eezïïhs Leerlingen van Vakavondscliool te Leiden ontvingen getuigschriften MOEDER WORDEN... Heengaan mr. De Clercq herdacht Officiële publikaties ^IDynen en ediótiiieerd WESTDUITS BURGEMEESTER SCHULDIG AAN CORRUPTIE? Weer Daimler Benz op de achtergrondnu met een duur tapijt kleine In aanwezigheid van dr. Drees In Israël zijn eerste boompjes geplant voor „Nederlandse woud" Prachtig paasvee op markt Leidse veemarkt plannen zijn vrijwel bestekldaar VRIJDAG 1 APRIL 1960 Aan 128 leerlingen van de Vakavondschool werd gisteravond het diploma uit gereikt. Namens het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Leiden sprak de voorzitter ir. J. J. G. van Hoek enkele woorden van dank en felicitatie. Aantal geslaagden bedroeg 128 Maar eerst herdacht ir. Van Hoek het heengaan van mr. De Clercq. Dit jaar was het voor het eerst, dat de welver trouwde handtekening van de voormalig secretaris niet op het getuigschrift voor kwam. Ruim 45 jaar had mr. De Clercq al zyn krachten ingezet voor de ver eniging. „Zijn plaats is thans reeds door een ander ingenomen, doch wy zullen hem niet licht vergeten". De resultaten van de afgelopen win ter waren zeer bevredigend. Ook dit jaar was het aantal leerlingen van dien aard, dat weer enkele lokalen gehuurd moesten worden van de VGLO-school. Spreker was zeer erkentelijk voor de medewerking van het gemeentebestuur voor de totstandkoming van deze huur. Voor de A-cursus, dat is de 3-jarige cursus, die bestemd is voor leerlingen zonder ambachtsschoolopleiding werden 48 diploma's uitgereikt. Dit A-diploma is slechts de eerste stap op de weg naar de vakopleiding. Het is de bedoeling, dat de leerlingen welke dit diploma hebben behaald, daarna de 2-jarige vervolg cursus B zullen bezoeken, waarna hun eigenlijke opleiding is afgesloten. Het aantal gediplomeerden voor de B-cursus bedroeg 80. Echter, ook met het B-diploma is de studie nog niet ge ëindigd. De avondschool biedt nog vol doende gelegenheid tot voortgezette studie. Ir. Van Hoek beval een verdere studie in het belang van de leerlingen zeer aan. Ten eerste geeft het de vol doening van het verwerven van kennis en ten tweede is dit noodzakelijk, om dat de meest ontwikkelde vakman in de maatschappij ook de beste kansen heeft. Samenwerking De samenwerking met de werkgevers- en werknemersorganisaties en met de verschillende organisaties, die de leer lingenopleiding in het bedrijf verzorgen, was voortreffelijk. Alvorens over te gaan tot de uitreiking van de diploma's wenste ir. Van Hoek alle cursisten van harte geluk met het behaalde succes. Om naast een normale dagtaak nog vier avonden per week naar school te gaan valt niet mee, vooral niet voor degenen die niet in Leiden wonen en onder vaak moeilijke weersomstandigheden naar school gingen." „Ik kan niet anders dan mijn bewondering daarover uitspreken en tevens mijn vertrouwen, dat derge lijke jongens een waardevolle plaats in de maatschappij zullen veroveren", zo besloot ir. Van Hoek. Namens gemeentebestuur Na dat de diploma's waren uitgereikt, voerde de heer B. Swanenburg, inspec teur van het onderwijs, namens het ge meentebestuur het woord. Hij sprak zijn grote dank uit aan de leraren. „Ik spreek uit ervaring als ik zeg, dat het gezegde „geld verzoet de arbeid" hier beslist niet altijd opgaat. Het is een op offering 's avonds weer je krachten te geven aan