8 TELEVISIE Geslaagde proef van Jean Vilar in liet Parijse Theatre Recamier Vrijdagprijxen Problemen voor de repatriëring door Indonesisch besluit Mooi werk van debutant Pinget en van Franse Ier Beckett NET PERSOON DIENSTMEISJES WERKSTERS KANTOORJUFFROUW Tarief „SLEUTELTJES" werkster naar ITALIË? MNL. KRACHT AANK. JONGENS NETTE MEISJES GEH. VROUWEN DONDERDAG 21 APRIL 1960 Vervoer per vliegtuig ivordt overwogen (Van onze Haagse redactie) Tussen de departementen die zijn betrokken bij de repatriëring van Neder landers en spijtoptanten uit Indonesië wordt thans overleg gepleegd over de wijze waarop de verscheping moet wor den uitgevoerd, indien Djakarta inder daad geen Nederlandse schepen in haar bavens mocht toelaten en geen uitzon dering zou maken voor repatriërings schepen. Op de departementen te Den Haag Is de kwestie in studie genomen, toen pers berichten meldden, dat de Indonesische Scheepvaartraad had besloten schepen die onder Nederlandse vlag varen de toegang tot de Indonesische havens te ontzeggen. Het besluit zou tot gevolg hebben, dat de „Zuiderkruis" en de „Waterman", die medio juli en in oktober op de thuisreis in Indonesische havens hoofdzakelijk spijtoptanten aan boord zouden nemen, dcvaarplannen zouden moeten wijzigen. In departementale kringen overweegt men thans of de voorgenomen repa triëring moet worden uitgevoerd door middel van buitenlandse schepen en of daarbij vliegtuigen moeten worden in gezet. Er wordt gedacht aan de moge lijkheid de te repatriëren gezinnen bij voorbeeld over te brengen naar Singa pore en hen daar in te schepen op de „Zuiderkruis" en „Waterman". Voorshands staat echter nog niet vast hoe de nieuwe van Indonesische zjjde opgeworpen stagnatie zal worden onder vangen. Officieel is Nederland intussen nog niet meegedeeld, dat Djakarta heeft besloten voortaan geen Nederlandse schepen meer in haar havens toe te la ten. Men vraagt zich in diplomatieke kringen echter af, of er dienaangaande nog wel een formele nota zal worden overhandigd. Ook de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag tast hierover in het duister. De vertegen woordiging heeft Djakarta m nadere in formaties verzocht. In '61 olieboringen in de Noordzee Stalen eiland voor het onderzoek De N.V. Ned. Aardopiemaatschappij deelt mede, dat zij voor gebruik op de Noordzee de beschikking heeft ge kregen over een verplaatsbare boorin stallatie van het Delong-type. Het is een stalen booreiland dat naar de plaats van onderzoek zal worden ge sleept en zich daar door middel van vier poten, welke op de zeebodem zul len rusten, uit de golven zal verheffen. Dit jaar wordt het eiland voor het werk In de Noordzee in gereedheid ge bracht. Er zullen in 1961 drie boringen worden verricht voor de Zuidhollandse kust. De plaatsing der boringen is af hankelijk van een seismisch onderzoek van de diepere aardlagen onder de zeebodem, dat vorig jaar is aangevan gen en dat thans wordt voortgezet door de aannemingsmaatschappij, die de voor dit werk benodigde apparatuur bezit in samenwerking met technici van de N.A.M. Het boorplatform, dat de naam „Tri ton" draagt, ligt thans te Cardiff er heeft ongeveer vjjf miljoen gulden ge kost. Het bevat meer dan 1500 ton staal. Het is vervaardigd volgens spe cificaties van de Bataafse. De opdracht tot het bouwen van dit platform werd verleend aan de Amerikaanse con structiefirma Delong, welke firma te vens verantwoordelijk is voor het ont werp van het vljzelsi/steem. Het platform dat nog van een heli- copterdek zal worden voorzien, is op het ogenblik 38 meter lang en 26 me ter breed. De N.A.M. zal op dit booreiland haar dieselelektrische gelijkstroom boorin stallatie plaatsen. De werking ervan berust op een Nederlandse vinding. Originele FLÊCHET dameshoeden en £aim6öelt handschoenen. BREESÏRAAT 175 LEIDEN Dieven Avifauna berecht (Van onze Haagse redactie) De 22-jarige opperman en de 29-jarige