NEDERLANDSE HOCKEY-ZEGE OP BELGEN IN BRUSSEL: 0-2 NEDERLANDS AMATEURELFTAL GAAT NIET NAAR ROME.... Prima debuut van Leenhuis Joep Delnoye oppermachtig in de Silverrushrond Duinhorst Britse amateurs versloegen in Zwolle Oranjeteam met 5—1 Nieder onderstreepte belofte: iedere 11 dagen nieuw record MAANDAG 4 APRIL 1960 Nieuwe moed na drama van München Juichende Nederlanders en het Wilhelmus na afloop ter ere van de winnaar. Het was een tafereel, dat we in lange tijd niet hadden aanschouwd op het Racing Club terrein van Vivier d'Oie in Brussel. Het Nederlandse hockey-elftal versloeg de Belgen met 2 0 in de uit wedstrijd, die zelfs in de topjaren van onze nationale ploeg menige nederlaag opleverde. Het nieuwe seizoen van de nieuwe ploeg onder de nieuwe leiding, het seizoen waarin het nationale elftal zich op de grote Olympische strijd in Rome moet voorbereiden, is dus uitstekend ingezet. Maar de tevredenheid rond deze zege op een heus niet zo sterke tegenstander en het applausje, waarmee de Neder landse chef de mission voor Rome, Kees Kerdel, de glunderende spelers na het laatste fluitsignaal tegemoet trad, gol den niet in de eerste plaats het feit van de overwinning zelf. Nee, het was de wijze waarop werd gespeeld, waarop werd gevochten om de bal en om elke duimbreed grond, die de burger na het drame van München weer moed gaf. Samen met de ervaren van Gooswil- ligen zorgde de nieuweling Leemhuis er met beheerst spel, grote overtuiging en stickvastheid voor, dat doelman De Ruiter geen behoorlijk schot te verwer ken kreeg. Op het middenveld waren spil Over- dijkink, rechtshalf Wagener en dit keer in iets mindere mate linkshalf Van Dijck heer en meester, en mede daar door konden de binnenspelers Zwier en Van Erven Dorens naar hartelust aan de aanval bouwen. En in die voorhoede reageerde de voortreffelijk spelende linksbuiten Van Vroonhoven en de ra zendsnelle, altijd attente Wim de Beer op elke kans. Jammer was het, dat rechtsbuiten Hooghiemstra de aanval vaak afremde door de bal te lang in zijn bezit te houden en er de hoek mee in te drijven. In de tweede helft maakte hij van zijn voortreffelijke techniek iets beter gebruik en toen kwamen er ook goede voorzetten van die kant. Pass door het midden Overigens was de Nederlandse tactiek voornamelijk gericht op de pass door het midden en met de vlotte combina ties en switches in het binnentrio, waar aan ook Van Vroonhoven vaak deel nam, leverde dit een reeks zeer gevaar lijke aanvallen op. Roger Goossens, de geroutineerde, maar niet meer zo jonge spil en aan voerder der Belgen, durfde het niet aan zo ver van De Beer weg te trekken, dat hij ook voortdurend als steun van de aanval kon fungeren. Een enkele maal, als hij de kust vrü achtte, ging hij even naar voren om een vrije slag te nemen, maar verder was Goossens niet anders dan een stopper, die zelfs die rol niet helemaal kon bijbenen tot vreugde van de Nederlandse aanvallers. En omdat het spel van de Belgische kanthalfs en binnenspelers sedert jaar en dag op een aanvallende spil is in gesteld, was vrijwel de gehele wedstrijd het middenveld een prooi van de oran jehemden en daar is dan ook de basis van deze zege, een dubbele revanche voor de 10 nederlaag van 52 weken geleden in Amstelveen, gelegd. rol van Van Vroonhoven sloeg Zwier de bal voor het doel. Linksback Van de Stappen liet de bal lopen, maar de toe stormende