fo KNVB benoemt Us Abc tot bondsridder Alphen (zat.) opnieuw kampioen beva bevalt u beter Botwinnik loopt in Strijd tussen Oost en West was traditiegetrouw teleurstellend MAANDAG 4 APRIL, 1960 Promotie naar K.N.V.B. Afdelingskampioen Oranje Groen hield drukbezochte receptie (Van een onzer verslaggevers) Temidden van een schat van bloe men recipieerde zaterdagmiddag het bestuur van de nieuwe vierdeklasser Oranje Groen in café-rest. Zomer- zorg. Het werd een drukbezochte re ceptie, want talloze afgevaardig den van zusterverenigingen gaven acte de presence. Voorzitter H. H. v. Egmond en zijn medebestuurders hadden dan ook héél wat handjes te schudden en moesten vele goede wensen in ontvangst nemen. LEIDEN MOET HOGEROP „Leiden moet hogerop", zo zei de af delingsvoorzitter, mr. J. J. de Jongh, die de rij van sprekers opende. Daarmee stipte de heer De Jongh het feit aan, dat de Sleutelstad op voetbalgebied maar een bescheiden plaats inneemt. Gaarne zag spreker Leiden en dit kunnen wij volledig onderschrijven in de hogere regionen van ons voetbalwalhalla verte genwoordigd en hoopte dat, onder lei ding van het actieve bestuur, Oranje Groen het crescendo zou mogen blijven gaan. Verder memoreerde spreker het „geharrewar" rond Oranje Groen in dit afgelopen seizoen en het stemde de heer De Jongh tot vreugde dat deson danks de Oranjegroenen op het slechte veld van MMO op verdiende wijze had den gezegevierd. Tenslotte hoopte de af delingsvoorzitter, dat Oranje Groen Lei den op waardige wijze in de grote bond zou vertegenwoordigen en trachten langs sportieve weg hogerop te komen. Uiter aard gingen de woorden van waardering vergezeld van de gelukwensen namens het Afdelingsbestuur. Na de heer Chr. v. d. Velden, die na mens de COVS het woord voerde, was het de beurt aan de heer K. Huhner i belangencommissie LVB). Deze memo reerde het feit dat de belangencommis sie zyn voorzitter - de heer Van Egmond van Oranje Groen vervulde deze func tie! - nu kwyt is, doch het bleek dat spreker zelf de eer was waardig gekeurd om als opvolger op te treden. De heer F. van Waveren kwam voor de groene tafel als vertegenwoordiger van DOCOS, Lugdunum, ASC, UVS, Roodenburg en LFC en liet zijn woorden van gelukwens vergezeld gaan van twee nieuwe ballen. Na hem hoorden wij nog vertegenwoordigers van de Leidse Sport- De voorzitter van de Afdeling van de KNVB, mr. J. J. de Jongh, com plimenteert de heer H. H. van Egmond, voorzitter van Oranje Groen met de promotie naar de KNVB. (Foto L.D./Holvast) stichting - de heer J. Breedevelt -, Al- tior en rivaal MMO. Bovendien drukten vele afgevaardig den van zusterverenigingen het reci- piërende bestuur tussen de bedrijven door de hand. Zo zagen wij o.a. bestuur- deren van SVLV, VTL, VNL, Leidse Boys, ZLC, Unitas Leiden, Teijlingen, SJZ, Rijpwetering en de Speeltuinver. N oorderk wartier Voorzitter Van Egmond had voor alle sprekers een hartelijk dankwoord en sloot omstreeks kwart over zeven deze drukbezochte en geanimeerde receptie. HANDBAL HVL bood Hellas 2 stevige tegenstand HVL heeft wederom een nederlaag te incasseren gekregen. Nu van Hellas 2, waarvan „uit" in Den Haag werd gewon nen. Toch hebben de roodhemden in deze wedstrijd zeker beter gespeeld dan in de voorgaande ontmoetingen met de Schutters en Dynamo. Er waren periodes dat de Hellas-reserves, die gewoonte getrouw weer met enkele spelers uit het eerste elftal aantraden, het zwaar te verduren kregen. De blauwwitte defen sie moest dan ook verschillende malen van de noodrem