het onderwijs naast de ge wone dagtaak". Ook het bestuur van de vereniging werd in zijn waarderende woorden genoemd. Spreker onderstreepte de woorden van de heer Van Hoek ver der te gaan in de studie. „Jullie hebt thans de sleutel tot de verbetering van je positie. We leven nu eenmaal in een maatschappij, die zo snel verandert, dat het onmogelijk is te voorspellen, waar voor wij onze jeugd eigenlijk opvoeden. We weten niet hoe de maatschappij er over twintig jaar zal uitzien. Wel staat vast, dat als de jongeren niet alle krachten inzetten, de Westerse cultuur groot gevaar zal lopen. De samenleving industrialiseert hoe langer hoe meer. Voor dit proces zijn ontwikkelde arbei ders nodig, die uit jullie worden ge- requireerd. Tracht Je bewust te worden van de plichten ,die op je schouders zijn gelegd", aldus de heer Swaneburg. Oorkonde Het bestuurslid P. Herfst reikte daar na de oorkonde uit, welke ieder jaar door de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel beschikbaar wordt ge steld voor de leerling, die onder de moeilijkste omstandigheden het beste resultaat heeft bereikt. De prijs werd toegekend aan de heer F. van Oosten, leerling van de textielcursus 3-jarig diploma-A. De legpenning, welke aan deze oorkonde verbonden is, zal in de loop van de week worden overhandigd. Vervolgens voerde de heer De Bree namens de Vereniging van oud-leerlin gen van de Ambachtsschool het woord. Namens de leerlingen sprak de heer G. A. Zonneveld enkele woorden van dank voor het genoten onderwijs. Als laatste bood de directeur van de Ambachts school, de heer D. Hartog, namens het gehele personeel van de Ambachtsschool zijn gelukwensen aan Hieronder volgen de namen van de geslaagden: Voor het 3-jarig diploma A van de Vakavondschool. Bouwkundig tekenen: J. J. Borst, P. W. Bakker. J. S. Winters, Th. A. J. Vul to. MetaalbewerkenS. Boom, R. Coelen, A. B. Hoexum, W. I Habraken, P. de Leeuw, A. C. Nieuwenburg, G. S. Osse- voort, J. Raaphorst, A. P. Robijn, W. de Roode, A. Ruytenbeek, C. J. A. Vinke- steyn, A. van Wezel, J. J. N. de Prie, H. C. de Koning. Electriciens: C. J. Bouwknegt, J. Heemskerk, J. W. de Jong, G. Kuyven- SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op maandag 11 april 1960, krachtens het bepaalde oU artikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten, enz. en waterwegen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en Ingangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwer ken. voorzover die bijzonder eigendom ziln en zonder verhindering door of van wege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wa teringen en sloten en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bul zen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zyn. Lelden, 1 april 1960. Burgemeester en wethouders van Lelden, de burgemeester F. H. van Kinschot de Secretaris, J. BooL hoven, A. Th. H. van Beek. M. D. Stap per. Auto- en motorhersteilenP. C. van Giezen, J. D. v. d. Heiden. S. Jansen. R. Zandvliet. Koper-, lood- en zinkwerken: P. Brus- see, Th. W. Zandvliet. C. Passchier, W, Tromp. Meubelmaken: J. A. den Hollander. Schilderen: L. L. W. H. v. d. Bereken, Th. J. Boting, Cl. van Dolder, S. H. v. d. Kruyk, R. C. Haneveld, G. de la Rie. Stofferen: L. Haasnoot. Textielcursus: J. Chaudron, C. J. v. d. Kaay, N. v. d. Meer, F. van