SUNIL Vakantietrip van Rode Kruisschip ,J. Henry Dunant" met 70 patiënten WITTER DAN DE WITSTE HAAN Uit Leiden en omgeving SUNIL WAST STRALEND WIT Kon. onderscheiding P. J. de Raad Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 april 1960 Tweede blad no. 3002 Een vrolijk voorjaarszonnetje, grote publieke belangstelling: en de vrolijke klanken van de Harmoniekapel „Nieuw Leven" werkten gistermorgen eendrachtig samen om bü de afvaaft van het Ned. Roode Kruisschip „Henry Dunant" aan de Havenkade alle luister bü te zetten. Reeds vroeg in de morgen begon het af- en aanrjjden van de Rode Kruis-ambulances, die in totaal 60 chronische patiën ten uit Leiden en omstreken aanvoerden voor de jaarlijkse vakantietrip, die zij als gasten van de afdeling Leiden e.o. van het Ned. Roode Kruis, met dit prach tige hospitaalschip zullen maken. De Henry Dunant vaart de hef- brug over de Gouwe bij Gouwstuis door. Vele Alphenarcn namen hier afscheid van hun zieke familieleden die een heerlijke vakantieweek op het water tegemoet gaan. (Foto Leidsch Dagblad) nuttigde men de warme maaltijd: rijst, doperwten, paprika, vlees en saus. Van de afdeling Gouda van het Rode Kruis kregen allen twee kaarsen en van het Jeugd-Rode-Kruis bloemen en een pakje kaarsen. Prof. dr. Gaillard kwam ook hier aan boord. Om tien uur verzorgde mej. Ver- brugge de dagsluiting. Als besluit werd een gedeelte van de Matthaus-Passion ten gehore gebracht. Verbeterde relatie Belgrado-Moskou Over de verhouding tussen Joego slavië en het Sovjetblok zei president Tito gisteren in een rede te Belgrado, dat deze sinds kort „aanzienlijk verbe terd" was en dat er kans bestaat dat „verscheidene misverstanden over onze binnenlandse ontwikkeling" zullen ver dwijnen. Hij „daagde de hardnekkige dogma- tisten Stalinisten uit. die zeggen dat het kwijnen van de staat onze dood zonde is Het zou onverstandig en on realistisch zijn te zeggen dat het pro letariaat de staat niet nodig heeft, maar het zou niet verstandiger zijn te menen dat zelfs in een socialistische maatschappij die staat moet voortbe staan als een superinstelling boven de maatschappij". „Daarom komt deze kritiek voort uit volkomen onbekendheid met de Mar xistische wetenschap over de ontwikke ling van de socialistische maatschappij ot zij is het gevolg van opzettelijke ver draaiing der feiten en laster". Lezers schrijven Een handvol rust. Ik bleek lang niet de enige te zijn, die gisteren een strandwandeling maakte van Noordwijk naar Katwijk: wandje mee. tien druppels regen, vrij wat zon, zilte zeelucht en... stilte. Voor de stadsmens een verademing. Niette min telde ik in die enkele middaguren rust-langs-de-kust ongeveer vijftien bromfietsen, die knetterend en uitlaat gassen verspreidend, het genoegen van de wandelaars kwamen bederven. Akkoord, op zoveel frisse wind en zo veel stilte waren die vijftien geen al te grote ergernis. Maar vandaag zijn het er enkele tientallen, morgen zijn het er honderd en overmorgen is het stille strand een racebaan voor razende Ro lands. De techniek is helaas nog niet zover, dat er geruis- en reukloze ver voermiddelen in de handel zijn. Zolang velen zich dus nog met een bromfiets moeten „behelpen" gerieflijk in de stad en daar dus onvermijdelijk dienen de autoriteiten erop toe te zien, dat de kuststrook tussen de badplaat sen voor deze knetterdingen verboden terrein is. Met een kleine variatie op Prediker 4: ..Beter een handvol rust dan beide vuisten vol lawaai..." Strandwandelaar. CAMPINGSHOW SPORTHUIS VAN DER STAAT Gisteren werd in de Stadsgehoorzaal een camping-show gehouden, welke was ingericht door Sporthuis V. d. Staay. De grote zaal was geheel herschapen in een tentenkamp. Tenten variërend van de kleinste 2-persoonstenten tot de modernste „bungalow". ideaal voor grote gezinnen. Op het podium had men een rijke keus aan kampeerartikelen. Verder waren er ook strandtenten, tuinzitjes, ligstoelen, rustbedden