Afschrijven van de „Blue Streak" is ernstiger dan men liad vermoed Socialisten en liberalen gaan eind april tot de aanval over Troelstra vond zijn roeping in liet contact met de massa STIFT Situatieschets van operagebouw te Amsterdam thans gereed Zuidafrikaanse minister Louw is teleurgesteld over Nederland Schilderij van 15-jarige jongen door de Royal Academy aanvaard Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 april 1960 Derde blad no. 30030 (Van onze Londense correspondent) Langzaam begint het hier in politieke kringen door te dringen, dat de afschrijving van het geleide projectiel „Blue Streak", welke vorige week door de Britse minister van Defensie Watkinson werd aange kondigd nog veel ernstiger consequenties met zich mee brengt dan men had vermoed. Het is niet alleen de „Blue Streak" die nu van de tekentafels en het Australische Woomera projectiel- en testcentrum verdwijnt, maar ook de „Black Knight", een proefraket voor de Blue Streak. En het betekent, zo als men vreest, dat Engeland voorgoed uit de raket industrie zal verdwijnen, ondanks Watkinsons hoop, dat de „Blue Streak" voor ruimte-onderzoek zou kunnen worden gebruikt. Het betekent, dat de aanleg van de raketlanceerplaatsen in Enge land wordt stopgezet en dat een aantal arbeiders bij fabrieken als De Havillands, die met de produktie van de „Blue Streak" waren gemoeid, wordt ontslagen. mande vliegtuigen (de V-bommenwer pers) over vier jaar hun doeltreffend heid als kemvliegtuigen verliezen, er niets voor in de plaats zal zijn. De Brit ten zullen dus wel kernbommen bezit ten maar geen middelen om deze op vijandelijk gebied af te leveren, omdat de raket, die de ..Blue Streak" kan vervangen, nog een jaar of zeven op zich zal laten wachten. Minister Wat kinson heeft verklaard, dat hij de „Blue Streak" wil vervangen door de Ameri kaanse ..Skybolt", een geleide projectiel dat in de lucht kan worden gelanceerd. Amerikaanse experts hebben er ech ter reeds op gewezen, dat de kwestie van „het geleiden" van de „Skybolt" nog grote problemen oplevert. Amerikaanse raketten als NAVO-kordon? Het is verder nog de vraag of de be slissing geen moeilijkheden met Austra lië zal opleveren. De Australische rege ring had namelijk voor 600 miljoen gulden deelgenomen in de bouw van Woomera, en zou nadat Engeland had verzekerd, dat men in ieder geval zou doorgaan met de „Blue Streak" in tech nisch en industrieel opzicht helpen. De dag, nadat minister Watkinson de afechrijving van de raket had geopen baard, kwamen er uit de Australische hoofdstad Canberra berichten), dat Engeland hierover geen overleg zou hebben gepleegd met Australië. Premier Menzies zei in een korte verklaring, dat het wel zou zijn gebeurd, maar Austra lische journalisten betwijfelen dit. om dat enkele dagen daarvoor, toen de eer ste geruchten over de „Blue Streak" in omloop kwamen, de Australische rege ring deze ten stelligste had ontkend. Tenslotte is er dan nog de kwestie van de Britse defensie. Het wordt nu duidelijk dat Engeland, wanneer de be- POLITIE MAAKTE EINDE AAN „BEKEURINGEN" Een gulden voor de vluchtelingen (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Amsterdamse jeugd-actiecomité „Doe open" is gisteren met de politie in conflict gekomen omdat actieve meisjes en jongens onder de ruitenwissers van geparkeerde auto's „bekeuringen" stop ten. Op de briefjes die een treffende ge lijkenis vertoonden met die welke de po litie bij overtreders van parkeerverboden op de voorruit bevestigt, stond aan de ene zijde met grote letters „bekeuring" maar aan de andere zijde werd uiteen gezet dat het hier een grapje betrof en dat men beter in plaats van vele guldens voor een bekeuring één gulden voor de vluchtelingen kon geven. De politie heeft de verspreiding van deze biljetten verboden op grond van de Amsterdamse politieverordening die het verspreiden van geschreven of gedrukte stukken onder het publiek verbiedt. Op het politiebureau Singel zouden zich namelijk al vele buitenlandse autobezit ters hebben vervoegd die meenden een echte bekeuring te hebben gekregen. Het jeugdcomité heeft de verspreiding stopgezet. Politiemannen hebben gister