GALINA OELANOVA DAHLIA'S IN DE TUIN Niemand gelooft, dat zij al halve eeuw oud is. ZATERDAG 23 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 De pijlers Aan het einde van briljante carrière In haar dansen leek zwaartekracht overwonnen Uit de plicht tot oefenen werd liefde voor het ballet geboren De bij haar leven reeds legendarische Russische bal lerina assoluta Galina Oela- nova danst niet meer. Per 1 april j.l. is zij met pensioen gegaan. Zij ontvangt een pensioen van duizend roe bel per maand. Galina heeft haar briljante carrière niet cadeau gekregen. Liefde voor haar kunst, een voort durend streven naar vervol making en een onafgebro ken zware training zijn de stevige pijlers geweest, waar op haar roem was gebouwd. Tienduizenden mensen hebben haar zien dansen in de grootste steden-ter wereld. Miljoenen hebben haar gezien in de door dr. Paul Czinner gemaakte film van het Bolsjoi Ballet. Haar bezoek aan de Wereldtentoonstelling te Brussel was een jubel- tocht. Honderden mensen trachtten haar de hand te drukken of alleen maar haar mantel of mouw aan te raken. Zij zelf bleef even eenvoudig als altijd. „Spassibozei ze met haar klankvolle stem, keer op keer. Zoals zij dat zei, wanneer het publiek haar ovatie na ovatie bracht in Leningrad, Parijs, New York, Brussel, Berlijn of Kopenhagen. „Het is een groot geluk,, om Oelanova te zien dansen!" schreef een Parijse criticus. „Dat een mens tot zo een wonder in staat is!" Hij had haar gezien in Tsjaikofski's „Zwanenmeer". Hij besefte vermoedelijk evenmin als de 1200 mensen, die deze voorstelling hadden bijgewoond en die diep onder de indruk waren van de ontroerende prestaties van deze „ballerina assoluta", dat deze met het dansen van dit ene ballet vrijwel dezelfde lichamelijke arbeid verricht als een marathonloper. Een deskun dige schreef in een ingezonden stuk, waarin hij er ten overvloede nog eens op wees, dat een derge lijke wonderbaarlijke prestatie niet uit de lucht komt vallen, maar het resultaat is van de zeer zware opleiding, die Oelanova heeft gehad. Volmaakte beweging en totale beheersing Er was niet genoeg te eten en een verwarmde kleedkamer was al even onbestaanbaar als een verwarmde slaapkamer. Galina's moeder trok door Vanuit de gehele wereld kreeg de beroemde Russische ballerina Galina Oelanova brieven van be- wonderaars en bewonderaarsters. Rusland. Zytrad op voor arbeiders, soldaten en matrozen. Galina's akelig ste jeugdherinnering dateert uit 1920, toen ze eens in de zaal naar haar moe der op het toneel zat te kijken. Plot seling kon het gevoelige kind zich niet inhouden en ze riep met trots: „Dat is MIJN moeder!" Het publiek siste luid om stilte. Galina had wel onder een stoel willen kruipen! Als men haar in die dagen vroeg, wat zü wilde worden, zei ze altijd .Ma troos!" Ze haatte het toneel en het ballet. Haar vader had haar verteld van zee en van grote oceanen. Ballet was voor haar een benauwde zaal vol mensen en een danseres, die zich op het toneel in het zweet werkte en daar na van uitputting niet kon eten. Eens ging zij gedreven door haar verlangen naar het water in een bosmeertje zwemmen. Ze verdronk er bijna als gevolg van kramp. „Zo ge vaarlijk is het water" zei haar moeder. „Toch wil ik naar zee!" was het kop pige commentaar van Galina. Haar ouders beseften, dat het onmogelijk was zo reizend en trekkend in een rumoe rige tijd een kind een goede opvoeding te geven. Zij vonden een gelukkige op lossing: het internaat van de ballet school in Petersburg. Hier heersten nog de tucht en de drilmethoden uit de tsarentijd. En nog steeds werd daar de scepter gezwaaid door dezelfde di rectrice, die jarenlang de meisjes voor het keizerlijk ballet had opgeleid. SUCCES De kinderen moesten zich met koud water wassen. Hun handen waren vaak zo verstijfd, dat ze hun kleren nauwe lijks konden vastmaken. De kleine meisjes huilden van kou en angst, de grotere meisjes zeiden dat het wel zou wennen. Toen Galina voor de eerste maal aan de barre moest oefenen, huil de ze en hakkelde: „Ik hoef niet echt aan het ballet, moeder komt me wel halen!" Maar toen moeder kwam, zei deze: „Probeer het tot volgend jaar uit te houden. Als het dan niet gaat, neem ik je meeDrie dagen later trachtte Galina te ontvluchten uit het internaat, maar ze werd betrapt Het waren eenzame nachten. Vol tranen en heimwee. Vol koude en hon ger. De oudere meisjes hoonden haar. Galina leed onder de scheiding van haar ouders. Maar