40cf Massamoordenaar dr. Werner Hey de over drie maanden voor rechtbank Lezers schrijven fO cent Dorusmet hangsnor, trad in Leiden op voor leden K en O Tydetjk voordeel per bus Hij voerde opdracht van Hitier uit tot het executeren van de „ongeneeslijke patiënten Volleybalfestijn in Noordwijk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 april 1960 Tweede blad no. 30030 Doruseen bij een groot deel van onze bevolking populaire figuurivas gisteravond in Leiden. Hij trad n.l. in de Stadsgehoorzaal, die stampvol was, op voor K. en O. Samen met zijn grote vriend, „mijnheer" Cor Steyn, de zan geres Sonja Oosterman, het llotcha- trio en Marius Monlcan. Tom Manders als Dorus. Nog steeds in het bezit van een grote pikzwarte hangsnor en gekleed in een oude stofjas beheerste hij vrijwel de gehele avond het toneel. Het was al kol der wat de klok sloeg. Daar zorgde Do rus wel voor. Te zeer nog miste hij evenwel het bij een voorstelling als deze zo nodige contact met het publiek. Daar waren de reacties niet spontaan genoeg voor. Het zou onjuist zijn te beweren, dat er in het geheel niet is geschaterd, maar toch Hoewel er in toneeltechnisch opzicht veel werk van was gemaakt twee schijnwer pers waren voortdurend op Tom Man ders gericht („waarom Callas wel en ik niet" was een van zijn vele grap jes) maakte tegen het einde van het feest de verveling zich van som mige aanwezigen meester. Dorus ver telde van ztfn „woeste" weekeinden in Parijs, zong liedjes over de rommel markt van het Waterlooplein en de twee (oude) motten in zijn jas en leidde zelfs, zij het op een wanhopige wijze, een doldwaze quiz. Manders heeft destijds zeer veel succes gehad met zijn creatie van Dorus, het sym bool van alle mannetjes van de straat. Dezelfde straat waar de humor voor het grijpen ligt Onze mening is echter dat het mannetje, dat gister avond in onze stad vertoefde, zijn plaats zo langzamerhand aan iemand anders moet afstaan. Net zoals enige jaren geleden Willem Parel (herinnert U zich deze figuur nag?) dat gedaan heeft. Waardering hebben wij voor de pres taties van Sonja Oosterman, aan wie een bescheiden rol was toebedeeld. Het Hotcha-trio, drie mondaccordeo- nisten, speelden niet onverdienstelijk, maar hun humor was bepaald niet van het fijnste soort. Marius Monkau zong slechts twee liedjes en had het tijdens deze voor stelling dus echt niet druk. Vluchteling encollecte VAN 25 T.E.M. 30 APRIL Het bestuur van de Stichting voor Vluchtelingenhulp Leiden schrijft ons: „Bijna is het Wereldvluchtelingenjaar 19591960 voortüj. Het duurt nog tot 1 juni. Ons volk heeft in de afgelopen tijd reeds veel gegeven. Evenwel, de nood van de Vluchtelingen is groot. Als wij deze mensen pogen een menswaardig be staan te bieden, kan dat niet anders kan met enorme geldelijke offers. Daarom zal nog eenmaal op ons volk en dus ook op ons Leidenaars, een beroep worden ge daan een offer te brengen. In de loop van de week van 25 tot en met 30 april zal daartoe een oollecte worden gehou den. Zeer gaarne willen wij u opwekken royaal te geven. U kunt ervan overtuigd zijn, dat uw offers vrucht zal dragen. Mooht u nog oude dubbeltjes hebben, doet u die dan als extra gift in de col lectebus. Wij kunnen deze dubbeltjes nog inwisselen. Een collecte staat en valt met het aan tal collectanten, dat meedoet. Hoe meer collectanten, hoe groter de resultaten. Indien u bij deze collecte wilt helpen, dan gelieve u zich in verbinding te stel len met mevrouw Eichhorn, Haarlem merstraat 43a, telef. 