SLAG OM DE PAASBEDDEN GISTEREN IN VOLLE GANG BERINI ƒ519.- Eric Peugeot gevonden: jacht op ontvoerders WEERBERICHT super Valspar ENORME DRUKTE OP GOEDE VRIJDAG Prins Filip in Brussel geboren KUNSTMAAN DISCOVERER XI IN BAAN OVER DE POLEN Instnmwntencapsule hedenmiddag retour Belangstelling van vreemdelingen richt zich vooral op de Randstad Justitie kan deze kinderroof niet over haar kant laten gaan Gezin bij brand le Hoorn gedood Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 APRIL 1960 No. 30027 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Omstreeks 9.40 uur kondigden gisterochtend 101 kanonschoten en extra-radio-uitzendingen in Brussel de geboorte aan van Prins Filip Leopold Lodewijk Maria, zoon van Prinses Paola en Prins Albert, broer van Koning Boudewijn. In een officiële mededeling van het Belgische hof werd gezegd, dat de Prinses van Luik en haar zoon in goede gezondheid verkeren. De jonge Prins woog bij zijn geboorte 3400 gram, hij is 52 cm lang, heeft blauwe ogen en blond haar. Enkele minuten nadat het eerste saluutschot over Brussel had gedaverd, verscheen de nationale vlag op alle openbare gebouwen en vele woningen in de Belgische hoofdstad. Een grote menigte stroomde naar het park van Brussel, waar de kanonniers met tus senpozen van tien seconden de 105 mm houwitsers afvuurden. Prins Filip, na zijn vader tweede in de lijn van troonopvolgers, is genoemd naar zijn bet-overgrootvader, Philippe graaf van Vlaanderen, broer van Koning Leopold II en vader van Koning Albert. Zijn peetouders zijn de moeder van Prinses Paola, Donna Ruffo, en Koning Leopold, die juist donderdag van een reis naar India in Brussel was terugge keerd. Dc Amerikaanse luchtmacht heeft gistermiddag een Discoverer satelliet" gelanceerd. Het is de bedoeling de instrumentencapsule van deze Discoverer XI hedenmiddag in de buurt van Hawaii naar de aarde terugkeert. Vliegtuigen en schepen zullen dan proberen de capsule op te vangen of uit de Oceaan op te vissen. De rest van de Discoverer zal waarschijnlijk slechts tien dagen in de ruimte blijven. De Discoverer XI heeft een nuttige lading van 136 kilogram. Hij werd gelanceerd met een 28 meter lange Thor-Gena-raket van de Ameri kaanse luchtbasis Vandenberg in Californië. Dc satelliet is in een bijna volmaakte baan over de Polen gekomen, zo heeft een woordvoerder van de luchtbasis bekendgemaakt. De Discoverer doorloopt zijn baan in 92 minuten. De afstand tot de aarde varieert van 174 tot 608 kilometer. Soortgelijke proeven met de tien voor gaande Discoverers zijn alle mislukt, hetzij doordat de satelliet niet in een baan om de aarde kwam. of doordat de neuskegel met instrumenten niet kon worden teruggevonden. Nummer elf is uitgerust met nieuwe apparatuur die de kansen op welslagen aanzienlijk groter maakt. De toeloop van vreemdelingen is op Goede Vrijdag waarschijnlijk nimmer zo groot geweest als gisteren. Deze stroom uit het buitenland concentreerde zich in hoofdzaak op de Randstad Holland. Maar ook in andere toeristische centra als Arnhem en Nijmegen heeft men grote drukte te verwerken gekregen. Door de vele voorboekingen waren de hotels en pensions reeds tevoren grotendeels bezet. De overige in deze gelegenheid beschikbare bedden waren ook spoedig in beslag genomen. Maar de particuliere logeeradressen behoefden nog niet allemaal ingeschakeld te worden. Hier en daar deed zich wel enige stagnatie voor door een plaatselijk tekort, maar over het algemeen kon gisteravond vastgesteld worden, dat vele particuliere bedden onbeslapen bleven. In de badplaatsen Katwijk en Noordwijk b.v. had men nog heel wat meer bezoekers kunnen herbergen. Vandaag zal het wel drukker zijn, zoals overal een nog grotere