Marinevliegkamp Valkenburg maakt eel werk van jeugdluchtvaartdagen Duiker-tunnel in provinciale weg Alplien - Leimuiden bijna gereed Aalvangsten in liet IJsselmeer groter dan in voorgaande jaren Vliegfeest was 'f hoogtepunt Vijfde blad no. 30030 De aalvangsten in het IJsselmeer bewogen zich nog steeds in stijgende lijn. In 1959 was de vangst 27% gro ter dan in het voorgaande jaar, waar door 1959 dan ook na 1952 het gun stigste resultaat opleverde, hetgeen ook van de waarde gezegd kan wor den, De gemiddelde jaarprijs van de aal en paling was wat lager dan in 1958, namelijk f. 2,33 per kg tegen f. 2,44 in 1958. De vangst van snoekbaars liep, na 'n kleine opleving in de jaren 1957 en 1958 wederom verder terug en bereikte hiermede het laagste aanvoercijfer se dert de laatste wereldoorlog. Mede ten gevolge van de geringe aanvoer lag de gemiddelde jaarprijs van de snoekbaars hoger dan in de voorgaande jaren. De vangst van spiering voor de con sumptie nam aanmerkelijk toe, name lijk met ruim 50%. terwijl van baars eveneens vrij wat meer werd gevangen, namelijk 40%. Ook de aanvoer van nest was groter, daartegen werd minder karper, zeelt en witvis aangevoerd. De kuilvisserij op aal ving op 16 april in het zuidelijk gedeelte en op 1 mei in het noordelijk gedeelte van het IJssel meer aan en werd door een groot aan tal motor- en zeilvaartuigen tot 1 ok tober uitgeoefend. De weersomstandig heden waren vrijwel het gehele vissei- zoen voor de kuilvisserij zeer gunstig. Voer de zeilkuilvissers gingen slechts weinige dagen door windstilte verloren. Mede tengevolge van dit gunstige weer werden in het gehele IJsselmeer dan ook zeer goede vangsten gemaakt. Over het algemeen was de aal, die in het noordelijk gedeelte van het IJssel meer werd gevangen beter van kwali teit dan die, welke afkomstig was uit het zuidelijk gedeelte. Ondermaatse aal kwam vooral benoorden het Enkhuizer zand in grote hoeveelheden voor. Met de kuilnetten werd het gehele seizoen veel nest bestaande uit pos en kleine spiering, medegevangen. Met het aal- hoekwant werd van half maart tot half november gevist en konden over het geheel genomen grote hoeveelheden aal worden gevangen. Slechts in juni en ge durende enkele weken in augustus kon men weinig aal vangen, zodat de meeste hoe kwantvissers aich toen op aal of op de snoek - baarsvisserij met staande netten gingen toeleggen. Na de gesloten tijd voor de kuilvisserij schakelde we derom een groot aantal vissers op de aalhoekwantvisserij over en maakte als gevolg van het zachte weer tot be gin novembfjr lonende vangsten. Het hoekwant werd geaasd met pos en jonge spiering. Hoewel de prijzen voor de hoekaai vooral gedurende de eerste maanden tengevolge van de minder goede kwa liteit niet hoog waren, kunnen de hoek- wantvissers tooh op een bevredigend jaar terugzien. De aalvisserij met fuiken, welke van april tot december werd uitgeoefend leverde voor de vissers, die hun fuiken aan de kust van Noord-Holland en in het Buiten-IJ hadden geplaatst, vrijwel de gehele zomer lonende resultaten op. Daarentegen waren de vangsten aan de Meerdijk van de N.O. polder en nabij Lelystad in de voorzomer zo slecht, dat verschillende vissers hun fuiken optrok ken. Enkele vissers zetten in augustus hun fuiken wederom op deze plaatsen en konden toen gedurende enkele weken bevredigend aal vangen. De fuikenyis- serij op schieraal werd van augustus tot eind oktober door een groot aantal vissers uitgeoefend. In september en oktober werden aan de Afsluitdijk van Den Oever af tot even. voorbij Bree- zanddijk vrij goede vangsten gemaakt, doch in de nabijheid van Kornwerder- zand waren de vangsten minder, totdat in oktober de wind naar het zuid-wes ten draaide en ook daar goede vangsten werden verkregen. Door de storm op 27 oktober werd veel averij aan de fuiken en het schut- want toegebracht. Vooral bij Kornwer- derzand gingen nogal wat fuiken ver loren, terwijl bovendien