TONNY VAN DER LINDEN SCHIET ORANJE NAAR 4-2 ZEGE OP BULGAREN Techniek van Bulgaren superieur, maar zij misten een afwerker.... K I Onderschat Sfc Humphrey ging op de schouders GEEN JUICHSTEMMING, MAAR WEL GROTE TEVREDENHEID Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 april 1960 Vierde blad no. 30017 Hattrick van DOS-midvoor (Van onze sportredacteur) Het verschil tussen winst en verlies in de wedstrijd NederlandBulgarije heette Tonny van der Linden De DOS-midvoor stak in een glanzende vorm, scoorde drie van de vier doelpunten, waarvan het derde van een zo uitzonderlijk fraaie kwaliteit was - een hard, verrassend schot van de zijlijn af, dat haarzuiver in de voor doelman Naydenov onbereikbare boven hoek draaide - dat Tonny zich op slag een plaats veroverde op het lijstje van Nederlands meest beroemde schutters. Zo Van der Linden aan concurrentie van het Ajax-kanon Henk Groot mocht hebben gedacht, dan heeft hij die wel grondig teniet gedaan. De Ajaxied bleef ver in de schaduw van de Utrechtse aanvalsleider, ook al scoorde hij met een beheerste kopbal, de vierde Oranje-treffer. Het was voor ons gevoel eigenlijk een anti-climax, dat na afloop van de wedstrijd opgewonden supporters niet Tonny van der Linden, maar Humphrey Mijnals op de schouders namen om de Surinaamse atleet in triomf naar de kleedkamers te sjouwen. Zeker, het debuut van Mijnals op de spil- plaats kon als geslaagd worden gezien, maar waar zou Humphrey zijn gebleven als laten we dat eens aannemen Tonny van der Linden de midvoorplaats van het Bulgaarse elftal zou hebben bezet. Als de Utrechter de gretige afronder had mogen zijn van het surplus van voortreffelijke techniek, dat de Balkanbewoners deze middag op de Olympische grasmat deponeerden en dat praktisch zonder vrucht bleef omdat de afwerker ontbrak? Vrijwel zeker zou het Oranjeteam deze tweede officiële interland met dikke cijfers hebben verloren, zou in Sofia voor Van der Linden de titel „verdienstelijk meester van de sport" gereed liggen en zou geen mens de behoefte in zich hebben voelen opkomen om met Humphrey Mijnals te gaan rondsjouwen Geen schutter Want dat was in deze interland het kardinale punt: de Bulgaren misten een schutter van het kaliber Tonny van der Linden. De Balkanbewoners speelden voortreffelijk voetbal. Met hun techniek, bijzonder goede bal- en lichaamscontrole, hun snelheid, konden maar weinige van de Nederlandse spelers zich meten. Te gen dit soepele, zo gemakkelijk lijkende voetbal, die gladde rushes-met-de-bal- aan-de-voet, stak het spel van de oranje mannen tamelijk sjofel af. Zelfs onze jeune premier Coentje Moulgn, die wij Nederlanders toch op het voetstuk van de voetbalgoochelaar hebben gehesen, kwam in dit stuk nauwelijks voor. Het spel van de Feijenoord-linkbuiten was te weinig gevarieerd om tegen de snelle rechtback Rakarov lauweren te kunnen oogsten. In totaal driemaal kwam Coen tje „er langs". Niet erg veel voor negen tig minuten voetbal..t Niet hoopvol In de eerste twintig minuten zag het er voor de Oranjeploeg dan ook niet bijster hoopvol uit. De Bulgaren beheers ten in die periode de strijd volkomen en hoewel Roel Wiersma sterk spel liet zien en Mijnals enkele „open doekjes" mocht incasseren voor het knap onderbreken van enkele Bulgaarse aanvallen, het leek toch alsof er geen Nederlandse defensie wès, toen in de achtste minuut linksbin nen Yakimov op een pass van midvoor Panayotov in een lange sprint de Oranje defensie liet staan en met een strak schot doelman Frans de Munck passeer de: 0—1. Het spel van het Nederlandse team maakte een matte indruk en zeer lange tijd is het in het Olympisch Stadion bijna angstwekkend rustig geweest. Rij vers c.s. hebben de steun van hun vele tienduizenden supporters dan lang moe ten