ant Apartheidspolitiek in Zuid-Afrika door de Tweede Kamer veroordeeld Motie naar het Unie-parlement Motie-Burger verworpen Eerste Kamerleden kritisch over Dep. Maatschappelijk Werk V00R- JAARS MOE HEID Chocolade uit Nieuw-Guinea Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 april 1960 Vierde blad no. 30019 Vrijivel algemene uitspraak De Nederlandse regering veroordeelt de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Daarover hebben de woorden van de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in antwoord op vragen van mr. Burger (P.v. d.A.) gistermiddag in de Tweede Kamer geen enkele twijfel laten be staan. Zoals wij nog in een gedeelte van onze oplage van gisteren konden melden, meende prof. De Quay, dat de apartheidspolitiek voor ons in het koninkrijk bijzonder pijnlijke kanten heeft. En hij wilde daar nog een aspect aan toevoegen en wel de sterke banden, die Neder land door de geschiedenis met Zuid-Afrika heeft. De minister-presi dent sprak tot slot de hoop uit, dat de regering en het volk van Zuid- Afrika de weg mocht vinden naar een samenleving, waarin alle bevol kingsgroepen in vrijheid en vrede kunnen leven en werken. Na deze duidelijke uiteenzetting van het standpunt van de regering had de Tweede Kamer geen behoefte meer aan de motie-Burger, waarvan de voor naamste strekking was de miskenning van de rechten van de mens in de Unie van Zuid - Afrika niet langer meer te beschouwen als een bin nenlandse aangelegenheid, zodat Ne derland in de Verenigde Naties reso luties zou moeten steunen, die tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek zou moeten steunen. Alleen de P.v.d.A., PSP en de communisten steunden deze mo tie. die met 43 tegen 88 stemmen werd verworpen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer echter wel een andere motie aangenomen, waarin onze volks vertegenwoordiging zich rechtstreeks richt tot het parlement van de Unie van Zuid-Afrika met de vurige wens dat het zich bezint op een politiek, die rassen onderscheid uitsluit en elke schending van de rechten van de mens zal weten te voorkomen. Deze motie droeg de handtekeningen van prof. Romme (KVP), mr. Burger (P.v.d.A.), prof. Oud (WD), dr. Bruins Slot (AR) en dr. Ti- lanus (OHU). Alleen de communisten en de PSP (vijf leden in totaal) waren tegen de motie. Resultaat Direct praktisch resultaat moet men van deze motie natuurlijk niet verwach ten, omdat het parlement van de Unie van Zuid-Afrika nu eenmaal juist voor stander is van de apartheidspolitiek. De Kamer heeft echter uiting willen geven aan haar geschokte gevoelens en men moet aannemen, dat een bijna algemene uitspraak van de Nederlandse volksver tegenwoordiging toch wel enige indruk moet maken. Omdat de gebeurtenissen in Zuid-Afrika zo sterk het gemoed raken, maakte dr. Bruins Slot (AR) er op attent, dat daardoor het gevaar ont staat. dat men de ingewikkelde verhou dingen te eenvoudig gaat zien. In wer kelijkheid staat Zuid-Afrika voor zeer moeilijke problemen. De apartheidspoli tiek blijkt echter in ieder geval in feite een mislukking. Zij heeft de verhoudin- Prof. Hellema treedt af als Eerste Kamerlid Het A.R. lid van de Eerste Kamer, prof. mr. H. J. Hellema heeft in een brief van 30 maart aan de voorzitter meegedeeld zijn lidmaatschap neer te leggen. Prof. Hellema deelt mede, dat, of schoon het lidmaatschap van de Eerste Kamer als een nevenfunctie wordt be schouwd, de praktijk leert, dat hij dit werk niet langer op verantwoorde wijze met zijn andere werkzaamheden kan combineren. Prof. Hellema bracht dank voor de aangename en vriendschappe lijke samenwerking met voorzitter, medeleden en griffie. Voorzitter mr. J. Jonkman vertolkte de mening van de Kamer dit uittreden bijzonder te betreuren en het als een bij zonder verlies te beschouwen. gen verscherpt. Bewezen is, dat deze politiek niet leidt tot een oplossing, maar tot burgeroorlog en