;hr. ulo katwijk verovert leidsch dagblad - beker Wordt Van der Linden „boeman" van Deurne? Lagere school Caeciliastraat hield Leidse eer hoog Yolleyhaltoernooi N.O.-leraren brengt zege voor Breda Om de Zilveren LD-koning Zaterdag 23 april 1960 Zesde blad no. 30032 Streek finale schoolvoetbaltoernooi „Nog evenen dan komen Parijs en Zürich naar Leiden voor de hoolvoetbalfinales", zei schertsend onze sportieve wethouder Van haik, daarmee doelend op de enorme vlucht, die het schoolvoetbal ids het baanbrekend werk van ASC en DOCOS heeft genomen in domein van de Afdeling Leiden der KNVB. Terecht bracht hij dens de prijsuitreiking de velen hulde, die daarvoor veel vrije tijd ven, bracht de jeugd op geestige wijze in de Wembley" sfeer en irgde op deze wijze voor een voortreffelijk slot van een wederom slaagd toernooi. [et was gisteren de dag der Streek- iles, waarbij de winnaars van de mooien uit de Rijnstreek, de Bollen- »k, de Duinstreek in Leiden elkaar moetten. iestart werd met de wedstrijden voor re scholen tussen resp. de St.- mchool Noordwijk en de Leidse ipioen Caeciliastraat, R.-K. Jon- school Lisse en St.-Bonifaciusschool Alphen. De eerste wedstrijd leverde verdiende 10 zege op voor Caeci- raat en waar de andere wedstrijd middel van strafschoppen ten te van de St.-Bonifaciusschool uit moesten Leiden en de Rijnstreek e finale gaan uitmaken, wie zich ekkampioen mocht gaan noemen, pannende strijd gaven ook de ont- eüngen bij de junioren te zien. wens in het algemeen ontliepen de Jfgen elkaar weinig. De eerste ontmoeting tussen Chr. ULO twjjk en de Chr. Techn. School ien eindigde, nadat Katwijk geruime ide leiding had gehad in een 1—1 ai Alphen wist daarmee goed raad kwalificeerde zich. en teleurstelling bereidde het Rem- adt Lyceum de Leidse aanhang, door nloos te sneuvelen tegen de R.-K. 0 Lisse in de tweede wedstrijd, door doelman Onvlee zich verkeek op een re bal. Voor de finale plaatsten zich de Bollen- en de Rijnstreek, de laat- tot vreugde uiteraard van de zo Éêve Alphense wedstrijdleider Of- aga. lervolgens kwamen de senioren in het onder daverend getoeter van de TCmelde aanhang. Ontmoeting num- "één leverde opnieuw een teleurstel voor Leiden, doordat het sterk ge kte Chr. Kweekschool team er tegen teer hard werkende Chr. ULO Kat- ïniet in slaagde te doelpunten: 00 dus strafschoppen. En wie de ge- iedenis van de laatste jaren kent, et dat de a.s. onderwijzers het daarop hebben begrepen. Inderdaad nam twijk ze beter, zodat de Chr. Kweek ool zich kon gaan aankleden, niet !der echter eerst de overwinnaars ge- kciteerd te hebben. Bravo Van Rooyen! Op het andere veld kwamen de Dr. Visserschool Sassenheim en de Chr. 0 Alphen tegen elkaar uit en deze taoeting eindigde verdiend in een trwinning voor de reeds in feeststem- ag verkerende bollenmensen. FINALES Sadat commissie en scheidsrechters b verdiende thee hadden genuttigd, eden de finales voor de Lagere «oltitel het veld in geblazen. Caeciliastraat gesterkt door de l{ heer D. J. Goedhart onder- 'mt arbiter Alberts met het te van verdienste van de Af- Leiden van de KNVB. (Foto L.D./Holvast) Het doelpunt dat de Chr. VLO Katwijk, winnaar van de senioren- streekfinale, maakte. (Foto LD./Holvast) overwinningen der laatste dagen toonde aanvankelijk geen spoor van ver moeidheid en leek opnieuw aan het langste eind te gaan trekken, toen spoe dig 10 werd verkregen. Niet ontmoe digd trokken de jongens van de St.- Bonifaciusschool ten aanval en nadat was gedraaid, zorgde de rechtsbuiten met een prachtig schot voor de gelijk maker. Hierbij bleef het en stelde de jeugd zich in postuur om het volgende straf schoppengerecht te savoreren. En de heer Vreeburg mocht tevreden zijn, want zijn leerlingen namen de schoppen als volleerde matadoren. Eén en streek- kampioen der lagere scholen: Caecilia- school Leiden. JUNIOREN In de finale der junioren lieten de R.