Kennedy won in Wisconsin, maar Humphrey was beter dan verwacht Unieke diamant naar Amsterdam Met een enkel woord beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! Chefarine„4 tegen pijnen en griep. Agenda WOENSDAG 6 APRIL 1960 Twee redenen voor het magere resultaat van Republikeinse vice-president Nixon Religieus aspect speelde een rol (Van onze Amerikaanse correspondent) Bij de voorverkiezing in de staat Wisconsin blijkt de Democraat Kennedy de meeste stemmen te hebben verworven. Het zijn er echter niet zoveel als menigeen had verwacht. Zijn partijgenoot Humphrey kreeg daarentegen meer stemmen dan was voorspeld, ter wijl de Republikein Nixon slechts dertig procent van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen verwierf. Voor laatstgenoemde is dit een vrij mager resultaat daar Wisconsin bekend staat als vrij Republikeins. Voor Nivons gebrek aan succes kan men intussen twee goede rede nen opgeven, die zijn bescheiden resultaat minder ernstig maken. In de eerste plaats blykt de godsdienst bij deze voorverkiezing een grote rol te hebben gespeeld. Alle kandidaten heb ben hun best gedaan het religieus as pect niet te onderstrepen, maar het is nu eenmaal een feit dat de religie bij velen een machtige factor is geweest bij de beslissing hoe men zou stemmen. Kennedy, een der Democratische aspi ranten, is rooms-katholiek, zijn partij genoot Humphrey protestant, terwijl Ni xon, de Republikein, eveneens protes tant is. Wat gebeurt er nu in Wisconsin, de staat die voor 32 procent rooms- katholiek is? De mogelijkheid dat een rooms-katho liek president van Amerika zou worden, heeft velen blijkbaar zo opgewonden, dat ook die rooms-katholieken die andere jaren Republikeins gestemd zouden heb ben, thans hun stem uitbrachten op Kennedy. Elmo Roper, een bekend ver kiezingsanalist, gaf als zyn mening te kennen dat van de vyf rooms-katholie ken, er vier op Kennedy hebben gestemd. Ziedaar een der factoren die verklaren waarom Nixon het er niet al te best heeft afgebracht. Een tweede reden voor het feit dat Nixon teleurstelde, moet worden gezocht in het feit dat de Republikeinen geen ri vaal naast Nixon hebben in de partij. Alle vuurwerk in deze campagne werd nu afgestoken in het duel tussen Kenne dy en Humphrey en dat gaf de Demo craten groter publiciteit. Bepaald geluk kig met deze uitslag kunnen de Republi keinen overigens niet zyn, alle verzach tende omstandigheden ten spyt. De gro te vraag is bijvoorbeeld of zij die van huis uit Republikein zijn en thans op Kennedy hebben gestemd in november in de Republikeinse gelederen zullen te rugkeren, indien zy anderzyds kans zou den krijgen door hun steun by te dragen tot versterking van de kansen van een Democratische rooms-katholiek. Humphrey bemoedigd Indien Kennedy zestig procent van de Democratische stemmen gekregen zou hebben, zou zyn succes zo indrukwek kend z(jn geweest dat hij Humphrey knock-out zou hebben geslagen, Hump hrey deed het echter beter dan was ver wacht. Op het moment, dat deze be schouwing werd geschreven was de ver- GRAAF BERNADOTTE IN ONS LAND De 52-jarige graaf Sigvard Bernadotte, zoon van de Koning van Zweden, Gustaaf Adolf, en een broer van Prins Bertil, is gistermiddag met een vlieg tuig van de S.A.S. uit Kopenhagen op Schiphol geland. Hij werd begroet door de Zweedse ambassadeur in ons land, de heer S. Dahlman, en de directeur van het Gemeentemuseum in Den Haag, mr .L. J. F. Wysenbeek. Juist als het vorig jaar zijn broer, Prins Bertil, heeft graaf Bernadotte vandaag de opening bygewoond van een tentoonstelling over Zweedse industriële vormgeving in het Haagse Gemeente museum. Graaf Sigvard Bernadotte verloor in 1943 zyn koninklyke rechten, toen hy met een redersdochter trouwde. Even als zyn broer heeft hy zeer veel bijge dragen tot de moderne vormgeving in Zweden en Denemarken. Hy heeft aan de Hogere Kunst Academie in Stock holm gestudeerd in de zilversmeedkunst en