Biochemie beschikt thans over een moderne huisvesting en apparatuur Nieuw gebouw Wassenaarseweg Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 april 1960 Tweede blad no. 30025 De openingsplechtigheid werd ver richt door de president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Afge vaardigden van curatoren en Academi sche Senaat, talrijke hoogleraren, in het bijzonder van de medische facul teit, leden van de wetenschappelijke staf, studenten, de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethou ders, de heren A. J. Jongéleen en mr. J. Drijber, de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, de heer J. J. Af. Aangenendt, vertegenwoordigers van het ministerie van Financiën en Onderwijs, K. en W., de secretaris van het college van curatoren, mr. N. F. Hofstee, ir. F. E. Röntgen, hoofdarchi tect van de Rijksgebouwendienst en zij, die zeer nauw bij deze bouw betrok ken waren, en vele anderen woonden deze plechtigheid bij. In zijn woord van begroeting sprak de directeur van dit nieuwe laboratorium, prof. dr. H. Veldstra, er zijn vreugde over uit, dat men na zes jaren van „onder gronds werken" thans bovengronds was gekomen. Hij dankte in het bijzonder zijn collega van medische chemie, prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong, voor het onderdak, dat hem gedurende zes jaar in de kelderruimte van deze weten schappelijke tak was verleend. Ook prof. dr. E. Havinga van organische chemie was hij dankbaar voor het mede-gebruik van zijn college-zalen. Nog veel werk wacht! De directeur-generaal van de Rijksge bouwendienst, de heer J. J. M. Aange nendt, droeg vervolgens het gebouw over aan het ministerie van O. K. en W. en wel in de persoon van de president-cura tor van de Leidse Universiteit. Spreker Van onder- naar bovengronds Advertentie Lezers schrijven Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk verrichtte officiële opening Na een periode van zes jaar, waarin de biochemie op het gebied van ruimte uitermate stiefmoederlijk bedeeld was, heeft dit specialisme van de Filosofische Faculteit dat evenwel van bijna even groot belang is voor de medische wetenschap eindelijk een huisvesting gekregen, waarop het aanspraak mag maken en waarin een bedrag van bijna 3^2 miljoen gulden is geïnvesteerd. Nadat voor het wetenschappelijke werk jarenlang genoegen moest worden genomen met een kelderruimte van de medische chemie, terwijl het onderwijs elders in de stad werd gegeven, heeft gistermiddag de biochemie haar zeer moderne laboratorium, gelegen aan de Wasse naarseweg, in gebruik genomen. Een aan de doeleinden beantwoor dend gebouw, dat binnen enkele jaren zal worden uitgebreid met een vleugel voor andere wetenschappelijke onderzoekingen. Voorzieningen voor werkstudenten Na deze inleidende woorden, welke werden uitgesproken in de grote college zaal van het Fysiologisch Laboratorium van prof. dr. J. W. Duyff, vertrok het gezelschap naar het nieuwe gebouw aan de Wassenaarseweg. waarvan de toegang werd ontsloten door de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Tijdens een hierna volgende rondgang konden de aanwezigen zich op de hoog te steller^ van de prachtige en doelmati ge inrichting van het laboratorium, dat Een van de ruime modern in gerichte werkzalen. iFoto L.D./Holvast) voorzien is van de allermodernste appa ratuur en mede door zijn prettige kleu rencombinatie uitgroeide tot zulk een aantrekkelijk geheel, waarin nog slechts de ruimten voor de analytische ultra- centrifuge in orde moeten worden ge bracht. Portugal tegen India in gelijk gesteld Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gistermiddag met elf tegen vier stemmen bepaald, dat Portu gal in 1964 het recht van doortocht had tussen het Portugese Damao en de en claves Nagar-Aveli en Dadra, voorzover dat nodig