it is de foto van de week Zilveren Cor de Groot na Ravel door voorzitter De Wilde gehuldigd 29.7 Optocht Holland vrij" hoogtepunt Bevrijdingsdag in Leiden Waarde van Mahlers Vijfdeis thans sterk dubieus te achten Coöp. Groenteveiling bereikte record-omzet van ƒ12 miljoen Leidse huisvrouwen In-achten gevarieerde show Foto Ciné Jan Wolfslag CASINO Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 april 1960 Tweede blad no. 30015 K. en O. meesterconcert Een wonderlijke tegenstrijdightid van gedachtenwerelden mani festeerde zich op het vijfde K. en O. concert der Meesterserie tijdens de uitvoering door het Residentie-Orkest onder Van Otterloo's leiding van twee gigantische werken, t.w. Ravels Pianoconcert voor de lin kerhand en Mahlers „Vijfde Symfonie". Gelukkig lag er voor oog en hart een aardig lange pauze tussen De merkwaardige plaatsing ervan op één programma had haar reden. Cor de Groot heeft voor zijn zilveren jubileum tournee 'als concertpianist Ravels dyna misch en potentievol opus uitgekozen. Men kent de enorme handicap, waar tegen hij zich met heldenmoed teweer stelt. Het gebruik van de linkerarm (hand) is hem, laten wij vurig hopen slechts tijdelijk onmogelijk. Nu speelt Cor de Groot deze Ravel en het is voor de bewonderende toehoor der alsof hij het in alle formidabele kracht met twéé handen doet inplaats van met èèn, mede ook door de effect volle schrijftant (arpeggio's) van de ge niale componist. Gelukkig hebben Van Otterloo en het orkest in hun voortvarende uitvoering orkest in hun voortvarende uitvoering, waardoor de traditionele tijd enkele mi nuten bekort werd, meermalen een al te grote uitbundigheid nog enigermate af gedempt. Anders zouden de muren van de aloude Stadsgehoorzaal wellicht zijn ingestort. Overigens een knappe en, waar de gelegenheid zich voordeed, ook wel fas cinerende prestatie, voor zover men voor Mahlers veelal gezwollen taal nog kan open staan H. Advertentie 14 DAAGSE AANBIEDING i .I.LL..L voor verzamelaars I piOKDOeK, krantenknipsels enz. Grote maat, plm. 33 x 24 cm. met 40 vel wit papier f 1.90 1 pot KLEEFPASTA NECO f 0.25 TEZAMEN f 2.15 Tijdelijk tot 12 APRIL f 1.70 HAARLEMMERSTR. 167—171 LEIDEN. COR DE GROOT Het concert is in de jaren 1930-*31 ge schreven voor de Oostenrijkse pianist Paul Wittgenstein, die in de oorlog van 1914 zijn rechterarm verloren had. Deze heeft dit fameuze concert hier gespeeld, evenals Jeanine Dacosta en Geza Anda. En nu dan Cor de Groot Met de volle inzet van zijn enorm- virtuoze, gespannen pianistiek, van de somber-demonische aanvang tot aan de heftige slotclimax toe, in een suggestie ve realisatie van de dramatische verbe tenheid óók. Een fascinerende toppres tatie van de man, die ondanks de hem overkomen geweldige tegenvaller, onge broken voortgaat en toont, wat hij met die ène linkerhand waard is. In een su perieur en meeslepend samengaan met het al evenzeer geladen spelende orkest. K. en O. voorzitter H. de Wilde heeft de eminente Cor de Groot, na de jube lende ovaties, hartelijk toegesproken, hem daarbij een „pechvogel", „jubilaris" en een „zeer gelukkig mens" noemend. Hij gewaagde geestig van zijn bewonde ring voor De Groots volharding om dóór te gaan, onder overhandiging van een boekenbon, in welke huldiging ook me vrouw De Groot met de aanbieding van een fraai bloemboeket betrokken werd. Het was een uiterst sympathieke de monstratie van waardering voor onze Nederlandse „meesterpianist". Tot