monteur, beiden uit Den Haag, zijn van daag door de Haagse rechtbank elk ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk, met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorlopige hechtenis. Het tweetal had zich schuldig ge maakt aan diefstal van een parlSet en een papegaai uit het vogelpark „Avi fauna" te Alphen aan den Rijn. Het be trof twee zeldzame en kostbare vogels. De parkiet was ongeveer f350.waard. De opperman had de parkiet voor f 60.aan een kennis verkocht. Direct na de diefstal van de papegaai, een week later, kwam de politie op het spoor van de daders. De opperman gaf de pa pegaai in een kartonnen doos aan ken nissen in bewaring, waarop het dier van hand tot hand ging, totdat iemand het op het Haagse Staatsspoorstation in een trein deponeerde en anoniem de politie op de hoogte bracht. De officier van Justitie had tegen de opperman een gevangenisstraf geëist van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen de monteur een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Vervoer van Hunters voor de Karei Doorman (Van onze Haagse redactie) De voor Nieuw-Guinea bestemde Hun- ter-jachtvliegtuigen zullen naar be kend binnenkort aan boord van het vliegkampschip „Karei Doorman" wor den geladen. De toestellen zullen, zonder personeel, met dit schip naar hun be stemming worden vervoerd. Het vliegkampschip zal de Hunters in Rotterdam aan boord nemen. De vlieg tuigen zullen daartoe over de weg van Ypenburg naar Rotterdam worden ge transporteerd. In verband met deze transporten zal, vermoedelijk begin volgende maand ge durende enkele nachten tussen 0 uur en 5.30 uur het verkeer zijn gestremd op de Rijksweg Den HaagRotterdam (Rijksweg 13) voor het verkeer gaande Corso brengt handenvol werk in bollenstreek Er wordt op het ogenblik hard ge werkt in de Bloembollenstreek. Op de velden zijn honderden mensen bezig om de hyacintebloemen af te snijden, die als versiering van het Bloembollencorso moeten dienen. In de HBG-hallen te Lisse worden de laatste matten op de geraamtes van de wagens bevestigd, zo dat men vanmorgen kon gaan beginnen met het steken van de bloemen. Vrij dagavond hoopt men de wagens klaar te hebben. Vrijdagmiddag van twee uur af zal het publiek tot deze hallen worden toegelaten, zodat het-ook nog iets van het werk aan deze wagens zal kunnen zien. Zaterdag 23 april zal .Lenteparade 60" om elf uur precies van „De Uiver" in Sassenheim zuid vertrekken. Gezien de enorme drukte tijdens de paasdagen is het wel raadzaam om vroeg in de streek te zijn. Er is voldoende parkeer ruimte in de zijstraten nabij de route, de Rijksweg Leiden-Haarlem. Het verkeer zal een half uur voor de aankomst van de stoet in een plaats niet meer tot de route worden toegelaten. De tijden van aankomst zijn: 12.15 cen trum Lisse, 13 uur centrum Hillegom, 13.45 uur keerpunt Bennebroek. Op de terugweg zijn zij: 15.40 uur centrum Hillegom, 16.30 uur centrum Lisse, 17.30 uur centrum Sassenheim en 18 uur fi nish bij „De Uiver". Straffen voor knoeierijen op Schiphol (Speciale berichtgeving) De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van de knoeierijen bjj de N.V. Aero Gronddienst op Schiphol. Het ging hierbij om het smokkelen van voor de vliegtuigen be stemde accijnsvrije artikelen, meestal sigaretten, die in de zwarte handel ver dwenen. Er werden douanedocumenten vervalst en er had zich een douane ambtenaar laten omkopen. Een 39-jarige employé in losse dienst, die hielp bü het laden en lossen, kreeg wegens valsheid in geschrifte, diefstal en omkoping, meermalen gepleegd, con form de eis zeven maanden gevangenis straf met aftrek. De 37-jarige directeur van de gronddienst werd wegens vals heid in geschrifte veroordeeld tot 3 we ken (de eis was 6 weken) waarbij hij werd vrijgesproken van omkoping, een 38-jarige douane-ambtenaar, die zich had laten omkopen en douanedocumen ten had vervalst, werd veroordeeld tot 7 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en toe zicht van de r.