onderdruk king van de zwarte bevolking. Dat is in strijd met het recht en het evangelie. Oplossing De motie-Burger hield uiteraard ook geen oplossing in van het probleem in Zuid-Afrika. Zij wilde de regering een houding voorschrijven, die nu eenmaal in strijd is met het Handvest der Ver enigde Naties, dat verbiedt zich te men gen in de binnenlandse aangelegenhe den van een land. Dat is ook het motief, waarom de Nederlandse delegatie in de Verenigde Naties zich steeds heeft ont houden van stemming als moet worden beslist over 'n resolutie tegen de apart heidspolitiek. Dat motief wilde de heer Burger met zijn motie opheffen, al waardeerde hij het dat Nederland op 4 november 1959 in de Verenigde Naties heeft verklaard, dat de apartheidspoli tiek zonder toekomst is. De meerderheid van de Kamer was echter van mening, dat over een resolu tie in de Verenigde Naties pas kan wor den geoordeeld wanneer daarbij alle omstandigheden kunnen worden afge wogen. die op het moment van de stemming een rol spelen. Men had ver trouwen in het standpunt van de rege ring, dat altijd duidelijk is geweest ten aanzien van rassendiscriminatie. Een duw in de rug van de regering door middel van de motie-Burger zou volgens de meerderheid alleen maar twijfel en misvertstand kunnen wekken. Voor de verklaring van de minister-president was men dankbaar, omdat daarin ook zo duidelijk het menselijk gevoel had gesproken. Verkeerstechnische leergang A.N.W.B. Langparkeerders zijn oorzaak van verkeers-„spitsen" Wees in de stadskern voorzichtig met hen! (Speciale berichtgeving) Met het treffen van bijzondere voorzieningen voor langparkeerders dient zeer grote voorzichtigheid te worden betracht. Tot deze gevolgtrekking kwam van ochtend op de derde en laatste dag van de vijde nationale verkeerstechnische leergang van de ANWB in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ir. M. P. Blauw, hoofdingenieur van de afdeling Stadsontwikkeling van de dienst Publieke Werken van Amsterdam. In zijn voordracht over onderzoek van stedeüijk verkeer stelde de heer Blauw, dat de parkeerschijf pas tot zijn recht komt als hij wordt toegepast in een niet te klein stadsdeel. In dat stadsdeel mo gen dan geen straten buiten de controle maatregel worden gehouden. Daarente gen is de parkeermeter primair bedoeld om langs een of meer straten te worden toegepast. Daarmee worden de lang parkeerders naar andere straten gedwon gen en er ontstaat dan een behoefte naar steeds meer parkeermeters. Met nadruk wees ir. Blauw op het ver band tussen parkeren en gar eren (nieuw Nederlands voor stallen van auto's enerzijds en het verkeer anderzijds. Wanneer in een stadscentrum zeer veel parkeergelegenheid zou zün die vooral de lang-parkeerders zou aantrek ken, dan zou er een aantal enorme ver- keersspitsen optreden. Tussen 8 en 9 uur 's morgens en ook tussen 5 en 6 uur zou het verkeer een veelvoud zijn van wat het nu is. Vandaar dat de heer Blauw erop aandrong voorzichtig te zijn met het scheppen van mogelijkheden tot lang parkeren. De behoefte aan lang parkeren neemt met de snelle groei van het wagenpark toe. Het zijn de mensen, die in de stad werken en in een andere plaats wonen, of in het stadscentrum werken maar in een buitenwijk wonen van diezelfde stad. Zij zjjn in hoofdzaak „schuldig" aan het steeds nijpender tekort aan parkeerruim te in de kernen van de grote steden. De heer Zijl herdacht Ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat en hoofd van de afdeling wegen ter directie van Waterstaat, besprak vervolgens in de middagvergadering het nagelaten werk van de heer J. G. H. Zijl, in leven advi seur van de Rijkswaterstaat voor de verlichting. Eerbiedig hoorden de honderden verte genwoordigers van gemeenten, politie, Rijks- en provinciale waterstaat het pos tuum eerbetoon aan, dat de heer Nap aan de nagedachtenis van de heer Zijl bracht. De heer Zijl werd gekenschetst