zover kon iedereen bijzonder te vreden zijn! Maar nu Mahlers' „Vijfde" .waarmee deze steeds veelomstreden componist een nieuwe richting insloeg. In vele, vele jaren niet gehoord, wel haast sinds Mengelbergs grootse Mah- lercultus niet. De confrontatie thans ermee, leidde tot uiteenlopende, waardeerbare doch ook sterk teleurstellende indrukken. Van erkentelijkheid voor enkele he melse invallen, het Adagietto voor strij kers en harp b.v. tot volstrekte afwij zing toe, b.v. het Rondo, dat ondanks de hoogst vakkundige behandeling en vormgeving in een orkestraal superge waad verschijnt, waarmee, speciaal in een Stadsgehoorzaal ,alle geluidsbarriè res doorbroken lijken te worden, omdat Mahler er steeds weer een nieuwe schep bovenop gooit, om aan zijn gevoelens expressie te verlenen. Het heterogene karakter van deze symfonie, die zo veelbelovend met de tragische treurmars en de herinneringen aan de „Kindertotenlieder" begint, is evident. Het vreemde is echter, dat de bij ve len „leentje-buur" spelende Mahler, naast geniale flitsen, zich te buiten gaat aan banaliteiten, trivialiteiten en klank- explosies, die voor ons persoonlijk ge voel allang tot een totaal overwonnen muzikale uitdrukkingswijze behoren. Ogenschijnlijke macht is in de grond onmacht Het verheffende, zo „populair" gewor den Adagietto, was daartussen door in derdaad een serene, korte adempauze, een oase van rust temidden der gewel dige krachtsontplooiing van het Scher zo en uiterlijke „bombast" van de Fi nale, die, ondanks het weergaloos con- trapuntisch meesterschap, toch eigenlijk op een langdurige anti-climax uitloopt en het karakter van een niet geslaagd experiment bezit. Mahler weer eens te horen, was in tussen interessant genoeg. Het gaf in ruime mate overdenkingsstof, om al héél spoedig tot de conclusie te komen, hoe volkomen anders men er nu tegenover staat dan b.v. een kwart eeuw geleden. Men onderkent thans terdege waar Mahlers technische kracht en waar zijn geestelijke zwakte ligt Althans zeker in dit bijna 60 jaren oude werk, waarvan de algehele waar de nu sterk dubieus te achten is. Ook voor 1960 gunstige verwachtingen Oud-Katholieke parochie GROEIEND INTERKERKELIJK CONTACT De Oud Katholieke parochie kwam onder leiding van pastoor A. J. Glaze- maker in jaarlijkse vergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreerde pastoor Glazemaker de jong overleden penningmeester, de heer A. J. Struyk en sprak er zijn vreugde over uit, dat capa bele krachten bereid gevonden werden de opengevallen plaatsen in te nemen. Het jaaroverzicht geeft blijk van een zeer gevarieerde activiteit van een grote en trouwe kern, waarbij de jongeren vooraan staan. Verheugend noemde spre ker het steeds breder uitgroeiende inter kerkelijke contact. Het juiste inzicht, dat het hart van dit alles de wekelijkse eredienst der Kerk is, bleef bij velen be waard of werd teruggevonden. Bij de in terne opbouw en verbouw gaat het ech ter juist om de losse stenen. Het oog zal ook gericht moeten zijn op het gebouw der oeucumene en liefdevolle aandacht geschonken moeten worden aan hen, die het verband van Christus' Kerk niet kennen en toch nodig hebben, aldus spreker. Het financieel verslag van het kerk bestuur meldde een groeiend verant woordelijkheidsbesef. Na de installatie van de nieuwe leden van het bestuur werd over verschillende onderwerpen nog uitvoerig van gedach ten gewisseld, waarbij o.m. de oprichting van een