honderden fuikenpalen werden verspeeld. Het ge volg hiervan was. dat een groot aantal fuikenregels moest worden opgetrokken en door de meeste vissers de visserij te vroeg moest worden beëindigd. In totaal werd dit jaar meer schieraal ge vangen dan in 1958. Enkele vissers visten in mei en juni in de nabijheid van de Afsluitdijk en aan de Zeugdijk met lonende resulta ten met kribben op aal. Deze kribben werden geaasd met zeebliek. Over het algemeen was de aal klein van stuk, terwijl de kwaliteit minder was dan die welke met het kuilnet of met de fuiken werden gevangen. De visserij op snoekbaars en baars met staande netten kon tengevolge van lichte vorst en ijs eind januari en ge durende de maand februari niet worden uitgeoefend. Enkele staande netvissers schakelden over op de sleepnetvisserij. Deze visserij verliep wel erg onregelma tig. maar was over het algemeen toch wei lonend dank zij de grote baars- vangsten. Vooral in het noordelijk deel van het IJsselmeer kwam veel baars voor. In januari werden door enkele vaar tuigen, die in de omgeving van Muiden visten, grote hoeveelheden blei gevan gen. Verschililende vissers maakten in juni, na de gesloten tijd, wederom een aanvang met de visserij met staande netten. In het najaar nam het aantal vissers, dat met dit soort netten viste, aanmerkelijk toe, doch de vangsten waren over het geheel genomen teleur stellend. De visserij met sleepnetten werd in het najaar slechts door enkele spannen vaartuigen uitgeoefend. Met ingang van 11 november werd de gesloten tijd voor de sleepnetten zodanig gewijzigd, dat slechts van 1 januari tot 15 maart met deze netten mag worden gevist. In maart en april stond aan de Meer dijk van de N.O polder en aan de dijk vakken van oostelijk Flevoland een aantal fuiken te water voor de visserij op spiering. De visserij bij oostelijk Fle voland was bevredigend. Gedurende de zomermaanden en in november en december visten enkele vissers nabij de Afsluitdijk op bot. Deze visserij was evenwel niet lonend. Een en ander lazen wij in „Visserij- nieuws". Minister Visser te Fontainebleau De Nederlandse minister van Defen sie, ir. S. H. Visser, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het hoofd kwartier voor de centrale sector van Europa te Fontainebleau. Minister Vis ser heeft met de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in de centrale sector van Europa, generaal Valluy, over de grote vraagstukken van de de fensie in de sector gesproken. Vervolgens werd een receptie gehou den waarop de Nederlandse officieren en andere Nederlandse functionarissen te Fontainebleau aan minister Visser werden voorgesteld. Minister Visser zat gisteravond aan aan een diner dat werd aangeboden door de commandant van de zeestrijd krachten van de NAVO in de centrale sector, de Nederlandse vice-admiraal H. Bos. GLAZENWASSER VIEL IN SCHOOT VAN TYPISTE! (Van onze Amsterdamse correspondent) De 48-jarige glazenwasser P. Kleyn, die gistermorgen werkzaamheden ver richtte op het dak van een huis aan de Oude Zijds Achterburgwal te Amster dam, verloor het evenwicht, maakte een val van zes meter, sloeg door een gla zen dakraam en kwam pardoes in de schoot van een 27-jarige typiste terecht. Glazenwasser en typiste zetten de val vervolgens tezamen in zijwaartse rich ting voort waardoor een 25-jarige kan toorbediende van zijn stoel viel. De beide kantoorbedienden klaagden over pijn en zijn naar het Binnengast huis gegaan om zich te laten onder zoeken. Vandaar konden zij naar huia om van de schrik te bekomen. De gla zenwasser ging een half uur na het ge beuren weer fluitend aan het werk! Achttienmiljoen meer deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank per 19 april steeg, waarschijnlijk door het toeristenverkeer, de goud- en deviezenvooraad van f 5203 min. tot f5221 min. Het goud bleef onveranderd op f4403 min. Bollendrieling gaat naar Parijs De „bollendrieling" uit de Bloembol lenstreek zal op Bevrijdingsdag aanwezig zijn in het NAVO-hoofdkwartier in Parijs, waar de Nederlandse officieren een receptie aanbieden ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana. Wraak.... Ke r k eI ij k Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Houten (U) P J. F La- mens te Kamerik te Waddlnxveen (toez.) J. van Rootselaar te Delft. Aan genomen naar Deurne (N.