Een verrassende vooruitgang van Ex Animo in „Matthaus Passion" "ML" M (etalac M™*rJ Lezers schrijven.... Diepe bezinning in Lijdenstijcl BENDER Hoogewoerd 90, Leiden HET ONVEILIGE VERKEER N.V. Leidsche Wasscherij Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 april 1960 Tweede blad no. 30019 Men komt aan veler verlangen tegemoet Indertijd schreven wij over de uitvoering van Bachs „Matthaus Passion" onder leiding van Herman de Wolff met zijn „Ex Animo- koor": Wij hebben dit wondere bouwwerk jaar na jaar onder zijn hand zien groeien. Hoewel de voleinding er zeker nog niet is, horen wij, hoe ieder jaar nieuwe stenen worden aangedragen en ingemetseld, :odat wij de overtuiging mogen koesteren, dat tenslotte een geestelijk geheel zal oprijzen, waarvoor nu reeds de fundamenten zijn gelegd. Een zodanig muzikaal getuigenis van het „Eeuwig Koninkrijk Gods" voldragen te doen klinken: het vereist haast een onbegrensde studie zin. Men raakt op een werk als dit nimmer uitgekeken". Nu leven wij in 1960 en inderdaad: De Wolff en zijn koor stelden zich niet tevreden met de bereikte resultaten, bleven onversaagd stre ven naar verdere vervolmaking, leefden zich meer en meer in tot de geestelijke waarden der Matthaus Passion. Het verrassende van de uitvoering van nsteravond in de geheel bezette Stads- :ehoorzaal - de belangstelling neemt van aar tot jaar toe! was inderdaad, dat dj zich onderscheidde door een opmer kelijk gegroeide intensiteit aan uitdruk kingskracht, door een levendiger nuan- ering en grotere bewogenheid dan voorheen: een verrassende ontwikkeling, die wij niet anders dan met vreugde kunnen begroeten. Het geheel onder scheidde zich tevens door een vastere meer organische lijn. Het koor kent, na zoveel jaren, waar mee het naar hoge traditie de Leide- naars met de M. P. in kennis heeft ge steld, de partituur van binnen en van juiten: er ontbreekt dan ook welhaast liets aan de accurate discipline en aan tiet harmonisch klinkend nobel kleurge- vaad. Dat men er thans ook opvallend in slaagt, de „geest" te benaderen en selfs meermalen te verwezenlijken, mag met grote lof vermeld. Ook in dit op- sicht heeft men nu een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt. Wij wensen dirigent en koor daarmee geluk! Ongetwijfeld heeft tot het welslagen ook bijgedragen de instrumentale om lijsting van het Rott. Philh. Orkest on der leiding van de nieuwe concertmees- ;er Wim Noske. Deze gaf opvallende olijken van volgzaamheid en het zich of waardig schikken naar de intenties van de dirigent, die hij op zijn beurt weer met fijnzinnige zorg aan zijn part ners wist over te dragen. Met Noske heeft dit orkest een belangrijke aan winst geboekt! Het koor zong genuanceerd, soepel en vloeiend. Speciaal de volkskoren (tur- bae) en de koralen, die De Wolff sober pleegt te behandelen, onderscheidden zich door indringende kracht, resp. de wijdingsvolle geloofsovertuiging, die men van „Ex Animo-leden verwachten mag. Bijzondere waardering komt ook toe aan het cantus firmus der helder klin kende stemmen van het jongenskoor, versterkt door het koor van de Chr. Nat. School aan de Stadhouderslaan. De Wolffs toegewijde leiding heeft ons ditmaal sterk overtuigd van zijn ernstig streven naar verdere verdieping. Hij komt hiermee tegemoet aan het verlan gen van tallozen om in deze Lijdenstyd tot inkeer en bezinning te komen: zij laven zich aan de troost, die toch ook van deze smartelijke apssie uitgaat. Solistische medewerking verleende een aantal op dit gebied gerenommeerde krachten, wier ervaring een waarborg vormde voor een gewetensvolle interpre tatie. Na lange tijd zagen wij Lourens Bogt- man weer eens op het podium. Hem was de Christuspartij toevertrouwd. Zijn stem heeft nog weinig of niets van haar sonoriteit ingeboet, zijn voorname, ver geestelijkte voordracht bracht mede zijn vertolking op een hoog artistiek niveau. De licht aansprekende tenor van Jan Waayer (Evangelist), eertijds door ons ook geprezen om zijn superieure behan deling der aria's, had met zijn veeleisen de partij geen moeite. Zijn niet grote, doch resonansvolle stem, onderscheidt zich door grote draagkracht. Technisch gaat hij met zijn fraai getimbreerd or gaan verantwoord om, geestelijk wint zyn verteltrant aan diepgang. De niet zo zeer over het ideale Bach- timbre beschikkende sopraan Annette de la Bije voldeed desondanks veelszins en maakte vooral met haar „Aus Liebe will mein Heiland sterben" veel indruk. De prestaties van de alt Aafje Heynis voldeden ook ditmaal aan hoge eisen. Haar samengaan met Wim Noske in het „Erbarme dich, mein Gott" behoorde tot de hoogtepunten. De bezetting der kleine partij was veel minder gelukkig. De bas Meine Pot ver viel weer dikwijls in het van hem beken de euvel, namelijk een sterk detoneren. Dit valt te meer te betreuren, omdat zijn zang overigens treffende karakteristieke en illustratieve elementen inhoudt. Han le Fèvre was belast met de tenor aria's, zulks in de plaats van de plotse ling ziek geworden Chris van Woerkom. Inderdaad een belasting, zowel voor hem als voor het gehoor, want technisch is hij merkbaar op zijn retour. Le Fèvre worstelde zich slechts angstig-moeizaam door zijn overigens veeleisende opgaven heen. Van de instrumentale medewerkenden noemen wij Hans Schouwman (klave cimbel) en Adriaan Blankestein (orgel), beiden in hoge mate muzikaal. Wanneer zal de tijd komen, dat Blankenstein eens een „echt" orgel in de Stadsgehoorzaal kan bespelen Dit zou in overeenstem ming zijn met hetgeen het intense Leid- se muziekleven strikt vereist! De instru mentale solopartijen berustten bij de Rotterdamse orkestleden in alleszins be trouwbare handen. Het auditorium heeft, ondanks de ab normale hitte in de zaal, met onver flauwde concentratie de niet minder dan ruim vier uren durende M. P. beluisterd en daarmee blijk gegeven, hoe zeer dit inspirerende werk, getuigend van een innige Christusverering, nog steeds een dominerende plaats in veler hart en geest inneemt. Voor tallozen is het een levensbehoefte het ieder jaar opnieuw te horen. Wij zijn dirigent en koor erkentelijk voor de wijze, waarop zij aan dit grote verlangen tegemoet komen. Vooral wanneer zulk een alleszins aannemelijk en waardig niveau bereikt wordt, als waarvan thans gelukkig spra ke kon zijn! H. Het instrument dat U „ligt" in de uitvoering die U bevalt... voor een prijs die U past... dat vindt U in onze keur-collectie kleine piano's. Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure! Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdar Vier bruidjes bij V. en D. (Van een bijzondere medewerkster) Voor de tweede maal in dit seizoen deed V. en D. gistermorgen en twee maal s middags een greep uit haar confectie-afdeling Een zeer gevariëerde collectie werd door vier mannequins gepresenteerd. Ditmaal was veel aandacht besteed aan artikelen van de bonneterie-afde ling, t.w. dusters, rokken, vesten en pullovers. Snoezige gebloemde dusters van cloqué of nylon gaven een vrolyke noot aan deze show. Er waren strakke tweed en wijde popeline-rokken, voorzien van ef fen of gebloemde blouses of van pullovers en vesten. Lange en driekwart panta lons waarop ruige mohairvesten werden getoond en een leuk tuinensemble, com pleet met hoed en rieten mand. Felkleurige regenmantels of in zachte van de zomermantels, in soepele» wol- pasteltinten, zoals een bleu jas, met een aparte knoopgarnering aan het split, waren er te kust en te keur. De modellen len effen of geruite stoffen, zyn recht- J. Lam boo e: Winfred. zn RW der Plas en A. van Schie, Catl BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Udo en Ronald, zns van C. Padding en G. P. Bogaards, Ingrld Karin, dr van T. P. J. Ober en H. C. Swets, Dirk, zn van D. Slingerland en A. Monfils, Agnes Caroline dr .van C. C. Lodder en M. E. J. A. de Roy van Zuydewijn, Cornells Johannls Jaco