ONVERHOLEN DUITSE KRITIEK OP DE UTRECHTSE JAARBEURS SCHERPE VEROORDELING VAN DESKUNDIGE Directeur van Hannover Messe: Men gaat verkeerde kant uit Jaarvergadering C.H. U. Minister Beerman: Er is gebrek aan geestdrift in politieke leven" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 april 1960 Vierde blad no. 30030 (Van onze correspondent in Bonn) „Concentratie, daarin ligt de toekomst van het Europese jaar- beurswezen, niet in een decentra lisatie via vakbeurzen. De Hanno ver Messe is in zeer korte tijd juist door haar universeel karakter groot geworden. Wat Nederland aangaat: men moet de Utrechtse Jaarbeurs niet verder in gevaar brengen. Gevaar is voor Utrecht ontstaan nu men daar een tech nische en een consumptiegoederen beurs heeft georganiseerd". Dit verklaarde gisteren zonder pedanterie, zonder eigenwijsheid of grootspraak ir. Ernst Patzold, directeur van de Hannover Messe tijdens een bezoek van 30 Neder landse journalisten aan deze Jaar beurs, die zondag haar poorten opent. Vijfhonderd Bantoes in de Kaapprovincie gearresteerd De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de Kaapprovincie meer dan vijfhonderd negers gearres teerd. In de negerwijken New Brighton en Kwazakele van Port Elizabeth werden ongeveer 140, in wijken rondom Oos-Londen (East- London) 345 en in Langa bij Kaap stad ongeveer vijftig mensen gear resteerd. In Langa werd ook een hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. De politie te Port Elizabeth be gon de operaties in New Brighton en Kwazakele nadat de werkwil ligen de wijken hadden verlaten. De politie arresteerde de leeglopers, die zij in de wijken aantrof. De meeste negers hebben ook woens dag geen gehoor gegeven aan de oproep van het verboden Afrikaanse Nationale Congres tot een week van boycot van de arbeid. Uit alle grote steden werd gisteren gemeld, dat de negers op hun werk zijn gekomen en in de haarden van onrust, zoals Langa, Cato Manor en Njanga, was het rustig. Dr. Bilheimer van de Wereldraad van Kerken is gisteren uit Zwitserland in Johannesburg aangekomen om een stu die van een week van het rassenvraag stuk te maken. De Wereldraad van Kerken te Genève heeft de pers een verklaring verstrekt, waarin wordt gezegd dat de Nederduits Gereformeerde Kerk van Transvaal de Wereldraad heeft verzocht een onpar tijdige commissie naar Zuid-Afrika te sturen „om te kunnen vaststellen hoe de openbare mening in de wereld opzette lijk vergiftigd wordt door verkeerde en leugenachtige berichten". Het verzoek van de Nederduits Gereformeerde Kerk moet gezien worden als een reactie op het verzoek van de Anglicaanse aarts bisschop van Kaapstad aan de Wereld raad om de Nederduits Gereformeerde Kerk uit de Wereldraad te stoten. De Nederduits Gereformeerde Kerk zegt in haar verzoekschrift, dat de jongste onlusten in Zuid-Afrika geen vreedzaam protest zijn geweest, maar een georganiseerde poging tot revolutie. Zij ontzegt de Anglicaanse bisschoppen De Blank en Reeves het recht om „het monopolie van het christelijke geweten in Zuid-Afrika voor zich op te eisen". De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Louw, heeft gisteren in de Volksraad het denkbeeld van een coalitieregering van de hand gewezen. Hjj zei dat de Zuidafrikanen enige erva ringen met coalitiekabinetten hebben en het is niet waarschijnlijk dat zij er weer aan zullen beginnen. Minister-president Verwoerd zal, naar wordt verwacht, over een week zijn vol ledige aandacht weer aan staatszaken kunnen wijden, ook al zal dit in zijn slaapkamer moeten gebeuren, aldus