20189. Bij voorbaat zeggen wij dank aan al len. die geven aan en helpen bij deze collecte". Filmdocumenfaire over Leidse bevrijding Voor de laatste maal in dit seizoen kwamen gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" de leden van de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde bij een voor een korte huishoudelijke ver gadering. Wegens ziekte van voorzitter J. H. Smit, sprak ditmaal vice-voorzitter H. Griffioen het gebruikelijke woord van welkom, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de heer F. J. Langezaal, die enige documentaire films vertoonde en tot een viertal nieuwe leden, die spreker gaarne installeerde. Bij de behandeling van de huishoudelijke punten, werd o.m, bekend gemaakt, dat de afd. Leiden thans 180 leden telt en dus t.o.v. het landelijk totaal van 8400 leden, geen slecht figuur slaat. In mei a.s. zal de af deling een excursie maken naar een be kende Voorschotense groentenkwekerij en in juli wordt een bezoek aan „Floria- de" gebracht. Hierna kreeg de heer Lan gezaal het woord, die een inleiding hield over zijn films „Bevrijding 1945". Deze amateur-cineast was op 5 mei 1945, dank zij een ruime voorraad „ondergedoken" materiaal, als cineast in de gelegenheid om in onze sleutelstad de gebeurtenissen rondom de eerste bevrijdingsvreugde blijvend vast te leggen. Na die eerste dag werd zes weken lang de ene opname na de andere gemaakt. Het resultaat was, dat er enige honderden meters film werden geproduceerd, die in het bijzon der voor Leiden historische waarde kre gen. Men ziet de intocht van de Cana dezen en het naar buiten treden van de Leidse BS. Men ziet zichzelf in de ge kostumeerde optochten, wel'ke in alle stadsdelen werden gehouden en men vaart weer voor één cent over met het pontje bij de Morspoort. De spannende momenten, toen de bevolking in de met vlaggen versierde straten van vreugde danste, terwijl de Duitse wachtposten nog enkele punten bezet hielden, herleef den weer bij een ieder, die er getuige van was. Wat eens de haring en het witte brood voor het uitgehongerde Leiden waren, waren toen de kaakjes en choco lade-repen, die op Valkenburg werden gedropt. Van de unieke gelegenheid om deze film-documentaire te zien werd gis teravond een dankbaar gebruik gemaakt Voor een hervertoning komt deze do cumentaire zij het dan in een andere kring zeker in aanmerking. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Eustathla Elisabeth Maria, dr van G. W. M. Glezeman en L. E. M. Schweigmann, Yvonne Catliarlna Marga- retha, dr van W. T. Nleboer en A. M. Wa genaar, Hermanus Cornells Maria, zn van H. P. J. Boskamp en G. P. van der Hulst Karei Willem, zn van A. van Breda en L. Luijt, Ronald, zn van J. de Boer en G. E. van Looij, Wilma, dr van G. H. Blikman en A. Aartsen, Eveline Solange, dr van F. H. Versloot en A. P. Gischler, Willem Ro bert, zn van L. H. Sljpestein en A. H. Schuller, Fredericus Johannes Maria, zn van L. A. Ammerlaan en C. A. G. van der Meer, Marcus Wilhelmus Cornells, zn van F. J. M. de Jong en C. T. M. Willems, Henry, zn van W. K. J. Dubbelaar en E. J. ^u hamel. GETROUWD C. H. Vis en A. M. A. L. E. Deurvorst. OVERLEDEN P. C. J. M. Luijkx, 6 weken, zoon, S. S. 'reeswijk. 