bus, zn van C. Bodijn en J. van der Lin den, Roland, zn van J. KUhn en Y. J. A. Potman, Christina Johanna, dr van T. A. en C. A. A. Vinkestljn, Eduard J. Koree en C. De- .uys en F. C. N. van van Schie, Catharina Jo hanna, dr van F. J. W. Blom en J. Have- laar, Marjanne, dr van G. Tolsma en S. Hokke, Robertus Johannes Pieter, zn van P. van Staveren en M. A. J. C. Simons, Marlnus, zn van B. van Vliet en M. Wil- lemsen, Maria Johanne, dr van J. A. Lou- werens en M. Leuerlng, Qulrinus Igna tius, zn van Q. I. van der Poel en G. A. van Dorp. Arle. zn van A. Montanje en S. de Zwijger, Leonardus Simon Matheus, zn van N. P. Mooren en A. J. van der Geest, Allda Dlna, dr van J. van Duiven voorde en L. van Duijn, Wilhelmus Ge- rardus, zn van W. G. van der Linden en J. A. Neuteboom. Judith, dr van J. J. v. Egmond en M. E. Draaljer, Monique, dr van C. J. N. Swlebel en L. Lukassen, Ton- ny, zn van S. J. J. Kamerling en H. H. Groen, Hendrlcus Rudolf Joseph, zn van W. Bark en A. M. Koopman, Astrid Jo hanna Elisabeth, dr van C. Segaar en A. J. van der Vos, Patricia, dr van S. W. Hicks en H. Meyer, Ingrld. dr van H. Ha- eeman en M. J. Luyckx, Johanna Corne lia Elisabeth, dr van P. J. Beelen tn C. A. M. Bade. Joannes Cornells, zn van P. J. Trompert en A. C. Glas, Hans, zn van H. J. Kuis en M. J. M. Smit, Willem Fran- clscus, zn van T. R. van Gameren en L. Flippo, Jacob Coenraad, zn van M. van Polanen en H. Gallaard, Anne Maria Ca tharina. dr van A. H. Segaar en A. M. van Rossenberg. OVERLEDEN C. Schipper. 75 J. van Stralen, van A. L. man, G. F. l, P. Jansen, ErjD. 66 Jaar, man, Advertentie VJ Verf WW Verf het zelf met WW de superieure W vallend en meestal voorzien van grote opgestikte zakken. Een grote verscheidenheid in pakjes, zowel japonnen of rokken, gecomple teerd met een jasje, viel te bewonderen. Voor de zomer zyn er kwieke pakjes pretentieloos linnen, zoals een marine blauw Italiaans pakje, voorzien van kleine splitjes. Zeer en vogue zijn de ge bloemde of genopte complets, bestaande uit een strakke japon waarover een 7/8 mantel gedragen wordt. De modellen van de japonnen zijn vaak strak, of als ze wyd zijn, bol uitstaand, omdat deze op vlieseline verwerkt zijn. De dessins zijn over het algemeen vrij donker. De halslijn is tamelijk hoog en zoals Parijs brengt, met een laag rugdecolleté. Naast de tunieklijn, die weer in aller lei variaties aanwezig was, zagen wij de amforenlijn, geïnspireerd op de Griekse kruik. De taille is nauwsluitend, de rok op de heupen bol en naar onder smal toelopend. De strakke mouw tot aan de elleboog is voorzien van een ballon. Voor de cocktailjaponnen werden ook gebloemde popelines gebruikt. Een fel kleurige strakke japon waarover een flu welen avondmantel werd getoond, was heel apart. Een evenement vormden de vier man- Geachte redactie, In het nummer van 4 maart j.l. van uw blad las ik een artikel „In februari 169 ongevallen Leiden". Het was een somber verhaal met een sombere strek king: „het aantal verkeersongevallen in Leiden blyft toenemen". Naar aanleiding daarvan stel ik mij echter de vraag: is dat nu wel zo be vreemdend? Immers het gemotoriseerde verkeer neemt gestaag toe, maar de controle op de naleving van de verkeersregels schijnt steeds minder te worden. Minister Algera heeft uit veiligheids overwegingen de maximumsnelheid in bebouwde kommen ingevoerd. Bij de ingangen van Leiden prijken dan ook grote borden, waarop staat •aangegeven, dat die maximumsnelheid 50 km bedraagt. Het lijkt er echter op, alsof het ver keer zich langzamerhand weer zo ge draagt als in de tijd, vóórdat die borden bestonden. Merkwaardig is ook, dat men een controle op de naleving van de maximumsnelheid helemaal niet of praktisch nooit ziet gebeuren. Via de invalswegen rost het gemotor riseerde verkeer Leiden ongestraft in en uit en in het stadscentrum zal het buiten het gezicht van de politie wel niet veel beter zijn. Bovendien de politie