en handige opklapbare tafeltjes. Zelfs een hangmat ontbrak niet. Kortom alles wat een liefhebber van kamperen in de I vrije natuur zich maar 2»u kunnen in denken. De Gaulle brengt bezoek aan Canada President De Gaulle van Frankrijk is gisteravond per vliegtuig in Ottawa aangekomen voor een officieel bezoek aan Canada. HU werd welkom geheten door gouverneur-generaal Vanier en door premier Diefenbaker. In de drie dagen dat De Gaulle in Ca nada zal blijven, zal hü verscheidene malen in het Frans en het Engels toe spraken houden tot de Canadezen. Het Frans is de moedertaal van ruim 5 mil joen Canadezen een derde van de to tale bevolking die afstammen van de 60.000 Fransen die in Canada bleven toen deze voormalige Franse kolonie in handen van de Britten kwam. Na een bezoek aan Ottawa zal de pre sident een rondreis maken langs Quebec, Montreal en Toronto. Het is het derde bezoek dat de Gaulle aan Canada brengt. Het eerste vond plaats in juli 1943 na een bezoek aan Washington. In 1945 was de generaal voor de tweede maal in Canada, toen president Truman hem voor een bezoek aan Noord-Ame- rika had uitgenodigd. Gesteund door het prestige dat hy door zijn recente bezoek aan Londen heeft gekregen, zal de president met premier Diefenbaker van gedachten wis selen over de komende topconferentie in Parijs, de Franse politiek op het gebied van kernbewapening, de positie van Al gerije en waarschijnlijk ook over de be trekkingen tussen Engeland en de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG). De heer Stijkel naar Straatsburg De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, zal de volgende week in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg het jaarlijkse verslag van de Europese conferentie van ministers van Verkeer indienen. Het is de eerste maal dat de heer Stijkel als ministerieel vertegenwoor diger voor de 135 parlementsleden uit de 15 landen van de raad verschijnt.. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder U - en honderdduizen den andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil te gelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld SUN 57. 2 K 300 b Helaas moest dokter A. v. d. Bijl, die ditmaal als scheepsarts zou fungeren, zaterdag j.l. in het ziekenhuis worden opgenomen. Te elfder ure werd dokter mej. G. J. Verbrugge bereid gevonden deze taak wederom (voor de vierde maal in successie) op zich te nemen, ditmaal bijgestaan door een staf van 36 leden, onder wie 1 hoofdverpleegster, 4 verpleegsters en 31 helpers en help sters, alsmede mej. S. M. A. König als alg. assistente, die allen op basis van vrijwilligheid en ten koste van eigen vrije tijd hun menslievende taak zullen verrichten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald, zn van H. Eikerbout en A. W. Swanenburg, Susanna Hendrlca Wilhel- mlna, dr van J. Uljé en H. H. C. Plant- feber, Pleter Johannes, zn van P. J. M. Overdevest en J. M. Verhoog, Olaf Ariën, zn van C. J. J. M. Schouten en J. H. M. van den Bergh, Wllhelmlna Maria Geer- trulda, dr van A. P. van Houten en H. Feenstra. Rutger Adrlen. zn van A. van der Kloes en M. C. Kamsteeg. Maria, dr van W. de Ruyter en P. den Haas. Hen- drlke. dr van J. ter Brugge en J. H. van Drecht. Antonius Johannes Maria, zn van P. J. Boere en M. G. Strijk, Jan Willem, zn van J. W. Vriezen en W. R. Boltendal. Arle. zn van J. N. van Duijn en J. Ros. ONDERTROUWD H. Lens en J. Brandt, J. Colhn en J. M. van den Burg, W. J. Boom en C. Boezaard C. de Loor en A. M. Everts, M. W. van Groeningen en R. Spadon, W. Hartevelt en G. M. Montanus, F. H. Zwart en A. S. Schuster, M. C. Opdam en M. C. J. Mok- kenstorm, I. Roelandse en C. L. Wl6se, J. N. Vervoom en M. G. Kuhl, K. J. de Vo gel en L. L. de Vos, A. Beekman en B. J. Bronsgeest. H. J. Henslng en J. Seller. A. Ukema en H. ten Haken, H. J. J. Witte en J. H. wytsma. J. de Jonge en L. Jans sen. K. B. Brandt