Vogeldiefstal Avifauna tocli niet helemaal daad van dierenliefde MODERNE VERLOVINGSRINGEN VAN KAMPENHOUT Haagse rechtbank eist vier en acht maanden celstraf OP 27 MEI EERSTE HARING IN ONS LAND VERWACHT GISTEREN IN NJANGA VELE „TERRORISTEN" OPGEPAKT Jfïc JTlMarid PINDAKAAS Adres over goedkope dakpannen Dubbele stuks aanbieding Eten van veel haring kan tot darm - on tsteking leiden JACK DIXON REGISSEERDE TV-SPELEN IN ENGELAND Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 april 1960 Zesde blad no. 30021 (Van onze Haagse redactie) Een 22-jarige opperman en een 29-jarige monteur, beiden uit Den Haag, hadden zich gistermiddag voor de Haagse rechtbank te verant woorden terzake van diefstal van een parkiet en een papegaai uit het Vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn. Het betrof twee zeer zeldzame en kostbare vogels. De parkiet was ongeveer f. 350 waard. De eigenlijke diefstallen waren gepleegd door de jeugdige opper man. Hij was het, die de kooien was binnengegaan en de vogels had gegrepen. Op 24 januari de parkiet en een week later de papegaai. De monteur had telkens op de uitkijk gestaan en had gezorgd voor vervoer, door zijn auto beschikbaar te stellen. Nog diefstallen op te helderen Beide jongemannen draaiden gister middag voor de rechtbank aanvanke lijk een beetje om de feiten heen. „We waren alleen maar naar Avifauna ge gaan om te kijken, als vogelliefheb bers" ,zei de opperman eerst. ,,Ja, en toen vonden we dat die vogels daar helemaal niet lekker zaten, in die open kooien tussen sneeuw en ijs, helemaal zonder nachtverblijf", zei de monteur. Dierenliefde ,,Dus het was een daad van dieren liefde. Dit argument klinkt niet erg op recht. Meen je dat nou werkelijk?" vroeg de president. ,,Nee, edelachtbare", antwoordde de monteur eerlijk. De opperman gaf ver volgens toe, dat hij de waarde van de parkiet in een catalogus had opge zocht. Hij had het vogeltje vervolgens voor f. 60.aan een kennis verkocht. Met de papegaai kwam het zover niet. Een paar uur na de diefstal was de politie al bij de monteur. Een arg wanende voorbijganger had bij Avi fauna het nummer van zijn auto geno teerd. De monteur gaf de politie niet het ware adres van de opperman op en ging toen gauw zyn vriend waarschu wen. De papegaai werd aan kennissen in bewaring gegeven. Doch die wisten ook geen raad met het gestolen dier, dat van hand tot hand ging en ten slotte door iemand in een trein op het Staatsspoor in Den Haag werd gezet (in een kartonnen doos), waarna men de politie anoniem hiervan op de hoogte bracht. Ook vroeger? Do officier van Justitie, mr. De Lint, informeerde ter zitting nog eens bij de verdachten of die nou echt niet ook aansprakelijk zijn geweest voor vroe ger gepleegde vogeldiefstallen in Avi fauna. Beide verdachten ontkenden dit. „Terwijl wij in voorarrest zaten is er weer een diefstal gepleegd", zei de op perman. Toen de president hiervan nog niet bleek te weten, toonfe hij een kranteknipsel, waarin stond dat zon dag jl. een parkiet er ter waarde van f. 800.is ontvreemd. (Zoals wij maandag meldden. - Red). ..Goed, ik wil dan wel aannemen dat jullie die vroegere diefstallen niet hebt gepleegd, maar anderzijds blijkt hier uit wel weer dat hiertegen dus ernstig moet worden opgetreden", reageerde de officier. Hij eiste tegen de opperman een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en tegen de monteur een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan de helft voor waardelijk. Mr. R. A. Vos en mr. P. C. Klomp bepleitten clementie voor hun respec tievelijke cliënten, waarna de recht bank het vonnis bepaalde op 21 april. De Nederlandse haring-drijfnetvloot, die in vorige jaren altijd in twee groepen in mei ter haringvisserij ging. zal dit jaar in een grote groep van ruim 200 schepen uit IJmuiden. Katwijk. Scheveningen en Vlaar- dingen naar de visgronden vertrekken om de jacht op de Hollandse Nieuwe te beginnen. De krachtige en