was voor de uitoefening van de Portugese soevereiniteit over de en claves en dan uitsluitend voor particu liere personen, burgerlijke ambtenaren en goederen in het algemeen. Bij de uit oefening van dit recht was Portugal ge bonden aan de regelingen die door In dia werden vastgesteld. Met acht tegen zeven stemmen heeft het Hof. blijkens de uitspraak, vastge steld, dat Portugal in 1954 een dergelijk recht van doortocht niet had voor ge wapende strijdkrachten, gewapende po litie en munitie. Het Hof heeft voorts met negen tegen zes stemmen bepaald, dat India niet in strijd met zijn verplichtingen, die voort vloeien uit Portugals recht op doortocht voor particuliere personen, burgerlijke ambtenaren en goederen in het alge meen, heeft gehandeld. Het nieuwe complex van Bio chemie aan de Wassenaarseweg, (Foto L.D./Holvast) De Werkstudenten-Liga heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een aantal opmerkingen, samengevat in een brochure, aangeboden betreffende de tweede nota inzake voorzieningen ten behoeve van studenten, die de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen 12 september van het vorige jaar aan de Tweede Kamer heeft aange boden. Aangezien het hier een noodza kelijke toeneming van het aantal studen ten betreft acht de Werkstudenten-Liga deze regeling niet alleen voor de stu denten maar ook voor de overheid aan trekkelijk, temeer daar deze regeling h l geen belangrijk grotere financiële risico's met zich meebrengt. De commissie Rut ten verwacht namelijk dat 50 procent van de studenten, dus ongeveer 15.000, op den duur financiële hulp behoeft, ge middeld ten bedrage van f. 1500 per jaar. Als men. zo meent de Liga. de be lastingfaciliteiten voor studerende kin deren zou laten vervallen zou de over heid zich 16 miljoen gulden per Jaar kunnen besparen. Indien men dit laat ste bedrag telt bij de zes miljoen gulden, uitgetrokken voor het toekennen van beurzen, komt men ongeveer gelijk uit met de kosten, gemoeid met bovenge stelde regeling. De Werkstudenten-Liga juicht het ten zeerste toe, dat voor het eerst op de begroting van 1958 een past is opgenomen ten behoeve van bijzonder begaafde studenten. DR. J. VAN BAAL GAST HOOGLERAAR IN OREGON (Van onze Haagse redactie) Dr. J. ran Baal. oud-gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea. zal als gast-boog ie raar aan de Universiteit van Oregon (VB.) enkele colleges gaan geven over toegepaste volkenkunde op Nieuw-Oul- nea en over inlandse bestuurs- en cul tuurvraagstukken. Dr. van Baal zal hier toe eind april naar Amerika vertrek ken. Vonnis Deense schilderijenaffaire Het gerechtshof te Amsterdam hee: gisteren een 49-jarige koopman uit de hoofdstad terzake van oplichting meermalen gepleegd en het voortge zette misdrijf van poging tot oplichting van twee Deense kooplieden met be hulp van 48 oude schilderijen z.g ..oude meesters" veroordeeld tot tèn jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het gehele voorarrest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pieter Bastiaan. zn. van E. van Houten en C. van Gelder; Sven, zn. van G. J. van Kruistum en L. Stokman; Rudi Theodorus, zn. van H. J. Dlckhoff en A. M. Rozier; Nico Albertus, zn. van H. J. Dlckhoff en A. M. Rozier; Martin Philip, zn. van J. H. van Tuyl en I. I. Bower; Stuart Philip, zn. van J. H. van Tuyl en I. I. Bower; Hans Wouterus Gerard, zn. van H. P. Losekoot en J. J. M. Robbers; Stella Anita, dr. van J. C. Stolk en G. D. Sol; Johannes, zn. van P. Riethoven en E. S. de Vos; Petronella Susanna Ma ria, dr. van J. W. van Strlen en E. P. Bodenstaff. OVERLEDEN G. P. Pols, 81 Jr., man; N. vom Hofe, 82 Jr., weduwe van D. M. Oudshoorn; K. Timmers, 83 Jr., man; J. Wassenaar, 55 Jr., man; L. Elnhaus, 2 mnd, zoon. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op vrijdag 15 april en op zaterdag 16 aprfl a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zul len zijn. Op vrijdag 15 april a.s. zal het Stedelijk Museum „De Lakenhal" geopend zijn van 13.00—16.00 uur. Op zaterdag 16 april a.s. zal het bu reau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden geopend zijn van 9.0010.00 uur. Het gemeentelijk badhuis en het •stedelijk Museum „De Lakenhal" zullen °P die dag geopend zijn al» op andere ^terdagen. Zeerechtconferentie in Genève Nederland voor Canadees- Amerikaans voorstel IJslands minister van Buitenlandse Zaken, Gudmund Gudmundsson, heeft op de zeerechtconferentie in Genèvi meegedeeld dat hij zal stemmen tegei. het Amerikaans-Canadese compromis voorstel tot regeling van visserij geschil len. Het voorstel wil een territoriale zone van zes mijl, met aansluitend een zone van zes mijl waarin andere landen, die daar tot dusver hebben gevist, dit nog tien jaar mogen blijven doen. Na die tijd zou alleen de betrokken kuststaat het visrecht in de buitenste zone hebben. De IJslandse minister zei. dat na de oorlog de meeste vis gevangen is buiten de twaalf mijlszone rondom IJsland. Hij noemde het een onhoudbare toestand als op plaatsen, waar met vaste lijnen of vaste netten wordt gevist, sleepnetten worden gebruikt. De kleine vissers moes ten tegen de treilers worden beschermd De Nederlandse vertegenwoordiger, prof. mr. W. Riphagen, deelde mee voor het CanadeesAmerikaanse voorstel te zullen stemmen, hoewel dit op zichzelf niet „in overeenstemming met onze na tionale belangen is". ..Evenmin is het in overeenstemming met onze opvattingen aangaande de beste oplossing uit het oogpunt van billijkheid en de belangen van de wereldgemeenschap als geheel Elke oplossing van het visserij probleem moet de speciale omstandigheden van elk individueel geval in aanmerking ne men, in het licht van de behoeften van zowel de kuststaat als de andere lan den die in de omgeving van deze staat vissen. De Canadees-Amerikaanse reso lutie voldoet niet aan deze vereisten daar zy een algemene regel neerlegt, zonder vermelding van bijzondere si tuaties en een algemene voorrang ver leent aan de belangen van de kuststaat. Wanneer wij niettemin voor dit voor stel stemmen doen wij dit in de eerste plaats omdat wij willen bijdragen tot een oplossing die een meerderheid van tweederde op deze conferentie kan ver krijgen. De Nederlandse regering hecht groot belang aan het welslagen der con ferentie. Daarom is zij bereid een com promis te aanvaarden. In de hoop dat ook anderen dit zullen doen. Wij hopen dat het Canadees-Ameri kaanse voorstel zal worden aanvaard, omdat wij geen andere manier zien om een nieuwe mislukking ten aanzien van de breedte der territoriale zee te voor komen. Wü vertrouwen erop dat na de vaststelling van een algemene regel voor de territoriale zee en de aangrenzende visserijzone. de belanghebbende regerin gen - zowel van de kuststaten als de an dere landen - een weg zullen vinden om onderling hun visserij betrekkingen te re gelen in overeenstemming met de ver eisten van de bijzondere situatie. Met deze twee overwegingen voor ogen geeft myn delegatie haar stem aan het Cana dees-Amerikaanse voorstel", aldus prof. Riphagen. Onder het toeziend oog van de directeur, prof. dr. H. Veldstra, verricht de president-curator van de Leidse Universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de opening. (Foto LD/Holvast) was verheugd, dat met deze overdracht tihans „een goed en aardig werk" was voltooid. Al zijn wü, aldus spreker, op deze dag zeer tevreden met de bereikte resultaten, dit mag voor ons geen aan leiding zyn om nu maar rustig op onze lauweren te gaan rusten. Integendeel, in Leiden staat ons op universitair terrein nog veel werk voor de boeg. Er moet nog veel gebouwd worden! Moge de totstand koming van dit complex voor ons allen een aansporing zyn om nog sneller te gaan werken. Reeds bü voorbaat gaf spreker namens de Ryksgebouwendienst de verzekering, dat op deze dienst bü de realisering van de bestaande plannen kan worden gerekend. Nadat spreker op symbolische wyze het gebouw aan de president-curator had overgedragen, deed deze dit op zün beurt aan de directeur van het nieuwe laboratorium, prof. dr. H. Veldstra. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk hield hierby een uitvoerige rede, waarvan wij in ons blad van gisteren reeds een ver slag gaven. Onfmoei-ingsplaats Prof. Veldstra, die deze „schenking" in grote dank aanvaardde, toonde zich deze middag, zoals hü zelf zei, een te vreden mens. maar cok een mens, die alweer met verlangen uitziet naar een volledige voltooiing van het complex. Woorden van dank richtte spreker tot allen, die deze bouw hebben mogelyk ge maakt en wier werk zulk een prachtig geheel tot stand bracht. Het is, aldus prof. Veldstra, een prachtig en groot huis, waarin de intimiteit toch bewaard blyft. Een gebouw waarin ook de verhou dingen zeer prettig liggen. Tenslotte wees hy er nog op, dat het laboratorium is bedoeld en opgezet als een ontmoe tingsplaats van chemici, biologen en me dici, aangezien waarlijk biochemisch on derricht en onderzoek een öergelüke ge mengde voedingsbodem vergt. In grote eensgezindheid met zün staf, hoopt prof. Veldstra aan dit wetenschappehjke werk leiding te geven. Kritiek op rij-examen De heer Westerlaken heeft in deze rubriek op 11 april 1960 op ietwat dui- delyker manier dan waarop hij de fouten na een ry-examen pleegt aan to geven, uiteengezet hoe goed en goed koop zijn Bureau functioneert. Alleen bezit zijn betoog, als hy het rij-examen vergelijkt by een normaal examen een leemte; Waar is de gecommitteerde? Hierom heeft een ry-examen geen rechts op de rigoureuze onherroepe- lykheid. De financiële kant is voor de toe komstige examinandi, tot wie de direc teur zich richt, enigszins anders in de praktijk. 'N praktisch her-examen komt niet op f. 7, maar op f. 7 f. 28 4- f. 16,50 (laatste bedragen resp. voor 4 lessen en huur auto). Samens dus f.41,50! Niet voor een adviseur van het CBR. maar wel voor de meeste Nederlanders vertegenwoordigt deze som de helft van hun weekloon. Voor dit be drag is men overgeleverd aan de naar mijn ervaring en smaak al te grote willekeur van de examinatoren in Lei den. Zo is het ondergetekende over komen dat hy door een fout van een andere weggebruiker anders moest reageren dan de voorschriften luidden; dit was verantwoord, daar er anders een aanryding ontstaan zou zyn. Toch leverde me dit een boete op van f. 41,50: ik was gezakt. Ik hoop dat iedere lezer die met deze willekeur kennis gemaakt heeft even de moeite zal nemen om in de pen te klimmen: uw ervaringen zul len de adspirant-examinanten een an dere kijk geven op de praktijk(en) van de ry-examens en hun afnemers. Een tweede ex amen-kandidaat. NEDERLANDSCHE ELECTROLASCH MAATSCHAPPIJ In de vergadering van commissaris sen van de NV Nederlandsche Elec- trolasch Maatschappy is besloten om aan de op 28 mei te houden jaarlykse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen een dividend uit te keren van 15% over het boekjaar 1959. Hiervan is reeds 6% als interim- dividend uitgekeerd. IIOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN In de vergadering van commissaris sen van de NV Hollandsche Construc tiewerkplaatsen is besloten om aan de op 28 mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren van 237c over het boekjaar 1959. Hiervan is reeds 6% als interim-dividend uitge keerd. Een reis naar het Gardameer KON. NED. NATUURHISTORISCHE VERENIGING KWAM BIJEEN Op een byeenkomst van de Koninkly- ke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging, afdeling Leiden, hield mevrouw H. Retèl-Slebos gisteravond in het Rijksherbarium een causerie over; „Een reis naar het Gardameer", geïllustreerd met dia's. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, dr. S. J. van Oost- stroom, en een vlotte afwikkeling van de huishoudelüke zaken, verkreeg mevrouw Retèl het woord. Deze verklaarde haar praatje meer op het informatievlak te houden, opdat men op deze manier op merkzaam gemaakt zou worden op de fraaiste plekjes rondom dit verrukkelyke oord. Het Gardameer is het grootste meer van Italië. De oevers aan het zui delijk deel zijn buitengewoon vlak, ter- wyl in het noordelyke, zeer nauwe ge deelte, de lange oevers uit loodrecht om hoog rijzende steile rotsen bestaan. De bergen en heuvels, welke het meer om geven, strekken zich uit tot in het dal van de Po. In het noorden vindt men de bekoorlijke plaatsen Riva en Torbole. De gehele kuststreek van het Garda meer, die totaal 162 km. lang is, bezit 'n zeer mild klimaat en men treft hier een vegetatie aan van een grote veelvuldig heid, zoals men slechts in zuidelyke landen vindt. Zo groeien aan de oevers: olyfbomen, citroenen, cypressen, olean ders, laurierbomen en palmen. Het wa ter van het meer is van azuurblauwe kleur en altijd in beweging. De schoon heden van de natuur, het heerlijke kli maat, de schitterende plantsoenen heb ben het vreemdelingenverkeer sterk ont wikkeld. Zo vindt men tussen prachtige tuinen, die het gehele jaar groen zyn, naast eenvoudige rustplaatsjes, toeris tencentra van wereldfaam. Het spreekt vanzelf, dat deze causerie zich richtte op de natuurhistorische be zienswaardigheden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het fcand. ex. gen. n de he ren R. R. Aberson (Aerdenhout), J. J. A. M. Bloem (Voorburg)H. J. J. Fokkens (Rijswük) en P. Lens (Berg en Dal). Voorlichtingsambtenaar Leidse Universiteit Dr. M. Schneider, secretaris van het Genootschap voor Internationale Zaken te Den Haag, is benoemd tot voorlich tingsambtenaar van de Leidse Univer siteit. Hy studeerde indertüd aan de Leidse Universiteit en doceerde hier perswetenschap in de jaren 19481952. Nadien was hy enkele jaren hoogleraar in de perswetenschap in Indonesië. Hü heeft verschillende boeken over het pers wezen gepubliceerd. JUBILEUM H. P. ROMANESKO Gisteren vierde de hoofdmonteur 1-ste klas H. P. Romanesko zün 40-jarig ju bileum bü de Stedelüke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Nadat de jubilaris, zoals gemeld, in het stadhuis uit handen van de wethouder, de heer S. M. Stolp, de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, had ont vangen volgde in de directiekamer van de Lichtfabrieken nog een korte huldi ging. De hoofdingenieur ir. F. J. J. Meuwe- se wenste de heer Romanesko van harte geluk met zün onderscheiding en dankte hem voor de wüze waarop hü zün taak bü de fabrieken altüd had opgevat en uitgevoerd. Namens het gemeentetoe stuur overhandigde ir. Meuwese de oor konde. De chef van de jubilaris sloot zich bü deze woorden aan. waarna de voorzitter van de Personeelsvereniging de heer Romanesko een geschenk aan bood. PAASNACHTDIENST HOOGLANDSE KERK Op uitnodiging van de Commissie Bü- zonder Kerke werk van de Leidse Her vormde Gemeente zal, zoals in het kort gemeld, de bekende woordkunstenaar Willem Berkhemer zaterdagavond me dewerking verlenen in de Paasnacht- dienst in de Hooglandse Kerk. Voorganger in deze dienst is dr. P. L. Schoonheim. Willem Berkhemer zal het laatste deel van het Johannes Evangelie laten horen. De wijze waarop hü de bübel ver staanbaar weet te maken heeft in ons land en ook buiten onze grenzen de aandacht getrokken. Het orgel wordt bespeeld door de heer A. de Leeuw. De samenzang wordt be geleid door de heer A. Plomp, trombone.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3