Roddel en laster in Britse bladen over de Europese vorstenhuizen Chefarine ,4 E Geen sprake van boycot van het huwelijk van Prinses Margaret Prinses Margaret zal beloven haar echtgenoot te gehoorzamen Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! De Eerste Kamer eveneens akkoord met aanschaffing van Starfighters PRISMA Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 april 1960 Derde blad no. 30C«- (Van onze Londense correspondent) Sommige Engelse bladen zieden van woede, omdat niet alle door Koningin Elizabeth voor het huwelijk van haar zuster Prinses Marga ret uitgenodigde Europese monarchen of andere personen van konink lijken bloede de invitatie voetstoots hebben geaccepteerd. Integendeel, totnutoe hebben de meesten beleefd doch uitdrukkelijk geweigerd naar Londen te komen voor de grote dag. De ene na de andere jobstijding van verhindering komt binnen. Maar de simpele oorzaak is dat vele staatshoofden in de meimaand, en speciaal in de eerste week het huwelijk is zoals men weet op de zesde nu eenmaal zelf volledig bezet zijn met gewichtige staatsfuncties en andere bezigheden in eigen land, waarvoor het te laat is om deze nog opzij te kunnen zetten. A«7^K<Y^r/\^liArhnÊ/l komedie! Koning Gustaaf van Zweden Uverffevoellfflieici en Koningin Louise, die een zuster is m van Lord Mountbatten, zijn verhinderd van crmiimo-fk kl'JllltP'll wegens een bezoek op 6 mei van de Sjah Vctll SUmiIll^C Jki dl licit van Perzië Maar Mn van hun dochters zou naar Londen kunnen gaan. Desniettemin blazen de samenstel lers van de society-kolommen, die leven van schandalen en roddel (en wanneer het buitenlandse vorstenhuizen betreft vaaJk laster!) de zaak op tot een boycot. Het lijkt alsof hun wrange geschrijf ge- inspireerd is door de sfeer van de Euro- marktcrisis, welke nu ook een breuk tus sen de continentale en Britse monar chieën zou hebben veroorzaakt! De ver heerlijking van de eigen koninklijke fa milie gaat op verdwazing lijken als men beledigd is of doet alsof, omdat het feest iets minder luisterrijk dreigt te worden en niet op precies dezelfde leest zal zijn geschoeid als het huwelijk van Prinses Elizabeth in 1947, die tenslotte de Kroon prinses was. Hoe populair Prinses Margaret ook in het buitenland zijn mag en hoe ieder een zich er alom over verheugt, dat zij, na vele hindemissen te hebben over wonnen, eindelijk het gTote geluk deel achtig zal worden, het huwelijk van En- gelands tweede prinses kan nu eenmaal niet hetzelfde uitbundige karakter dra gen als dat van Prinses Elizabeth. Dat heeft het hof zelf toegegeven door de gasten geen gala-kostuum voor te schrij ven en door de route na de plechtigheid te bekorten. Het huwelijk van Elizabeth vormde bovendien de aanleiding voor de eerste reünie van de Europese vorsten huizen, bestaande en afgedankte, na de oorlog. Men doet het voorkomen alsof Bucking ham Palace met de handen in het haar zit omdat totnutoe slechts 1 vorstin de finitief beloofd heeft naar Londen te ko men, namelijk Koningin Astrid van De nemarken. En men gaat zelfs zover te beweren, dat de diepere oorzaak is. dat Tony Armstrong-Jones tenslotte maar van gewone afkomst is, alsof dat argu ment in de algemeen juist democratische gedachtengang van de meeste Europese vorstenhuizen zou opgaan. Prinses Mar garet was zelf gast bij het huwelijk van de oudste dochter van de Noorse kon- ninklijke familie, Prinses Ragnhild, die in 1953 een „gewoon" iemand', de heer Erling Lorentzen, eigenaar van een scheepvaartlijn, huwde. Niet uitgenodigd De heer Smith-Kielland, de groot-ka merheer van het Noorse hof, heeft op de scherpste wijze op de aantijgingen van Britse zijde gereageerd en het duidelijk gemaakt dat de Europese monarchen in hun eigen landen de handen vol hebben. Koning Olaf had een afspraak om een belangrijke bijeenkomst van het Noorse Koninklijke