81 Jaar, weduwe van H. L. A. Creyghton, C. J. Lebesque, 56 Jaar, vrouw. Tram en bus Geachte Redactie. Naar aanleiding van de controverse, die in Oegstgeest ontstaan is over de route van de buslijnen, zou ik graag het volgende willen opmerken. Is het zo verwonderlijk, dat de kritiek nu pas naar voren komt? Zowel de op heffing van de tramlijnen, als de vast stelling van de busroutes (twee verschil lende zaken), is volkomen buiten de belanghebbenden, i.e. de reizigers, om vastgesteld, hetgeen zich bij de NZH trouwens tot een gewoonte ontwikkeld schijnt te hebben. Bij het aanvaardbaar maken van de maatregelen wordt dan bovendien nog met „voorgesorteerde", deels onjuiste of eenzijdige argumenten gewerkt: de „ge vaarlijke" oude tram, die niet in het verkeer past en de moderne „soepele" bus! Hoe kan het ook anders, wanneer trams uit het Victoriaanse tijdperk ver geleken worden met moderne wegvoer tuigen? Verzwegen wordt bijv., dat de onge- vallencijfers in Haarlem sedert de op heffing van de tram aldaar in 1948 tus sen 1948 en 1957 sterker zijn gestegen dan in Leiden (waar sedertdien niets aan trams en trambaan is verbeterd!). In Haarlem steeg het aantal ongeval len tussen 1948 en 1957 van 849 (in 1948) tot 2666 (in 1957). d.i. met :t 215 in Leiden was de stijging over hetzelfde tijdvak van 723 (in 1948) tot 1734 (in 1957), d.i. een toename met =140^! (Zie statistiek van verkeersongevallen op de openbare weg, een uitgave van het CBS: de definitieve cijfers van 1958-'59 zijn mij nog niet bekend). De veronderstelling is niet te gewaagd, dat de genoemde stijging in Haarlem in ieder geval niet door de (verouderde) tram is veroorzaakt Wie komt toch steeds weer met het sprookje aan, dat de vervanging van tram door bus het verkeer veiliger maakt? Een zekere armoede aan argu menten zal hier niet vreemd aan zijn! Uit de CBS-statistieken kan men nog meer interessante gegevens halen; e.a. dat tramvervoer veiliger is dan vervoer per bus, hetgeen weer iets anders is dan het hiervoor vermelde! Bij trambotsin gen is er één slachtoffer op 30 onge vallen; bij de autobus één op 15 (be doeld zijn hier niet alleen onderlinge botsingen, doch ook botsingen met an dere soorten vervoermiddelen; terwijl onder slachtoffers zowel gewonden .als ongevallen met dodelijke afloop zijn be grepen). Bovenstaande uitweiding leek my nut tig voor de lezers. Over de opheffing van de interlokale tramlijnen graag het volgende. Door verschillende deskundigen wordt de laatste tijd gewezen op de noodzaak van nieuwe railverbindingen voor het opvangen van het vervoer in de Rand stad, met name ook in het zuidwestelijk deel, waartoe Leiden gerekend wordt (zie o.a. Leidsch Dagblad van 30 maart 1960: verslag van de eerste Zuidhol landse verkeersdag) Hoe valt dit te rijmen met de ophef fing van de interlokale tramlijnen, die buiten de centra ook over een vrijliggen- de baan beschikken? Het argument is gebruikt, dat de tram baan voor de wegverbreding nodig is, doch dat is onzin: de wegen kunnen ook verbeterd worden met behoud van de trambaan. Het is treurig, dat dit niet eerder gebeurd is! In ieder geval is het hoogst ongewenst, de bestaande wegen tot snelwegen te promoveren. De route door Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Noordwijk is hiervoor ten enenmale on geschikt! Aparte wegen voor langzaam en snelverkeer, en bovenal voor het openbare vervoer, zijn nodig, benevens nieuwe routes voor het doorgaande weg verkeer, niet over 10 of 20 jaar, doch nu! Het wegverkeer neemt met ruim 10 per jaar toe, terwijl een intensief bus- verkeer de gevaren op de weg nog eens vergroot bushalten Hoe lang dacht men in onverant woordelijk optimisme voldoende te heb ben aan het strookje, dat vrijkomt als de tram verdwijnt? Over het busverkeer nog de volgende opmerkingen. Door het zware vervoer aan het railverkeer over te laten, is er tevens een oplossing voor het probleem van de wegfunderingen en dat