-Br.) J. J. Du- vekot. vicaris te 's-Gravenhage. Bedankt voor Drachten als predikant voor buiten gewone werkzaamheden S. de Roest te IJmuiden. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht (wijkgemeente Oudwijk) ds. G. W. K. Hugenholtz, emeritus predikant te Zeist, die deze benoeming aannam. Aangenomen naar Uitgeest-Krommenle- dijk (toez.) L. J. Huisman te Finsterwol- de. Bedankt voor Spijkenisse (2de pred. pi A. P. Nauta te St.-Johannesga. Be roepen te Zaandijk (toez dr. A. de Wil de te Oude en Nieuwe Niedorp. Aangeno men naar Cuyk en Grave (toez.) W. M. van Rijendam te Den Burg op Texel. Aan genomen de benoeming tot vicaris te Blankenham mej. M. C. de Wilde, vicaris te Ouddorp. GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard G. van Halsema te Kamerik - te Eefde-Gorssel A. Corporeal te Edam - te Baarland P. N. Kruyswijk. kand. te Amsterdam. Bedankt voor Ben- nekom (vac. H. van de Elskamp) C. H. Appelo te •s-Gravenhage-Loosduinen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Borssele Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Ridderkerk A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Be roepen te Boskoop C. Hegeman te Gene- muiden. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Aalsmeer R. Slofstra te Harderwijk. Bedankt voor Rotterdam- Kralingen H. van Leeuwen te Arnhem. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Lochem mej. A. C. Dorhout Mees te Doesburg. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Helpman (Gron.) E. Th. van der Bora te Amersfoort-Centrum. Om zich te wreken over de dood van zyn broer, die werd vermoord in een twist om een klein stuk grond, heeft een Indiër veertien leden van de fa milie van de moordenaar van zijn broer gedood. Proces begonnen tegen het „monster van Pontoglio" In de Noorditaliaanse stad Bergamo is gisteren het proces begonnen tegen de 44-jarige Vitalino Morandini, die bekend heeft negen personen te heb ben vermoord. Volgens de tenlasteleg ging waren het roofmoorden. De beklaagde, die de bijnaam „het monster van Pontoglio" heeft gekregen, verklaarde geen medeplichtigen te heb ben gehad. Om vast te stellen of dit waar is, zullen ongeveer 100 getuigen worden gehoord. Pechvogel Van Dijk (Speciale berichtgeving) Andries van Dijk, de keeper van Spar ta, is wel een pechvogel. Zondag heeft hij in de wedstrijd tegen Willem 2 zoda nig zijn hand geblesseerd, dat hij waar schijnlijk deze competitie niet meer zal spelen. Muhring is zijn plaatsvervanger. Het vierlanden-waterpolotoemooi, dat van 20 tjn. 22 mei in Italië wordt gehouden en waaraan ook door het Nederlands zevental wordt deelgenomen, zal niet zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag in Turijn en Genua, doch in Milaan plaats vinden. De deelnemende landen zijn Italië, Roemenië, Groot-Brittannië en Neder land. Gistermiddag werd in de Juliana- kazeme in Den Haag een landenwed- strijd schermen gehouden tussen de militaire teams van Nederland en België. De Belgen wonnen alle drie onderdelen. De resterende vijf minuten van de destijds bij de stand 2—2 gestaakte wedstrijd RCHLimburgia zullen niet zondag a.s. maar op een latere datum gespeeld worden. Gisteravond is in Groningen de voetbalwedstrijd tussen de teams van Noord-Nederland en Noord-Duitsland gespeeld. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 3—3. Bij de rust hadden de Nederlanders een 31 voorsprong. Opgericht 1 maart 1880 Donderdag 21 april 1960 VERENIGING VOOR MULO VERGADERT Vertrouwen in de jeugd Te Bergen (N.