-K. ULO-jongens uit Lisse zien, dat de overwinning op Rembrandt Lyceum geen vergissing was. Spoedig na de aftrap viel het eerste doelpunt, dat na weinige minuten werd gevolgd door een tweede. Zelf liepen zij uit tot 3-0, waar na de Chr. Techn. School uit Alphen tenminste de eer redde: 3—1. Dit werd ook de eindstand en kwam de titel te recht bij het elftal, dat er de meeste aanspraak op mocht maken. Streekkampioen 1960: R.-K. ULO Lisse. SENIOREN De apotheose werd gevormd door de finale senioren, waarvoor aantraden de Dr. De Visserschool (Sassenheim) en de Chr. ULO KatwijkGeen Leidse finalist derhalve en vergissen wij ons niet, dan is dit niet eerder voorgeko men. Desondanks was er behoorlijk be langstelling naast wethouder van Onderwijs en Sportzaken, Van Schaik, volgden de heren Swanenburg, Coers, Caro, Biegstraaten voor het bestuur der Afd. Leiden de wedstrijd. In de eerste helft nam Katwijk onder luid gejuich van haar aanhang de lei ding, toen de Sassenheimse defensie een steek liet vallen en later zou blijken, dat dit doelpunt beslissend was. Want hoewel de blauwwitten uit Sas senheim er vooral in de tweede helft aan trokken, hoe vlot hun combinaties ver liepen, altijd was er wel een Katwijks been om onheil te voorkomen. Vooral de spil toonde zich daarbij van zijn beste zijde. Onder grote spanning kwam ten slotte het einde met een benauwde 10 zege voor de Chr. ULO Katwijk, dat daarmee tevens als eerste zijn naam mocht schrijven op de nieuwe beker, die de directie van het Leidsch Dagblad der traditie getrouw beschikbaar had gesteld. Streekkampioen 1960 derhalve Chr. ULO Katwijk. Vervolgens liet de eveneens enthou siaste voorzitter der Schoolvoetbalcom- missie, de heer D. Goedhart een stroom dankwoorden los voor de medewerkers van dit toernooi, die culmineerden in de mededeling, dat scheidsrechter Alberts voor het vele werk in het belang van het schoolvoetbal door het Bondsbestuur werd onderscheiden met het Insigne van Verdienste, welke mededeling uiter aard een enthousiast applaus verwekte. Vervolgens reikte wethouder Van Schaik de prijzen uit voor de afdelingen waarover wij de verslagen gaven. De Stijlprijs, beschikbaar gesteld door UVS, kwam ditmaal in handen van een school, die de finales niet had bereikt en het was een gelukkige Dick Key, die voor de senioren van de ULO Pieters kerkstraat uit handen van de wethou der deze kostbare prijs mocht ontvan gen. En hiermee viel dan het doek voor de laatste acte van het blijspel, dat aan duizenden jongeren in deze paasvakantie zoveel vreugde gafondanks de teleurstellingen, die de nederlagen ver oorzaakten. Drie stoppers in Belgische defensie (Van onze sportredacteur) Bondscoach Elek Schwartz heeft zich bij de samenstelling van de oranjeploeg voor de traditionele strijd tegen de Belgen laten leiden door de oude voetbalwijsheid „verander nooit een winnend elftalDe drie debutanten van de ontmoeting tegen de Bul garen, Henk Groot, Muller en Humphrey Mijnals krijgen dus op nieuw gelegenheid hun kwaliteit te bewijzen en o.i. terecht. In België geeft men het eigen team betrekkelijk weinig kans op een zege. De zware nederlaag, welke de Rode Duivels in de laatste derby leden, ligt nog vers in het geheugen en al boekten zij daar-, na verrassende overwinningen op Frank-" rijk en Zwitserland, de bijzondere mati ge partij voetbal van een dag of tien geleden tegen Chili sloeg de illussies al weer even snel de bodem in. Bovendien heeft de 4-2 zege van Ne derland op Bulgarije in België diepe in druk gemaakt. Joris Jacobs, de „waar