UVS WON VAN ONA (1-0) EN SPEELDE 0-0 TEGEN XERXES „Eén doelpunt is géén doelpunt", zong Ajax tegen Volendam: 9-0 Interessant experiment met twee aanvalslinies Sittardia degradeerde naar de eerste divisie (na één jaar) Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 april 1960 Derde blad no. 30028 Drie kostbare punten voor blauwwitten (Van onze sportredacteur) Tussen de wedstrijd die UVS zaterdagmiddag tegen ONA speelde en die van tweede paasdag tegen Xerxes was een hemelsbreed verschil. In de ontmoeting tegen de Pijpenstadbewoners „leunden" de blauwwitten zwaar op hun defensie, terwijl daartegenover de strijd tegen Xerxes, die Verkuylen c.s. om bekende redenen juist zeer graag wilden winnen, van meet af in het teken van de agressie stond. Ook kwalitatief gaapte er tussen beide ontmoe tingen een wijde kloof. UVS—ONA was een uitgesproken matige partij voetbal, UVS—Xerxes echter een, vooral van Leidse zijde, zeer behoor lijk gespeelde wedstrijd. Oefenmeester Piet Kantebeen bracht twee totaal verschillende aanvalslinies binnen de lijnen. Die van zaterdagmiddag (v.l.n.r. Devilee, Goosens, Verhoeks, W. van Kampen, Van Leeuwen) had de goegemeente slechts goede wil, maar verder niet veel vruchtbaars te bieden, die van gistermiddag (Goosens, v. d. Toorn, Hak, W. van Kampen, Verhoeks) hield meer belofte in en kwam ver schillende malen tot vooral op links verrassend goede combinaties. Voor degenen die beide wedstrijden bijwoonden, was dit voorhoede-experiment bijzonder interessant. Het verrassende daarbij was, dat de teleurstellende aanval het w e 1 tot een treffer bracht voldoende voor de 10 winst op ONA en de veelbelovende voorhoede, alhoewel zij, vooral in de tweede helft, een vrijwel constante druk op het Xerxes-doel uitoefende, niet het net kon vinden Hoe het ook zij, UVS veroverde uit deze twee paaswedstrijden drie kostbare punten en dat geeft de Leidse burger weer wat moed. tig is. Als midvoor is hij daardoor een volslagen mislukking, ook al werkt hij nog zo hard. Bij rechtsbuiten Verhoeks ontbreekt het aan baltechniek, maar door zijn grote ijver maakt hij zich toch wel verdienstelijk. Een kogel van Verhoeks (na 25 minu ten spelen) en een knappe omhaal van Freek Filippo. waarbij de bal rakelings over de Rotterdamse lat snorde, waren de voornaamste wapenfeiten van de eerste helft, waarin, gelukkig, inciden ten uitbleven ,al moest de strak en goed leidende heer Boogaards tot driemaal toe een Xerxes-speler bestraffend toe spreken. De tweede helft was vrijwel geheel voor UVS. Xerxes werd volkomen in gesloten en de Rotterdamse aanval kwam er dan ook niet meer aan te pas. Binnen tien minuten had UVS al zes corners op het Maastedelijke doel ge nomen .Het zouden er totaal dertien worden De UVS-aanval bleef onophoudelijk in actie en de Xerxes-defensie kwam onder zware druk te staan. In het bij zonder doelman Vermeer weerde zich daarbij geducht. Schoten en kopballen van Goosens, v. d. Toorn en Hak kon den het niet niet vinden. Het bleef een dubbele bril En nu dus maar afwachten of Piet Kantebeen voor de komende wedstrij den de juiste afwerker voor de aan vallen zal weten te vinden. Hij schijnt al een aardig eind op de goede weg te En hier komt Hak alleen voor doel man Vermeer van Xerxes, maar een doelpunt werd het -helaas - niet... (Foto L.D./Holvaat) zijn. Het spel, zoals het gespeeld moet worden, komt terug in de UVS-ploeg. En daarom konden wij best vrede heb ben met de 00 uitslag tegen Xerxes. Matige partij UVS—ONA