Hooghiemstra niet. Zijn voorzet werd op twee meter voor het doel door Van Erven Dorens gestopt en in een onhoudbaar schot omgezet 01. In de tweede helft had de strijd het zelfde beeld. Een technisch sterker en sneller Nederlands elftal had het spel in handen, maar keer op keer bleven de Belgische uitvallen griezelige situa ties scheppen. Na een misser van Leem- Van Erven Dorens opent voor Ne derland de score in de hockeywed strijd tegen de Belgen. huis kon Bemaert alleen doorlopen. De Ruiter kwam de Belgische binnenspeler tot de cirkelrand tegemoet, maar werd gepasseerd. En toen kon toch nog de terugkerende Leemhuis zijn fout her stellen door de bal van de doellijn te werken. Drie lange hoekslagen van Bel gië bleven onbenut en toen kwam na 17 minuten het tweede doelpunt. Het fraaiste van de twee voor Neder land. Van Vroonhoven legde de grond slag voor een combinatie De BeerVan Ei-ven Dorens. Aanvoerder Jan Willem flitste met de bal aan de stick langs twee Belgen en leverde toen een op maat gesneden pass je af, waaruit De Beer met een korte tik de uitlopende Carbonelle passeerde 02. Nederland speelde een gewonnen wedstrijd. In de verdediging groeide Leemhuis tot grote hoogte en spil Overdijkink leek zijn lange armen en zijn stick steeds verder uitschuifbaar te maken. Wim de Beer kreeg vooral nu ook van de rechtervleu gel, enkele kansen, maar het. bleef bij 2—0. Een nuttige start van een belang rijk hockey-jaar. Dames-hockeyelftal ingrijpend gewijzigd Het Nederlands dames-hockeyelftal, dat zondag a.s. om half drie ln het Wag- ner-stadion ln Amstelveen tegen Duits land aantreedt, is sedert de 42 neder laag tegen Wales ingrijpend gewijzigd. Backs tel en middenlinie zijn in hun geheel vervangen. De opstelling luidt: Doel: Marijke van der Wal (Kieviten), achter: Loes Roos (Deventer) en Lia Okker-Smith RBCmidden: Laura Muller (Gooi), Jet de Vleeschhouwer (Forward) en Thea Glasz (Gooi); voor: Mariet Vigeleyn Nikijuluw (Kieviten), Laura Dekker (BDHC), Maike Wey- tens <Or. Zwart), Ans Rouwenhorst (TOGO) en Trix Nillesen iEMHC). Reserves: Bea Terlingen (Be Fair) en Fien Spruyt (Voordaan). De Nederlandse scheidsrechter is me vrouw S. de Greve-Dudok van Heel. UnionGroningen (dames) 5—0 Voor de ccmpetitie om het hoökey- kampioenscbap van Nederland (dames) is gisteren te Nijmegen de wedstrijd UnionGroningen gespeeld. De uitslag van deze ontmoeting, die op het laatste moment op 'het programma werd gezet, was 50 in het voordeel van Union. Tafel tenniscompetitie De voor dit weekeinde vastgestelde wedstrijd NedLloydScylQa vond op ver zoek van de Amsterdammers geen door gang. Deze ontmoeting zal nu over veer tien dagen plaats vinden. Inmiddels is de promotieregeling en het programma van de te spelen wed strijden voor de afdelingskampioenen in de overgangsklasse bekend geworden. Scylla 2 is ingedeeld in groep B te zamen met Vriendenschaar uit Gouda en de twee sterke Haagse teams Batswin- gers 3 en DOS. Hder wordt een halve competitie verspeeld. Kansloos zijn de Leidenaren zeker niet, maar wanneer zy in hun groep onverhoopt niet op de eer ste plaats zouden eindigen, maar wél op de tweede of derde beslag leggen, blijft er nog een mogelijkheid via de herkan sing. Daar komen dan ook de nummers twee en drie van groep A, die bestaat uit de teams van TCR, DTTC 2, Irene en Po vac 2. Deze overblijvende vier teams, spelen wederom een halve competitie