-H.) wordt de algemene vergadering gehouden van de Vereni ging voor Mulo (landelijke Ulogroep in de Nederlandse Onderwijzersvereniging). De voorzitter, de heer J. G. Jansens, schetste de ontwikkelingsgang van het Ulo van 1930 af tot heden, de periode gedurende welke hij voorzitter was. Hjj constateerde dankbaar, dat na de oor log het Ulo niet achter is gebleven bij de algemene drang naar wederopbouw en heroriëntatie. Spreker betoogde, dat het Ulo niet het sluitstuk mag worden van politieke verwikkelingen en constateerde, dat de praktijk uitwijst, dat het Ulo in de meest afgelegen gebieden begeerd wordt. Ten aanzien van de jeugd wilde de heer Jansens zich niet scharen onder diege nen „die van ontspoorde of zelfs mis- aadige jeugd spreken". Hij verklaarde een ongeschokt vertrouwen in de jeugd van vandaag te hebben. Ook wat het Ulo betreft getuigde spreker van zijn geloof en vertrouwen in de toekomst- Het Ulo zal zeker de plaats krijgen die het toekomt. Burgemeester L. J. de Ruiter van Bergen, die verklaarde het vertrouwen van de voorzitter in de jeugd te delen, bracht een woord van dank aan die onderwijzers, die ook op de onaantrek kelijke verafgelegen plaatsen ten plat- telande hun taak, deze jeugd door op voeding en onderwijs een goede toe komst te waarborgen, verstaan. Meegedeeld werd, dat er dit jaar 23.320 (v. j. 21.501) kandidaten voor de Ulo-examens zijn, te weten 11.770 van het openbaar Ulo en 11.550 van het christelijk Ulo. Hiervoor zijn 117 exa mencommissies in het leven geroepen. (Van een onzer redacteuren) De overweldigende belangstelling voor de gisteren en vandaag ge~ ouden jeugdluchtvaartdagen op het Marinevliegkamp Valkenburg \teft weer eens overduidelijk bewezen, dat de luchtvaart, zowel de \urger als de militairenog onverflauwd tot de verbeelding van de jeugd peekt. En onder de jeugd verstaan wij niet alleen het mannelijke deel, pjar beslist ook de meisjes. Zoals wij gisteren reeds berichtten vroegen Ie jongens en de meisjes de bij de vliegtuigen opgestelde militairen. laar ook de hen begeleidende kadetten en adelborsten de oren van het \oofd. Letterlijk alles wilden zij weten van de ingewikkelde elektro :ische apparaten, die stonden opgesteld op een in een van de hangars •[gerichte uitgebreide maar ook overzichtelijke tentoonstelling. Vooral verdrongen zij zich om de link- tlner en de elektrische geschutskoepel. >t was ongetwijfeld een goede gedachte a de organisatoren om de meisjes en ngens zo veel mogelijk zelf hun gang laten gaan, ze zelf onder het wakend i van deskundigen te laten experi- tnteren met de ingewikkelde appara- ar. Hiervan werd een druk gebruik ge lakt. Dat vooral de linktrainer de teste belangstelling genoot is wel Melyk. EUROPA ZONDER PASPOORT Plannen van Carel Briels (Van onze Limburgse correspondent) Carel Briels die in ons land bekend- sld kreeg door zijn organisatie en mas- i-regie van grote manifestaties als sta- mspelen e.d., heeft thans plannen uit werkt voor de opzet van een intema- roaal ontvangstcentrum dat hij „Euro- i tonder paspoort" heeft genoemd. In 19 paviljoens voor even zoveel sropeso landen wil hij een overzicht tden van wat elk dezer landen heeft bieden aan nationale charmes en le- njvreugde. lold-Limburg ligt in de Taakgebieden a drie landen, die ten nauwste ver- aden zijn met de Benelux-samenwer- üg: Nederland-België en Duitsland, «spreekt dus vanzelf dat de heer riels voor de omgeving van zijn expo- le „Europa zonder paspoort" aan het toeristisch aantrekkelijk gelegen lid-Limburg voorkeur geeft. Prof. dr. ir. H. Gelissen, voorzitter van ANVY en van de Zuidlimburgse Ka- ir van Koophandel en ir. L. Lhoëst, ïecteur der Kon. Ned. Papierfabriek te hastricht zegden hun steun toe aan de frwezenlijking van dit project en scha- ilden daarvoor ook de medewerking in m de Kamer van Koophandel. Voor de bouw van het centrum komt kastricht het meest in aanmerking zo men zij. Met het geheel is naar schatting een toag van rond