Geen vrije boeren meer in rood Oost-Duitsland TENOR, EEN BAS EN EEN ALT Kerkelijk Leven Tennisclub Huis Ter Duin in Noordwijk besprak plannen ETTE District Chemnitz tlmns ook voor (le terreur gevallen 2e PAASDAG dexijeifden ZATERDAG 16 APRIL 1960 Vuile liandeu (Van onze t.v.-medewerker) De televisieuitzending van donderdag avond was een evenement van belang. Het kijken ernaar gaf telkens een klei ne schok van bewondering voor het technisch fenomeen en waardering voor de informatie, die op een zo toverach tige manier tot ons komt. Daar was in de eerste plaats het in tussen tot ontknoping geraakte drama, waarvan de familie Peugeot het schrik kelijk middelpunt was. We zagen de ongelukkige vader beheerst zijn oproep tot de mensen met vuile handen rich ten en natuurlijk werd met situatieteke ningen en film het verloop geillustreerd en gereconstrueerd. Daarop vertelde dr. L. de Jong iets over de situatie in Zuid-Afrika. Onder het sprekende titeltje „Goud, zilver, brons?" (het vraagteken is een essentieel onderdeel) werd het een en ander onthuld over de voorbereidingen voor de deelname aan de O.S. Aan de levendige presentatie was veel zorg be steed en er werden oude „plakhalers" in woord en beeld gebracht. Een met veel verve afgeleverd sporthalfuurtje! Daarop konden we in een gemakkelij ke houding gaan zitten, want 9 kwartier lang zouden we Sartre's „Vuile han den" voorgespeeld krijgen. Dat was een hele ervaring, min of meer van gemeng de aard. In de eerste plaats menen we, dat het stuk als televisie-onderwerp aanzienlijk aan waarde zou hebben ge wonnen .indien er een duidelijke toe lichting aan vooraf was gegaan. Het is immers van belang van het begin aan te weten, dat de schrijver .toen hij dit stuk concipieerde, (nog) niet in de com munistische hoek zat, waarin hij later schuilde, totdat Budapest hem uit de boze droom hielp. De voortreffelijke vertaling van Anna Blaman, destijds ook door het Rotter damse Toneel in 1950 gebruikt, voldeed uitstekend. Het toneelstuk was inge nieus tot televisiespel getransponeerd door de vakbekwame regisseur Kees van Iersel. Van Iersel had tenslotte een uitstekende bezetting bij elkaar gekre gen (het heeft moeite genoeg gekost, een half jaar lang), een bezetting, die ook uitnemend op dreef was. Soms werd het spel even te zwaar aangezet, soms ging het geval gebukt onder de lood zware problematiek, maar herhaaldelijk kwamen de sterke speelscènes prachtig uit de verf. Lijden (Van onze t.v.-medewerker) De KRO had het lijden in het cen trum van haar uitzending geplaatst, zo als het werkelijk vandaag de dag gele den wordt en zoals het in het Johannes- evangelie wordt beschreven en door Bach in zijn Passie is getoonzet. Maar niet het feit waarom wü Goede Vrijdag beleven, noch ook een beoordeling van Bach's magistrale werk en de uitvoering die het vond, zijn onderwerp van deze kroniek, maar de wijze, waarop de tele visie ons het overbracht. Daartoe moeten we met een vliegtuig mee naar Hongkong en tamelijk uitvoe rig getuige zijn van de luxe, het com fort en de service, waarmee de reiziger in een straalvliegtuig wordt omgeven. Alleen, dit moet niet worden overdre ven, al kan de man, die een documen taire wil maken over de ellende elders op de wereld, die tegenstelling best ge bruiken. Wij kennen namelijk toevallig de geur, die op een vliegveld in Israël hangt en die is gewoon die van benzine en heeft niet van doen met het aroom van de ceders in de Libanon, zoals de commentator ons wilde suggereren. Maar goed, al deed het vele gepraat dan niet helemaal ter zake,, Zonneveld en Van de Kamp hebben wel hun best ge daan om in een halfuur te laten zien en voelen, wat een narigheid het leven van de vluchtelingen in Hongkong is en ze zijn daarin toch wel echt geslaagd. Ze hadden echter beter kunnen sla gen, het was aangrijpender, directer, waarachtiger geweest, als zij niet slechts in beelden, maar zelf getuigend tevoor schijn waren gekomen of de Nederland se pater, die zich moeite geeft voor de volksopvoeding daar, hadden geïnter viewd. Er werd hevig uitgepakt over de schande van het communistisch regime, dat 2000 mensen per maand noopt naar de hel in het paradijs te trekken, maar Honkong heet ook de kluis van China en