PRELUDE VAN HET CORSO Scholieren en bloemistarbeiders staken bloemen bij duizenden Kleurrijke garnering Corsoroute Voor tien procent nog geen verbetering CAO Duitsers en Engelsen vonden 't weer wundervoll' en wonderful' Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 april 1960 Derde blad no. 30032 (Van een onzer redacteuren) FELLE KLEUREN en zachte tinten, geroeze moes, waarin een toon van bewondering door klinkt, stille werkers, nijvere handen, schuivelen van honderden schoenen over steen, een zee van licht, af en toe een felle flits van een fotograaf. Maar bovenal de doordringende geur van hyacin ten. Van duizenden hyacinten. Een geur, die in je kleren trekt. Een geur, die je nog uren met je mee draagt. En de alles overheersende gedachte: „Mor gen moeten de corsowagens klaar zijn. Koste wat het kost". Ja, het was gistermiddag en -avond druk in de HBG-hallen in Lisse, waar de corsowagens koortsachtig in de bloemetjes werden gezet. En er waren weer veel buitenlanders, die het allemaal zo „wonderful" en „wundervoll" vonden. Die 32 Engelse dames bijvoorbeeld, die helemaal From home and countrywaren gekomen om de grach ten, de bloemen en het corso te zien. Uit Yorkshire kwamen ze. Op de televisie hadden ze wel eens het roemruchte corso gezien. Nee, zoiets ken je in Engeland dan toch maar niet. Zelfs niet in Good Old England. En als het kon zouden ze nog wel langer in Holland willen blijven. O ja, ze komen beslist nog wel eens terug. Ze waren voor de eerste keer in Holland. Een geweldig land von den ze 't. Alleen al het timmerwerk leverde drie man gedurende zes weken werk op. In deze wagens werden zes tot zeven ku bieke meter hout, 400 m2 board, 30 me ter loper, 50 meter gaasdoek en 40 sta ven ijzer verwerkt. Maar ze mochten er, gezien het enthousiasme van de toe schouwers van het corso, wel zijn. Reizen in Engeland nu nog duurder Een hele Amsterdamse familie van vakmensen heeft zich er dan ook bijna dag en nacht voor ingezet. Het timmer werk was in de vertrouwde handen van de heer G. B. Martens en diens vader. Deze familie doet al 31 jaar bijna niets anders dan het vervaardigen van decors voor Snip en Snap, voor Ensemble en Puck. Neg niet opgedoekt Na het corso worden deze wagens nog niet opgedoekt. Daar heeft de heer Jan Kraakman onder meer voor gezorgd. Want ze zullen op 7 mei in Rotterdam met de Floriade-postkoets meerijden en op 5 mei in Haarlem en Heemstede. De heer Kraakman is de „manager" van deze vier wagens. Hij heeft de bemanning gerecruteerd uit een groot aantal Haarlemse amateurtoneelver enigingen. „Ik krijg ook alle moeilijk heden op m'n schouders. „Die wagen kan niet goed draaien", zeggen ze dan. „Goed", zeg ik. „Dan zagen we er een stuk af. ,'t Valt niet mee, maar 't is leuk". Er werd gisteravond nog hard gewerkt aan de corsowagens, die vanmorgen de tienduizenden toe schouwers zoveel bewondering heb ben afgedwongen. En zoals altijd: alle wagens kwamen op tijd gereed. Hoewel het er gisteravond nog niet op leek. Maar de ..bollenjongens" staan voor niets. Ze hebben wel eens voor hetere vuren gestaan. (Van onze Londense correspondent) Het Britse publiek kreeg gisteren de jobstijding, dat het reizen in Engeland nog duurder wordt dan het al is. Met de regelmaat van de klok zijn sinds de oor log de vervoerstarieven omhoog gevlo gen. In feite vormen de reiskosten een zware belasting speciaal voor de miljoe nen forensen in Londen en de andere grote industriesteden, die dagelijks enorme afstanden moeten afleggen om hun werk te bereiken. Het betekent een nieuwe stijging van de kosten van le vensonderhoud, welke de regering zoveel mogelijk tracht te stabiliseren. Men wist trouwens reeds wat er bo ven zijn hoofd hing nadat begin van dit jaar de dreigende spoorwegstaking op het laatste nippertje werd