van rust en veiligheid in straten en lanen (rust en veiligheid worden ook door het par ticuliere verkeer steeds meer bedreigd!) Toepassing van kleinere en lichtere bussen in Oegstgeest en elders, als aan vulling van moderne railverbindingen, kan de bestaande bezwaren grotendeels ondervangen a) de wegen (niet alleen ln Oegst geest), hebben minder te lijden, evenals de bebouwing; b) een grotere frequentie wordt moge lijk, zodat het nadeel van de te geringe frequentie (overdag 12 minuten, hoe laag in de avonduren?) op de gesplitste trajecten in Oegstgeest wordt opgehe ven. De huidige oplossing is zeer nadelig voor de bewoners van het Oude Dorp in Oegstgeest. Immers: de tram rijdt over- om de 7!^ minuut, vroeger nog fre quenter, en 's avonds elke 10 minuten! c) bij de komende eenmansbediening op de bussen (ook naar Katwijk en Noordwijk??) wordt het oponthoud aan de halten met de toepassing van kleinere bussen gereduceerd door het geringere aantal te bedienen passagiers per bus; d) de hinder voor het overige verkeer is bij kleine bussen geringer dan bij de huidige b.b. (bakbeesten) Het komt mij voor, dat de NZHVM moeilijk een compromis zal kunnen ont gaan; of is de maatschappij bereid bij te de dragen in de te maken koste nieuwe wegen en funderingen nu nodig zijn? Met vriendelijke dank voor de plaat sing. Hoogachtend, J. B. VAN DEN BURG. Rhijngeesterstraatweg 123, Oegstgeest. 'n Heitje voor 'n karweitje Mijnheer de Hoofdredacteur, Onderstaande brief heb ik heden verzonden aan het hoofdbestuur van de padvinderij. Ik zou het zeer op prijs stellen als u die als ingezonden stuk wilde plaatsen. Met dank bij voorbaat voor de verleende plaatsruimte. Lange tijd 'heb ik in de waan ver keerd, dat het hoofddoel van de padvin derij was het aankweken van gevoel voor belangeloze dienstvaardigheid, spontaan hulpbetoon en discipline. De nu sinds een aantal jaren geregeld te rugkerende actie van „een heitje voor een karweitje" heeft mij daarvan wel grondig genezen. Elk jaar weer is deze actie, zoals zij uitgevoerd, of liever ge pleegd wordt, 'n bron van grondeloze er gernis voor mij. In plaats van hulpbe toon is deze hele poppenkast niets an ders dan het 'n dag lang lastig vallen van de burgerij door knapen van 7 tot hoogstens 10 jaar, voor wie dit niet anders is dan een variant van het ge liefkoosde belletjetrekken. Tot enig werkelijk karwei zijn zij niet in staat; zij gedragen zich als een spektakelma- kende ongedisciplineerde bende. De ouderen, aan wie men werkelijk iets zou kunnen opdragen, laten zich niet zien. Ik had juist dezer dagen een kast boeken, die naar een hogere verdieping getransporteerd moesten worden. Dat zou nu eens iets zijn om een paar ste vige knapen voor een paar „heitjes" te laten doen. Maar ho maar, geen schijn van een kans. Al wat er bij mij aan de deur is geweest is, zijn kinderen, die nog nauwelijks behoorlijk kunnen pra ten, Het geheel is niet anders dan een nog niet eens verkapte bedelpartij. Ik meen daarom dat u. zo lang u niet in staat bent aan uw kwekelingen de allereerste beginselen van discipline bij te brengen er goed aan zoudt doen deze hele heitjesactie hoe eerder hoe beter stop te zetten. In de hoop dat u van deze goede raad, die zeer velen uit de burgerij stellig zullen steunen, nota wilt nemen, teken ik. Hoogachtend, (w.g.) dr. C Kruyskamp Rapenburg 49 Leiden Naschrift van de Redactie Het dient gezegd, dat de bedrijvers van deze actie gelukkig niet overal zo'n slechte indruk hebben achtergelaten als bij de geachte inzender. De jongeman, die ten