we hebben geen goed woord over voor het bestuur van de Britse kroonkolonie, dat een veilige haven biedt aan de vluchters met hun kapitalen en armoe, ziekte en dood voor de groep, die vluch tend komt lopen met een pakje lorren onder de arm. Het is een mestvaalt der beschaving zo werd gezegd, maar niemand schijnt er ter plaatse aan te denken, dat het glinsterende goud in staat is veel nood te lenigen. Dit alles ontheft ons niet van de eenvoudige mensenplicht naar vermogen en eigen inzicht gehoor te ge ven aan de oproep om steun te verlenen aan het gironummer 195960 ten name van het Nederlandse Vluchtelingenjaar te Amsterdam. We begrijpen verder best, dat er maar éénmaal in de zoveel tijd een leus wordt gevonden die spreekt en inslaat als „Redt een kind", maar maakt dit het verantwoord met geen woord te vermelden waaraan het binnengekomen geld in Hongkong besteed zal worden? Dat is propagandistisch niet sterk. De suggestie, dat Hongkong een ander Is raël zal worden, lijkt ons niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid en mogelijkheden en dat dit volk voor ons zou lijden, spreekt ons ook al niet aan, want het werd niet duidelijk ge maakt en bleef dus niet meer dan een duistere kreet. Als dan blijkt, dat er al veel wordt gedaan, zoals in de huizen bouw, werd er een tegenaccent gelegd door er op te wijzen, dat ieder gezin maar één kamer heeft (men kan nu eenmaal in een paar jaar immers geen miljoen paupers in ééngezinswoningen onderbrengen) en als er dan een voedsel uitdeling plaats vindt, is het scheef om uit te roepen: „Ziet, ze staan in de rij als bedelaars. Schande, dat wij zo een geslagen volk helpen." Wat wil men dan? Alle mankracht gebruiken om het eten verpakt aan de deur aan te reiken? Nogmaals, de bedoeling was goed, maar de echte bewogenheid, die vorige acties een groot medeleven opleverden, ontbrak hier. Op de grond, waar Willibrord meer dan 13 eeuwen terug een houten kapel heeft gesticht en waarop nu het Groene Kerkje van Hervormd Oegstgeest staat, van daaruit zond de KRO de Johannes Passie uit en dat feit reeds deed ons deugd. Na de uitvoerige bespreking, in Advertentie In het NEDERLANDS MADRIGAAL KOOR is direct plaats voor een Behoorlijke muziekkennis vereist. Schriftelijk aanmelden bij secretariaat: Kon. Wilhelminalaan 86 - Voorburg. de editie van 9 maart van dit blad, waarin de redacteur Kunstzaken H. constateren moest, dat de door Strate- gier nagestreefde objectiviteit aan de maat der ontroering afbreuk deed, be hoeven we niet veel meer over de ver tolking te zeggen dan dat het niet mo gelijk (of wenselijk?) is gebleken een grondige wijziging in opvatting door te voeren. Uit televisieoogpunt bezien, leed de reportage ernstig onder een teveel aan subjectiviteit, omdat de camera heen en weer sprong .telkens registre rend waar er iets gepresteerd werd. Donderdagavond bracht de VARA „Vuile handen" op het beeldscherm Hier een scene met v.l.n.r.: Jos Knipscheer, Ton Vos, Jan Apon en Andrea Domburg. We hadden graag een beheerster beeldwiseling gehad door meer op het standpunt van de concertbezoeker in te stellen, dus vanuit de totaliteit en min der in het individuele vlak gezien. Een zingend mens is niet op zijn voordeligst, tenzij het een showfiguur is en daarvoor deed gelukkig niemand moeite. Naar onze mening is een beurtzang werkelijk wel op een bescheidener wijze te visua liseren. Maar ons slotwoord voor deze serieus uitgevoerde programmaonderdelen mag en moet positiever zijn. De toewijding, die uit alles sprak, verdient dat. Meer: z(j vraagt om een volkomen verantwoord compliment. Naast al ons kritiek dus graag onze hulde! Advertentie NED. HERV. KERK. Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van FYlesland voor de arbeid der geestelijke sanering met standplaats Leeu warden H. J. N. Zuldersma te Oos ter meer Te Oudshoorn en te Opheusden L. Blok te Capelle a. d. IJssel. Te Driebergen J. J. Moll te Schoonhoven. Aangenomen naar Nlsse (Zld.) (toez.) J. G. Kooren, predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (koopvaardljpredlkant) te Rouen (Pr.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Krommenie P. Halnlé, laatstelijk koopvaardljpredlkant, woonach tig te Bussum. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Breskens G. J. Grafe, laatste lijk predikant te Epe. CHR. GEREF. KEKKEN. Aan) te MiddeLhamis Bedankt voor Leerdam E. Venema te Zwijndrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Delfzijl J. Bosma te Arn hem. DUIZENDEN PELGRIMS IN JERUZALEM Ongeveer 11.000 pelgrims uit alle hoe ken van de aarde zijn met het oog op de viering van de goede week en pasen in Jeruzalem aangekomen. Aan de Jor daanse kant werd een mis opgedragen voor het heilige graf. VOETWASSING TE ROME Paus Johannes XXIII heeft donder dagavond de voeten gewassen van der tien jonge priesters uit alle continenten, in navolging van Christus, die de voeten van zyn apostelen wies daags voor zijn kruisiging. De Paus had vorig jaar deze ceremo nie, na een onderbreking van ongeveer 90 jaar, weer in ere hersteld. Eerder op de dag had de Paus een menigte van 10.000 pelgrims en toeristen op het Sint-Pietersplein zijn zegen ge geven. Sowjetvisie op pasen Schadelijk voor arbeiders Radio-Moskou heeft vrijdag in een vraag- en antwoordprogramma het Paasfeest veroordeeld als zijnde scha delijk voor de arbeiders. „Het geloof in de onsterfelijkheid van de ziel en eenwige zaligheid na de dood, dat met Pasen zo nadrukkelijk wordt gepreekt, is bijzonder schadelijk voor de arbeiders. „Het is waar, dat het de gelo vigen troost, doch deze troost onder mijnt hun energie en activiteit en zij worden gehinderd bij het volledig ge bruik van hun kracht in de strijd ter verbetering van hun enig werkelijke, aardse leven. Niet minder schadelijk is de paasge- dachte van nederigheid en zachtmoedig heid. Zij belemmert de opvoeding van de gelovige voor het verwezenlijken van een gevoel van eigen waardigheid en geloof in eigen kracht en vastbeslotenheid om de moeilijkheden te bestrijden", aldus radio-Moskou. Onder leiding van de voorzitter jhr. R. Quarles van Ufford hield de Noord- wijkse Tennisclub „Huis ter Duin" in haar nieuwe clubgebouw haar eerste ledenvergadering. De voorzitter sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit, dat deze eerste bijeenkomst zo druk was bezocht. Spr. memoreerde hoe een conflict tussen de Internationale Club Nederland en het Casino geleid heeft tot oprichting van de tennisclub „Huis ter Duin" met het resultaat dat de home-ground van de Intern* Club te Noordwijk gevestigd zal blijven. Zij werd verplaatst van het Casino naar de banen van het „Huis ter Duin". Grote waardering had men voor de ondervonden medewerking van de directeur van het „Huis ter Duin", de heer Tappenbeck, waardoor de club niet alleen kon beschikken over perfecte banen, doch ook over een gezellig clublokaal met goede kleedkamers voor dames en heren. Lof Het lossen van de 101 saluut schoten in Brussel ter gelegenheid van de geboorte van Prins Filip Leopold Lodewijk Maria, het zoon tje van Prinses Paola en Prins Al- bert van België. 7 kg. Ook in zig-zag. (Van onze correspondent in Bonn) De communistische leiders van het Oostduitse district Chemnitz (in het communistische jargon Karl Marxstadt geheten) maakten gisteren juichend bekend, dat alle boeren in dit gebied nog juist voor Pasen „vrijwillig zijn toegetreden" tot de rode kolchozen. Daarmee kwam aan het vrije landbouwersberoep in dit communistische land een einde: alle dertien districten van Oost-Duitsland kennen nu nog slechts gecollectiviseerde, dat wil zeggen in staatshanden en door communis tische functionarissen geleide landbouwbedrijven. Vele vluchtelingen en zelfmoorden Telde de club bU de oprichting in januari 30 leden, thans zijn het er al 73. Verrassend was het aantal leden uit Noordwijkerhout, dat zich had aan gemeld. De Internationale Club is en bloc als lid toegetreden. Dank was men verschuldigd aan burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, die de eerste besprekingen had meegemaakt toen de I.C. dreigde Noordwijk te gaan ver laten. Het bestuur van de T.C. ,,Huis ter Duin" is thans als volgt samengesteld: 'jhr. R. Quarles van Ufford, voorzit ter; drs. A. C. Reidt, secretaris; drs. S. Orlandini, penningmeester; mevr. M. C. VriesmanTen Cate. dr. H. Kruyt en de heer W. Tappenbeck. De begroting van de penningmeester meldde een bedrag van f. 3100.aan inkomsten. Vaststaat da ttwee