was, we schreven het reeds, een zeer matige partij voetbal. De tactiek, welke oefenmeester Piet Kantebeen had uitgestippeld, was erop gericht de Gouwenaars „te laten ko men". Weliswaar zou deze strijdwijze de eigen defensie onder zware druk zetten, maar dat risico moest men nemen. Want er moest ruimte komen voor de experimentele blauwwitte voor hoede en wellicht zouden bij verrassende uitvallen en een wat te veel wagende ONA-defensie zulke ijverige sjouwers als een Han Verhoeks en een Ben Goosens een graantje kunnen oppikken. Deze tactiek is geslaagd, hoewel zij zeer weinig bevrediging schonk. De UVS-verdediging heeft het gehouden ener kwam een doelpunt, zij het ook*dankzij een enorme blunder van de Goudse linksback Hersche. Maar het was de „tactiek-van-de-hart kloppingen". Want vooral in de tweede helft was de druk van de Gouwenaars op de veste van Frits van Duyl enorm zwaar. De cornerverhouding, 82 in het voordeel van ONA, wijst duidelijk in die richting. En de ONA-mensen namen die hoekschoppen bijzonder scherp, zo dat de benauwde momenten voor het blauwwitte doel zich aan de lopende band presenteerden. Maartot een treffer konden de Pijpenstadbewoners het» niet brengen. Voor een zeer belangrijk deel was dit te wijten (of te danken, het is maar van welke kant men het bekijkt) aan het voortreffelijk verdedigen van Theo van Kampen c.s. De rest kwam voor rekening van de Goudse bezoekers zelf, die óf hun aanvallen op een zo om slachtige en moeilijke wijze opzetten óf ze zo slecht afwerkten, dat ze wel moes ten mislukken. Wat dat betreft waren de sporadische Leidse aanvallen eigen lijk veel gevaarlijker. Maar toch kwam de UVS-treffer, na een half uur spelen, waarin nog geen schot was gelost, als een volslagen verrassing. Blunder Toen namelijk linksback Hersche wilde terugspelen op doelman Evergroen, die daarvoor al uit zijn doel was gekomen, werd de Gouwenaar in verwarring ge bracht door een onverwacht inkomen van Han Verhoeks, die ijverig overal op liep. Hersche verloor zijn hoofd en de bal. Evergroen was uit positie en de tot rechtsbuiten gebombardeerde Jacques van Leeuwen, die er hopeloos verloren bijwandelde, kreeg plotseling het leer voor zijn voeten en een leeg doel voor zich. Van Leeuwen deed prompt zijn enige goede daad in deze wedstrijd: met een strakke schuiver scoorde hy 10 en maakte zich daarmee match- Want, wij vertelden dit al, alle po gingen, die de ONA-ploeg in de tweede heft ondernam, strandden óf op de Leidse verdediging óf op de eigen on kunde bij de afwerking. Het enige licht punt, dat wij voor ONA in deze wed strijd zagen, was dat hun ploegverband aanzienlijk beter was dan dat van UVS Overigens scheelde het maar een haar of UVS had na rust nog een tweede doelpunt gescoord. Bij een verrassende doorbraak stopte de uitmuntende doel man Evergroen eerst een fel schot van Devilee en toen onmiddellijk daarop Wim van Kampen het leer opnieuw kei- Een aanval van UVS op het doel van ONA, welke onschadelijk wordt gemaakt door de voortref felijke keeper Ey er groen. Foto LD/Holvast hard inschoot ,was de Goudse goalie op nieuw present in de bedreigde boven hoek. Een schoolvoorbeeld van snel reageren Voor de rest was het een benauwde geschiedenis voor het Leidse doel en de vreugdesprongen, die de blauwwitten bij het laatste fluitsignaal van de voor treffelijk leidende eredivisie-arbiter Aal- brechts maakten, verried de opluch ting In het nauw Precies zulke vreugdegebaren maak ten maandagmiddag eveneens de spelers