deel de minister Louw in de Volksraad mee. De heer Patzold houdt er ten aanzien van Utrecht, dat hij vorige week heeft bezocht twee nogal scherp omlijnde ideeën op na. D Het streven van de Amsterdamse en Rotterdamse burgemeesters naar eigen vakbeurzen kan zijns inziens fa taal voor de Utrechtse Jaarbeurs wor den. Inplaats van Utrecht een univer seel karakter te geven onttrekt men daaraan zeer belangrijke elementen. Daardoor versnippert men niet slechts het aanbod maar ook de belangstelling. Hoe wil men inkopers uit Australië, Zuid-Amerika en dergelijke aantrekken naar kleine snipper-vakbeurzen? Wat blijft er over nu Utrecht zelf gaat decentraliseren 2) De heer Patzold meent en hij heeft dat vorige week tegen de Jaar beurs-directie te Utrecht blijkbaar on omwonden gezegd dat iedere cent, die men in de jaarbeursgebouwen op het Vreedenburg steekt, weggegooid geld is. Zijn advies: „Breek die zaak af. verkoop het Vreedenburgcomplex en steek alles tot de laatste cent in het Croeselaan- complex". Want voortgezette splitsing geeft onvermijdelijk verminderde bui tenlandse belangstelling. Volgens de heer Patzold zijn de prijzen van Utrecht per vierkante meter ook te laag gezien het algemeen Europese niveau. „Wan neer men zich in Nederland niet aan past gaat het met de Utrechtse Jaar beurs nog meer de verkeerde kant uit." „OP BRITS BEVEL" Aldus de directeur van de Hannover Messe, welke er zich op beroemen kan in een tijd van slechts dertien(!) jaar tot een der grootste en belangrijkste Europese jaarbeurzen te zijn uitge groeid. „Op bevel der Britse bezetters" is men in 1947 begonnen. Van een „eta lage van de Duitse industrie" is deze Messe de afgelopen drie jaren geworden tot een internationaal geheel: het bui tenland maakt reeds 20 pet van het to taal aantal deelnemers uit. Zo donker de heer Patzold de toe komst van de Utrechtse jaarbeurs in ziet, zo rooskleurig is zijn visie op het perspectief van zijn eigen messe. Thans omvat zij 447.000 vierkante meter (dat Dit graafwonder is te zien op de Hannover Messe, welke dezer dagen geopend wordt. Links op de achtergrond een deel van de radio telescoop, welke thans voor de NAVO in serie wordt gebouwd voor de opsporing van projectielen en vliegtuigen. is tweemaal zo groot als in 1947, maar er is ruime expansie-mogelijkheid. In de komende vijf jaar wil de Hannover Messe voor uitbreiding een bedrag van 30 miljoen mark investeren. De afge lopen acht jaar investeerde men trou wens voor een bedrag van 85 miljoen mark. De heer Patzold kan overigens de toekomst met een vrij gerust hart tege moet zien: immers 70 pet van de opper vlakte van de Messe is voor de duur van 12 jaar verhuurd via langlopende con tracten aan grote ondernemingen VERKEER OP TV Per dag tijdens de Messe-hoogtijdagen moet de stad Hannover voor dit evene ment (dit jaar van 24 april tot 3 mei) 50.000 tot 70.000 auto's onderbrengen. Voor dit enorme verkeersprobleem heeft de stad, die tot een der modernste van Europa is geworden een unieke oplos sing gevonden: boven tien uiterst drukke verkeerspunten heeft men automatisch functionerende televisieopnameappara ten opgesteld die hun beelden doorgeven naar een centraleeen kamer in een hoog flatgebouw op de Jaarbeurs. Daar ontvangt men op tien televisietoestellen de gehele verkeerssituatie in en rond Hannover. Daar ook dirigeert men niet minder dan 800 agenten, men maakt drukke straten in een handomdraai tot eenrichtingsverkeerswegen. Men regu leert en laat de parkeerruimte op de Messe met auto's vol lopen zoals men een vijver met water kan