afgewend door een onmiddellijke loonsverhoging. Premier Maomillan stond overigens al lang op het standpunt, dat het spoor wegpersoneel en de busmannen behoor lijk dienden te worden betaald en dat het daarom onvermijdelijk was, dat het publiek een deel van de nieuwe lasten wel moest dragen. Op 8 mei zullen eerst de spoorwegabonnementen van 4 tot 14 procent duurder worden. De gewone ta rieven gaan later omhoog. Ook de kaar tjes voor de langere afstanden van de Londense bussen en ondergrondse trei nen worden duurder. De crisis in de spoorwegfinanciën is echter nog lang niet opgelost. Drastische maatregelen zijn in voorbereiding om de kolossale verliezen van de verouderde Britse spoorwegen, welke een uiterst kostbaar moderniseringsproces onder gaan weg te werken waarbij enkele be langrijke figuren uit. het particuliere be drijfsleven als adviseurs optreden. Amsterdam wil zelf „Oh, wat beeldig Wat snoezig Zoiets heb ik nog nooit gezien. Ver rukkelijk!" Het was het charmante Amerikaanse vrouwtje aan te zien, dat haar luid ruchtige bewondering gemeend was. Zij kon het eenvoudig niet voor zich houden. Met stralende ogen stond zij gis termiddag in Lisse naar dit mozaïek te kijken. Een meesterhand had de witte, licht- en donkerblauwe hyacintennagels gedirigeerd tot een bloemrijke droom van lijnen en vormen. Sierlijke zwa nen uit bloemen gegoten. Geen won der, dat het jonge vrouwtje enthou siast was. Haar man trouwens ook. Maar die had het te druk met vrouw èn bloemenpracht in kleuren te ver eeuwigen. Iemand, die hier en daar nog wat kwam schikken aan deze bloe- menlegkaart kon hem, niet afschrikken. Hem niet en de véle anderen niet, die gisteren reeds in de Bollenstreek wa ren om de groeiende schoonheid van talrijke mozaïeken op foto of film vast te leggen. Véle stukken lagen al in him volle pracht te glanzen, andere waren nog in wording. Maar vandaag is de weg van het corso gegarneerd met die kleuirijke vlakken, die tezamen een van de grote attracties van het bollen- seizoen uitmaken: de bloemenmozaie- ken. AUTOMOBILISME Tulp en Rallye Voor de Tulpenralley 1960 hebben in totaal 204 equipes ingeschreven. Hier van komen er 174 uit in de 12e Interna tionale Tulpenrallye. De overige 30 - uiteraard Nederlandse - teams rijden in de le Nationale Sterrit van de RAC- West. Voor het eerst in de geschiedenis van de Tulpenrallye is niet Nederland kwan titatief het sterkst vertegenwoordigd, doch Groot-Brittannië. Er hebben 82 Britse combinaties ingeschreven. De start van de Rallye is maandag nacht 2 mei in Noordwijk aan Zee. Na een bijna 3900 km. lange tocht - met het zonnige Monte Carlo als meest-zui- delijke plaats - komen de equipes don derdag 5 mei in de avond in Noordwijk terug. In tegenstelling met voorgaande jaren is er een rust van bijna 24 uur in Monte Carlo geprojecteerd. ATLETIEK DOS-estafette Gaat A.V. Holland voor de eerste maal in haar geschiedenis de fameuze DOS- estafette in Rotterdam winnen? Men is er bijzonder op gebrand, temeer omdat de vereniging dit jaar haar 25-jarig jubileum viert. De technische commissie formeerde de volgende opstelling: 700 meter: Piet Se tter200 meter: Lex Wolf. 1200 meter: Joop van Leeuwen; 800 meter: Lambert van de Berg; 400 meter: Carel van Ve- netiën; 1600 meter: Piet de Haas; 800 meter: Ab Kingma; 1200 meter: Eddie Westerhout; 400 meter: Kees Smit; 200 meter: Frans Beker. De drie „steunpilaren" De Haas, Van Leeuwen en Westerhout moeten de basis voor een eventuele overwinning leggen. WIELRENNEN Ronds van Tunesië Verbazing in Tabarka, het eindpunt van de achtste etappe van de Ronde van Tunesië voor amateurs: een sprint nederlaag van de Belg Constant Goos- sens, die in zes van de zeven voorgaande ritten dank zij zijn scherpe demarrage had getriomfeerd. De jonge Belg finishte ditmaal