van het Rotterdamse Xerxes. En ook hier was dat een teken van voldane op luchting over het bereikte resultaat. Want in de tweede helft vooral heeft de Maasstedelijke ploeg danig in het nauw gezeten. UVS speelde in deze ontmoeting agres sief en had in de tweede helft de zebra- ploeg volkomen in haar macht. De onder hoogspanning staande Xerxes-verdedi- ging moest in deze speelperiode dertien maal een corner weggeven om lucht te krijgen. De blauwwitten gingen er onmiddellijk na het beginsignaal van de ere-divisie- scheidsrechter Boogaards stevig „tegen aan" en deze energieke strijdwijze ver hinderde de Xerxanen hun spel te ont plooien. Weliswaar ging in de eerste helft de strijd nog vrij aardig gelijk op. maar toen was het al zeer duidelijk, dat UVS het rustigste en beste voetbal speelde Solide defensie Vooral defensief klopte het bij onze stadgenoten bijzonder goed. Dat was een zeer grote meevaller, want men had wat zuinig gekeken, toen bleek, dat rechtsback Hennie de Haas verstek moest laten gaan wegens een in de wedstrijd tegen ONA opgelopen bloeduitstorting. De angst, dat hierdoor de eenheid in de defensie zou worden verbroken Is niet bewaarheid geworden. Jacques van Leeuwen, zaterdagmid dag een mislukte rechtsbuiten, was. terug op zijn linksbackplaats, weer een speler van formaat. Van zijn in de laatste wedstrijden verloren gegane zelf vertrouwen viel niets meer te bespeu ren. Jacques was trapvast en koos als van-ouds weer de juiste positie. Rechtsback Jan Kluivers was vrijwel niet te passeren en midvoor Snoeks, de man op wie Xerxes al haar hoop had gebouwd, kreeg bij stopper Theo van Kampen geen voet aan de grond En in de middenlinie maakte Freek Filippo zich bijzonder nuttig door zijn onver saagde harde werken De UVS-verde- diginq maakte deze middag een bijzon der solide indruk. Lief en leed van de voetbalvelden Op de wijze van één ei is geen ei" zongen de Ajacieden paasmaandag „één doelpunt is geen doelpunt" en daarom maakten zij er tegen Volendam maar liefst negen, zonder dat de knickerbockers ook maar de gelegenheid kregen er ééntje tegen in te brengen. Maar ja, zo is voetbal nu eenmaal. Hard en onverbiddelijk, zelfs op tweede paasdag. Verder was opvallend op deze dag het nu duidelijk afstand nemen van wat we zo lang zamerhand gaan noemen „de grote drie" Ajax, PSV en Feijenoord, al had Feijenoord daarvoor ook een ei van prikkeldraad te verslinden. Voor Volendam was het dus een bijzonder sombere dag, want niet minder dan negenmaal prikte de voorhoede van Ajax de bal in het vijandelijke doel. Dat Volendam een moeilijke wedstrijd tegemoet ging. stond van tevoren reeds vast. Enkele eerste elftalspelers sukkelden met blessures en dat leidde ertoe, dat zowel ver dedigend als aanvallend zwak werd gespeeld. Dat had tegen het schietgrage Ajax de allernaarste gevolgen. Prins nam na 10 minuten de openings treffer voor zijn rekening en toen in de achttiende minuut Henk Groot een strafschop had ingeschoten, zorgde hij een minuut later voor 30. En Kees Groot had ook nauwelijks een minuut nodig om er 40 van te maken Méér kansen kwamen er voor Ajax, voor Vo lendam vrijwel geen enkele, maar de Amsterdammers waren toch al zeker van de winst. Toen Feldman 22 minuten na de rust aan een nieuwe serie van vier doelpunten begon, werd het voor de Vo- lendammers een debacle. Henk Groot schoot opnieuw een strafschop in, liet ook het zevende en achtste doelpunt op zijn naam schrijven en Swart maakte nog voor het eindsignaal de