vier miljoen gulden ge- *id. Een N.V. is in oprichting om het beel voor te bereiden en uit te voeren, urbij is de gedachte gerezen om zo Mif een geschikt terrein zelf te kopen 'dan liefst een stuk grond, waarop een "teel of groot landhuis de, mogelijk- M schept het Europa-van-het-verle- M te verbinden met het Europa van de «komst. Nederlandse inzending Biennale Venetië Aan de dertigste Biennale te Venetië op 18 juni wordt geopend en tot 16 tober duurt zal Nederland met de vol- ade inzending deelnemen: beeldhouw den van Wessen Couzijn (Amster- schilderijen van Willen Hussum «i Haag), grafiek van Wouter van "isden (Rotterdam), Roger Chailloux Sterdam) en Anton Heyboer (Am- sdam). De inzending is samengesteld #r een daartoe vanwege het ministerie a O. K. en W. ingestelde commissie, *&ande uit de heren Jan van Heel srunissaris van de Nederlandse inzen- C. Doelman en dr. H. L. C. Jaffé fca. Aan de dood ontsnapt! hnnacht zijn, tijdens een brand in centrum van Venlo twee mensen I3 de dood ontsnapt. Het waren me- Uw Smeets en haar zoon, die te on- l uur wakker werden van zware «kwolken in de kamer. Ze kwamen de ontdekking, dat de brand het on- jelijk maakte vla de trap het huis te {tochten. Belden gingen toen voor het raam staan schreeuwen, waarna voorbij- Mgers de brandweer waarschuwden. Ut zoon kon met behulp van een uit doven ladder worden gered, mevr. °<ets werd in een springzeil opgevan- De bovenverdieping van het huis 5>dde nagenoeg geheel uit. De schade W in de tienduizend guldens. De van de brand is nog steeds een Hoewel het ochtendprogramma heel wat interessante evenementen vermeld de, waaronder een kleur- en klankrijk optreden van de Marinierskapel, een spectaculaire geweerexcercitie van mari niers, een demonstratie van honden van de bewakingsdienst, een demonstratie van modelvliegtuigjes aan de lijn en niet te vergeten een verrukkelijke maaltijd, zoals alleen de marine die kan bereiden, was het hoogtepunt toch wel van 't groots opgezette vliegfeest. Spectaculair was het vernietigen van een duikboot, com pleet met explosies, rook en vuur, en het redden van een aantal „drenkelingen" door een helikopter. Grappig waren de toeren, die de piloten van de hefschroef- vliegtuigen uithaalden en adembene mend de stunts van zowel straal- als propellfrvliegtuigen. Dat parachutisten precies op hun doel terecht kunnen komen door zich er als het ware naar toe te sturen werd tot slot bewezen. De „rode baretten" wer den door de jeugd met applaus begroet. De marine en de luchtmacht hebben zich op hun paasbest getoond. De jeugd liet zicli gisteren niet onbetuigd tijdens de eerste van de twee jeugdluchtvaartdagen op Val kenburg. De jongens en meisjes moesten de vliegtuigen van onder, boven, buiten en binnen grondig bekijken. Melkautomaten bij benzinestation? (Van onze Haagse redactie) Het produktschap voor de zuivel heeft tijdens een gisteren gehouden vergade ring te Den Haag nog niet kunnen be slissen of voor de verkoop van melk uit automaten een normale vergunning voor de melkhandel nodig is. Er is wel langdurig over gediscussieerd, maar een eventuele verordening voor melkauto maten komt pas in een volgende ver gadering aan de orde. Wel kwam een der leden, ir. J. B. Ritzema, met het voorstel om de ver koop van verpakte melk uit automaten zo weinig mogelijk te belemmeren, zodat deze automaten ook geëxploiteerd kun nen worden door houders van ben zinestations, in werkplaatsen en fabrie ken, door niet-vergunninghouders. Hij wilde het echter laten bij verpakte melk omdat voor de verkoop van losse melk uit automaten volgens hem meer eisen moeten worden gesteld dan voor de verkoop van verpakte melk. Er zal, wanneer het produktschap voor de melkautomaten voelt, een verordening moeten komen voor de exploitatie van melkautomaten door mensen, die geen melkhandelaarsvergunning hebben. Het „streef-voorstel" werd aangenomen met elf stemmen voor, zes tegen en een stem