snelvarende treiters komen niet aan de jagerij te pas. zodat de strijd om de eerste maatjes aan land te brengen, zich als in vroeger jaren zal afspelen tussen de motor- en stoomloggers die met drijfnetten vissen. De loggervloot zal maandag 23 mei, 's middags om twaalf uur, van IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen zee kie zen. De treilervloot gaat pas enige dagen later ter haringvisserij. Ter gelegenheid van het uitvaren van de vloot wordt in de drie vissersplaatsen weer vlaggetjesdag gehouden. Het lan delijke accent van de viering van deze dag valt op IJmuiden, waar de commis sie „Vlaggetjesdag" gistermiddag op een persconferentie heeft bekend gemaakt hoe het programma eruit ziet. In Johannesburg en Durban honderden in de rij voor een nieniv persoonsbetvijs Gisteren zijn in de „lokasie" Njanga, bij Kaapstad, 1525 negers aangehouden, die geen gevolg hadden gegeven aan het bevel het werk te hervatten. Na te zijn ondervraagd, werden allen op 162 na weer vrijgelaten. Bij huiszoekingen in Njanga, da tals de voornaamste ver zetshaard wordt beschouwd, zijn zakken vol wapens in beslag geno men. Vuurwapens zijn echter niet gevonden. Gisteren, kort na het middaguur, vertrokken de laatste militairen en politiemannen, die aan de razzia's hadden deelgenomen. In het dorp patrouilleren echter nog kleine groepen politiemannen. „Die Burger" pleit voor positieve daden Terwijl de vloot vlagt en 's avonds verlicht aan de kade ligt, zullen vele ge nodigden, onder wie de minister van Landbouw en Visserij en de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, worden ontvangen op het raadhuis te Velsen. Door IJmuiden zal vervolgens de op tocht „Van vleet tot eet" trekken, waar in de verscheidene aspecten van de ha ringvisserij door ruim 2000 leden van IJmuidense verenigingen worden uitge beeld. Ook de Oratorium vereniging van Spakenburg, de Markense dansgroep van Sijtje Boes en verschillende mu ziekkorpsen werken aan de optocht en het verdere gedeelte van het vlaggetjes dagprogramma mee. Nadat de optocht bij de haven zal zijn aangekomen, worden de wimpels gehe sen op de schepen, die vorig jaar het best verzorgde visserijprodukt hebben aangevoerd. Daarna volgt een folkloris tische demonstratie onder de titel „Bin nenzee groot buitenzee". 's Avonds verzorgt de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden" op het Stationsplein een bewegingsfantasie rond boetsters in het wantveld. Het tweede gedeelte van het programma wordt door de IJmuider Harmonie ver zorgd. In de IJmuidense haven zullen op za terdag 21 en zondag 22 mei niet alleen de vijftig loggers gepavoiseerd liggen, De plaatsvervangend commissaris van politie in Kaapstad, Terblanche, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de gecombineerde actie van po litie en militairen uitgevoerd werd zon der incidentè-n. Er werd geen verzet ge pleegd. „De Dolitie slaagde erin op en kele uitzonderingen na, de agitators, ter roristen en gangsters die zij wilde arres teren, op te rollen". „De actie werd al leen in het belang van de vredelieven de inwoners van Njanga, die onder ter reur leefden, ondernomen". In Langa, «o zei hij, schijnt de toe stand weer normaal te zijn zodat het mi litaire kordon is teruggetrokken. Er zijn daar echter nog vele „terroristen en in- timidanten". Mocht de terugtrekking van liet kordon toeneming van de ter reur tot gevolg hebben, dan zullen de autoriteiten hiet aarzelen de stad weer af te grendelen, aldus Terblanche. Ruim 200 negers stonden gisteren in Johannesburg in de rij om een nieuw persoonsbewijs te vragen. Bijna allen zeiden dat „tsotsis" (gangsters) hun pas hadden verbrand. Een nieuwe pas kost tien gulden. In Durban zag men het zelfde beeld. Na de zuiveringsactie in het neger dorp S. J. Srfiith bij Durban zijn circa tweehonderd negers aan overtredingen schuldig bevonden. De ouderen werden veroordeeld tbt vijftig gulden boete of dertig dagen gevangenisstraf. De