middag tal van auto's weer van de brief jes ontdaan. Begrafenis slachtoffers brand te Hoorn Op de algemene begraafplaats te Hoorn zyn gistermiddag de acht slacht offers ter aarde besteld van de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag de arbeiderswoning van de familie Sie- mensma in de Merenstraat te Hoorn verwoestte. Er waren enkele honderden belangstellenden. De kisten werden in één groot graf geplaatst. Onderwijl zongen leden van de nieuw apostolische kerk, waartoe het gezin behoorde, religieuze liederen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door het hoofd van de Christelijke Lagere School, de heer C. A. Potter, alsmede door de opziener en een der „oudsten" van het kerkgenootschap, respectievelijk de heren W. C. van As- peren uit Utrecht en R. J. Bijl uit Ben- nekom. Een zwager van de heer Sie- mensma, de heer L. Veken, dankte voor de belangstelling. Prijs baconvarkens verlaagd Daar een verdergaande verslechtering van de Engelse baconmarkt thans nood zaakt de baconuitvoer enige mate te verminderen heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees beslo ten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag 25 april a.s. met 7 cent per kg te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t.e.m. 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t.e.m. 4 een prijs gelden van resp. f. 1,99, f. 1,95, f. 1.91 en f. 1,87 per kg koud ge slacht gewicht. Daarnaast wordt tezelfdertijd ook de toeslag voor de niet tot 'bacon verwerkte varkens van 63 t.e.m. 70 kg verlaagd van 15 tot 10 cent per kg koud geslacht ge wicht. Waar de export van vleeswaren en vleesconserven, vers varkensvlees en slachtvarkens een bevredigende omvang blijft behouden besta-at er gegronde hoop dat de prijzen voor de varkens boven het bacongewicht zich zullen handha ven. Dit te meer omdat op grond van de beschikbare gegevens in de nabije toe komst een vermindering van het var kensaanbod te verwachten is. NIEUWE VENEZOLAANSE AMBASSADEUR IN DEN HAAG Dr. Alberto Lossada is benoemd tot ambassadeur van Venezuela in Den Haag. Polaris als uitkomst Misschien kan echter de Polaris-raket die de Amerikanen dezer dagen met succes voor de eerste, maal onder water afvuurden, nog uitkomst brengen. Naar verluidt zouden de Amerikanen grote hoeveelheden van deze raketten aan de NAVO beschikbaar willen stellen en daarmee een raket-kordon dwars door Europa willen aanleggen. Alles is echter nog vrij onbepaald, en hoewel de Britse regering zo handig was de afschrijving van het „Blue Streak"- project vlak voor het paasreces in het Lagerhuis te brengen, in de hoop dat het debat daarna zijn grootste hitte zal hebben verloren, lijkt daar weinig kans op. Op woensdag 27 april zullen Labour en de liberalen hun moties van wan trouwen indienen en in de bovenstaan de argumenten genoeg stof kunnen vin den om minister Watkinson, minister Duncan Sandys (die als vroegere minis ter van Defensie verantwoordelijk was voor de raketpolitiek in de Britse de fensie) en ook premier Macmillan zwaar onder vuur te nemen. Hun zwaarste ar gument zal ongetwijfeld het financiële aspect van deze kwestie zijn. Want het wordt ook langzamerhand duidelijk, dat het cijfer van 600 miljoen, die vol gens Watkinson met de afschrijving van de „Blue Streak" waren gemoeid, veel te laag ligt Men schat hier dat het hele Britse raket-programma dat be cijferd werd op een goede 6 en een half miljard gulden, met de verdwijning van de „Blue Streak" zal moeten worden afgeschreven. Een nationale figuur Democraatparlementariër, organisator (Speciale berichtgeving) In een vrij matig bezochte bijeenkomst heeft de Partij van de Arbeid gister avond in het Haagse gebouw Amicitia de geboortedag van een van haar grote voormannen herdacht: woensdag 20 april was het 100 jaar geleden, dat Pieter Jelles Troelstra in Friesland het levenslicht aanschouwde. Een drietal sprekers dr. W. Drees, dr. B. W. Schaper en F. Schürer zette naast de door rode vlaggen omlijste beeltenis van wijlen mr. P. J. Troelstra, de verschillende facetten van de bijzondere persoonlijkheid van deze socialistische leider uiteen. Oud-premier Drees schetste Troelstra