langzamerhand ging zij toch van het dansen houden. Een toekomst by het ballet leek niet meer zo afschuwelijk. Ze zette door. Ze beet zich door de harde zware oefeningen heen. Uit de plicht tot oefenen groeide de liefde voor het ballet. En zo groeide ook het talent. Het duurde niet lang of Galina Oelanova was de beste leer linge van haar klas. Toen haar ouders haar weer een te huis konden aanbieden, zei het kind, dat ze liever in het internaat bleef. Wanneer ze in haar vakanties thuis was, oefende zij ijverig. Zij ging met sprongen vooruit. Toen de Academische Opera in Leningrad het Vlinderballet opvoerde, werd Galina als enige uit het eerste jaar gekozen om als een van de meikevertjes mee te dansen. Een jaar later was zij een vogeltje in het Sneeuwvlokken ballet van Rimsky Korsakof. Kort daarop was Galina de enige uit haar klas, die op een school- opvoering een solo mocht dansen, een polka van Rachmaninof. Toen zij acht tien jaar was solliciteerde zij bij de Opera van Leningrad. Zij danste voor de examencommissie de hoofdpartij van de Copiniade en werd aangeno men. WEERGALOOS TALENT Spoedig openbaarde zich haar weer galoos talent. Reeds na vier maanden kreeg zij de zware dubbelrol Odette/ Odilia uit het „Zwanenmeer" van De ballerina's in Rusland beginnen hun opleiding vaak reeds als kind. Zij zijn dan acht of negen jaar! Want men gaat uit van het principe, dat het lichaam van de danseres wel ge schikt is om te dansen, maar dat het er niet voor geschapen is. Om te kunnen balletdansen moet zij haar lichaam volmaakt beheersen en elke beweging vervolmaken. Om dat te bereiken is een zware training nodig. Minstens zes uren per dag zware oefeningenEen taak, welke bijna even zwaar ia als die van een mijn werker aan het kolenfront. De voet bijvoorbeeld moet eraan wennen om bij de dans op de „Spitzen" het ge hele gewicht van het lichaam te dra gen. De benen moeten van de heup uit vrij bewogen kunnen worden. De danseres moet het lichaam volledig in elke stand leren beheersen. Zij moet een volmaakt gevoel voor even wicht ontwikkelen. Na een beenwer veling als een zweepslag en een ra zendsnelle pirouette, moet zij plotse ling tot volkomen rust kunnen komen. De danseres moet leren zich te con centreren om op het juiste ogenblik de juiste beweging ook de zwaar ste volmaakt en glimlachend te kunnen uitvoeren. Het onbereikbare ideaal is hierbij zonder zwaarte te zijn, doch uiteraard kan zelfs de beste ballerina niet verder komen dan zo licht mogelijk te zijn, Passen, gebaren, houdingen en spron gen, allemaal tot in details vastgelegd, zijn oefeningen, die jarenlang met grote volharding en nauwgezetheid moeten worden gedaan om het zwaar teloze ideaal te benaderen. De vader van Galina Oelanova was balletregisseur aan het keizerlijke Ma- riatheater in Petersburg. De moeder van Galina was lerares aan het Cho reografisch Instituut in dezelfde stad. De kleine Galina wilde aanvankelijk alles worden, behalve danseres. Geen wonder, want vaak stond zij tussen de coulissen te kijken naar haar dansen de moeder. Zij zag de mateloze inspan ning en de vaak totale uitputting. Ga lina was negen jaar, toen zij dit bewust beleefde. RUMOERIGE TIJD Dat was ln de tijd, van oorlog, bur geroorlog en revolutie. Dahlia's zijn, meen ik, wel de meest populaire bloemen; ieder een ziet wel kans die in eigen tuin met succes te kweken. Ik geloof, dat er geen bloemsoort is, waarin zoveel rassen, soorten en variaties voorkomen, voor elk plekje is er wel iets bijzonder te vinden. Er zijn soorten met enorm grote bloemen. De plan ten bloeien niet zo rijk, doch de bloemen zelf kunnen van enorme afmetingen zijn. Toch zoekt men het tegenwoordig meer in het kleine; er zijn vele soorten, die enorm rijk bloeien en dan in alle mogelijke kleuren. Dahlia's groeien overal wel meent men. Misschien is dat ook wel zo, doch u dient toch in ieder geval te zorgen, dat ze op een zonnig plekje kunnen groeien, want in de schaduw is erm et hen toch niets te begin nen. Ze vinden het ook prettig als de grond goed verzorgd wordt Er kan heus wel een beetje oude stalmest onder gewerkt worden, doch verse mest kan men beter niet gebruiken. Bevat de grond voldoende humus, dan kan men ook heel goede resultaten be reiken met tuin- en gazonkor- relmest. Per vierkante meter kan men volstaan met ongeveer der tig gram en dan kan men later nog eens een lichte bemesting geven. Oude, overgehouden knol len kunnen nu gepoot worden. Jonge