nieuw Met een enkel woord Agenda MAANDAG 4 APRIL 1960 Teveel van het goede CVan onze t.v.-medewerker) Om de persconferentie van meneer K van begin tot eónd mee te maken, moest de kijker de namiddag en vooravond van zijn zaterdag opofferen. In ruil daarvoor kreeg hij een spektakel voorgezet, dat in de jonge, doch bewogen t.v.-historie een zeldzaam verschijnsel mag heten. In een soort paleiszaal waren niet minder 1200 journalisten opgepakt om uit de mond van de meester de woorden der wijsheid op te vangen. Dat was veel en dan slaat dat niet alleen op het aan tal gasten, maar ook op het aantal woorden. Gelukkig konden we een groot deel daarvan over ons heen laten gaan, want vertaling van vraag (in het Russisch) en antwoord (uit die taal) nam nogal veel tijd. Wat gaf deze confe rentie nu te leren? Veel, dat per telex over de wereld vlood en dus hier geen vermelding be hoeft, omdat zulks een doublure zou be duiden. Een uitzonderlijk vriendelijke gast, dat was wel de eerste indruk, in het geheel geen vermoeide indruk ma kend. Maar door al'le bomhommie straal de de ijzervreter toch herhaaldelijk heen. Uit televisie-oogpunt was het alles behalve een boeiende zaak. Het duurde veel te lang en na de beantwoording van de schriftelijk binnengekomen vragen, wilde de gast zich wel laten overrompe len. De gastheren hadden evenwel ver zuimd maatregelen te nemen om die vragen in een microfoon te laten stellen, waardoor elk woord verloren ging. De geïnteresseerde was daardoor aangewe zen op reconstructie van de vraag uit het vertaalde antwoord. Hierdoor werd Joop Simons zeer gehandicapt in zijn commentaar, omdat hij telkens in tijd nood kwam. Met alle respect voor zijn kennis van het Frans, hebben wij toch ook onze bedenkingen tegen deze toege wijde en talentvolle medewerker van de Nederlandse omroepverenigingen Dat het begin leek „op een quiz, laten we nu maar voor wat het is. Maar dat Simons in zijn rappe vertaling zegt: Er is sprake van een overeenkomst tussen Rusland en Frankrijk om te komen tot uitwisseling van gegevens voor het vreedzaam gebruik van atoomkracht, dat leek ons dubieus, omdat we uit de vertalingen zoiets niet hadden begrepen. Eerst veel later bleek, dat meneer K dit inderdaad had mee te delen. Daaruit werd dus duidelijk, dat Simons zich niet tot een vertaling had beperkt, doch op horen zeggen was afgegaan en het opge- vangene als mededeling doorgaf. De vertegenwoordiger van de commu nistische „Humanité" vroeg welke route president De Gaulle bü een bezoek in Rusland volgen zou. Hij kan op de kaart aanwijzen, waarheen hü gaan wil, was het besoheid. Een doorzichtige vraag uit het andere kamp bedoelde een vergelijkend oordeel uit te lokken over Eisenhower en De Gaulle. Hierop werd niet ingegaan en het werd pittig geargumenteerd. Me vrouw K. zat er by, alsof ze de hele leer al wel wist, maar toch feitelijk liever in de keuken een visgerecht voor haar man klaarmaakte. Het was dan ook een langdurende en tameiyic saaie geschiedenis, die weinig nieuws onthulde. Opvallend leek alleen de verdraagzaamheid iegens Adenauer, waarmee hu ondanks diens agressiviteit toch graag een ontmoeting zei te willen hebben, omdat hij het, bij alle verschil van inzicht, nuttig achtte. De blijvende indruk, was er toch één van een groeien de souplesse. Maar de hardheid straal de todh telkens door de vriendelijkheid heen, zo vlug het op zaken aankwam, waarin de Russen onverzettelijk lijken IJdelheid en routine (Van onze t.v.