Nederland krijgt 280 miljoen mark van de Duitse Bondsregering terug Zeventien-jarig meisje te Amsterdam gewurgd WEERBERICHT Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Grenscorrectiegebieden naar Duitsland Eems-Dollardgebied komt onder gemeenschappelijk beheer In huis van politie-inspecteur Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 APRIL 1960 No. 30021 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. a. r vso Dishoe<* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Smeel - Glro 00 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Penseei's nieuwe voor jaarskol lekt ie Biedt u een kewr van toonaan gevende kostuums in de nieuwe „International-line". (Dit voor jaar-: natuurlijke schouderlijn, 2 knoops sluiting, smolle revets en schuin gestelde ïakken): vat» 79e" Cöt 189e* sportkolberts ft» moderne tweeds en kamgo rens: vdt» 35e* tot 89e* Oumak* Terlenko pantalons nu reeds voor 33.- (\ux& Nederlanders (25000) krijgen een vergoeding In de grote benedenzaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken is vanmiddag onder grote belangstelling het omvangrijke, 77 blad zijden tellende Nederlands-Duitse verdrag ondertekend. De Duitse Bondsregering zal een totaalbedrag van 280 miljoen mark aan Neder land uitkeren, en krijgt in ruil daarvoor de grenscorrectiegebieden Elten, Tudderen en Dinxperlo terug. De Eems en de Dollard zullen onder gemeenschappelijk beheer worden gesteld, maar voor het histo rische twistpunt de vraag waar in het Dollard-Eemsgebied de grens loopt is geen oplossing gevonden. Met de ondertekening hebben de delegatieleiders, staatssecretaris Van Houten en dr. R. Lahr, hun werk, dat bijna drie jaar heeft ge duurd, afgesloten. Er blijven nog wel enkele onopgeloste kwesties lig gen, maar die zijn van te stekelige aard dan dat de onderhandelaars daaraan nog langer tijd zouden kunnen verliezen. Zo is er nog steeds een Nederlandse oorlogsschadeclaim van 25,75 miljard gulden, maar volgens de Duitse schulden-overeenkomst van 27 februari 1953 waarbij ook Nederland is aangesloten kan deze kwestie pas bij een definitieve regeling van het repaartie-probleem worden afge wikkeld. Verdrag in 5 delen Dat de onderhandelaars het zich In de afgelopen jaren gemakkelijk hebben ge maakt, kan men moeilijk volhouden, »vant het lijvige document, kompleet met 51 kaartjes, weegt zwaar op de hand en dankt zijn volume zeker niet uitsluitend aan het materiaal, waarop men het heeft laten vermenigvuldigen. Het ver drag zelf valt in vijf delen uiteen, te weten: 1) grensverdrag, 2). het Eems- Dollardverdrag met bijbehorende brief wisseling, 3). het financiële verdrag, 4). de Rijnvaartovereenkomst met geheime briefwisseling, 5). de oorlogsgravenover- eenkomst. Om met het eerste, en gecompliceerd ste onderdeel te beginnen: de oostgrens bij Elten, Tudderen en Dinxperloo zal, behoudens enkele wijzigingen, zijn voor oorlogse loop weer krijgen. In het ge bied van Elten zal, om een voorbeeld te noemen, een stukje bosgebied van 113 ha. definitief bij Nederland worden ge voegd. Zes van de in 1949 uitgevoerde grens correcties blijven geheel gehandhaafd, terwyl in negen gebieden de definitieve grens zowel van de vooroorlogse als die van 1949 zal afwijken. Het gebied Beek- Wyler byv. - een van de grote struikel blokken bij de onderhandelingen - zal voor het grootste deel Nederlands blij ven. In noordoost-Groningen is verder een grens ontworpen op basis van de plannen voor rectificatie van de Wester- woldse Aa. ZEVENDUIZEND DUITSERS „HEIM INS REICH" Het verdrag bevat tenslotte nog 20 kleine wijzigingen, die geen verband houden met de in 1949 uitgevoerde grenscorrecties, maar die zuiver zijn be doeld om bepaalde ongewenste toestan den uit de weg te ruimen. In totaal zul len, naar wij van welingelichte zijde ver nemen, ongeveer 7000 Duitsers „heim ins Reich" keren. Als alle grenswijzigingen zijn uitgevoerd, zal het Nederlandse grondgebied, in vergelijking met dat van voor de oorlog, toch nog 540 ha. groter zijn geworden. GRENSRIVIEREN In het verdrag is ook een regeling ge troffen voor het probleem van de grens overschrijdende rivieren en beken. In totaal zijn er in het oosten van het land ruim 30 grenswateren, die regelmatig door overstromingen en zandinvloeiingen worden bezocht. De zandplagen, speciaal in het gebied van de Schipbeek, kunnen soms voor honderdduizenden guldens schade veroorzaken. Een ander, niet minder lastig, probleem wordt gevormd door het riviertje de Dinkel, een zijtak van de Vecht, dat sterk vervuild water uit Duits gebied afvoert. Om aan deze vraagstukken, die vooral voor Overijssel en de achterhoek van belang zijn, het hoofd te kunnen bieden, zal men overgaan tot de instelling