wijdt wel veel aandacht aan niet brandende achter lichtjes van fietsen of aan fietsers, die hun stuur even loslaten. Maar het te snel rijdende gemotoriseerde verkeer schijnt onbelemmerd zyn gang te kun nen gaan! J Zou een betere controle op de nale ving van de maximumsnelheid geen heilzame invloed kunnen hebben? Bovendien vraag ik de aandacht voor nog enige andere schaduwzijden van het gemotoriseerde verkeer, welke bij de ver keersplanning in en om Leiden zeker de grootste opmerkzaamheid verdienen: De invalswegen naar Leiden zijn oude wegen. De huizen daarlangs zijn tien tallen jaren geleden gebouwd en zeker niet berekend op het geraas en gedreun en gedender, zoals het zich thans heeft ontwikkeld. In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en strijk- zaal MEISJES en GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 TeI- 20291 nequins in bruidstoilet. Twee lieve korte kanten toiletten van nog geen honderd gulden, een stijlvolle jaquard zijden ja pon met een „queue de Paris" en een voetvrije droom van tule en kant had den veel succes. I. Lardée, 63 jaar, laar, echtgenote N, Rietveld, 73 Vulk, W. Koi van Katwijk, 85 Jaar, man, H. Beukers. 4 Jaar. zoon, 8 Jaar, dochter. P. L. van der Geest. Jaar. man, P. van der Klaauw. 60 Jaar, echtgenpte van H. van Rijn. Er is een tijd geweest en dat is nog maar nauwelijks een goede halve eeuw geleden dat een win kel in de Breestraat een vrijwel onbekend verschijnsel u'as en dat de gehele bebouwing bestond uit gesloten particuliere woningen. Nu heeft U moeite om temidden van de steeds groeiende winkelpaleizen er nog enkele te ontdekken. De bovenstaande foto's brengen dit nog weer eens duidelijk in beeld. Links de toestand, zoals het vroe ger was met links op de voorgrond de aloude Sociëteit „Amicitia" rechts het aspect ,dat dit deel van de Breestraat momentcel biedt, nu de firma Peek en Cloppenburg haar panden een ingrijpende ver bouwing liet ondergaan. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Leiden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die op initiatief van de Hollandse Mij voor Landbouw en Plantkunde de vorige herfst werd opge richt, verheugt zich in een steeds toe nemend aantal leden. Gistermiddag or ganiseerde het bestuur voor haar leden in „Het Gulden Vlies" een show van ge breide artikelen,.verzorgd door de Leid sche Wolspinnerij .Neveda". Nadat de presidente, mevr. Dorrepaal allen een hartelijk welkom had toegeroepen, kreeg de vertegenwoordiger van „Neveda" het woord. Deze zette uiteen, waar de wol vandaan komt, hoe ze wordt gesponnen en geverfd. Daarna werden de modellen door kinderen van de leden getoond. Het bestuurslid, mevrouw Verboon, was be reid gevonden de modellen voor de meer oudere dames te tonen. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken, sloot PROMOTIE Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Res aliena pignori data (de verpanding van andermans zaak in het klassieke Ro meinse recht)", de heer F B. J. Wubbe, geboren te Den Haag cn thans wonende te Gouda. De promotie geschiedde cum laude. Mej. G J. Verbrugge alhier is be noemd tot lid van een examencommissie voor akten Nijverheidsonderwijs en pe dagogisch getuigschrift. de presidente deze interessante middag met een dankwoord tot allen, die tot het welslagen van deze bijeenkomst had den meegewerkt. Doen de bestuursorganen er niet goed aan om het vraagstuk van de invals wegen naar Leiden met veel initiatief en een oorspronkelijke visie aan te pakken? Als zrt dit niet doen. kan die nalatigheid catastrofale gevolgen hebben. Ik stel slechts een paar vragen: 1. Moet al het in- en uitgaande verkeer via de oude invalswegen Leiden in en uit? Verdient het geen aanbeveling be paalde wegen te sluiten voor de hogere tonnages? 2. Kan het Leiden alleen maar passe rende verkeer niet buiten de stad wor den omgelegd? Dit lykt mij heel belang rijk vooral voor de richtingen Utrecht- Bollenstreek en Utrecht-badplaatsen vice versa? 