De schoolbanken af - KOKEN MAÏZENA DURYEA EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK ONS MENU MET@aJO«"F LA TERDAG 23 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand HET LEVEN IN Heeft U een speurneus 22S0 iCgtoW* FAN DE WEEK WONDEREN DER NATUUR PARIJS, april 1960. Verleden jaar was je nog een schoolmeisje, nu verdien je een eigen salaris: je zit op kantoor, je staat in een lab; je helpt in de huishouding (niet die van je eigen moeder, weliswaar). En al mag je eerste zelf verdiende inkomen dan ook niet royaal zijn, het is er toch een. Het brengt zijn verplichtingen en zijn problemen mee. Je werkt en je hebt een uitzet nodig, die je niet zomaar nieuw, van het eerste tot het laatste stuk, komt aangewaaid. Tenzij je een geluksvogel bent. Verkeer je echter in normale omstandigheden, dan moet je er voor werken, en waarschijnlijk zelfs wel sparen. En de vraag is: hoe bouw je nu geleidelijk een goede uitzet op? tot muts en tas, in een tint die zich met de kleur van de mantel verstaat. Een mantel van neutrale tint heeft natuurlijk dit voordeel, dat je Je wat jurkjes en accessoires betreft veel meer kleurenvariatie kunt veroorloven en dat je het toch niet zonder je lieve- lingsrood of het zo flatterende groen hoeft te stellen: Je kimt de mantel met accessoires in die kleur completeren. Je hebt dus meer variatiemogelijkheid. Bovendien verveelt een mantel van neutrale tint niet half zo snel en is hij onder meer omstandigheden geschikt. Aangezien hij het kostbaarste stuk van het uitzet zal zijn, het vaakst moet die nen en bij alle andere kleding zal wor den gedragen, is een neutrale mantel dus zeker aan te bevelen. Nog een raad: koop je nieuwe jas niet te kort. Wil je in dit jaar 1960 naar moderne trant je jeugdige en keurig gekousde onderdanen niet onder een lange rok verbergen, zoom de nieuwe mantel dan wat op; voordat hij zijn diensttijd heeft vervuld, zou de mode (en jijzelf) hem wel weer wat langer kunnen wen sen. tu Strvbefi. juxkjt dtiA- Let verder op een behoorlijke zoom en een voering (desnoods een halve) in de rechte rok. Is de rok ongevoerd, wees dan verstandig en voer hem zelf vóórdat Je hem gedragen hebt. Zo'n voering in een rechte rok is als het ware een levensverzekering en zeker geen luxe. Wanneer je eenmaal een zelfverdien de mantel en een dito pakje aan je uitzet hebt kunnen toevoegen, ben Je vast en zeker al helemaal ingeburgerd in het leven van het werkende meisje. En misschien met de hulp van een sa larisverhoging of na enig sparen ben je dan op een dag toe aan een japon netje, dat tegelijk sjiek en praktisch is, zo'n toiletje waarmee je een avondje uit kunt, maar waarmee je ook op kantoor kunt verschijen. Het zou een deux-pièces kunnen zijn of een semi- geklede wollen japon met bijbehorend jakje. Houd het geval eenvoudig maar elegant, en van een genre dat je zowel met heel geklede als met gewone, daagse accessoires kunt completeren. Wanneer je soms regelrecht van kan toor uit zou gaan, zonder eerst naar huis te kunnen, is zo'n jurkje ideaal. Vooral wanneer je in je bureaula een feestelijke corsage bij de hand hebt, die het sjaaltje van overdag na zessen kan vervangen en een paar handschoentjes (korte witte of wat anders), die je in de plaats stelt van de degelijke, daagse handbeschutting, waarmee je 's och tends op kantoor arriveerde. Verlang vooral van de grotere en kostbaarder stukken, waarvan je lang plezier wilt hebben, dat ze van goed materiaal zijn, dat bovendien gemak kelijk gereinigd kan worden. Tracht steeds in de mode te zijn, maar ver mijdt alle modeuitersten. Koop nooit in haast, nooit op een eerste impuls, Een goed begin is een goede mantel - tenzij je die al hebt. In menig geval zal die wel hard nodig zijn, want de nonchalante jekker, jopper of houtjes- touwtjesjas van de voorbije schoolda gen is beslist nu niet erg representa