Leidse Oecumenische Raad van kerken ter sprake kwam. Op de komende zondagen voor Pasen zullen wederom vespers in interkerkelijke samenwerking worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Martinus, zn. van G. van Meeteren en A J H. de Reus; Clara Wilhelmina, dr. van W. J. Wilkens en M. A. de Roo; Wilma, dr. van N. Holverda en W. F. van den Nieuwendijk; Wilma Johanna, dr. van W. Wagenmakers en E. J. Schelck; Theodoor Maximlllaan, zn. van E. R. E. Slaghek en E. J. S. Hulst; Anthonlette Maria, dr. van A. A. van Egmond en G. A. Bunnlk; Helka Benedikte, dr. van W. Downer en A. P. Ike; Johanna Jacoba Maria. dr. van J. A. Prins en M. le Febre; Elisabeth Catharlna Nicole, dr. van C. G. de Wit en M. Blommers; Johannes Theo- dorus, zn. van A. T. J. van der Voort en E. Rommers. GETROUWD J. van der Steer en J. Treffers; D. Dogger en A. P. Hogervorst; C. N. Schle- baum en H. R. Gemerts; A. van der Linden en J. van Leeuwen; A. N. van Berkel en F. van der Zwet; J. Slerat en E. van Katwijk; H. Loggen en W. Lens, OVERLEDEN B. J. Bontje, 81 Jr., man; E. Lasschuht, 84 Jr., wed. van J. Oostveen; G. Teifn, 59 jr., mam In café-restaurant „Den Burcht" werd gisteren de algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveilingsvereniging „Leidenen Omstreken". Nadat de voorzitter, de heer B. v. Vliet, de aanwezigen, onder wie de ere-voor- zitter, de ere-leden en de vertegenwoor diger van de Coöp. Boerenleenbank „LeidenOegstgeest", welkom geheten had, deelde hij mee, dat de sombere vooruitzichten, geuit in de voorjaarsver gadering van verleden jaar, gelukkig niet bewaarheid zijn geworden. Dit is te danken aan de gestegen koopkracht in binnen- en buitenland en de grote droogte in de afgelopen zomer, waardoor een groter vraag naar de produkten ont stond. In 1960 werd een record-omzet van ruim 12 miljoen gulden bereikt. De aan voeren van enkele belangrijke produkten waren: 1.855.289 kg andijvie, 1.146.564 stuks bloemkool, 6.264.745 stuks sla, 3.039.553 kg spruiten, 2.716.938 kg toma ten, 1.166.217 kg spinazie, 1.687.398 kg uien, 722.713 kg witlof en 1.141.522 stuks komkommers. Ook in het reeds verstreken deel van 1960 heeft de verbetering zich voortge zet, zodat over het eerste kwartaal een meerdere omzet van ruim 800.000 gulden (Van een bijzondere medewerkster) Een modeshow door leden van de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, is zo langzamerhand een traditie geworden. Een goede traditie, welke gezien de grote belangstelling, die hiervoor bestaat, niet gaarne meer gemist zou worden. Al kan men de mode niet altijd op de voet volgen, toch is het prettig van de laatste snufjes op de hoogte te blijven. Voor één middag mannequin bereikt kon worden. De verdere vooruit zichten noemde spreker echter nog zeer onzeker. Veel zal afhangen van de weers omstandigheden, terwijl ook afgewacht zal moeten worden wat de invloed van de Euromarkt zal zijn. Over het alge meen was hy voor het komende jaar ge matigd optimistisch. Hierna herdacht de vergadering staan de de heren I. Wijnbeek en B. C. Dis seldorp, die in het afgelopen jaar over leden zijn. Na lezing van de notulen bracht de betaalmeester, de heer K. Cebol, zijn jaarverslag uit, dat bij de vergadering een dankbaar gehoor vohd. Bij monde van de heer L. Barendregt adviseerde de Raad van Toezicht tot goedkeuring van de jaarstukken over 1959, zulks mede in overeenstemming met het rapport van de accountants dienst van het