als iemand met buitengewone gaven en een grote belangstelling voor verkeers technische problemen. Uitgangspunt van de heer Zijl is geweest, dat men zich bij het ontwerpen van wegverliohtöng het wegbeeld voor ogen moet houden, dat de bewegende weggebruiker straks op de verlichte weg zal zien. Vele instructieve bijdragen tot de verkeersveiligheid heeft de heer Zyl geleverd, wat ir. Nap met een aantal voorbeelden toelichtte. Glanzend gezond haar voortaan zelf in de handmet de fantastische haarcrème Een Indola product. Kan men niet meer spijtoptanten toelaten Minister Klompé heeft gisteren in de Eerste Kamer over de begroting van maatschappelijk werk nogal enige kritiek in ontvangst moeten nemea. Verschil lende leden: prof. Diepenhorst (A.R.), mevr. Van OmmerenAverink (Comm.) en mr. De Vos van Steenwijk (VVD) vingen hun rede aan met dr.- verklaring, dat zjj eigenlijk geen behoefte hadden aan het bestaan van een. afzonderlijk departement voor Maatschappelijk Werk. Deze taak der regering "kon evengoed, zoals voorheen, tot Sociale Zaken behoren. Mr. De Vos van Steenwijk maakte deze onvriendelijke opmerking weer een beetje goed door te "vevklaren, dat, als het departement er niet zou zijn geweest, deze minister niet achrler de regerings tafel zou hebben gezeten. Intussen meende hij minister Klompé toch wel voor een paar duiveltjes, die haar beleid belagen, te moeten waar schuwen: perfectionisme, centralisatie, het gebruik of eigenlijk het misbruik van vak-jargon en de neiging om het gemeentelijk vrije subsidiebeleid nog meer te beperken. Verscheidene Kamerleden betreurden het, dat het ontwerp voor een nieuwe armenwet ,die dan „wet bijstand levens onderhoud" zal gaan heten, nog niet gereed is. In dit verband sprak prof. Diepenhorst (A.R.) van zeven magere jaren en van zeven magere legislatieve koeien. Ditzelfde Kamerlid meende te moeten waarschuwen tegen .maatschap pelijk imperialisme". Het gevaar van overdrijving dreigt. Er moet niet te veel naar dit Departement worden toege trokken, wat elders goed functioneert. In dit verband merkte de heer Schur- mans (K.VP.) nog op, dat van de sub sidiëring een ordelijke werking moet uitgaan, maar geen dirigisme. Over het gebruik van te veel vak-jargon op het Departement klaagde ook prof. Diepen horst. De spjjt-optanten hadden vooral de belangstelling van de heren Schipper (A.R.)Van Hulst (C.H.), De Vos van Steenwjjk en mevrouw LuyckxSelyf- fer (K.V.P.). In zeker opzicht kwamen zij allen tot een ongeveer gelijkluidende conclusie. De minister had in haar Me morie van Antwoord aan de Kamer ge schreven, dat de opvang van de spijt optanten, die tot nu toe in ons land zijn gekomen, bevredigend is verlopen. Welnu, zo ongeveer was de redenering van de hiervoor genoemde Kamerleden, daji kunnen er ook wel wat meer dan de toegezegde 2000 spijt-optanten per jaar worden toegelaten. Tweede Kamer in tijdnood Karei Doorman moet een veilige sfeer scheppen in Nieuw-Guinea Van allergrootste belang voor ontwikkeling (Van onze parlementaire redacteur) Over de reis van het vliegkampschip „Karei Doorman" naar Nieuw-Guinea heeft minister Toxopeus gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het van het grootste belang is dat de bevolking weet dat Nederland Nieuw-Guinea niet in de steek zal laten. Wij moeten dus te genover de bedreigingen van Indonesië de defensie versterken. Daarover zal de Kamer te zijner tijd nadere inlichtingen krijgen De reis van de „Karei Doorman" is met de NAVO volkomen rond. Ons vlieg kampschip staat niet onder NAVO-com- mando. Alleen als er oorlog uitbreekt, zal het een bepaalde taak in de NAVO-de- fensie hebben. De toezegging aan de Ka mer, dat zij zal worden ingelicht indien dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea worden gezonden, gold uiteraard niet voor de Marine, want die kan men niet altyd in de haven houden. Aan boord van de „Karei Doorman" gaan