ontberen. Grote uitblinkers heeft dit Nederlands elftal dan ook niet gekend. Mijnals, Wiersma, Tonny van der Linden en Pietje van der Kuil waren de meest op de voorgrond tredende spelers. Met zyn voortreffelijke kop techniek heeft Mijnals de strijd in het centrum vrijwel steeds kunnen beheersen. Minder fortuinlijk was het debuut van rechtshalf Bennie Muller. Zijn eerste helft was uitgespro ken slecht en zijn lichte herstel na de hervatting heeft voor de kleine Ajacied de zaak niet meer kunnen goedmaken. Ook linkshalf Jan Klaassens speelde een bijzonder matige wedstrijd. Door de beweeglijkheid van de Bulgaarse aanval, die de switch consequent toepaste, moest de Feljenoorder te vaak „zoeken" naar zijn tegenstander. Klaassens kwam dui delijk tempo tekort en trachtte dit enkele malen te compenseren door het toepassen van obstructie, waarmee hij bij de voortreffelijk leidende Italiaanse arbiter Campanati evenwel aan het ver keerde adres was. Zo de Bulgaren ploeg- verband aan produktiviteit zouden heb ben gepaard, zou zijn speelwijze stellig fataal zijn geweest. De Munck had vrij veel zwakke mo menten. Zijn „timing" bij het uitschie ten was te zwak om de DOS-doelman op een goede wedstrijd te mogen laten terug zien. Datzelfde geldt voor linksback Kees Kuys, die het tegen de bijzonder goede rechtsbuiten Diev bepaald niet ge makkelijk heeft gehad. Vliegende keep.. Georgi Naydenov, de 28-jarige doelman van het Bulgaarse team heeft zelfs de Nederlandse suppor ters enthousiast gemaakt. De „meester van de sport" toonde zich zijn eretitel meer dan waard. Hij beperkte zich niet tot het ver dedigen van zijn doel doch had een bijzonder actief aandeel in de op bouw van de Bulgaarse aanvallen. Hij opereerde meer als elfde speler dan als doelman. Tientallen meters voor zijn doel staande onderbrak hij vaak de Nederlandse attaques om dan met een geplaatste pass zijn middenlinie aan het werk te zetten. In het bijzonder toen de donkere Bulgaar een hoge bal met een prachtig getimede kopbal over de lijn werkte was hij de favoriet van het publiek. Dorstig legioen De temperatuursverschillen op de opgepakte tribunes van het Olym pisch Stadion zijn altijd het best af te lezen in de verkoop van dranken. Bij koud weer wordt een onvoorstel baar aantal kopjes koffie verkocht.. Nu zondagmiddag veruit het groot ste deel van de toeschouwers zich behaaglijk in 't zonnetje koesterde waren de koudere dranken in de meerderheid. Niet op de bescha duwde eretribune, die een flink deel van de 11.000 kopjes koffie opeiste. Op de overige rangen werd het le gioen dorstig en ruim 20.000 flesjes limonade en 14.000 flesjes bier wer den soldaat gemaakt. Bovendien nam het legioen 10.000 kleine glaas jes met geestrijk vocht tot zich, waarvan een flink deel na afloop om de overwinning te vieren. En passant moesten ook nog achttien vaten bier aangeslagen worden. Hongerig en snoeplustig waren we ook: 25.000 koeken. 14.000 repen chocolade, 11.000 rollen pepermunt, drop en zuurtjes, 4000 ballen ge hakt en 2000 broodjes werden aan de man gebracht. Humphrey Mijnals op de schou ders. Eigenlijk ontbrak het begrip voor de combinatie vrijwel totaal in de Oranje- aanval. Dat de Nederlandse ploeg er desondanks in slaagde de wedstrijd te winnen, dankte zij in de eerste plaats aan midvoor Tonny van der Linden, die met het scoren van drie doelpunten deed wat men van een aanvalsleider mag ver wachten, in de tweede plaats aan Pietje van der Kuyl, die voortreffelijk speelde en vooral in de eerste helft zijn directe tegenstander Ivan Dimitrov tot wanhoop bracht en tenslotte en dat is waar schijnlijk de voornaamste factor aan het feit. dat de Bulgaren, hun superieure techniek ten spijt, het belangrijkste onderdeel van het spel het simpel scoren van goals maar