Tegenstelling onder Bantoes tussen „afrikanisme" en „gelijke rechten'" Wet bestrijding verontreiniging is thans dringend noodzakelijk What is in a name? Ontoereikende organisatie van de zwarte bevolking door de traagheid van de massa sfunc Nederland - (vuil)waterland Zuiveringsmaatregelen zullen circa 700 miljoen gaan vergen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 april 1960 Derde blad no. 30019 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) (VI) Johannesburg In het gerechtshof van Pretoria gaat een proces zijn vierde jaar in. Een proces waarvan de voormalige minister van Justitie» „Blackie" Swart (eens cowboy en filmfigurant in Hollywood, nu gouverneur-generaal van Zuid-Afrika) gezegd heeft: „Dit proces moet voortgaan» hoeveel miljoenen ponden het ook mag kosten". Het heet het hoogverraadsproces: dertig zwarte Indiase, gekleurde en blanke politieke leiders staan erin terecht, verdacht van deelneming aan een „wereldomspannende communistische samenzwering tot ge welddadige omverwerping van alle regeringen van landen waarin delen van de bevolking geen gelijke politieke en economische rechten hebben". Van de 156 oorspronkelijke verdachten, leiders van het (zwarte) Afrikaanse Nationale Congres, het (blanke) congres van Democraten, het Indiase Congres van Zuid-Afrika en de Organisatie van Zuidafrikaanse kleurlingen, die de inmiddels overleden openbare aanklager Oswald Pirow, een ex-nazi in december 1956 voor het spe ciale hof van drie rechters daagde, zijn er inmiddels 126 van rechts vervolging ontslagen. „Droog brandhout" Zelfs onder de ruime omschrijving van de Zuidafrikaanse wet tot onder drukking van het communisme, die zegt: „Communisme sluit iedere organisatie in, die tot doel heeft enigerlei politieke, of economische omwenteling in de Unie teweeg te brengen", kon men de aan klacht jegens hen niet staande houden. Maar voor de dertig anderen rijdt het speciale busje vijf keer per week van Johannesburg naar Pretoria. En daar luisteren zij, zoals zij al drie jaar heb ben gedaan naar het voorlezen van hun kranten-artikelen en het op een band recorder afspelen van hun speeches. Naar de woorden van de kleurling Alex la Gouma, die schreef„Zuid-Afrika ligt vol met droog brandhout. In aanmer king genomen hoe militant het volk is, zal het niet lang duren voordat de von ken van nu er de brand in jagen". De openbare aanklager zei, dat hij dit een nauwkeurige beschrijving vond van de huidige situatie in de Unie. Het merkwaardige is dat de Congres beweging, bestaande uit de bovenge noemde zwarte, bruine en blanke orga nisaties, Ghandi's principe van geweld loosheid in haar vaandel heeft geschre ven en dat principe in haar acties van boycot, lijdelijk verzet en burgerlijke on gehoorzaamheid heeft gehandhaafd. Zeker is, dat zij ten dele communistisch is geïnfiltreerd, maar even zeker wordt zij zij niet door de communisten gedo mineerd. Hetgeen de Zuidafrikaanse re gering er niet van heeft weerhouden niet-communisten als de christen-socia list, „chief" Albert Loethoeli, president van het ANC, professor Matthews en de advocaat Oliver Tambo met nog een tachtigtal andere voor jaren naar afge legen streken te verbannen of hun een verbod op te leggen vergaderingen bij te wonen en toe te spreken. Soortgelijke verbanningen hebben leiders van het met het ANC verbonden Zuidafrikaanse Vakbondscongres, zoals Elizabeth Mafe- keng getroffen. Dit lijken strenge maat regelen tegen een beweging, die er geenszins naar streeft de blanken uit Zuid-Afrika te stoten, maar wiens lei dend beginsel het is met geweldloze actie een multi-raciaal Zuid-Afrika te bereiken, waarin mensen van alle huids kleuren gelijke rechten en plichten zul len hebben. Ouderen en jongeren Er is nog een merkwaardig verschijn sel: in het afgelopen jaar heeft een groep leden van het ANC, die het oneens waren met doel en tactiek, zich afge splitst en een nieuwe beweging gevormd, de „Afrikanisten". Zij preken geen ge weldloosheid en roepen „Afrika voor de Afrikanen". Tegen deze nieuwe bewe ging, geleid door Mangaliso Soboekwe, Josias Madzoenya en Potlako Leballo. die de blanken in de toekomst