nemer" van het Vlaamse blad „Het Laatste Nieuws" schreef na deze wed strijd in het Olympisch Stadion o.m.: „Het moet ons (de Belgen-red.) tot na denken stemmen dat de Bulgaren, die in 1952 de Russen de weg naar de Olym pische finale versperden en vorig jaar de lange Franse zegereeks onderbraken, zo duidelijk en verdiend werden geklopt. Het is kenschetsend voor de strijdbaar heid van het Nederlands elftal, voor zijn wilskracht en onverzettelijkheid, dat het zich met nooit verflauwende ijver is blijven te weer stellen tegen een tegen stander, die de bal en de combinatie doorlopend beheerste. Ook dit gewijzig de Nederlands elftal voert met zich de wapens mee van de kandidaat-winnaar: macht en verstandhouding in de verde diging en grote stootkracht in de aan val. Het Oranjeteam heeft tegen de VOETBAL Roemenië en Hongarije in finale Jeugdtoernooi Roemenië en Hongarije hebben zich geplaatst in de finale van het jeugdtoer nooi van de Europese Voetbal Unie, die morgen in Wenen wordt gespeeld. In de halve finale schakelde Honga rije na verlenging Portugal uit met 2-1. Roemenië versloeg in de tweede halve eindstrijd het jeugdteam van Oostenrijk met 4—1. Bulgaren uit een minimum van aanval len een maximum aan doelkansen ge schapen", aldus Joris Jacobs, die zijn Belgische lezers in het vooruitzicht stel de, dat Tony van der Linden „de boe man" van Deurne wordt Drie stoppers Of Van der Linden er morgenmiddag indérdaad in zal slagen voor de Bel gen een „boeirtan" te worden, is voor ons intussen nog een open vraag. In het team van de Rode Duivels spelen na melijk drie stoppers. Naast spil Saeys die dus op zijn plaats staat, spelen links back Raskin en rechtshalf Willems in hun clubs stopper. Defensief zou het dus in de Belgische ploeg wel moeten klop pen. Of is het de bedoeling van de Ro de Duivels het wapen van het afbraak voetbal te hanteren? Deze versterkte de fensie wijst in die richting. De praktijk zal het morgenmiddag leren. Onze tip: een zege voor de Nederlan ders zit er in. In Ambachtsschool Voor de derde achtereenvolgen de maal mocht gisteravond de aanvoerder van de Bredase volley- balploeg, samengesteld uit leraren verbonden aan het Nijverheids- Onderwijs, uit handen van voor zitter De Hart, van de organise rende vereniging „Blijf Fit", de wisselbeker in ontvangst nemen, die de inzet vormde in het jaar lijkse paastoernooi, dat gisteren voor de achtste maal in Leiden werd georganiseerd. Deze trofee kwam daardoor definitief in het bezit van de Brabanders, die ook nu weer vèruit de sterksten bleken in dit zeer gezellige en bovenal uitstekend georganiseerde toernooi. Ondanks het grote aantal wedstrijden wist de wed strijdleiding het tijdschema bijna tot op de minuut te handhaven. Werd het toernooi dus organisatorisch een groot succes voor de Leidse gast heer-leraren, sportief gezien kwamen zij er heel wat minder goed af. Want on danks het feit dat de Leidenaren in hun poule ongeslagen bleven, zij versloegen zelfs de uiteindeijke finalist Culem- borg!, wisten zij zich door drie gelijke spelen niet te plaatsen. Zij moesten tenslotte met de vierde en laatste plaats in de troostronde genoegen nemen. De strijd om de ere-plaatsen speelde zich voornamelijk af tussen de ploegen van Breda en Harlingen. De 3de LTS A'dam was de gevaarlijkste outsider, terwijl Culemborg geen rol van beteke nis kon spelen. De Brabanders startten in de finale poule met een uiterst moeizame over winning op A'dam, na de eerste set met 1315 verloren te hebben. De vermoeide en niet meer volledig spelende Amster dammers moesten direct hierna aan treden tegen Harlingen en boden zó weinig verzet dat ook hun tweede wed strijd zonder winst bleef: 515: 615. De Friezen