vullen. De tien „bovenaardse ogen", die de politie op de Messe richt op het verkeer vormen teza men een soort „grote broer" gelijk in de roman „1984" van Georges Orwell zij zien alles, zij regelen alles, zij registre ren alles. Een druk op de knop, één ruk aan een kleine handel en ergens wordt de verkeersvloed veranderd. Spookachtig bij heldere dag maar Hannover <en zijn Messe» vaart er blijkbaar wel bij en is bepaald zeer trots zowel op zijn jaarbeursprincipes als op zijn verkeersregeling per televisie. De rede waarmede de voorzitter, mr. H. K. J. Beernink gisteren de algemene vergadering van de Chr. Historische Unie in Gebouw Bellevue te Amsterdam opende, werd herhaaldelijk door een krachtig applaus onderbroken. Met name daar, waar hij pleitte voor een verzach ting van de bepalingen betreffende de gemeenteclassificatie en waar hij duide lijk stelde, dat de Tweede Kamerfractie der Unie „er niet over denkt steun te ge ven aan de mammoetwet van minister Cals", gezien de talrijke bezwaren van de fractie tegen dit wetsontwerp. Evenals andere jaren besloot de verga dering een telegram te zenden aan de Koningin, waarin de Unie de Vorstin aanhankelijkheid betuigt. Daarna sprak de minister van Justitie, mr. A. C. Beerman, enkele woorden tot de vergadering, mede namens zijn aan wezige collega van Economische Zaken, minister De Pous, en de CH-staatssecre- tarissen. Mr. Beerman zei verheugd te zijn dat de Unievoorzitter slechts acht knelpunten in zijn rede heeft opgesomd: voor elke minister één. Een der grootste vraagstukken voor het kabinet is zonder twijfel dat van de prioriteiten, omdat rekening moet worden gehouden met de beschikbare mogelijkheden, de wenselijk heden en de verlangens van de leden der Staten-Generaal. Gebrek aan geestdrift De minister constateerde een gebrek aan geestdrift in het gehele politieke le ven, mede doordat velen in deze tijd vaak uitsluitend oog hebben voor de ma teriële welvaart. Gelukkig zijn er de con fessionele partijen, zo zei spreker, met hun diepere grondslag voor het politieke leven. „De C.H. beginselen dienen meer te worden uitgedragen in het volksleven. Men zal de ideologie niet loslaten, doch zich moeten bezinnen op het beleven van de beginselen in de maatschappij. In dat licht kan volgens hem ook vraag stukken als de voetbaltoto en de zon dagsrust worden bezien. In het hoofdbestuur van de Christe lijk Historische Unie zijn herkozen de heren mr. J. W. van Gelder, C. J. van Mastrigt en mr. dr. K. de Vries. Na een woord van bezinning door prof. dr. G. C. van Niftrik, werden ter verga dering een groot aantal voorstellen van de kiesverenigingen behandeld. Spijtoptanten De vergadering nam een resolutie aan van de kiesvereniging Monnikendam, waarin zij zegt van ooi-deel te zijn dat „alle wegen bewandeld zullen moeten worden om tot een snellere oplossing van het probleem der spijtoptanten te geraken". Het hoofdbestuur had deze re solutie overbodig genoemd, gezien het pleit dat de CHU-Kamerleden voor de spijtoptanten steeds hebben gevoerd. Tenslotte is ter vergadering niet meer gesproken over de voorstellen tot op richting van één protestants-christelijke volkspartij en tot het samenstellen van een rapport over de wenselijkheid en mogelijkheid van een nauwer samen gaan van de CHU met de AR-partij. Het hoofdbestuur had meegedeeld, dat aan een gedocumenteerd rapport over de verhouding CHU—AR wordt gewerkt door een daartoe ingestelde commissie. Een interim-rapport is reeds ter ver trouwelijke kennisneming en bestudering toegezonden aan de besturen der kies verenigingen. Ten aanzien van de op richting van één prot-chr. volkspartij zegt het hoofdbestuur, dat de CHU zelf reeds, die grote prot.