heel slecht bleken te beheersen hand deden door binnen het strafschop gebied, óf te ver door te drijven en daarmee vast te lopen öf hun doel ver voorbij te schieten. De ballenjongens kunnen dit beamen.... Toch durfde in deze eerste fase geen mens aan een Nederlandse zege te den ken. Het gladde spel van de ploeg uit de Balkan zorgde ervoor, dat het Oranje legioen op de tribunes muisstil bleef. De gelijkmaker, die in de 22ste minuut op het bord kwam, was dan ook een bij zonder grote verrassing. Deze treffer kwam volledig voor rekening van Tonny van der Linden. Op het middenveld om speelde de Utrechter linkshalf Kavat- chev en in een lange rush „spoot" de Dosser met de bal aan de voet in de richting van het Bulgaarse doel, waarin Naydenov rustig zijn kans afwachtte, j rekenende op de steun van zijn backs. die als jagers op hun prooi zich op Van der Linden wilden storten en hem de pas afsnijden. Noch het een, noch het ander lukte, want juist voor zij hun charge konden uitvoeren, loste de DOS- midvoor een verrassend magnifiek schot, dat via de binnenkant van de paal in de touwen sloeg: 11. Een doelpunt van grote klasse. Bulgaarse aanvalsgolven te breken en toen in de tiende minuut Henk Groot uit een vrije schop van Muller de bal in het Bulgaarse doel plaatste de treffer werd overigens door de heer Campanati afgekeurd begon men ernstig met de mogelijk rekening te houden, dat deze middelmatige Nederlandse ploeg erin zou slagen een gelijkspel op de Bulgaren te bevechten. In de twintigste minuut kwam Oranje opnieuw dicht bij een doelpunt. Uit een prachtige combinatie, die zo gelicht kon zijn uit het leerboek van hogere voetbal- kunde het was een van de zeldzame goede aanvallen waartoe de Nederlandse aanval deze middag kwam en waarin Rijvers, Moulijn en Van der Linden een groot aandeel hadden, schoot laatstge- Witte raaf Opnieuw scheiden en vooral wanneer het op schie ten aankwam, was hij bijzonder onfor tuinlijk. Ondanks zijn zwoegen speelde Rijvers een zeer matige wedstrijd. Rechts binnen Henk Groot wisselde goede mo menten af met lang niet al te beste, ter wijl wij het geringe nuttige effect van Coen Moulijns spel reeds noemden. Want die openingstreffer van de Bul garen bleek uiteindelijk slechts een witte raaf. Wel waren Panayotov c.s. voor de Nederlandse verdedigers moeilijk grijp bare tegenstanders en werden Mijnals, Wiersma en Kuys heel wat keren voor schier onoplosbaar lijkende problemen geplaatst, het waren echter meestal de Bulgaren zelf, die de oplossing aan de Zeven minuten later raakte Van der Linden opnieuw de roos. Met het hoofd ranselde hij het leer voortreffelijk ge richt uit een hoge voorzet van Pietje van der Kuil voor de tweede maal langs Naydenov. De vreugde over dit doelpunt trilde nog na. toen de Bulgaren reeds van repliek dienden. In dezelfde minuut bracht rechtsbuiten Diev het leer scherp voor het Nederlandse doel. De Munck kreeg de bal wel te pakken, maar liet het los volgens zijn lezing werd hem de bal uit de handen getrapt en met een rustig tikje trok midvoor Panayotov de score recht: 22. Er moet in de rust in de Bulgaarse kleedkamer een hartig woordje zijn ge sproken, want nauwelijks was de tweede helft begonnen of de Bulgaren trokken energiek ten strijde enzij schoten ook. Kolev, Yakimov, Panayotov, zij al len waagden een kans, maar het succes was nihil. Zelfs de vervanging van Ko- tev door invaller Yordenov, die in het centrum ging spelen, zette geen zoden aan de dijk. De schoten gingen öf naast öf over het Nederlandse doel en zo zij de dff zeldzame juiste richting hadden von den zij De Munck op zijn post. De Nederlandse verdedigers wisten de Kom aan mijn hart" schijnt bondscoach Elek Schwartz te zeggen tot een even gelukkige Humphrey Mijnals. noemde keihard tegen de onderkant van de lat Automaten En daar zat Faas Wilkes, werkloos op de tribune De Bulgaren hebben na afloop van de wedstrijd ruiterlijk toegegeven dat zij de kracht van het Nederlands elftal hadden onderschat. Zij hadden een dezer dagen met 81 van Roemenië gewonnen en dachten dat Nederland voor hen een zacht eitje zou zijn. Zij prezen het spel van de Neder landers en hoopten, dat deze wedstrijd door andere zou worden gevolgd, een hoop die trouwens ook in de boezem van de KNVB leeft. es f WSJW» w* vsm. éiuw.