jonge ren werden Veroordeeld tot vier slagen met een dun riet. Voorts werden twee negers tot resp. driehonderd gulden boe te of vier maanden gevangenisstraf en tweehonderd gulden of vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het bezit van gevaarlijke wapens. Het te Johannesburg verschijnende Engelstalige blad „Star" maakt melding van besprekingen tussen leiders van in dustrie en handel, met het doel de rege ring te polsen over de mogelijkheid om de passen van negers te vervangen door identiteitskaarten zoals die welke de blanken bij zica hebben. Opmerkelijke uitlating van regeringsgezind blad „Die Burger" een vooraanstaand rege ringsgezind blad, schreef gisteren in een hoofdartikel dat „het woord apartheid onherstelbaar tot droefheid geleid heeft" Het blad zei dat de buitenlandse be trekkingen op vele politieke, commer ciële en culture'terreinen in acuut ge vaar zijn. „Wij moeten aan eerlijk me nende buitenlanders redenen geven om zich aan onze zijde te scharen. Als wij dit niet kunnen met onze binnenlandse politiek moeten wij uitzien naar een blij vende 6tatus als de verschoppeling van de wereld". „Zuid-Afrika is reeds schul dig bevonden en veroordeeld door het overgrote deel van de openbare mening overzee". Volgens het blad kan een verbetering In het klimaat van de wereldopinie slechts worden gezocht in positieve daden en in het vermijden als de pest van alles wat als zuiver negatief zou kunnen worden opgevat. De volksvertegenwoordiging in Kaap stad heeft gisteren in tweede lezing een wetsontwerp goedgekeurd, dat instelling van een Bantoe-raad bij de Zuidafri- kaanse radio-omroep beoogt. De minis ter van PTT, Hertzog, zei dat de radio programma's tot dusver vrijwel uitslui tend op de blanken waren ingesteld. In de toekomst zullen de programma's voor negers worden uitgebreid. De genoemde raad zal volgens minister Hertzog voor lopig slechts uit blanken bestaan, om dat een gemengde raad tegen de poli tiek van de regering indruist. Uit ne gers bestaande raden van advies zou den evenwel de raad van Bantoe-pro gramma's aanbevelingen kunnen doen. Mogelijk zou de gehele dienst later door negers worden geleid. Haarlemmerstraat 125-127 Nieuw organisatie van onderwijzers Te Den Haag is een nieuwe onderwij zersvereniging opgericht, de „Vrije Ver eniging voor Nederlandse Onderwijzers" (VVNO). De nieuwe organisatie heeft zich aan gesloten bij de Alg:emene Onderwijs Federatie en zal in dit federatieve ver band samenwerken met de Vereniging van Hoofden van Scholen, de Vereniging van Handwerkonderwijzeressen en de Ned. Ver. van Kleuterleidsters. De VVNO staat open voor alle Neder landse onderwijzers «essen) en zal even als haar partners in de AOF zich strikt afzijdig houden van welke politieke richting dan ook. in kwaliteit de BAAS Schoonheidscommissie wijst siieldakpan af (Van onze Haagse correspondent) De heer A. J. van der Toorn, initia tiefnemer voor de bouw van goedkope zevenkamerwoningen voor ambtenaren en particulieren in de Wijk Maria- hoeve te Den Haag heeft zich met een nota tot de Haagse gemeenteraad ge wend over een kwestie met de schoon heidscommissie inzake de dakpannen voor deze huizen. Hoewel B. en W. het op prijs stellen, dat de heer Van der Toorn in staat is ingezetenen van Den Haag op een zo voordelig mogelijke wijze aan woningen te helpen, willen zjj op advies van de schoonheidscom missie toch niet dat er z.g. „sneldek- pannen" op deze huizen komen, die het mogelijk maken, per dak f 100 uit te sparen. Voor de 62 huizen, die dezer dagen onder de kap kwamen, scheelt dat f 6.200.De bezwaren tegen de snel- dekpannen betreffen, aldus B. en W., de kleur en de structuur van dit ma teriaal. In zijn nota aan de gemeenteraad deze dakpannen. weerlegt de heer Van der Toorn met een lange reeks feiten de bezwaren, die men tegen zijn sneldekpannen heeft. Hij vraagt zich af, waarom de schoon heidscommissie iets tegen dakpannen heeft die over de