-medewerker) In de VARA-rubriek „Mensen, dingen, nuwerd Dolf van der Linden de man heet feitelijk David Gijsbert en men komt hem ook tegen als Van Lynn. Nat Nyl en Alex Pinito de dirigent van het Metropole orkest, die zes weken naar Israël gaat om daar een broertje van zyn Nederlandse schepping het leven te helpen schenken, door Pier Tania aan de tand gevoeld. Er is geen twijfel aan: dit is een eervolle opdrabht, die redht doet aan vakmanschap, muzikaliteit en organisatievermogen. Maar als Tania, die zich sterallures lijkt te hebben aan gemeten, vraagt of de keus nu op de grote Dolf is gevallen op grond van zijn internationale vermaardheid en de gast op het scherm zegt daarop volmondig zo maar ja, dan kunnen we het niet helpen, dat we een gevoel krygen, dat zich in een smakelijk gehouden rubriekje niet nader laat aanduiden. Dat was dan dat. Vervolgens hadden we twee andere serie-afleveringen te bekijken en dat be gon dan met de quiz. Die bood verras singen. In de eerste plaats een pril zan geresje, met name Rikje van Thiel, die in één slag de zaaJk won. Een allerchar- mantste ontdekking, die bekoorde door eenvoud en ontstentenis van ijdelheid. Toch trad ze op met de zekerheid van een routindère. Een andere verrassing was de ver schijning ten derde male van de Haagse voorlichtingsambtenaar, die zich in de straatnamen van de plaats zijner inwo ning had gespecialiseerd. Hü heeft Eerd- mena en de kijkers geprikkeld door een bepaalde arrogantie en de kritiek daar op is hem niet bespaard. Hij heeft af scheid kunnen nemen als glorieuze over winnaar en als een gelouterd man, die heeft gepoogd zich te corrigeren en daarvoor rond uitkwam. Zyn slotgebaar, de duizend gulden voor een ziekenhuis in Suriname, maakte alles goed, al was er na zijn ruiterlijke bekentenis niets meer goed te maken. Met Columbus liep het ook weer best af, maar dat was te verwachten. Het optreden van de Leidse deelnemer Ursone, student in de rechten en zich kennelijk minzaam aanbevelend voor fanmail (hü gaf zijn adres nauw keurig op) was gewoon en goed Leids. Hü sprak verdraagzaam over spoorstu denten en liefdevol over de tederheid van depolitie, die hem zijn gestolen fiets, opgepoetst en van een nieuwe bel voorzien, thuis bezorgde. Desgevraagd deelde hy mee, dat zijn achterban zijn optreden maar een gek avon tuur vond. Dat schijnt dan veel rondjes te kosten. Het ziet er evenwel naar uit, dat hij er toch wel iets van zal overhou den. want Puccini heeft geen geheimen meer voor hem. Alle respect voor zijn grondige kennis en de trefzekerheid, waarmee hü zyn antwoorden bedacht zaam afschoot! De Leidse studentinnen waren charmant vertegenwoordigd. Hek- kesluiter was de bijbelkenener. die aan zelfverzekerdheid niets bleek te hebben ingeboet, doch in gehoorzaamheid aan zijn geloof zyn winst zei te zullen offe ren aan goede doelen. Het Hof der Zot heid leverde weinig nieuws, stak een beetje mager in het vel, behoudens dan hetgeen in badpak verscheen. Er waren een paar aardige liedjes, een enkele leu ke tekst, maar veel gezichtentrekkerij en dat is altijd een wat armetierig signaal. Als men het ons vraagt: het geval loopt op zijn eind. En dan wordt het weer moeizaam zoeken naar een ander diver tissement, dat o is de komende winter moet amuseren. t Vervolg van pag. 1 Kroesjtsjef is nog steeds „de" leider Schaker-op-lange-termijn Zaterdagmiddag heeft Ruslands on vermoeibare bewinsdman in de stedelij ke feestzaal van Rambouillet voor een gehoor van een kleine duizend journa listen gedurende bijna anderhalf uur zelf de balans opgemaakt van zijn be zoek aan de hand van tientallen vragen die hem werden gesteld. Kroesjtsjef stond al die tijd wijdbeens op het po dium achter een lange tafel waar rond zich weer zijn complete familie en zijn naaste medewerkers hadden geschaard. Links van hem zijn glunderende Nina, een en al verrukking en bewondering voor haar machtige man en rechts de grimmige minister van Buitenlandse Zaken Gromyko die tot het type mensen schijnt te behoren dat angst inboezemt zodra zich een schrale glimlach op hun gelaat vertoont. Het belangrijkste lid van de delegatie na Nikita natuurlijk scheen echter wel de heer Kossuyguine te zijn, vice-premier van de minister raad, die door sommige waarnemers zelfs reeds als Kroesjtsjefs toekomstige op volger wordt aangewezen. Doch uit de vastberadenheid en ook de snelheid van zyn antwoorden waarvoor hü blijkbaar