BERIN I 519.- Generaal Leon in opstand tegen de regering-Betancourt in Venezuela Chief Whip Radioschip is begonnen met proefuitzendingen WEERBERICHT Rebellencentmm San Cristobal gebombardeerd In hoofdstad Caracas heerst oorlogssteniming op ieders lip! „Over enige weken komen wij al met commerciële programma's" ZUIDKORE A AN SE REGERING VANOCHTEND AFGETREDEN JONGENSPAKJE Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 APRIL 1960 No. 30030 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Venezolaanse ex-generaal Castro Leon is in opstand gekomen tegen het regime van president Romulo Betancourt. Hij is er in ge slaagd zich meester te maken van San Cristobal en zou zich gereed maken op te marcheren naar de hoofdstad Caracas. Aangezien de regering de vorige week nog herhaaldelijk het bestaan van zelfs een komplot had tegengesproken, heeft deze verrassende gang van zaken nogal wat ongerustheid in Venezuela gewekt. Het nieuws, dat gister ochtend om zes uur in Caracas bekend werd, bracht onmiddellijk alle politieke partijen, de vakbonden, studentenorganisaties en militaire commandanten in het geweer. President Betancourt richtte zich tot de bevolking met de verzekering, dat hij vastbesloten zou optreden: de luchtmacht heeft opdracht ontvangen San Cristobal te bombarderen ingeval de opstandelingen zich niet op de kortst mogelijke termijn zouden overgeven. Deze aanval zou intussen ten uitvoer zijn gelegd. Castro Leon is minister van Defensie geweest in de militaire regering van schout-bij-nacht Larrazabal, tegen wie hij op 23 juli 1958 de wapens opnam om zich enkele dagen later over te geven. Sedertdien onderhield Castro Leon, die naar San Cristobal verbannen was, contact met verscheidene staatshoofden in het Caraïbische gebied, die een eind wilden maken aan het bewind van Betancourt. Velen zien in deze rebellie de hand van president Trujillo van de Dominicaanse republiek. Als het gevaar voorbij is, zal Trujillo de rekening worden aangeboden, aldus verklaarde kanselier Arcaya gisteren. Gevolgen voor Nederlandse ondernemingen De oliemaatschappijen op Curagao en Aruba hebben voorzorgmaatregelen ge troffen met het oog op de ernstige ge volgen. die de algemene staking in Venezuela voor de olie-aanvoer kan hebben. De KLM en de KNSM ondervinden beide gevolgen van de toestand in Venezuela. Door het sluiten van de Venezolaanse luchthaven moest een KLM-vliegtuig in Maracaibo aan de grond blijven. Gisteravond arriveerde in Willemstad een toestel uit Nederland met 55 passagiers voor Venezuela, die op Curagao ondergebracht moesten worden. Het GNSM-schip „Breda" ligt voor de haven van Laguaria; de Memnon", de „Ositis" en de „Themis" liggen Ptocabello en de „Boskoop" en de „Daphnis" in Cuantas. Het ontbreken van verbindingen maakt het nieuws op Curagao over de situatie van de schepen schaars. Barricades opgericht, commando's gevormd Gisteren dreigde generaal Castro Leon in een radio-uitzending Caracas te zul len bombarderen. Maar in de Venezo laanse hoofdstad vraagt men zich af of hij wel over vliegtuigen beschikt. Castro Leon zei voorts, dat hij „deze nacht Caracas zal bezetten". In de hoofdstad, die meer dan 1.000 kilometer van San Cristobal verwijderd ligt, is het echter rustig, al begint er wel een oorlogssfeer te heersen. In allerijl zijn barricades opgericht en arbeiderscommando's ge vormd. Aan de bevolking zijn wapens uitgereikt. De winkels zijn gesloten en de verbindingen zijn verbroken. Alle strategische punten zijn door militairen bezet, evenals het vliegveld van Maique- tia, waar luchtafweergeschut is opge steld. Alle vluchten zijn verboden, ook de internationale. De leerlingen van het lyceum Simon Bolivar te San Cristobal hebben gisteren een aanval gedaan op de kazerne waar generaal Castro Leon zich heeft ver schanst. Na een hevig gevecht moesten de leerlingen zich terugtrekken. Volgens het Franse persbureau AFP houden de aanhangers van Castro Leon ruim 200 leerlingen van het lyceum van San Cristobal als gijzelaars vast, zo wordt gemeld uit San Antonio Tachira, dat 60 km van San Cristobal ligt. Inmiddels zijn er regeringstroepen in de omgeving van San Cristobal aange komen om de strijd met de opstandelin gen aan te binden. De Venezolaanse marine achtervolgt twee schepen met gewapende manschap pen, die uit Port of Spain (Trinidad) zouden zijn vertrokken en koers zetten Dodelijk ongeval in Alphen Bromfietser door auto geschept Vanmorge* omstreeks negen uur is de 61-jarige bromfietser J. Snel, aannemer te Alphen aan den Rijn, op de Heren weg te Alphen door een auto aangereden en op slag gedood. Hij reed op de snel weg omdat het rijwielpad gedeeltelijk was opgebroken. Toen hij de weg over stak om weer het fietspad op te rijden werd hij aangereden. Volgens de politie treft de bestuurder van de auto geen schuld. Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 Rebellen gevlucht? Volgens een radio-uitzending uit Merida, een honderdtal kilometers ten noordoosten van San Cristo- bal, zouden de samenzweerders, 1 die gisteren de opstandige bewe- i ging in de staat Tachira ontketen- den, naar de Columbiaanse grens vluchten. De radio roept de boeren in de grensstreek op, alle wegen i te versperren om de vlucht van opstandelingen naar Columbia te 1 belemmeren. naar Venezuela. De manschappen zou den afkomstig zijn van de Dominicaanse republiek. In Caracas is gisteren een aantal per sonen gearresteerd, onder wie de oud chef van de militaire politie tijdens het bewind van president Perez Jimenez, Pedro Molina Herrera. Ook een voor raad wapens is in beslag genomen. 20 STUKS FI.- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Dertig doden bij een brand in India In een dorp nabij de Indiase stad Lucknow zijn woensdag 30 mensen om het leven gekomen en 18 gewond, door dat brand uitbrak in een huis waar voorbereidingen voor een bruiloftsfeest werden getroffen. De slachtoffers waren voornamelijk vrouwen en kinderen. Ter hoogte van Noordwijk voor anker (Van onze Amsterdamse correspondent) Op circa zeven kilometer uit de kust ter hoogte van Noordwijk is het zen derschip Veronicavan de Liechten steinse Veronica-Anstalt (de voormar lige Vrije Radio-Omroep Nederland) gisteren begonnen met de eerste proef uitzendingen. Terwijl de vliegende bri gade van de Rijkspolitie met een vlieg tuig van Schiphol was vertrókken voor een routinevlucht, waarbij tevens uit de lucht het piratenschip" in de ga ten werd gehouden en opsporingsamb tenaren van de P.T.T. aan hun toe stellen de ether afzochten, zonden de vier technici aan boord van de „Vero nica" fluittonen en gespróken teksten uit, die bestemd waren voor de tech nische peilingen, welke door andere technici onder leiding van de „gevol- machtigde" van de Veronica-Anstalt, de heer H. Oswald, op verschillende plaatsen in het land werden opge vangen. Van de zijde der PTT vernamen wij, dat de „Veronica" op de 30-meter- band zou hebben uitgezonden. Het geluid was zeer zwak, aldus de PTT, mede als gevolg van de beperkte grondstraling op deze golf. De PTT betreurt het zeer, dat de Duitse autoriteiten zo lang heb ben getalmd met het nemen van maat regelen, waarop van Nederlandse zijde bij herhaling was aangedrongen. Hier door was men in de gelegenheid in Emden de „Veronica" (het voormalige lichtschip „Borkumriff") in gereedheid te brengen. De PTT vermoedt dat de Duitse autoriteiten bevreesd waren door de onderneming aansprakelijk te worden gesteld, vooal nadat de V.R.O.N. in een Liechtensteinse maatschappij was om gezet en het schip onder Panamese vlag was gebracht. Op 200 meter De heer Oswald bevestigde ons gister avond. dat de „Veronica" met de proef uitzendingen is begonnen. Hij ontkende echter, dat er op de 30-meter-band is MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noord west en noord. In het binnenland op nieuw iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 APRIL Zon op: 559 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 4.16 uur; onder: 16.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.45 en 13.12 u. Laag'water te 8.35 en 21.20 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's uitgezonden. De uitzending had uitslui tend plaats op 200 meter. De „Veronica" heeft, aldus de heer Oswald, negen opvarenden aan boord, van wie vier technici. De uitzending van gisteren betrof slechts het controleren van de eerste trap van de zendinStalla- tie. „Een zender heeft een inlooptijd nodig net als een auto", zo zei deze Amsterdamse radiohandelaar, die voorts verwachtte dat de volle zendsterkte pas over enkele weken zal zijn bereikt. Toen de „Veronica" dinsdag uit Em den vertrok werd de indruk gevestigd dat het naar de Britse haven South ampton zou worden gesleept