tief. Voor een nieuwe mantel heb je wellicht niet meteen aan het einde van de eerste werkmaand de nodige pecu nia. Spaar er dan voor en, indien je tenminste een paar jaar vooruit denkt, spaar dan liever wat langer ten behoe ve van een werkelijk goede mantel, dan je tevreden te stellen met een goed koop jasje, „omdat je anders zo lang wachten moest". Dat goedkope jasje Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. zal er allang niet meer goed uitzien tegen de tijd, dat je aan een nieuwe japon kunt denken. En vooral wanneer je niet ettelijke „jassen tegen elkaar" bezit, heeft die enige, die je aan gaat schaffen, een intens leven voor de boeg. Wil je hem dus jaren goed hou den, dan moet hij wel van goede kwa liteit zijn. Ben je verstandig, dan kies je bovendien een klassiek model, mo dern weliswaar, doch zonder mode- frutsjes, die vandaag aardig, maar morgen verouderd zijn. Je beste keus ook is een neutrale kleur, een kleur dus die bij alle of de meeste andere kleuren past: beige, grijs bijvoorbeeld. Er is weliswaar niets tegen, indien je meer voor een jas van niet neutrale kleur voelt - rood is misschien je lie velingskleur of groen past je van alle kleuren het best. Maar wees dan bij het kiezen van volgende uitzetstukken consequent - en weet dat je daarbij heel wat meer gebonden bent dan be slist nodig zou zijn geweest - en kies voortaan alles wat je voor je garderobe aanschaft, van rok tot jurk, van sjaal Bunders, de tuinman haalde een doosje lucifers uit zijn broekzak, streek een lucifer aan tegen de zool van zijn schoen en stak een sigaret op. Een dikke rookwolk werd in de richting van inspecteur Harjans geblazen. „Hoe vaak moet ik dit nu al herhalen? Juffrouw Grijzels belde me gisteren op en vroeg me het tuinpad te herstellen. Ik kwam hier een kwartier geleden aan. Niemand deed open toen ik belde, daarom ben ik om het huis heengelopen, door het tuinhek naar de keukendeur, die open stond". De tuinman wachtte even en vervolgde toen: „Daar lag ze naast die stoel, gewurgd. Ik belde direct de politie. Kan ik het helpen, dat niemand mij het huis heeft zien binnengaan?" „Ehmag ik even interrumperen, heren? Juffrouw Grijzels is onge veer twee uur geleden overleden, inspecteur", zei dokter Hompink, terwijl hij het lichaam van de vermoorde vrouw met een laken bedekte. „Kan ik U verder nog van dienst zijn?" „Nee, bedankt dokter", antwoordde Harjans, „Ik ga nog eventjes de tuin in." Inspecteur Harjans wandelde door de gang en keuken naar de achter tuin. Hij volgde het tuinpad van de keukendeur tot het hek achterin de tuin en zag, dat er geen voetafdrukken zichtbaar waren op de modderige grond naast het pad. Het had de vorige nacht flink geregend en het tuin pad stond nog grotendeels onder water. „Degene, die dat pad indertijd aangelegd heeft, was een vakman van lik-m'n-vestje" zei Harjans die avond tegen inspecteur Herlok. „Het cement was gebarsten en het pad totaal verzakt. Geen wonder, dat die juffrouw Grijzels het wilde laten herstellen". „Ik neem aan, dat je die Bunders hebt gearresteerd, Harjans?" vroeg inspecteur Herlok. „Natuurlijk, zodra ik weer het huis binnen was gegaan, heb ik hem in de boeien gezet!" Vraag: WAARMEE VERRAADDE DE TUINMAN ZICHZELF? •U9^[i.i)sunv usuuruH a? ua6a; uajtont uaa xa wo uCiz uauumj p6ooupa6 690U36 >iliia6oium pA? dpioy atp ut pvi{ joozuaonos u[)z 'uaönai uaa uawo*ia6iwn soot apaaaataav ax mod ap jopoppa xatpvcnn uaa Ay ?op '6uixacnaq uliz snm vioxwa •ttayotu uajaoiu ytruqaö pvdutnj jay uvci Ay poy 'urm6a6 svcri uauuiq apfizjamoü ap uva siny ?ay pvopxapux sxapung siy .'pxoooijuy ZicA oLse b cx.cjLe.izo' ulï. Het volgende kapitale stuk is een mantelpakje, een dat je voor netjes en voor overdag, voor uitgangetjes en op kantoor kunt dragen. Heeft de mantel echter al het uiterste van je spaarzin gevergd en wil je nu wel eens schot zien komen