teams zullen deel nemen aan de competitie van de K.N. L.T.B. Het jeugdteam zal zes wedstrij den spelen op zaterdagmiddag, te be ginnen 23 april a.s. Er wordt nog ge tracht een team uit de oudere jeugd te vormen. Daarnaast zal nog een lad der-competitie georganiseerd worden en ook onderlinge wedstrijden. Voorts ligt het in de bedoeling verschillende evenementen te houden ter bevordering van een goed clubleven. Op 16 en 17 augustus a.s. zal een sterk team van de Engelse I.C. op de Huis ter Duin-banen konden spelen. Men hoopt door middel van een twee tal tribunes plaats te kunnen bieden aan ruim duizend bezorkers. Ook zul len wedstrijden plaatsvinden om de Jeugd-Cup. Uitvoerig werd gesproken over de clubvlag. Over enkele weken zullen verschillende ontwerpen het bestuur worden aangeboden. Een speciale commissie werd be noemd voor de opleiding van de jeugd. Dit Oostduitse drama, dat door de communistische pers verminkt wordt tot een „zege voor de waarlijk vrije mens", heeft in de loop van acht jaren meer dan 1,5 miljoen vrije boeren op 750.000 bedrijven de ondernemingsvrijheid ge kost. Met ware terreurmethoden werden zij eerst langzaam, maar de afgelopen drie maanden in hoog tempo, naar de zogenaamde landbouwproduktie coöpe raties gejaagd, zoals de Oostduitse kol chozen worden genoemd. Er was geen ontkomen voor hen aan. Geen enkel verzet kon onder de meedogenloze ter reur nog baten. Het aantal zelfmoorden onder de vrije boeren nam de laatste we ken dagelijks toe evenals het aantal boeren dat er de brui aan paf en naar West-Berlijn vluchtte ondanks een steeds scherper wordende controle. Eerste satellietstaat Oostduitslands regime mag thans voor zich de twijfelachtige eer opeisen van te zijn de eerste en voorlopig enige communistische satellietstaat waarin al le landbouwbedrijven zijn gecollectivi seerd. Dit is nog slechts het geval in de Sovjet-Unie. Deze positie aan de spits der Sovjetrussische satellieten staat in felle tegenstelling tot eveneens commu nistisch geregeerde landen als Tsjecho- Slowakije. Hongarije en Roemenië, waar het Kolchozen-proces nog niet meer dan 30 a 50% van het totaal aantal vrije boeren kunnen grijpen. In het voor de Russische machtheb bers nogal eigenzinnige Polen heeft dit collectiviseringspercentage de 20% nog niet eens bereikt, ondermeer omdat de Poolse communistische regering niet overtuigd schijnt te zijn van een hogere produktie door collectivisering. Voorts omdat het Poolse boeren verzet vrij krachtig is en het regime te Warschau bepaald gematigder heet te zijn dan dat te Oost-Berlljn. In de communistische staten geldt Oost-Duitsland dan ook als een soort rode super-leerling van Mos kou. Politieke haast De Oostduitse rode machthebbers had den de laatste maanden om een zeer be paalde reden haast met hun jacht op de vrije boeren. Zij wilden namelijk vóór de topconferentie te Parijs die op 16 mei aanstaande begint de kloof tussen Oost- Advertentie KUNSTSCHILDERS MATERIALEN. Materialen en gereedschappen voor kunst en kunstnijverheid zijn een speciali teit waarin wij voor alle technieken een ruime keuze hebben. Zowel de topprodukten van firma's als Winsor Newton, Schminke, Schoeller enz., als in de gewone goede kwaliteiten. Voor toneel en dergelijk decoratlewerk hebben wij b.v. ultra goedkope en toch kleurkrachtige poederverven. Zo is er voor elk doel en elke beurs het beste, waarbij U op onze deskundige voorlichting kunt bouwen. SAINT LYCAS SOCIETY RAPENBURG 83 - TEL. 25514 en West-Duitsland voor de communis tische wereld zo breed mogelijk doen voorkomen. Daardoor wil men te Oost- Berlijn en te Moskou leder Westelijk voorstel inzake Duitse eenwording naar het rijk der fabelen verwijzen. De poli tieke kloof was reeds breed, de maat schappelijke kloof is thans door de vol ledige collectivisering van de boeren stand breder dan ooit! Lof werd in deze vergadering ge bracht aan jhr. Quarles van Ufford voor het enthousiasme waarmee deze zijn taak als voorzitter verricht. Advertentie is ons Restaurant geopend en wij reserveren gaarne een tafel voor U voor een feestelijk Paasdiner. tearoom - restaurant :i«TW 8r«ST*MT es - le i de n Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. Meerpoel's naaimachines BREESTRAAT 