gebruik maken. Een en ander kwam hen op 2 strafworpen te staan, waarvan Lucas er één feilloos be nutte en één via de paal naast het doel deed belanden. Dat het maar bij 2 straf worpen en een groot aantal vrije worpen bleef dankten de Hellenen aan de bijzonder coulante houding van de arbiter. Speciaal de overtredingen, geheide overtredingen, tegen de HVL- kanonnier Duursma, bleken aan zijn aandacht te ontsnappen. De gerecht vaardigde toom van de roodwitten min zaam weg wuivend, onthield hij deze zeker nog 2 strafworpen. Hellas 2 startte overrompelend. Binnen één minuut kon Cyril Graanoogst, die overigens een goede party doelverdedigen te zien gaf, de bal al uit het net vissen. Wel scoorde direct daarop Bonte 11, uit een fraaie pass van Neher, maar Hellas 2 domi neerde en bracht dat in doelpunten tot uitdrukking. Bij 71 dreigde voor HVL een déb&cle. Het pleit voor de roodwit ten dat zij zich niet naar de slachtbank lieten leiden. Zij bleven volhouden. En dat werd beloond. Met de rust stond Hel las 2 nog maar 2 doelpunten voor, 86. Jammer dat direct na de hervatting HVL een inzinking kreeg, waarvan de Hagenaars dankbaar profiteerden, 126. Een fel offensief bracht HVL op 1210. Hellas 2 had echter het laatste woord, 15—10. KRACHTSPORT Nog een kans voor tie gewichtheffers Was het aanvankelijk de bedoeling dat er geen Nederlandse gewichtheffers naar de Olympische Spelen te Rome zouden worden afgevaardigd, nu heeft het bestuur van de Koninklijke Neder landse Kraohtsportbond besloten drie gewichtheffers, namelijk de vedergewicht Jan Nolten ,de zwaarmiddengewicht Jan Smeekens en de lichtzwaargewioht Arie van der Toorn nog een laatste kans te geven om zich voor de Nederlandse Olympische ploeg te kwalificeren, mits zij aan gestelde normen voldoen. Jan Nolten zou dan voor de drie Olympische oefeningen 310 kg, Jan Smeekens 370 kg en Van der Toorn 340 kg moeten verwerken. De drie atleten worden in staat gesteld om van 9 april a.s. af in Den Haag een centrale training te volgen. Op 25 juni as. zullen zij naar Arnhem reizen om ten overstaan van de technische commissie het bewijs te le veren, dat zü voorgedragen kunnen wor den bij het NOC. LKV verloor van Hercules De competitie wedstryd tussen de krachtsportverenigingen Hercules (Den Haag) en LKV (Leiden) werd na span nende stryd door de Hagenaars met 10 kg gewonnen. De prestaties van LKV waren: Th. Langeveld 215 kg; P. v. Buur 220 kg; K. Devilee 227kg; H. v. d. Berg 252 kg; J. van Kampen 270 kg; J. J. de Romün 280 kg. J. Nolten (Hercules) bracht het tot 302 kg. Europees kampioenschap tafeltennis te Zagreb In Zagreb zün gistermorgen de wed- stryden begonnen voor het (tweede) toernooi om de Europese tafeltennis- titels. Aan dit toernooi, dat tot en met 10 april as. duurt, nemen spelers uit 21 landen deel. De resultaten van de Ne derlandse ploegen waren: Dames: West- DuitslandNederland 31; Rusland Nederland 3-0; NederlandBelgië 3-1. Heren: RoemeniëNederland 5—1. WIELRENNEN Swift Uitslag van de wedstrijd om in memoriam Reinier Riethovenbeker. A- en B-klasse (80 km): 1. B. Zoet (tijd 2 uur 15 min. 33 sec.); 2. P. Kooy- man; 3. C. Kloosterman; 4. P. v. d. Berg; 5. A. Hillebrand; 6. W. v. d. Berg; 7. Th. de Vroomen; 8. Zomerveld; 9. W. Hil- gersom. C-klasse (34 km)1. Freddy Leemans (tyd 1 uur 0 min. 35 sec); 2. H. Boelee 3. P. de Jong; 4. Wolswijk; 5. B. Kerk vliet; 6. Sekure; 7. Van Dam. WIELRENNEN Startverbod tijdens de Ronde van Nederland De sportcommissie van de KNWU heeft besloten de Nederlandse