* Het werd steeds duidelijker: het Bul gaarse voetbal stierf in zijn eigen schoon heid. Men ging op den duur aan auto maten denken, die het spel nauwkeurig uit het boekje speelden, die de techniek bijzonder goed onder de knie hadden, maar die op de voetbal-hogeschool aan het hoofdstuk .afwerking" nog niet wa ren toegekomen. Vooral na de reeds ge memoreerde, prachtige derde treffer van Van der Linden in de 33ste minuut, waar mee Nederland opnieuw de leiding nam, was dit duidelijk merkbaar. De Bulgaren werden nerveus en raak ten de draad kwijt. Wanhopig trokken zij ten aanval, maar.de treffer kwam aan de andere kant, waar Henk Groot voortreffelijk werk van Pietje van der Kuil met een even voortreffelijke „droge" kopbal doeltreffend afrondde: 4—2. De Bulgaarse vuurlinie, die in de slot fase intensief in actie kwam, schoot tevergeefs. Roemloos ging de Bulgaarse ploeg tenonder tegen een elftal, dat aan haar techniek niet kon tippen, maar dateen schutter bezat: Tonny van der Linden. Weinig beter In de Nederlandse aanval was het m aar weinig beter. Aanvoerder Kees Rijvers was heel erg Ijverig. Het rendement van de kleine man uit Breda was echter be- In de Nederlandse kleedkamer Met Piet van der Kuil voorop, die dadelijk voor zich een kop thee inschonk, kwam het Nederlands elftal moe, maar voldaan de kleedkamer binnen. Er was geen juichstemming, maar wel grote tevredenheid over het bereikte resultaat. Spelers schudden elkaar de hand een gelukwens met de overwinning en weldra volgden anderen, officials van de KNVB, onder wie bondsvoorzitter Schro der dit voorbeeld. Terwijl de een reeds onder de warme douche stond, gaf de ander nog een uit voerig relaas over de wedstrijd, zoals Roel Wiersma, die de beweeglijke Bul garen maar lastige tegenstanders had gevonden .waarmee Kees Kuys het roe rend eens was. Zoals ook Frans de Munck, die een rusteloze middag had ge had door het voortdurend combineren van de Bulgaren, waardoor de situatie voor zijn doel zich steeds wijzigde. De Munck was in het geheel niet eens met de scheidsrechterlijke beslissing wat betreft het tweede Bulgaarse doelpunt. „Ik had mijn hand op de bal en die werd erdoor die midvoor onder vandaan ge schoten', zo luidde de lezing van De Munck, waar echter een andere uitleg van scheidsrechter Campanati tegenover stond. Met assistentie van een van zijn grensrechters. Genei, die als tolk (in het Duits) fungeerde, vertelde de 36-jarige Milanese industrieel, die reeds vijf jaar internationaal fluit, dat hij duidelijk had geconstateerd, dat de bal in het doelge bied rolde en dat De Munck vergeefse pogingen deed hem te pakken. Vandaar dat hij geen enkele reden had, het doel punt te annuleren. Overigens was hem deze wedstrijd niet moeilijk gevallen. Speciaal roemde hij van het Nederlandse elftal de conditie. Terug naar de Nederlandse kleedka mer, waar de debutant Bennie Muller moe op een bank neerviel. „Joh, wat speelden die Bulgaren goed. Ja, in het begin had ik wel last van zenuwen, maar later ging dat in de strijd wel over". Humphrey Mijnals. de debuterende spil: „Het viel wel mee! Al ging het wel snel". Aanvoerder Kees Rijvers was al leszins tevreden over zijn ploeg. „Wij mochten individueel dan iets tekort heb ben geschoten bij