hele wereld reeds met veel succes worden gebruikt. In En geland worden reeds meer sneldek- dan keramische pannen gebruikt. De jaarproduktie in Duitsland bedraagt momenteel 135 miljoen stuks. De pannen liggen in meer dan hon derd Nederlandse gemeenten op de da ken en geen enkele schoonheidscom missie heeft er ooit aanmerkingen op gemaakt. Aangezien de Haagse schoon heidscommissie heeft geweigerd kleuren foto's en dia's van met sneldekpannen bedekte daken te bekijken, terwijl zij ook de toepassing van deze pannen in de parktijk niet kent. verzoekt de heer Van der Toorn de gemeenteraad, na bezich tiging van dit soort daken, alsnog ak koord te gaan met de toepassing van Ter welkome aanvulling van Uw voorjaarsgarderobe 1 Overhemden uni wit - in degelijke poplin, sanfor of no-iron 9.90 Weekenders in prachtige uni tinten en structuur-weefsel, no-iron 9Q per 2 stuks 17 Geldig t/m 16 april 1960 Naar aanleiding van publikaties over een darmaandoening bij de mens ver oorzaakt door een worm. welke in ha ring voorkomt, deelt de directeur-gene raal van de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam, het volgende mede: maar ook het hospitaalkerkschip ,De Hoop" en een politiekruiser van de Ko ninklijke Marine. De vloot vertrekt 23 mei naar zee. In de middag van 25 mei zal voor het eerst aan schot worden ge gaan. In de ochtend van 26 mei begint de jagerij naar de dichtstbijzijnde ha ven. Op 27 mei kan de eerste haring in Nederland worden verwacht. Het is gebleken dat in een tijdvak van vijf jaren twaalf gevallen van aandoe ningen zijn geconstateerd. Bij een voor lopig bij het Rijksinstituut voor Volks gezondheid ingesteld onderzoek bleek, dat het nog niet mogelijk is om nauw keurig vast te stellen onder welke om standigheden de geconstateerde afwij kingen zijn ontstaan en welke de maat regelen ter voorkoming van deze ziekte kunnen zijn. Er zijn aanwijzingen dat de hoeveelheid geconsümeerde haringen (tot 20 of meer per dag) een rol kan spelen. Een aantal vragen moet nog worden opgelost, voordat men zich een juist oordeel over deze aangelegenheid kan vormen. Allereerst de vraag, wat de oorzaak is van het feit, dat slechts twaalf ziektegevallen werden geconsta teerd in een tijdvak, waarin in Neder land 800 miljoen haringen zijn gecon sumeerd. Voorts dat elf van de twaalf ziektege vallen in Rotterdam of omgeving voor kwamen. terwijl in andere havenplaat sen en bij vissers geen gevallen zijn ge constateerd. Onderzocht dient voorts te worden of de soort haring van invloed is, namelijk jonge, kleine haring of grote oudere ha ring, dan wel rauw lichtgezouten haring of sterker gezouten haring. Een nader onderzoek naar de samenhang tussen de besmetting van haring en ziektever schijnselen bij de mens is thans nog gaande. Er bestaat inmiddels, gezien het zeer zeldzaam voorkomen van afwijkin gen, zeker geen aanleiding om op grond van de nu bekende gegevens een nor maal gebruik van haring te ontraden. Bijzonder samenspel van ervaren krachten De V.P.R.O.-televisieregisseur Jack Dixon is na een verblijf van twee maanden in Engeland, waar hij enkele stukken voor de commerciële televisie heeft geregisseerd, in ons land terug gekeerd. Dixon heeft zijn introductie in Enge land te danken gehad aan Dennis Vance, de bekende Engelse film-, to neel- en t.v.-regisseur, die het t.v.-spel „All my sons" zag, zoals het destijds door de V.P.R.O. werd uitgezonden. In 1958 bereikte Jack de eerste uit nodiging als gastregisseur voor de A B C. op te treden. Een goede „pers" was voor deze commerciële tv-maatschappij aan leiding in 1959 de uitnodiging te her halen en dit jaar wederom haar stu dio's voor Jack open te stellen. Het lijkt heel eenvoudig: uitnodiging, succes, uit nodiging, succes, uitnodiging, succes... Maar de Engelse wetgeving denkt daar anders over. Een werkvergunning voor buitenlanders wordt slechts node afge geven. Uitzondering op de regel vond in dit geval haar oorzaak in het feit, dat het hier tv-spelen betrof, die speelden op „het vastelandof door schrijvers van het „continent" in Engeland waren geïmporteerd. Goede pers In het licht van deze bepaling, was het dus nog geen schokkend nieuws voor de Engelse tv-regisseurs, dat Jack Dixon regisseur werd van „Guardian Angel", een spel van de Fransman Alfred Sa- voir, waarin top-acteurs als Keith Michell, Maggy Smith en Fenella Fiel ding de hoofdrollen bezetten, hetgeen voor de V.PR.O.