als de man die zijn carrière in de ad vocatuur prijs gaf voor zijn politieke overtuiging en voor de pro deo-proces- sen, die hij voor arbeiders placht te voeren. Behalve tegen de kapitalistische maatschappij vorm van die dagen, aldus spreker had hij ook te strijden tegen de dreigende verwarring binnen de socialistische beweging. In 1894 behoor de hij tot de oprichters van de SDAP, waarin mr. Troelstra een beweging wilde zien, die personen van verschil lende levensovertuiging zou kunnen omvatten. In 1925 moest hij zioh als ge volg van zijn slechte gezondheidstoe stand uit de actieve politiek terugtrek ken. maar in de jaren daarvoor had Pieter Jelles zich reeds ontplooid als een strijder van formaat voer de par lementaire democratie. Als eerste en gedurende enkele jaren enige vertegen woordiger van zijn partij in de Tweede Kamer baande hij de weg voor de SDAP in de Nederlandse volksvertegen woordiging. Zelf noemde Troelstra zich graag volkstribuun omdat hij, zoals dr. Drees verklaarde, zijn werk buiten de Kanier, waar hij direct contact had met de massa, het belangrijkst vond. Mr. Troelstra kwam gisteravond dan ook uit de verschillende redevoe ringen naar voren als een vooraan staand parlementariër, organisator en propagandist, een nationale figuur, die zijn wortels vond in het Friese gewest, maar groeide naar een inter nationaal niveau. Grote moeite heeft hij gehad het on heil van de eerste wereldoorlog en de situatie, die daaruit voortvloeide, te verwerken. Dr. Drees zag hierin een der oorzaken van zijn houding in de no vemberdagen van 1918, toen hij in redevoetringen te Rotterdam en in de Dr. W. Drees begroet de 82-jarige weduwe van Pieter Jelles Troelstra tijdens de Troelstra-lierdenking, welke gisteren in Den Haag werd gehouden. Kamer een socialistische machtsover name aankondigde. Een moment heeft deze hartstochtelijke natuur zijn rem men losgegooid, aldus de heer Drees, in de vaste overtuiging dat de verwe zenlijking van de idealen, waarvoor hij zijn leven lang op de bres had gestaan, voor de deur stond. De historicus dr. B. W. Schaper me moreerde het opvallende feit dat over mr. P. J. Troelstra geen wetenschappe lijke biografie bestaat in tegenstelling tot zijn belangrijke tijdgenoten. Hij noemde Troelstra uitermate represen tatief voor een tijdperk, dat hoewel de finitief voorbij toch altijd nog een sterke binding heeft met de tegenwoor dige P. v. d. A „Zijn visie was een mar xistische", aldus dr. Schaper, „maar zijn marxisme was soepel, niet onprin- cipieel maar wel ondogmatisch". De heer F. Schürer stelde tenslotte in het licht dat de Friese dichter Pieter Jelles en de Haagse politicus mr. P. J. Troelstra een persoonlijkheid vormen. Zijn gedichten in de destijds ver achte Friese taal waren een mani festatie van zijn saamhorigihiedsgevoel met de eveneens verachte Friese arbei ders. De herdenkingsplechtigheid, die werd opgeluisterd door het strijkorkest Bene detto Marcello, werd bijgewoond door mevrouw Troelstra en de fractievoor zitters uit de Tweede Kamer, prof. Rormne, prof. Oud, dr. Bruins Slot£ dr. Tilanus en ds. V. d. Veen. Belgen plaatsten grote bestellingen in Zuid-Amerika (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Buiten landse Handel, prof. Jacques van Offe- len, is na een reis van zes weken door Zuid-Amerika teruggekeerd in de Belgi sche hoofdstad. De bewindsman stond aan het hoofd van een missie van in dustriëlen en zakenlieden met het doel de Belgische Import uit die landen te vergroten, de Belgische export naar Zuid-Amerika te stimuleren en voorna melijk ook de gezaghebbende Zuidame- rikaanse kringen gerust te stellen betref fende het doel van de gemeenschappe lijke markt. Als resultaat van deze reis hebben de vertegenwoordigers van de Belgische metaalindustrie besloten in Buenos Aires een permanent bureau te openen. Met Argentinië, Peru en Chili werden kredietovereenkomsten afgeslo ten op lange termijn maar in een aantal Zuidamerikaanse landen konden grote bestellingen worden geplaatst voor een bedrag van 1 miljard frank of 76 mil joen gulden, waarbij in sommige geval len de Zuidamerikaanse kopers bereid bleken op de