en C. Ie Febre, W. J. Ford en M. G. van Dijk. GETROUWD C. Sweris en J. J. M. Selsveld, H. Hons- beek en G. van Alphen, G. Heruer en M. M. Wlllemsen, G. J. van Leeuwen en A. de Jong, T. J. Dijkstra en E. S. J. van den Dop, G. van Beelen en M. Roman. J. de Tombe en A. A. L. Mens. OVERLEDEN A. Baart, 78 jr, man, P. J. van der Hoorn, 47 Jr, man, H. R. de Jong, 67 Jr, rian, H. C. Doove, 68 Jr, man, W. van Heljnlngen, 75 Jr, man, M. H. de Graaf, 80 Jr, wed. van C. J. do Helden. Burgemeester B. H. Koomans uit Rijnsburg wenst mevr. E. Barends- Zonneveld uit Warmond een goede reis toe. (Foto L.D./Holvast) Onder degenen, die van hun belang stelling blijk gaven bevonden zich o.m. jhr. G. M. Verspryck, lid van het H.B., de heer A. Molenaar, technisch-nau- tisch- adviseur, de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans, voorzitter van de afd. Rijnland, als mede de afdelings-bestuursleden dr. J. P. Sollewijn Gelpke, mevr. E. Sillevis Van Itersum en de heer E. H. Moens. Voor het vertrek verzamelde men zich in de longroom, van waaruit de voor zitter van de afdeling Leiden e.o., prof. dr. P. J. Gaillard, via de scheepsom- roep-installatie, een korte toespraak hield. Spreker dankte hierin de milde gevers, die door hun bijdragen deze reis mogelijk hadden gemaakt en richtte zich hierna in het bijzonder tot de scheepsarts met haar staf. de co lonne-leden van het R.-K. Korps, het veilingsbestuur van Flora en het Bloe mencorso-comité uit Rijnsburg (die alle patiënten van bloemen voorzagen), de directrice, leraressen en leerlingen van de Huishoudschool (die voor de bloemschikking en het nodige fruit zorgden), het Markt- en Havenwezen en de politie, voor de goede regeling ,,te water en te land", de Harmonie kapel „Nieuw Leven" en allen, die direct of indirect aan het geheel had den meegewerkt. Nadat spreker „zijn gasten" nog een prettige vakantietrip had toegewenst, gingen de belangstel lenden van boord en verliet de „Henry Dunant" de Havenkade, nagewuifd door een duizendkoppige menigte. De reis gaat dit jaar via Alphen (waar nog 10 patiënten aan boord kwamen), Gouda. Amsterdam, Zwolle en terug via Amsterdam, IJmuiden, Utrecht, Rotterdam, Gouda. Alphen. Zaterdag a.s. hoopt kapitein M. Poot zijn schip na een goede vaart weer voor debarkatie aan de Havenkade te IN GOUDA Nadat gistermiddag de lunch was gebruikt, werd van Alphen aan den Rijn naar Gouda gevaren. Het regende daar een beetje, maar de stemming bleef uiteraard opperbest. halfzes Vanmorgen reikte wethouder S. M. Stolp de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit aan de heer P. J. de Raad. die 40 jaar werkzaam is bü de Stedelijke Lichtfabrieken. De heer De Raad bekleedt thans de functie van hoofdmonteur en is belast met het onderhoud en de controle van de verwarmingstoestellen bij scholen en bedrijven. De wethouder was vol lof over de uit nemende wijze, waarop de jubilaris al tijd zijn werk verricht had. Na deze se rie feestdagen is het voor U vandaag een nog heuglijker dag Veertig jaar geleden kwam U als leerling-fitter in dienst bij de gemeente en U kunt terugzien op een uitstekende staat van dienst", aldus de heer Stolp. Spreker ging daarna in het kort de veertig jaar na waarin de heer De Raad diverse functies had bekleed. „Eén dag zult U nog wel goed onthou den hebben. De eerste juli 1955 werd U aangesteld als hoofdmonteur bij de gas distributie. Naast Uw werk hebt U zich Wethouder S. Af. Stolp speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) in Uw vrije tijd o.a. gewüd aan het be studeren van technische tijdschriften, wat in een tijd van grote technische vooruitgang zeer belangrijk is. „Na deze waarderende woorden speldde de wet- houdf" de bronzen medaille op, waarna hü evenals de directeur van de lichtfa brieken, ir. Y. Ykema, zijn gelukwensen aan het echtpaar De Raad aanbood. Ds. W. Meijnhout overleden Na een kortstondige ziekte is zater