van een permanente grenswaterencommissie, die tot taak zal hebben het overleg over Ruim zeventig handtekeningen De ministers Luns en Von Brcn- tano en hun voornaamste mede werkers, Van Houten en Lahr, hebben vanmiddag 18 maal hun handtekening onder het Duits-Ne derlandse ontwerp-verdrag ge plaatst, zodat het document met in totaal 72 handtekeningen is ge sierd. In Den Haag verwacht men overigens, dat do gehele ratifica tie-procedure nog wel een jaar in beslag zal nemen. alle problemen te voeren en het directe contact in de lokale subcommissies te stimuleren. Ingeval er geen overeen stemming wordt bereikt, zullen beide re geringen overleg plegen en kan - indien ook het regeringsoverleg niet tot resul taat leidt - een beroep op een arbitrage commissie worden gedaan. Wat de grenslanderijen betreft: de landerijen, die nog in handen van de staat zijn, zullen aan de „Deutsche Bauernsiedlung GMBH" worden ver kocht. Hetzelfde, zal het geval zijn met een aantal percelen, die door het Be heersinstituut aan de provincie Gronin gen zijn overgedragen. De grenslande rijen, die in particuliere handen zijn geraakt, komen echter niet voor terug- In de kleuterscholen is de jeugd druk bezig zich voor te bereiden op Palmpasen. Hr. Ms. fregat „Evertsen" is gisteren van een reis naar Nieuw- Guinea in Den Helder terugge keerd. De belangstelling op de kade was zeer groot. On t wapeningsoverleg zou voor een maand worden verdaagd In Westelyke kringen van de ontwa peningsconferentie tussen Oost en West te Genève verklaarde men na de bijeen komst van gisteren dat er geen vorde ringen waren gemaakt. Men is nog niet uit de impasse over de vraag hoe men tot de gedetailleerde besprekingen kan geraken. De Sovjetrussische afgevaar digde was teruggekeerd tot het bekende standpunt, dat de conferentie van de V.N. het mandaat had gekregen een plan voor de algemene en volledige ontwape ning uit te werken. Volgens de Sovjet unie beantwoordt haar voorstel daar aan. Intussen hebben de vertegenwoor digers van Oost en West eikaars plan nen als basis voor bespreking verwor pen. Men is nog niet verder gekomen. In gewoonlijk welingelichte kringen acht men het mogelijk dat de confe rentie aan het eind van de maand voor ongeveer vier weken zal worden ver daagd. Er zonden dan geen bijeenkom sten zijn tydens de duur van de topcon ferentie waarop de ontwapeningskwestie een belangrijk punt zal vormen. Atlas ontplofte Een intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type Atlas is gisteravond op de lanceerbasis Cape Canaveral in Florida by een lanoeerpoging ontploft. Er zou een nieuw besturingssysteem worden beproefd. De vorige proef met een Atlas is ook mislukt. Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Kou dere nacht met hier en daar mist. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke tot matige zuidwestelyke wind. (Opgemaakt te 1.15 uur) 9 APRIL Zon op: 5.53 uur; onder: 19.27 uur. Maan op: 16.43 uur; onder: 5.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.42 uur en 13.59 uur. Laagwater te 9.36 uur en 22.05 uur. (Dit blad bestaat alt 24 pagina's) verkoop in aanmerking, tenzij de Ne derlandse eigenaren hiertoe vrijwillig zouden overgaan. De Duitse delegatie heeft de Nederlandse regering indertijd weliswaar gevraagd om een zekere drang op de particuliere eigenaars uit te oefenen, maar de Nederlanders zyn daar - terecht - niet op ingegaan. In het verdrag is voorts een regeling getroffen voor de aanleg van de Rijks weg 12 (E 36), het z.g „hazepad", dat de Nederlandse havensteden Amsterdam en Rotterdam met het Roergebied moet verbinden. Nederland en Duitsland zul len er in de eerste plaats zorg voor dra gen dat voor eind 1961 de aansluiting Arnhem-Emmerik in gebruik kan wor den genomen. De Duitsers hebben ver der op zich genomen om het wegge deelte Oberhausen-Wesel voor eind 1961 en het weggedeelte Wesel-Emmerik voor 1 juli 1965 te voltooien.. Slot pag. 2 Advertentie Ontstellende ontdekking (Van onze Amsterdamse correspondent) In de woning van de hoofdinspecteur van politie J. Schipper (55) te Amsterdam-Oost is gistermorgen om kwart over acht het 17-jarig inwonend meisje Engeline Feenstra dood in bed aangetroffen. Het lichaam was geheel ontkleed en met dekens toegedekt. Op haar hals waren lichte onderhuidse bloeduitstortingen te zien. Aangenomen word dat het meisje is gewurgd. Een moord gepleegd in de woning van een politie-officier de heer Schipper is chef-recherche van het afdelingsbureau Marnixstraat veroorzaakte uiteraard grote opschudding in de gelederen van de politie. Gisteravond om half elf moest de chef van het bureau Lin- naeusstraat, commissaris W. T. G. A. Binnendijk echter erkennen, dat er nog geen enkele