v. d. MEER 5 GEZELLIGE BABY- EN KLEUTERDAGEN I BIJ Keurslager v. d. MEER Bonn leeft weer op na terugkeer van Adenauer Eén dag rust voor onvermoeide 84-jarige Bondskanselier Brug of tunnel PTT Telefoondlslrict 's-Gravenhage b. vrouwelijke krachten een tweede assistent Alle dagen vlees op tafel van keurslager WERKMEISJE OF WERKSTER BUFFETJUFFROUW MAANDAG 4 APRIL I960 (Van onze correspondent te Bonn) Vanochtend is het politieke leven in de kleine Westduitse hoofdstad Bonn na drie weken van betrekkelijke rust xoeer begonnen: Bondskanselier Adenauer keerde namelijk zaterdagavond na een reis van drie weken en 40.000 kilometer naar Amerika en Japan in de Bondsrepubliek terug! De krasse 84-jarige rege ringschef nam gisteren een vrije zondag, maar wierp zich hedenochtend al weer, blijkbaar volkomen onvermoeibaar ondanks zijn hoge leeftijd, onversaagd in de politieke strijd. Drie wéken lang heeft in feite het grote politieke leven in de Bondsrepubliek stilgestaan: „der Alte", zoals men Adenauer noemt, was afwezig en daarbij was minister van Economische Zaken Erhard nog ziek. Wat er nog viel te bedisselen werd via telefoon en telegrammen over afstan den van duizenden kilometers door Adenauer zélf gedaan. een nieuwe overeenkomst te sluiten schipbreuk te doen lijden. Brandt is niet zo geestdriftig over een volks stemming; zo iets moet men zyns in ziens alleen houden ais de spanning over Berlün op een hoogtepunt is. Ade nauer evenwel wil doorzetten om alle Russische plannen nopens Berlijn te torpederen. Niet minder dan zes actuele problemen Het wordt anders het weekje wel dat Adenauer vandaag is begonnen. Hij staat namelijk in elk geval voor de vol gende reeks problemen: 1. Vandaag ontmoet hij prof. Hallstein, de presi dent van de commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap (Euro- markt) en zal hij een radio- en televi sierede over zijn halve wereldreis voor de Westduitse bevolking houden. Als bekend is het plan van Hallstein tot versnelling van het EEG-tempo dezer dagen in Staatsburg aanvaard; in West-Duitsland stuit het plan zowel op de tegenkanting van Erhard als van de Westduitse industrie en handel. De vraag is thans of het weer opnieuw tot een duel tussen Adenauer (voor stander van het plan-Hallstein) en Er- 1 hard zal komen. Zal, zo vraagt men zich hier af, Erhard het op buigen of barsten laten aankomen of zal. hij po gen de politieke doeleinden van de EEG aan te passen aan zijn eigen ideeën omtrent een grotere Europese economische vrijhandelszone? Berekend risico 2. Morgen ontvangt Adenauer de Westberlynse burgemeester Brandt. Het geprek zal voornamelijk gaan over Adenauers plan tot het houden van een volksstemming in West-Berlyn voor 16 mei wanneer de topconferentie te Parys begint. De kanselier wil aan dit plan vasthouden, hoewel de Westelyke mogendheden er niet veel voor voelen. De Westduitse oppositie zegt, dat de kanselier met dit plan wil pogen de Westelijke partners te dwingen iedere poging van do Russen om over Berlijn Hij zou, zoals de Amerikaanse pu blicist Walter Lippmann onlangs schreef, een zogenaamd berekend ri sico inzake Berlijn durven aanvaarden, omdat hjj ervan overtuigd zou zijn, dat de Russen vanwege Berlijn thans be paald geen oorlog willen. 3. Adenauer zal een beslissing moe ten nemen over de opvolging van de onlangs overleden minister voor Bonds- eigendommen Lindrath. 4. Adenauer zal eindelijk eens de knoop moeten doorhakken in het pro- bleem-Oberlander. Deze van een be paald niet schuldeloos nazi-verleden be tichte minister van Vluchtelingenzaken zou vóór 1 mei aftreden. Adenauer zou willen afwachten tot de officier van Justitie te Bonn inzake de kwestie- Lemberg stelling heeft genomen, hij zou niet veel haast met Oberlanders aftreden hebben, maar overigens deze minister niet al te lang willen aan houden. 5. De minister van Verkeer See- bohm heeft wegens een verschil van mening met de CDU-fractie over de maten van vrachtwagens zijn ontslag aangeboden, dat tot dusver is gewei gerd, maar waarover Adenauer het laatste woord moet hebben. 