-regieleider een stimu lans was om er een goede uitzending van te maken. Tv-critici staken de volgende dag hun complimentjes dan ook niet onder stoe len of banken. „The Times", „Daily Telegraph", „The Stage", kortom de „pers" die Jack kreeg was onverdeeld gunstig. Ook de A.B.C. was gunstig ge stemd en ondernam een poging Dixon als regisseur voor een aflevering van de serie tv-spelen „Inside Story" te enga geren, waartoe na enige aandrang door de betreffende autoriteiten zowaar een werkvergunning werd gegeven. Gisteren is in Amsterdam de laatste Paasveetentoonstelling ge houden, waar het beste vee uit het gehele land voor de eindkeuring bijeen kwam. Na veel wikken en wegen werd deze koe uit Oss tot kampioen uitgeroepen. centrale figuren zijn, om wie zich het verhaal van Ted Willis afspeelt Dixon heeft de aflevering ,A song for a sparrow" in deze serie met veel ge noegen geregisseerd en hij zal ongetwij feld binnenkort weer sterk aan zijn er varingen in Manchester waar dit stuk werd opgenomen herinnerd wor den. wanneer onder zijn regie door de VPRO. het tv-spel „Strictly for the Sparrows" van dezelfde schrijver zal worden uitgezonden. Wat het leven en werken in Engeland betreft is Jack Dixon erg enthousiast. De tv is daar de kinderschoenen ontgroeid en wordt als een zelfstandig medium beschouwd, dat zich leent voor eigen kunstuitingen. Voor de acteurs betekent het geen bij verdienste, wanneer zij voor de camera's staan. Zij studeren met toewijding hun rol in voor de uitzending, die zij als een volwaardige presentatie van 'tstuk be schouwen en spelen met net zoveel ent housiasme als op de planken in de Schouwburg. Specialisatie De foto van Jack Dixon werd ge maakt, toen hij kortgeleden aan wijzingen gaf voor een scène van het televisiespel „Hoog is de hemel". Veel genoegen „Inside Story" laat de Engelse tv- kijkers iedere week genieten van het wel en wee achter de muren van een blok flats. Een dorpje op zichzelf, waarin flatmanager, secretaresse en een Ier de Opvallend in de Engelse televisiewe reld is het feit, dat men streeft naar specialisatie en zo heeft een regisseur daar de beschikking over vele deskun digen. die het werken vereenvoudigen en perfectioneren. Jack Dixon kon bij de voorbereidingen van deze twee tv- spelen dan ook permanent beschikken over twee script-girls, produktiemanager, floormanager en studiomanager, die tijdens de besprekingen en repetities allen steeds present waren. Ook de man of vrouw van het make-up-departe- ment was reeds tijdig aanwezig om de acteurs in het spel gade te slaan. Tijdens de twee dagen, dat in de stu dio gerepeteerd wordt, is hij of zij van de partij om de acteurs te schminken. De eerste cameraman hanteert hier niet slechts de camera, maar geeft aanwij zingen. En tenslotte een „casting-direc tor", die alle talenten kent, de hono raria van de acteurs regelt en boven dien op de hoogte is van de werkzaam heden, die zij onder handen hebben. Deze belangrijke figuur adviseert, con tracteert en regelt met de regisseur, wie voor de rolbezetting in aanmerking komen. Ook deze man is het, die de „stands-in" aantrekt, acteurs die tij dens de repetities de rollen van de top acteurs spelen welke laatsten door mid del van een uitgewerkt script het stuk voor de camera brengen. Het is vooral dit bijzondere samenspel van ervaren krachten, waarvan Jack Dixon is ge charmeerd en als regisseur tot volle ontplooiing kon komen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17