aanwijzing bestaat wie de moord heeft ge pleegd. Uiteraard is ook nog niets bekend over een motief. Wel zijn er sporen gevonden waaruit moet worden opgemaakt dat een man via een tuimelraam het huis is binnengedrongen. Hoofdinspecteur Schipper wiens vrouw enige tyd geleden is overleden, woont met zijn 22-jarige dochter in de stille Ter Gouwstraat nummer 16, dat deel uitmaakt van een na de oorlog gebouwd wykje tussen twee spoordijken op hon derd meter afstand van het Muiderpoort station. Mej. Schipper werkt als telefo niste by de PTT in de hoofdstad waar zij Engelina Feenstra, dochter van een accountant in Leeuwarden, leerde ken nen. Op 30 maart j.l. werd overeengeko men dat mej. Feenstra die in Amsterdam op kamers woonde haar intrek zou ne men in het huis van de hoofdinspecteur. Gebleken is dat deze wijziging van woon adres niet by het bevolkingsregister is aangegeven. Verhuizingen dienen in Amsterdam binnen vyf dagen te worden gemeld. GRUWELIJKE VONDST Engelina Feenstra had woensdagavond dienst tot 24.00 uur, aangenomen wordt dat zij onmiddellyk naar de Ter Gouw straat is gegaan. De hoofdinspecteur en zyn dochter sliepen toen reeds en heb ben haar niet naar bed horen gaan. De kamer van mej. Feenstra grenst niet aan de andere slaapkamers. Gistermor gen om kwart over acht klopte mej. Schipper op de deur van de kamer van haar vriendin. Zy kreeg geen ant woord. Toen zy tenslotte de kamer bin nen ging deed zij de gruwelyke vondst, waarvan haar vader even later de po litie in kennis stelde. Het raam van de kamer stond open. Uit de onderzoekingen van de dactylo- scopische dienst is komen vast te staan dat iemand door dit raam moet zyn ge klommen. Buiten in de tuin waren geen voetsporen meer te vinden. Het is niet uitgesloten dat deze door de lichte regen van de nacht zijn uitgewist. De kamer van het slachtoffer toonde geen sporen van geweld. In het rustige buurtje droeg men aan vankelijk geen kennis van de gruwelijke gebeurtenis. De komst van enkele politie auto's en het gedrag van rechercheurs bij het raam en in de tuin deden ver moeden dat er van een inbraakje sprake was. Maar geleidelyk aan werd het dui- delyk dat het om iets ernstigers ging. GEEN VERDENKING Commissaris Binnendyk heeft uit drukkelijk verzekerd dat er geen en kele verdenking rust op hoofdinspec teur Schipper en diens dochter. De hoofdinspecteur heeft zich de gehele dag ter beschikking gehouden, doch omdat het hier een zaak van een huis genoot betreft is hy niet bij het onder zoek ingeschakeld. Vannacht heeft hy weer in zyn woning geslapen. Dr. J. Zeldenrusl. heeft gisteren in de namiddag het stoffelijk overschot on derzocht. Over de resultaten van dit onderzoek dat in opdracht van de Jus titie werd gevoerd kon de politie nog geen mededelingen doen. Commissaris Binnendijk zei ons gisteravond nog niet te weten op welk tijdstip de moord heeft plaatsgehad. De aanwijzingen waarover de politie beschikte, wezen nog niet in de richting van een bepaald per soon. De ouders van het slachtoffer (mej. Feenstra zou over enkele weken 18 jaar zijn geworden) konden eerst gistermid dag omstreeks 4 uur worden bereikt. Zy hebben zich onverwijld naar Amsterdam begeven. Weer manifestaties van Franse boeren Ditmaal werden hooivorken en vlegels thuisgelaten (Van onze Parijse correspondent) Naar officiële schatting hebben ruim 100.000 Franse boeren giste ren in 18 verschillende steden op nieuw hun ontevredenheid betuigd met de landbouwpolitiek van de regering. In tegenstelling met vo rige manifestaties konden nu ech ter ernstige incidenten vermeden worden. Alleen in Sens in het de partement van de Yonne moest de politie optreden om enkele duizen den al te opgewonden boeren van het plein voor het stadhuis te ver drijven. Kort voor de demonstra ties begonnen had het bestuur van de machtige boerenfederatie de le den verzocht als argumenten voor hun actie de hooivorken en dors vlegels dit keer nog maar thuis te laten. De voorzitter van de F.N.S.E.A., de Federatie van Franse Boeren, Coureau, had zich naar Tours begeven, waar hy 20.000 volgelingen toesprak. Coureau noemde de concessies, die de regering met haar prijsgaranties voor land- bouwprodukten had gedaan, volstrekt onvoldoende en hy eiste een eigen handvest voor de Franse boerenstand. Tot een directe actie in de vorm van een opmars naar Parijs of ver sperringen van de wegen riep Coureau zyn volgelingen echter toch nog niet op omdat hy de regering eerst de kans wilde geven hy de rentree van het parlement na Pasen haar plannen con creter te onthullen en toe te lichten. Doch begraven is de strydbyi tussen de boeren en de regering intussen zeker nog evenmin.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1