ten hoog ste een gastrol willen toemeten, heeft de regering geen actie ondernomen, zij heeft zich integendeel in een soort wel willende belangstelling kunnen verheu gen. De gevolgen hiervan zullen in de ko mende jaren blüken: het ANC wordt door hoogverraadsproces en verbannin gen beroofd van zijn gematigde ervaren en oudere leiders, die vervangen zullen worden door jongeren, en meer heet- hoofdigen op wie de stijgende anti- blanke bitterheid der zwarte bevolking veel belangrijker vat zal krijgen, vooral omdat zij zullen moeten concurreren tegen de emotionele aantrekkingskracht der botweg anti-blanke Afrikanisten. Het is allerminst uitgesloten, dat de politieke aspiraties van de zwarte bevolking zich zullen afwenden van een Multi-raciaal Elizabeth Mafekeng, moeder van elf kinderen en presidente van de vakbond van arbeiders in de con- serven-industrie, door de Zuidafri kaanse regering zonder vorm van proces verbannen en gevlucht naar het Britse protectoraat Basoeto- land. Haar verbanning werd ge volgd door een staking en onlusten in haar woonplaats Paarl. (Foto: Drum Magazine) Zuid-Afrika (het alternatief van de huidige apartheid) en zich zullen ricuten op een zuiver zwarte staat. Kleine successen Men ontkomt niet aan de indruk dat zo'n ontwikkeling de Zuidafrikaanse re gering welgevallig zou zijn: hij neemt het alternatief voor de apartheid weg, hij mobiliseert de blanken in een ra ciale afweerhouding, hij zou (wie weet) mogelijk de toekomstige splitsing van Zuid-Afrika in een zwarte en een blanke staat in de hand kunnen werken. Men ontkomt evenmin aan de indruk, dat de Zuidafrikaanse regering, als zij dit meent, met vuur speelt. Inmiddels is het zover nog niet, het ANG bestaat voort, al maakt zijn leiding zich wel zorgen over de politieke ontwikkeling en de on toereikendheid van zijn huidige acties. Het heeft nu 300.000 leden, maar zijn organisatie, voortdurend gekortwiekt door verbanningen en verboden, geremd door de traagheid van de massa, blijft zwak. Het mankeert die massa niet aan bitterheid en strijdlust, de onlusten van de afgelopen jaren en de recente roe righeid hebben dat bewezen, maar wel aan het geduld, de ontwikkeling voor georganiseerde acties, stakingen en boy cots. Dat die resultaat kunnen opleveren als zij lukken, is vorig jaar bewezen: de aardappelboycot uit protest tegen het „Farm Labour Scheme" gaf blanke boe ren een jiarde klap. de boycot van pro- dukten van bepaalde Afrikaner firma's deed een sigarettenfabriek vorig jaar een kwart miljoen gulden derven, een conserven fabriek erkende de zwarte vakvereniging in ruil voor het schrappen van zijn naam van de zwarte lijst van het ANC. „Geen verheugenis' Het ANC wil dit jaar, waarin de Unie haar vijftigste verjaardag viert, contra manifestaties houden tijdens het festival om aan te tonen, dat die verjaardag voor zwart Zuid-Afrika geen reden tot ver heugenis is. Het wil dit jaar vooral zijn campagne tegen de paswetten intensi veren, een actie, welke reeds merkbaar is geworden. De tegenstrijdige tendenzen in de multi-racialisten en uniracialisten ver dient door de blanke wereld met de grootste aandacht gevolgd te worden, want zij heeft haar weerslag op de po sitie van de blanke in geheel Afrika. Tegenover Guinea's Sekoe Toeré, Kenia's Tom Mboya, Ghana's Kwame N'kroe- mah, de Uni-racialisten, die de blanke slechts een gastrol toedenken, zijn de multi-racialisten al in de minderheid. Tanganjika's Julius Nyerere. die een multi-raciale onafhankelijkheidspartij voorzit (een blanke planter is zijn vice- president) is er het succesvolste voor beeld van. Voor de Rhodesiaanse Fede ratie en voor Zuid-Afrika. waar zoveel gevestigde blanken wonen, lijkt het multi-racialisme uiteindelijk de enige weg om permanente blanke aanwezig heid in de toekomst mogelijk te maken. De meerderheid der Zuidafrikaanse blanken denkt daar anders over en ver wijt de buitenwacht inmenging in haar zaken. Maar men kan lastig volhouden dat de toekomst van het Afrikaanse continent het Westen niet raakt. Van Beinum-herdenking Ter herinnering aan Eduard van Beinum zendt de AVRO in de komende week drie programma's