Wetenschappelijke Genoot schap in Trondheim bij te wonen. Kroonprins Harald, die op militaire ma noeuvres gaat en Prinses Ingrid zijn niet uitgenodigd zodat er geen kwestie is van „demonstratief wegblijven". De bladen in Oslo vinden het com mentaar in sommige Britse bladen voor een deel beledigend voor het Noorse ko ninklijke huis en andere koninklijke fa milies. Sommige Britten hebben er zelfs over geklaagd, dat een Noorse toneel schrijver de romance tussen Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones als uitgangspunt heeft genomen voor een Koning Boudewijn van België is ver hinderd, maar Prins Albert is vrij. Uit Den Haag is inmiddels bekend geworden dat Prinses Beatrix op 6 en 7 mei een bezoek zal brengen aan Limburg, dat niet meer kan worden afgelast, gezien de lange voorbereiding van deze gebeur tenis. Het persbureau British United Press zegt verder, dat Koningin Juliana en Prins Bern hard op 4 en 5 mei zeer drukke dagen zullen hebben wegens de 15-jarige herdenking van de bevrijding. Het is echter mogelijk, dat Prins Bern- hard zich zal kunnen vrijmaken voor het huwelijk, of dat Prinses Irene naar Londen zal komen. Don Juan, die aanspraak maakt op de Spaanse troon en diens echtgenote, zo wordt uit Lissabon gemeld, zullen niet in staat zijn het huwelijk bij te wonen, omdat zij het in mei erg druk hebben. In die maand begeven zich vele Span jaarden naar Portugal wegens een bede vaart naar Fatima op 13 mei ter gele genheid waarvan zij tevens een bezoek brengen aan Don Juan. Prins Juan Car los, Don Juans zoon, zit midden in zijn studies in Spanje. Don Juan is verwant met de Britse koninklijke familie door zijn moeder, de vroegere Koningin Vic toria Eugenie, eon kleindochter van Ko ningin Victoria. GEMEENTESECRETARIS PLEEGDE FRAUDE Voor de rechtbank te Roermond heeft de zaak gediend tegen de gemeentese cretaris van de gemeente Bergen (L.), die beschuldigd was van het doen opma ken van een notariële akte, waarin een lagere dan de werkelijke koopsom was opgenomen, het ontduiken van inkom stenbelasting en het accepteren van geld voor daden, in strijd met zijn plicht als gemeente-secretaris. De officier van Jnstitie mr. J. Houben eiste 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, alsmede ontzetting uit het ambt als ge meentesecretaris voor de tijd van 7 jaar. De officier van Justitie legde er in zijn requisitoir de nadruk op, dat be klaagde door zijn transacties zijn ambts eed had geschonden. „Zijn honger naar geld deed hem afglijden van zijn taak en plicht en maakte hem dus ongeschikt voor zijn ambt" .aldus de officier. De twee verdedigers mr. C. v. Hilten en mr. dr. Witteman uit Amsterdam leg den in hun pleidooien er de nadruk op, dat de gemeente-secretaris in het ge meentelijk kader niet te beslissen heeft en dat beslissingen bij B. en W. liggen. Op grond daarvan vroegen zij directe vrijspraak. De vraag om verdachte direct in vrijheid te stellen werd echter door de rechtbank afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. Senatoren verzonden bevrijdingsbriefkaarren (Van onze Haagse redactie). De leden van de Eerste Kamer zijn gisteren voor de aanvang van de vergadering in de gelegenheid geweest Koningin Juliana van hun genegen heid blijk te geven. De senatoren de den dit door middel van een bevrij dingsbriefkaart, die uit het gebouw van de Eerste Kamer naar het paleis Soestdijk werd gezonden. In het kader van het vl uch telingen- 'aar had de kamerpresident mr. J. A Jonkman enkele dames van het comité, dat de bevrijdingsbriefkaartencampagne organiseerde, toestemming verleend, de briefkaarten met benodigde postzegels te verkopen op een van de gangen in het gebouw van de Eerste Kamer. Een thermometer in het paleis zal dagelijks de stand registreren van liet aanita-l binnengekomen bevrijdingsbrief kaarten. PRINSES IRENE