drukte wordt verwacht. Maar bij de grenspost Nieuwe Schans kwamen gisteren toch al zo'n 19.000 buitenlanders ons land bin nenrollen. Vanzelfsprekend waren de Duitsers ook nu weer veruit in de meer derheid, maar het werd toch verheu gend geacht, dat er ook zoveel Denen en Zweden over de grens kwamen. Het was druk aan alle grensposten. Aan de zuid grens, vooral bij Wernhout waren bij zonder veel Belgen, Noordfransen en ge allieerde militairen. TOT EEN UUR In Amsterdam is tot vannacht één uur de staf van de VVV bezig geweest om de stroom toeristen, die nog geen hotel had besproken, onder dak te brengen. Voor de VW-kiosk op het Stationsplein stond omstreeks acht uur gisteravond een rij van tientallen vreemdelingen en in het inlichtengenkantoor op het Ro- kin wachtte op dat tijdstip een honderd tal mensen voor wie, via een speciale telexverbinding, naar Alkmaar in de kop van Noord-Holland bedden werden be sproken. De hotels zaten als overal elders in de Randstad Holland vol. Vermoedelijk zal er vandaag in de hotels geen plaatsje meer te krijgen zijn. Het is trouwens de vraag of er vanavond nog veel particu lieren zijn, die van hun aanbod om toe risten op te nemen geen gebruik ge maakt zien. Hoe druk de Goede Vrijdag was blijkt uit de cijfers. Verleden jaar besprak de Amsterdamse VW in de vier dagen van het paasweekeinde 3200 bedden. Giste ren, de eerste dag dus, werden reeds 1500 toeristen aan een slaapplaats ge holpen. In de hoofdstad schatte men 35 procent van de vreemdelingen uit Duits land. Op de tweede plaats kwamen de Fransen. IEDEREEN TEVREDEN Drukte in badplaatsen De drukte in Keukenhof was gisteren ook niet overweldigend. In totaal pas seerden zo'n 15.000 bezoekers de loket ten, maar men had het in Lisse nau welijks anders verwacht. De meeste buitenlanders zijn gisteren van huis gegaan, zijn in de loop van de dag hier of daar in ons land neergestreken en gaan eerst vandaag goed van hun lange paasweekeinde genieten.' Van morgen vroeg reden de bussen dan ook achter elkaar de parkeerterreinen van de nu steeds mooier wordende Keu kenhof op. Gisteren waren het in hoofd zaak particulieren, die in personen wagens naar het hart van de bollen- pracht "kwamenDe motoren, scooters, bromfietsen en fietsen lieten verstek gaan. Wellicht was het weer niet goed genoeg, de wind te guur. Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 DROGE PAASDAGEN Volgens het weeroverzicht van het K.N.M.I. van 10 uur kan gedurende de paasdagen worden gerekend op perioden met zonneschijn en een kleine tempe ra tuurss tij ging. Er zal over het alge meen niet veel wind staan, 's Nachts kan er op vele plaatsen nachtvorst voor komen. 17 APRIL Zon op: 5.40 uur; onder: 19.40 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 10.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.01 ei 19.32 uur. Laagwater te 2.48 en 15.10 uur. (18/4 hoogwater te 7.58 en 20.40 uur, laagwater te 3.31 en 15.59 uur, 19/4 hoogwater te 9.12 en 22.00 uur; laag water te 4.25 en 17.14 uur). Dit blad bestaat uit 20 pagina's en een Bijvoegsel. De toeristeninvasie voor de paas dagen is gisteren reeds volop be gonnen. Duizenden auto's verdron gen zich bij de grenspost te Elten. Stationsweg, dat af en toe te klein bleek om alle gegadigden te bevatten. De ho tels waren eigenlijk al lang te voren vol geboekt, zodat het in hoofdzaak ging om de particuliere adressen. Daarbij kreeg men met een tekort te kampen, in hoofd zaak aan meerpersoonskamers. Over het geheel kan men dus wel zeg gen, dat het westen van ons land de enorme toeloop van vreemdelingen tot- nutoe heeft kunnen verwerken. Of men dit na de paasdagen nog zal kunnen zeggen? Het is een open vraag, maar men heeft alles gedaan