vliegtui gen mee, die een bestemming hebben in Nieuw-Guinea. Voor de ontwikkelling van Nieuw-Guinea is het van groot be lang dat de bevolking zich verdedigd weet. Vrijwilligerskorps NTS naar Hilversum (Van onze Hilversumse correspondent) Sinds gisteren heeft de Nederlandse Televisiestichting de beschikking over een eigen complex ruimten voor de décorwerkplaatsen en de requdsie ten- af deling, ondergebracht in een deel van de voormalige Veneta-tapij tfaJbriek te Hilversum. In tegenwoordigheid van o.a. burge meester J. J. G. Boot heeft de heer E. A. SohüMenhelm, voorzitter van de NTS, deze aanwinst gisteren officieel geopend. Deze zei in zijn openingswoord, dat hier mee de eerste grote vestiging van de NTS in Hilversum haar beslag heeft ge kregen. Daarmee is men in de plaats waar wij horen, in de radios tad Hilver sum. De stad die begon als' radiostad, toen filmstad werd en tenslotte straks ook televisiestad zal zijn. „Verloren zoon" „Wij voelen ons thans als de verloren aoon, die zijn tehuis heeft teruggevon den. Er zullen dus nog meer verhuizin gen moeten komen. „AJs in oktober meer zenduren beschikbaar komen, aal pas duidelijk blijken hoe de NTS aan de drie Bussumse studio's tekort komt", aldus de voorzitter. Er zijn plannen om twee hulpstudio's te bouwen op het „Radib- City-terrein" (het radiokwartier aan de Insul indelaan) tegen die tijd klaar te hebben. De bouwvergunning is aange vraagd en het Hilversumse gemeentebe stuur heeft al blijk gegeven van een loyale medewerking en tegemoetkoming aan de wensen van de NTS. Behoeften De bedoeling is op deze wijze tot 1963 in de behoeften te voorzien. In mei en juni gaan alweer enkele diensten over, evenals in oktober. Dan zijn er in Hil versum de omroeporganisaties, het be stuur en verschillende diensten. Dan zijn er nog drie studio's in Bussum, maar nog menig jaar zal men ondanks de aanbouw van de twee hulpstudio's de drie te Bussum moeten blijven gebrui ken. In het Veneta-complex, dat de NTS nu alle ruimte biedt, treft men onder meer aan een hal voor houtbewerking, het decormagazijn, kantoren, de textiel- afdeling, het meubelmagazijn en een grote voormontagehal. De verspreide ruimten voor requisieten en dergelijke in Bussum heeft men dus niet langer no dig. Wel blijft het zo, dat men deze ruimten, oog als tijdelijk moet zien. Nog dit jaar zal een uit Papoea's be staand vrijwilligerskorps worden opge richt, deelde staatssecretaris Bot mede. Gedurende de diensttijd, die drie of vier jaar zal duren, zullen de Papoea's on derricht krijgen op het gebied van land bouw en ambacht. Dit heeft ten doel hun terugkeer in de burgermaatschappij te vergemakkelijken, want het dienstver band zal niet kunnen worden verlengd. Van de 8800 ambtenaren in Nieuw- Guinea zijn 5400 Papoea's. Voor septem ber a.s. zal een wetsontwerp worden in gediend tot het verlenen van een mach tiging voor de opsporing en exploratie van belangrijke mineralen op twee ter reinen bij Hollandia en Sorong. Dit be treft een samenwerking van de Oost- Borneo Mij, de Ned. Handel Mij, MU1- ler en Co. en de UB. Steel Company. ,,Er zijn grenzen' Linnaeushof viert eerste lustrum Bloemen voor nazaten van Van Herwarth (Speciale berichtgeving) De Linnaeushof in Bennebroek viert dit jaar het eerste lustrum. De ambassa deur van Zwitserland, de heer E. de Hal le, heeft de tuin dinsdagmiddag met een sympathiek toespraakje geopend waarin hij alle eer bracht aan de beroemde bo tanicus Linnaeus en de loftrompet stak op de Nederlandse bolbloemen. Hij deed dit in aanwezigheid van onder meer de ambassadeur van Oostenrijk de heer G. Afuhs. De heer H. W. Roozen, directeur van de Linnaeushof wees erop dat po gingen om de tuin uit te breiden geen succes hebben gehad. Bij de overheid bestond hiervoor wel sympathie maar was geen geldelijke steun te verkrijgen. De Linnaeushof zal dus in zijn huidige vorm blijven bestaan. Gestreefd