BEZOCHT TENTOONSTELLING Prinses Irene heeft gisteren in ge zelschap van een vriendin de tentoon stelling van moderne Braziliaanse kunst, die tot 15 mei in het Centraal Museum te Utrecht wordt gehouden, bezocht. Morgen weet U alles Er zal geen predikatie worden gehouden Dienst zal ongeveer 50 minuten duren Vlargarets pad gaat over rozen Van onze Londense correspondent) Het pad van Engelands vorstelij ke bruid' zal met rozen worden be- f aai'di Zoals men weet luidt de naam van de Prinses Margaret J lose. De bruidsstoet zal een zege- A tocht worden, omlijst door bloemen, vlaggen en banieren. De roos vormt het centrale thema van alle versie- f ingen. Van de Mali, de monumen- f tale toegangsweg naar het paleis, f zal een uit vier bogen bestaande >oort van rode rozen worden opge- f icht, welke twintig meter hoog wordit. Van zeventien hoge met kro nen en kransen afgedekte masten zullen witte banieren hangen, waarop de rode Tudor-roos is aan- ebracht, met in het hart een gou- en monogram met de letter M-A Margaret en Antony). Op Parliament Square met de Big Ben als de klassieke achtergrond al een schat van voorjaarsbloemen prijken in de vorm van guirlandes n hangende manden, waarbij de ele margrieten een hoofdrol zullen pelen, hetgeen ook al met de naam an de Prinses veiiband houdt. Het grote plantsoen in het midden zal worden beplant met goudkleurige ode en oranje tulpen. De rege- ingsgëbouwen van Whitehall zul- en worden opgevrolijkt met ven- terbakken vol witte begonia's en violieren. Het wordt een ware flo- iade in het hart van Londen. De versieringen zullen 20.000 pond sterling kosten, veel meer dan die >U het huwelijk van Prinses Eliza beth, toen Engeland nog arm was n een tijd van uiterste versobering doormaakte. Een van de opmerkelijke beelden op de F lor iade, ,,De profeet'' van Pablo Gargallo met op de achter grond de kas met bijbelse bloemen. (Van onze Londense correspondent) Prinses Margaret zal beloven haar I echtgenoot „lief te hebben, te eren en te gehoorzamen"zoals de voorge schreven formule uit het 17de eeuwse I liturgische gebedenboek van de En gelse staatskerk gebiedt. Er zijn er I vélen, die het in de moderne tijd van I emancipatie tegen de borst stuit om van de vrouw de traditionele gehoor zaamheid te eisen. Vandaar dat de oude woorden vaak overboord worden gegooid, maar Prinses Margaret en haar verloofde Antony Armstrong Jo nes willen dat ze gehandhaafd blijven. Zij hebben met opzet voor dit deel van de ceremonie op 6 mei het Prayerbook van 1662 gekozen, omdat zij van me ning zijn, dat de taal waarin de ge- Tien miljoen gepasseerd De kerkbouwactie van de Ned. Herv. Kerk, die in september 1959 startte met het doel de bouw van 160 kerken mo gelijk te maken, bereikte vandaag een bedrag van f. 10.000.413. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Men heelt ontdek}, dat bepaalde combi naties van geneesmiddelen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van eik middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Eén der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook hèt middel bij uitstek tegen pijnen en griep. BEROENDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET Tegen pijnen en griep, tieschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel Chelaroi. 20tabL f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl.f. 3.50 „WATERMAN" MET VLUCHTELINGEN NAAR NIEUW-ZEELAND Dinsdag a.s. 's middag om twee uur zal de „Waterman" van de Rotterdam- sche Lloyd met ruim 110 vluchtelingen uit Rotterdam naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Tussen elf uur 's morgens en half twee worden deze vluchtelingen in drie groepen verwacht. Een groep ar riveert per trein omstreeks elf uur uit Salzburg, tezelfdertijd een groep uit Ro me. De derde groep komt omstreeks 13 uur per bus uit Bad Godesberg. Ze zijn afkomstig uit Oostenryk, Hongarije, Italië en Joego-Slavië. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming is gis teren ook de Eerste Kamer akkoord gegaan met de aanschaffing van voor lopig vijftig Starfighters ter vernieu wing van de luchtmacht voor een be drag van Sin miljoen gulden. Alleen de communisten lieten noteren dat zij tegen waren. Met de aanschaffing ging de heer Van Riel (VVDi gaarne akkoord, maar als men voorziet, dat binnen enkele jaren de dreiging van de atoombom zijn af schrikwekkende werking verliest, en dus weer rekening moet worden gehouden met oorlogen met de conventionele wa penen, dan zal de Starfighter als tac- tisch-offensief vliegtuig niet voldoen. Op grond van deze overweging zou het ver standiger zijn geweest de Starfighters kant en klaar in Amerika te kopen en niet in Nederland te bouwen, want dat noopt tot een eenzijdige investering, waarvan het nut voor de toekomst twij felachtig is. Niets nieuws Minister Visser antwoordde, dat geen nieuwe investeringen nodig zullen zijn. Met de bestaande capaciteit kunnen de vliegtuigen worden gebouwd. Het verwer pen van technische vaardigheid kan ook van belang zijn voor de burgerlucht vaart.. De Starfighters zijn in ieder ge val nodig om de overgangsperiode naar een nieuw militair evenwicht te over bruggen. Staatssecretaris Calmeyer vulde aan, dat de Starfighters over drie of vier jaar nog nodig zullen zijn, maar dat dan bij de bouw meer rekening kan worden ge houden met de tactische-offensieve taak. Nu direct zijn de Starfighters ook nog vereist voor de verdediging en daarom is het toestel gekozen, dat beide taken kan vervullen omdat ons land te klein is om gespecialiseerde typen te onderhou den. Klachten Bij de bespreking van de begroting voor de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin hebben de heren In 't Veld (PvdA) en De Vos van Steen- wijk (VVD) er over geklaagd, dat b(j een staatsbezoek de leden der Kamer bijna nooit worden betrokken in vanwege de regering georganiseerde plechtighe den. Dat geeft geen juiste indruk van ons staatsbestel. Minister Toxopeus verklaarde dat de regering alle aandacht heeft voor dit opgeworpen probleem, maar hij wilde er toch ook op attent maken dat volgens artikel 58 van de Grondwet de Koning het opperbestuur heeft over de buiten landse betrekkingen. Er bestaat derhalve geen aanleiding de Staten-Generaal mede als gastheer te doen optreden bij staatsiebezoeken. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer voorts besloten tot verho ging van een aantal sociale uitkeringen in verband met de huurverhoging tot versnelling van de procedure bij wijzi ging van gemeentegrenzen en tot het ge lijkmaken van de subsidievoorwaarden voor gemeentelijke en bijzondere mid delbare scholen. loften gestéld zijn dieper en rijker is dan de nieuwe definitie uit 1928. Dit werd gisteren onthuld door dr. Eric S. Abbott, deken van Westminster, die ook verdere bijzonderheden over de dienst meedeelde. Het is tevens de wens van de Prinses, dat er geen predikatie zal worden gehou den, omdat dit volgens haar niet zo goed bij het karakter van de dienst past. Zo als men weet overheerst in de Engelse kerk de liturgie. Prinses Margaret is van oordeel dat het voorlezen van een stuk uit de bijbel meer op zijn plaats en ver heffender is bij een plechtigheid als deze, welke zij blijkbaar zo onpersoon lijk mogelijk wil houden. Zij koos de za ligsprekingen uit de Bergrede volgens het evangelie van Mattheus. Prinses Margaret heeft de aartsbisschop ver zocht om de ring met dezelfde woorden te willen zegenen als die welke gebruikt werden bij het huwelijk van haar zuster. Behalve het weglaten van de predika tie zal de vorm van de dienst dezelfde j zijn als die van het huwelijk van Prinses I Elizabeth in november 1947. Verwacht wordt dat de dienst vijftig 1 