ENORME TOERISTENINVASIE TIJDENS HET PAASWEEKEINDE Vijf doden bij explosie op tankschip Pendreclit BERINI ƒ519.- WEERBERICHT HALF EUROPA OP NEDERLANDSE WEGEN Ondanks het kille weer eveneens grote drukte in de hadplaatsen NASSER EN HET SUEZKANAAL HAVENARBEIDERS IN DE V.S. BOYCOTTEN DE „CLEOPATRA" Er dreigt thans een handelsoorlog tussen het Westen en de Arabische landen WAARDEBON Carter in machinekamer sprong Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 APRIL 1960 No. 30028 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nog nooit waren er zoveel vreemdelingen tegelijk in Nederland als tijdens deze paasdagen. Het is een schier onmogelijke taak om ook maar bij benadering een schatting te maken van het totale aantal. Van alle kanten zijn zij op ons land afgezwermd. Denen, Zweden, Duitsers, Zwitsers, Belgen, Fransen en Engelsen kwamen van het hoge noorden tot het diepste zuiden over de grens zetten. Op alles voorbereid had de ANVV tienduizenden pamfletjes in vele talen voor de bezoekers gereed gelegd om hen te waarschuwen, dat in het westen des lands vrijwel alle hotel- en pensionbedden reeds vooraf waren besproken en dat via de logies-informatiediensten „wellicht" nog particuliere adressen be schikbaar waren. Ondanks de anti-reclame, die deze pamfletjes in feite inhielden, waren ze reeds op Goede Vrijdag „uitverkocht" en moesten in allerijl nieuwe worden gedrukt. Ze werden met ijlboden naar de grenzen gezonden, waar de stroom steeds maar voortduurde. Katwijk aan de top particuliere logies Met honderden medewerkers zijn die logies-informatiediensten van Witte Donderdag af druk in de weer ge weest. In totaal werden zo'n veertig duizend personen voor één of meer nachten ondergebracht. Aan de kop staat Katwijk. In het kleine kantoortje aan de boulevard heeft men tijdens deze ongekend drukke paasdagen zo'n 9000 personen buiten de normale hotel- en pensionaccommodatie om onder dak kunnen brengen. Natuurlijk heeft een en ander heel wat voeten in de aarde gehad. Maar er was op een grote toe loop gerekend en als het nodig was geweest, hadden er nog meer aan een slaapplaats geholpen kunnen worden. Negenduizend dus in Katwijk. Dan volgen Amsterdam met 7000, Rotter dam met 3600, Den Haag met 3000 en Arnhem en Dordrecht met ieder 2000. Trouwens ook in Noordwijk is onder hoogspanning gewerkt in het VVV- bureau. ,,Wij hebben het ontzettend druk gehad, vooral eerste paasdag", deelde een der informatrices mee. Ho tels en pensions waren ook daar geheel bezet en ook bij particulieren waren vele vreemdelingen ondergebracht. Talrijke gasten maakten van de gele genheid gebruik om voor de zomer vakanties te reserveren. Voor het strand en de boulevards was het te koud. De Noordwijkse res taurants deden evenwel goede zaken en voor de automatieken stonden af en toe zelfs rijen. Het verkeer liep over het algemeen zeer vlot, zoals trouwens over het algemeen het verkeer in ons land tijdens de paasdagen goed ver werkt is door de politie. De drukte was gisteren aanzienlijk groter dan tijdens de toch al drukke Goede Vrijdag, za terdag en zondag. De zon lokte giste ren ook vele Nederlanders uit hun hui zen. Maar het liep overal, ook in de bollenstreek, nog tamelijk vlot. Naar de bellen Want de belangstelling van Neder landers en vreemdelingen richtte zich voor een groot deel op de schoonheid van de bloeiende bollenvelden. Daar over kan men ook bij de NZHVM mee praten, want hoewel men vanuit Lei den ook extra trams naar Noordwijk en Katwijk vooral gisteren heeft moeten laten rijden, bestond er toch de meeste interesse voor de bollen streek in het algemeen en Keukenhof in het bijzonder. Van 's ochtends negen uur af heeft men de verdere dag na genoeg een dubbele dienst gereden. Keukenhof heeft dan ook in de afge lopen vier dagen meer dan 140.000 be zoekers te verwerken gekregen. Naar schatting parkeerden er in de laatste drie dagen zo'n 20.000 auto's en ruim duizend bussen. Ook de Floriade in Rotterdam heeft Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f 94.en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Matige, langs de Wadden- kust af en toe krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 