3. Moeten er geen speciale wegen ko men voor het zware vrachtverkeer en het autobusver keer van zwaar kaliber? 4. Dient anders de kwaliteit van de bestaande wegen niet radicaal te wor den verbeterd: glad wegdek, fundering, die berekend is op hogere tonnages enz 5. Waarom wordt er geen aandacht besteed aan een efficiënte lawaaibestrij ding! Ik denk b.v. aan de hoge zoem toon van bepaalde soorten bromfietsen en aan de losse, hotsbotsende karkassen van sommige vrachtwagens. Waarom schrijft men voor bromfietsers niet de uitschakeling van de hulpmotor voor op bepaalde weggedeelten, al of niet gedu rende bepaalde uren? Wie is aanspraklyk, indien de toestand zo blyft en de huizen langs de drukke verkeerswegen gaan scheuren en instor ten? De bestuursorganen, die nalatig zyn geweest? Of de allergrootste weggebrui kers: de NZHTM en Maarsse Kroon, die met hun autobussen van zwaar kali ber welke de gehele omgeving hevig doen trillen een reëel gevaar oproe pen voor de omliggende huizen, die daarop niet berekend zyn? En dit^te meer naarmate het gehele tramnet door autobusdiensten zal zijn vervangen! Of alleen de individuele bewoners, eige naren dan wel huurders? D Naschrift van de Redactie. Inderdaad is de verkeerssituatie in Leiden zorgwekkend. Wij hebben Jjaar op reeds herhaalde malen gewezen, en politie en gemeente -autoriteiten zyn zioh daarvan ook zeer wel bewust. Er wordt wel degelijk toegezien op naleving van de bepalingen ten van de maximum snelheid. Het is eon ter zo, dat een helaas te klein politie korps hoofdzakelijk in de binnenstad moet werken, waardoor inderdaad over treders van de maximum snelheid in de buitenwijken wel eens ongestraft kun nen doorjakkeren. Maar over het alge meen heeft de ervaring geleerd, dat de automobilisten zich aan de voorschrif ten houden. Men vergete echter met. dat een snelheid van 50 km. per uur in een stad (ook in buitenwyken) dikwyls de indruk van een veel hogere snelheid geeft. In de binnenstad is het rijden met een hogere snelheid dan 50 km. per uur vrijwel onmogelijk. Het doorgaande verkeer moet nu eenmaal door de stad rijden, aange zien er geen behoorlijke omleidingswe- gem zijn. Er is een harmonisch wegen- schema opgesteld, dat voorziet in een betere verkeerssituatie in de binnen stad en het scheppen van omleidmgs- wegen voor het verkeer, dat in Leiden zelf niets te zoeken heeft. Ten aanzien van de plannen zijn het gevraagde initiatief en de bepüeite oorspronkelijke visie werkelijk wei getoond, maar de uitvoering laat op zich wachten. Het is inderdaad bedenkelijk, dat er in Leiden ondanks de vele mooie plannen zo wei- mg werkelijk tot stand komt. De finan ciële positie van de gemeente maakt het evenwel zeer moeilijk, de bijzonder kostbare plannen te realiseren, al be treuren wij het mét de geachte inzen der. dat in een aangelegenheid als het verkeersprobleem, dat dagelijks luider om een oplossing schreeuwt, blijkens de resultaten zo weinig tempo zit. Speciale wegen voor zwaar vrachtver keer en autobussen zijn niet mogelijk. Veel vrachtverkeer heeft een bestem ming in Leiden, he-t doorgaande vracht verkeer zal werkelijk Leiden wel links laten liggen, wanneer eenmaal omlei- di-ngswegen tot stand zijn gekomen. Het busverkeer moet juist de binnenstad zoeken. Betere wegfundering kost sohabten geld, die lx-ter besteed kunnen wor den aan realisering van het wegen schema. Zonder een betere fundering heeft het aanbrengen van een beter wegdek weinig betekenis. J. VAN LEEUWEN PLOTSELING OVERLEDEN Hoofd VGLO-school en centrale figuur jeugdwerk Gistermiddag is plotseling overleden de heer J. van Leeuwen, hoofd van de hervormde VGLO-school in het Noord einde en een bekende figuur in de kring van het christelijk jeugdwerk. De heer Van Leeuwen, die slechts 44 jaar werd, heeft bijna 25 jaar het her vormd onderwijs, waarvan 23 jaar in de Sleutelstad, gediend. In december 1935 