uit, bestaande uit opnamen van het Concertgebouw orkest onder leiding van de op 13 april van het vorig jaar overleden dirigent. Op zondag 10 april kan men het orkest beluisteren in Franz Schuberts Zesde Symfonie in c gr. t. In AVRA's .Ra dio Matinee" wordt op maandag 11 april een programma uitgezonden, dat de Sin- fonia in d gr .t., opus 18, van Joh. Seb. Bach, het eerste concert voor piano en orkest van Ludwig van Beethoven (so list Robert Cadadeseus), Symfonische Fragmenten uit „Psyche" van César Franck en muziek voor strijkers, slag- „Vier topconferenties in twee jaar", zegt Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier. Ade nauer, heeft gistermiddag te Bonn op een vergadering van de C.D.U. -C.S.Ü. - Bondsdagfractie verklaard, te ver wachten, dat het niet bij twee topcon ferenties tussen het Westen en de Sov jet-Unie zal blijven. Zijns inziens moet men rekenen op vier topconferenties in de komende twee jaar. Op de op 16 mei in Parijs beginnende eerste conferentie van deze serie, zullen volgens de Bonds kanselier nog geen beslissingen kunnen worden genomen. Er kan daar zijns inziens hoogstens een gunstig klimaat worden bewerkt- stelligd en hoop gecreëerd voor top conferentie nummer twee. Hij wees er voorts op, dat West-Duitsland zeer ge baat zal zijn, bij een overeenkomst met de Sovjet-Unie. De kanselier bleef er by, dat voor 16 mei te West-Berlijn een volksstem ming zou moeten worden gehouden. Daarbij zou men de kiezers de vraag moeten voorleggen, of zij voor of tegen het handhaven van de huidige status van Berlijn zijn. Over dit onderwerp had Adenauer gisteren een gesprek met de Westberlijnse burgemeester Brandt. Militair evenwicht in het Midden-Oosten verstoord De nieuwe Israëlische permanente afgevaardigde naar de VN, Michael Comay, heeft dinsdag na het overhan digen van zijn geloofsbrieven aan se cretaris-generaal Hammarskjöld tegen over de pers verklaard, dat het militaire evenwicht in het Midden-Oosten ver stoord is ten voordele van de Arabie ren. Hij zei dat zijn land iedere rede lijke overeenstemming tussen de grote mogendheden om de aanvoer van wa pens naar het Midd-Oosten in te per ken, met instemming zal begroeten. Vol gens hem beschikte Egypte over „ver bazingwekkende hoeveelheden zeer mo dern Russische materieel, in de vorm van straaljagers, de nieuwste typen tanks en modern geschut, terwijl de strijdkrachten van de VAR door Rus sen worden opgeleid". Comay zei, dat Hammarskjöld nog niet zijn pogingen heeft opgegeven om te bewerken, dat Israëlische schepen en uit Israël afkomstige ladingen het Suez- kanaal kunnen passeren. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Bent U wel eens aangesproken met een verkeerde naam, of met een Meneer uh of „Mevrouw uh Hoeveel keren komt zo iets niet voor! Het is heleméal niet zo prettig! What is in a name? Véél, Mr. Shakespeare! Voorkom dus vergissingen! Als U zichzelf voorstelt, zegt U dan vooral duidelijk Uw naam. Als een ander aan U wordt voorgesteld, herhaalt U dan gerust die nieuwe naam een keer hardop - dat helpt U onthouden! Extra wenk: een goede manier om de ken nismaking extra prettig te maken is: presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt werk en Celesta en van twee werken van Claude Debussy, n.l. „Berceuse He- roique" en „La Mer", bevat. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U (Speciale berichtgeving) De waterverontreiniging in ons land is een bijzonder ernstige en urgente kwestie. Dat dit ook, of misschien wel juist in direct daarbij betrokken kringen sterk wordt gevoeld, bewees de heden in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam gehouden voorlichtingsbijeenkomst, waarop een keur van deskundige sprekers een steentje trachtte bij te dragen tot oplossing van het vraagstuk. Uit en de financiering van de strijd tegen de vervuiling direct in het oog. Over de de verschillende redevoeringen sprong daarby het probleem van de organisatie noodzaak van een wet tot regeling van afvalwaterlozingen bleek men het over het algemeen wel eens, hoewel op detail-punten de meningen soms uiteenliepen. Wat de financiering betreft, in dit verband noemde