ongelooflijk korte termijn van zes maanden te betalen. Eens te meer is gebleken, aldus stemmen uit re geringskringen in België, dat het van groot psychologisch en praktisch nut is wanneer een minister een dergelijke handelsmissie van zakenlieden presi deert, terwijl het in die landen een goe de indruk heeft gemaakt dat ook impor teurs van Zuidamerikaanse produkten in België in de missie zitting hadden. De missie ondervond tevens dat West-Duits- land op de Zuidamerikaanse markten langzamerhand zijn zeer sterke vooroor logse positie herovert. De reis van de Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, in Zuid-Amerika was naar de Belgische zakenlieden ondervonden een groot succes. Maar men vertrouwt dat het spectaculair economisch herstel van sommige Zuidamerikaanse landen, zoals Argentinië, ook de Belgische ex port naar die landen zal doen toenemen. Minister Van Offelen vertrekt binnen kort naar de Libanon, Perzië en Pa kistan. Advertentie Vlekkeloos en sneller schrift j met de beroemde Schneider-stift. 50 ct. Ook Schneider- vullingen voor elke ballpoint. Bouwkosten sullen 25 miljoen bedragen (Van onze Amsterdamse correspondent) De Haarlemse architect ir. B. Bijvoet is gereed gekomen met de situatieschets van het operagebouw, zoals dat in de toekomst zal verrijzen in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, op de plaats van het huidige R.A.I.-gebouw. Over enige tijd zal de schets aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Ir. Bijvoet heeft onlangs opdracht gekregen het volledig uitgewerkte schetsplan binnen een jaar in te dienen. De situatieschets laat zien, dat het operagebouw het front zal hebben aan een groot voorplein van bijna 100 bij 100 meter. Aan de Ferdinand Bolstraat komt een ruim 120 meter lange zijmuur van het gebouwencomplex. De grote moeilijkheid is voor de architect ongetwijfeld geweest het si tueren van dit culturele centrum in een zeer naargeestige woonbuurt. Het vrijkomende terrein is ongeveer 250 bij 250 meter groot. Door hiervan slechts een kwart te bestemmen voor het operagebouw kreeg hij gelegenheid in een parkaanleg hoge bomen te projec teren, die het gebouw van de woon buurt zullen scheiden. Aan de oostzijde zal een sportveld temidden van een parkaanleg worden gemaakt alsmede een sporthal. Een probleem was ook de^verkeers- afwikkeling. De Ferdinand Bolstraat zal in de toekomst worden aangewezen voor éénrichtingverkeer (van de stad naar zuid). Zij, die per auto naar de opera gaan, worden via een kleine om weg naar het voorplein geleid, waar Passtelsel beoogt beperking van toevloed van Bantoes naar steden en werkloosheid Uitgaven voor niet-blanken hoger dan elders in Afrika De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag HammarskjÖld, zal zoals gisteren gemeld halverwege de volgende maand in Londen een on derhoud hebben met de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Hendrik Louw. Aan een gesprek, dat een der hoofd redacteuren van Elseviers Weekblad met de thans zeventigjarige minister Louw heeft gehad, ontlenen wij de vol gende punten, die een duidelijk inzicht geven in de opvattingen van deze Zuid afrikaan, die zijn loopbaan begon als advocaat, doch het grootste gedeelte van zijn leven wijdde aan de interna tionale politiek. „Wij zijn zeer teleurgesteld", aldus minister Louw, „over de houding van het Nederlandse parlement jegens Zuid-Afrika, en wij zijn verbaasd over de vrijmoedigheid waarmee dat parle ment zich heeft uitgesproken over onze zaken. Wat zou uw reactie zijn geweest indien indertijd het Zuidafrikaanse par lement eens hetzelfde had gedaan in zake Indonesië? In Zuid-Afrika is toen echter de gedachte om zich te mengen in de zaken van een andere regering, en dan nog wel in die van het stam land, niet opgekomen. Het is blijkbaar aan de mensen in Nederland niet meer bekend wat er gebeurde toen in 1949 de Indonesische kwestie in de Ver enigde Naties behandeld werd. De af vaardiging van de Unie van Zuid- Afrika (waarvan minister Louw toen leider was) heeft toen alléén met Ne derland meegestemd en Nederland ge steund. De dankbetuigingen, toen tot Zuid-Afrika gericht, schijnen thans ver