van niemand advies of informaties no dig had, kwam wel duidelijk tot uiting, dat Kroesjtsjef momenteel de onbestre den leider is van zijn miljoenenvolk Zowel bij de persconferentie als uit het communiqué is niettemin gebleken, dat er, gelük ook wel te verwachten was. in Parijs en Rambouillet geen onmiddel lijke politieke zaken zijn gedaan. Gene raal De Gaulle heeft, zeker ook om zijn eigen positie bij de komende topconfe rentie niet te ondermijnen tegenover de Sovjetrussische leider de bekende Wes terse standpunten inzake Duitsland, Berlijn en de ontwapening trouwhartig en nauwgezet verdedigd en als bondge noot dus geen krimp gegeven. Op een desbetreffende vraag liet Kroesjtsjef weten dat ook zijn visie op het Duitse probleem ongewijzigd was gebleven. Westduitse liberalen eisen Wyler op (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is in de Bondsrepubliek op bepaald scherpe wyze de kwestie-Wyler ter sprake gebracht. Op de partijdag van de als zeer rechts bekend staande afde ling Noordrijn-Westfalen van de West duitse liberale partij, de FDP, te Aken eiste men dat het gebied van Wylerberg in het district Kleef, dat volgens de de Duits-Nederlandse vereffeningsover eenkomst met 'n twintigtal Duitsers bij Nederland zal komen, aan Duitsland zal worden toegewezen. De gedelegeerden van de partijdag droegen de Bondsdag afgevaardigden van hun party te Bonn op om by de aanstaande ratificering van het verdrag met ons land tegen te stem men, wanneer niet alle Duitse bewoners van het gebied met hun huizen en der gelijke in hun oorspronkelijke „Heimat" kunnen terugkeren! Men kan zeggen dat zonder bijzonder veel gevoel voor verhoudingen en met het oog op de Bondsdagverkiezingen van 1961 hier opnieuw een aangelegenheid van weinig waarde wordt opgeblazen tot een grote kwestie. Er wordt hier door een party, die zich ten doel stelt in 1961 samen met Ade nauers CDU in de regering te komen, een Anschluss-politiek bedreven die slechts kwalyk genoemd kan worden! Dat blijkt ook uit de eis die de plaats vervangende FDP-voorzitter Schneider het afgelopen weekeinde te Aken stelde: het Sudetenland moet by Duitsland te rugkomen! Dit gebied, dat Tsjecho-Slo- wakije in 1938 onder druk der nazi's aan Hitler-Duitsland afstond, is na de oor log weer by Tsjecho-Slowakye gevoegd; de Westduitse minister van Verkeer See- bohm eiste het vorige week reeds op. Advertenitle Advertentie Niettemin noemde hij het ongewenst wanneer hij door Westelijke ongenaak baarheid genoodzaakt zou worden een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten in welk geval de Westerse mo gendheden Berlijn zouden dienen te ver laten. Uitdagend geloof Hij verklaarde zich voorts graag be reid kanselier Adenauer te ontmoeten en hy gaf in het algemeen als zijn mening te kennen, dat de weg naar de vrede lang en moeilijk zal zyn maar dat met wederzijdse goede wil dat doel zeker be reikt zal kunnen worden. Men kan moei lijk ontkennen dat Kroesjtsjef persoonlijk deze twaalf dagen in Frankrijk niet van zeer veel goede wil zou hebben blyk ge geven en weinigen twijfelen nu meer aan zijn krachtig verlangen de koude oorlog zo spoedig mogelijk te beëindigen. Doch wanneer Kroesjtsjef de relaties met het Westen dus normaliseren wil, dan heeft hy de doelstellingen van het communis me daarom zeker niet afgezworen. Geen gelegenheid liet hij passeren om van zijn bijna hartstochtelijk en bijna uitdagend geloof in het communisme te getuigen. Het enige, doch zeker niet te verwaarlozen verschil met zijn voorgan ger Stalin is dan ook, dat Kroesjtsjef van mening is, dat de overwinning van het communisme ook en misschien nog wel sneller met economische en politieke inplaats van met militaire wapenen is te bezegelen. Hy heeft het Westen dus tot een wedstrijd uitgedaagd en ook bij zijn radiotoespraak verzekerde hij nogmaals, dat Sovjet-Unie binnen vyf jaar zelfs de Verenigde Staten economisch zal overvleugelen. Gezien, gehoord, geleerd