dat leek meer dan het werkelijk was. Feitelijk was er tooh wel erg veel bij het oude gebleven en volgens de 6preker was nu alles zo geconsolideerd, dat een libera lisatie van het systeem als volkomen uitgesloten moet worden beschouwd. Waarvan acte. „Dat is nu die luchtmacht van onswas een onderdeel, dat beter was dan het zich Met aanzien. Er kwam wel even een wat snorkend verhaaltje tussen in over onze waardevolle func tie in NAVO-verband, maar de opzet was om doodeenvoudig eens duidelijk te laten zien hoe het grote risico van de mens, die degelijk opgeleid in een straaljager vliegen moet. door een menselijkerwijs gesproken nóg gro ter veiligheid wordt beschermd. Een sympathieke opzet, die dan nog overvol was gevuld met een serie plaatjes van gierende en formatievliegende machi nes. Alle mogelijkheden voor een sma kelijke reportage waren deskundig uit gebuit. Het amusement, dat dit evenwichtig programma, besloot, was van een uit zonderlijke kwaliteit en in prima ba lans gehouden. Men kan natuurlijk stellen, dat het al weer (niet eens) ver kapte reclame was voor een hotel in een van de badplaatsen, maar dat neemt niet weg. dat we bewondering hebben voor de man, die daar met de produk- ie van het amusement is belast, want die kent zijn werk en beheerst zijn za ken. Voor een vrijdagavond zou de AVRO trouwens nooit voldoende middelen ter beschikking kunnen stellen om een zo dure pl-od uk tie te kunnen brengen. De laatste naam, die in het programma overzicht werd vermeld, willen we voor rang verlenen. Het is die van Henk van der Molen, die de regie voerde, een las tige opgaaf, die hij met veel vaardig heid en smaak uitvoerde. Het begon met een acrobatisch danseresje, veder licht. sierlijk en razend snel. Het aan kijken dubbel en dwars waard. Een Deense jongleur haalde nu weer een een paar staaltjes uit. die we niet iedere dag zien verrichten. Hij werd charmant geassisteerd en de camera zorgde ervoor, dat de kijkers niet van de hoofdzaak werden afgeleid. Het Italiaanse orkest met zang van de Franse samenzweerder kwam zich melden Linkse auteur gearresteerd (Van onze Parijse correspondent) Dr. Martin, die door velen beschouwd wordt als de voornaamste gangmaker van het komplot, dat eind januari in Algiers werd gesmeed tegen de Franse staat, heeft zich uit eigen initiatief by de politie gemeld. Dr. Martin die onder de schuilnaam van „de oude" al weken lang door de Franse politie werd ge zocht, is in de Paryse Santé-gevangenis achter de tralies gezet alvorens hij zich samen met Pierre Lagaillarde en andere fascistische gangmakers voor de rech ter zal moeten verantwoorden. Dr. Martin, die ruim 60 jaar oud is, heeft onder de derde, de vierde en de vijfde republiek stelselmatig behoord tot de rechts-extremistische groepjes en partijtjes waar men de samenzwering tegen de staat bijna als een professio neel gezelschapsspel beoefende. Martin heeft de politie meegedeeld, dat hij zich niets te verwijten had en zich zo on- schulwdig voelde als een pasgeboren zuigeling. Hij had aan de oproep van de justitie tot dusver geen gehoor willen geven, omdat hij er geen prijs op stelde te worden verhoord terwijl de Russische premier Nikita Kroesjtsjef zich op Franse bodem bevond. De bekende Franse schryver en jour nalist Georges Amoud, die onder meer het tekstenboek van de film „Le salaire de la peur" op zijn naam heeft staan, is gearresteerd onder de beschuldiging militairen tot desertie te hebben aan gespoord. De directe aanleiding van deze arres tatie is een verslag, dat Arnoud drie dagen geleden in het rechtse avondblad .Paris Presse" publiceerde van een pers conferentie, die hij als enige Franse journalist, doch met verschillende bui tenlandse collega's, bijwoonde. De pers conferentie werd gegeven door prof. Jeanson, die door de politie wordt ge zocht. Prof. Francois Jeanson bracht op die persconferentie in Parijs verslag uit van zijn activiteit ter politieke en fi nanciële ondersteuning van dè Alge rijnse nationalisten, wier partij hij met grote overtuiging heeft gekozen. Door de Franse regering wordt deze jonge pro fessor in de wijsbegeerte daarom met niet minder kracht als een landverra der aangemerkt. Deze persconferentie heeft ook de in directe aanleiding gevormd voor de in beslagneming van de beide linkse week bladen ,p.' Express" en .Prance Obser- vateur". Advertentie Schuren, bungalows, schuti chique Mirjam Manna deed het werk vol toewijding. Een glanspunt van deze glansrijke manifestatie was wel het Tsjechisch poppenspel. Na een droge opening, 'kwam er ineens een in het geheel nJet verwachte vaart en verras send raffinement dn het geval, eerst met de trompettist