APRIL Hoogwater te Katwijk te 10.42 uur en 23.30 uur. Laagwater te 5.46 uur en 18.54 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ie u Runnen met muziek De politie in Noordwijk heeft het tijdens de paasdagen druk gehad. Niet alleen met het verkeer. Ook werden er enkele winkeliers be keurd, omdat zij ondanks een waarschuwing, in strijd met de voorschriften, hun winkel op zon dag voor het publiek open hadden. Eén winkelier bleek bij de komst van de controlerende ambtenaren de klanten achter de toonbank te hebben verstopt. Het spiedende oog van Hermandad ontdekte ech ter de weggehurkte, clandestiene cliëntèle en aan een proces-ver baal viel niet meer te ontkomen. Ook ontdekte een surveillerende politieman een „runner", die op a originele wijze probeerde kamer- a ruimte aan de gast te brengen, a De jongeman liep op straat met a een spelende handradio, voorzien van het opschrift „Zimmer frei". Hü was kennelijk de straat op ge stuurd door een gastheer, die met lede ogen aanzag, dat zijn tot in de puntjes verzorgde kamer on danks de drukte leeg bleef staan. De jongeman werd aan het ver stand gebracht, dat „runnen met muzikale omlijsting" evenmin is toegestaan. En een z.g. grapje in de vorm van een langs de weg geplaatst konijnenhok eveneens met het op schrift „Zimmer frei" kon even min genade vinden in politie-ogen. Deze onwaardige reclame werd snel verwijderd. een enorme stroom bloemenliefhebbers langs de loketten zien gaan. In totaal kwam men in de beide paasdagen op circa 150.000. Andere cijfers? Hoge Veluwe in twee dagen 8000, Artis-Amsterdam, 15.000, Blijdorp-Rotterdam 19.000, Dierenpark Wassenaar 12.000, Rijksmuseum-Am sterdam 16.000, Openluchttheater-Arn hem 5400, Madurodam-Den Haag 36.000 miniatuur Walcheren-Middelburg 4000, Efteling-Kaatsheuvel 25.000 en Schip- hol-Amsterdam 27.500. De belangstelling was dus op vele plaatsen in ons land gericht, want naar schatting hebben zich zeker zo'n 50.000 buitenlandse dagjesmensen met Pasen in Limburgs dreven vermeid. Zij krioel den langs de wegen, waarlangs de vroege lentebloesem in juichende boe ketten omhoog stak. De bloeiende Be tuwe vormde ook een grote trekpleister. In Zeeland werd betreurd, dat de veren op paaszondag nog in winter- dienst (dus om de twee uur) voeren, hetgeen niet op de aan de Zeeuws- ylaamse grens uitgereikte dienstrege ling vermeld was. Vooral in Breskens is daardoor op paaszondag nogal wat rumoer ontstaan. Verontwaardigde toeristen hebben een claxonconcert van ruim een uur gegeven, aangevoerd door een ploeg Parijse journalisten, die Zee land-vakantieland kwamen verkennen. Overal in W.-Europa In geheel West-Europa heeft het ge wemeld van de vakantiegangers. Uit Duitsland reisden volgens Reuter 139.000 mensen in 36.000 auto's naar Oostenrijk. Over de Deens-Duitse grens trok sedert woensdag een kwart mil joen mensen zuidwaarts. Men schatte, dat daarvan tweederde op weg was naar de Nederlandse bollenvelden. Tussen Goede Vrijdag en gisteren zijn 403.444 Duitsers de Belgische en Ne derlandse grenzen gepasseerd, waar tegen 211.000 buitenlandse bezoekers van België en Nederland uit West- Duitsland binnen reisden. Uit Arnhem werd gemeld, dat een automatische verkeersteller, speciaal voor de paas dagen geïnstalleerd, reeds gistermor gen de 100.000ste inkomende personen auto telde. Slot pag. 2 Er dreigt een handelsoorlog tussen het Westen en de Arabische landen. De havenarbeiders van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) zijn namelijk van plan om de gehele Amerikaanse scheepvaart van heden-, dinsdagavond af te boycotten als vergelding voor de weigering van Amerikaanse havenarbeiders om het Egyptische schip „Cleopatra" te lossen. De Cleopatra ligt in de haven van New York en de actie van de Amerikaanse arbeiders is weer een protest tegen de onbeschaamde politiek van de V.A.R. om schepen, die Israëlische havens aandoen op een zwarte lijst te plaatsen. Posters bij de Cleopatra droegen borden met opschriften als „Nassers zwarte lijst bedreigt het werk van Amerikaanse zeelieden" en „Vrijheid is een straat met twee-richtingsverkeer". Het posten bij de Cleopatra duurt