in de groei van de uitzet, dan kun je bijvoorbeeld een simpel wollen jurkje of separates van diverse aard en minder kostbare allure, laten voorgaan. Je kunt ze misschien wel zelf maken of breien. Sta je aan de voor avond van de zomer, dan is dat een goed excuus om de aankoop van een tailleur even uit te stellen en voorrang te geven aan wat gezellige katoenen zomerjurkjes voor zover die meteen nodig zfjn. Wanneer echter het ogen blik gekomen is, dat je aan een man telpak toe bent, stap dan niet zonder je mantel naar de winkel, zelfs niet op een heel mooie dag. De kleur van je toekomstige pak zal met die van de mantel moeten harmoniëren en je pak is het dubbele waard wanneer het on der de mantel past: in de koudere jaargetijden zul je van de twee zeker vaak een ensemble maken. Voor de tailleur zowel als voor de mantel geldt voorts: kies een vrij klassiek model en vooral een dat gemakkelijk zit, kies een goede stof; je zult je misschien niet gauw weer een pakje kunnen aan schaffen. Kies vooral nooit een pak, dat van het begin af vrij nauw is: je bent op een leeftijd dat je figuur niet constant van omvang is. Staat Bruin het toe, dan is het een uiterst verstan dige daad twee rokken bij het mantel pak te nemen: twee rechte of desnoods één iets wijder. In de confectiewinkel zul je deze weliswaar niet zo heel ge makkelijk vinden, doch wanneer een naaister of een kleermaker je kleding verzorgt, vergeet dan niet dat tachtig negentig centimeter meer stof voor een tweede rok je mijlen meer plezier geeft van je nieuwe pak. Blij Nieuws voor Moeders van Morgen V°0r Wvl mooie lentedagen 11 Katoenen jack, in gezellige kleurige strepen, met wit piqué kraag JO 75 Linnen-rayon rok met verstel- baar voorpand. Effen kleuren H 11 (y uw Modehuis TT wanneer iets vlots of leuks je achter een etalageraam lokt en Je toevallig wat geld in je zak hebt. Gebruik je lunch-half-uurtje alleen dan voor aan kopen als je precies weet wat je heb ben wilt en waar je het krijgen kunt. Als je iets roods zoekt, zwicht dan niet voor blauw als alleen dat voorradig zou zUn: het zou wel eens een hele nieu we set accessoires kunnen verlangen en bU niets in je klerenkast kunnen passen. En vergeet niet dat nu, net zo als in de tfjd dat je nog op school zat, separates, vooral voor daags gebruik, maar zelfs voor gekleed, een uitkomst zijn voor elk krap budget, vooropge steld natuurlijk dat je niets nieuws koopt zonder je ervan verzekerd te hebben dat het past bU wat je al bezit. Kwark is een voor velen nog onbe kend voedingsmiddel. Het doet zowel in smaak als in consistentie enigszins aan hangop denken en kan zowel har tig als zoet worden gegeven. Men kan er bijv. een heerlijk hartige broodbelegging van maken of ook bijv. in combinatie met vruohten tot een nagerecht verwerken. Men kan de kwark tegenwoordig ge lukkig weer hier en daar klaar kopen. Degenen die ter plaatse geen kwark kunnen krijgen zullen zich helaas wat meer moeite moeten getroosten en zelf kwark moeten maken. Helemaal de zelfde resultaten als bij het fabrieks- produkt bereikt men daarmee echter niet. (Zie voor enkele kwarkrecepten onder het weekmenu). MAANDAG: Spinaziesoep, warme kaassand- wiches, sla, aardappelcroquetten (bonen in de week zetten). DINSDAG: Witte bonen, aardappelen, peter seliesaus, schuimige yoghurtvla. WOENSDAG: Bonensoep, gegratineerde bloem koolschotel, aardappelkoekjes, ge pocheerde eieren. DONDERDAG: Andijviekropjes gevuld met ge hakt. aardappelpurée, karnemelk- pudding. VRIJDAG: Rolpens met gebakken appel schijven, appelmoes, rijst, drie in de pan. of: gebakken scholletjes, wortel tjes, rauw gebakken aardappe len, appelmoes. ZATERDAG. Boerenommelet, fruit. ZONDAG: Toost met kruidenkwaik, lams- ooteletten, spinazie, aardappelen, blanc manger. Zelf maken van kwark Wanneer kwark niet door de melk inrichting wordt geleverd kan men de