en de humoristische vogel struis met kiekens. Daarna was het een fabelachtig gerock en geroll, dat terecht hartelijke toejuichingen ver oorzaakte. De van een grootvader geërfde scha duwbeelden waren om Jaloers op te worden, doodeenvoudig, maar bijzon der knap. De imitator bracht gezellige mensen, gezellig plezier en tot slot wer velde een Spaans danspaar over het podium met alle fierheid, waarover men over de Pyreneën beschikken kan alsof het niets is. Al deze voortreffelijke cabaretnum mers werden met een gemak op onze beeldbuis gebracht alsof het een studio- uitzending was, maar de regisseur heb ben we al complimenteus genoemd, dus daarover behoeven we niet verder uit te welden. De Westduitse regering heeft gisteren de publieke opinie in de gehele wereld gewezen op de ellende, die in Oost- Duitsland is veroorzaakt door de com munistische collectivisering van de land bouw. Hier worden twee doeleinden na gejaagd, aldus de regering Adenauer: de bewuste verdieping van de tegenstelling tot het Westen, vlak voor de topconfe rentie en sabotage van het streven der Duitse eenheid. De regering wyst erop, dat er voor de Oostduitse boeren, middenstanders, en andere kleine zelfstandigen, die via een onmenselijke terreur gedwongen zijn of worden hun bedrijf op te geven en toe te treden tot een kolchose, geen beroep op een hogere instantie mogelijk is. Er blijft maar een uitweg over: de vlucht naar het Westen. De regering belooft alles te zullen doen om de vluchtelingen te helpen bij de opbouw van een nieuw bestaan. Zij deed een beroep op de deel staten. de gemeenten en de beroeps organisaties en sprak tenslotte over „een terugkeer tot barbaarse toestanden, waarin het communisme Midden-Europa heeft gestort". De socialistische oppo sitiepartij de SPD noemde Oost-Duits- land „één groot tuchthuis". In de tien dagen, die de abnormale vluchtelingengolf voor, tijdens en na Pasen, van 11 t/m 21 april duurde zijn ongeveer 6000 boeren en middenstan ders uit het oosten naar West-Berlijn gevlucht. Men weet in West-Berlijn nauwelijks raad met deze golf van men sen. De vluchtelingenkampen zijn over vol. Mannen, vrouwen en kinderen staan er dagelijks in de rij. Men reserveert steeds weer nieuwe vliegtuigplaatsen voor de vluchtelingen, die tenslotte in West-Duitsland een definitief onderdak moeten vinden. Inmiddels probeert het Oostduitse communistische regime de zaak te sus sen. Het noemt de Westberlijnse en Westduitse vluchtelingencijfers leugens. En het ontkent, dat thans de kleine zelfstandige middenstanders aan de beurt zijn met de collectivisering, maar tezelfder tijd begon men aan de Oost duitse Oostzeekust de laatste zelfstan dige vissers te collectiviseren WANNEER U echt eens zo „entre nous" wilt zyn, vindt U bij TEAROOM - RESTAURANT BRCESHtMT 85- LEIOEN de goede sfeer. Geopend tot 12 uur nun. Drankvergunning aanwezig. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evang. Christengemeen schap „Ecclesia". 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-tentoonstelllng „Eigenwerk van cursisten". 3-5 en 8-10 u. nam. Hooigracht 84: Foto Expo. Inst. voor Arbeidersontwikkeling. 38 uur nam. Luth. Kerk: Avondgebed. Ds. Haan. 7.15 uur nam. Marekerk: Vijftig Jaar N.P.V. Spr. ou- baas A. Beekes. 6.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam St.-AntonlusclubhulsFilatellstendag. 9.30 uur voorm. 4.30 uur nam. ZONDAG In den Vergulden Turk: Wijdingsdienst Rozekrulsersgenootschap. 10.30 uur voorm. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. drs. W. van Lohuizen. 11 uur voorm. Lldo-theaterInstituut voor Arbeiders ontwikkeling. „De mooiste vrouw ter we reld". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn. Opv. van de toverfonteln. 3 uur nam. Oegstgeest: Café de Rode Leeuw. Start bekerjacht Ver. voor Experi menteel Radio-onderzoek. 1 uur nam. MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Fllmvoorlich- ting Alg. Ziekenfonds „Lelds Onderling Ziekenfonds. 8 uur nam. De Doelen: Prijsuitreiking Leldse Ama teurfotograf enver. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Contactavond Leldse Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Gulden Vlies: Llssone Lindeman-film met modeshow voor Ned. Ver. van Huis vrouwen. 2 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Blaffen tegen de maan". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Lissone-Lindeman en modeshow fa. Lan- fers. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Verfdemonstratie „Doe het zelf". 8 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. Propa- ganda-avond Alg. Bond v. Ouden v. Da gen. 8 uur nam. DINSDAG Amsterdamsche Bank: Jaarvergadering Ver. tot Bevordering van de bouw van Werkmanswoningen. 