dagmorgen in de ouderdom van 55 jaar in het Diaoonessenhuis te Leeuwarden overleden ds. W. Meijnhout, predikant van de Chr. Geref. Kerk van Franeker. Ds. Meijnhout werd 6 november 1932 bevestigd als predikant van de Chr. Ger. Kerk van Nieuwendam (Amsterdam-N Op 17 september 1939 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Vlissingen, waar hij met enkele van zijn kerkeraadsleden, omdat zij zich niet konden neerleggen bij de afwijzende houding van de Chr. Geref. Kerken ten opzichte van de verenigingspogingen van de zijde van de Ger. Kerken in Neder land, in oktober 1941 overgine naar de Ger Kerken in Nederland. De befaamde synodale bindende uitspraken van de Geref. Kerken in Nederland in verband met de beschouwing van de te dopen kinderen, welke de „vrijmaking" tenge volge hadden, noopte ds. Meijnhout om in april 1944 weer tx>t de Chr. Geref. Kerken terug te keren. Op 20 augustus 1944 deed hü zün intrede als predikant van de Chr. Geref. Kerk van Wilder- vank, vanwaar hü op 30 mei 1948 naar die van Franeker vertrok. Het stoffelijk overschot zal morgen middag om twee uur worden bügezet op de begraafplaats te Franeker, nadat vooraf om half twee in de Chr. Geref. Kerk van Franeker een korte rouw dienst is gehouden. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Voorthulzen (2de pr. Êl.) H. A. van Slooten te Onstwedde. enoemd tot vicaris te Zutphen J. Vis ser te Middelburg. CIIR. GEREF. KERK Beroepen te Sint Jansklooster J. van Doorn te Tholen Bedankt voor Zeist N. de Jong te Katwyk aan Zee. Kimleruitzending naar herstellings- en vakantiekolonies blijft noodzakelijk Deze week collecte in Leiden Nu van 19 tjn. 23 april de gezamen- lyke verenigingen voor kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinder uitzending wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publiek zy het mij vergund even stil te staan by het prachtige werk van deze uitzend vereni gingen en de betekenis hiervan na te gaan voor de gezondheid van onze kin deren. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden waaronder het kind tegen woordig wordt grootgebracht zün beter dan vroeger. De tuberculose is gelukkig langzamerhand aan het verdwünen, de voeding is beter en deskundiger samen gesteld dan 25 jaar geleden en echte ondervoeding komt byna niet meer voor. Men zou zich daarom kunnen afvragen of kinderuitzending nog wel noodzakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer be vestigend worden beantwoord. Het mag dan waar zün dat de tuberculose bü kin deren sterk is teruggelopen, maar de kans op besmetting door volwassenen van het ln slechte conditie verkerende kind blyft. Wy zullen dhs moeten zor gen, dat de besmetting geen kans krijgt door het kind ln zo goed mogelijke con ditie te houden. Steeds is er nog een vrij grote groep kinderen die na een langdurige of ern stige ziekte weer moeten aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen ls uit zending naar een koloniehuis aangewe zen. Maar eveneens onze astma- en bronchitis-kinderen en vooral ook de te genwoordig zo talrijke nerveuze kinde ren. Nerveuze kinderen, die Juist door hun zwakke constitutie zo nerveus zyn geworden. Het staat vast. dat opneming van deze kinderen in de koloniehuizen, waar met alle beschikbare middelen wordt gepoogd de kinderen tot rustige evenwichtigheid te brengen, van on schatbare waarde is ter voorkoming van ernstiger psychische stoornissen. Kinderuitzending is en blyft noodza kelijk en het ls nog steeds zo dat er meer kandidaatjes zijn dan mogelykheid tot plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hlerby een drin gend beroep doe op het publiek om de a.s. collecte ruim te gedenken, want kin deruitzending is noodzakelijk en de byna 200 kinderen, die zo jaarlijks wor den uitgezonden, zullen U daarvoor dankbaar zijn. J. G. BAZUIN Directeur van de G.G. en GD.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3