de ceramiek. Tydens de tweede we reldoorlog was hij gemobiliseerd en ge durende deze periode, waarin Zweden een neutraal land is gebleven, wist hy enige bekendheid te verwerven door het schryven van theaterstukken en film scenario's. Jarenlang is hy als industrieel ont werper verbonden geweest aan de firma Georg Jensen te Kopenhagen, die een grote bekendheid geniet op het gebied van de edelsmeedkunst. Hij is nog steeds lid van de directie. Maar enkele jaren geleden richtte hy zelf een firma op, genaamd Bernadotte and Björn, die zich bezighoudt met het ontwerpen van industriële produkten voor diverse Scandinavische industrieën. houding tussen Kennedy en Humphrey ongeveer 54 tegen 46. Humphrey ver klaarde voor de televisie dat deze ver kiezing hem niet heeft gekwetst doch bemoedigd. Zyn volgende duel met Ken nedy komt in de voorverkiezing in West- Virginia waar Kennedy niet kan profite ren van veel r.-k. steun aangezien het percentage rooms-katholieken daar slechts heel gering is, namelijk 3Vi Bovendien is West-Virginia een arme staat terwijl in Wisconsin bleek dat vooral de welvarenden zich tot Kennedy aangetrokken voelen. Er zal nog lang worden nagekaart over deze uitslag. Men kan zeggen dat Kennedy het er goed heeft afgebracht, gezien het feit vooral dat Humphrey een man is van het midden-westen, na melijk afkomstig uit het naburige Min nesota. Kennedys overwinning is echter niet zo overtuigend dat hy zich thans al van de Democratische kandidatuur ze ker kan achten. A Een zeldzame roze diamant, die op een veiling in Londen verleden maand de lieve som van ruim een half miljoen opbracht, zal naar Amsterdam worden gezonden om modern gezet te worden. De diamant werd gisteravond te Parys plechtig gedoopt tot „Princie" door de 14-jarige Gaekwar van Baroda, Prins Sayajarad. „Princie" was de by- naam, welke zijn moeder, de Mahara nee van Baroda, hem gaf toen hij nog een kleine jongen was. Speurderswerk De Gaekwar, die een symbolisch glas champagne dronk, handelde namens Van Cleef en Arpels, een internatio nale juweliersfirma te Parijs, die de 34- karaats steen had gekocht voor 644.000 nieuwe franken. Toen Jacques Arpels de diamant op 17 maart op een Londense veiling kocht, had de diamant nog geen naam. In de catalogus stond de steen vermeld als „een roze diamant het eigendom van een heer". Discreet speurderswerk door Van Cleef en Arpels onthulde, dat de dia mant behoorde aan de schatrijke Nizam van Hyderabad. De Paryse society, onder wie vele ju welen verzamelaars, kwamen de doop plechtigheid bywonen. Als olijven Met de meeste juwelen getooid was de Maharanee zelf, die gekleed was in een schitterende sari van donkerblauw en zilver. Om de hals droeg zij een snoer van parels, zo groot als flinke olijven en oorbellen van peervormige parels. De ,Princie"-diamant rustte in een eenvoudige, maar antieke zetting, han gend om een buste, die omringd was met rozen. Een half dozijn rechercheurs in bur gerkleding liep door de luxueuze salons van de juweliersfirma aan de Place Vendome, terwyl de gasten gefascineerd staarden naar het zuivere roze licht dat de diamant uitstraalde. Gedenkramen legerplaats bij Oldebroek Op 30 juni 1953 heeft de toenmalige minister van Oorlog in de legerplaats by Oldebroek een monument onthuld ter nagedachtenis aan de gevallenen van het wapen der artillerie. De Vereniging Officieren Artillerie heeft nu een plan uitgewerkt dat voorziet in het levendig houden van de herinnering aan de na men van de gevallen officieren en aspi rant-officieren. Men zal namelijk enkele glas in lood gedenkramen aanbrengen in de offi cierskantine van genoemde legerplaats. De gedenkramen zullen worden ont huld door de inspecteur der artillerie op 4 mei 1960 na afloop van de jaarlijk se kranslegging bij het artilleriemonu ment, welke plaats vindt om 11.30 uur. Vlieger maakte fraaie noodlanding Toestel verloren beschouwd In de kantine van de Belgische mili- I taire vliegbasis Meisbroek by Brussel zat gistermiddag de 22-jarige sergeantvlie ger J. van Vleuten van de Kon. Lucht- j macht te genieten van een kopje koffie en een sigaret na een avontuur, dat slechter had kunnen aflopen. De door hem bestuurde straaljager had een noodlanding gemaakt op de Belgische basis en hij had ongedeerd het toestel een Hunter-4 kunnen verlaten. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Het van de vliegbasis Woensdrecht op gestegen toestel kreeg op 5000 m. hoog te motorstoring. Injplaats van zyn schietstoel te gebruiken, slaagde de vlie ger erin op aanwyzingen van de grond dienst van de basis Mel^broek een ge slaagde noodlanding te maken. Direct na de landing bleek echter, dat zyn rem men evenmin meer werkten en het toe stel schoot honderden meters door. Het werd eerst in zyn vaart geremd door een aan de grens van het vliegveld lopende, niet meer gebruikte spoorbaan, die in een ongeveer drie meter diepe gracht rondom de basis is aangelegd. Daarin kwam het vliegtuig vrywel vertikaal tot stilstand. De piloot had de hulp van de ambulance en de brandweer, die door het inmiddels afgekondigde groot alarm op de vliegbasis klaarstonden om in te grijpen, niet nodig. Hy had het toestel al verlaten voordat de reddingsploeg ar riveerde. Zowel de uit Nederland oyergekomen luchtmachtofficieren als de Belgische officieren van de luchtbasis spraken hun bewondering uit over de wijze, waarop de piloot zijn toestel aan de grond had weten te zetten. Vertegenwoordigers van de Kon. Luchtmacht weigerden hun oor deel uit te spreken over de schade aan het vrywel in tweeën gebroken toestel. Volgens hun Belgische collega's echter moet het als volkomen verloren worden beschouwd. WEER VERMINDERDE WERKLOOSHEID Aan het eind van de maand maart bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve in Nederland 56.708; er waren toen 4.595 werkloze vrouwen. Eind februari was de geregistreerde arbeidsreserve 75.690 en waren er 5.097 werkloze vrouwen. Russisch plan géén basis voor overleg Het Westen heeft gasteren te Genève by de onderhandelingen tussen Oost en West het Sovj eitrussisohe plan voor alge hele ontwapening binnen vier jaar als basis van bespreking verworpen. In con ferentiekringen werd meegedeeld, dat de Franse afgevaardigde Jules Moch na mens de vyf Westelyke mogendheden als voornaamste bezwaren noemde: de afwezigheid van plannen voor een inter nationale. politiemacht een onaanvaard bare tijdslimiet en het ontbreken van spoedige ontwapening op het gebied der kernwapens. Het Westen kan niet akkoord gaan met kernontwapening op grond van plechtige verklaringen, waarbij geen controle is. Hierbij haalde hij het pact Briand-Kellog van 1928 waarbij oorlog onwettig werd verklaard. Wij hebben er varen, dat een dergelijk pact het bloed vergieten niet verhindert, aldus Moch. Ook kan het Westen niet instemmen met voorrang voor ontwapening op het gebied der gebruikelyke wapens. Alleen kernontwapening zal de angst der we reld wegnemen. Volgens een semi-officieel bericht, dat de Franse delegatie by de Ver. Naties onder de V.N.-leden heeft verspreid, za-1 Frankrijk in de .Sahara geen proeven meer nemen met pluitoniumwapens. Het document zou maandag door de Afri kaanse-Aziatische groep zyn besproken op een by eenkomst die drie uur duur de. Men hield zich daarby bezig met de mogelykheden voor een speciale zitting van de Algemene Vergadering over de kwestie van de kernproeven. Geen uitstel voor Chessman Het gerechtshof van de Staat Califor- nië te San Francisco 'heeft gisteren het jongste verzoek van de ter dood veroor deelde Caryl Chessman om -uitstel van executie van de hand gewezen. De te rechtstelling van Chessman is, zoals ge meld, vastgesteld op 2 mei. Zo zijn hun manieren De verloofde van een getuige in het moordproces-Cooney, dat in de Londen se Old Bailey begonnen is, werd gisteren met scheermessen aangevallen door in dividuen