als vierde, achter de Oostduitser Pluskat, die winnaar werd, diens landge noot Barleren en de Nederlander Van der Meulen. De kopgroep reed de 130 km tussen Souk el Arba en Tabarka in 3 uur 3 mi nuten en 50 seconden Ondanks zijn sprint-nederlaag werd Goossens leider in de algemene rang schikking. De Zweed Johansson verloor namelijk ruim 6 minuten op zijn con currenten. Het algemene klassement na de acht ste etappe is: 1. Goossens (België) 31.27.14; 2. Swa- neveld (Ned.) 31.29.59; 3. Johansson (Zweden) 31.30.18; 4. Ruiner (Oostenrijk) 31.32.12; 5. Snyder (Ned.) 31.50.35; 6. Adamsson (Zweden) 31.50.48; 7. Ver- straete (Ned.) 31.55.03; 8. Kappel (Oost- Duitsland) 31.55.30. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Nederland, 94.06.01; 2. Zweden, 95.00.58; 3. Oost-Duitsland, 95.07.20; 4. België, 95.16.31; 5. Oostenrijk, 95.40.17. Gisteren werd in Toulon de vierde race gezeild van de internationale wed strijden in de Star-klasse. Wereldkam pioen Stroulino (It.) zeilde zijn Merope 3 opnieuw als eerste over de finish en hy heeft nu met 74 punten in het klas sement de leiding voor de Duitsers Fi sher en Wunderlich. Onze landgenoot Bob Maas eindigde ditmaal op de ne gende plaats. TENNIS Oefenwedstrijd tegen Zuid Afrika Gisteren is op de METS-banen te Scheveningen een aanvang gemaakt met de oefenwedstrijd Nederland-Zuid Afrika, ter voorbereiding van de Davis Cup ontmoeting NoorwegenNederland op 1 mei a.s. De Nederlandse ploeg, be staande uit Van Dalsum, Van Eysden, Goris en Maris (dus zonder de natio nale kampioen Karamoy) .moet het op nemen tegen een sterke tegenstander met onder andere Ian Vermaak, de fi nalist van de Parijse kampioenschappen 1959. Deze Vermaak opende tegen Willem Maris, voor vrijwel lege tribunes, met een partij die zich kenmerkte door de vele missers. De Zuid-Afrikaan nam herhaaldelijk veel risico's wat de be paald niet in vorm zijnde Maris de ge legenheid bood tot 44 bij te blijven. Toen was het de grotere routine van zijn tegenstander die de doorslag gaf. 46. In de tweede set bleek nogmaals dat Maris ondanks goede momenten nog teveel miste, waardoor hij niet wist te profiteren van de zwakke plek in het spel van Vermaak, het ontbreken van een goede ground stroke! Via 22 ging ook deze set met 26 ver loren. Ook in de laatste set konden beide spelers het niveau niet boven het zeer middelmatige uittillen, zodat het er voor de weinige toeschouwers niets toe deed. dat de score nog een span nend verloop had 57. Héél anders was de partij tegen Van Eysden en Koenig, de nummer vier op de Zuidafrikaanse ranglijst. Koenig speelde secuurder dan zijn landgenoot en daardoor minder spectaculair, waar door hij Van Eysden meteen al dwong zijn geliefde achterveld te verlaten en in de aanval te gaan. In de eerste set lukte dat de Neder lander nog niet best (36), maar in de volgende was het raak. Van Eysden kwam op 30 vóór, genoeg om de set met 63 te grijpen. Toen barstte het geweld van Koenig los. Een zich fel verwerende Van Eysden kon niet belet ten dat hij met 05 achter kwam. Nonchalance veroorzaakte een gelijke score op 55. maar op het beslissende moment liet de Zuid-Afrikaan zich door zijn nerveuse tegenstander niet ver rassen (5—7). In de vierde set, was het wéér Van Eysden die snel naar 3—0 liep en ondanks een constante bedrei ging toch de score weer in evenwicht wist te brengen. 63. In de beslissende set kwam de onvol doende oonditie van Van Eysden. die pas hersteld is van een voet-blessure, eerst duidelijk aan het licht Koeni: kon rustig op zijn kansen wachten en zijn tegenstander fouten laten maken. Dat bleek genoeg om onverwacht snel de partij in zijn voordeel te beslissen. 