In dat economische-politieke licht dient men deze rondreis in Frankrijk door de Sovjet-premier en zijn uitge breide gevolg te zien. Met handels akkoord en die voor Frankrijk de enorme markt van Oost-Europa en misschien zelfs van China, zouden kunnen openen wordt, zo meent Kroesjtsjef klaarblijke lijk de mogelijkheid geschapen de Fran sen van West-Duitsland te scheiden en van de Euromarkt los te wrikken. En met zyn aanbiedingen van oprechte vriendschap en bewondering aan het adres van het grote Frankrijk en zijn glorieuze leider generaal De Gaulle hoopt Kroesjtsjef vermoedelijk de basis te kunnen leggen voor een latere allian tie, waardoor de huidige bondgenoten en Amerika in de eerste plaats, naar de achtergrond gedrongen kunnen worden. Ongetwijfeld speelt Kroesjtsjef een spel op lange termijn en zyn meesterschap aan het politieke schaakbord, een sport waarin de Russen altijd hebben uitge munt, hoeft men zeker niet laag aan te slaan. In elk geval heeft hij zijn po sities ook deze twaalf dagen in Frank rijk niet onaanzienlijk verbeterd, met het oog op de conferentie aan de top die medio volgende maand eveneens in Parijs zal worden gehouden: hij kent nu zijn drie tegenspelers persoonlijk en hij heeft by hen zowel voor als achter de schermen nu veel gezien, gehoord en ook geleerd. chocolade in topvorm product De Villiers Graaff wenst herziening van apartheid De leider van de Zuidafrikaanse Ver enigde (oppositie Party, Sir de Villiers Graaff, heeft in het weekeinde aange drongen op een nieuwe benadering van het negervraagstuk. Hij sprak zich uit voor het recht van de negers op ver tegenwoordiging in het parlement (door blanken), inachtneming van d© normale rechten van de mens, zoals de vrijheid van beweging, het recht om in hun ge bieden grond te bezitten en het recht op een progressieve loonsverhoging, en voor een drastische wijziging van de wetten op de persoonsbewijzen. De op positieleider herhaalde zijn verzoek om een commissie te vormen, die een on derzoek moet instellen naar de „grond oorzaken" van de rassenoniusten. Twee Britse bladen, de conservatieve Daily Telegraph en de liberale News Chronicle, hebben de verklaring van De Villiers Graaff met instemming begroet. De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, dr. Reeves, heeft deze stad on verwachts verlaten. Volgens de aarts deken neemt hy enige dagen rust „om zijn gedachten te ordenen". De in Jo hannesburg verschijnende Sunday Ti mes wist te melden dat de bisschop, die een uitgesproken tegenstander van de apartheidspolitiek is, van juridische zyde het advies heeft gekregen om voor onbepaalde tijd geen verklaringen meer af te leggen. In Port Elizabeth heeft een grote groep Afrikanen gisteren passen ver brand in de lokasie Walmer. Een poli- tie-patrouille stuitte in Walmer op een groep van ongeveer 100 Afrikanen, die om een vuur van brandende passen, zongen en dansten. Naast het vuur lag een hoop passen van een meter hoog, die in de vlammen werden geworpen. De menigte werd door de politie uiteen gejaagd. Een ambulance die uitgezonden was om een gewonde man op te halen werd door de Afrikanen met stenen be kogeld. Sommige Afrikaanse huisbedienden zeiden dat zij door benden bedreigd wa ren als zij hun passen niet zouden over geven om verbrand te worden. De kerkdiensten in de lokasies wer den door grote menigten bijgewoond en de eerste rugby-wedstryden voor blan ken van het seizoen werd bezocht door een menigte van ruim 7.000 personen, onder wie 3.000 niet-blanken. Slechts twee politiemannen hadden op het rug- by-veld dienst en de menigte scheen in goede stemming te verkeren. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerpraatle. 19.15 In 't harnas, lezing. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 Het bittere hart, hoor spel. 21.45 Gram. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muz. lezing. 