uit de onderwereld. De 23-jarige Barbare Ibbotson, een mannequin, is verloofd met de 26-jarige John Simons, kroongetuige in het proces tegen drie onderwereldfiguren, die wor den verdacht van de moord op Selwyn Cooney, eigenaar van een „club" in Soho. Drie weken geleden werd zy, on derweg naar een gerechtelijk vooronder zoek, in Hyde Park mishandeld. Gister avond werd zy in haar woning over vallen en met scheermessen - een ge liefd wapen in de onderwereld van Lon den - zodanig mishandeld dat de arts die haar wonden te behandelen kreeg 26 krammetjes in haar gezicht moest plaatsen! De arts heeft de politie gewaarschuwd en die heeft de mannequin overgebracht naar een geheim adres, waar de manne quin voortdurend onder bewaking staat. BINNENLAND Met het KLM-vliegtuig uit Parama ribo ls de gevolmachtigd minister van Suriname in ons land. mr. dr. R. H. Pos gisteren van zijn bezoek aan Suriname teruggekeerd. Minister Pos heeft met de regering in Suriname overleg gepleegd ten aanzien van verscheidene actuele punten. - In het komende weekeinde zal onder de naam „Signal Fire" een internationale „fall-out" oefening worden ;ehouden, waaraan door de NAVO-landen België, Denemarken, Engeland, Frankrijk Nederland en Noorwegen, zal worden deelgenomen. Het doel van de oefening, waarvan de leiding voor wat Nederland betreft berust bij de Rijksinspecteur voor oefening Bescherming Bevolking, is het beproevenvan een uniforme berichtge ving omtrent kernwapenexplosies in oor logstijd en het daaruit voortvloeiende ge vaar van een fall-out voor de nabuur landen. Van Nederlandse zijde zullen aan deze oefening deelnemen de ABC-dienst en de verbindingsdienst van de nationale en provinciale BB-commando's. In navolging van Rotterdam zal ook Amsterdam zyn havenvakschool krygen. De Scheepvaartvereniging Noord en het gemeentebestuur van Amsterdam, zijn het er over eens. dat de eerste cursus in september a s. moet beginnen. Het enige firobleem ls thans nog de huisvesting. Het s echter vrijwel zeker, dat de school voorlopig zal worden ondergebracht in een houten noodgebouw, dat wordt opge trokken in de Van der Pekstraat te Am sterdam-Noord. Gisteren is de vijfjarige G. M. A. Oosterdorp op de Ramlenweg te Rotter dam voor de deur van het ouderiyk huls tussen twee geparkeerd staande auto's on voorzichtig de straat overgestoken en overreden door een passerende personen auto. Met ernstige hoofdwonden werd het meisje naar het ziekenhuis Bergweg ge bracht, maar bij aankomst bleek dat zy .reedB overleden was. De combinatie D. Blankenvoort en Zn. N.V. te Bloemendaal en R. Costaln Ltd. te Londen, hebben opdracht gekre gen tot het uitvoeren van belangrijke baggerwerken ten bedrage van ruim 1 miljoen dollar in de haven van Monrovia. Het materieel voor deze werken ls reeds op weg en eind april zal met de uitvoe ring ter plaatse worden begonnen. Het Radio Filharmonisch Orkest ls uitgenodigd, om van 1 t/m 24 maart 1961 een concerttournee te maken door West- Dultsland en Zwitserland. De concerten zullen onder leiding staan van de diri genten Bernard Haltlnk en Jean Fournet. O.m. zal worden geconcerteerd in de Èlaatsen Düsseldorf. Hannover, Hamburg remen. Keulen. Frankfurt, München, Stuttgart en Bonn. In een staatsblad van gisteren is een op voordracht van de Staatssecretaris van Economische Zaken vastgestelde algemene maatregel van bestuur afgekondigd, die een aantal vrijstellingen bevat van in de winkelsluitingswet 1951 opgenomen ver boden. BUITENLAND Vier Amerikaanse geleerden, van wie twee uit Hongarije en een uit Canada af komstig. hebben gisteren de prijs „het Atoom voor de vrede" gekregen. Het zijn prof. Leo Szilard, hoogleraar in de biofy sica aan de universiteit van Chicago, prof. Eugene Wigner, hoogleraar in de mathe matische natuurkunde aan de Princeton- universiteit, de ingenieur Walter Zinn en Alvln Weinberg, directeur van het Natio nale laboratorium te Oak Ridge. De prijs ls