1—6. IJ-tunnel bouwen Laatste obstakels nu weg (Van onze parlementaire redacteur) Amsterdam verwacht, dat binnen zeer korte tijd het laatste technische obsta kel voor de bouw van de IJ-tunnel (de bezwaren in verband met het Marine- etablissement) uit de weg zal zyn ge ruimd. Het gemeentebestuur ziet echter aankomen, dat het Rijk voorrang zal geven aan de Coentunnel. Ten einde te voorkomen dat over enkele jaren het verkeer vastloopt, is Amsterdam nu van plan voor eigen rekening de IJ-tunnel te bouwen en daarmee nog in de tweede helft van dit jaar te beginnen. De kosten zijn geraamd op 130 miljoen gulden. Daarvan is 22 miljoen al be steed in voorbereidende werken. Het in vesteringsvolume van Amsterdam be weegt zich tussen de 200 en 250 miljoen per jaar en men meent binnen dit kader ook de bouw van de IJ-tunnel te kun nen financieren, indien daarvoor per jaar ongeveer 20 miljoen gulden wordt uitgegeven. Burgemeester Van Hall heeft deze mededelingen gisteren gedaan tijdens het bezoek van een groot aantal leden der Tweede Kamer aan de hoofdstad. Wanneer binnen enkele weken overeen stemming is bereikt over een slechts gedeeltelijke verplaatsing van het Ma rine-etablissement om de bouw van de IJ-tunnel mogelijk te maken, zal Am sterdam het Rijk een vergunning vragen voor de bouw van de tunnel. ZEILEN Starwedstrijden in Toulon En dan die Duitsers. Herr Hoppe uit Mannheim, Heidelberg. Een overweldi gende indruk hadden de Hollandse bloe men op hem gemaakt. Dat corso vond ie geweldig, maar in de natuur waren de bloemen dan toch maar overweldigend. Hy raakt er maar niet over uitgepraat. Nuchterder De Hollanders vatten het een en an der wat nuchterder op. Zoals Reinhold Bos (een echte Moffische naam, zegt hij zelf), leerling van een kweekschool in Haarlem en zijn vriend van het Chris telijk Lyceum in Leiden. Zy helpen bij het optuigen van de wagens. ,/t Is dit jaar voor het eerst", ver telt Reinhold. „Louter uit bijverdienste hoor. Er werken hier wél meer scho lieren. 't Is een reuze leuke ervaring. Af en toe geef je eens een bloemetje weg. Je weet hoe dat gaat. Die buiten landers zijn er gek mee. Heb wél eens moeilijkheden met de taal. 't Is ook wél hard werken. Je moet even de slag te pakken krijgen. En we doen natuurlijk het grove werk. Het fijne werk is voor de bloembinders" Of ie er veel mee verdient? „Nou, zo'n veertig gulden". Wat ie daarmee gaat doen? „Uitgaan, voor m'n vakantie, boeken kopen. Ik weet 't eigenlijk nog niet helemaal". Hard gewerkt Er werd gisteravond nog hard gewerkt aan de wagens, die vandaag van heinde en ver zo ontzagelijk veel toeschouwers trokken. De heer H. W. Gerritsen (55 jaar) uit Eindhoven, bloembinder van beroep en opmaker van corsowagens uit liefheb berij, verzorgt al vele jaren wagens voor vele corso's. Voor Aalsmeer, Rijnsburg en Rotter dam, maar ook voor Utrecht, Doetin- chem en Den Haag. Niet willen missen „Ik zou die corso's niet graag willen missen. Je bent dan wel dag en nacht in touw, het kost je wel een groot deel van je vakantie, maar je ziet dan toch maar iets onder je handen vandaan komen. Donderdagavond om half tien heb ik het geraamte van de wagens eens be keken en een blik geslagen op het ont werp ervan. Toen heb ik er maar eerst eens een nachtje over geslapen om me een goed idee van de wagen te vormen. Nou en 't gaat lekker. Dat moet gezegd. Ach, als je het werk al tien jaar doet, ben je niet bang meer dat de wagen niet op tijd klaar komt. Je redt 't altijd wel. Ik zit liever by de wagen, dan aan Ook hij zou het corso dus niet graag willen missen. „Zijn" wagens zijn dan Dit aapje is vanmorgen in alle vroegte uit de mouw gekomen. Op de foto is een van de bloemenste- kers bezig het aapje een goede ondergrond te geven. (Foto L.D./Holvast) ook al vaak bekroond. „En er waren heel wat eerste prijzen onder. Daar hoef ik echt niet bescheiden voor te zyn." Heel wat tijd De vier wagens, waarmee