23.40 Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regerlngsultz.: Serie: Studeren en student zijn. De universiteit alleen wetenschap of nog iets meer?, door H. J. Muller, president v. d. Nederl. Stu dentenraad. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Philharm. Ork. 23.40 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 The Nat King Cole-show. 20.25 Film. 21.00-22.15 Het vonnis, t.v.- spel. VOOR DINSDAG 5 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Muiden en te Zuidland dr. A. Wind, missionair predikant met verlof te Hilversum. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-Centrum voor het zendingswerk A. Bikker te Zwol- BINNENLAND Hoewel het ln de bedoeling heeft gelegen dat mevrouw Caro van Eyck vandaag weer zal gaan spelen, heeft de behandelend geneesheer zaterdag beslo ten. dat zy nog enige tijd rust moet hou den. Op 2 mei opent de Kon. Luchtmacht die steeds meer personeel behoeft in ver band met de snelle ontwikkeling, te Dee- len bij Arnhem een geheel nieuw insti tuut: de luchtmachtkaderschool. Op deze kaderschool, waarvan kolonel P. J. Maters commandant is geworden, zal de toe komstige adspirant-onderofficler zijn zui ver militaire training ontvangen. De minister van Industrie uit Pa kistan, de heer Abdoel Kasim Khan. is gis termiddag met een vliegtuig van de SAS uit Stockholm op Schiphol aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. De minister maakt een wereldreis, waarbij hij in vrywel alle landen van West-Europa ontmoetingen heeft met zyn buitenland se ambtgenoten en met vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven. Het tweede Nederlands Oudheidkun dig congres zal op 2 en 3 Januari 1961 te Amersfoort worden gehouden. By het zuigen van zand zijn ln het gebied van de Oude Maas onder Rossum (Gld.) twee kalkstenen wijaltaren uit de Romeinse tyd (dat ca. 150-250 na Chr.) gevonden. De Sociaal-Economische Raad zal ln zyn vrijdag a.s. te houden openbare ver gadering. na afloop een besloten verga dering, o.m. bespreken het ontwerp-ad- vies over de samenstelling van het be stuur van het bedryfschap voor het fo tografisch bedryf. welk ontwerp-advies de raad ter vaststelling wordt voorgelegd, teneinde het aan de staatssecretaris van Algemene Zaken te kunnen zenden die om het advies heeft gevraagd. BUITENLAND De 23-Jarlge Georges Rapin, die de vorige week ter dood is veroordeeld we gens moord op een prostituee en een pompstationsbediende, is tegen dit von nis in beroep gegaan. Tydens het proces te Parys heeft Rapin ontkend de moor den gepleegd te hebben. In de Phllippijnse provincie Pampan- ga zijn drie personen gedood bij een over val uit hinderlaag door communistische „hoeks". Pampanga was in de eerste Ja ren '50 het toneel van bloedige gevech ten van de revoltes der „hoeks". Bij de hinderlaag werden gedood José Carillo. een rijke grondbezitter, zijn echtgenote Carmen en mej. Mariana Salas, een 25- Jarige onderwijzeres. Een 19-Jarlge doch ter van de Carrillo's overleefde de overval door zich dood te houden, zy werd later levend gevonden, maar was gewond. De Russische regering zal voorma lige Russische burgers toestaan, officieel hun nationaliteit op te geven en hun ge boorteland te bezoeken op geiyke voet met elke andere willekeurige toerist, al dus heeft een vertegenwoordiger van een reisbureau te New York zaterdag gezegd. De Sovjet-Unie heeft tot dusver Russi sche ballingen nog steeds als Russische burgers beschouwd en dikwijls geweigerd hun visa op buitenlandse paspoorten te verstrekken als zy verwanten een bezoek wilden brengen. Volgens „France Dlmanche" heeft de Griekse scheepsmagnaat zich met zijn vrouw Tina verzoend. Onassis zou zijn vrouw weer aan boord nemen wanneer de ..Christina" thans ln de Caraibische Zee. New York aandoet. De 29 Afrikaanse en Aziatische le den van de V.N. zouden vandaag ln New York bijeen komen om van gedachten te wisselen over de tweede kernbomproef. die de Fransen vrijdag ln de Sahara hebben genomen. Zij zullen de