Centraal Bureau van de Veilingen, waarna balans en verlies- en winstrekening zonder stemming door de vergadering goedgekeurd werden. De voorzitter deelde hierna nog mee, dat maandag a.s. begonnen zal worden met de verbouwing en vergroting van enige fruitloodsen en dat in augustus een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een nieuwe fustloods voor 150.000 kisten. Dit tijdstip is gekozen, omdat dan de dagelijkse gang van de werkzaamheden het minst door de bouw gehinderd zal worden. Een geanimeerde rondvraag besloot de vergadering. De show, die door vijf huisvrouwen mannequins werd gebracht werd inge leid door mevrouw C. Hageman-Ver- hagen. De confectie, welke getoond werd, was van de Fa. de Groot, Donkersteeg, de hoeden van Messchers Modehuis en de kapsels werden verzorgd door J. P. van der Blom, Steenstraat. Allereerst werd aandacht gevraagd voor de kapsels, welke in de door Parijs aangegeven lijnen, t.w. Incroyable, Cyg- ne en Duo, waren uitgevoerd. Vooral de Ligne Duo, een kapsel dat niet zo volu mineus is, was bijzonder flatteus. De modellen van de firma de Groot waren stuk voor stuk mooi, vooral de prachtige Hanro-pakjes en japonnen, in alle denkbare kleuren, zowel geruit als effen. De vaak klassieke modellen waren vervaardigd van wollen jersey en van uitzonderlijke coupe, zodat ze steeds perfect zitten. Hiernaast zagen wij ka toenen jersey pakjes in lichte zomerse tinten, zowel effen en geruit als ge streept. Een wit pakje in een piquédes sin, afgebiesd met blauwe tres met bij passende hoed was erg mooi. De geliefde rok met. jumper vormde een belangrijk onderdeel van deze show. Jumpers, zowel hooggesloten met of zonder kraag, of als vest, voorzien van een kraag, van mohair of fil d'ecosse. De rokken waren van linnen, terlenka of kamgaren. De rechte rokken zijn al tijd tegengevoerd. Suede-jasjes zijn nog steeds en vogue. Zij waren er in vele nuances bruin, maar ook in blauw. Zeer apart was een zwart jasje, waaronder een zwart-wit geruite rok werd getoond. Dit modehuis brengt voor het eerst hoogezomerjurken. De materialen wa ren natuurzijde en grotendeels katoen. Prachtig glanzend katoen, waaruit ja ponnen vervaardigd worden, die als cocktail jurken gedragen kunnen worden, zoals een oranjekleurige in een rozen- motief met een laag rugdecolleté, voor zien van een grote strik. Chemisiers wa ren er In verschillende dessins, b.v. in een fleurige gele streep en in effen roze. Er waren verscheidene japonnen, welke op ingenieuze wijze waren verwerkt uit randstof. Zeer apart was een beige geruite jurk, welke aan de hals en zakken was voor zien van open schuine biezen, hetgeen een ajoureffect gaf. De bijpassende hoe den waren bijzonder mooi. de meeste modellen waren voorzien van een hoge bol, waaraan men dit seizoen zal moeten wennen. De materialen waren sisal, grof stro, haarvilt en tule. Advertentie Vandaag is onze grote prijsvraag gestart: Aan deze fotowedstrijd, met wekelijkse prijzen, kan iedereen deelnemen. Zie onze etalgges met nadere aankondigingen en haal een GRATIS DEELNAME-ENVELOPPE bij: BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTR. 102 Lezers schrijven Huurverhoging in Plan-Noord? Toen een jaar geleden de woningen in Plan-Noord betrokken werden, is na drukkelijk verklaard, dat zij niet voor een eventuele huurverhoging in aanmer king kwamen, omdat de huren reeds aan de hoge kant waren. Niettemin wordt thans een verhoging van 20 in het