Oosten, W. L. Reedijk, G. A. C. Vermeulen. G. A. Zonneveld. Voor het 2-jarig diploma B van de Vakavondschool kwamen in aanmer king: Bouwkundig tekenen: T. van As, H. van Dam, H. A. Koet, J. de la Rie, C. G. Bartels, H. F. W. Corpel, H. van Houten, L. H. Oliemans, L. P. v. d. Ploeg. S. Weeda. Metaalbewerken: P. A. J. van Amster dam, J. BfJsterbosch, A. v. d. Groep. A. A. van Hemert, P. C. J. Hijman, S. Janse, J. C. H. Jollie, K. Klijn, Th. Kramp, A. G. van Leeuwen, P. Maas, J. Mooten, D. A .de Nie, L. K. Oudshoom, P. van Rfjn, H. van Strater, M. J. Tege laar, D. W. Wansink, H. J. v. d. Weert- hof, M. v. d. Werff, J. J. L. v. d. Wijn gaard, R. v. d. Zeeuw. L. B. van Zeist, A. Zienkzee. Meubeltekenen: F. G. J .v. d. Broek, J. G. Frankhuizen, J. Haasnoot, H. H. Olst, P. A. Plezier. J. C. Rietkerk, T. Spek, H. Verhage. Schilderen: Th. J C. Bader, P. G. C. Bervoets, C. Berkhuizen, J. M. van Eg- mond. J. C. P. v. d. Hoorn. W. J. PI. Jonk, A. D. Noort, J. A. Schrijvers (gra veren), H. J. Sloos (graveren). M. J. de Vries. Stofferen: C. M. A. v. d. Barselaar, J. v. d. Klugt, J. G. Stark, Chr. v. d. Weerd, Auto- en motorhersteilen: Th. Harte- veld, A. Houwaart, J. Jansen, C. J. H. Kwik, F. A. J. v. d. Mark, L. Rodenburg, W. R. M. van Schie, J. M. M. Verhage. W. J. v. d. Vos. J. P Kagenaar, W. A. Kukler. Elektrotechniek: D. v. d. Bent, T. F. C. Biesaart, A. P. Th. Boheemen, J. H. Duivenvoorden, W. F. Meyers, D. J. Po- lane, L. J. Rietveld, J. de Roode, J. G. J. Weers, C. D. Zandvliet, C. G. Moleman, IJ. v. d. Bent, D. v. d Veur. Advertentie LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL.*. 21361 HERENSTRAAT 6- HAARLEMMERSTR. 204 (Van onze correspondent in Bonn) Een van de meest vooraanstaande en ongetwijfeld ook sympathiekste en bekwaamste Westduitse burgemeesters, dr. Klett uit Stuttgart, is aangeklaagd wegens corruptie. Hy zou in 1955 op zün 50ste verjaardag een Perzisch tapyt ter waarde van 2900 mark van de Stuttgarter automobielfabriek Daimler Benz A.G. hebben geaccepteerd. Daarmee staan deze bekende fabrieken van Mercedes-auto's opnieuw op de achtergrond van een corruptie-proces. In Bonn is Daimler Benz reeds enkele malen naar voren getreden toen men daar ambtenaren berechtte, die auto's van de fabriek „te leen" of voor gebruik in de vakantie hadden gekregen. In Stuttgart wordt thans een man beschuldigd die èn in deze grote stad zelf èn in de Bonds republiek èn ook in de gehele Westeuropese bestuurderswereld een reputatie heeft opgebouwd die klinkt als een klok en die desondanks door het openbaar ministerie te Stuttgart bepaald ernstig wordt beschuldigd. die in het openbare leven het een en ander hebben gepresteerd, by heel bijzondere gelegenheden eer bewezen wordt, zowel uit de ryen van de burgerij als uit die van de industrie. En dat ge schiedt dan met geschenken! Hy voelt zich volmaakt onschuldig. „Geschenken verboden" Maar het openbaar ministerie in Stutt gart gaat ervan uit dat Klett als burge meester helemaal geen geschenken had mogen accepteren. Er was van een per- sooniyke relatie Klett-Könecke sprake: niet Könecke maar Daimler Benz betaal de het tapyt. De 2900 mark kwamen openlijk en wel in de boeken van Daim ler Benz voor en men ontdekte het daar toen menBonner corruptie-zaken aan het uitzoeken was. Maar Daimler Benz zwygt overigens. In sommige Westduitse kringen vraagt men zich thans af wie in de