Zuid-Afrika voelt zich een miskend bolwerk van christelijke beschaving Standhouden in de zwarte zee Georganiseerde zwarte opstand onwaarschijnlijk, druk van buiten en binnen dwingt evolutie af Margriet zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 april 1960 Vierde blad no. üuui.i (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Het ziet er naar uit, dat de drie miljoen blanken in de Unie en hun kleur- genoten uit Afrika, die zjj met open armen in hun belegerde veste ontvangen, van zins zijn aan Kaap de Goede Hoop stand te houden als een blank bolwerk in een zwarte zee. De miskenning van hun positie als „verdedigers der christe lijke beschaving van het Westen" stijft hen in de glorie van wat zij als hun missie zien. Bitter, uitdagend of met de superieure glimlach van kenners van het echte Afrika" reageren zij op buitenlandse kritiek. Macmillan is voor hen al een soort langharige progressief, bezig aan uitverkoop van de christe lijke beschaving aan het bolsjewisme. Opgelucht begroeten zij de schaarse be wijzen van medeleven: Montgomery, die met geen enkele zwarte leider sprak omdat die, naar hij zei, allemaal verbannen waren is voor hen een held sinds hij de apartheid prees. In woeste termen veroordelen zij de boycot van Zuidafrikaanse produkten en zeggen zich te goed te achten om repressailles te nemen. Hetgeen enigszins bezijden de waarheid lijkt: de K.L.M., die onderhandelde over uitbreiding van haar landingsrechten in Johannesburg, kreeg nul op het rekest, nadat de Neder landse regering in de V.N., hoewel zij zich onthield van stemming, zich tegen de apartheid had uitgesproken. Dit jongetje heeft een lange weg te gaan: met zijn petroleumblik- gitaar en een liedje is het op mars naar een nieuwe toekomst. Druk van buiten en Op hiet Afrikaanse plan zullen zich ook nieuwe moeilijkheden voordoen. Zuid- Afrika kan zioh niet isoleren van het continent waar het deel van uitmaakt: het zal met de nieuwe Afrikaanse staten diplomatieke en economische betrekkin gen moeten onderhouden. Het wordt weliswaar van die staten nog gescheiden nen overnemen. Hierdoor zullen in het bijzonder de Stoomvaartmij. „Nederland", de Kon. Rott. Lloyd en de Java China Paketvaart worden getroffen, die het vrachtvervoer onderhouden tussen Indonesië en havens in Europa en Amerika, alsook een maatschappij, die de verbinding met Japan onderhoudt. De eerstgenoemde twee maatschap pijen vervoerden het afgelopen jaar iets meer dan de helft van de totale Indonesische export van 420.000 ton naar Europa en Amerika. De rest werd voor het merendeel vervoerd door een Britse maatschappij. De Nederlandse maatschappijen heb ben ook schepen met passagiersaccom modatie. waaronder twee die wereld reizen maken. Indonesië zou ook deze schepen kunnen uitschakelen. Indonesië zou de Nederlandse maat schappijen kunnen treffen door de Ne derlandse schepen de toegang tot In donesische havens te verbieden en uit voervergunningen aan handelaren te weigeren die gebruik willen maken van Nederlandse schepen. Ook zouden invoervergunningen kunnen worden ge weigerd voor goederen die met Neder- landsche schepen worden aangevoerd. door een bufferzone, de Portugese kolo nies Angola en Zuidoost-Afrika alsmede de Centra alafrikaanse Federatie (Noord en Zuid-Rhodesia en Njassaland), maar ook in die federatie verschijnen er teke nen aan de wand. De nieuwe wet op de vakverenigingen opent er de deur voor verdergaande gelijkstelling van blank en zwart. Zeker oogt de blanke bevolking in Zuid-Rhodesia naar de Unde. Maar zal zij Zuid-Rhodesia bij de Uuie kun nen inlijven zonder buitenlandse inter ventie uit te lokken?. spanning van binnen Zoals de druk van buiten toeneemt, zo zal ook de druk van binnen stijgen. Geen georganiseerde revolte, maar wel de spontane plaatselijke explosies in de ..lokasies" én in de reservaten, zoals die afgelopen jaar in Cato Manor, Paarl, Windhoek, Kaapstad, in Sekoekoeinland en Zeerust voorkwamen. De zwarte vak bonden groeien traag, maar zij groeien, beginnen de zwarte opwaartse druk te kanaliseren. Aangemoedigd door de ont wikkeling in de rest van het continent zal de zwarte bevolking tenslotte ook on gewapende vormen ran actie vinden: boycots, burgerlijke ongehoorzaamheid, stakingen, lijdelijk verzet. In de muur van de blanke bevolking zelf, beginnen, zoals ik al eerder be schreef, de eerste scheuren