vooruitzicht gesteld. Een dergelijke handelwijze lijkt mij hoogst onbillijk ten opzichte van dege nen, die door de omstandigheden ge dwongen, destijds een hoge huurprijs hebben aanvaard in de stellige verwach ting, dat de lasten niet nog eens zouden worden verzwaard. „DE SCHULDIGE ALS NAASTE" In kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest belegt de Stichting Oud-Poelgeest op vrijdag 20 en zaterdag 21 mei de negen de oecumenische juristenconferentie. Het onderwerp is: „De schuldige als naaste". Mr. M. S. van Oosten, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad zal vanuit de rechtspraktijk hierover spreken. Prof. dr. E. L. Smelik zal als theoloog het onder werp „De schuldige in de samenleving" behandelen. De leiding berust bij mr. A. W. Kist. directeur van de Stichting Oud- Poelgeest. Vier leeuwtjes geboren! (Speciale berichtgeving) Bij Circus Boltini, dat zijn tenten reeds enige maanden in Leersum als winterverblijf heeft opgeslagen, zijn vannacht vier leeuwenwelpen geboren. Dit is een zeldzame gebeurtenis daar een leeuw meestal twee jongen werpt. De jonge leeuwtjes zijn heel klein. Zij zijn door de moeder verstoten, zodat het circus een zogende moederhond zoekt. Advertentie te Noordwijk aan Zee DANSEN ZATERDAGAVOND The Maluku show-band Entree f 1.50. ZONDAGAVOND: COR VINCOURT in nieuwe bezetting JAZZMUZIEK Aanvang 8 uur. Entree f 1.50 Van heden af IEDERE ZATERDAG EN ZONDAG DANSEN. Deze vluchtige schets is de voorlo pige uitbeelding van een idee van de Toon Noyons. Op deze wijze wil hij de intocht van de Canadezen in ons land na de verschrikkelijke oorlogsjaren in beeld brengen. Deze gedachte zal ver der uitgewerkt worden op een van de praalwagens in de optocht, welke in de middaguren tussen 2 en 4 uur op 5 mei onder het motto „Holland vrij" door de Leidse straten zal trekken. Deze optocht belooft ongetwijfeld het hoogtepunt te worden van de viering van de vijftiende bevrijdingsdag in onze stad. Het ontwerp en de regie van deze stoet is door het Comité „Be vrijdingsdag 191/5" in handen gelegd van Toon Noyonsdie o.m. grote be kendheid heeft verworven alt. ontwer per van het befaamde Aalsmeerse corso. De heer Noyons heeft voor deze ge legenheid een driedelige royaal van muziek voorziene, stoet gedacht. In het eerste gedeelte „Luctor et Emergowordt de geschiedenis van de verschillende bezettingsperioden, welke ons vaderland gekend heeft de Spaanse, de Franse en de Duitse in beeld gebracht. Daarna volgt in het tweede deel „Rouw past Holland", een herinnering aan die trieste laatste on- derdrukking en de glorieuze bevrijding. In het derde en laatste gedeelte van de stoet, welke 35 groepen zal tellen, waaronder zes praalwagens, zal onder het motto „Je Maintiendraide op bouw na de bevrijding gestalte krijgen. In totaal zullen zo'n 800 mensen in deze stoet meelopen of -rijden. Gister avond tijdens een bijeenkomst met een aantal verenigingen in het. St.-Antonius Clubhuis zijn de verschillende groepen bemand. Zij zullen tevoren repeteren onder leiding van Toon Noyons, opdat men niet zonder meer maar zal mee lopen, doch ook daadwerkelijk zal uit beelden, wat beoogd wordt. Tot zover dus de optocht, het hoogte punt van een dag, welke 's ochtends om 8 uur zal worden ingeluid met een bespeling van het carillon in de stad huistoren. Om halfnegen worden dan op het Stadhuisplein de vlaggen van de in de oorlog geallieerde landen ge hesen. Daarna wordt een toespraak gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door het Politie Mu ziekkorps. Voor het overige vermeldt het pro gramma: 9.30 uur Start van jeugdspeurtoch- ten te voet of per fiets op het Veemarktterrein en het Stad huisplein. 