-christelijke groepe ring beoogt te zjjn en te worden. Het aannemen van deze voorstellen werd daarom ontraden, waarmee de vergade ring akkoord ging. Baby te IJmuiden onder dekentje gestikt Een baby van zes maanden, wonende Velserduinweg te IJmuiden-oost is om het leven gekomen door verstikking onder een dekentje in het bedje, waar- In het kind lag. Tsjoe in India De Indiase premier Nehroe heeft gisteren uitvoerig beraadslaagd met zyn communistisch-Chinese ambtgenoot Tsjoe En-lai. 's Ochtends duurde het overleg een uur en vijftig minuten en 's middags twee uur. Bij de gistermid dag gevoerde besprekingen waren slechts de tolken mede aanwezig. Politieke waarnemers te Nieuw-Delhi menen uit een verklaring van Tsjoe de conclusie te kunnen trekken, dat de Chinese regering bereid is de grens in het oosten, de zogenaamde MacMahon- lijri, te erkennen, maar dat hij India zal verzoeken China in de streek van Ladak waar China al 30.000 vierkante kilo meter van het opgeëiste gebied van 38.000 vierkante kilometer heeft bezet, de feitelijke toestand te bekrachtigen. De Gaulle gisteren in Quebec President De Gaulle van Frankrijk is gisteren van Ottawa naar Quebec gereisd voor een bezoek van 24 uur. De Gaulle brengt een bezoek van vier da- i gen aan Canada. De president werd be groet met 21 saluutschoten toen zijn vliegtuig landde op het vliegveld l'An- cienne Lorette bij Quebec waar het Frans de eerste taal is van negentig procent van de inwoners. Na aankomst inspecteerde de presi dent een erewacht en vervolgens begaf de president en zijn gastheren zich naar het oorlogsmonument voor een kranslegging. De Canadese regeringsleider zei gis teren in een verklaring, dat uit de woorden van De Gaulle was gebleken, dat dcize van mening is dat men beter met geduld en doorzettingsvermogen dan met haast de kwesties die Oost en West verdeeld houden, kan behandelen. Het voornaamste is dat men tot een ontspanning komt, waardoor de oplos sing van de afzonderlijke problemen zal worden vergemakkelijkt. Havenarbeiders contra Amerikaanse schepen De bond van havenarbeiders, werk zaam in de havens van het Suezkanaal, heeft besloten om Amerikaanse sche pen die door het Suezkanaal varen, niet meer van vocidsel en water te voorzien, als de Amerikaanse havenar beiders, die het Egyptische schip „Cleo patra" niet willen lossen, niet onmid dellijk hun besluit herzien. De „Cleo patra" ligt in de haven van New-York. Zoals bekend hebben de Amerikaanse havenarbeiders de wacht bij dit schip betrokken uit protest tegen de boycot van Israëls scheepvaart door de VAR. Inmiddels hebben havenarbeiders in de Syrische Middellandse-Zeehaven La- taikia de wacht betrokken bij het 7 000 ton metende Amerikaanse schip „Ex- minster", dat gisteren met een lading auto's in Latakia was gearriveerd. De voorzitter van het Syrische vakverbond zei, dat de havenarbeiders van Latakia de wacht hebben betrokken bij vijf Amerikaanse schepen, waarvan twee tankboten. De havenautoriteiten van Latakia verklaarden echter dat alleen bij de „Exminster" gepost wordt. Intussen heeft de Zweedse vakbond van transportarbeiders besloten niet langer het laden en lossen van schepen van de Verenigde Arabische Republiek te verbieden. E~en dergelijk verbod was op 7 april ingegaan. Het gisteren be kendgemaakte besluit werd genomen na een aanbeveling van het Scandina vische verbond van transportarbeiders bonden die met de sec.