te komen: twijfel, economische overwegingen, af keer. Zij raken voorlopig een minder heid, het is onwaarschijnlijk dat die in de blanke stembussen ooit een meerder heid zal worden. Die minderheid krijgt pas een kans, wanneer onder dwang der gebeurtenissen in Zuid-Afrika de ver nieuwing der inzichten tot stand zal ko men, waartoe de blanke bevolking niet vrijwillig bereid is. Die onvermijdelijke dwang der gebeurtenissen gaat, waar het gewelddadig uitdrijven der drie miljoen blanken even onmogelijk is als het op den duur onder de knie houden van 12 miljoen niet-blanken, onvermijdelijk via een lange en pijnlijke weg naar één of andere vorm van samenleving van blank, zwart en bruin, niet noodzakelijk naar een totale vermenging, wel naar uiteindelijke gelijkgereehtigheid. Kerkelijk Leven NED. I1ERV. KERK Beroepen door de Gen. Synode als pred. voor bultengew. werkz. (secr. byzondere werkz. verbonden aan het secretariaat Generaal der Ned Herv. Kerk) W. Dijck- meester te Middelburg Idem als secr. van de Raad voor de arbeid der verbrei ding van het Evangelie en Directeur van het Instituut Kerk en Wereld dr. A. Th. van Leeuwen, voorheen zendingspredikant wonend te Driebergen. Aangenomen naar Baarn (Ned. Prot. Bond) F. H. van Aalst te Assen. Benoemd tot hulppred. te Win terswijk E. M. Roebers, catecheet-pasto raal medewerker aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Kootwljkerbroek G. J. van den Pol, kand. te Nykerk. CHR. GEREF. KERKEN daverende verrassing OPGETOGEN is men over het "TWEN"-costuum. Geen wonder, want in kwaliteit, coupe en af werking zal men zijn gelijke niet gauw vinden. Wil Indonesië onze Hef is alsof er een pot met Oostindische inkt op omgevallen is, zo snel kleurt de kaart van Afrika zich zwart. Na Ghana, Guinea en Kame roen krijgen Kongo, Nigeria, de Mali en een hele reeks Franse gebieden dit jaar hun onafhanke lijkheid. Brits Oost-Afrika is op weg, de blanke kolonisten die als koningen op de hoogvlakten leefden, zien nu in Kenia en Tanganjika zwarte ministers boven zich. Het gaat met angstwek kende snelheid: vijf jaar geleden toen in Nairobi Tom Mboya in mijn hotel op de lunch genodigd had, zeiden de twintig Engelsen, die aan de bar zaten: „Wie is die smerige nikker?" En zij troep ten verontwaardigd de zaal uit. Vandaag vragen zij dat niet meer. Als de 29-jarige Mboya, hun (VIL Slot) toekomstige premier, binnenkomt, ruimen zij be leefd een plaats voor hem in. Maar zo zij de zaal niet meer uitlopen, denken zij er wèl over om het land te verlaten. Waarheen? Het begin van de zuidwaartse stroom is en uit Kongo en Algerije, Kenia en Guinea trekken de eerste kolonisten naar de Unie van Zuid-Afrika, Belgen, Britten, Fran sen, mannen en vrouwen, die Afrika in het bloed hebben en voor wie de thuislanden in Europa te klein geworden zijn. Zij horen tot de vijf miljoen blanken, die in Afrika 200 miljoen zwarten tegen over zich zien. Zij voelen zich in de steek gelaten door het Europa, dat uit politieke en economische noodzaak die rekensom ook maakt en als uit komst verkrijgt: de 200 miljoen zijn onze vrienden. Oostduitse terreur tegen de boeren (Van onze correspondent in Bonn) Met verontwaardiging hebben de Westduitse regering en het parlement in Bonn van de terreur tegen de boeren in communistisch Oost-Duitsland verno men. Beide veroordelen deze onmense lijke actie ten sterkste, zo bleek dezer dagen uit een protest in de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn waarbij de minister voor Al-Duitse Zaken Lemmer en de vice-president van de Bondsdag prof. Carlo Schmid het woord voerden. Lemmer verklaarde, dat de Oostduitse communistische partij de SED vóór de topconferentie op 16 mei te Parijs de collectivering van de vrye boerenbedrij ven voltooid wil hebben. Zy wil openlyk en wel met terreur en onmenselijkheid deze boerenoorlog binnen enkele weken afsluiten. Prof. Schmid zei namens de Bondsdag, die ditmaal in volle eensge zindheid handelde, dat „aan de andere kant van het ijzeren gordijn een nieuwe boerenjacht ten einde gaat". Men poogt in Oost-Duitsland de men sen de basis van onafhankelijkheid te ontnemen, dat geschiedt met de arbei ders die een vakbond hebben die een staalsvakbond is. Dat geschiedt voorts met de middenstand en de laatste tijd met de boeren. Men wil in Oost-Duits land niets anders dan afhankelijke ar beidskrachten. In 