teneinde de stoomketels door dieselmotoren te vervangen. De heer Oswald ontkende dit bericht in het leven te hebben ge roepen. „Het is de bedoeling, dat de „Veronica" voor de kust blijft liggen, hoewel het van onze peilingen zal af hangen of het schip nog enkele kilo meters zal moeten worden verhaald". Ravitaillering Het tijdstip, waarop de commerciële uitzendingen zullen beginnen, staat nog niet vast. De heer Oswald verwachtte, dat dit over enkele weken zal zijn. Reeds zou een aantal programma's, waarin reklameteksten zijn ingelast, op de band zijn opgenomen. De schipper van de SCH 26, de heer J. Groen in Scheveningen zou door de Veronica-Anstalt gevraagd zijn de ra vitaillering van het zenderschip te ver zorgen. De heer Groen heeft gezegd het aanbod in overweging te zullen nemen. Zijn beslissing zou onder meer afhangen van de vraag in hoeverre 1 hem door de Nederlandse autoriteiten moeilijkheden in de weg kunnen worden gelegd. De heer Oswald zei ons gisteravond desgevraagd: „Iedere stap, die namens de Veronica-Anstalt in Nederland of daarbuiten wordt gedaan gebeurt met medeweten van mij. Schipper Groen is door ons echter niet benaderd. Ik be grijp niet waar dat bericht vandaan komt. In ieder geval maken wij ons absolut geen zorgen over de ravitaille ring van ons schip". In „Bellevue" in Amsterdam heeft de Chr. Historische Unie gisteren haar jaarvergadering gehouden. Zittend van links naar rechts staatssecretaris van Defensie Af. R. H. Calmeyer, de minister van Eco nomische Zaken, de heer f. W. de Pous en de minister van Justitie, mr. A. C. Beerman in gesprek met de heer H. W. Tilanus (staande), de oud-voorzitter van de CHU. Advertentie Hoeveel is fl. 25,- voor u? Seoel maakt een normale indrukmaar het verzet broeit onder de oppervlakte De twaalf leden van de Zuidkoreaanse regering hebben vanochtend president Syngman Rhee hun ontslag aangeboden, omdat zij zich verantwoordelijk stellen voor de toestand die tot de bloedige onlusten van dinsdag heeft geleid. De demissionaire ministers zullen aanblijven in afwachting van de vorming van een nieuwe regering. Volgens gegevens, die de autoriteiten vanochtend verstrekten, zijn bij de ongeregeldheden in Seoel in totaal 97 mensen, onder wie drie politiemannen, gedood en 579 mensen, onder wie 76 politiemannen en 47 leden van de brandweer, gewond. Eén politieman wordt vermist. In Poesan werden elf burgers gedood en 81 gewond. Te Kwang Joe kwamen zes burgers om het leven. Wanneet u voor zo'n lage prijs een leuk, sportief pakje voor 20onlicf koopt, is 25,- wrinig! Uw geld meer waard in de speciale aanbiedingserie van de Faam. TOP-VOORDEEL NR. 6 slechts één week: Leeftijd 6 jaar: g Kleine stijging per maat ij/" L.... Er heerste gistermiddag alarmtoe- i schort. Na JJ C., f.Jnf./\f 7 f 1. I /If. rt/in f A/lpf/lff.lll tl enkele uren waren de stand op Schiphol. Er was telefoontje binnengekomen, dat zich in een van de vliegtuigen op de luchthaven een bom bevond. Ogen blikkelijk werden alle v'! gtuigen ontruimd en de vluchten opge- toestellen voldoende gecontroleerd (zonder dat een bom gevonden werd) om ze te kunnen laten star ten. Deze foto toont de ontruiming van de vliegtuigen. Syngman Rhee zal misschien heengaan De Zuidkoreaanse politie heeft giste ren in Seoel opnieuw gevuurd op een driehonderdtal demonstranten tegen de regering van Syngman Rhee. Verzets lieden voeren een guerillastrijd in de omgeving van de hoofdstad, waarin leger en politie nog met vechtwagens en licht geschut patrouilleren. Studentengroepen ter sterkte van verscheidene honderden hebben gisteren, ondanks de dinsdag j.l. voor de voor naamste Zuidkoreaanse steden afgekon digde staat van beleg, in de straten van Taegoe, Intsjon, Tsjinjoe en Soewon betoogd. Negen Zuidkoreaanse parlementsleden begaven zich gisteren met spoed naar een bergachtig gebied buiten Seoel, waar zich, naar gemeld was, een groot aantal bewapende studenten bevond. De parle mentariërs wilden de studenten over reden van verder verzet af te zien. Zij troffen echter slechts een klein aantal studenten aan. In Seoel waren gisteren de oprui mingswerkzaamheden in volle gang. De stad maakte ogenschijnlijk een normale indruk, doch waarnemers menen, dat het broeit onder de oppervlakte. Nieuwe verkiezingen? De Amerikaanse ambassadeur in Seoel Walter Mac Conaughy, heeft een onder houd van meer dan