ingesteld door Edsel Ford, ter nage dachtenis van zyn vader Henry Ford. De Hongaarse posterijen hebben de Oostenrijkse P.T.T. laten weten, dat zij Eoststukken, gefrankeerd met de herden- ingszegel van het wereldvluchtelingen- r zal weigeren. De gewraakte Oosten- Jaar rljkse postzegel stelt een met plunjezak- ken beladen gezin voor, waarbij noch uit het landschap, noch uit het opschrift blijkt, dat uitgewekenen uit een bepaald land zijn bedoeld. Volgens in Peking ontvangen be richten uit de provincie SJan Si hebben in een afgelegen streek in die provincie 10.000 mensen de executie bygewoond van twee „contra-revolutionairen" ,dle hadden geprobeerd de aanleg van een weg te sa boteren door een aantal arbeiders te ver giftigen met arsenicum. Zij waren in hun opzet byna geslaagd, doch toen 61 man nen vergiftigingsverschijnselen vertoon den na een maaltijd had men hen kun nen redden met geneesmiddelen die per vliegtuig werden aangevoerd, aldus pers berichten uit die streek. Mr. C. W. A. Schürmann, de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, ls gisteren gekozen tot voorzitter van de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties. Twee Japanse deskundigen op het gebied van aardbevingen, van de univer siteit van Tokio, gaan binnenkort een maand naar Marokko om de autoriteiten daar van advies te dienen over de her bouw van het door aardbeving verwoes te Adaglr. De Marokkaanse regering had de Japanse regering verzocht om deskun digen. Groot-Brittannië ls bereid gebieden voor militaire oefeningen op Cyprus in bruikleen van de toekomstige Cyprische republiek te aanvaarden, aldus is gisteren van doorgaans welingelichte zijde te Lon den vernomen. Tot dusver heeft de Brit se regering geëist dat de oefenterreinen deel zouden uitmaken van de zones van de Britse steunpunten op het eiland. Deze zones biyven onder de Britse soe vereiniteit. O Vervolg van pag. 1 Oberlancler zou vrijuit gaan De berichten dat Oberlander heeft deelgenomen aan de massale slacht partij in Lwow (het voormaligë Lem- berg) missen „elke grond". Dit valt te lezen in het verslag, opgesteld door Joop Zwart, de Nederlandse secretaris van de „Internationale Commissie van Ex-verzetsstrijders", die op verzoek van Oberlander een onderzoek naar diens gedrag in de laatste wereldoorlog heeft ingesteld. Het verslag is gisteren aan de leden van de Westduitse Bondsdag overhandigd. De commissie heeft zichzelf de vorige maand ontbonden, zonder tot bepaalde conclusies te zijn gekomen omdat de christen-democratische fractie van de Bondsdag besloten had zelf een onder zoek naar het geval-Oberlander in te stellen. Zwart zegt in het rapport, dat de Russische geheime politie en de Ge stapo de voornaamste schuldigen zyn. „Zij zijn in hoofdzaak verantwoordelijk voor de slachtpartij in Lemberg", aldus Zwart. Hij merkt voorts op dat de com missie 232 getuigen heeft gehoord en dat deze getuigen allen verklaard heb ben dat het Duitse leger en het „Nach- tegaalbataljon", waarmee Oberlander in 1941 Lemberg binnentrok, niet aan de schietparty hebben deelgenomen. Zwart zegt dat in het verslag van de Russische commisie, die het geval in 1944 heeft onderzocht, geen melding wordt gemaakt van Oberlander of het „Nachtegaalbataljon". Hij noemt de Russische aanvallen op Oberlander „een politieke manoeuvre" om West-Duitsland van zijn bondgeno ten te isoleren. In de internationale commissie, die in november 1959 werd opgericht, had den zitting: Karei van Staal (Neder land), Ole Björn Kraft (ex-minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken), Kans Capellen (Noorwegen), prof. Floor Peters (België) en Kurt Schock (Zwit serland) Erfgename fortuin liuwt een chauffeur De negentienjarige Gamble Benedict, erfgename van het Remington-schrijf- machines-fortuin, heeft in Dillon, Zuid- Carolina, een aanvraag tot huwelijk met de 35-jarige chauffeur André Porum- beanu ingediend. Gamble verdween enkele