-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, de kwestie van de Scandinavische schepen van of naar Israël die in het Suezka naal zijn aangehouden, heeft opgeno men. Grotoiulerzoekers in Remoueliamps zijn gezond en wel (Van onze Brusselse correspondent). De drie Belgische speleologen of grot onderzoekers, die zich vrijwillig sedert vrijdag in de onderaardse grot van Grandchamps in de Luikse Ardennen hadden opgesloten, zijn gisteravond te 19.15 uur door een ploeg van zes kame raden speleologen „bevrijd". Ze hebben vooral de laatste tien uren zware be proevingen doorstaan, maar men mag zeggen dat hun vijf dagen „overlevings- operatie" is geslaagd. Het doel van de operatie was de lichamelijke en morele reacties te con troleren van de drie opgeslotenen: Henri Capart, oud-parachutist van het Belgi sche leger, leerling van de gidsenschool te Ohamonix en tuinarchitect, Ray mond Genicot, jaohtgewerenfabrikant in Luik en Alain Leroy. specialist in diëet- le vensmiddel en, eveneens te Luik. Zij zijn lid van de alpinistenkring te Mar ei nel le bij Charleroi. De grot van Grand champs heeft een vochtigheids graad van 85 tot 90 pet., hetgeen de proef dubbel zwaar maakte. Vlak voor het eind waren zij zo uitgeput dat de reddingsploeg, zoals wel te voorzien was. in de grot diende af te dalen om de drie mannen op te halen. Toch konden zij nog op eigen krachten naar boven klim men en de zes mannen van de reddings ploeg halverwege ontmoeten. Men mag dus zeggen dat in geval van een werke lijk drama in de onderaardse grotten het avontuur voor het driemanschap nog redelijk zou zijn afgelopen. De zwaarste beproeving was het gebrek aan water in de laatste dagen en de een zaamheid in het duister. De dynamo meters wezen uit dat de krachten van de drie mannen op 1/3 van de normale kracht was gedaald. Een van de speleo logen was zo verstijfd dat het wel leek, dat hij totaal was verlamd. Toch wilden zij het s.o.s.-sein niet afgeven. Een an dere had vorige nacht akelig liggen dromen en riep in zijn slaap dat zijn vrienden hem niet in de steek mochten laten. Warme dranken en verkwikkend voedsel, hebben de drie mannen gister avond snel op dreef gebracht. Zij wer den direct in het dorpje Remouchamps aan een medisch onderzoek onderwor pen, hetgeen wetenschappelijke con- olusies mógelijk zal maken. De drie moedige kerels werden door een tal rijke menigte luide toegej uioht. Opvarenden J. Henry Dnnant hebben prachtig weer en goede reis Uit Zwolle berichtte men ons gister avond, dat de opvarenden van het Rode Kruisschip J. Henry Dunant weer een prachtige dag achter de rug hadden. Om half zes waren de meeste patiënten al wakker. Na de morgenwerkzaamheden en het ontbijt vertrok men om 8 uur uit Amsterdam. Via de Oranjesluizen ging het op het IJsselmeer aan, dat werd overgestoken. Aan stuurboord had den de gasten uitzicht op het fort Pam pus en op Lelystad. Verderop zagen wij Urk en het Ketelmeer. Door het Ketel- diep voer de Henry Dunant naar Schok kerhaven, waar het vaartuig voor anker ging voor de middagpauze. Vervolgens passeerde men Genemui- den, Zwartsluis en Hasselt. Om kwart over vijf werd Zwolle bereikt. De avond was bijzonder feestelijk. De Zwolse Philipskapel zorgde voor pittige marsmuziek en ook kregen de opvaren den bezoek van vertegenwoordigers van het Zwolse Rode Kruis, die doosjes Zwolse blauwe vingers en Zwolse balle tjes uitreikten. Voorts gaven van hun INDONESISCHE BEGROTING HEEFT ENORM TEKORT De Indonesische regering heeft gege vens bekend gemaakt over de begroting voor 1960, waarop het tekort