waaruit, de nummers 1 en 2 eveneens naar de hoofdklass? promoveren. Eindigen twee of meer teams met evenveel punten, dan zal het gamege- middelde de doorslag geven. De wedstrijden beginnen zaterdag 9 april a.s. Scylla 2 speelt dan om 5 uur in zijn zaal aan de Hoge Morsweg 12 tegen Vriendenschaar. Junioren weer een Leidse aangelegenheid Partituren kunnen iveer worden opgeborgen Felle kamp Al van de beginbully af ontwikkelde zich op het volkomen kale, zanderige, maar gelukkig vlakke veld voor de ogen van ongeveer 3000 toeschouwers een felle kamp in hoog tempo. Maar het duurde een minuut of vijf voor de Ne derlandse supporters met enige grond aan een overwinning konden gaan ge loven. Het gevaarlijke Belgische ope ningsoffensief leverde een serie snelle doorstoten op, waarbij de Nederlandse verdedigers nog lang niet op volle toe ren leken te draaien. Van Gooswilligen en Van Dijck werden gepasseerd en in het centrum liepen de Belgische mid- voor Huygens en zijn aalgladde rechts binnen Bemaert enkele malen langs spil Overdijkink alsof de lange Delftse student er helemaal niet was. Slecht genomen vrye slagen deden de Belgi sche druk alleen maar toenemen, maar na vijf minuten volgde dan de eerste Nederlandse aanvalscombinatie. En het ging daarbij met afgemeten passes van Zwier en Van Ei*ven Dorens dadelijk zo vlot, dat de Nederlandse plankenkoorts ineens was verdwenen. De Belgen bleven via de gevaarlijke Bemaert en Huygens bij snelle aanval len alle aandacht opeisen, en nog steeds sloegen de Nederlandse harten over bij missers tussen crikel en bullylljn, maar zienderogen begon Oranje toch het spel in handen te nemen. Een van de zwak leidende Duitse ar biters, Vrings, negeerde achter elkaar drie grove Belgische overtredingen in de cirkel ,maar onze landgenoten raak ten er niet door ontmoedigd. Er werd mooi hockey gespeeld, in het bijzonder door het Nederlandse binnentrio en op de linkervleugel, waar Van Vroonhoven zich de ideale linksbuiten toonde. Straf- corners aan beide kanten leverden niets op en een Belgisch doelpunt werd we gens sticks afgekeurd. De partituren van „Wij gaar naar Rome" kunnen weer worden opgeborgen. Door een 5—1 nederlaag tegen de Britse amateurs is het Nederlandse amateurelftal zaterdag voor ruim 8000 toeschouwers te Zwolle uitgeschakeld voor het Olympische eindtoernooi. En het is een alleszins verdiende nederlaag geworden, die de veelal opportunistisch spelende Nederlanders tegen de technisch en tactisch betere Britten hebben geleden. Zeker, in de eerste helft zorg den de Nederlanders voor de meeste kansen, zelfs hebben ze voor de rust geruime tijd de strijd beheerst. Maar doelpunten maken bleek voor de Nederlandse aanval een bijzonder moeilijke opgave. In het bijzonder het inproduktieve spel van een Bouwman en een Hainje, die bijna conseguent elke scoringskans misten zijn er oorzaak van ge worden dat de Britten en niet de Nederlanders in Augustus in Italië zullen strijden om de Olympische medailles. Tegen de paal De Nederlandse amateurs begonnen veelbelovend. Zij trokken dadelijk na het beginsignaal ten aanval en in de 5e minuut reeds schoot linksbinnen Li- bregts na een fraaie combinatie met rechtsbinnen Ten Hoopen buiten bereik van doelman Pinner tegen de paal. Het Nederlandse overwicht hield aan. Het duurde zelfs vrijwel de gehele eerste helft, maar een ontstellend gebrek aan produktiviteit