20.00 uur Jazzconcert in de Stads gehoorzaal onder auspiciën van K. en O. en L.J.A., com missie jeugdvoorstellingen. 20.00 uur Volksdansavond in een nog nader te bepalen zaal. 20.3021.00 uur Stertocht van en kele Leidse muziekkorpsen naar de feestelijk verlichte Kaasmarkt, waarop deze mu ziekkorpsen van 21.00 tot 22.00 uur een show en demonstratie tullen vemorg&n. even Kerkelijk L GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo (vac. O. Jager» dr. A. Wind. zendingspredikant te Hilver sum. Bedankt voor Doorn mr. dr. J. Ozlnga te Lunteren. GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Aangenomen naar Goes A. N. Hendriks, kand. te Rotterdam, die bedankte voor Mlddelstum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Doornspijk E. Venema, te Zwljndrecht. Ds. H. J.Drost overleden In de ouderdom van 57 jaar is in het Diaconessenhuis „Bronovo" te 's-Gra- venhage na een langdurige ziekte over leden ds. H. J. Drost, predikant bij de hervormde gemeente aldaar. Ds. Drost werd in september 1928 kan didaat in Gelderland Nadat hij eerst enige tijd secretaris was geweest van de Ned. Chr. Studentenvereniging (speciaal voor het bijbelkring- en jeugdwerk), werd hij op 6 oktober 1929 door zijn vader te Kolderveen in het predikambt bevestigd. In 1933 vertrok hij naar Aal ten en in 1939 naar Haarlem-Noord. Op 9 mji 1943 deed hij zijn intrede In 's-Gravenhage. 'n Grandioze aanbieding in de uitmuntende Stefano-regenjassen. Voortreffelijk van stof en uitvoe ring. Normale verkoopprijs Nd, met en zonder ceintuur, zo lang de voorraad «trekt, slechts 75 Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN Hoorlemmerstroat 25 ROTTERDAM» KorteHoograest 11 Meent hk.Goudseslngel Katendr.Legedljk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Amnestie in Hongarije Krachtens een amnestie ter gelegen heid van de vijftiende verjaardag van de Hongaarse bevrijding op 4 april is de straf van de Hongaarse schrijver Tibor Dery en anderen opgeschort. Dery werd in 1956 voor negen jaar in de gevange nis gezet wegens „vijandige activiteit" tijdens en na de Hongaarse opstand. Tot de anderen die lange gevangenis straffen kregen en wier straf thans is opgeschort, behoort Mihaly Farkas, een voormalig generaal en minister van De fensie. Hij werd in 1957 tot zestien Jaar veroordeeld wegens „ernstige overtre dingen van de wet tijdens zijn ambts termijn". Hij was in oktober 1956, een paar dagen voor de opstand, gearres teerd. Van Farkas' zoon Vladimir, die met hem werd gearresteerd, is de straf eveneens opgeschort. Twee leden van de „groep van Nagy", de Journalist Ferenc Donath en de schoonzoon van Imre Nagy. Ferenc Ja nos!, werden voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Donath moest een straf uitzitten van 12 jaar en Janosi een straf van 8 jaar. Onder degenen die op grond van de gedeeltelijke amnestie zullen worden vrijgelaten, behoort ook de schrijver Gyula Hay, die tot zes Jaar was veroor deeld. JOHNNY KRAAYKAMP IN HET ZIEKENHUIS Johnny Kraaykamp is vanochtend in het ziekenhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam opgenomen voor het onder gaan van een keeloperatie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3