om tot het uiter ste gereed te staan. Dode en zwaargewonde bij verkeersongeval Gisteravond omstreeks acht uur is op de Generaal Berenschotweg te Winters wijk vermoedelijk bij het uitwijken voor een tegenligger de 22-jarige zuivelarbei- der G. II. Roerdinkholder met zijn mo tor ten val gekomen, met het gevolg dat hij vrijwel op slag moet zijn overleden en dat de eveneens 22-jarige mej. A. Bruntink, die op de duo zat, met een schedelbasisfractuur in zorgwekkende toestand in het algemeen ziekenhuis te Winterswijk moest worden opgenomen. Het jonge paar had het voornemen, zich morgen, eerste paasdag, te verloven. Maandag geen krant Ten overvloede delen wij onze lezers mede, dat ons Blad op de tweede paasdag niet zal verschijnen en dat onze bureaus de gehele dag zijn gesloten. (Van onze Parijse correspondent) Eric Peugeot is terecht: dat was het grote nieuws, dat de hele wereld en Frankrijk natuurlijk in het bijzonder gisterochtend met een diepe zucht van verlichting vernam. Het vierjarige zoontje van de Franse automagnaat, dat dinsdagmiddag van een golfveld in St. Cloud door twee mannen werd ontvoerd, werd in de nacht van donderdag op vrijdag even over enen in de Avenue Raymond Poincaré in Parijs, nog geen vijf minuten van zijn woning stilletjes huilend en met knik kende knietjes van vermoeidheid door een voorbijganger op het trottoir aangetroffen. De man, een kantoorbediende, die naar de bioscoop was geweest, meende het jongetje direct al wel te herkennen, maar vroeg in een café voor de zekerheid toch nog maar even naar een krant om het behuilde gezichtje met de foto's te vergelijken. Er was geen twijfel meer mogelijk en het knaapje bevestigde bovendien zelf, dat hij Peugeot heette. Vannacht omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de woning aan de Merenstraat 84 te Hoorn, waarbij de bewoner, de heer A. B. Siemensma, zijn vrouw en zes van de acht kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De twee andere kinderen van het gezin waren op vakantie. De ouders hebben nog getracht de kinderen te redden, maar moeten bij deze pogingen zelf niet meer in staat geweest zijn te vluchten. De brandweer heeft binnen 20 minuten de brand geblust. De stof felijke overschotten zijn overge bracht na3r de algemene begraaf plaats in Hoorn. Vanmorgen heeft het gerechtelijk laboratorium in Den Haag een onderzoek ingesteld. By de brand in de woning Meren straat 81 te Hoorn zyn de 45-jarige fa brieksarbeider A. B. Siemensma, zyn 33-jarige echtgenote N. Siemensma Schouten en de volgende zes kinderen om het leven gekomen: de lrtjarige Elisabeth Neeltje,, Attje Aartje, die gisteren 9 jaar is geworden, de 5-jarige jongen Andries Bouke, de jongen Rob Jan, oud 4 jaar, de 2-jarige Marianne en Julia Asta, II maanden oud. U hebt er méér 'plezier van met lakverf Siemen Aart, die vandaag 12 jaar Is geworden en het 7-jarig meisje Aartje Jaantje logeerden in Amsterdam. Omstreeks kwart voor twee van nacht hoorde een overbuurman, de heer B. Nanning, hulpgeroep. Terwijl zijn zoon de brandweer alarmeerde, heeft hij samen met een andere buur man de deur aan de voor- en achter zijde geforceerd. Het bleek reeds toen niet meer mogelijk om de woning bin nen te dringen. Men zag de vader van het gezin, die in de achterkamer op de benedenverdieping had geslapen, pogingen doen om zijn gezin op de bo venverdieping te redden. De brandweer was binnen enkele minuten aanwezig. De hitte was zo groot, dat de ruiten aan de overzijde van de smalle straat sprongen. De brandweerlieden vonden de heer Siemensma dood op de vloer van de eerste verdieping. De moeder en de 6 kinderen bleken op hun bed den door verstikking om het leven te zijn gekomen. Het huisje is geheel uitgebrand. De naastliggende huizen liepen slechts weinig schade op. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN uitsluitend TELEFOON 33909 en gros. Vader betaalde som van ongeveer vier ton Hy wist ook wel dat hij in deze wyk moest wonen, maar zijn huis kon hy toch zelf niet meer vinden. Er volgde toen een nieuwe huilbui. Nog geen tien minuten later was Eric al op het politiebureau van het arrondissement Chaillot afgele verd en om kwart voor twee drukten een vader en een moeder, die van overspan- In Katwijk heeft men gisteren zoals men het uitdrukte „lekker gewerkt". De toeloop was druk, maar niet overweldi gend. Iedereen kon tevreden gesteld worden. Maar van de 40.000 particuliere bedden, waarover de VVV daar de be schikking heeft, bleven er vele onbesla pen. Ook in Noordwyk was het druk ge weest. De hotels en pensions zaten daar evenals in Katwijk boordevol, maar ook hier nog voldoende privé-adressen over. Daar zal vanavond wel verandering in gekomen zijn. Ook in Leiden heeft men gisteren een grote drukte te verwerken gekregen. ,,Ik werd er zeeziek van. Ik heb zeker meer dan honderd keer in het Frans of in het Duits moeten vertellen, dat wy geen bedden meer ter beschikking heb ben," vertelde een kelner ons. De aan vraag was groot. Daar kon men ook van meepraten in het WV-huisje aan de De 58-Jarige schipper H van Waar denburg, gewoond hebbend ln Rotterdam, is donderdagmiddag, toen hy met het beurtvaartschip „Valkyrie" op de Dordtse Kil voer, over boord geslagen en verdron ken. Hij wilde een iyn aanhalen, die echter los schoot. Hierdoor verloor hy het evenwicht. Het stoffeiyk overschot is nog niet gevonden. ning beurtelings in huilen en in lachen uitbarstten hun hervonden kind weer in de armen. Thuis belde de vader onmiddellijk zijn ouders op en de kleine Eric zei toen door de telefoon tegen zyn grootouders: „Ik heb nog nooit zoveel smerissen bij elkaar gezien, maar de twee meneren zyn heel aardig voor me geweest". Inderdaad zag Eric er. toen hy weer wat bekomen was, goed uit en honger zal hy zeker deze twee dagen niet heb ben geleden. Roland Peugeot heeft de geëiste 58 miljoen francs inderdaad aan de kidnap pers uitbetaald. De kleine Eric zou, vol gens een afspraak in diep geheim tussen beide partyen gemaakt, daarna door de oeide gangsters weer in de buurt van zyn woning zyn losgelaten. Wanneer de industrieel zich strikt aan zyn belofte wil houden om van deze sen sationele kinderroof geen rechtzaak te maken, is de Franse justitie van haar kant natuurlyk niet verplicht eenzelfde standpunt in te nemen. Het gerecht van Versailles heeft dan ook op eigen initia tief al een vervolging gelast en het hele Franse politieapparaat is in staat van groot alarm gebracht. Er heeft zich ook een nieuwe getuige aangemeld, die van uit het mam van zijn huis in St.-Cloud de roof zou heb ben kunnen volgen. IITl zou er de politic een nauwkeurige beschrijving van heb ben gegeven. I)e achtervolging van de beide kidnappers, die donderdagnacht dus vermoedelijk nog in Parijs vertoef den, wordt nu het tweede bedrijf van het drama. Een drama, dat voor Eric en zijn ouders alleen nog maar een boze nacht merrie is. die ze zo gauw mogelijk willen vergeten. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft meege deeld, dat de Franse politie heel \eel werk van deze zaak maakt omdat, als deze misdaad ongestraft blijft, het ge vaar bestaat dat het aantal ontvoeringen in Frankrijk zal toenemen, „zoals in zekere andere landen". Een foto van een gelukkige fa- lilie. de familie Peugeot. De kleine Eric zit op de armen van zijn moe der, vader Peugeot draagt zijn zevenjarige zoon Jean Philippe.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1