was er de oorzaak van dat doelpunten uitbleven. Zo schoot rechts buiten Hainje eenmaal van nog geen vijf meter afstand tegen de lat, toen Pinner reeds geslagen op de grond lag. Openingstreffer De rust leek zodoende met dubbel- blanke stand tc zullen ingaan, maar na een mislukte lange hoekslag kwam de eerste Nederlandse treffer. Uit een in- Triest Het is natuurlijk triest dat de ploeg die voor de rust telkens weer gevaarlijk kon worden, zo'n dramatische nederlaag heeft geleden. Het is echter een geheel verdiende nederlaag, waarin de cijfers wellicht te hoog zijn. Bij de Britten was zowel de opbouw van de aanval als de afwerking ervan veel beter dan bij de Nederlanders. Misschien hebben de Britten aanzienlijk minder kansen ge had dan de Nederlanders, maar zeker is dat de kansen die de Britten kregen ook vrijwel alle doelpunten opleverden. Geen schutters Al heeft de Nederlandse verdediging na rust de slag-met-de-Britten verloren, toch is de nederlaag in eerste instantie te wijten aan het inproduktieve spel van de voorhoede. Immers, door het gebrek aan schotvaardigheid van de Neder landse aanval kwam de achterhoede steeds weer in grote moeilijkheden. Ze ker in de tweede helft, nadat de voor sprong was vergroot. Men kan de verde digers verwijten dat de score onnodig hoog is geworden, de nederlaag zelf komt voornamelijk op rekening van de aanval. Van de aanvallers waren Dekleer- maeker en aanvalsleider Bouwman aanvankelijk nog de beste spelers. De vele kansen die de HFC-midvoor even wel in de tweede helft ongebruikt liet, maken dat Bouwman maar nauwelijks nog goed was voor een „voldoende". Zoals gezegd, in de verdediging ging het beter. Linksback Kruitbosch vormde hier echter een zwakke plek. Moreel zwak Mogelijk is een aanvechtbare beslis sing het derde Britse doelpunt werd uit een pass van de op de rand van bui tenspel staande Hubert Barr gescoord mede de oorzaak van de ineenstorting van de Nederlandse defensie. Doch een ploeg die dergelijke tegenslag niet kan verwerken, hoort stellig niet in het Olympische eindtoernooi thuis. Zeker is ook dat van groep 5 het elftal van Groot-Brittannië de sterkste combinatie is. Dat blijkt trouwens ook wel uit de stand in deze groep: De Engelsen zochten het in deze periode in snelle uitvallen, die hoofdzakelijk door het zwakke spel van linksback Kruitbosch vaak gevaarlijke situaties voor het doel van Lagarde veroorzaak ten. Het was dan ook uit een aanval over de rechtervleugel, dat Engeland in de 21e minuut op verrassende wijze de leiding nam. Linksbinnen Barr was na een switch in de voorhoede langs Kruit bosch gekomen en zijn pass op maat werd door linksbuiten Lewis rustig in de hoek geschoven: 0—1. Technisch everwicht Na de rust maakt« Engeland snel dui delijk dat het zich niet zou laten verras sen. Het technische overwicht van de Britten, dat reeds in de eerste helft was gebleken, deed zich nu nog meer gelden en reeds in de tweede minuut was het 02, toen de overigens voortreffelijk spelende Nederlandse spil Van Ierland verzuimde rechtsbinnen Lindsay aan te vallen, waardoor deze zonder veel moeite Lagarde kon passeren. Op dit doelpunt volgde een Nederlands offensief, maar het vertrouwen in eigen kunnen was b0 onze landgenoten verdwenen, zodat hun toch al opportunistische spel nog rom meliger werd. Toch keerde de spanning nog even terug. Eerst schoot midvoor Bouwman naast uit een