mogeiykheld on derzoeken om een speciale byeenkomst van de Algemene Vergadering te beleggen over de Franse kernproeven. In welinge lichte Aziatische kringen ln de V.N. geeft men een poging om de voor een derge lijke byeenkomst vereiste steun van 42 landen te krygen. vijftig procent kans van slagen. Premier Nehroe van India heeft zon dag zyn afkeuring uitgesproken over voor genomen anti-Chinese demonstraties door zekere politieke partyen gedurende het komende bezoek van premier Tsjoe En-lal aan India. De Chinese eerste-minlster wordt op 19 april voor een bezoek van zes dagen verwacht. Op een openbare byeen komst te Rajkot ln de 6taat Bombay zei Nehroe. dat Tsjoe naar India komt op uitnodiging en als gast van de Indiase regering en dat het niet te pas komt om tegen een uitgenodigde gast te betogen. De melk ln Engeland bevatte het af gelopen Jaar circa 40 procent meer stron- tlum-90 een gevaarlijk radio-actief element dan het Jaar daarvoor. Dit is bekendgemaakt door het radiobiologisch laboratorium van de Britse raad voor landbouwkundig onderzoek. De oorzaak hiervan zijn de kernproeven ln de herfst van 1958. In het gepubliceerde verslag wordt opgemerkt dat het niveau van het gevaarlijke strontlum-90 wel niet verder zal stijgen, als de kernproeven niet her vat worden. De styging is niet zodanig dat de „gevarenzone" bereikt ls. De opperbevelhebber van het Argen- tynse leger, generaal Toranzo Montero. heeft zaterdag een communiqué uitge geven waarin wordt gezegd dat er sedert de mislukte staatsgreep van Peronisten ln lunl 1956 in Argentinië ongeveer 15.000 daden van terreur en vreesaanlaglng, w.o. politieke stakingen en „psychologische of fensieven", zijn geteld. Al deze daden zijn het gevolg van bevelen van „de voort vluchtige tiran Juan Peron", aldus het communiqué. Peron werd ln september 1955 afgezet als president van Argentinië. De Franse premier. Debré. en de president van Madagascar. Tslranana, hebben zaterdag de overeenkomsten ge parafeerd, waarbij Madagascar volledige onafhankeiykheld binnen de Franse ge meenschap wordt verleend. De formele af kondiging der onafhankelijkheid zal ln de eerste helft van Juni geschieden na de ratificatie door beide parlementen. Koning Norodom Soeramit van Cam bodja is zondagochtend vroeg overleden. De koning, die 65 Jaar was. ontsnapte op 31 augustus 1959 aan een bomaanslag op zijn leven. De bom was ln een pakje aan de Koning en Koningin Kossamak Nearl- keak gezonden. Zh ontplofte toen de on derdirecteur van de koninklijke hulshou ding. Prins Vakrivan, het pakje open maakte. De koning en zyn gemalin had den voor de ontploffing de kamer waarin het pakje werd opengemaakt, net ver laten. Koning Soeramarlt volgde zyn zoon Koning Slhanoek. op. die ln 1955 afstand deed van de troon van Cambodja om de leiding op zich te nemen van een demo cratische volksbeweging. Slhanoek werd daarna premier. Vrijdag ls de eerste ge kozen constitutionele vorst van Malakka, Toeankoe Sir Abdoel Rahman, overleden. MAANDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Herstellings oord „De Leidsche Buitenschool". 9 uur nam Rembrandtstraat 17: Jaarverg. van aan deelhouders N.V. Riedel Limonadefabrie- ken. 8 uur nam Salonboot Ursula (Haven)Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 2—4.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): ..Ex Animo" zingt de Matthaus Passion. 7.15 uur nam. Oegstgeëst (Witte Huls)Cle voor Huish.- en Gezinsvoorlichting. Spr. dr. J A. C. de Koek van Leeuwen over de seksuele opvoeding van kinderen. 8 uur nam. DINSDAG Baptistengemeente (Oude Rijn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. De Harmonie: Shell-filmavond Expogé. 8 uur nam. Leonardushuis (Haagweg 14)Werk groep Ned. R.-K. Kapperspatroons. 7.30 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 2.304.30 en 79.30 uur nam. Schuttershof: Jaarverg. Leidse Assuran tieclub. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt de Matthaus Passion. 