een bedrag beloopt van bijna 2 miljard roepiah. Defensie en binnenlandse veiligheid komen er op voor met de hoogste cijfers: 17.3 miljard roepiah op een totaal aan uitgaven van 45.9 miljard roepiah; over 1959 bedroegen de uitgaafposten voor de defensie bijna 25 miljard roepiah. Het inkomstencijfer op de nieuwe be groting bedraagt 44 miljard roepiah. In afwijking van de normale proce dure, die de goedkeuring van het parle ment op de begroting vereist, wordt die voor 1960 vastgesteld bij regeringsbesluit. De regering deelt mee, dat de gewone weg ditmaal niet kan worden gevolgd, daar het nieuwe door president Soekarno benoemde parlement eerst aan het einde van 1960 zyn werkzaamheden zal begin nen. Multatuli-gedenksteen in Brussel Op de plaats, waar Multatuli 100 jaar geleden zijn „Max Havelaar" schreef, zal de volgende maand in Brussel een gedenksteen worden onthuld. Het huis op nummer 80 van de Rue de la Montagne, waar Douwes-Dekker in een onverwarmde zolderkamer zijn beroemde roman schreef en waar op de benedenverdiepuing een cafeetje „Le prince Beige" was gevestigd, bestaat niet meer. Het huis en dat gedeelte van de straat vielen in 1859 ton offer aan de doortrekking van de Rue d'Aren- berg. Op het kadaster heeft men echter precies de plaats weten te bepalen, waar het huis destijds heeft gestaan en zo zal de gedenksteen in de Arendberg straat worden aangebracht. In Brussel is reeds eerder aandacht gewijd aan het feit, dat Multatuli de „Max Havelaar" in de Belgische hoofd stad heeft geschreven. De August-Ver- meylen-kring belegde enkele maanden geleden een speciale bijeenkomst, die geheel in het teken stond van dit werk van Douwes-Dekker. Dank aan boeren uit Zuid-Holland VOOR HULP NA DROOGTE. (Speciale berichtgeving) „Een manifestatie van dankbaarheid jegens de boeren in Zuid-Holland die hun Gelderse collega's de ernstigste ge volgen van de droogte-periode van 1959 hielpen overwinnen", aldus noemde de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, de uitnodiging van de Gelderse landbouworganisaties, alle vertegen woordigers van de landbouworganisaties en apparaat van de voedselcommissaris in Zuid-Holland, om een bezoek aan Gelderland te brengen. De commissaris sprak deze woorden tijdens een ontvangst die gistermorgen plaats vond in het Provinciehuis te Arn hem, waar de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties uit beide pro vincies en de provinciale voedselcom- missarissen en hun staven bijeen waren gekomen, als uitgangspunt van een ex cursie. Deze excursie leidde door voormalige droogteschade gebieden in de Achter hoek en naar een aantal fraaie punten in het Gelderse natuurschoon-gebied, zo als de zuidelijke Veluwezoom met Pos- bank. Montferland en de Elterberg en voerde uiteindelijk terug naar het Huis der Provincie te Arnhem, waar geza menlijk een diner werd gebruikt. De Zuidhollandse gasten waren namelijk niet alleen de gasten van de Gelderse landbouworganisaties, ook van het pro vinciaal bestuur, waarmee de waarde ring, die ook de Gelderse provinciale overheid heeft voor de van Zuid-Hol land ontvangen hulp werd onderstreept. De waardering van verschillende zijden kwam verder tot uiting in de vele goede woorden, die aan dit diner, als sluit stuk van een welbestede dag werden gesproken en in een bescheiden ge schenk, dat de gasten uit Zuid-Holland door de Gelderse landbouworganisaties als herinnering werd aangeboden. Jeugd achter het stuur (Van onze correspondent in Bonn) Een storm van protesten is onder de Westduitse jeugd opgestoken over het