de stoet van morgen opende en die buiten mededin ging meereden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, trokken gisteren wel de meeste kijkers. De opbouw van deze wagens heeft heel wat tijd gevergd. En heel wat materiaal. „Indien men uitgaat van in totaal 3.3 miljoen werknemers, dan is voor minder dan 10 procent nog geen voorstel inge diend tot wijziging van de collectieve arbeidsovereenkomst of arbeidsregeling. Voor ongeveer 565.000 werknemers geldt geen CAO of arbeidsregeling, zodat niet bekend is, in hoeverre zij een loonsver hoging hebben ontvangen". Tot deze conclusie komt de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer B. Roolvink in een tweede nota aan de Tweede Kamer betreffende de loonontwikkeling. De eerste nota, ingediend op 15 febr. j.l. gaf een overzicht van de loonontwik keling van 1 augustus 1959 tot 8 febr. 1960. De tweede nota bestrijkt het tijd vak 1 augustus 1959 tot 11 april 1960. Op 11 april 1960 was globaal aan 1.597.673 werknemers een loonsverhoging toegekend ingevolge een wijziging van de CAO of andere regeling. Daaronder bevinden zich ca. 35.150 werknemers, ten aanzien van wie niet de zekerheid be staat, dat voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loon vorming is voltooid. Het is de staatssecretaris niet moge lijk, een fatale termijn voor deze eerste fase nauwkeurig aan te geven. De datum van 1 april 1960 brengt wel de ver plichte compensatie voor huur- en melk- prijsverhoging mee, maar dit houdt geen verplichting in tot wijziging van de CAO of regeling. Ook kan het zich voordoen, dat nadien ingediende voorstellen tot verder gaande verbeteringen terugwer ken tot vóór 1 april 1960, aldus de nota. Met het oog op deze omstandigheid is aan deze nota ook een overzicht toege voegd van de door partijen opgegeven aantallen werknemers, ten aanzien van wie voorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend en die dus daar in behandeling zijn. Globaal gezien gaat het daarbij om ca. 238.000 werknemers. De loonsverhoging en de geldigheidsduur zijn niet vermeld, om dat daarover nog niet is beslist. Het overheidspersoneel is in het over zicht niet vermeld, omdat alleen ten aanzien van het Rijkspersoneel de be slissing is gevallen. De loonkosten mogen met 6.2 pet. sty- gen, namelijk met 5 pet. door een alge mene salarisverhoging per 1 januari 1960 en met 1.2 pet. door overige verbeterin gen, waarover het overleg nog gaande is. Het gaat hierbij in totaal om ca. 610.000 werknemers, die als volgt kun nen worden ingedeeld: admin. overheid en onderwijs 481.000, PTT en gem. leen- en voorschotbanken 57.000, openb. nutsbedrijven en metaal-, grafische- en scheepsbouwbedrijven 37.000, gem. vervoerbedrijven 10.500, gem. giro Amsterdam 500, ziekenhuizen 17.300, sanatoria 4.900, abbattoirs 1200. Vervolgens zyn er nog de groepen voor wie het College van Rijksbemiddelaars destijds een CAO heeft goedgekeurd of een regeling vastgesteld, doch die tot dusver niets van zich hebben laten ho ren. Het aantal werknemers, dat hierbij betrokken is, kan op ca. 290.000 worden gesteld, doch dit aantal berust op een zeer globale schatting. In dit getal zijn niet begrepen de 35.150 werknemers, die hierboven reeds zyn genoemd. In totaal overziende voor hoeveel werknemers de huidige loonontwikke ling een verbetering meebracht of op korte termijn waarschijnlijk nog zal meebrengen, komt de staatssecretaris tot de volgende opstelling: goedgekeurd voor 1.597.673 werknemers in behandeling voor 238000 werknemers overheidspersoneel 610.000 werknemers Dit meisje denkt ongetwijfeld: „Je paard nooit in de bek kijken, maar tnoet op een gegeven moment een leen bloem op het hoofd steken" geen voorstellen ingediend voor (Foto L-D./Holvast?)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11