positie, waarin missen vrijwel onmogelijk was, maar even later maakte de HFC-midvoor deze fout goed, door bij een vrije trap zo hard in te schieten, dat Pinner de bal niet onder controle kon houden. De toegelopen rechtsbuiten Hainje trof vervolgens uit een moeilijke hoek doel: 12. Het ant woord van Engeland op deze treffer was duidelijk: reeds een minuut later lag de bal achter Lagarde. Midvoor Brown was (Van onze atletiek-medewerker Joep Delnoye is al goed in vorm. Dat bevjees hij gisteren rondom de renbaan Duinhorst. Zelfs een tijdhan- dicap van 57 seconden belette hem niet om alle deelnemers aan de natio nale Silverrush van de Haagse vereni ging „De Trekvogels" voorbij te zwe ven. Zweven, inderdaad, zó gemakke lijk liep de Limburger op dit zware parkoers, waarin was opgenomen een zandbak" van zo'n S00 m., een steile klim en een hek, dat-maar-niet-open- xoilde. De D-klassers gingen vanzelfspre kend het eerst van start en onder hen bevond zich de winnaar van de Hilver- sumse Maple Leaf, eveneens een han dicap-race, de Phoenix-atleet Hey- mans. Hij was het die samen met Wi- nand de la Haye (Schaesberg) onmid dellijk na de start van het veld weg trok. Veertien seconden later vertrok ken de C-klassers, 19 seconden daarna werden de B-klassers weggeschoten en nóg 24 tergend langzame seconden moesten de sterkste lopers geduld heb ben voor zij werden losgelaten. Snelle achtervolging Delnoye had er zin in, dat werd spoe dig duidelijk. Na de eerste kilometer was de grootste rivaal Blankenstein reeds een verslagen man. Dóór ging het. Op de helft van het 5000 m. lange traject was de situatie zo, dat Hey- mans en De la Haye nog steeds de leiding hadden, dan volgden enkele dapper vechtende D-klassers en reeds op 13 seconden volgde een gretige" Delnoye. De zaak was bekeken! Ook deze lopers zou de Limburger opslok ken. Er waren immers nog maar 2500 meter afgelegd Maar Delnoye haalde ze niet alleen in, hij distantiëerde zich bovendien van zijn naaste concurrent Heymans met niet minder dan honderd meter! De la Haye bleef derde. Daaraan kon ook Blankenstein niets meer veranderen. Leiden en nog eens Leiden Het wordt wat eentonig. Wéér triom feerde de A.V. Holland junior Joop van Leeuwen bij de A-junioren en wéér werd Gerrit Jan Hoope van dezelfde vereniging tweede. Nummer drie komt ditmaal ook al uit Leiden: Peter Brug man van De Bataven. En nummer Zo'n Silverrush valt niet mee als de kilometers zwaar gaan wegen. vier? Oók uit de Sleutelstad! Ditmaal weer een lid van de oranjebroeken: Jan Brandt De B-junioren wellicht nog afgezaag der. Duyvestein (S. en L.) en de beide Spartanen Weverling en Janssen voer den natuurlijk weer de boventoon. UITSLAGEN Handicaprace senioren (5000 m.): 1. Delnoye (Kimbria) 17.43.5; 2. Heymans (Phoenix) 18.03.2: 3. De la Haye (Schaesberg) 18.09.4; 4. Blankenstein (Trekvogels) 18.28.-; 5. Evers (Cele bes) 18.30.8: 6. Verkade AAV '36) 18.31.2; 7. W. Kal jouw (Dynamo) 18.37.8; 8. W. van Wijk (Gouda) 18.42.-; 9. Zijderlaan (Gouda); 10. A. Rietbroek (LDA). A-junioren (3400 m.): Van Leeuwen 11.23.2: Hoope 11.30.