huize van schrijver dezes zijn diensten aanbood, heeft zich althans keurig en correct van zijn opdracht gekweten. Misschien is het ook wel wat veel ge vraagd deze merendeels uiteraard jeug dige knapen te willen gebruiken als amateur-verhuizers. De dienstverlening heeft zich steeds beperkt tot het ver richten van lichte werkzaamheden! Het parket in Frankfort van de openbare aanklager van de staat Hessen werkt op volle toeren om een dagvaarding op te stellen tegen de 58-jarige Werner Heyde. Dezer dagen is meegedeeld, dat men het vooronderzoek over ongeveer twee maanden hoopt af te sluiten. Een maand daarna zal een strafproces beginnen dat vermoedelijk het meest geruchtmakende wordt sinds het eerste grote proces in Neurenberg. Het is bijv. niet uitgesloten dat Werner Heyde beschuldigd zal worden van moord op 200.000 personen. Fritz Bauer, de openbare aanklager van de staat Hessen, verklaarde: „"Wij werken op volle snelheid. Wij hopen Heyde moord op tweehonderdduizend mensen ten laste te leggen". Tweehonderdduizend slachtoffer! Werner Heyde was de man die door Hitler was aangewezen als leider van het project voor euthanasie, waarmee men „het arische bloed" wilde zuiveren. Hij stond aan het hoofd van de „rijksver eniging voor tehuizen voor geesteszieken en bejaarden". Het ware doel van deze vereniging was kandidaten uit te zoeken voor de gaskamers en zorg te dragen voor hun executering. De carrière van Werner Heyde is in 1939 begonnen, toen hij 37 jaar was en officier van de SS, met stamnummer 276656. Hij werd tot professor in de psy chiatrie gebombardeerd aan de universi teit van Würzburg en kreeg de leiding over de kliniek voor geesteszieken aan deze universiteit. In de hersft van 1939 begon de euthanasie. „Bepaalde artsen" CONCOURS CJV EN JONGENSWERK I Zaterdag 7 mei organiseert de com missie van het CJV en Jongenswerk in het gebouw Prediker een concours, waar aan diverse jeugdverenigingen deelne men. In muziek, zang, sport en de op voering van enige sohetsjes zullen de clubs, o.a. die van UKS, Prediker, Le vendaal. Irene, DVS en Eendracht, een vriendschappelijke wedstrijd aanbinden Diverse prijzen zijn voor dit concours beschikbaar gesteld. Prof. mr. A. van Oven alhier is be noemd tot lid van de examencommissie voor het notarieel examen, dat op 22 juni a.s. in Den Haag zal beginnen. CIRCUS DEJONGHE KOMT NAAR LEIDEN Na een tournee door de Congo en Frankrijk komt het Beneluxcircus De- jonghe, dat momenteel voorstellingen geeft in het zuiden van ons land. van 29 april t.e.m. 2 mei naar Leiden (Schut tersveld) Lauweren voor kampioenen Vele volleyballers, allen deelneem sters en deelnemers aan de competitie van ploegen uit Noordwijk en omge ving, waren gistera\ond in „Flora" bycen om in feestelijke sfeer met de uitreiking van de prijzen en een ge zellig samenzijn deze onderlinge com petitie af te sluiten. Dat zovele ouderen en jongeren uit de streek in stralende stemming samen waren, zal de organiserende commis sieleden, de heren B. J. H. Boers, mr. G. A. J. Heling en H. J. J. Wamelink bijzonder prettig hebben getroffen. Met hart en ziel hebben zij zich voor de organisatie van deze volleybalcom petitie gegeven en dat deze wederom een vlot en allerplezierigst verloop had, is in de eerste plaats aan hen te dan ken. Het ere-saluut, dal de heer L. Meyll hun namens de Sportclub Tey- lingen uit Sassenheim en alle andere volleyballers bracht, was volkomen verdiend. Met een daverende ovatie onder streepte de zaal deze hulde, terwijl de her Meijll de commissieleden een blijk van