de Bulgaren, als ploeg waren wil beter en sterk. Bovendien heb ben wij vier magnifieke goals gemaakt 1" Tonny van der Linden scoort het eerste Nederlandse doelpunt. Ook bondscoach Elek Schwartz was te vreden over het bereikte resultaat met zijn ploeg, die niet minder dan drie de butanten telde. „De Jongens hebben in telligent en spontaan gespeeld. De tac tiek heeft gezegevierd. Het was de mooi ste uitslag die wij in Jaren hebben ge had. De Bulgaren waren sterker, akkoord maar de Jongens begrepen de situatie goed. En dat is voetbal. En vergeet niet. dat Bulgarije Frankrijk en Rusland heeft verslagen? Internationaal is het daarom een goed resultaat." De heer Schwartz verheelde niet. dat de debutan ten beter kunnen dan ze nu hebben ge speeld, maar voor een belangrijk deel weet hjj dit aan de zenuwen. Dat Tonnie van der Linden met zijn drie doelpunten in een opperbeste stem ming verkeerde, behoeft haast niet ver meld te warden. Bescheiden als hij is, zocht hij echter stilletjes de douche op. En in de eer van de overwinning liet hij ten volle zijn ploeggenoten delen. KNVB-toto (Van onze Haagse redactie) De wedstrijden uit de Engelse compe titie schrikken de deelnemers aan de KNVB-toto kennelijk af. De totale in zet van de toto van deze week was nl. ruim een ton minder dan gewoonlijk. In totaal werd f. 627.850 ingezet door 427.790 deelnemers. De eerste prijs (f. 109.875) gaat naar Rosmalen, waar de heer J. Vloet in de Molgenstraat 30 woont. Hij was de enige deelnemer met 14 punten. Voor de tweede prijs - even groot als de eerste - komen 15 deelne mers met 13 punten in aanmerking. Voetbal in Engeland Wolves gaan Spurs ernstig bedreigen Na de 6—1 zege van woensdag op Burnley is Wolverhampton Wanderers dóór gegaan naar de top van de rang lijst, waar Tottenham Hotspur verleden week zaterdag nog 3 punten voorsprong had - zij het met één wedstrijd meer ge speeld. De Wolves wonnen thans de moeilijke uitwedstrijd tegen Leeds Uni ted met 3—0 en aangezien de Spurs ge lijk speelden (thuis met 11 tegen Lu- ton Town) hebben Tottenham en Wol verhampton nu samen de leiding met 47 punten uit 36 wedstrijden en met 4 pun ten voorsprong op nummer drie, Burn ley, dat echter twee wedstrijden minder heeft gespeeld. De 20-jarige Gerry Mannion, rechts buiten van de Wolves, die pas zijn vijf de wedstrijd in het eerste team speelde, was de held van de dag. Na zijn eerste twee league-doelpunten tegen Burnley scoorde ..wonder boy" tegen Leeds alle drie de treffers, één voor en twee na rust. De Wolves en hun aanhang hebben alle hoop op een league - en cup-double, een huzarenstukje dat het laatst door Aston Villa in 1897 werd geleverd, herkregen Tottenham blijft boekhoud kundig de eerste plaats bezetten door betere doelcljfers, maar wanneer de Spurs de resterende zes wedstrijden even slecht spelen als ln de 11 wed strijd op eigen grond tegen hekkesluiter Luton, dan is een league-kampioenschap uitgesloten. UITSLAGEN EerstedlvisieBirmingham CityEver- ton 22, BurnleySheffield Wednesday 33. ChelseaManchester City 30, Leeds United—Wolverhampton Wande rers 03. Leicester CityNottingham Forest 01, Manchester UnitedBolton- Wanderers 20. Newcastle United Blackpool 11. Preston North EndFul- ham 41. Tottenham Hotspur—Luton Town 1—1. West Bromwich Albion- Blackburn Rovers 20, West Ham Uni tedArsenal 00. TweededivisieBristol CitySunder land 10. Cardiff CityBrighton and Hove Albion 14. Charlton Athletic Aston Villa 2—0, Derby County—Hud- dersfield Town 32, Hull CitySwansea Town 31, Liverpool—Lincoln City 1-3, MiddlesbroughIpswich Town 41. Ply mouth ArgyleLeyton Orient 10, Ro- therham United Stoke City 3-0, Scun thorpe UnitedPortsmouth 10, Shef field United—Bristol Rovers 1—1.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11