-k. reclassering. De eis was een maand onvoorwaardelijk hoger. Fazanten op Floriade De Floriade in Rotterdam heeft een nieuwe attractie: een aantal in vrij heid rondvliegende fazanten. Bij het inrichten van een vogelstand van Ouwe hands Dierenpark in de Energiehal wis ten namelijk enkele vogels te ontsnap pen. Het is nog niet gelukt de vogels te vangen. Zoals wij reeds eerder schreven heeft de Franse minister André Malraux het Théatre Recamier toevertrouwd aan Jean Vilar, en wel als een soort laboratorium voor he avant-garde-toneel. Vilar heef nu eindelijk een programma voor deze schouwburg samengesteld, dat aan die opzet beantwoordt en een avond oplevert, waarbij de toeschouwer zich niet alleen tegenover een min of meer geslaagd experiment be vindt, maar ook nog enkele diepere sensaties of emoties beleeft. Deze ontroeringen werden langs een nieuwe of althans ongebruikelijke weg verwekt. Het genie van een groot en eenzaam dichter, Samuel Beckett, heeft daarvan de bron gevonden. Martin) van het postkantoor, dat hij als poste-restante voor zijn eenrichtings- briefverkeer met zün verloren zoon heeft opgegeven. De originaliteit van het stuk is vooral wel, dat hier voor het eerst op de planken de principes van de nieuwe literaire school van Robbe-Grlllet (waar men met het geduld van een insect de geringste details van een handeling of een milieu beschrijft) worden toegepast, met als resultaat een pathetiek die ik graag stoicijns zou willen noemen. „Meesterwerk" Romancier debuteert als dramaturg Voor de pauze komt echter eerst nog een andere schrijver aan het woord, de jonge Robert Pinget, die als romancier al een goede reputatie genoot, maar nu met zijn „lettre morte" (dode brief) als dramaturg debuteert. Het is trouwens zijn roman Le Fis ton (een volkswoord voor: de zoon), die hij voor de planken heeft bewerkt, een bewerking echter die van zoveel dramatisch gevoel en inzicht getuigt, dat men dit toneelstuk in twee bedrijven en voor twee personen - plus nog twee bijrollen of figuranten - zeker als een voldragen vrucht kan waarde ren. De hoofdpersoon is een oude man die geobsedeerd wordt door een gedach te of een verdriet en een verlangen: het verlangen zijn zoon weer terug te zien, die hem jaren geleden verlaten heeft en nooit meer iets liet horen. Waarom hij vertrok? En waarom hij zijn oude vader in die deplorabele toestand laat verkwij nen? Met die vragen achtervolgt mon sieur Levert - zo heet hij - al zijn vrien den en kennissen die hij om die reden dan ook successievelijk verloren heeft, zodat tenslotte alleen de barkeeper van het café waar zijn zoon vroeger ook al tijd een glas placht te komen drinken hem nog een (half) oor(tje) leent, wan neer al die jeremiades weer worden af- gedraaaid. In het tweede bedrijf ontrolt, nog een graad wanhopiger, zich in feite dezelfde dialoog van ongelijksoortige partners, doch dan staat monsieur Levert tegen over een beambte (gespeeld trouwens door de dezelfde acteur-regisseur Jean OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha L., dr van H. van Rees en H. André de la Porte, Jacqueline A., dr van K. de Kloet, en G. Lucassen, Clazina M. N., dr van G. F. van Grieken en A. M. G. van Rijn, Alberdina T., dr v. G. Vletter en A. de Boer, Roeland W., zn van A. Bogaards en W. van Riet. Ondertrouwd: W. Chr. Veloo, 25 Jr en B. Post. 21 jr, A. C. E. Wessels, 28 jr en H. F. Hageman. 30 Jr, J. W. Filippo, 25 jr en P. van Tol, 24 Jr. Getrouwd: B. C. Paddenburg, 25 jr en C. P. Th. Elshof, 25 Jr. Overleden: K. Timmers, 83 jaar, e.v. J. Ooms. in de richting van Rotterdam naar Rijs wijk (Z.