honderd doelpunten in deze competitie voor zijn club vol. Aan <le keerzijde Niet minder hachelijk dan Volendams positie is die van MVV gisteren gewor den. Tegen VVV ging het zeer goed van start en toen na elf minuten Ummels voor 1—0 zorgde, leefde alle hoop bij de Maastrichtenaren op. VVV ging evenwel wat energieker spelen, leidde de meeste aanvallen en maakte door Sleven gelijk. In de tweede helft was VVV heer en meester en toen Teeuwen halverwege deze periode zijn ploeg de leiding gaf, deprimeerde dit de Maastrichtenaren zo danig, dat zy nog nauwelijks moeite de den voor een beter resultaat. Slippemlragers De slippendragers van Ajax PSV en Feijenoord zorgden beide by de tyd te zyn, voor het geval Ajax eens Nou ja - je weet immers nooit hoe een koe een paashaas vangt. Feijenoord had het van de twee het moeilijkst. Dat ei van prikkeldraad, waarop we in de aan hef zinspeelden, was echt niet overdre ven. Elinkwjjk was naar Rotterdam ge komen om Feijenoord - en inclusief een beetje dat van scheidsrechter Florin - het leven zuur te maken. Een kopbal van Walhout in eigen doel in de achttiende minuut - misverstand - was voor Elinkwijk een dankbaar hou vast. Pas na 75 minuten emotievol voet bal slaagde Moulijn erin tot Kraaks hei ligdom door te dringen en vijf minuten voor tijd moest Klaassens er aan te pas komen om aan alle onzekerheid een ein de te maken. De wedstrijd gaf nogal eens haken en ogen. De Utrechter Vonk werd opgeschreven en in de tweede helft liet Kraak de wedstrijd onderbreken, omdat Feijenoordjongetjes hem met steentjes gooiden Dat nam Piet niet Hoewel de uitslag het niet zegt. was Blauw Wit in het veld zeker niet de mindere van PSV. Maar spil Koers en doelman Schaafsbergen waren er de oor zaak van, dat de Amsterdammers met 61 naar huis werden gestuurd. Ford, Dillen en Kruiver zorgden voor rust al voor 3—0. Kruiver maakte na rust 40, Van de Berg 41 en Kruiver—Dillen scoorden tenslotte 6—1. Wilkes is er nog Zo vlak voor een interlandwedstrijd heeft Wilkes misschien gedacht het is nooit gek te laten zien dat je d'er nog bent. Hij heeft weer eens geschitterd bij Fortuna en als zijn clubgenoten, met name Angenent, beter met zijn kansen hadden omgesprongen, was het voor rust meer geweest dan 10: een doel punt van Appel, die een prachtige solo van Faas de eer gaf. welke haar toe kwam. Dat Rijnvis 20 minuten na rust voor ADO gelijk maakte, was stellig ver diend, omdat toen van enig overwicht geen sprake meer was. Enschede kreeg weer meer lucht door DWS-A te verslaan. Met de rust was het nog pas 11, doelpunten van Broucek en Vonhoff, maar Janssens (2) en Kerk- hoffs maakten er in de tweede helft 14 van. zodat het er toen weinig meer toedeed dat Smit nog een keer tegen- scoorde. Weddenschap Toen „Sjalde" Swart acht mi nuten voor het einde van de ere divisiewedstrijd AjaxVolendam de voorsprong van de Amsterdam mers op 90 bracht, wisten de spelers van het „tweede" op de tribune dat z|j de weddenschap tegen het „eerste" (zy het met ere) hadden verloren. In de loop van het seizoen was deze weddenschap afgesloten, toen het er naar ging uitzien, dat zowel Ajax 1 als Ajax 2 in de competi tie tot 100 doelpunten zou kunnen komen. Het ging er nu om wie dit ronde cijfer het eerst zou be reiken. Het „tweede" speelde zondag middag als voorwedstryd tegen ZFC 2, won met 30, behaalde door dat resultaat het kampioen schap van de reserve eerste divi sie, maar bleef op 99 doel punten staan (SI tegen). Het doel punt van Swart betekende