6. Tot een reeks kleinere problemen behoort het zogenaamde vereffenings verdrag tussen de Bondsrepubliek en Nederland over Elten, de scha devergoeding aan nazi-slachtoffers en dergelijke, dat nog definitief door de regering te Bonn moet worden goedge keurd, waarna pas de ondertekening zou kunnen plaatsvinden. Deze onder tekening zou een kwestie van enkele aagen zijn nu Adenauer terug is. „Tien kwartier voor Agadir": ƒ11.863,74 De totale opbrengst van de actie ..Tien kwartier voor Agadir", georganiseerd door leerlingen van Nijenrode (Neder lands Opleidingsinstituut voor het Bui tenland te Breukelen) ten bate van de getroffenen in Agadir, bedraagt f. 11.863,74. Het resultaat van de nachtvoorstel ling in het City Theater te Amsterdam op 19 maart, waaraan de artiesten Cor- rie Brokken. Mary Dresselhuys, Wim Sonneveld, Jules de Corte, Willy Alber- ti, Jean Philippe, Fred Kaps, Max Tail leur, Tom Manders, Cor Steyn, Co van der Heide Wijma, het City Theater Or kest onder leiding van Lex van Weren en Mies Bouwman als gastvrouwe hun medewerking verleenden. Aan het einde van zijn one-manshow op donderdag 31 maart in het Minerva- Theater te Heemstede heeft Toon Her mans de door hem beloofde recette van een avond aan het Nijenrode Agadir Comité overgedragen. Hierdoor kon nog f. 1300 aan het saldo van de actie wor den toegevoegd. Nadat het financiële verslag van de actie door een accountant is goedge keurd. zal de totale opbrengst, waar schijnlijk via de Nederlandse ambassa deur in Marokko, in de vorm van een nuttig geschenk, bijvoorbeeld bedden voor een weeshuls, inrichting van een kindertehuis, of iets van dien aard. aan de getroffenen in Agadir worden aan geboden. Herdenkingsbijeenkomst Frederik van Eeden In het kader van de nationale herden king van Frederik van Eeden, die op 3 april 100 jaar geleden werd geboren, is zaterdagmiddag in de aula van het Stedeljjk Museum te Amsterdam een door het Frederik van Eeden Genoot schap georganiseerde herdenkingsbijeen komst gehouden. De voorzitter van het maar 90 leden tellende genootschap, dr. H. W. van Tricht, zeide verheugd te zijn over de grote opkomst van belangstellenden - de aula was bijna geheel gevuld. De met zang en pianospel (door mej. Van Tricht en een nicht van Van Eeden) op geluisterde bijeenkomst, werd o.m. bij gewoond door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. In de Spaarnestad zal een door Marl An- driessen te maken beeldje van „De klei ne Johannes" geplaatst worden tegen over het ouderlijk huis van Van Eeden in het Frederikspark. Er werden twee lange herdenkingstoespraken gehouden door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs en prof. dr. Garmt Stuiveling, resp. over „De hoofdmotieven in het letterkundig werk van Frederik van Eeden" en „Fre derik van Eeden en „De Nieuwe Gids". De 1ste uitgave van „De Nieuwe Gids", waarvan Frederik van Eeden een der vijf oprichters was, opende met „De kleine Johannes". De Floriade-postkoets bij het vertrek uit lstanboel, uitgeleide gedaan door duizenden Turken. voor Dover-Calais? (Van onze Londense correspondent) Nu het plan voor een Kanaaltunnel de laatste fase van voorbereiding heeft beredkt met het thans gereed zijnde rapport, is een concurrerend denk beeld komen opdagen in de vorm van een fantastisch voorstel om een reus achtige brug te slaan tussen Dover en Calais, waardoor auto's de afstand in 20 minuten zullen kunnen afleggen. Het ontwerp is gemaakt door een groep Britse, Franse en Amerikaanse tech nische firma's. De uitvoering zou 200 miljoen pond kosten, ongeveer twee maal zoveel als de tunnel. De geprojec teerde brug heeft een lengte van 40 kilometer, waarvan 33,5 kilometer over water. Met een ploeg van 5000 man personeel zal 5 jaar nodig z(jn om de brug te bouwen. De brug zou ongeveer 37 meter breed worden en ruimte bieden voor 5 ver- keersstroken voor auto's motorfietsen, fietsen en een dubbele spoorlijn. De meeste brugbogen zouden 150 meter lang worden, verder denkt men aan twee wijde openingen voor de scheep vaart, beide 300 meter lang en 70 meter boven hoogwaterpeil, zodat een oceaan schip van de grote van de Queen Mary er onderdoor zou kunnen. Het onder- DAMMEN A.D.C. BLIJFT IN DE HOOFDKLASSE Doordat de Alphense Dam-Club de beslissingswedstrijd tegen K.D.C. uit Katwijk aan den Rijn in Leiden met 146 heeft gewonnen, blijven de Alphei- naren in de hoofdklasse van d» LDD.B houd van de brug zou goedkoper zijn dan van een tunnel waarvan vooral het ventilatiesysteem kostbaar is. Bij zware storm zouden auto's en treinen geen ge vaar lopen maar zal het lichte verkeer moeten worden stopgezet. De Engelse firma welke deel uitmaakt van de com binatie is Dorman Long, die de beroem de brug over de haven van Sydney in Australië heeft gebouwd. Inmiddels lijkt de uitvoering van het tunnel-plan waarmee men ai 80 jaar rondloopt steeds dichterbij te komen. De kwestie zal deze week worden aangeroerd wan neer president De Gaulle In Londen is. Het studierapport is op verzoek van de Fransen opgehouden. Het zal