5 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Filmvoorllch- tlng Alg. Ziekenfonds „Lelds Onderling Ziekenfonds. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Blaffen tegen de maan". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Alg. Ned. In validenbond. Feestavond Sempre Avantl's „Jong en Jolig". 8 uur nam. De Harmonie: Jaarvergadering afd. Lel den Expogé. 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. dhr G. Roosegaarde Bisschop over „Antieke klokken". 8 uur nam. tere waarnemers, die met de beide be nen op de grond staan, maar nochtans tot de conclusie zijn gékomen, dat een regime van het type-Syngman Rhee zyn tyd heeft ge-had, hoe groot de verdien sten van deze „vader des vaderlands" in velerlei opzicht ook zijn geweest. Van daar dan ook, dat Washington een waar schuwende stem heeft laten horen en ge maand heeft, dat de regering veel meer naar de kritiek van de oppositie dient te luisteren. Het is te hopen, dat Rhee deze raad zal opvolgen. Het zou immers tra gisch zyn, indien er een diepe kloof zou ontstaan tussen zyn opvattingen en die van de grote massa des volks. Rhee's verdiensten voor de vrye Zuidkoreaanse natie zijn veel te groot om hem niet een verstandige koerswijziging toe te wen sen, waardoor aan de wensen van zeer velen tegemoet wordt gekomen. Dat hy daarnaast attent blyft op het sluipende rode gif ligt voor de handl BINNENLAND Voor de Ingang van de toekomstige Europoort bij Hoek van Holland is een, vermoedelijk uit de oorlog overgebleven, een-mansduikboot gevonden. Aan het vaartuigje was nog een torpedo bevestigd. Het bergingsvaartulg Jan van Gent heeft het geval in de takels genomen. In aanwezigheid van de Zweedse ambassadeur en mevrouw Dahlman, de consuls-generaal van Zweden in Amster dam en Rotterdam, de heren R. J. H. Fortuyn en M. Mees, vertegenwoordigers van Noorse en Finse verenigingen hier te lande en vele genodigden heeft de Zweeds-Nederlandse vereniging gister avond in het Kurhaus te Scheveningen haar 50-Jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van het feit. dat het vyftig Jaar geleden is, dat de vereniging De Nederlandse Padvinders werd opge richt, is een jubileumuitgave verschenen van het officiële orgaan der vereniging, tevens leidsters- en leldersblad Weest Pa raat. Deze Jubileumuitgave bevat een schriftelijke felicitatie van Prins Bern- hard. In 1925 telde de padvindersbewe ging in Nederland 4350 leden, in 1939 14.550. in 1955 32.884, in 1958 35.481 en in 1959 36.496. De Vereniging van Reclasseringsin- stellingen zal haar algemene vergadering woensdag 25 mei in Esplanade te Utrecht houden. Tijdens deze vergadering zal prof mr. I. A. Diepenhorst een inleiding hou den over het onderwerp „Deining rondom het beroepsgeheim". De 3-Jarige Carla Venus is gister morgen op de Rijksstraatweg te Gaande ren (gem. Doetlnchem) door een bestel auto aangereden toen zij plotseling over stak. Het kind werd op slag gedood. Bij de selecte groep koninginnen en misses, die telkenjare in ons land wordt gekozen, zullen in september twee nieu we misses worden gevoegd, namelijk Miss Make-Up 1960 ln de leeftijdsgroep boven 25 Jaar en een soortgelijke miss Jonger dan 25 Jaar. De verkiezing van beide da mes zal geschieden tijdens de openings dag maandag 5 september van de in de Haagse Houtrusthallen te houden inter nationale drogistenbeurs. Miss Make-Up zal, zo willen de organisatoren, géén schoonheidskoningin zijn, maar een zo beschaafd mogelijk verzorgde vrouw of meisje. Een landelijk „concours van de goede smaak" moet aan de uitverkiezing voorafgaan. De Utrechtse gemeenteraad heeft f;lsteravond zonder hoofdelijke stemming r. J. A. Kuiper uit Rotterdam benoemd tot 6tedebouwkundlge voor uitwerking van het verkeersplan-Feuchtinger. Ir. Kuiper maakt deel uit van het bureau Kulper-Gouwetor-De Ranitz te Rotter dam. BUITENLAND Volgens een marktonderzoek van de Boeing vliegtuigfabrieken in Amerika zijn over de wereld 7172 passagiersvliegtuigen ln gebruik en 614 ln bestelling. Het De- treft hier toestellen met een bruto ge wicht boven negen ton. In Europa bezit ten de luchtvaartmaatschappijen tezamen 3056 vliegtuigen voor pasagiersvervoer. Onder Nederlandse vlag vliegen er daar van 99 (96 KLM en 3 Martini Air Char ter). In de kerken in Rome zullen „Juke boxes" geplaatst worden. De kerkgangers zullen als zij een munt in de automaat werpen en een koptelefoon opzetten be schouwingen kunnen horen van kerkge leerden. Het congres van het Joegoslavisch verbond van socialistische partijen heeft vrijdag wijzigingen in zijn statuten aan vaard die de interne structuur