waardering overhandigde. In een toespraak tot de dames en heren zei de heer Boers, dat de com missie ernaar streeft goede ploegen te doen afvloeien naar de Ned. Volley- balbond. Dat de Nevobo zich permit teert laatdunkend over deze onder linge competitie te schrijven, doet ons leed, aldus spreker, maar niettemin staan wij sympathiek en blijven wij sympathiek staan tegenover de Nevobo. Dank bracht de heer Boers aan een keur van medewerksters en medewer kers, die zich allen hadden ingezet om deze competitie volledig te doen slagen. Speciaal noemde spreker zijn mede commissieleden, de heren mr. Heling en Wamelink, die voor de organisatie enorm veel werk hebben verzet. De dames en heren scheidsrechters waren nog objectiever geweest dan vo rige jaren. Hun ervaring en kennis der spelregels bleek duidelijk te zijn toegenomen. Bijzondere dank bracht hij aan de heer Chr. van Venetiën, die zich op elk moment bereid had ge toond in te vallen als het nodig was. De heer Boers gaf gestalte aan zyn waardering door de heer Van Vene tiën een asbak met inscriptie als herin- dering te overhandigen. Veel dank was men verder verschul digd aan de dames Korbee en Peeper- korn, die op voortreffelijke wijze de correspondentie hadden verzorgd en daarvoor eveneens een cadeautje in ontvangst mochten nemen. Ook sprak de heer Boers zijn erken telijkheid uit voor het werk van de concierges der gymnastieklokalen, me vrouw Van Beelen en de heren J. van Beelen en F. Groenewoud. Op deze avond vierde de competitie haar eerste lustrum. Vijf jaar geleden was men begonnen met vier herenploe- gen, namelijk één van de Chr. Mulo, een van N.V.C., een ploeg van de Van den Berghstichting en één van M.S.V. Het afgelopen seizoen draaide de com petitie met niet minder dan 22 ploegen in een dames- en herenafdeling. Jam mer was het, dat enkele ploegen waren uitgevallen. In een geestig betoog schetste de heer Boers de prestaties der verschil lend ploegen. In de damesafdeling kwam N.V.C. op de eerste plaats en mej. A. Korbee mocht voor haar ploeg de wisselbeker in ontvangst nemen en bovendien een herinneringsmedaille voor elke speelster. D.I.O., dat de vol- leybalsport nog maar kort beoefende, had zich niettemin van de tweede plaats weten te verzekeren en mej. J. van der Meulen nam voor deze ploeg de prijs in ontvangst. Als derde ein digde M.S.V. na een beslissingswed strijd tegen P.T.T., en daardoor kon mej. T. van den Berg een onderschei ding in de prijzenkast plaatsen. By de heren werd S.I.O.S. 2 kam- kregen van Hitier „het recht ongenees lijke patiënten een genadevolle dood te verlenen". In oktober van hetzelfde jaar begon het werk in ernst. Zeventigduizend doden in zestal kastelen Teneinde zomin mogelijk ruchtbaar heid te geven aan het werkelijke doel werd het werk verdeeld over de eerder genoemde Rijks vereniging, een „stichting voor geestesziekenzorg" en De Rijks Ambulancevereniging". De ziekenauto's van de ambulancevereniging brachten de slachtoffers naar de gaskamers, die door de stichting voor geestesziekenzorg gefinancieerd werden. De slachtoffers werden „geselecteerd" door de Rijksver eniging. Onder deze vereniging, die door Heyde geleid werd, ressorteerden zes „tehuizen", in de kastelen Grafeneck, Bernburg, Sonnenstein, Hartheim, Brandenburg en Hademar. In deze gestichten lieten in de eerste 18 maanden 70.000 mensen het leven, door injecties, nekschoten en gas. In 1941 kwam het „Geheimbefehl 14 F 13" uit, waarbij in de concentratiekam pen medische commissies de gevangenen moesten „selecteren" die te zwak