1946 waren er volgens Schmid in Oost-Duitsland nog 608.000 particuliere landbouwbedrijven; op 31 maart jj. nog slechts 140.000; 90 pet. van alle particu liere bedrijven zyn inmiddels overgeno men door de staat, morgen zullen het er 100 pet. zijn.Dat is pure vernie tiging waaruit geen nieuw leven kan gedijen. Wat hier geschiedt, zo beslott Schmid. vervult ons met rouw, want cr sterft hier een belangrijke tak aan de boom van ons volk. lsnog scheepvaart weren Wat zou er eigenlijk moeten gebeuren Het opvallende is inmiddels, dat de appartheidspolutiek zelf, iedere verdedi ging ervan en iedere aanval erop, alle maal lijken uit te gaan van de vraag: „Wat zou er eigenlijk móéten gebeuren?" De vraag: „Wat zal er vermoedelijk ge beuren in de Unie?" raakt bedolven on der in feite niet ter zake doende argu menten omtrent het goed recht van de blanke bevolking of de onreohtvaardige behandeling der zwarten. De sombere veronderstelling, dat op een kwade dag alle blanken wakker worden, slingerend aan een boomtak, lijkt hoogst onwaarschijnlijk. De drie miljoen blan ken in de Unie beschikken over een uit stekend en zwaar bewapend leger en een inlichtingendienst die nauwkeurig op de hoogte is van wat er aan illegale activi teit onder de elf-en-half miljoen zwar ten. kleurlingen en Indiërs aan de gang is. Er is geen enkele aanwijzing, dat die binnen afzienbare tijd een goed-georga niseerde terreur-actie naar het model van het FLN of zelfs naar de Mau-Mau zou kunnen omvatten. De vrees dat de onafhankelykwordende zwarte staten st.aks expeditielegers naar de Unie zou den kunnen sturen, is voorlopig een fantoom. Een gewapende strijd om de macht tussen blank en zwart, een geor ganiseerde revolutie, lügt niet in het ver schiet. Aan het andere eind van de schaal van theoretische mogelijkheden ligt het volvoeren van de apartheidspoli tiek tot zijn eindpunt :de geografische splitsing van de Unie in een blank en een zwart Zuid-Afrika. Reeds eerder heb ik uiteengezet om welke politieke, eco nomische en sociale redenen de Bantoe- stans, zoals zij »u door de regering in uitzicht worden gseteld, een illusie zijn. Indonesië treft voorbereidingen om de Nederlandse scheepvaart uit te schakelen bij zijn overzeese han del. Volgens de Singapore-corres pondent van „The Times" heeft Indonesië al geïnformeerd bij an dere scheepvaartmaatschappijen in Singapore of die deze handel kun- Mogeüjkheid van evolutie Tussen die twee uitersten liggen dus de praktische mogelijkheden voor evo lutie van het Zuidafrikaanse probleem, een evolutie die eenvoudig onvermijde lijk is. want dat handhaving van de hui dige toestand langer dan een jaar of vijf hooguit tien, mogelijk is, gelooft ook geen Zuidafrikaan. Welke factoren zullen daar in meespelen? De buitenlandse druk zal toenemen. Niet alleen het Afro-Azia- tische en het communistische blok, ook het Westen tenzij op het Europese con tinent het fascisme zou herleven» zal zich in de komende vijf jaar resoluut te gen de Unie keren. Sentimenten van blank solidariteit vallen weg tegen ge voelens van afschuw over onrecht de zwarten aangedaan. Rest de rekensom van de 200 miljoen, die niet in de armen van het oostblok mogen worden gedre ven. Dit wordt een scherpe concurrentie. Die buitenlandse druk zal zich in de toekomst niet alleen manifesteren in woorden van afkeuring of speldeprik- boycots, veel scherpere sancties, veel al gemener boycots zijn te verwachten. Uit de reservaten en de nabu rige landen trekken Afrikanen naar ,,Goli", de goudstad Johan nesburg ,om er in de mijnen te werken. Het is niet alleen het weinige geld dat zij er verdienen, maar ook de ervaring van een nieuwe wereld, die hen te voet, per trein of zelfs per vliegtuig de lange weg doet gaan. Uit welke wereld zij kómen, tonen zij op zondag in hun dansen, waar blank Zuid- Afrika gefascineerd, maar ook een beetje huiverig, naar kijkt. Advertentie Daarom een prachtidee om juist nu, vlak voor Pasen, de voortreffelijke "TWEN "-JONG EN SCOSTUUMS, in prima kreukherstel lende kam- garens, moderne streep- en ruit- dessins, compleet met broekriem van dezelfde stof, aan te bieden, van 10-16 joor, ALS PAASVERRASSING, **10 75 ALLE MATEN LEIDEN Haarlemmerstraat 25 «OTTERDAM: Kane Hoograeel 11 Meeat tik. Goadserinpel Keteodi. Legedljk hk. Dotpnreg Wat-Kralakede SS f

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13