democra tischer maken; ook zal het verbond meer een eigen politiek leven leiden dan slechts de richtlijnen van de Joegoslavische com' munistische partij te weerspiegelen. De Zuidafrikaanse Academie voor Kunst en Wetenschappen heeft de Hert- zogprys voor drama toegekend aan prof. N. P. van Wijk Louw. hoofd van het de partement Nederlands-Afrikaans aan de universiteit van Wltwatersrand. De toe kenning geschiedde voornamelijk op grond van het versdrama „Germanicus". Prof. Van Wijk Louw, die verbonden is geweest aan de Gemeentelijke universiteit te Am sterdam. heeft reeds tweemaal de Hert- zogprijs voor poëzie en eenmaal voor kri tisch proza en essay gekregen. Twee leiders der Franse kolonisten, die in Algiers in opstand zijn gekomen tegen De Gaulle en zijn regering. Pierre Lagaillarde en de voormalige afgevaar digde Demarquet, die te Parijs gevangen zyn gezet op beschuldiging van samen zwering tegen de regering, hebben presi dent De Gaulle schrlfteiyk om invrijheids- stelling verzocht. ZIJ protesteren ertegen dat zij gevangen worden gehouden, terwijl „verraders en misdadigers, die de Alge rijnse opstandelingen helpen", wel worden vry gelaten. Prins Juan Carlos, de 22-Jarige zoon van Don Juan, de Spaanse troonpreten dent, is gisteren ln Madrid aangekomen HIJ zal in de komende drie Jaar aan de universiteit van de Spaanse hoofdstad po litieke economie en rechten studeren. Het aantal colleges dat hij zal lopen, zal ech ter afhangen van de wyze waarop de stu denten op zijn aanwezigheid reageren. Danleri Amoeron, een lid van de Etesotstam ln Oost-Oeganda, heeft be kend het been van een driejarig meisje van zijn stam te hebben geroosterd en opgegeten. HIJ zal terechtstaan wegens moord op het kind. Communistische rebellen uit Noord- Vietnam zijn tweehonderd kilometer ten zuidwesten van Saigon ln een door Zuld- vietnamese militairen gespannen hinder laag gelopen. 32 opstandelingen sneuvel den. De Zuidvletnamese militairen maak ten wapens en documenten buit. Uit de gevangenis van Valenciennes, in Frankrijk, zijn tien Noordafrikaanse opstandelingen ontsnapt. Vier hunner zyn weer gevat, de politie maakt Jacht op de zes anderen. De Franse politie heeft te Marseille een 39-jarige man gearresteerd, die pro beerde twintig gestolen kostbare moderne schilderijen w.o. werken van Picasso, Braque, Dufy en Modigliani ter waar de van ongeveer anderhalf miljoen gul den, te verkopen. De schilderijen zijn uit een voornaam hotel-restaurant te Saint Paul de Vence, nabij Cannes, gestolen. De aangehoudene bekende een der dieven te zijn. De Klu Klux Klan van Macon, een stad in de Amerikaanse staat Georgia, faat. althans wat haar uitrusting be reft, met haar tijd mee. Tot op heden werden bij protestacties tegen negers hou ten kruisen gebruikt, die b.v. voor de woning van een neger die men angst wil de aanjagen, in brand werden gestoken. De Klan van Macon heeft nu eenter een uitneembaar kruis laten vervaardigen met rode elektrische lampjes, die op het licht- net of een accu kunnen branden. Donder dagavond werd het nieuwe kruis ingewyd bij een protestactie tegen negers die een woning hadden betrokken dicht ln de buurt van een uitsluitend door blanken bewoonde wyk. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Gemengd koor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Amateursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse liederen. 16.30 Instrumentaal octet. 16.50 Rep. Int. Hockeywedstr. Heren Nederland- Wales. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken. 20.30 Qulzprogr. 21.10 De Knipperbol, pol. praatje. 21.20 Gevar. pro gramma. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Iram. 10.00 VPRO: Samen thuis. VARA: 10.20 Op reis door de wereld, pol. praatje 10.30 Herh. v. progr.'s v. d. afgelopen week. 11.40 Cello en piano. 12.00 Lichte muz. 13.40 Sportrubr. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Klein- kunstprogr. 20.40 Intermezzo. 20.50 Hon gaarse muz. 21.05 Gevar .progr. 22.10 Dag sluiting. VOOR ZONDAG 24 APRIL gelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Klein Koor en ka- merork. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Utrechts Stedel. ork., koren en sol. 12.15 Actuele geloofsproblemen, lezing. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Gram. 14.00 V. d. kind. 14.30 Interlandvoetbalwedstr. België Nederland. IKOR: 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Jeugddienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Naar een Evangelische Kerk ln Nederland, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De gelijkenissen van Je zus. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Caba ret. 20.30 Kunst en Letteren, congres. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd .IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Theaterork. en sol. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgel- en pianospel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Me- ded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 13.55 Boekbespr. 14.10 Radio Phll- harm. ork. en solist. (Om 15.10-15.20 Fllmpraatje)16.05 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing. 17.15 De vluchtende mens. lezing. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Zigeunermuz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Vroeg in de morgen Helladio. hoorsp 21.15 Promenade-ork. en Radiokoor. 21.45 Stemmingsbeelden uit het Franse leven. 22.00 Lichte muz. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Pianoimprovisa ties. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York cal ling. 23.20 Nwe gram. uit Frankrijk. 23.55- 24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal, 11 uur ds. G. van Duinen van Wassenaar - uitzen ding van dienst voor belangstellenden op 17.4.1960: 2.45 uur Klnderdienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 1820 uur) I: Richard Wagner, Siegfried Idylle. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevitch. Rest. Van der Heyden: Lunchbyeen komst Ned. Mij voor Nijverheid en Han del. Spr. jhr. W. van Andringa de Kem- penaer over „Reclame zonder reclame". 12.30 uur nam. ZomerzorgLedenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Toneelavond „Selskip Fries- lan" ,,'n Poppehus". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Causerie Jack Verhagen over een winter in de Atlantische Oceaan. 2.30 uur nam. Kaasmarkt 1: Ledenvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum, Opvoering „Ik herinner me mamma". 8 uur nam. Oegstgeest: Jaarvergadering van aandeelhouders N.V. Ingenieursbur. voor Bouwnijverheid. 10.15 uur voorm. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Leldse Chr. Oranjevereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. P. van Wichgeren over „Pales tina, het land van de bybel". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Nederland schildert". Werkd.: 10-4 uur; zondag: 1-4 uur nam. (tot 25 april). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Studio: „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Breng de Bismarck tot zinken". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Inspecteur Hardesty F.B.I.". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 6.45 en 9 uur; zondag: 2.15, 4.30, 6.45 en 9 uur. Casino: „Razzia ln de onderwereld". 18 laar. Dagehjks: 7 en 9.15 uur. rs Middags: „Alleen op de wereld". Trianon: „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De Mummie". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De drie musketiers". Astra Wassenaar: vrijdag 8 uur, zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Paspoort der schande". 18 Jaar. Maand.- dlnsd.- woensd.- 8 uur „De levensroman van Richard Tauber". A.l. Donderdag: 2.30 en 8 uur „Het loon van de angst" .18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur „Abbott en Costello in Alaska". A.l. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Plei ter, Van Leeuwen, H. Jasperse, van Boekei en Meel. Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. By geen geboot by (Jw buisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22,22,2. II: Johannes Brahma: 1. Tragische Ou verture op .81. Philharmonia Orkest olv. Alceo Galliera. 2. Dubbelconcert in a kl. t. op. 102 voor viool, cello en orkest. Alle gro. Andante. Vivace non troppo - Poco meno allegro - Tempo primo. David Ols- trach, viool. Pierre Fournier, cello. Phil harmonia Orkest olv. Alceo Galliera. Ill: Richard Strauss: 1. Concert voor hoorn en orkest nr. 1. in es gr. t. op. 11. Allegro. Andante. Allegro - Rondo (Alle gro - Tempo I - Lento - Tempo I). Den nis Brain, hoorn. Philharmonia Orkest olv. Wolfgang Sawallisch. 2. Also sprach Zarathustra op. 30; Sehr breit - Von den Hinterweltlern - Von der grossen Sehn- sucht - Von den Freunden und Leiden- schaften - Das Grablied - Von den Wis senschaften - Der Genesende - Das Tanz- lied - Das Nachtwandlerlled. Phllharmo nlsch Orkest van Berlijn olv. Karl Böhm. (Vioolsolo: Michel Schwalbé). TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 10.15 Plechtige Hoogmis. 20.00 Oude filmjournalen. 20.25 Gevar. muz. 20.50 Sportprogr. 21.10 Amsterdams Kunst maandork. en solist. 21.50 Epiloog. NTS: AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.0022.30 Sportact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 11.35 Verz. progr. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.14-15.33 lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.50 Money Matters. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadigh.oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Ork. conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Vloolrecltal. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Idem. 14.15 Idem. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 In- terv. en gram. 18.00 Liedjes. 18.30 Her- sengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Mu sical. 22.00 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. v. vroeger. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.25 Klass. muz. 14.30 Volksmuz. 15.00 Operafragm. en walsen. 16.30 Lichte muz. 17.00 Lichte muz. 18.20 Pianoconc. 18.45 Liederen. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.50 Dansmuz. 23.30 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 15.45 La f 11- le de Madame Angot, komische opera. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 Weerber.). 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en Bel Cantoconc. 15.00 Voet- balrep. 16.45 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Gitaarrecltal. 18.30 Godsd. avond halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Pianowedstryd. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gram. 484 m. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.50 Rep. voetbal- wedstr. België-Holland. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. en sol. 18.35 Gram 19.30 Nws. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 We- reldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 25 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nyvs. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleer gang. 11.00 Gram. 11.30 Qulzprogr. 12.00 Tenor en plano. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.30 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 By- beloverdenking .16.30 Klavecimbelrecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: Nieuw-Guinea-kro niek door mr. dr. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Koorzang. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 19.55 Tussen Sabbath en Zondag, hoorsp. 21.30 Strijkkwartet. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Oude muz. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor ons platteland, lezing. 12.43 Hamondorgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en pia no. 14.30 Gram. 14.50 Van alle breedte graden, lezing. 15.05 Radio filharm. ork. en solist. 16.40 Gram. 17.00 V. d. padvin ders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Ultz. v. d. Paci fistisch Socialistische Party in het kader v. d. door de Regering t.b.v. de politieke partijen gevorderde zendtijd: Niet praten maar doen, door ir. H. J. van Steenis. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit, lezing. 19.00 Kamermuz. 19.30 Mu zikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 22.30 Nws. en beurs ber. v. New York. 22.45 Journ. 22.55 Pro- Jramma voor alle weggebruikers. 23.25 azzmuz. 23.55-24.00 Nws. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Oude liedjes. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Accordeonspel. 16.45 Progr. voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Idem. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gevar. progr. 13.45 V. d. kind. 14 00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Gevar .muz. 15.15 Zang. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagb. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 21.30 Nws. en gevar. progr. Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). Gram. 22.30 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Muz. voor 2 piano's. 14.30 Ork. conc. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 19.45 Muzikaal zelfportret. 21.45 Nws. 22.10 Jazmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettefragm. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Ork. conc. 16.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.05 Gram. 20.15 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Kamer muz. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen .16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Vioolsolo. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. conc. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55- 23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamerork. en soliste. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse Belgische muz. 17.40 Gram. 20.00 Le malade imaginaire .operette. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2