-H.). In samenwerking met de politie zal via de radio tijdig op verschillende ver- keersomleggingen worden gewezen. Wij verlenen U het TOTAAL BEDRAG voor AANSCHAF T.V., RADIO, etc. Aflossingen vanaf f 2.50 per week. Inlichtingen: POSTBUS 197 - LEIDEN SLAGERIJ DE JONG vraagt 16 jaar voor het bezorgen van bestellingen op zaterdag morgen. Somatrastraat 2 - Oegstgeest Het DIACONESSENHUIS vraagt voor de huishoudelijke dienst enige en Aanmelden bij het hoofd van de huishouding: Witte Singel 27 - Lelden Gevraagd per 1 mei of per 1 juni a.s. Haar taak zal zijn: het ontvangen van bezoekers, typewerk, boekhou ding, loonadministratie enz. Goede en accurate kracht zal in dit afwisse lende werk zeker bevrediging vin den. Met eventuele vakantieplannen kan worden rekening gehouden. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk, niet met ballpoint, aan: DRUKKERIJ DE BINK N.Y., STILLE RIJN 9 LEIDEN 120 woorden t L I30 wo trden f 1.50 (een woord nougstens 12 (etters) Bewijsnummers fO.lü extra Toezending nummerbrieven 10.20 meer ..SLEUTELTJES' worden oehoudens gebrex aan plaatsruimte dagelijks opgenomen Gevraagd voor zo spoedig mogelijk nette voor enkele ochtenden in de week. Mevr. VAN WEESEL, Hogewoerd 112 - Leiden GEVRAAGD: Pathetisch en stoïcijns zijn eveneens de ogenschijnlijk tegenstrijdige adjectie ven waarmee ge Becketts laatste werk (een éénacter vooreen persoon) zou mo gen omschrijven en uit hoofde van het motief (de oudere man die zijn geluk nog maar uitsluitend in het verleden zoekt en eveneens met behulp van de alcohol), vormden deze beide stukken zo de vruchten van een verwante menta liteit. Het onderscheid met Beckletts „Laatste geluidsband" is slechts dat Pin get een begaafd debutant is, die een boeiend stuk heeft geschreven, terwijl men met betrekking tot de Iers-Franse auteur Beckett eerder geneigd is woor den als „geniaal" een „meesterwerk" in de mond te nemen. Beckett heeft, na zijn „En attendant Godot" en „Fin de partie", in dit stuk zijn stijl nog stiller, „naakter" en een voudiger gemaakt, het aantal personen tot één acteur gereduceerd en de tijd waarin het korte drama zich voltrekt tot een twintig minuten teruggebracht. Maar die ene persoon, de half-seniele en mislukte schrijver Krapp, spreekt hier met twee stemmen. De stem van zijn dertigste jaar, die hU indertijd op een taperecorder had vastgelegd, en die, schor door alcohol en ouderdom, waar mee hij zich nu alleen nog maar tot zich zelf wendt. Omdat hij zich ln zijn een zaamheid van de wereld heeft afgesloten om nog slechts een dialoog te voeren met zijn andere en jongere ik die door het leven van al zijn ambities, idealen en zelfs van zijn innerlijke substantie werd beroofd. Laatste band Alleen hijzelf herkent ln die Jonge, warme stem - die ln beheerste, doch ge spannen woorden zijn eerste liefde be schrijft - nog zichzelf terug, en in die herkenning vindt de kromgetrokken grijsaard ook zijn laatste band met het leven, en zijn enige middel tot „zelfbe vestiging". Ofschoon ook in dit stuk van Beckett eigenlijk dus niets „gebeurt" (de enige handeling bestaat uit het draaien aan wat knoppen, het schillen en oppeu zelen van een banaan en het zich ver wijderen en weer terugkeren om in een aangrenzend vertrek wat slokken alcohol tot zich te nemen) wordt door de magie van Becketts dichterschap en zijn mees terschap over de taal èn over de stilte, de tragedie van zo'n mensenleven scher per en aangrijpender be- en doorlicht dan in het theater sedert lange jaren er varen werd. Oneindig triest en in een sfeer van diepe melancholie, die wel vaak aan Baudelaire doet denken. En in die gelij kenis schuilt dan tevens weer het on derscheid van Beckett met bjjna alle an dere vertegenwoordigers van het Franse, Engelse of Amerikaanse avant-garde- theater: hij is een dichter die, ondanks alles, toch in de schoonheid blijft gelo ven en daarom - gelijk Brooks Atkinson de toneelrecensent van de New-York Ti mes onlangs opmerkte - de laatste stap weigert te doen. De stap naar het niets Nieuwe uitgaven Dood in de metro, door M. Lebrun. Ultg.: NIJgh en van Dltmar, Den Haag/ Rotterdam. Van Eeden! Van Eerten! Daar komt hU aangetreden! Uitgegeven ter gelegenheid van de Nationale Frederik van Eeden Her denking 1960. Samengesteld door Peter van Eeden en W. J. Simons. Ultg.: de Beuk. Amsterdam. Het palels van Clrce. Frecterlk van Ee- dens Amerikaanse reizen, door W. J. Si mons. Ultg.: de Beuk, Amsterdam Elisabeth en de moraal, door Harrlët Freezer. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. Gezworen kameraden, door Leon Uris. Ultg.: Hollandla N.V., Baarn. TOURING SERVICE ISBQ Leandro Barberini heeft. net als zijn BP Touring Service collega's in dat gezellige land, het GRATIS ITALIË PAKKET voor U klaarliggen I en om opgeleid te worden in de wasserij. Tevens: en welke desnoods halve dagen kunnen, komen in aanmer king. Op gezinswas belang rijke korting. Fa. H. J. DIEBEN Stoom- en Chem. Wasserij „DE ZON", Zoeterwoudse Singel 23. leandro Barberini BP Service Station Piazza Meuccl Rome Colosseum - Rome Wie in Nederland het BP EUROPA PAKKET koopt krijgt in elk land een GRATIS AANVULLINGSPAKKET plüs SOUVENIR! ii& EUROPA >imH! Niet alleen geeft het Europa-Pakket (dat u voor f 7,50 bij elk BP-pompstation kunt kopen) u een waarde die zeker het tweevoud Is van de prijs die u ervoor betaalt na elke grenspassering wacht u daarna bovendien nog een heel aan gename verrassing. Een van de 7 attraktles van het Europa-Pakket is nl. het boekje met 14 coupons voor 14 landen. In elk land, dat u bezoekt, krijgt u bij afgifte van de betreffende coupon bij een BP Touring Service station, een „Wel kom-Pakket" met voortreffelijke kaarten, gidsen voor land en steden, folders enz... en een alleraardigst souvenir. Ja, waarheen u ook gaat met vakantie, zorg, dat u In het bezit bent van het BP Europa-Pakket: Europa-kaart, reisgids, universele draagtas, Rally Route Roller, gratis ongevallen verzekering, 12- talengids en... couponboekje voor gratis landenpakketten I BP TOURING SERVICE voor een onvergetelijk-heerlijke vakantie! BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MIJ N.V. AMSTERDAM. VERKOOPORGANISATIE VAN THE BRITISH PETROLEUM CO. LTD. Metalen platenrel een Ideaal opbergsys teem voor Uw 45- toeren platen. Mooi zwart gelakt.- Ook als wandrek te gebruiken rarterre Maarsmansst. jL ALLEEN GELDIG Basketball- schoenen Zachtverende binnen zool, versterkte neus en blnnenenkel. In zwart-wit, blauw-wit, Maten 26-28 3.35 29-35 3.7 5 36-42 4.25 Parterre43-47 470 VRIJDAG 22 APR. 1960 3\K Jasje „gentle roy" van Schuttersveld (brede rlb-corduroy) met vlot te ceintuur. Ook In Parka-model met ca puchon verkrijgbaar. Diverse kleuren. Maten 34-44 Opblaasbaar plastic rljfiguur op rubber wielen. In frisse kleuren uit gevoerd. 1e etage 35.- Parterre - Maarstnansst. 11 30 Ctoqué damespyama met een leuk dessin op wit fond in 3 kleu ren. Met shawlkraag of boothals. 7.90 Baby-doll in dezelfde dessins. Parterre Breestraat 5.25 Hoogzomer meisjesjurkje zowel 'met kraagje als met vierkant halsje. Sterke kwaliteit katoen in leuke dessins en frisse kleuren. Leeftijd 2-4 jaar 3 95 oplopend 8-10 jaar. 1e étage 4.95 Nest schalen van pastelkleurlg aar dewerk. Elke schaal een andere kleur. Staat gezellig In Uw kast en op tafel. En zo handig die bakjes in verschillende ma- tenl 5-delig. 3e étagey Jongens weekend hemden uitstekende kwaliteit zephir In frisse ruit- dessins. Moderne boord open en geslo te dragen. Voor 6-14 jaar. 6 1"' 2.95 ,14 jaar 2 95 Ie étage Keukentafel met linoleum blad af gezet met plastic lijst. Gemoffeld bulsonder stel. Ideaal voor keu ken-, kinder- of slaapkamer. SIco karpetten prachtige kleuren en dessins. Gezellig In de hall, keuken e,c- 140x1801 4.90 2e étage 1 20x1 701 2.50 Nylon embossing, prachtige kwaliteit Zwitserse nylon. Ruime kleurencollectie snoezige dessins. Uitstekend geschikt voor o a. commu niejurkjes en damesblouses. 90 cm. breed. p.m. Ie étage 3 3e étage 15«^ &DREESMANN

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5