Bonds republiek na vyf k acht jaar „Wirt- schaftswunder" nog vry is gebleven van de zogenaamde corruptiesmetten. Als het zo doorgaat zegt men, wyzende op het geval-Klett, staan straks op voor aanstaande industriële en bestuurlijke posten mensen, die stuk voor stuk heb ben kennis gemaakt met rechtbanken en stuk voor stuk wel eens beschuldigd zyn van zware of lichte corruptie. Met andere woorden: niemand weet een antwoord op de vraag: waar begint en waar eindigt een geval van omkoping door een industrie! By een tapyt, als geschenk voor een verjaardag of jubi leum? By een geleende auto voor vakan ties? Of reeds bij een zakagenda en een ballpoint.Het gevaar dreigt dat hier een complete heksenjacht in de Bonds republiek zal ontstaan met bepaald be- spottelyke uitwassen. Heksenjacht leidt tot uitwassen Het is een schakel in de keten van Westduitse grote en kleine corruptiege vallen in de ambtenarenwereld van de Bondsrepubliek. Dr. Klett, die ook in ons land vele relaties heeft, vooral in Amsterdam en Rotterdam, ontving in april 1955 van de directeur-generaal en de directeur van de Daimler Benz-fabrieken, resp. dr. Könecke en Stalin beiden ook reeds bekend uit het Bonner geval-Kilb een fraai tapijt. In een begeleidend briefje werd gesproken over „een kleine atten tie". Klett zelf heeft gezegd, dat het be paald geen poging van Daimler Benz kon zijn geweest om hem te beïnvloe den. De fabriek betekent nu eenmaal veel voor de stad en hyzelf was toen juist precies tien jaar burgemeester (in 1953 herkoos de gemeenteraad hem met 80% van het totaal aantal stemmen voorniet minder dan 12 jaar!) Hy had eerst de waarde van het ge schenk niet onderkend. Klett noemde het een oud gebruik dat mannen, DIVIDEND KONINKLIJKE EEN TEGENVALLER De raad van commissarissen en de di recteuren van de N.V. Kon. Ned. Petro leum Maatschappij hebben besloten, aan de op 19 mei 1960 te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1959 een dividend in contanten uit te betalen van in totaal f. 5.25 op elk der per 31 december 1959 uitstaande 72.391.577 aan delen. In het bedrag van f. 5.25 Is be grepen een interimdividend van f. 1.50, dat in oktober 1959 op elk dezer aande len betaalbaar werd gesteld. Bovendien zal worden voorgesteld ten laste van de agio-reserve op elk der 31 december 1959 uitstaande 72.391.577 aan delen 2 uit te keren in aandelen der vennootschap, voor het eerst delende in de winst over het boekjaar 1960. Onze financiële medewerker tekent hierby aan: De thans door de Koninkiyke gepubli ceerde cyfers over 1959 - een nettowinst van 176 miljoen pond sterling tegen 159 miljoen pond sterling over het voorgaande Jaar betekenen een vooruitgang van by na 11 Op zich zelf beschouwd niet bepaald een slecht resultaat voor een slecht olie-Jaar, maar een lichte teleurstelling in vergelijking met het resultaat over de eerste negen maanden, dat een groter accres gaf te zien. Ook het aangekondigde dividend van f. 5.25 per aandeel van f. 20, derhalve 26 1/4 plus 2 uit de agio-reserve, Is in deze tyd van dividendverhogingen voor velen ongetwijfeld een tegenvaller. Unilever heeft over 1959 de uitkering verhoogd van 18.5 tot 20 over een verhoogd kapitaal, Philips van 14 tot 16 plus 5 uit de agio-reserve en een dividend van 2 uit agio is voor een concern als de Koninkiyke eerlyk gezegd wel wat kinderachtig. Men houdt biykbaar vast aan het zeer conservatief beleid waardoor het concern Inderdaad sterk is geworden en dat voor een goed deel de waarde van de aandelen bepaalt. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE VOUKSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Joahnna G. F., dr. van A. Merens en J. G. Bonset; Johannes A., zn. van J. Mens en H. M. Meijer; Yvonne W. M., dr. van S. C. Mens en C. E. H. Kou- wenhoven; Johanne F., dr. van J. C. Bal en W. H. Rleuwers; August Th. O., zn. van G. J. E, Herkstrftter en L. A. Does. Wilhelmus, zn. van M. van Weert en J. den Hertog. Ondertrouwd: H. Moerland en A. van MeHgaarden. Getrouwd: J. van Leeuwen en J. W. de Groot. Overleden: A. Kleyn, 74 Jr., weduwnaar van B. O. de RulJter-, T. Ooeter, 35 Jr, echtgenote van R. M. Faber. Als minister-president opende dr. W. Drees in 1958 een actie voor een Neder lands woud in Israël. Als eerste burger van Nederland kocht hy voor vyf gul den een boompje in het woud, dat op de heuvels by Jeruzalem zal moeten groei en. In totaal 45.000 bomen. Gisteren wa ren dr. Drees en zijn echtgenote er ge tuige van, hoe op de nog verlaten plaats van het woud de eerste boompjes ge plant werden. Honderden Nederlanders en ex-Nederlanders waren eveneens naar boven gekomen. Het Nederlandse woud staat ln een ge bied, dat vitaal is voor de bevolking van Jeruzalem. Grote terreinen ln deze streek dreigden verloren te gaan by ge brek aan landbouwpioniers. die deze woesteny vruchtbaar moet maken en als vooruitgeschoven Jeruzalemse stellingen de nachtelyke Arabische infiltrators moesten tegenhouden. Sedert twee jaar trokken echter ver scheidene jonge pioniersgroepen naar deze verlaten streek, waar gisteren een podium onder een strakblauwe hemel en een warme woestynwind temidden van terra-cotta dalen en nog vele kale heu vels stond. Op het podium zaten dr. en mevrouw Drees, kolonel Karmel, de vertegenwoor diger van de president, de Nederlandse ambassadeur jhr. Bas Backer en zyn echtgenote, alsmede Golda Meir, Is- raëls vrouweiyke minister van Buiten landse Zaken, verscheidene hoge rege- rings-functionarissen en de voorzitter van de vereniging van „Oud Nederland se ingezetenen". Ruim 400 gasten ston den van hun klapstoeltjes in de bran dende zon op, toen van een grammo foonplaat het Wilhelmus weerklonk. De woorden van de Nederlandse ambassa deur. die 22 april Jeruzalem voor een andere post zal verlaten, klonken als een afscheid en profetie: „De toekomst van dit plan is toevertrouwd aan intelli gente leiders. Ik zou willen, dat gy Uw successen zoudt zien vermenigvuldigen als beloning voor Uw standvastigheid en onwankelbaar vertrouwen". Israëls minister van Buitenlandse Za ken richtte zich allereerst tot de tiental len kinderen der lagere school, die met hun onderwyzers uit de omliggende dorpjes naar de plechtigheid waren ge komen: „Vandaag wil ik jullie iets ver tellen over een klein land en een groot volk, waarmede wy een eeuwenoude sterke verbondenheid voelen". En na een kort historisch overzicht in een voor de MARKTBERICHTEN LEIDEN. 1 april Veemarkt: Aange voerd: 5 stieren. 130 melkkoeien, 220 vette koelen. 337 vare koelen, 40 pinken. 52 vette kalveren, 364 nuchtere kalveren. 40 vette schapen, 180 fokschapen, 564 vette lammeren, 260 weldelammeren en zuiglammeren, 44 zeugen. 