waar schijnlijk volgende week worden gepu bliceerd. Naar verluidt is de conclusie dat het plan volkomen uitvoerbaar is en een winstgevend object voor particulier kapitaal zal vormen zodat de regeringen er waarschijnlijk geen geld in zullen be hoeven te steken. Vorige week kwam er een nieuw aanbod binnen van 'n Frans- Amerikaans syndicaat dat bereid is de tunnel in 3% jaar aan te leggen. VSP in Frankrijk In het gemeentehuis van de Parijse voorstad Issy les Moulenaux hebben twee linkse groeperingen, die zich tus sen de communisten en de socialisten van Guy Mollet bevinden, afgelopen weekeinde besloten in het vervolg hun actie in een zelfde partijverband te co- ordineren. In deze Verenigde Socialis tische Partij, die naar schatting 25.000 leden zou tellen, zal ook een onafhan kelijk communistisch dwerggroepje wor den opgelost. De nieuwe partij heeft de socialistische oud-minister Depreux tot haar secretaris-generaal benoemd. Pier re Mendès-France die zich enige tijd geleden ook bij de „autonome socialis ten" had aangesloten, zal desalniette min voorlopig geen officiële functie ver vullen in de nieuwe groepering. Nume riek blijft ook na de fusie de betekenis van deze links-socialistische formatie gering al mag haar invloed in het bij zonder in Parijse intellectuele kringen niet worden onderschat. In de verdere toekomst zou de nieuwe partij, naar het voorbeeld van Nenni in Italië, echter nog wel eens een politieke rol van be lang kunnen gaan spelen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken ^o; vraagt a. vrouwelijke krachten voor opleiding tot Rijkstelefoniste voor bediening van de hulspost c. vrl. of mnl. krachten voor de administratieve dienst Leeftijd tot 26 Jaar. Voor de onder a en c genoemde funkties is het bezit van het M.U.L.O.-diploma of een bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klas van de H.B.S. of gelijk waardige opleiding vereist, met dien verstande, dat ook plaatsingsmogelijkheid bestaat voor enkele vrou welijke of mannelijke krachten met enige jaren voort gezet onderwijs voor eenvoudige administratieve werkzaamheden. Voor de onder b genoemde funktie kan worden vol staan met enige Jaren voortgezet onderwijs (U.L.O., H.B.S., M.M.S.). Geboden wordt: een prettige werkkring uitstekende sociale voorzieningen na 2 of 5 jaar dienst opname in het Pensioenfonds minimaal 15 vakantiedagen met 4% vakantietoeslag in bepaalde gevallen een reiskostenvergoeding en pensiontoelage voor de funkties a en b een toeslag op het loon voor onregelmatige diensten salaris volgens Rijksregeling: Aan de Rijkstelefonisten en de administratieve krach ten In het bezit van het M.U.L.O.-diploma op 21 -ja rige leeftijd een basis loon van f 272,45 bruto per maand. Maximum salaris te bereiken na jaarlijkse periodieke verhogingen f 476,26 bruto per maand. Aan de bediensters van de huispost en de admini stratieve krachten zonder M.U.L.O.-diploma op 21- jarlge leeftijd een basisloon van f 236,54 bruto per maand. Maximum salaris te bereiken na jaarlijkse periodieke verhogingen f 428,74 bruto per maand. aan jeugdige kostwinners en 23-jarigen en ouderen (met uitzondering van gehuwde vrouwen) een huur- compensatie van f 17,40 per maand. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict 's-Gravenhage, de Constant Rebecquestraat 55 te 's-Gravenhage. Telefonische Inlichtingen (070) 614061, toestel 1406. Accountantskantoor mr. dr. H. D. M. KNOL STEENSCHUUR 16 LEIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding bü voorkeur met middelbare schoolopleiding en in het bezit van één of meerdere diploma's boekhouden. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftyd, opleiding en ervaring worden zo spoedig mogelyk ingewacht. Met de schoonmaak heeft U weinig tijd, wij helpen U met onze voordelige vlugklaarartikelen. 4 SLAVINKEN 1.— 4 HAMBURGERS 1— SPEKLAPPEN 0.70 SPEKLAPPEN mager 1.28 3 roomschnitzels 1. 2 gehakte BIEFSTUKS 1.— VET ROOKSPEK 0.G8 KALFS- en VARKENS GEHAKT 1.58 WOENSDAG 500 gram GEHAKT 1.58 250 gram ROOKWORST0.59 4 pakjes gesmolten RUNDVET1. VLEESWARENRECLAME 100 gram ONTBIJTSPEK en 100 gram BOTERHAMWORST. SAMEN voor 0.62. Keurkwaliteit koopt U bij Korevaarstraat 4 Leiden 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* 4c* GEVRAAGD voor direct voor seizoen of jaarbetrekking, tevens eventueel in opleiding. Restaurant MARINA, BOULEVARD 69 - KATWIJK AAN ZEE - TEL. 2816 Hebt u de nieuwe catalogus 'Alles voor Baby' al? Gratis op aanvraagt ^^i*********^*^***^******^*^^.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5