voornemen van de Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, om in den ver volge alleen rijbewijzen voor personen auto's uit te reiken aan hen, die 20 jaar of ouder zijn (voor vrachtauto's zelfs 21 jaar of ouder). In ingezonden stukken in de dagbladen wordt gezegd, dat dit voor stel volstrekte nonsens is. Waarom mag een jongen van 18 a 19 jaar wel een straaljager, die de belastingbetaler een paar miljoen kost, besturen of een tank of een dure militaire auto en geen per sonenauto?, zo wordt gevraagd. De Westduitse Automobielclub „AVD" stelde zelfs enige maanden geleden voor, de leeftijdsgrens niet té verhogen, maar te verlagen. Zij wilde nl. een zgn. junior rijbewijs van 16 jaar af instellen. Ondernemers hebben er voorts op ge wezen, dat jonge vrachtwagenbestuur ders onder de 21 jaar helemaal niet ver antwoordelijk zijn voor meer ongelukken dan hun oudere collega's. De grootste schade veroorzaken chauffeurs in de leeftijd van 21 tot 25 jaar. De politie in de Bondsrepubliek juicht het voorstel intussen ten zeerste toe. belangstelling blijk de burgemeester van Zwolle, het bestuur van het plaatselijke Rode Kruis en de kringcommandant Overijssel van het Rode Kruis, burge meester Crommelin, die in gezelschap was van zijn secretaresse. Om half negen moesten de bezoekers het schip verlaten, waarna kapelaan Bos uit Zwolle een avondsluiting hield. Van daag richt men de steven naar IJmui den. Kort samengevat kan men zeggen, dat het gisteren een echte vakantiedag was, ook dankzij het stralende zonnetje, dat geen ogenblik verstek liet gaan. Godsdienstonderwijs aan schoolgaande kinderen DS. G. JULIUS: „ZIJN ER HEL NOZEMS?" Te Amersfoort hield de vedeniging van christen-onderwijzers aan Overheids- scholen en particuliere scholen op Over heidsstandpunt haar jaarvergadering. In de ochtendvergadering werden de huishoudelijke zaken afgedaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer E. R. Boas, bleek o.m. dat het ledental vrij wel constant bleef. De penningmeester, de heer C. M. van der Poel, werd déchar ge verleend voor zijn beheer. De aftre dende bestuursleden, de heren E. R. Boas en B. H. Brouwer, werden bij ac clamatie herkozen. In de vacature van wijlen de heer T. van Buul werd de heer J. W. Rolman gekozen. In de middagvergadering hield de heer B. H. Brouwer, vice-voorzitter der V.C.O.O., een krachtig pleidooi over het doel der verenigingen: het geven van godsdienstonderwijs aan schoolgaande kinderen. De klasseleerkracht zelf. aldus spreker, is de aangewezen persoon om dit bijbelonderricht te geven. De ouders mogen verwachten, dat hy de lessen geeft boven richtingen en modaliteiten staande. Ze zijn vrij en moeten volkomen vrij blijven in de beslissing of hun kin deren zullen deelnemen aan de bijbel lessen. De veertigjarige eivaring van de V.C.O.O. leer, dat alle of bijna alle kin deren de lessen, gegeven door eigen leer kracht, volgen. Met name de Hervormde Kerk zoekt de oplossing van de verzor ging van het godsdienstonderwijs ook in het, zo mogelijk, insohakelen van de openbare onderwijzer, nadat deze een testimonium heeft behaald. Spreker be pleitte. waar mogelijk, bijbelonderricht te geven aan alle klassen, daar de wet hiertoe gelegenheid biedt. Ds. G. Julius, herv. predikant te Rot terdam, sprak vervolgens over: Zijn er wel nozems?. Hij schetste uitvoerig het gedrag van hen, die men tegenwoordig nozems noemt. Men moet de oorzaak meestal zoeken bij de ouders en in de veranderde omstandigheden. De sociali satie en mechanisatie houden tegen, dat jongeren zich kunnen