geten te zijn. Het ongevraagde oordeel over de Zuidafrikaanse Zaken van het Nederlandse parlement volgde op een verklaring van minister Luns, waarte gen reeds ambtelijk bezwaar werd ge maakt". Waarom passen? De regering van Zuid-Afrika, aldus minister Louw, zal haar traditionele beleid voortzetten, namelijk dat wij hier de westerse beschaving, door Jan van Riebeeck gebracht, zullen doen voortbestaan. Het regeringsbeleid is gericht op de ontwikkeling van aparte naturellengebieden, die zich in de loop van de tijd tot zelfregerende staten zullen ontwikkelen. De instelling van een bewysboek, „pas" genaamd, paste in deze ontwik keling. Het hoofddoel ervan is de uit oefening van een controle op de instro ming van naturellen uit hun eigen ge bieden naar de steden, waar zy op de arbeidsmarkt komen concurreren met de reeds in die steden gevestigde natu rellen. Dit laatste heeft namelijk ge leid tot werkloosheid onder de natu rellen zelf, tot het ontstaan van squat ter camps (nederzettingen van daklo zen) en slums (achterbuurten), en tot een toeneming van de misdadigheid. Het bewysboekstelsel is in wezen ver gelijkbaar met het in verschillende landen bestaande systeem van cartes d'indité. Intimidatie binnenlands en valse berichten elders De overgrote meerderheid der natu rellen bestaat uit ordelievende men sen, die door intimidatie gedwongen werden tot staking en verzet. De orga nisatoren zijn te vergelijken met ram- pokkerorganisaties zoals Chicago en New York die wel kennen. Het is nu de taak van onze politie de naturellen tegen de terreur en de intimidatie de zer onruststokers te beschermen. Op dit ogenblik is Zuid-Afrika de zondebok van de wereld geworden. Uit alle landen, zelfs uit Nederland, wordt Zuid-Afrika belasterd en aangevallen. Ook door landen waar op grote schaal rassendiscriminatie wordt toegepast en waar elk verzet tegen de regering op meedogenloze wijze onderdrukt wordt. Door de jaren heen verschenen valse berichten over Zuid-Afrika in een deel van de buitenlandse pers. Zo ook thans. Waar een klein groepje van 140 poli tiemannen zich moest verdedigen tegen 20.000 naturellen, wordt dit voorgesteld als een moedwillige afslachting van vredelievende mensen. Voor de hand having van wet en orde was de politie wel genoodzaakt te vuren. Toen twee maanden geleden negen politiemannen werden doodgestenigd, maakte de bui tenlandse pers daarvan geen melding. Tenslotte dient nog een feit vermeld te worden, dat in een groot deel van de buitenlandse pers verzwegen wordt. In de Unie van Zuid-Afrika is het ge deelte der landsuitgaven, dat besteed wordt aan het ondcrwjjs, de behuizing, de sociale en medische diensten voor de niet-blanke bevolking vijf tot zes maal zo groot als in enig ander land van het gehele Afrikaanse continent", aldus minister Louw. Prins Charles heeft de kinderjaren (hans achter de rug Dat Prins Charles van Engeland snel bezig is een grote jongen te worden, realiseren zich zijn ouders, die een be slissing moeten nemen omtrent de ver dere schoolopleiding van de troon opvolger. Prins Charles, die op lij november twaalf jaar wordt, gaat na de paas vakantie voor het doorlopen van de laatste studietermijn terug naar Cheam School. Daarna komt een overgangs- school, die hem moet voorbereiden op hoger onderwijs. De prins is al oud genoeg om door zijn ouders naar Eton te worden ge stuurd. De Koningin zou hiervan voor standster zijn, omdat het stadje dicht bij Windsor Castle ligt. Twee neven van de prins, Michael van Kent en Richard van Gloucester, studeren er momenteel en véle koninklijke prinsen hebben hun het voorbeeld gegeven. Maar Eton is een toeristische attractie en de nauwe straatjes van het stadje lopen over van vakantiegangers. Ver mede-inzittenden een speciale ingang zullen vinden onder de op palen te bouwen foyer. De auto's vinden een parkeerplaats aan de westzijde van het gebouw. Zij die te voet komen kunnen het operagebouw betreden via een bordes. Het complex bevat een zaal van 35 bij 30 meter met twee balkons. In to taal zullen er 1500 zitplaatsen komen. Het complex bevat voorts naast zaal en foyer, wandelgangen, een 30 meter hoog toneelhuis, tal