de directeur van het Rijks instituut voor Zuivering Afvalwater (RIZA), ir. J. J. Hopmans, het gigantische bedrag van 700 miljoen gulden of een belasting van gemiddeld circa f.9.per inwoner per jaar, waarby spreker overigens onderstreepte, dat de industrie een behoorlijke bydrage in de kosten zal moeten betalen. De uitgaven op dit gebied totnutoe worden geschat op 200 miljoen gulden. Bü deze bedragen zyn de kosten voor het tegengaan van het eveneens enorme vraagstuk der verzilting niet inbegrepen. Werkgeversverbonden ten strijde De wet op de waterverontreiniging, die al geruime tijd op de helling staat, zou het lozen van verontreinigende of scha delijke stoffen zonder vergunning moe ten verbieden. Er zouden dan ook mo gelijkheden moeten bestaan om overtre ders te kunnen terechtwijzen. Tot deze belangrijke uitspraak op het gebied van de binnenlandse waterver vuiling kwam de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de eerste in de ry van sprekers die de dooi de „Commissie Industriewater" belegde vergadering toespraken. Deze commissie is geboren uit de samenwerking tussen het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland. Bij de vraag, welke instanties in het kader van de wet op de waterverontrei niging werkzaam zouden moeten zyn, stelde ir. Maris dat waar het om andere dan Rijkswateren gaat, een zekere macht dient te worden gelegd in handen van de provincies en verder dat deze onder ling weinig verschillende verordeningen kunnen vaststellen, die aangeven op welke wyze zijzelf, waterschappen, ge meenten en eventueel andere openbare lichamen zullen optreden. Kort gezegd zal er op grond van de wet een volko men sluitend stelsel komen, zodat een hiervoor te schetsen kaart er weliswaar bont zal uitzien, maar geen witte plek ken meer te zien geeft. Van alle beschikkingen van lagere or ganen zal er volgens de heer Maris be roep, tot by de Kroon toe, mogelijk moe ten zyn. Over de financiële kant van het vraagstuk zei hij dat alle lagere orga nen. die met de bestrijding van de ver vuiling kunnen worden belast, de moge lijkheid tot belastingheffing moeten heb ben. Hetzelfde geldt voor Rijk en provincie. Het zou in dit geval juist zyn in de wet vast te leggen dat de ontvangen gelden alleen bestemd mogen worden voor de bestrijding van de waterverontreiniging, aldus spreker. Landbouw grootste waterconsument De hoeveelheid water, welke de in dustrie nodig heeft, is klein vergeleken met de behoefte van de andere catego rieën. Voor de toekomst gelden naar schatting resp. de volgende getallen: 0.75 miljard kubieke meter per jaar en vyf a acht miljard kubieke meter in eenzelfde periode, (huidig jaarverbruik industrie Roergebied 0.9 miljard. Frank rijk 2 miljard). Ir. A. Volker. hoofd dienst voor de Waterhuishouding van de Rijkswaterstaat, die deze gegevens aan voerde, verklaarde voorts dat een groot deel van het door de industrie verbruik te water weer terugkeert in de water balans, zij het ook in meer of minder verontreinigde vorm. De grootste waterconsument vormt nog altjjd de landbouw voor de aanvul ling van de natuurlijke neerslag. Spe ciaal op de lichte gronden en vooral na het optreden van een droog jaar neemt de kunstmatige watertoevoer sterk toe. Een enorme behoefte aan goed water heeft ook de bestrijding van de verzilting van het oppervlaktewater in het lage deel van ons land. Veelal omvat het ge halte aan chloor-ionen niet minder dan enige duizenden mg. per liter. De hoe veelheden zoet water die ,in dit verband nodig zijn voor het doorspoelen van de boezem- en polderwat-eren, overtreffen verre die voor de drinkwatervoorziening, de industrie en de wateraanvulling in de landbouw, aldus ir. Volker. Een belang rijke rol als voorraadbassin van zoet wa ter speelt hierbij het IJsselmeer en ook de Deltameren gaan binnen afzienbare tyd dezelfde betekenis krijgen. De voe ding van deze meren is dan weer gro tendeels afhankelijk van de Rijn, die cir ca 65 levert van al het water met in begrip van de regen waarover kan wor den beschikt. De kwaliteit van het op- De oude garde van het ANC (v.r. n.l.) vice-president Olivier Tam Bo, president „chief" Albert Loe thoeli en prof. Matthews voor het gerechtshof van Pretoria. De aan klacht jegens hen in het hoogver raadsproces is vervallen, maar Loethoeli werd voor vijf jaar ver bannen naar een uithoek van de Unie. Toch luisterde, voor zijn ver banning, een gehoor van duizend blanken en zwarten met intense spanning naar zijn betoog in de universiteitsplaats Stellenbosch, eens de wieg van de theoretische apartheid, nu een bron van twijfel daaraan. (Foto: Drum Magazine) pervlaktewater in Nederland is daarmee gekoppeld aan de samenstelling van het water van deze rivier, wiens toestand eveneens het nodige te wensen overlaat. Over dit probleem wordt dan ook in de daarvoor in het leven geroepen interna tionale commissie intensief overleg ge pleegd. Afval per provincie In een bijzonder deplorabele toestand verkeren de veenkoloniale wateren in Groningen en Drente, zo onderstreepte de volgende spreker, ir. J. J. Hopmans, directeur van het RIZA. Deze situatie is het gevolg van de lozing van een groot aantal strokarton- en aardappelmeelfa brieken en van een tweetal suikerfabrie ken. Er zijn plannen in voorbereiding om dit gezamenlijke afvalwater door een systeem van buisleidingen af te voe ren naar het Eemsgebied. De kosten hier van zyn geraamd op 40 miljoen gulden. In Friesland heeft de ernstige water verontreiniging zich beperkt tot de stre ken rond Leeuwarden. Bolsward, Hee renveen, Sneek en Dokkum. In Overijs sel is de situatie slechter, vooral in het Regge- en Vechtgebied. Voor Gelder land zyn de omstandigheden daarente gen gunstig, dank zy het relatief grote aantal zuiveringsinstallaties dat hier tot stand is gekomen. Zorgenkinderen zijn voorts de Utrechtse Vecht en de Eem. In Noord-Holland gaat het om de Haar lemse grachten en het IJsselmeer bij het lozingspunt van het hoofdstelijk af valwater. Ingewikkelder liggen de zaken in Zuid-Holland, in het bijzonder in het Hoogheemraadschap Delfland en op het Scheveningse badstrand. In Gouda is het de vervuiling van de Hollandsche IJssel die voorzieningen noodzakelyk maakt. De gemeente Leiden zal grote ac tiviteit moeten ontplooien om het riool water te zuiveren. Wat de grote rivieren betreft is het met de Maas in het alge meen beter gesteld dan met de Ryn, doch bij lage afvoeren komt eerstge noemde waterweg ook in het gedrang. In tegenstelling tot wat ir. Maris aan het begin van de bijeenkomst had be toogd, achtte de heer H. Roelfsema, lid van Ged. Staten van de provincie Gro ningen, het gewenst in een eventuele raamwet op de waterverontreiniging de mogelijkheid van Rijkssubsidies op te nemen. Zou dit niet gebeuren dan be staat er kans dat het met het zuiver houden van het oppervlaktewater op nieuw een lijdensgeschiedenis wordt. Eenzelfde geluid liet ook dr. S. O. van Poelje, hoofdadministrateur bij de Ver eniging van Ned. Gemeenten, horen. De heer Roelfsema wenste in een even tuele wet ook een lozingsverbod, de mo gelijkheid voor het opstellen van pro vinciale zuiveringsplannen en de instel ling van speciale zuiveringswaterschap pen opgenomen te zien. Dr. Van Poelje gaf nog een overzicht van wat erop het gebied van de afval waterzuivering reeds is tot stand ge bracht. Ons land beschikt thans over ruim 165 zuiveringsinstallaties, waarvan 145 gemeentelijke. Er zyn meer dan 30 installaties in aanbouw en voor 300 ge meentelijke en 150 niet-gemeentelijke in stallaties zijn de ontwerpen gereed. Bijna tweeduizend kweekschoolleraren In april 1959 telde het kweekschool- onderwijs 1.978 leraren tegen 1.152 in september 1950, aldus blijkt uit een re cente publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het opleidings niveau van de leraren is sinds 1950 aan zienlijk gestegen, vooral dat van de leraren in opvoedkunde en Nederlands, in 1959 gaf 63% van de leraren bevoegd les, onder wie 52% op grond van uni versitaire graad, MO-b akte of speciaal diploma. De leraren in de moderne ta len geven veelal bevoegd les op grond van het bezit van meerdere M.O.-a akten. 80 tot 90van de leraren in de daar voor in aanmerking komende vakken bezit ook zelf de onderwijsakte.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9