wordt naar een verdere verfraaiing en verbe tering van de aanplant waardoor de aantrekkelijkheid van de intieme tuin nog wordt verhoogd. In de beplantingen zijn weinig veranderingen aangebracht. De bloemenkas heeft een meer roman tisch karakter gekregen. In zijn wel komstwoord bracht de heer Roozen speciale eer aan de Zwitserse botanicus Conrad Gesner, die in de geschiedenis van de tulp een grote rol heeft gespeeld. In zijn werk „de Hortis Gernaniae" heeft Gesner de eerste beschrijving met een afbeelding gegeven van een tulp die hy in 1659 in de tuin van de Augs- burgse raadsheer en apotheker, Heinrich von Herwarth, had zien bloeien. Von Herwarth had de tulpebollen gekregen van de Oostenrijkse diplomaat De Bus- becq. Evenals vier eeuwen geleden brengt deze diplomaat thans weer in een postkoets tulpebollen van Istanboel naar West-Europa. Later heeft Linnaeus in zijn beschrijvingen van bloemen en planten de gekweekte tulpen de verza melnaam „Tulipa Gesneriana" gegeven. De heer Roozen heeft met behulp van de burgemeester van Augsburg na ge- De Zwitserse amk de heer E. de Halier heep .jii de Lin naeushof in Bennebroek officieel geopend. De Haarlemse bloemen meisjes brachten hem en zijn echt genote bij de aankomst een bloe menhulde. gaan of er nog nakomelingen van de apotheker Von Herwarth leven. Dit is inderdaad het geval. Niet alleen wonen er in de omgeving van Augsburg nog na komelingen, ook de Westduitse ambas sadeur in Engeland is een nazaat van de apotheker in wiens tuin in 1659 bloei ende tulpen werden aangetroffen. Aan de nakomelingen in Augsburg is een boeket tulpen aangeboden. Het toeval wilde dat er dicht bij de Linnaeushof, namelijk in Heemstede ook een nazaat van Von Herwarth woont. Deze, de heer Heinrich Herwarth von Bittenfeld was met echtgenote en dochter bij de ope ning aanwezig. Mevrouw Herwarth von Bittenfeld mocht ook een boeket tul pen in ontvangst nemen. Nadat staatssecretaris Bot in de mid dag- en avondvergadering in totaal ruim vier uur had gesproken wilde de waar nemende voorzitter, de heer Tilanus des avonds omstreeks half elf nog gelegen heid geven tot replicieren, omdat het nog tamelijk vroeg was. Daartegen maakte de heer Burger (PvdA) echter bezwaar omdat er grenzen zijn aan het luistervermogen. Hij stelde voor de be raadslagingen te schorsen en omdat er in een avondvergadering nooit voldoen de leden zijn om over een voorstel te kunnen stemmen, zat er voor de voor zitter niets anders op dan de vergade ring te sluiten. Daarmee is de Kamer in tijdnood gekomen. Zij moet vandaag ook nog de begroting van Volksgezondheid bespreten en donderdaT debatteren over de gevolgen van de droogte in de land bouw. waarna het dé bedoeling is tot 10 mei op reces te gaan. 's Middags had voorzitter Kortenhorst reeds opgemerkt, dat hij vreesde dat de vergadering van donderdag tot in de nacht zou moeten voortduren. Hij deed daarom een beroep op de landbouwspe- cialisten hun redevoeringen over de droogteschade kort te houden. „Het mag wel droog zijn", zei hij „maar niet lang Onderzoek darmontsteking na eten van haring Op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Geertsema (VVD), hebben de minister van Land bouw en Visserij, de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid cn de staatssecretaris van Algemene Zaken meegedeeld, dat thans nog een onder zoek gaande is naar een aantal gevallen van darmontsteking, waarvan sommige met dodelijke afloop, die veroorzaakt zün door het eten van niet of slechts licht gézouten haring. In zün vragen had de heer Geertsema verwezen naar een artikel in het Neder lands tüdschrift voor Geneeskunde ge titeld „Eoslnofiele flegmone van de dun ne darm, veroorzaakt door een niet aan het lichaam van de mens aangepaste worm". In dit artikel wordt mededeling gedaan van een aantal gevallen van darmontsteking die in sommige gevallen de dood tot gevolg hadden. Blijkens het antwoord van de be windslieden is thans een onderzoek aan de gang door het Rüksinstituut voor Visserijonderzoek in samenwerking met Rüksinstituut voor de Volksgezondheid. Zodra deze onderzoekingen beëindigd zijn, kan beoordeeld worden of en zo ja welke, maatregelen genomen moeten worden. Mevrouw Luijckr.