7.15 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeflitsen te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Wassenaar: Café Flora. Jaar vergadering Buurtvereniging Oostdorp. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Baptistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- ranatha-avond. Spr. ds. M. de Jong. 8 uur nam. Hooigracht 1416: Spreekuur Huur adviescommissie Leiden-Alphen. 911.30 uur voorm. Levendaal 1: Huish. en gezinsvoorlich- ting. Palmpaas- en paasversieringen ma ken voor kinderen (tussen 2 en 5 uur nam.). Rijksmuseum voor Geologie: Lezing G. Kortenbout v. d. Sluijs over de dik huiden in Nederland. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven)Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Mode show actie „Doe Open". 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85): Ledenvergadering „Volksonderwys" afd. Leiden. 8 uur nam. DONDERDAG Bai mtistengemeente (Oude Ryn 3): Ma- tha-avond. Spr. ds. M. de Jong. uur nam. Doelenkazerne: Revue Gezelschap Rens van Dorth. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Coöp. Boeren leenbank. 8 uur nam. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudse Singel 50)Lljdensoverdenklng. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven)Onderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. Franz Paul Decker. Soliste Janine Dacosta. 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis, afd. Leiden. 8 uur nam. Hooigracht 1416: Spreekuur Huur adviescommissie Lelden-Alphen. 911.30 uur voorm. LakenhalOpening tentoonstelling „Nederland schildert". 8 uur nam. Rapenburg 6: Lezing H. H. Kraan voor Kontaktcle Kinderbescherming over: Op voeders in onze internaten". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): Onderzoek t.b.c. 2.004.30 en 7.9.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Chr Bedrljfsbond voor de metaalindustrie en elektro-technlsche industrie. 7.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm. bybelstudle; 11 uur voorm. ds. C. van Oossanen. Oud-Poelgeest: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 2.30 uur nam. Schouwburg: Leidse Jeugd Actie. Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De drie arme boeven". 2.30 uur nam. Stationsplein halte H.T.M.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Marlot, Ooster beek en Cllngedaal. 1.50 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- Jarlg Jubileum „De Eendracht". 8 uur nam. ZONDAG speelt „Het onbeki TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Gram. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Me- tropole-ork., radiokoor en soliste. (12.30- 12.33 Land- en tulnb.meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Nwe gram. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 WU vrou wen van het land. 14.45 Plano en bari ton. 15.25 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. ^7.40 Beurs- ber. 17.45 Regerlngsultz.Land ln zicht! Waarop ls de koers gericht? De Zilver vloot vervolgt zyn reis om de wereld. Een ysvraag voor Jongeren, met aantrek- :hjke prijzen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U. De strijd tegen de betove ring van ons verstand. Eerste lezing: Chryslppus, de Stoïcyn, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pianorecital. 20.00 Ly- densmedltatie. 21.00 Philharm. Ork. en soliste. 22.00 Orgelrecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, graatje. 22.50 Philharm. Ork. v. Over- ssel en solist. 23.55-24.00 Nw6. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regerlngsultz.: Uitz. v .d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer- muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Piano-duo. 16.00 Van mens tot mens. lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en praatje. 17.30 V. d. Jeugd. .VRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Accordeonmuz. 18.50 Paris vous parle 18.55 V. d. kleuters. 