ze zelf maken door 1 1. melk of tapte melk op ongeveer 40° C. te brengen en dan te vermengen met L karnemelk. Op een lauwwarme plaats (bijv. in een teiltje met warm water) dik laten wor den en deze massa, evenals men dat voor de bereiding van hangop doet, in een vochtige doek welke in een vergiet is gelegd, doen en hierin laten uit druipen. Men houdt ongeveer 500 gram kwark van bovengenoemde hoeveel heid melk over. KRUIDENKWARK 250 gram kwark met een vork (geen ijzeren vork gebruiken!) zo nodig goed glad roeren en vermengen met heel fijn gehakte tuinkruiden (bieslook, peter selie, kervel), wat rauw geraspte of fijngesneden ui en iets zout. Desge wenst kan de kruidenkwark met wat paprikapoeder worden bestrooid. VRUCHTENKWARK 250 gram kwark vermengen met 50 gram basterdsuiker en 1 blikje vruch ten op sap of met 200 gram verse vruchten (zo nodig in stukjes gesneden of fijngemaakt). Bij dit gerecht kan koffieroom de smaak desgewenst nog verhogen. —SWAN rtATU*E5^TNPtCATt_ jj De bevers zijn geheel op het water ingesteld. Deze nachtdieren hebben hun hol aan de rivieroever, waarvan de ingang onder water ligt. Het zijn echte gezelligheids- dieren, die, toen zij nog in grote aantallen voorkwamen, in kolonies leefden. Zij bouwden grote hutten in een ondiepe rivier of aan de waterkant. De bevers woonden hier echter alleen in, als het water in hun daaronder- gelegen hol te hoog steeg en zij dus naar de „bovenste verdieping" moesten verhuizen. Er zijn hutten gevonden, die 3 m. hoog waren en karrevrachten hout opleverden. De bevers groeven soms kanalen als toegangswegen tot hun burcht. De beroemde dammen, die wel eens 200 m. lang waren, worden alleen gemaakt, als de waterstand voor de dieren te laag wordt. Een dam is een degelijk bouwwerk, waarvan de pijlers boomstammen zijn. Deze ''Wij vrouwen zijn nu veel beter af „Kind, wat een toestand was dat vroeger! Die omslachtige methode! Die ellendige dagen! Vergelijk dat eens met onze moderne o.b.-hygiëne, de Onmerkbare Bescherming. Miljoenen vrouwen doen nu, fit en vrolijk, aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Zij zijn „safe", altijd en overal, want een pakje O.b.-tampons gaat in het kleinste tasje." per pakje van 10 tampons.voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f,-» Speciaal (125 9 BROODPAP Mam heeft zoveel oud brood over, dat we er eens wat van gaan maken. Eerst maar wat voor de vogels bui ten strooien. Ziezo, nu houden we nog een half brood over. 53-2 Dat wordt dus: brood, 4 kopjes melk als het brood droog is, nog wat meer 4 eetlepels suiker, 1 theelepel kaneel en ietsje zout. Kokkie is bezig de melk voorzich tig in een met koud water omge spoeld pannetje te doen en zet het op een laag vuurtje. Het brood heeft Dolf al keurig in plakken gedeeld en ik zal er nog kleine blokjes van snij den. Wat een berg wordt het nu! -V j J t- A I- worden snel doorgeknaagd en wel zó, dat de stammen keurig naar de waterkant omvallen. De takken vlechten zij tussen de stammen door en de gaten worden met stenen en modder gedicht. De vrouwtjes zfjn de eigenlijke bouwsters, de mannetjes helpen met sjouwen en slepen. Zolang het mooi weer is, wordt er meer gespeeld dan ge werkt, maar vlak voordat de koude invalt, wordt er ineens hard aangepakt. Hoewel de bever schadelijk kan zijn door het knagen aan bomen en door de overstromingen, die de dammen kunnen veroorzaken, gaat men zijn eigen schappen in de Verenigde Staten ten nutte maken. In afgelegen gebieden wordt hij aan het werk gezet om droge gebieden te bevloeien en om in kleine beekjes het water op peil te houden. Hier Jan, schuif jij de blokjes maar in de melk. Kokkie staat met haar neus bijna boven de pan te roe ren tot het pap ls geworden. Klaar? Dan van het vuur nemen en nu doet Annemieke er de suiker en het ka neel bij?

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15