beroeps renners een startverbod voor het bui tenland op te leggen tijdens de Ronde van Nederland, die zoals bekend, van 10 tot en met 17 mei a.s. wordt gehouden. Dit is een logisch gevolg van het des tijds door de UCI genomen besluit om de Ronde van Nederland op de ïyst van zogenaamde „beschermde" wedstrijden te plaatsen. Voor de Vierdaagse van Duinkerken (13 tot en met 16 mei) wordt een uitzondering gemaakt. In deze ronde zal volgens een eind vorig jaar getroffen overeenkomst een Nederlandse ploeg starten. Het Italiaanse voetbalelftal heeft zondag te Ankara met 10 gewonnen van Turkye. De negende party uit de tweekamp tussen Botwinnik en diens uitdager Tal is na 58 zetten geëindigd in een over winning van de wereldkampioen. De stand is nu 54 in het voordeel van Tal die in deze negende party met wit speel de. Het bestuur van de Europese Ta- feltennisfederatie heeft zondag in Za greb besloten de Europese kampioen schappen 1962 aan Zweden toe te wyzen. Twee jaar later, in 1964, worden de Europese kampioenschappen in Enge land gehouden. Lenstra was gisteren (le eregast (Speciale berichtgeving) In een van de bovenzalen van Hotel Americain te Amsterdam heeft het gisteravond gedaverd van gezang en gejuich. En het middel punt van deze uitgelaten feeststemming was ,,Us Abe", de man, die volgens de bondsvoorzitter, de heer A. M. Schroder, eigenlijk geen achternaam nodig had om in het gehele land bekend en populair te zijn en die daarvoor door de KNVB werd benoemd tot bondsridder Aparte figuur Dat „Us Abe" eregast was by de wed strijd Nederland—Bulgarye wist men wel. Dat hy na afloop van de wedstrijd aan het diner in Hotel Americain naast de bondsvoorzitter aan tafel zat, vond ook nog geen bevreemding. Men wist zelfs dat hij een cadeau zou krygen, doch het sloeg in als een bom, toen de heer Schroder bekend maakte, dat dit het bondsridderschap was. De bond kende tot nu toe slechts één speler als erelid en dat was Harry Denis. De rest van hen, die zich verdiensteiyk maakten voor het Nederlands elftal, moest zich vergenoegen met de herin nering. Beva, betere vakkleding lMl voor alle beroepen i blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK De bondsvoorzitter hield een uitste kende speech. Hij had ze allemaal ge zien - van Bom tot de Korver, via Bep Bakhuys tot Abe. Maar „Us Abe" had hy altijd een figuur apart gevonden in onze Nederlandse voetbalwereld. Ver guisd en geprezen, naar gelang de si tuatie zich voordeed. „Jij hebt Neder land een voetballer voorgeschoteld, aldus Schroder, „zoals wy het allemaal had den willen zijn, voor het Nederlands elf tal, zowel als voor Heerenveen. Want een Fries ben je altyd gebleven". In het bijzijn van mevrouw Lenstra werd Us Abe. die zichtbaar onder de in druk was van de onderscheiding, het in signe van het bondsridderschap op de revers gespeld. Uit de afdeling Leiden Het zaterdagelftal van „Alphen" is er opnieuw in geslaagd het kampioen schap van de Leidse afdeling in de wacht te slepenzodat de Alphenaren zich kunnen gaan voorbereiden op de promotiewedstrijden voor een plaats in de lfde-klasse van de KNVB. Eén der tegenstanders is reeds bekendde ploeg van „Waddinxveen", welke kampioen werd in de Goudse afdeling. De kam pioen van de Haagse afdeling is nog niet bekend. Alphen veroverde de titel zaterdag dank zü een verdiende 13 zege by NSA. Officieel hebben de kampioenen nog twee wedstryden voor de boeg: nl. het uitspelen van de gestaakte ontmoe tingen met TAW en VVSB. Maar zo ver zal het nu wel