maanden geleden met Porumbeanu, een Ameri kaan van Roemeense afkomst, naar Pa rys. Onlangs bepaalde een Newyorkse rechtbank, dat zy Porumbeanu niet meer mocht ontmoeten, zolang hy nog gehuwd was. Porumbeanu is betrekkelyk kort gele den in Mexico van zijn vrouw geschei den. Gamble verscheen maandag niet op school. De huwelyksaanvrage werd gisteren kort voor 17.00 uur plaatselijke tyd in gediend. Krachtens de wetgeving van Zuid-Carolino kan men minimaal 24 uur na het indienen van de aanvraag in het huwelyk treden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Het Spectrum. J8.30 Leger des Hellskwartler. 18.45 BoekPespr. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Kamermuz, 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.00 Passiestonde. 20.45 Vocale koren, instrumentaal koor en sol. 22.15 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Vocale koren. Instrumentaal koor en sol. (verv.) 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Tekorten ondanks overvloed, toespraak. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Jazzforum. 21.20 Le Chalet, opera. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.05 Interviews. 23.30 Jam-Sesslon. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRVi 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRÖ: 20.20 Sport- panorama. 0.50 Documentaire. 21.20 Omr.- ork. v. België en sol. 21.50-2.20 Film. VOOR DONDERDAG 7 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. Advertentie 14 DAAGSE AANBIEDING i I I I" a 1 voor verzamelaars I piCmIDOGK, krantenknipsels enz. Grote maat, plm. 33 x 24 cm. met 40 vel wit papier f 1.90 1 pot KLEEFPASTA NECO f 0.25 TEZAMEN f 2.15 Tydelijk tot 12 APRIL f 1.70 KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.30 Dansmuz. 12.25 Wy van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gevar. muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.20 Gram. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beureber. 17.45 Streekuitz. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Muz. lezing. 18.50 Sociaal muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praat- Je. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaal sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.1*5 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Be- 12.33 Promenade-orkest. 12.55 Rep. Be zoek Pres. De Gaulle aan Gr. Brlttannlë. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en plano. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Gram. 15.20 Voordr. 15.45 Sopr. en plano. 16.15 Gram. 16.50 V. d. Jeugd. 17.20 Jazzmuz. 17.50 Regeringsuitz.: De woningbouw na 1 april. d. ir. H. M. Buskens. directeur- generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 Ge_ .05 Trein tegen lorrie bij Sassenlxeini De trein van Vlissingen naar Am sterdam is vanmorgen om 9.45 uur by Sassenheim tegen een lorrie opgereden. Er deden zich geen persoonlyke onge lukken voor. De trein had 30 minuten vertraging. Detrein die om 9.52 uur uit Leiden naar Amsterdam zou ver trekken (aankomst aldaar 10.28 uur) moest worden opgeheven. GELD VOOR PATER PIRE VAN NED. SCHOLIEREN Woensdag 13 april a.s. zal de Nobel prijswinnaar voor de vrede de Belgische pater Dominique Pire, de initiatiefne mer tot de bouw van de z.g. Europa dorpen voor het onderbrengen van de zwaarst getroffen vluchtelingen, naar ons land komen om persoonlijk een bedrag van f 28.000.in ontvangst te nemen, dat is byeengebracht door scholieren van Nederlandse middelbare scholen. Dit geld is bestemd voor de bouw van een „Nederlandhuis 'in het in aanbouw zijnde Anne Frankdorp bü Wuppertal. Aan de in stilte gevoerde actie heb ben ruim 40 middelbare scholen uit het gehele land, zowel openbare als byzon- dere, deelgenomen. Het contact tussen deze scholen werd in stand gehouden door het uitwisselen van nieuws in het wekelijks bulletin „De Piraat''. Op velerlei, vaak originele manieren hebben de jongelui het geld byeenge bracht. Sommige scholen lieten het Sinterklaasfeest achterwege, enkele klas sen gingen knollentrekken by de boe ren; men heeft fotokaarten verkocht van pater Pire met Albert Schweitzer; er zyn toneel- en filmavonden georga niseerd; scholieren hebben met een „koekenzopie" op het ys gestaan. Ruim 300 jongeren zullen by de over handiging van het geld aan pater Pire aanwezig zijn. De byeenkomst wordt op woensdagmiddag 13 april a.s. gehouden in het Hervormd Internaat Nieuw Ruim zicht te Doorn. HAARLEMMERSTR. 