gewor den waren om het rijk nog als arbeids kracht van nut te kunnen zijn. Onder valse naam Volgens het concept van de dagvaar ding, die in het proces gebruikt zal wor den, heeft dr. Heyde eenmaal, tijdens een bezoek van een commissie die hij leidde, in het concentratiekamp Dachau meer dan vijfhonderd gevangenen „gese lecteerd" voor de gaskamers. Twee we ken na de „selectie" werden de gevan genen in kwestie van Dachau over ge bracht naar Mauthausen, een „Vernich- tungslager" waar de gaskamers hen wachtten. Naast de gruwzame details van Hey- des activiteiten in oorlogstijd, waarover de staat Hessen nog weinig loslaat, vor men Heydes na-oorlogse activiteiten een apart hoofdstuk. Reeds in 1954 was het bekend dat hij onder een valse naam leefde en werkte. Nochtans is hij, vol- pioen, daarmee de traditie voortzet tend van S.I.O.S. 1, dat de beide vo rige malen de beker in de wacht had gesleept. Daar de commissie besloten had de trofee definitief aan S.I.O.S. (Noordwijk) toe te kennen, kon R. van Nierop een nieuwe onderscheiding aan de reeds veroverde toevoegen. R.V.T. had eveneens een goede kans op het kampioenschap gehad, maar wist toch beslag te leggen op een eervolle tweede plaats. Aanvoerder J. Kuipers nam daarvoor de prijs in ontvangst. Derde in deze afdeling werd Smash en Block en voor deze jonge ploeg werd aan T. Cramer een onderscheiding overhan digd. Volleybaltoernooi Na de prijsuitreiking deelde de heer Boers mee, dat het in de bedoeling ligt een groot volleybal-toernooi te organi seren teneinde het volleyballoze tijd perk te overbruggen. Dit toernooi zal in mei en juni worden gehouden en on geveer zeven weken in beslag nemen. Al vast staat dat in de afdeling da mes zullen meespelen twee teams van MSV. twee van DIO, twee van KVC. terwijl AIDA. NVC, PTT. SIOS en Spel. Teylingen elk met één team zullen uit komen. Bij de heren spelen mee een ploeg van Smash en Block, NPSV, MSV (met twee teams), NVC, PTT. SIOS (ook met twee teams), Spel. Teylin gen en KVC (eveneens met twee teams). Het toernooi ontving de naam van Kasanolivo-toernooi naar de plaatsna men Katwijk, Sassenheim, Noordwijk en Lisse. Teams van volleyballiefhebbers, ook al hebben zij niet deelgenomen aan de afgelopen competitie, kunnen zich tot en met maandag a.s. opgeven bij de heer H. J. J. Wamelink, Wetering kade 54, Noordwijk. Tot slot bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij Kees van der Togt zorgde voor passende muziek. gens de dagvaarding, pas op 12 novem ber 1959 gearresteerd. Op 16 maart 1945, na het bombarde ment op de universiteit van Würzburg, dook Heyde voor het eerst onder. Hij ging naar Gravenstein, in het Deens ge deelte van Flensburg, en nam daar het bevel op zich over een veldhospitaal van het Duitse leger. In de zomer van 1945 werd hij, na een kort verblijf in een Deens kamp voor krijgsgevangenen, in Denemarken op vrije voeten gesteld. HU ging naar Flensburg en kreeg een baan in een ziekenhuis. Maar een lid van de Engelse „field security" herkende Heyde. Hij werd gearresteerd en kwam onder de jurisdictie van het tribunaal in Neurenberg. Zijn berechting zou in be gin 1947 plaatshebben. Heyde wist even wel te ontsnappen. Bij vrienden in Pion, Noord-Duitsland, dook hij onder. Hy verdiende de kost als concierge en later als tuinman. Pensioen voor „weduwe" In 1949 wist hy, zich uitgevend voor dr. Fritz Sawade, officiële identiteitspa pieren te verkrygen. In 1950 werkte hij als medisch deskundige bij een turn school in Kiel en tegen 1952 stond hij als medisch deskundige in dienst