minuten za! duren. In deze dichtbebouwde en door monu menten bijna verstikte kleine Westmin ster Abbey, zal slechts de helft van de 2000 aanwezigen in staat zijn de eigen lijke huwelijksceremonie in het sanc tuarium goed te zien en te horen. Op speciale wens van de Prinses zullen ech ter in het schip twintig televisie-moni- tors worden opgesteld om de rest van de aanwezigen in staat te stellen de ce remonie te kunnen volgen. Het huwelijk zal worden ingezegend door de aartsbis schop van Canterbury. Sir Arthur Bliss, master of the queen's music (hofcompo- nist), een functie welke nog altijd in ere wordt gehouden, heeft drie nieuwe mid deleeuwse trompetfanfares voor de hu welijksplechtigheid gecomponeerd welke door trompettisten van de Koninklijke Militaire Muziekschool zullen worden uitgevoerd. Velen hadden verwacht dat, aangezien de Prinses een toegewijde communicante is, er na de huwelijksplechtigheid een huwelijksmis zou worden gehouden, doch er zal geen communie plaatsvinden, zo wordt verklaard waarbij tevens de op merking wordt gemaakt dat de plechtig heid niet in volledig opzicht een staat sie-karakter zal dragen. Zaak „Magere Josje" achter gesloten deuren Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren besloten de zaak tegen de 42-jarige gedetineerde Joop Scheide geheel achter gesloten deuren te be handelen wegens het ..zedekwetsend karakter van deze affaire". De ver dachte was in eerste aanleg tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens zware mishandeling met dode lijk gevolg van zijn 27-jarige echtge note J. M. Oudes. die op de Amster damse ..Walletjes" bekend stond als „Magere Josje". Er zijn voor de behandeling in hoger beroep 38 getuigen charge en 25 décharge opgeroepen. Advertentie. Man van de kloK... De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. het goede Anker-horloge Dr. Banda wenst een geheel onafhankelijk Njassaland (Van onze Londense correspondent) Dr. Banda, de uit de gevangenis be vrijde nationalistische leider van Njas saland, heeft in een toespraak voor 'n groep Britse Lagerhuis-leden verklaard, dat zijn doel is de Centrale Afrikaanse j Federatie te breken. Hij zei, dat hij, in- I dien Njassaland geen regering krijgt, welke een numerieke meerderheid van de inheemsen vertegenwoordigt, bereid terug te gaan naar de gevangenis. Dr. Banda zei verder, dat hij alle Britse ambtenaren in Njassaland wil hand haven en zelfs nog uitbreiden, maar er zou geen plaats zijn voor hen, die niet onder Arfikanen willen werken. Hij had evenmin bezwaar tegen Europese immigranten in het algemeen. Ook be loofde hij, dat hij geen eigendommen in beslag zou nemen. „Wij zijn niet anti-Europeaan". „Wij zijn alleen tegen overheersing Wij moeten meesters zijn in eigen huis". Het. is niet onmogelijk dat dr. Banda over enkele jaren premier zal zijn van een onafhankelijk Njassaland. STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOU DE NO „Goed Kamp" gesloten Gisteravond om 10 ur zijn de poorten van de A.N.WB.-tentoonstelling „Goec. Kamp" die van 8 tot en met 12 april I in het Haagse Houtrustcomplex gehou den werd. gesloten. 58.000 bezoekers, een even groot aantal als vorig Jaar hebben in vijf dagen kennis genomen van dez< tenten- en caravanshow. Het waren vooral Belgen en Duitsers, die van hun interesse blijk gaven, doch aan het in formatiebureau van de ANWB. dat vele duizenden verzoeken om inlichtingen t verwerken kreeg, vervoegden zich ooi bezoekers uit de Skandinavische land Frankrijk, Engeland. Spanje, Italië. Tin kije en zelfs uit de Afrikaanse stat Tanganyka en Liberia. I De algemene indruk is, dat de omze' j ten van de exposanten van 20 tot 40 hoger liggen dan vorig jaar. Vooral 1» de caravansector zijn op deze „Goeci I Kamp"-tentoonstelling zeer goede zak I gedaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9