19.00 Muzlk. quiz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Jour naal. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Kamej-muz. 23.05 Stoelendans. 23.20 Gram. 23.55 24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie NTS: 13.25-1400 Rep. Londen aankomst president De Gaulle. 19.00-19.30 Intern, agrarisch nws. Eurovisie NTS: 19.30-20.00 Rep. Brussel: Wereldkampioe nen tennis. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Fllmdoc. 20.30 Film. 22.05 Franse chansons. 22.15-23.00 Rechtstr. rep. Brussel: Werelkamploenen tennis. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Ork.conc. 13.25 Rep. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Dis cussie. 14.55 Klankb. 15.25 Gram. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar .muz. 17.00 Inter view. 17.30 Planomuz. 17.45 Lezingen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Qulzprogr. 22.00 Nws. 22.15 Lezingen. 22.45 Toespraken. 23.00 Kamer muz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V .d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Sportultsl. en orgelspel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. (Om 0.30 Nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Filmmuz. 14.30 Dansmuz. 16.05 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus.- muz. en zang. 21.15 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23.20 Svmf.-ork., koor en sol. 24.00 Nw. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamer muz. 21.45 Gram. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Planorecital 12.30 Weerber. 12.34 Tulnb.kron. 12.42 Planorecital. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. en koor. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Vlaamse muz. 17.00 Nws. 17.10 Zangrecital, en plano. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Marsmuz. 19.50 Lezing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Planomuz. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Omr.ork. 15.30 Gram. 16.07 Muz. bil de thee. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Nwe gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bos sen" (14 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Terreur over Dublin" (18 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino .Tiger Bay" (14Jr.). Werkd.; 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdagcyclus „Daar is de dokter". Lido „Kinderen die niet gewenst zijn" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Labyrinth der hartstochten" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een zaak van leven en dood" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171, telef. 20502. BU geen gehoor by Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uar) 4 5 2 3 o t a Sb c c S3 Amsterdam zwaar bew. z 5 18 9 0.1 Den Helder zwaar bew. ZZW 4 18 7 0.4 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. zwaar bew. zzw 3 zzw 5 18 14 9 7 0 0 Eelde zwaar bew. o 2 19 4 0 De Bilt zwaar bew. Z 2 19 4 0 Twen the zwaar bew. zzo 2 20 8 0 Eindhoven half bew. z 3 19 8 0.2 Z.-Limburg. zwaar bew. ZZW 4 20 9 0 Helsinki onbewolkt n 2 0 -15 0 Stockholm onbewolkt no 2 2 -4 0 Oslo zwaar bew. w.stll -3 0 Kopenhagen half bew. o 12 9 1 0 Aberdeen geh. bew. zo 8 7 6 2 Londen half bew. zzw 4 14 7 0.4 Brussel zwaar bew zzw 4 17 8 0.1 Luxemburg zwaar bew zw 5 18 6 0.3 Parys zwaar bew zw 5 13 8 1 Bordeaux regen W-Stil 15 8 6 Grenoble swaar bew. W-Stil 18 3 7 Nice zwaar bew. nw 6 14 7 5 Beriyn licht bew. ono 4 15 2 6 Frankfort half bew. zzw 2 10 7 0 Mtlncheii zwaar bew. w 8 16 4 0 Zürich regen w_srt.il 18 7 2 Genève licht bew. w.stll 13 3 2 Locarno geh. bew. W-Stll 17 7 0 Wenen on bew <t zo 6 17 5 0 Innsbruck geh. bew. w 2 17 2 0 Belgrado zwaar bew o zo 2 11 3 0 Athene geh. bew. watll Rome zwaar bew. w.stll 20 10 0 Alaccio half bew. o 3 16 7 0 Madrid zw. bew. zw 4 10 0 Malorca onbewi kt nno 3 21 5 0 Lissabon geh. bew. wzw 3 16 12 4

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2