ontwikkelen tot persoonlijkheden. Men verliest te veel de mens uit het oog en trekt zich weinig meer van hem aan. De huidige jonge mens betekent niets meer in de kerk en in de maatschappij. Er wordt niet meer beseft, dat de mens voorwerp is van de Goddelijke barmhartigheid. De jongeren vertikken het om op de kleine steentjes van het verleden te lopen. Ze willen ziohzelf zjjn. De kerk moet het aange zicht meer naar de wereld keren, dan naar het altaar. Noem de nozem geen zondaar, maar verkondig hem zonder meer de liefde Gods, aldus spreker. Geref. predikanten bijeen HET EVANGELIE IN MODERNE WERELD ZUIVER BEWAREN. Gisteren en vandaag vergaderden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de ge reformeerde predikanten. De vergade ring werd gistermiddag door de voor zitter, ds. P. D. Kuiper uit Sassenheim op de gebruikelijke wijze geopend. Aan de hand van enkele schriftgedeelten uit Mattheus 21 tekende spreker de po sitie van de evangeliedienaar en die van de doorsnee kerkganger. Ds. R. H. Bremmer, vrijgemaakt gere formeerd predikant te Enschede hield vervolgens een referaat over het on derwerp „om liet evangelie". Daarbij gaf hij een uitvoerig historisch exposé en tekende eerst de situatie in de Gere formeerde kerken rond de twintiger jaren toen de kritiek der jongeren óp- kwam. Na de gang van zaken in de dertiger jaren geschetst te hebben, sprak hij geruime tijd over de procedure rond prof. K. Schilder, die eerst geschorst en later uit zijn ambt werd ontzet. Van beide zijden waren weerstanden eewekt en toen die tot een ontlading kwamen was die hevig. Het beroep van prof. Schilder op artikel 31 van de kerken orde .bracht een nieuw element in het geding. In het conflict stonden nu twee partijen tegenover elkaar, die niet meer dogmatisch konden samenleven. Het antwoord op de vraag, waarom dit niet meer kon, onttrekt zich, aldus spreker, aan onze waarneming. Ds. Bremmer was van mening, dat alleen concentratie op de drie formu lieren van enigheid kan helpen om het evangelie zuiver te bewaren in de mo derne wereld. De zitting werd door 600 predikanten bijgewoond. Verscheidene vrijgemaakte predikanten waren de gast van de ver eniging. Gisteravond heeft de vereniging haar huishoudelijke zitting gehouden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. resp. prof. dr. R. Schippers van Amsterdam en ds. D. Soheele van Assen werden goedgekeurd. Tot be stuurslid werd gekozen prof. dr. G B Wurth te Kampen. DE BIECHT IN DE GEREF. KERKEN. Tijdens deze vergadering heeft de voorzitter mededelingen gedaan over de antwoorden, die waren binnengekomen op de uitgeschreven prijsvraag.^ waarbij antwoord werd ingewacht op de vraag of het invoeren van de biecht in de gereformeerde kerken theologisch ver antwoord en praktisch wenselijk is. Van de drie antwoorden moest er één opzij worden gelegd en ontving er één een eervolle vermelding. De denie in zending. die inkwam onder het motto w^lt; tvrannis et superstitio" bekroning waardig geacht Bij opening van het naambriefje bleek de mzendmg te zijn van de hand van dr VerteK. Pikant GER. BOND IN NED. HERV. KERK De algemene vergadering van de Ger Bond m de Ned. Herv. Kerk zal op woensdag 4 mei in het Gebouw voor K nmf ór ,Uïecht onder presidium van prof. dr. J Sevryn uit De Bilt worden rehouden. In de besloten morgenversa- dering komen de huishoudelijke zaken aan de orde, In de openbare middagver gadering refereert da. L. Kievit van Putten over: „Wat kunnen we van Cal- jende ÏKcr* hUid'ge in da

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13