- pleitte bovendien voor de verstrekkii^g van een voorschot aan de spijt-optanten, omdat zij voor een visum-aanvr Age in elk geval 500 roepia moeten be.talen, maar er is meer nodig om alle obstakels op de weg naar de vrijheid op te ruimen, meende zij. Bovendien: hoe. kan een gezin van man, vrouw en drie kinderen, dat een onder steuning van de Ned regering van 450 roepia per maand ontvangt, ooit het geld voor de visa opbrengen. Probleemgebieden Veel aandacht besteedde de Kamer ook aan de zgn. probleemgebieden. De heren Schipper en De Vos van Steen- wijk hebben ten deze enige voorzichtig heid aanbevolen. Mej. mr. Tjeenk Wil link (P. v d. A_) daarentegen had zeer veel kritiek op het beleid ten deze. De door de minister ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden aangekondigde ombuiging van beleid vervulde mej. Tjeenk Willink met grote zorg. Zij sprak in dit verband van ergerlijke sukkelarij. Deze kwalificatie bezigde mej. Tjeenk Willink ook ten opzichte van het sub sidiebeleid voor tehuizen van ongehuwde moeders. De heren Diepenhorst en De Vos van Steenwijk meenden voorts te moeten waarschuwen tegen het over trekken van de betekenis van de oplei ding van maatschappelijke werksters. Zy meenden deze overtrekking te kun nen constateren in het feit, dat som mige scholen voor maatschappelijk werk zich tegenwoordig academie noemen. Er is voorts o.m. over de positie van de Ambonezen gesproken. In het alge meen bleek men er voor te voelen de Ambonezen zoveel mogelijk uit de woon oorden te laten vertrekken en hen te doen vestigen temidden van de Neder landse bevolking. Motie verworpen Vandaag zou minister Klompé ant woorden. Bij de aanvang van de verga dering heeft de Eerste Kamer de motie van prof. Witteveen (V.V.D.) de vo rige week ingediend luidende: „De Kamer, van oordeel, dat de produktivi- teit op den duur te kort schiet als maat staf voor de loonvorming per bedrijfs tak, nodigt de regering uit tüdig voor de afloop van de thans afgesloten CAO's een herziening van de regelen voor do loonpolitiek voor te bereiden", met 23 tegen 36 stemmen verworpen; voor de motie stemden de V.V.D. en de P. v. d. A. Met de aanplant van cacao op Nieuw- Guinea gaat het goed. In 1959 w al 25 ton geëxjforteerdStaatssecretaris Bot had er voor gezorgd, dat de Ka merleden de eerste repen chocolade, die van de cacao uit Nieuw-Guinea ia gemaakkt, konden proeven. Hij hoopte, dat dit zou bijdragen tot een vergroting van de export cn de afzet in ons land. Iedereen was het er over eens, dat de pure chocolade uitstekend smaakte. Nederland weer van „kolonialisme" beschuldigd Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederland ervan beschuldigd „te pogen het kolonialisme te handhaven door wapenvertoon", aldus Radio Indo nesia. Naar aanleiding van het vertrek van het vliegdekschip de „Karei Doorman" naar de wateren rond Nieuw-Guinea wordt gezegd dat het vlagvertoon van oorlogsschepen en duikboten ln de wa teren rond West Irian „opnieuw bewijst dat Nederland het kolonialisme in dit deel van Indonesië met wapengeweld wil handhaven" Het Nederlandse optreden is bedoeld als „intimidatie", als een poging om de vrede in Zuidoost-Azië te verstoren, er kan worden beschouwd als strüdig me het algemene streven naar verminde ring van de spanning in de wereld. Volk en regering van Indonesië zul len waakzaam blhven, en de Nederland^ regering moet de verantwoordelükhei dragen voor alle gevolgen (die uit he zenden van de „Karei Doorman" na:- Nieuw-Guinea zullen voortvloeien», al dus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11