-; Brugmans 14.48.8 B-junioren (1700 m.): Duyvestein 6.57.4; Weverling 7.02.4; Janssen 7.14.8. Frans Kunen brak twee records De Breda naar Frans Kunen, de man die zich in het hoofd gezet heeft om ons land op de Olympische Marathon in Ro me te willen vertegenwoordigen, zege vierde zondagmiddag in Haarlem in een 20 km wegwedstrijd. Groot-Brittannië Nederland Ierland 11—4 1—5 3—6 Tennisseizoen gestart Met enig ceremonieel Is zaterdag ook op alle Leidse banen het tennisseizoen 1960 officieel geopend. Alle verenigingen j zijn weer vervuld van de beste verwach tingen en met tal van plannen gestart. Zo hebben de verenigingen „Room burg", „Unicum", en „De Leidse Hout" zich verzekerd van de steun van een oefenmeester. Het zijn resp. de heren Haasebroek, Schuurling en De Mos jr, die de vorm van vele Leidse tennissers zullen gaan bijschaven. Goede berichten zijn ook te melden van het Ledderdorpse „De Munnik" dat nu over drie banen kan beschikken en waarschijnlijk op nog méér kan rekenen, terwijl „Roomburg" zijn driehonderdste lid inschreef en daarmee, althans kwan titatief, de sterkste in Leiden is. hiervoor aansprakelijk, maar volgens ve len stond hij op het moment dat hij de bal ontving buitenspel. De oranje achterhoede was kennelijk gedeprimeerd en bij de eerstvolgende aanval ging zij opnieuw door de knieën. Rechtsback Van Campen schoot, bij een poging om een voorzet weg te werken, tegen linksbuiten Lewis op en via diens lichaam sprong de bal in het doel: 14. Dat Lewis even later nogmaals scoorde was van geen enkele invloed meer. Vijf Katwijkers bij centrale training Voor de centrale training voor het za terdagelftal zijn de volgende spelers uit genodigd. Den Hollander, Aandewiel, Viool, Van DuOn en V. Duljvenbode (al len Quick Boys). Woudsma en Poelakker (DES), Scherpenhuizen en Nleuwstra- ten (Zwart-Wit '28), Visser (Heerjans- dam), Visser (Huizen), Fopma (CSCA), Van Hal (DOVO), Van Dalfzen (Sport club Genemuiden) en Nfjland (Excelsior *31). De training staat onder leiding van Evert Sterk. Frans Kunen op weg naar de zege Niet alleen won Frans Kunen deze wedstrijd in 1 uur 4 min. 42,4 sec. en bleef hij 53 seconden boven het Neder lands record op deze afstand, dat op naam staat van Janus van der Zande uit Halsteren, maar verbeterde tevens het Nederlandse record over 10 mijl tot 51 min. 36,2 sec. Het oude record stond met 51 min. 50.8 sec. sinds 2 augustus 1958 op naam van Piet Bleeker (Krommenie). Nog meer spreekt deze overwinning te gen de Nederlandse lange-afstandelite, wanneer men weet, dat Frans Kunen een dag tevoren in Etterbeek derde werd in een race over 8000 meter met de in ternationale militaire crosscountry titel als inzet. De uitslag luidt: 1. Frans Kunen (Sprint, Breda) 20 km in 1 uur 4 min. 42.4 sec.; 2. Fons Veldhuizen (Oirschot) 1.07.28.4; 3. Joop Frederiks (Deventer) 1.09.3.6; 4. Piet Bleeker (Krommenie) 1.11.24.-. Een Nederlandse aanval op het het Engelse doel. Kogel nu op 19.99 meter De Amerikaan Bill Nieder heeft zaterdag in Austin, Texas, het wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 19.99 m. Dit is een prestatie, die tot voor enkele jaren nog tot de onmogelijkheden leek te behoren. Met deze stoot beves tigde Nieder nog eens zijn enkele weken geleden gedane belofte. HO zei toen, na het wereldrecord op 19.45 meter gebracht te hebben: „WO zullen dit jaar iedere veertien dagen het wereldrecord breken en daarmee doorgaan tot aan de Olympische Spelen toe". Dat was op 19 maart. Een week later kwam Dallas Long tot 19.67 meter. Nieder maakte er nu 19.99 meter van. Zullen deze Amerikaanse krachtpatsers op 9 april de 20 meter grens passeren

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13