167—171 LEIDEN. WOENSDAG Baptistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- atha-i J Rijksmuseum voor GeologieLezing G. Kortenbout v. d. Sluijs over de dik huiden ln Nederland. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Mode show actie „Doe Open". 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85) Ledenvergadering „Volksonderwijs" afd. Leiden. 8 uur nam. Oegstgeest: Zendingshuis. Her vormde Vrouwendienst. Lezing „Alleen of met z'n allen", door mej. E. Oskam, pro vinciaal kerkelijk maatschappelijk werk ster. 8 uur nam. Oegstgeest: Zendlng6huis: Hervormde Vrouwendienst. Mej. Oskam over „Alleen of met z'n allen", 8 uur nam. DONDERDAG Baptistengemeente (Oude Rijn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Doelenkazerne: Revue Gezelschap Rens van Dorth. 8 uur nam. Geref. Kerk (Hooigracht)Passie- en Paassamenkomst. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Coöp. Boeren leenbank. 8 uur nam. Hooigracht 84: Vrouwenbond N.V.V. Spr. A. Galjaard over de Plantsoenendienst. 2 uur nam. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudse Singel 50)Lijdensoverdenking. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven)Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest oi.v. FranzPaul Decker. Soliste Janine Dacosta. 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis, afd. Leiden. 8 uur nam. Hooigracht 1416: Spreekuur Huur adviescommissie Leiden-Alphen. 911.30 uur voorm. Lakenhal „Nederland Rapenburg 6: Lezing H. H. Kraan voor Kontaktcle Kinderbescherming over: Op voeders in onze internaten". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 2.004.30 en 7.9.30 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Chopin-her- denking door Edward Koziello (tenor). 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Chr. Bedrijfsbond voor de metaalindustrie en elektro-technische industrie. 7.30 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- genv „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Langegracht: Excursie Vola naar Sted. Lichtfabrieken. 3 uur nam. Oud-Poelgeest: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 2.30 uur nam. Schouwburg: Leidse Jeugd Actie. Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De drie arme boeven". 2.30 uur nam. Stationsplein halte H.T.M.: Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Marlot, Ooster beek en Clingedaal. 1.50 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- Jarig Jubileum „De Eendracht". 8 uur nam. Steenschuur 6: E.H.B.O.-krlngwedstryd te 3 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het onbekende eiland". 3 u. nam. Acad. Ziekenhuis (administratiegebouw) mtn uitroeiing Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. centrum). Paaswyding 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Piano-recital. Ludwig Olshansky. 8 uur nam. DINSDAG Biochemisch Laboratorium (Wassenaar- seweg)Officiële opening te 2 uur nam. Rijksherbarium: Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 .2 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. V. d. jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gi sproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19, Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 La Bohè me .opera. 22.05 Gram. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA EUROVISIE NTS: 12.25-13.00 Rep. be zoek Pres. De Gaulle aan Gr. Brittannië. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Progr. over dieren. 20.35 Filmdoc. 21.15 Goede Vrijdag, spel ln verzen. 22.15 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilome Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.10 Rep. 13.15 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Gram. 15.15 Rep. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritie ken. 17.30 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. progr. 23.00 Gram. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Viool en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Ge var. muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 nws.). 16.45 Militair ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Sportuitsl. en gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weer ber.. nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoor spel. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengymn. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Forum. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazz muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. en jeugdkoor. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork. conc. en piano. 16.30 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.50 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Quatre-malns .21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.04 Ka mermuz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. v Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Pianorecital. 14.00 Ge var. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Ork. conc. en solist. 16.55 Gram. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pollt. praatje. 20.00 Hoorsp. 21.15 Opera-fragm. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55 Nws. 23.00-23.10 Mil. gr. uit Kongo. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.30 Lie deren. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Belgische muz. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Vrije Tijd. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bos sen" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Terreur over Dublin" (18 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Tiger Bay" (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdagcyclus „Daar is de dokter". Lido „Kinderen die niet gewenst zyn" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Labyrinth der hartstochten" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een zaak van leven en dood" (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden ls geopend Apotheek Her anken, Hogewoerd 171, telef. By geen gehoor by Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) *5 weer wind S g-2 sj a 5 a J2 3 h Amsterdam zwaar bew. zo 4 17 11 0.1 Den Helder zwaar bew. zzo 3 16 9 0.1 Ypenburg Vlissingen zwaar bew zzo 2 16 10 0.1 licht bew. zo 4 12 8 0 Eelde zwaar bew. ozo 4 17 6 0 De Bilt zwaar bew. zzo 4 17 9 0 Twenthe zwaar bew. zo 4 17 7 0 Eindhoven half bew. zo 3 18 8 0 Z.-Limburg, halfbew. zzo 4 18 9 0 Helsinki onbewolkt z 2 4 -12 0 Stockholm zwaar bew. zzo 3 7 -6 0 Oslo zwaar bew. ozo 8 8 1 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 4 7 1 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 9 16 8 1 Londen zwaar bew. zzo 4 14 8 0.2 Brussel zwaar bew zzo 4 17 10 0 Luxemburg licht bew.ono 2 16 6 0 Parijs onbewolkt o 2 16 7 0.2 Bordeaux half bew. ozo 3 19 10 0 Grenoble onbewolkt w.stil 20 2 0 Nice onbewolkt n-nw 7 17 11 0 Beriyn onbewolkt, o 3 10 -2 0 Frankfort zwaar bew no 4 18 6 0 München onbewolkt z 2 15 1 0 Zürich on'.xewolkt w.stll 16 0 0 Genève onbewolkt w.stll 16 1 0 Locarno onbewolkt w^til 19 2 0 Wenen zwaar bew. n 2 14 1 0/ Innsbruck onbewolkt w 1 15 -1 0 Belgrado onbewolkt ozo 6 13 3 0 Athene zwaar bew. n 4 11 0 Rome onbewolkt o 3 7 0 A iacclo onbewolkt, o 3 18 5 0 Malorca licht bew. w.stil 5 0 Lissabon licht bew. v.and. 22 11 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2