daarentegen gingen steeds beter spelen en versloegen aansluitend de op zo merkwaardige wijze tot de fi nale doorgedrongen Culemborgse ploeg (15—5; 15—3). Het volgende treffen, tussen Harlin gen en Breda, zou dus al de beslissing gaan brengen. De Friezen hadden hierbij het nadeel dat zij hun derde wedstrijd in successie moesten spelen. In de eerste set leek het er al meteen op dat dit zijn. tol zou gaan eisen. De prima spelende Bredaploeg won gemak kelijk: 155. Hoewel technisch beslist de minderen, bleven de Harlingse leraren enthousiast doorgaan. In de tweede set liepen zij regelmatig op hun tegenstanders uit en wisten tot ieders verrassing te winnen (157). daarbij handig profiterend van de tactische fout van hun tegenstanders die de twee sterkste spelers naast el kaar hadden opgesteld. De spanning steeg ten top toen in de beslissende set de onbevangen spelende Friezen deze fout weer herhaaldelijk gingen uitbui ten en het ernaar ging uitzien dat ze voor dé verrassing van het toernooi zouden gaan zorgen. Bij de stand 13—8 in hun voordeel begon de machine plotseling te hape ren. Lang genoeg om Breda weer zijn sterkste formatie aan het net te laten brengen, waardoor deze ploeg uit een ogenschijnlijk hopeloze positie toch nog de winst kon grijpen (1513). Daardoor was de winnaar bekend, want Culemborg was in de laatste par tij niet bij machte daaraan nog iets te veranderen. Even tevoren had A'dam zich verze kerd van de derde plaats door Culem borg in twee sets te verslaan. De volledige uitslag van dit toernooi, waaraan ditmaal 22 teams deelnamen, luidt als volgt: 1. LTS, Breda; 2. LTS, Harlingen: 3. 3de LTS. A'dam; 4. LTS, Culemborg. Verliezèrsronde; 1. 5de LTS. A'dam; 2. LTS „Concor dia Inter Nos", A'dam; 3. R.-K. LTS ..DonBosco", A'dam; 4. LTS. Leiden. Betaald voetbal bestudeerde rapport (Speciale berichtgeving) Het seotie-bestuur van het betaalde voetbal heeft in een nota z'n mening ge geven over het rapport van de „studie commissie spelersvergoedingen" en kan zich in grote lijnen verenigingen met de adviezen van de commissie, maar stelt hier en daar wijzigingen of aanvullingen voor Ook heeft het sectie-bestuur een voorstel geformuleerd inzake de promo tie- en degradatieregeling dat afwijkt van de huidige gang van zaken. Dit voor stel luidt, de nummers 17 en 18 van de eredivisie degraderen automatisch naar de eerste-divisies; de nummers 1 en 2 van de eerste-divisie's A en B spelen om twee plaatsen in de eredivisie: de nummers 17 en 18 van de eerste-divisies A en B degraderen automatisch naar de tweede-divisie; de nummers 1 t.e.m. 4 van de tweede-divisie promoveren auto matisch naar de eerste-divisies; de nummers 17 en 18 van de tweede-divisie zullen eventueel moeten terugkeren naar het amateurvoetbal, zulks ter beoorde ling van het sectie-bestuur. De commissie stelt voor het minimum aantal con tract spelers te brengen op 15 en de minimum jaarvergoeding van f. 600 op f. 1000. Clubs die te weinig be talen worden teruggewezen naar het amateurvoetbal. De commissie heeft een onderzoek ingesiteld naar de bestaans mogelijkheden van de clubs in velband met de bevolkingsdichtheid, beveelt fu sies van verenigingen aan en oordeelt dat een regionale spreiding van de clubs over het gehele land zo belangrijk is, dat de KNVB dit moet bevorderen door pro paganda voor de voetbalsport te maken met als middelen het spelen van semi- interlandwedstrijden en het laten optre den van bonds-oefenmeesters. Geen sprake van kwade praktijken bij M.V.V. Naar aanleiding van de geruchten welke rond een gesuggereerde omkooppoging van de zijde van MVV zijn ontstaan, heeft de voorzitter van MVV, rnr. M. J. M. Tripels bekend gemaakt, dat er van geen enkele omkooppoging