van werk- en op slagruimten, repetitielokalen en kleed kamers. Aan de noordkant komen plaatsperrons voor de aan- en afvoer van decors. Hier is ook een toneel zaal geprojecteerd, speciaal bedoeld voor experimenteel ballet en toneel. De bouwkosten van het operagebouw en omgeving zijn geraamd op 25 mil joen gulden. Advertentie T&CUnCUicfeu! Nu is er... hét middel tegen afwashanden Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranchc Motel „Motoresto" te Bunnik geopend In Bunnik is bet zesde motel in Ne derland, „Motoresto" voor het publiek opengesteld. Het motel heeft 13 twee- en 6 éénpersoonskamers, die alle voorzien zijn van een bad of douche, toilet en te lefoon. Bij het motel is een speciale overdekte parkeergelegenheid. De „cof feeshop", die plaats biedt aan ongeveer 50 personen, zal dag en nacht open zijn. Terwijl de gasten slapen, zorgt een auto- servicestation ervoor, dat de wagens worden gesmeerd en gewassen. Op het open parkeerterrein kunnen ruim 100 auto's en autobussen staan. Het motel, dat gebouwd ls naast het café-restaurant „Motoresto", dat verle den jaar gereed kwam, ligt aan de Rijks weg ArnhemUtrecht. der is er nog de sinus, een chronische goedaardige kwaal, die Prins Charles van zijn moeder heeft geërfd en hem gevoelig zou maken voor het water van de Theems, die langs Eton stroomt. Prins Philip zou zijn zoon het liefst zien gaan tiaar Gordenstoun, de strenge academie in Schotland, xoaar Prins Philip zelf is gevormd. Maar evenzeer komen in aanmerking Harrow, eens geterroriseerd door Win ston Churchill, Charterhouse School en Rugby, waarvan de aartsbisschop van Canterbury hoofd is geweest. Welke school het ook worden zal, Prins Char les heeft de kinderjaren achter de rug. Werk van vader (tekenleraar) afgewezen (Van onze Londense correspondent) Paul Riley, 15 jaar oud, woonachtig te Richmond, genietend van zyn paas vakantie, werd dinsdag ochtend door zyn vader uit bed gehaald met de mededeling, dat hy be roemd was geworden! De Royal Academy van En geland had Paul's schil derij „Water lane in Richmond" aanvaard voor de jaarlijkse tentoonstel ling. De Academy groef tegelijkertijd diep in haar archieven en ontdekte, dat Paul daarmee de jongste inzender was sinds 1810, toen Landseer op zijn twaalfde jaar een schil derij door de Academy zag geaccepteerd. Maar dat alles wist Paul, die net was terug gekeerd van een zeever kennerskamp en de dag had willen doorbrengen met 't schilderen van zyn kamertje, op dat moment nog niet. Slaperig vroeg hij zijn vader wat er met diens inzending was ge beurd. „Geen geluk", zei papa, Paul's tekenleraar op het gymnasium in Ravnes Park in zuid- Londen, met een enigs zins pijnlijke grijns op het gezicht. Van een rustige dag kwam verder niets meer terecht. Buurtgenoten hingen aan de bel om het „genie" de hand te schudden. Pa, die zijn zoon op zijn laatste rapport de waardering „vooruitgang zeer bevre digend en gedegen" gaf, zei voorzichtig: „Als het mijn eigen zoon niet was, zou ik toegeven, dat hij bijzonder talent heeft". Maar daarvoor is hy dan ook lid van een familie die meer aan de ezel dan aan tafel zit. Paul's moe der is reclametekenare^ zijn veertienjarige zusje Francisca wil het ook worden en zijn elfjarige broertje Alexander houdt zich voorlopig nog met prachtige resultaten bij de boetseerkleL Paul schildert vanaf zyn vierde jaar, houdt zich nu voornamelijk op met land schappen en werkt vry- wel uitsluitend met het paletmes. „Water lane" schilderde hy in zes uur tijd na een wandeling in zijn woonplaats Richmond op een regenachtige, kille winteravond. Paul's moeder ontkende echter ten stelligste, dat de familie „een stelletje vreemde vogels" zou zijn. „Paul is een doodgewone schooljongen die graag rugby speelt en van de bioscoop houdt". Dat neemt echter niet weg, dat Paul als kunste naar een grote toekomst schijnt te hebben. Een van de Britse kunstken ners en lid van de Acade my, James Fitton, zei over nem: „HU gebruikt verf als een meester! Hy legt het op het doek met een mes en het leeft. Als de lera ren van hem afblyven, zal hU geweldig worden".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11