een uur gehad met president Rhee in diens paleis, dat nog steeds door pantserwagens wordt be schermd. Naar uit goede bron verluidt, zou de Amerikaanse ambassadeur Rhee op de hoogte hebben gesteld van de veroor deling door Washington van de gang van zaken bij de jongste verkiezingen en de gewelddadigheden der laatste dagen. De ambassadeur zou Rhee ook een memorandum hebben overhandigd van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, waarin deze laat ste zich in feite achter de volksbeweging I tegen de regering schaart. Westelijke diplomaten houden rekening met twee mogelijkheden: nieuwe presi dentsverkiezingen en het aftreden van Rhee en overdracht van de macht aan vice-president Tsjang Myon, een van de voornaamste tegenstanders van de Zuid- Koreaanse president. Men is algemeen van gevoelen, dat bij nieuwe verkiezin gen de oppositiepartij de overwinning zal behalen. Het (niet vleiende) commentaar van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, op de wanorde lijkheden in Zuid-Korea werd door de censuur doorgelaten. Het werd op de frontpagina's van de Zuidkoreaanse pers gepubliceerd. Bohlen naar Moskou Charles Bohlen, de voornaamste des kundige van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken voor Rus sische aangelegenheden, is in gezel- sohap van de Amerikaanse ambassadeur bij het Kremlin. Llewellyn Thompson, voor 'n bezoek van een week uit Wash ington naar Moskou vertrokken. Hij zal de stemming te Moskou vóór de ko mende topconferentie peilen. Bohlen en Thompson werden vandaag in Moskou verwacht. Bohlen zal zich te Moskou n i e t in verbinding stellen met premier Kroesjtsjef of andere Russische leiders. Mogelijk zal hij een beleefdheidsbe zoek brengen aan de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko. IN 1962 VERKIEZINGEN INDONESIË Volgens de Indonesische minister Roe- manbi, die de verbindingsman is tussen het Indonesische parlement en hogere Staatsorganen, zullen tegen het einde van het jaar 1962 algemene verkiezingen worden gehouden, aldus meldt Antara. De nieuwe verkiezingen zullen geba seerd worden op nieuwe kieswetten, die thans worden opgesteld. HOOGSTRAAT- LEIDEN Huizenprobleem Prinses Margaret is thans opgelost (Van onze Londense correspondent) Voor Prinses Margaret en Anthony Armstrong-Jones is het huizenprobleem opgelost. Na de terugkeer van hun hu welijksreis in juni zullen zij hun intrek nemen in hun achttiende-eeuwse huis met twee verdiepingen, dat zij van Koningin Elizabeth cadeau hebben ge kregen. In de officiële verklaring werd gisteren gezegd, dat het verloofde paar het huis (aan de noordzijde van het Kensington paleis) „met grote vreugde had aanvaard". Het huis ziet uit op Bayswater Road, de hoofdweg die op Marble Arch en Oxford Street uitkomt. Het werd bewoond door Lord Karis- broke, een kleinzoon van koningin Vic toria en een neef van Prinses Margaret, die enkele weken geleden op 72-jarige leeftijd overleed. De buren van Prinses Margaret in de huizen, die allen tot het Britse kroondomein behoren zijn o.a. de Hertogin van Kent, Prinses Alice van Athlone en de Hertog van Beaufort. Aanvankelijk had men gedacht, dat de prinses en haar echtgenoot in een landhuis in Buckinghamshire dicht bij het kasteel Windsor zouden gaan wonen. De mogelijkheid hiertoe lijkt door het nieuwe huis echter nog steeds niet uitgesloten, want het is zo klein, dat het aannemelijk is dat Prinses Margaret en haar echtgenoot later naar een landhuis buiten Londen zullen uit kijken. Het huis heeft slechts tien kamers met personeelsverblijven op de zolder. De eetkamer is klein en ligt op het noorden, er zijn drie grote slaapkamers verdeeld over de eerste en tweede ver dieping, terwijl de keukens in het souterrain liggen. Verscheidene Lon dense bladen wierpen zich gisteren met enthousiasme op de melkboer, die de adelijke families in Kensington Palace van melk voorziet en ondervroegen hem wat hij van zijn nieuwe klanten dacht. Een van de antwoorden van Fred Smith was, dat hü verwachtte dat „ook Prin ses Margaret een briefje in de melk flessen zou achterlaten om hem te ver tellen hoeveel melk zij nodig heeft". Het is een typische Londense gewoonte, die volgens Fred ook wordt gevolgd door zijn society-klanten. „In ieder ge val zal ik zorgen, dat zij de meest verse room krijgt".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1