dat het „tweede" de weddenschap had verloren, want door de 90 over winning kwam het „eerste" het eerst aan de 100 doelpunten (36 tegen). Die 100 goals zjjn dit seizoen byeen getrapt door de topscorer van de eredivisie Henk Groot (34). zyn broer Cees Groot (25), Swart (17), Donald Feldmann (12), Prins <H), Muller Blcycnbcrg en Westra (elk 1). In het tweede is BIey«;nberg de topscorer met 28 doelpunten. Br rrr De beul, die degradatie heet. heeft in de eredivisie zijn eerste slachtoffer ge vonden. Hoewel niemand kon zeggen, dat Sittardia het niet heeft geweten, zal het de Limburgers toch pijn doen, dat zij vanaf gisteren geen hoofdklasser meer zijn. Veel medelijden hebben de Limbur gers in Utrecht niet ontmoet, want op een zeker ogenblik riep het publiek; „Hup veteranen". Maar dat was een roep, die DOS zich net zo erg had aan te trekken, want het tempo lag niet be paald hoog. Pas een minuut voor het einde schoot Voges de bal in het net en Sittardia naar de eerste divisie, waar het koud een Jaar uit weg was Ajax gooide gisteren tegen het arme Volendam ,,alle negen". Dit is de derde treffer, gescoord door Henk Groot. V.l.n.r. Cees Groot, Henk Groot en Prins. Op de voor grond de Volendam-back Mole naar etj keeper Keizer. Meer lijn Wat dat betreft kon men dus gerust zijn. Ook in de aanval zat meer lijn Vooral op links, waar Goosens en v. d I Toorn het soms goed met elkaar konden vinden. Maar ja, de schutterDie heeft Piet Kantebeen nog niet kunnen vindenJammer, dat de lichaams- I vaardigheid van Hak zo bijzonder ma- Gedeelde vreugde Willem 2 en Sparta - twee clubs, die niet veel meer te winnen of te verliezen hadden - deelden de winst. Jammer dat doelman Van Dyk geblesseerd raakte b(J Sparta en Brooymans bij Willem 2. waar door de Tilburgers zelfs geruime tijd met tien man moesten spelen. Wil van der Gyp (2) en Tony van Ede scoorden voor Sparta, v. d. Luitgaarde, Timmer mans en Koopal voor Willem 2. NAC en Rapid hebben ook al de vreugde gedeeld. Voor rust scoorde Ge- raerts voor NAC, na rust Bisschops voor Rapid. EBOH promo 'eert In Dordt een feestje, want EBOH be gint de nieuwe competitie in de eerste- divisie, zij het ook na 113 minuten voet bal in de Bossche Vliert tegen Roda Sport Want pas in de laatste verlenging van zeven en een halve minuut lukte het Visser het doelpunt te maken, dat feest bracht in de Merwestad. Te uitbundig Byna wekelijks lezen we nu van spe lers, die het slachtoffer worden van een al te grote uitbundigheid. In de wed strijd Graafschap—VSV bracht Bove- nius met zo'n mooie kopbal de stand op 21, dat hij van alle kanten werd be sprongen. Strompelend moest hij zich van het veld verwijderen. Hij kon geluk kig nog worden vervangen KNV B-toto (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit. dat de eerste prijs in de KNVB-toto deze week door enkele tientallen deelnemers moet wor den ged*eld. Gisteravond meldden rich hij het bondshureau in Den Haag reeds 30 deelnemers met 14 punten en ceen enkele met 15. De eerste prys is ditmaal 120.890 gulden groot, de tweede en de derde prijs elk 60.445 gulden. Voor die tweede prijs kwamen tot gis teravond 12 uur reeds ongeveer 250 deelnemers nvt 13 punten in aanmer king. Indien er geen melding van 15 punten binnenkomt, worden de tweede en derde prijs samengevoegd tot een tweede prijs. De derde prijs wordt In dat geval niet uitgereikt. In totaal zetten 458.790 deelnemers dit weekeinde 690.806 gulden in.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5