355 schram men. 581 biggen, 15 geiten, totaal 3187 dieren. Notering: melkkoeien 8001125, vette koelen geslacht gewicht per kg. 2.803.30; vare koelen 500-975; pinken 300-525; vette kalveren levend gewicht per kg. 22.80; nuchtere kalveren le vend gewicht per kg. 1.20-1.50; nuchtere kalveren levend per stuk 35-60; vette schapen 80-110; lokschapen met 1 lam 110-140; fokschapen met 2 lammeren 140-180; vette lammeren 85-130; drach tige zeugen 250-325; schrammen 65-85; biggen 38-42-46 Handel: melkkoeien kalm. vette koelen flauw, vare koelen rustig, pinken kalm. vette kalveren traag, nuchtere kalveren matig, vette schapen en vette lammeren goed. fokschapen matig zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN, 1 april Kaasmarkt: Aan gevoerd drie partyen Goudse kaas. No tering eerste soort tot 2.07 per kg. Han del kalm tot rustig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 31 maart Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 14,50-17.40. idem A2 4.70-15.30, idem BI 15.80-17.40, Idem B2 4.50-7.60, Idem Cl 8-11.20, Idem C2 6.80. prei Al 85. Aan voer waspeen 62.000 kg., waarvan 50.000 kg. voor export werd verkocht. AALSMEER, 31 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA.: Snijbloemen: Seringen: Stepman 65-115, Legray 45-63, Blauw 57-130 per tak. Forsythia 15-41. Sneeuwballen 30-70, Prunus triloba 30* 71, Prunus Serrulata 130-255 per tak. La thyrus 951255. Clematis 205, per bos. POTPLANTEN: grote pot. Kleine pot: Adlanthum 75-85. Antnurlum 300-700, 150-175; Aphelandra 100-130; Aralla 100-130, 20-35; Asplenlum 40-55; Aza lea 350-700, 100-175; Begonia Semp. 80- 90, 40-65; Bladbegonia 100-125, 40-48; Cactussen en vetplanten 100-180, 12-25; Clnneraria 125-175, 60-85; Croton 100 -175, Calceolaria 50-65, Euphorbia Splendens 100-200, 30-60; Ficus 30-330, Gemengde planten 80-105; Hedera bont 150-200, 60-85; Idem Plttaburg 40-50; Peperomla Capa 40-66; Maran- tha 40-60; Nephrolepls 400-600. 40- 55; Primula Obconica 125-155, 60-8&; ld. Sinensis 40-58. Idem Malacoldes 30-45; Phllodendron 250-450, Idem Scandens 70-85; Platycerlum 200-500. 80-130; Sansevlerla 200-7Ó0. 60-150; 8cln- dap6us groen 70-80; idem bont 90-100; Tradescantla 75-80, 20-35; Varens gemengd 35-56; Primula AcauIIs 20-50; St.-Paulla 100-110; Geranium Odier 100-130. ROELOFAREND6VEEN. 81 maart Bloemenveiling: Irissen 1.40-2.00, Anemo nen 44-62, Fresia's 37-68, Bl. druifjes 13- 28. Narcissen: Fort una 24-30, Cheerful ness 23-62, Actea 27-45, King Alfred 23- drie- en vierjarigen begrypeiyke taal, voegde zy er aan toe: „Deze bomen zul len met jullie opgroeien. Behandel ze goed, ze zullen jullie als Je groot bent verkwikken met hun schaduw. Vergeet dan nimmer deze dag, waarop de sterke banden tussen Nederland en Israël tot uitdrukking kwamen, zy zyn zo sterk als de wortels van deze boompjes op de heuvels, waar zy staan". Toen alle sprekers in spontane be woordingen hun vriendschappelyke ge voelens hadden geuit, werd het tyd om zelf een boom te planten. De aanwezigen op de eretribune gaven hun voorbeeld. Een joodse Bedoeïnen-dokter uit de Ne- gev-woestyn, een professor uit Tel Aviv, de Nederlandse kolonel Van Dam, voor zitter van de Israëlische-Syrische wa penstilstandscommissie te Tiberias, al len zonder onderscheid beyverden zich het hun toevertrouwde kwetsbaar ïykend boompje, veilig achter te laten temid den van het in de wildernis van Judea opgroeiende