niet meer komen. In de plaatselyke stryd by NSA gaf Kees v. d. Nagel de kampioenen reeds na 10 minuten de leiding door een voor zet van v. d. Leü in te koppen. Na de thee zorgde v. d. Ley voor een 0—2 voorsprong en stelde hy het kampioen schap helemaal veilig, toen h() een kwartier voor het einde ook nummer drie achter de Samsom-doelman in het net knalde (03). Redegeld slaagde erin de stand een voor NSA wat gun stiger aanzien te geven (13), maar het kampioenschap had Alphen binnen. TAW—KAGIA In een sportief duel heeft TAW met 42 van Kagia kunnen winnen. Met de rust was de stand 21. Goedhart en Tersteeg hadden voor de gastheren ge scoord. Na de hervatting kwamen de Kagianen nog eenmaal naast de thuis club, maar door doelpunten van Hoge- nes en Tersteeg werd de eindstand op 42 gebracht. HAZ. BOYS—WOUBRUGGE Woubrugge schoot bü Hazerswoudse Boys met scherp, terwijl het kruit van de Boys waarschyniyk niet al te droog bewaard was. H. Burggraaf gaf Wou- Het kampioenselftal van Alphen in de bloemen. Geknield van l.n.r. Th. Lagerweij, J. Bakker, K. Bruines, D. Onderstal, M. Verboom Staande v.l.n.r. L. /esse, K. v. d. Leij, C. van Heijningen, K. v. d. Nagel, B. Britsemer, G. Bruinis. (Foto Leidsch Dagblad) brugge in de eerste helft de leiding, welke voorsprong hy in de tweede helft nog vergrootte. Bas de Wit strafte daarna een fout van de Hazerswoudse doelman goed af (03). Alphen 1626* Haz. Boys 1816 Rouwkoop 1722 NSA 1814 TAVV 17—21 Woubr. 18—14 Alphia 16—17 Kagia 17—13* VVSB 17—17 Sleutels 18—10 Twee winstpunten in mindering. De gestaakte wedstryd TAVVAlphen is niet in de stand opgenomen. V oetbal ui tslagen Amateurs 4e-klasse A: THBLenig en Snel 12. Res. 2e-klasse A: SHS 2—HBS 2 5—0 (SHS 3 kampioen); Quick 2RVC 2 2—1 VUC 2—VCS 2 3—3. Res. 3e-klasse B: Cromvliet 2HBS 3 1—3. Zaterdagvoetbal 4e-klasse A: SVOW—Koudekerk 3—2. Promotie res. 3e-klasse: Monster 2 Noordwyk 2 63. Bij deze kopbal van Van der Lin den blijft de Bulgaarse doelman als aan de grond genageld staan. Het is de tweede Nederlandse treffer. Kees Ryvers. als aanvoerder van het Nederlands elftal, sprak Lenstra toe en liet zyn felicitaties van een krachtig „hoera" van het Nederlands elftal ver gezeld gaan. Henny van Daalen, de voorzitter van de Sportclub Enschede, sloot zich bij de sprekers aan. „Dat je een Fries bent en blyft, aldus de heer Van Daalen, - vin den we heel gewoon. Maar help ons als jeblieft nog door zes moeilyke wedstry den heen en als je er in slaagt En schede in de eredivisie te houden, word je ook by ons erelid". Na afloop van de plechtigheid werd Lenstra door velen met zyn mooie on derscheiding gecomplimenteerd. Noblesse oblige Zyn we goed ingelicht, dan wil de KNVB het niet bij deze onderscheiding laten. Andere prominente voetballers, die veel voor de KNVB hebben gedaan, zul len - als de tyd daar is - op de stoel van Lenstra plaats nemen. Men denke aan Wilkes, Van der Hart De Belg Arthur de Cabooter heeft de Ronde van Vlaanderen voor profes sionals gewonnen. Hy legde de 227 km. van Gent naar Wetteren af in 5 uur 5 min. en 2 sec. 2. Jean Graczyk (Fr.), 3. Rik van Looy (Belg.), 4. Gilbert Des met (Belg.). De best geplaatste Nederlander was Jo de Haan. die 27e werd met een achter stand van 1 min. 45 sec. KNVB-voorzitter Scltröder onder scheidt Abe Lenstra met het Bondsridderschap. Wat te zeggen van Piet Kraak, van Rinus Terlouw, ja zelfs van Puck van Heel, die met zijn 64 interlandwedstrij den nog altyd recordhouder is? De KNVB heeft een mooie, doch tevens