stekplanten kan men ook heel goed in eigen tuin kweken, doch voor hen is het nog te vroeg: ze kunnen beslist geen nachtvorst verdragen. Het is veel beter om daarmee tot half mei te wachten. Over het algemeen meent men, dat die kleine plant jes toch niet meer bloeien. Dat is echter wel degelijk het geval en soms is de kwaliteit van de bloemen nog beter dan van de oude, overgehouden knollen. De la afblijvende dahlia's dient men on de voorgrond in de border te poten; de hoogop groeiende kunnen op de achtergrond ge poot worden. Zet ze zoveel mo gelijk bij elkaar op één plekje. Dat wil zeggen plekjes van één kleur. Als alle kleuren door el kaar gepoot worden, zal dat op den duur toch een onrustig ge heel geven. Als dahlia's alleen als snijbloemen dienst moeten doen, mogen wèl alle kleuren door elkaar gepoot worden. Dan kan men ze meestal op een af zonderlijk bedje kweken. G. KROMDUK Galina Oelanova, zoals zij danste in het documentdat haar kunst voor later zal bewaren: de film over het Bolsjoi Theater. Tsjaikofski, een der moeiijlkste opga ven van het klassieke ballet. Deze pre mière werd een enorme triomf voor de nog zo jonge Galina. Stormachtige ovaties van een dol enthousiast publiek en talrijke bloemstukke^. Door haar kunnen en charme veroverde zij met een slag alle harten. De jonge Galina was tevreden, maar nog lang niet voldaan. Ze wist, dat ze het toppunt van haar kunnen nog niet had bereikt. Maar ze wist ook, dat er vele beperkingen waren aan dat kun nen. „Ik ben te gauw moe, Ik ben nog niet gestaald genoeg" merkte ze op. „Na de tweeendertigste pirouette van Odette kan ik niet meer glimlachen. Haar streven ging uit naar volmaakt ballet, het gedanste verhaal te doen leven. Wat de acteur op de planken bereikt met het gesproken woord, dat moet de ballerina met dansfiguren realiseren. Zij voelde, dat het klas sieke ballet hiertoe onvoldoende moge lijkheden bood en begon te zoeken naar nieuwe mogelijkheden, zy vond nieuwe vrienden, die bereid bleken haar by te staan in haar strijd om herleving van het ballet. Galina Oelanova werkte en stu deerde hard. Zij las alles, wat er over het ballet was geschreven en dat is in Rusland zeer veel. Ondertusesn oefen de zij gestaag en bleef succes oogsten. Hoe zij dat bereikte? ,Er is geen geheim voor het succes" was haar mening. „Elke kunstenaar moet zijn eigen stijl vinden. De kunst rijpt naarmate de kunstenaar rijpt. Kunst is meer dan techniek, het is een beleven van gevoelens en gedachten. Men moet altijd verder werken. Stil staan is de dood voor de kunst!" EEN WONDER Dat Galina Oelanova in staat was iets te doen leven, bleek wel uit haar Juliavertolking, een ballet, waarin zij een vijftienjarig meisje niet spéélde, maar was. Ook als vijftigjarige was zy dat nog volkomen. Oelanova was als danseres een wonder, omdat zij zich geheel kon inleven in wat zij moest vertolken. Voor het Poolse Fonteinen ballet, dat in de zeventiende eeuw speelt, las zij alle boeken en bekeek zij alle gravures en platen, die uit die tijd beschikbaar waren. Literatuur, kunst, muziek en historie waren de bronnen, waaruit zy voor de beleving van haar dansen putte. Weinig ballerina's zijn er zo in geslaagd „Romeo en Julia" als ballet te doen leven, als zij. Galina is zeer belezen, ontwikkeld en innemend. Zy houdt van alles wat mooi is. Haar geliefde ontspanning is wandelen, waarbij zij steeds weer haar oude liefde, het water opzoekt. Aan deze liefheb berij kan zij zich wijden nu zij gepen sioneerd is. Maar het contact met het ballet zal zij niet verliezen, temeer daar zij gehuwd is met de beroemde decor ontwerper van het Bolsjoi Theater. Galina kan op een briljante car rière terugzien. Zij heeft altijd het uiterste van zichzelf geëist en daar om zoveel kunnen geven. Op haar vijftigste jaar is Galina nog tenger en slank. Een volmaakte vrouw, die een volmaakte harmonie van lichaam en ziel heeft weten te bereiken. Zij was de prima ballerina bij uitstek. Een bron van inspiratie voor ieder een, die met haar samenwerkt. „Mijn grootste geluk is het met Galina te mogen samenwerken", zei eens Jury Zjdanof, jarenlang haar partner. „Zij is zo licht, zij heeft de zwarate overwonnen zeiden an deren van haar. Betékent dit, dat Oelanova het ideaal van zonder zwaarte te zijn had bereiktf Onzin natuurlijk, maa, voor de ogen van het publiek heeft zij dat ideaal toch wel zeer dicht be- i naderd

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14