Nederlandse woud. Op de lijn Utrecht-Woerden bij Harmeien zijn vanochtend om vijf uur een goederentrein en een zand- trein met elkaar in botsing ge komen. De machinisten van beide treinen werden gewond. De ravage is enorm en verspert het treinver keer op het baanvak volkomen. De meest verkochte wagen in Leiden en omgeving. Met VeBo geeft Leiden visitekaartje af van agrarisch Nederland „Met de Vebo geeft Leiden een visitekaartje af van agrarisch Nederland", met deze woorden drukte de voorzitter van de Ned. Bond van veehandelaren, de heer K. W. ten Dam zyn waardering uit voor het prachtige slachtvee, dat vandaag op de Vebo-paasveetentoonstelling was aangevoerd. Naast deze waardering voor het vee, had de wethouder van de Bedrijven, mr. J. Dryber, die deze tentoonstel ling officieel in t Schuttershof opende, nog een verrassing voor de boeren en de handel in petto: de plannen voor de nieuwe veemarkt zyn thans vry wel besteksklaar, terwyi de terreinen reeds zyn opgespoten. Spreker, die in de verwezeniyking van deze plannen niet alleen een Leids doch vooral een streek en zelfs een nationaal belang zag, hoopte, dat het Ryk in het kader van de wettelijke regeling Leiden een extra bydrage zou verlenen in de totale kost envan circa zes miljoen gul den. Voor rente en aflossing zal volgens de wethouder gedurende veertig jaar ongeveer vier ton per jaar nodig zyn. Alvorens deze mededelingen werden gedaan heette de voorzitter van de vet- veecommissie, de heer J. v. d. Maarl, de vele genodigden harteiyk welkom. Spre ker, die het gemeentebestuur hartelyk dankte voor zijn steeds verleende mede werking aan tal van Vebo-activiteiten, had een bijzonder woord van lof voor de mesters, die ook op deze tiende paas- veetentoonstelling weer goed voor de dag komen. Wethouder Dryber, die hierna de offi ciële opening verrichtte, wenste de voor zitter van de Vebo, ir. P. Buck, geluk met zyn benoeming tot voorzitter als opvolger van de heer J. W. Bonda. Dit is voor U, aldus spreker, een moeilyke opvolging, want in zeker opzicht heeft de heer Bonda hy was deze ochtend ook aanwezig „de Vebo gemaakt". Het deed spreker een genoegen, dat niet alleen in het aantal aangevoerde runderen (134), doch ook ln dé kwali teit van het vee een opgaande iyn valt te bespeuren. Behalve dat de wethouder deze och tend aandacht vroeg voor de veemarkt plannen, wees hy op de uitstekende outillage van het Slachthuis, waarvan nog niet alle capaciteit wordt benut. Door het aantrekkeiyk maken van de tarieven hopen B. en W. te bereiken, dat in de toekomst nog meerdere vlees- fabrieken en exportslachteryen van de diensten van het Slachthuis gebruik gaan maken. 30. Early Glorie 18-27, Buxton 20-28, Rembrandt 22-37. Whrestler 18-27. Tul- Sen: Weber 83-1 06, Red Pltt 89-1.13. Ph. nowdon 1.00-1.21. Rose of Lima 1.15- 1.22. Wlntereold 78-1.04. Edith Eddy 73- 95. Carara 81-1.09, Bartlgon 75-1.09, Rose Copland 90-1.22. Piccadilly 78-1.11, v. d. Eerden 86-1.39. Couleur Cardinal 71-100. Athleet 98-1.09, Golden Harvest 95-1.30, Sonja 83-1.01. Prunus 88-1.02, Wm. Pltt 92-1.10, Bonanza 1.00-1.18, Campflre 88- 1.16, Queen of the Nlght 95-1.09, Queen Elizabeth 1.05-1.31, Krelage 78-91, Olym piade 98-1.09, Br. Star 69-77. Paul Rlch- RIJNSBURG, 31 maart Veiling Flo ra: Tulpen: Carara 105-116, v. d. Eerden 110-115, Edit Eddy 90-95. 