of ongeoor loofde beïnvloeding van MVV-zijde ten opzichte van WV iets is gebleken, tij dens de desbetreffende wedstrijd MW VVV op jJ. zondag. Coen Rijskouwer leidt UVS-aanval tegen Rlieden BelgiëNederland ten spijt, de beslis singscompetitie van tweede divisieclubs gaat door. Het programma, dat de acht deelnemers voor de boeg hebben, is te omvangrijk dat men zich de weelde van een vrije zondag kan veroorloven. UVS, dat deze degradatie-competitie goed is gestart, gaat dus morgen op be zoek bij Rheden. De blauwwitten komen met hetzelfde elftal in het veld als tweede paasdag tegen Xerxes. Alleen Rijshouwer is weer van de party en dat zal de stootkracht van de aanval, naar wij hopen, zeker doen toenemen. Wij voorspellen dan ook een zege van UVS, dat als volgt in het veld komt: Van Duyl, Van Leeuwen, Kluivers, Fi- lippo, Theo van Kampen, Verkuilen, Goosens, v. d. Toorn, Rijshouwer, Wim v. Kampen, Verhoeks. Het elftal van de Chr. ULO Kat wijk, dat de Leidsch Dagblad- wisselbeker won. Staande v.l.n.r. J. v. d. Oever, P. Dijkdrenth, K. Lughart, L. Verdoes, A. Krijgs man, K. v. Duyvenvoorde; knie- lend:K. v. Duyn, L. Guyt, T. v. d. Plas, G. Haasnoot, G. Verzuyen. (Foto L.D./Holvast) Leo Horn leidt finale Zilveren Molentoernooi Naar wij vernemen zal de finale van het Zilveren Molentoernooi van LFC, welke op 11 mei a.s. gespeeld zal wor den, onder leiding staan van top-arbiter Leo Ilom. Finalisten zyn: Quick Boys en Schev. Holland Sport. SCHAKEN De uitslagen van de gisteravond ge speelde 6e ronde luiden: Van Steenis R. Westra 01, Wei landVan der Oord uitgesteld: Smit mr. Westra 01; J. Piket mr. Mul der uitgesteld; Van Dijk drs. Selier WViDe Graaff Th. Piket uitge steld; SohussDemmendal afgebroken; Ketting Koet 10; Bizot Etmans afgebroken; HooyerGeyer afgebro ken. De 5e ronde van de tweedeklasse: Hortensius Aussems V2V2; V. d. Willik Ligtvoet 1—0; V. d. Kaay Momberg 1—0; TervoorenSpek Vi\ Bethe Verbiest V2lA', V. d. Voorst Slieker 10; Piket Sluyts uitge steld. Kandidatentoernooi Het kandidatentoernooi werd in Diever voortgezet met de partijen uit de negen de ronde. AaldersBouwmeester 01, Boonir. Van Donk 10, TanVisser 10, Jonk man—Apking 1—0, Van Weezei—Van de Pol afgebr., Crabbendam—Langeweg af gebroken. De stand na de negende ronde is: 1. Bouwmeester, 8 pnt.; 2. Langeweg, 7 pnt. plus 1 afgebr. partij; 3. Van de Pol, 5V2 pnt. plus 1 afgebr. party; 4. Jonkman 5'2 pnt.; 5. Tan. 5 pnt.; 6. Ap king, 4'i pnt.; 7. van Weezei, 4 pnt. plus 1 afgebr. party; 8. ir. Van Donk 4 pnt.; 9. Boon 3V2 pnt.; 10. Crabbendam 2iè pnt. plus 1 afgebr. partij; 11. Aalders, 1% pnt.; 12. Visser 1 pnt, BotwinnikTal Vijftiende partij remise Wereldkampioen Botwinnik en Michael Tal zijn gistermiddag zonder verder spe len remise overeengekomen in de vijf tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, die don derdagavond bij de 41e zet was afgebro ken. De stand is nu: Tal 8.5 pnt; Botwinnik 6.5 pnt. Sportagenda HEDENMIDDAG Venlo: Nederland BBelgië B (voetbal) Vlaardingen Oefenwedstrijd Fortuna VI.Voorlopig Zaterdagelftal (voetbal) Amstelveen (Wagnerstadion) NederlandWales (hockey heren) Scheveningen (Mets-banen) Oefenwedstrijd Nederland—Z.-Afrika (tennis) ZONDAG Antwerpen (Deurne-stadion) België—Nederland (voetbal) Rheden: Rheden—UVS (voetbal) Breda: NederlandBelgië (hockey dames) Beek (L.) le rit prof. kampioenschap op de weg (wielrennen) Rotterdam (Nenytobaan) DOS-estafettes (atletiek) Dulndigt: 1.30 uur: Draveryen en rennen (paardesport) Tenniscompetlfie Hoofdklasse A: DDV—Thor RW; Lei- moniasHilv. LTC. Hoofdklasse B: Afd. I: Ensch. LTC— Joy; IWOOELTV. Afd. 2: Dash—DDV 2; Quick (N.)— Toeg/Hillegersberg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17