trad hij in dienst van de Ver. voor Chr. Onderwijs. Tot 1942 - in welk jaar hy werd benoemd tot onderwijzer aan een christelijke school te Den Haag - gaf hij les in de hervormde lagere school aan het Noordeinde 40 en het Plantsoen. In maart 1944 keerde hij in Leiden terug, nu echter als leerkracht aan de herv. VGLO-school in het Noordeinde. Enkele jaren later werd hy benoemd tot hoofd van deze school, in welke kwaliteit hij het onderwijs, mede door de toegepaste symbiose, op een hoger plan wist te brengen. Gedurende 29 jaar was hij de centrale figuur en stuwende kracht in het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen", waarvan hij vele jaren het voorzitterschap bekleedde. Toeil zyn gezondheidstoestand hem daartoe noopte, legde hij op 1 januari van het vorige jaar deze functie neer. De heer Van Leeuwen was voorts pen ningmeester van de Hervormde Jeugd raad, van de Stichting Volksmuziek school en - in vroeger jaren - ook van de Leldse Chr. Kampeervereniging. Bo vendien was hij bestuurslid van de Leld se Jeugd Actie en van de plaatselijke af deling van het Verbond van Verenigin gen voor Veilig Verkeer. Zijn grote activiteit en bezadigd oor deel. gepaard aan zijn bescheiden en be minnelijk optreden, maakten hem in al deze kwaliteiten tot een waardevol en alom gewaardeerd medewerker, wiens heengaan in vele kringen als een groot verlies zal worden aangemerkt De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal zaterdagmiddag a s. om 2 uur plaats vinden op de begraafplaats .Rhijnhof". LEIDSCHE SPAARBANK In de maand maart werd er bij de Leid sche Spaarbank ingelegd f. 1.759.269,16 en terugbetaald f. 1 440.283,20. Het aan tal nieuwe boekjes bedroeg 498 en het aantal afbetaalde boekjes 244. Op 6.843 rekeningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd f. 153.985,25 bijge schreven. Er werden 1.008 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 25.713,85. Het tegoed der 45.360 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 36.459.501,54. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen godgeleerdheid de heer H. Faas (Delft). ltZie Gods scbepping" FOTO-EXPOSITIE OP DE FLORIADE Uit drie werelddelen heeft de Floriade- commissde van het convent van kerken In totaal 631 foto's Ontvangen voor haar op de Ftartade aan de voet van de Euromast to te richten foto-expositie „Zie Gods schepping". Hiervan werden er 70 uitgekozen, die nu weldra tezamen het doei van de opzet zullen tonen: te spreken en te getuigen van het leven en de hoop waar ook ter wereld. De schrij ver Michel van dor Plas en dr J W. Schuit» voorzien de geëxposeerde foto's van passende teksten De foto's zijn onderverdeeld in titels, die betrekking hebben op spreuken en gezegden uit de bijbel Aangezien het nogal moeite heeft gekost de betreffende negatieven uit diverse Jenden te verzamelen teneinde deae te vergroten, zal de expositie pas in de komende weken volledig tot stand komen. Mün of meer vormt zij een aan sluiting op de expositie „bloemen en ptamtem vólt de bijbel". Grotewohl schendt mensenrechten! De Duitse Evangelische Kerk heeft de Oostduitse premier Otto Grotewohl in een brief verweten dat hij de mensen rechten schendt door economische, poli tieke en morele druk op de boeren uit te oefenen, met het doel hen te dwingen tot de collectieve bedrijven toe te tre den. De kerk stelde dat deze actie in druist tegen de herhaalde beweringen der regering, dat de boeren niet zouden worden gedwongen hun grond af te staan. Aan Grotewohl werd het dringend verzoek gedaan met de kerkleiders sa men te komen om over de collectivise ring te praten. De brief was het tweede protest van de kerk tegen de communistische actie alle particuliere boerderijen uit te scha kelen. De kerk heeft aan Grotewohl verteld, dat de collectieve boerderijen onecono misch zijn en dat individuele boeren meer kunnen produceren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3