8nowdon 110- 115, Prunus 115-120, Campflre 110-115, William Pltt 100-105, Cornlforus 100-105, Brlllant Star 70-75, Apeldoorn 180-190, Olympiade 120-125, Couleur Cardinal 100 -105, Pcarch Blossem 100-105. Dubbel ge mengd 105-110. Cansas 120-125, Hollands Glorie 200-205. White Virginia 115-120. Golden Harvest 115-120, Ursamlnor 140- 145, Avlaleur 120-126. Sweet Harmony 206. Narclsaen: Carlton 220-230. Insur- passlble 290-310, Fortuna 190-200, Helios 140-160, Rembrandt 210-220. Muslo Hall 170-190, per honderd. Anemonen I 480- 570 per honderd. ter 1.10-1.20. Dubb. Tulpen 52-1.24. Par kiettulpen 80-1.50 per dos Am Anjers 14-20 per stuk. Violen 2.55 per bak. DE VEEHANDEL EN DE EEG De heer Ten Dam, die vervolgens uit weidde over de veehandel en de EEG, zeide dat men zich by de uitwerking van de EEG-gedachte goed moet rea liseren, dat Indien het de boer goed gaat, het de handel niet slecht gaat. Ook in het kader van de EEG moet een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek de basis zyn van ons werken, leven en denken, aldus de heer Ten Dam, die zich niet enthousiast toonde over de thans ingediende voorstellen, welke ten doel hebben om binnen drie jaar een gemeenschappelijke markt voor rund vlees te creëren en binnen zes jaar één voor graan en varkensvlees. Wordt er z.l. momenteel een juist graanprijsbeleld gevoerd, langs de weg van deze voor stellen komt de graanprys vry hoog te liggen. Voor de varkenshandel zal het dan niet meer lonend zyn om varkens te mesten en te fokken. Bovendien zal de Nederlandse ver edelingsindustrie gaan de voorstellen door worden afgesloten van haar te genwoordige en historisch gegroeide produktiegebieden. Het Nederlandse be- dryfsleven heeft zich dan ook tegen de ingediende voorstellen uitgesproken. Zo de voorstellen nu liggen, aldus spreker, betekenen ze de dood voor agrarisch Nederland. In de plaats daarvan wordt nu gezocht naar nieuwe wegen en betere voorstellen. Zo kon men in deze kring de gedachte aan een vleesmarkt niet los zien van het levende dier, dat ln feite het basisprodukt is. Men staat op vry- handelsverkeer voor levend vee! En dit laat zich, aldus spreker, verklaren om dat de Nederlandse boer één van de ge zondste veestapels ter wereld heeft. Kry- gen wy een Euro-markt voor levend vee, dan zit hier perspectief voor de Neder landse veestapel ln. Wy moeten echter weer voorzichtig zyn met het importe ren van dieren, waardoor het opge bouwde vee beslag ook ln veterinair opzicht ln kwaliteit zou teruglopen. Behalve de tol-, zullen ook de afstam- mings- en veterinaire barrières over wonnen moeten worden! Volgens de heer Ten Dam zal er dan ook nog zeer vel water door de Nederlandse rivieren moeten vloeien voor aleer een gemeen schappelyke markt voor West-Europa een feit is. Wordt echter met de Neder landse overwegingen voor een dergeiyke markt rekening gehouden, dan zyn voor ons land, dat gewend is een kwallteits- produkt te leveren, nog goede perspec tieven weggelegd. Tenslotte schonk ook spreker aan dacht aan het belang van realisering van de Leidse veemarktplannen. Na een dankwoord van de heer Van der Maarl, kregen de genodigden de ge legenheid zich op de veemarkt op de hoogte te stellen van de goede kwalitei ten van het aangevoerde slachtvee In ons blad van morgen hopen wy de be kroningen te publiceren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7