171 - TEL. 24115 DE BOYCOT DER NED. SCHEEPVAART Naar aanleiding van de door het In donesische ministerie van Verbindingen bekend gemaakte maatregel, waarbij het met ingang van 13 april aan Neder landse schepen verboden is Indonesische havens aan te doen, vernemen wij van twee daarbij betrokken Nederlandse scheepvaartmaatschappijen het volgen de: Een dergelijke maatregel hing al ja ren ln de lucht. De laatste jaren hebben deze maatschappijen al zoveel lijnen verlegd en nieuwe geopend, dat de be tekenis van een dergelijke maatregel veel kleiner is dan vroeger het geval zou zijn geweest. Met het voeren van deze politiek gaat men nu vanzelfsprekend door. Passagiersvervoer op Indonesië bestaat ln feite allang niet meer, dus daarvoor is de maatregel van geen belang. Over de economische gevolgen kon volgens de maatschappijen nog weinig worden ge zegd, mede omdat Indonesië, welk land vroeger van Nederland uit een eindbe stemming was van een dienst, nu nog maar een onderdeel is van een dienst, die vrijwel het gehele Verre Oosten be strijkt. De Indonesische minister Moetalib heeft verklaard dat de maatregel tegen de Nederlandse scheepvaart, die reeds verminderd was door het verbieden van de activiteiten van de KPM, lang is be studeerd en voorbereid. Hij deelde mede. dat door de maat regel de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Royal Interocean Lines en de Stoom vaartmaatschappij Nederland worden getroffen. De minister voorspelde, dat tegen augustus van dit jaar geen Nederlandse schepen meer op de Indonesische havens zullen varen. Inbreuk op vrijheid Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dagmiddag meegedeeld, dat indien de persberichten over een verbod voor Ne derlandse schepen Indonesische havens aan te doen juist zijn. de voorlopige In druk bestaat dat deze boycot een onge- Toestand Verwoerd Idijft vooruitgaan Na een bezoek van vier specialisten aan premier Verwoerd van Zuid-Afrika is gisteren ln Pretoria een bulletin uit gegeven. Hierin valt te lezen dat Ver woerd nu veel minder pijn heeft, beter kan eten en sneller vooruitgaat Rechercheurs van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst hebben een inval ge daan in het kantoor in Durban van „The Golden City Post". Zij namen verscheidene foto's en het aprilnummer van het tijdschrift „Drum" in beslag. Belde bladen verschijnen in Johannes burg en Cater en worden hoofdzakelijk door negers gelezen. In Cato Manor, een necerwoonoord bij Durban, heeft de politie een grote voorraad clandestiene sterke drank in beslag genomen. In Johannesburg zijn donderdag 142 negers ieder veroordeeld tot boeten van 300 pond sterling of drie jaar gevange nisstraf nadat zij schuldig bevonden waren aan deelneming aan de campag ne van het Panafrtkaanse Congres te gen de negerp&ssen en omdat zij geen passen in hun bezit hadden of ze niet hadden kunnen tonen toen dit ver langd werd. Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft aan een negerarbeider een scha deloosstelling van 1 200 pond (ongeveer 12.500 gulden) toegekend, omdat de ar beider na in juni 1958 te zijn gearres teerd zodanig door een politieman van Pretoria werd mishandeld, dat hij ten gevolge van een beschadiging van de hersenen nooit meer zal kunnen wer ken. Advertentie Voor Rijk en gemeente. v. d. KUY - ijzerhandel BEESTENMARKT 7 LEIDEN Postkoefs nadert de Alpen Gistermorgen in alle vroegte heeft de Florlade-postkoets er de draf ingezet naar Zagreb, een afstand van 400 km. De spanning stijgt nu, want na Zagreb begint het traject door de Alpen. Men was nog vol over de ontvangst in Belgrado, een dag tevoren. Naar schat ting stonden 150.000 Juichende mensen langs de route van de stadsgrens af In zijn residentie hield de Neder landse ambassadeur, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, een receptie. Hier overhandigde de waarnemend directeur - generaal van de Joegoslavische PTT, de heer Vladimir Senk. aan De Busbecq een oorkonde op perkament, bestemd voor de Nederlandse directeur-generaal van de PTT oorloofde Inbreuk vormt op de vrijheid van de scheepvaart en dat de Neder landse regering zich In dat geval der halve alle rechten voorbehoudt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21