ge- vaarlyke weg ingeslagen onder het mot to van „noblesse oblige" oftewel: edel moedigheid verplicht. Falende ivestelijke voorhoede (Van een onzer verslaggevers) Zoals te verwachten viel, is de jaarlijkse strijd tussen de weste lijke en oostelijke zaterdagelftallen op een teleurstelling uitgelopen. Dergelijke wedstrijden vallen meestal tegen en deze maakte daarop geen uitzondering. Het westelijke elftal vooral stelde ern stig teleur door een volkomen fa lende voorhoede, die als droog zand aan elkaar hing. Ook de oos telijken kwamen maar tot matig spel, maar zij hadden toch de ver dienste er een element van strijd in te brengen, al gebeurde dat soms te fel, waardoor er nog al eens Dvertredingen kwamen. Voor rust was het al heel erg matig en de westelijke ploeg, die meer in de aan val was, kon maar moeilijk tot Woudsma doordringen, omdat de aanvallen te sim pel van opzet waren en men overigens een heilig ontzag had voor de forse oos telijke defensie. Dat men toch nog tot een 1O-voorsprong kwam voor de rust was te danken aan een prachtige aanval van Nieuwstraten en Visser (Huizen), de twee westelyke aanvallers die goed speel den. Uit deze aanval scoorde Nieuwstra ten zeer beheerst en volkomen onhoud baar voor Woudsma de enige treffer voor rust. Na rust begon Oost met een zeer fel offensief en West kreeg het zwaar te verduren. Vooral Visser (Heerjansdam) kon het heel moeilyk redden tegen de snelle en gevaariyke Van Hal, die hem menigmaal de baas was. Het was deze DOVO-speler die voor het vele gevaar zorgde. Een prachtige snelle aanval van Van Hal zorgde voor de gelykmaker. Snel rushte de Veenendaler langs Visser en van de doellijn af trok hy de bal prachtig voor doel. De westelyke defen sie was volkomen geslagen en de vrij staande Kroesbergen kon ongehinderd en volkomen onhoudbaar voor Den Hol lander inkoppen. Kort daarna kreeg deze oostelijke midvoor een bijna niet te mis sen kans, maar bijna op de doellyn staande schoot hy nog naast. Later nog werd de paal gebeukt na een fel schot van Van Dalfzen en toen kwam weer zo'n razendsnelle aanval Van Hal. Op nieuw bleef de westelyke defensie het antwoord daarop schuldig en het was toen Van Hal zelf, die de gemakkelyke kans benutte. Toen flauwde het ooste lijke offensief wat af. In de westelyke voorhoede kwam Visser op de linksbin nenplaats en dat bracht al heel gauw succes, toen de Huizenaar een goede pass van Scholts oppikte en Woudsma on houdbaar passeerde. Daarna kregen bei de elftallen nog wel kansen, maar ver der dan 2—2 kwam het toch niet, waar mee de verhouding overigens het best wordt weergegeven. Geen uitblinkers Behoudens de spelers, die deel uitma ken van de vaste kern van het zaterdag elftal, noteerden we praktisch geen uit blinkers. By Oost speelden De Vries, Van Urk en Van Dalfzen goed zonder meer, doch viel de veelbesproken stop per Nyland duchtig tegen. Ook Poel akker stelde ernstig teleur. By West had Visser het heel erg moeiiyk tegen Van Hal, maar speelden Viool, Van Duyn, Scherpenhuizen en Nieuwstraten een uitstekende wedstryd. Den Hollander za gen we vaak beter en de Lissenaar Broekhuizen, die in de eerste minuut een schot op een haar na het doel zag missen, kon het verschil in tempo met de vierde klasse toch niet overbruggen. De niet-spelende Aandewiel behoeft niet bevreesd te zyn voor zyn plaats als stop per, want de nu voor hem ingevallen V. d. Schee blykt na zyn blessure op 9 januari lang niet meer de oude te zün.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12