blanco. Kritiek op tie mammoetwet Bij de opening van de algemene ver gadering van de schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, die gisteren in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter van de raad, prof. dr. G. P. van Itterzon, kritiek geleverd op het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onder wijs, de zogenaamde mammoetwet". Hij meent, dat het Nederlandse volk te wei nig interesse heeft voor dit uitermate belangrijke wetsontwerp, dat, naar zijn oordeel, een bedreiging vormt voor de vrijheid van ondenvijs. Het voornaamste bezwaar van prof. Van Itterzon tegen de „mammoetwet" geldt, dat het scherpe onderscheid tus sen openbaar en bijzonder onderwijs is in de nieuwe wetsopbouw, volgens hem, geheel weggevallen. Daarvoor in de plaats, zo zei prof. Van Itterzon, kreeg men een onderscheid tussen wel en niet uit de openbare kas bekostigd onderwijs. Op deze manier komt, zijns inziens, het openbaar onderwijs in feite op één lijn met het bijzonder onderwijs, omdat de „mammoetwet" voor bijna alle aangele genheden die op de inrichting van de scholen betrekking hebben, één regeling treft. Het tweede bezwaar tegen deze mam moetwet ziet prof. Itterzon in het feit, dat de Staten-Generaal over een weinig zeggend schema van onderwijsorganisa tie hebben te beslissen. Prof. Van Itterzon zei, dat door de „mammoetwet" juist de medezeggen schap over de punten, waar het op aan komt de punten die bij de wet be horen te worden geregeld aan de Staten-Generaal zal worden onttrokken en in handen gegeven zal worden van de minister, die op dat moment aan het bewind is. Ieder, die regelmatig gebruik maakt van de Provincialeweg 7, welke de ver binding vormt tussen Alphen en Lei muiden, zal reeds nu kunnen waarne men, dat met de reconstructie van deze weg beslist geen half werk wordt verricht. De wijze waarop en ile zorg waarmee het werk wordt uitgevoerd, doet het beste verwachten. Ongetwy- feld zal deze weg een van de mooiste in de Rijnstreek worden. Het bureau van de Provinciale Wa terstaat te Woubrugge streeft naar een veilige weg, die alleen maar bestemd zal zijn voor snelverkeer. De moeilijkheid was destijds, dat en kele veehouders aan weerszijden van deze weg hun weilanden hebben. Men kreeg dus te maken met het probleem van overstekend vee. Teneinde dit op te lossen zijn in het gedeelte oostelijk van Rijnsaterwoude drie veetunnels on der de weg door gemaakt, waarvan de laatste juist dezer dagen uit de be- ton-bekistlng is gehaald. Hiermee kon aan de wensen van de veehouders wor den voldaan, echter nog niet helemaal aan die van de veehouder Hai'tveld, die des winters met een schouw aan beide zijden van de weg zijn mest op het land moet brengen. Teneinde ook deze moeilijkheid op te lossen is in het bureau te Wou brugge een ingenieus plan bedacht, na melijk om de tunnel voor veehouder Hartveld zodanig te construeren, dat deze gedurende de wintermaanden ook als vaartunnel gebruikt kan worden. Daarvoor zijn aan weerszijden van de ingang van deze tunnel aansluitingen gemaakt op de bestaande vaarsloten. Gaat het vee in het najaar nu weer naar de stal, dan behoeft de heer Hart veld slechts de schotten, die volgens een bepaalde constructie zijn aange bracht, weg te halen en het water kan de tunnel binnenstromen. Daar het houten schotten zijn zullen de onder ste schotten, zodra de druk van het water aan weerszijden gelijk is, boven komen drijven en kunnen deze ook worden weggenomen. Doet de veehouder ditzelfde aan de andere kant van de weg dan is de vee tunnel veranderd in een doorlopende vaarsloot. Als in het voorjaar de vaar tunnel weer veetunnel moet worden, plaatst hij de schotten weer tussen de geleiders en pompt hij het water uit de tunnel. Voor zover het de directie van het werk bekend is heeft men met deze duiker-tunnel, zoals hij wordt genoemd, de primeur voor ons land.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7