sinds het ogenblik, dat het schip woensdag j.l. in de haven van New York arriveerde. Van de zijde van de Amerikaanse reders is bezwaar gemaakt tegen de actie van de havenarbeiders: zij hebben de kwestie aan een Newyorkse rechtbank voorgelegd en een eis tot schadever goeding ingediend ten bedrage van 10.000 dollar. Maar wie krijgt dan de zwaarste klappen? In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, verklaarden de havenarbeiders zaterdag, dat zij geen Amerikaanse schepen zou den laden of lossen als de actie tegen de Cleopatra niet wordt gestaakt. Zondag sloten hun collega's in de Syrische ha ven Lattakia zich hierby aan, maar er bevindt zich op het ogenblik geen schip onder Amerikaanse vlag in deze haven! Tegen een Amerikaanse torpedobootja- ger van de Zesde Vloot in de haven van Beiroet zijn tot dusver geen maatregelen genomen. De havenarbeiders in Saida, het eind punt van een buisleiding voor olie uit Saoedi-Arabië, en in Tripoli, waar een oliebuisleiding uit Irak eindigt, hebben hun standpunt nog niet bekendgemaakt. Alle bladen van de VAR hebben gis teren dreigende taal aan het adres van de V.S. laten horen. Zij kondigden een „krachtig antwoord op het Iraëlische komplot in New York" aan. Het Verbond van Havenarbeiders in de VAR heeft la ten weten, dat zijn 32.000 leden bereid zijn alle Amerikaanse schepen te boy cotten. Volgens het verbond doen slechts vijftien tot twintig schepen uit Arabi sche landen Amerikaanse havens aan, terwijl dagelijks vijftig Amerikaanse schepen Arabische havens aandoen. Deze Amerikaanse schepen zijn vrijwel alle tankboten. In Beiroet acht men het weinig waar schijnlijk dat Saoedi-Arabië aan een eventuele boycotactie zal deelnemen om de zeer eenvoudige reden, dat daar alle vakbondsactiviteit streng verboden is! Ook boycot in Scandinavië Er zijn aanwijzingen dat de Doycot- actie tegen de VAR zich tot andere Westelyke landen zal uitbreiden, o.a. tot Zweden en Finland, aldus de Londense „Times". Dit is natuurlijk koren op de molen van de Israëliërs, die al lang met groeiend ongeduld wachten op het re sultaat van de - geheime - onderhande lingen tussen de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld. en de auto riteiten van de VAR over de boycot van Israëls scheepvaart. Nog steeds hebben deze besprekingen voor Israël niets po sitiefs opgeleverd. Daarom gelooft men in Israël nu aan rechtstreekse actie tegen de VAR, zoals de boycot van de Zweden, Finnen en Amerikanen. Maar als het tot een wer kelijke boycot van enige betekenis mocht komen, is het moeilijk in te zien hoe de Arabieren met hun zeer kleine koop vaardijvloten hiervan het meeste te lij den zuilen hebben. De Scandinavische scheepvaart zal daartegen wel eens een zware klap kunnen krijgen, aldus de „Times". Een beeld uit de bloeiende Betuwe, welke in de afgelopen dagen on telbare duizenden bezoekers trok. (Foto Leldsch Dagblad) Busongeluk in India: 23 slachtoffers Op 150 km van Bombay is giste ren een autobus tengevolge van het springen van een band tegen een boom gereden: 23 mensen kwamen om het leven en tien werden ernstig gewond. Neuskegel Discoverer niet terug naar aarde De Amerikaanse luchtmacht is er niet in geslaagd de neuskegel van de Disco verer XI, die vrijdagmiddag is gelan ceerd, op te vangen. Acht vliegtuigen, uitgerust met „strik ken" om de neuskegel uit de lucht „te plukken", hebben hem niet naar bene den zien komen. Wel zijn radiosignalen van de neuskegel, die nu eens zwak, dan weer goed waren, gehoord. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defen sie duidt dit erop, dat de neuskegel volgens plan op een hoogte van 320 km. door de draagraket werd afgestoten toen deze voor de zeventiende maal haar baan om de aarde beschreef Het gebied tussen Alaska en Hawai werd daarna door schepen, hefschroef- vliegtuigen en met andere middelen af gezocht in een poging om de capsule, die instrumenten bevat, alsnog uit zee op te vissen. Later werd bekend dat de neuskegel wel werd afgestoten maar door een kort nadien opgetreden sto ring in een aparte baan om de aarde is gekomen en niet in de dampkring is teruggekeerd. Zes van de vorige tien gelanceerde Discoverers kwamen in een baan om de aard, maar tot dusver is nog geen en kele neuskegel teruggevonden. Bij de Amsterdamse rondvaart- rederijen stonden de toeristen gis teren in eindeloze rijen te wachten op een plaatsje in een van de vele boten. KONINKLIJK GEZIN VOOR VAKANTIE IN ZERMATT Gistermorgen tegen tien uur is het Koninklijk gezin van de vliegbasis Soes- terberg voor een vakantieverblijf van 10 dagen in Zermatt naar Zwitserland ver trokken. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de twee jongste Prinsessen reisden met de regeringsdakota en de Prinsessen Beatrix en Irene met een tweede vlieg tuig. 's Avonds is he* Koninklijk gezin op het vliegveld Siou <Yolai6) in Zwit serland aangekomen en vandaar naar Zermatt doorgereisd. Advertentie I-NKA-PASTELCKEME... is ook voor Uw huid de ideale make-up! Bevat geen poeder; verstopt de poriën niet; de huid blijft gezondWij bieden U een gratis proef. Zendt ons deze waardebon 12 ets. postz.voor verzending. Vermeldt Uw ge- laats- en haarkleur, alsmede naam en adres van (Jw drogist. EUREKA-LEIMUIDEN afd. cosmetica 16 Rel in Seoel: vijftien studenten getlood De regering van Syngman Rhee heeft vandaag de staat van beleg in Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea, afgekondigd. De maatregel werd genomen nadat het tot botsingen was geko men tussen studenten en de politie. Volgens de eerste berichten zouden tenminste 15 Zuidkoreaanse stu denten zijn gedood en zes gewond toen de lijfwacht van de president het vuur opende op betogers, die het paleis van de president nage noeg omsingeld hadden en het wilden bestormen. Het aantal demonstranten wordt geschat op 5.000. In het paleis was het kabinet van Rhee in spoedvergadering bijeen. De studenten hebben een politiebureau ln de buurt van het presidentiële paleis volkomen verwoest, regeringsgebouwen beschadigd en 12 Amerikaanse auto's vernield. Zij eisten de vrijlating van studenten die bij eerder gehouden demonstraties in Masan en Seoel waren gearresteerd en verlangen een „verkla ring van de regering" over de op 15 maart gehouden presidentsverkiezingen, die naar zij zeggen „onwettig" waren. Volgens een woordvoerder van de rege ring heeft dr. Rhee het kabinet gelast, „krachtige maatregelen" te nemen om een einde te maken aan de ongeregeld heden. Vijf doden en drie gewonden zijn het slachtoffer geworden van een explosie in de machinekamer van het Nederlandse tankschip ..Pen- drecht". De explosie, die brand tengevolge had deed zich omstreeks één uur in de nacht van zondag op maandag voor. toen de in hallast varende ..Pendrecht" ter hoogte van Gibraltar voer. De „Pendrecht" meet ruim 13.000 ton en vaart voor de rederij Phs. van Ommeren te Rotterdam. Onmiddellijk na de explosie vroeg de „Pendrecht" sleepboot- assistentie en medisch hulp aan Gibraltar, vanwaar het schip ongeveer elf mijlen in zuid-oostelijke richting verwijderd was. Nog voordat deze hulp was aangekomen had men de brand in de machinekamer weten te blussen. Er is in de machinekamer ernstige schade aangericht. In de vroege morgen van gisteren werd de „Pendrecht" de haven van Gibraltar binnengesleept. Er waren ongeveer 40 opvarenden op het tankschip „Pandrecht". Als gevolg van de explosie zjjn de volgende vjjf be manningsleden om het leven gekomen: I. D. Corbeel, hoofdwerktuigkundige uit Rotterdam 62 jaar; A. G. van Wieringen derde werktuigkundige uit Amsterdam 37 jaar; C. P. J. M. Everaert vierde werktuigkundige uit Terholde (Zeeland) 26 jaar; L. H. Meyer 24 jaar assistent- werktuigkundige uit Hocnsbroek (Zd- Limhurg) en G. Balkema, assistent- werktuigkundige uit Den Haag 21 jaar, die onderweg naar Gibraltar is overle den. Zwaargewond werd de 27-jarige J. J. Colvoort, derde werktuigkundige uit Hengelo. Minder ernstig gewond werden de 50-jarige J. M. van Heusdcn, Stoker olieman uit Rotterdam en de 46-Jarige A. M. de Wolf stoker-olieman uit Rot terdam. De brand werd veroorzaakt door het springen van een carter in de machine kamer. en was vrfj snel weer door het aanwezige personeel geblust. De rond vliegende stukken hadden echter ramp zalige gevolgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1