van de raad van beroep voor verzekerings- en sociale wetten in Sleeswijk-Holstein. Op 1 april 1952 verzocht Heydes vrouw aan de autoriteiten om een overlijdens- certificaat voor haar man. Hoewel men weigerde dr. Heyde als overleden te re gistreren, ontving de „weduwe" tussen haar aanvraag en 30 november vorig jaar een bedrag aan pensioenuitkeringen van 64.580 mark, voor haarzelf en de thans 18 en 25 jaar oude zoons van Heyde. In 1954 had „dr. Sawade" een pas poort aangevraagd en het gekregen. Er was niets dat hem ervan weerhield uit Duitsland te vluchten. Niemand deed wat In september 1954 kwam professor Otto Creutzfeld, chef van de kliniek voor zenuwzieken te Kiel, achter de ware identiteit van „dr. Sawade". Hy schreef de rechtbank en de politie een brief, waarop niemand iets ondernam. In 1958 pas drong een aanklacht tegen dr. Sawade (op grond van het feit dat hij niet was voor wie hij zich uitgaf, doch een oorlogsmisdadiger tegen wie al in 1947 door het Neurenberger tribunaal een arrestatiebevel was uitgevaardigd) eindelijk door tot het constitutionele hof van Sleeswyk-Holstein. Maar het hof besliste dat de aanklacht „te weinig bewijs en teveel ongegronde verdenking" bevatte en wees deze af. Op 9 november vorig jaar kwam de politie plotseling in actie. Niemand weet waarom dat toen pas gebeurde. Het was overigens te laat: Heyde was verdwenen. Er werd toen een jacht ingezet, die zich uitstrekte over geheel West-Duits- land. Eerst *op 12 november wandelde Heyde, vergezeld door een rechtskundig raadsman, een politiebureau in Frank fort binnen. Heyde werd gearresteerd wegens doodslag. Daar werd in februari „moord, meermalen gepleegd" van ge maakt. Alvorens tot deze verandering besloten was heeft enige weken lang tussen Würzburg, Kiel en Frankfort de vraag gespeeld in welke stad Heyde terecht moest staan. Het had er alle schijn van dat de justitie in de drie steden zich het liefst niet met de moordenaar van 200.000 mensen zou bemoeien, totdat de dossiers tenslotte in Frankfort terecht kwamen. Men is nog bezig ze te sorteren en aan te vullen. En men stelt inmiddels alles is het werk om te voorkomen dat Wer ner Heyde. de man die van Hitier een opdracht kreeg, nogmaals de dans ont springt. Instituut Nabije Oosten wordt uitgebreid AANKOOP VAN PERCEEL NOORDEINDSPLEIN 6a Het aan het Noordeindsplein 4a ge vestigde Instituut voor het Nabije Oos ten heeft sinds lange tijd met ruimte gebrek te kampen, Teneinde hierin te voorzien heeft het Stichtingsbestuur door aankoop beslag weten te leggen op het aangrenzende pand. Zo mogelyk zal nog in de komende maanden be gonnen worden met de interne verbou wing en een doelmatige inrichting van het Instituut, dat straks ook een goede huisvesting krijgt voor de lichtbeelden centrale en de documentatieafdeling. Spaaroverschot eerste kwartaal 1960 In de eerste drie maanden van 1960 is het by de plaatselyke spaarbanken in gelegde bedrag met f 80 miljoen toege nomen. In januari bedroeg het over schot f28.6 miljoen, in februari f36.6 miljoen en in maart f14.7 miljoen. De stortingen over deze periode beliepen in totaal f 402.3 miljoen en de terugbeta lingen f 322.3 miljoen. De maand maart heeft derhalve, in overeenstemming met het normale pa troon, een geringer overschot opgele verd dan februari. Het totale spaarderstegoed by de spaarbanken die onder toezicht staan van de Ned. Spaarbankbond bedroe^ eind maart f2587 miljoen. Het aantal rekeningen nam toe met rond 7600 en bedraagt thans ca. 3.4 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3