Laatste nieuws oor al voor de Leidse jeugd is er op 30 april veel te doen Achtergrond van het Avondmaal Wassenaar se baron beschadigde elektronische meetapparatuur jgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 maart 1960 Vijfde blad no. 30014 rer. Koninginnedag ontvouwde de plannen Sportfestijn, standwerkersconcours, circusvoorstelling en (veel) muziek Onder voorzitterschap van dr. ir. P. C. Lindenbergh hield de Ver. iging „Koninginnedag" gisteravond in de grote bovenzaal van „In i Vergulden Turk" haar jaarvergadering. Op deze bijeenkomst wer- de (voorlopige) plannen voor de feestviering op zaterdag 30 april ontvouwd. Vooral voor de kinderen is er op Koninginnedag heel it te doen. Denen geven een turndemonstratie lit de jaarverslagen van secretaris J. J. Lambermont en penningmeester J. Voorbij bleek om., dat er op 1 januari 504 leden stonden ingeschreven en de financiële positie van de vereni- t vrü gunstig is, alihowel 't saldo met is terugigeilopen. Het batig saldo be- f. 4313,11. De kascommissie had ken en bescheiden in goede orde be iden. De bestuursleden L. Questroo, J. Voorbü en J. C. F. Goers, die aan de prt van aftreden waren, werden allen acclamatie herkozen, fat de feestviering op Koninginnedag reft, deze begint om 7 uur met de re- je. terwijl drie kwartier later ruim 10 jongens en meisjes uit de zesde klas de lagere scholen op het Stadhuis- h een aubade zullen brengen aan de Sorit-eiten. Om 9 uur begint dan het ite kinderfeest in de Stadsgehoorzaal, kinderspelen op het sportterrein aan Zoeterwoudise Singel beginnen om tien; jongens en meisjes van negen, a en elf jaar kunnen er aan deelne- Van half tien tot twaalf uur wor- a er in „Den Burcht' poppenkastvoor- Uingen gegeven in het bijzonder voor kleintjes. Een bijzonder aardig evene nt zal ongetwijfeld het standwerkers- ïcours op de markt zijn. Er worden ijzen beschikbaar gesteld aan die „ad- taten van de straat" die op de tref- idste wijze hun waren aan de man ten te brengen. Totnogtoe hebben vijf- n marktkooplui zich voor dit concours gegeven. De prijsuitreiking vindt des ddags om kwart over vijf plaats. De rkdienst begint om half elf. maar het nog niet bekend wie er voor zal gaan. oarilonbespeling duurt een uur, van n tot elf. Voor de sportmiddag in de Leidse Hout een bijzonder aantrekkelijk program- samengesteld. Het vermeldt o.m.: etballen, wielrennen, gymnastiek en men. Het nationale zaterdagelftal eelt op deze middag een oefenwedstrijd gen de Zaanse eerste-divisieclub ZFC een groep Denen geeft daarna een rndemonstratie. Dit sportfestijn begint half twee en eindigt drie uur later. De Oranje-wandeltocht start om twee r bij „Den Burcht". Op hetzelfde tyd- p geeft het Belgische circus Dejonghe n voorstelling op het Schuttersveld, in t bijzonder voor kinderen. Om drie r is er in de Stadsgehoorzaal een kin- rvoorstelling van „Dikkie Bigmans". muzikale rondgang begint om half Des avonds om acht uur is er een lenluchftconeert en wederom een mu- lale rondgang. Dan begint trouwens de ere-avondvoorstelling van het De hele stad is er vol van POLITIE SPEELDE TONEEL Onder regie van de heer G. A. N. jrnelisse verzorgde de Amusements- reniging van de afdeling Leiden van Ned. Politiebond gisteravond in de ■heel bezette Burchtzaal een opvoe- ng van het blijspel „De hele stad is vol van". Onder de velen ,die de afdelingsvoor- tter, de heer J. Barends, welkom lette, waren o.m. commissaris van ilitie, de heer J. Dreeuws, de hoofd- specteurs de heer D. J. Verzijden en ej. mr. M. J. Zeelenberg, de inspec- urs L. G. E. Nooijens en H. Oud- ian en afgevaardigden van zuster- irenigingen. Met het blijspel ,,De hele ad is er vol van", geschreven door )hn Emerson en Anita Loos, had de igisseur wederom een goede keus ge- lan. Drie bedrijven lang vermaakte ïen zich met tal van kostelijke ver- ikkelingen. Het stuk speelt in eên leine Amerikaanse stad, waar de verf- ibrikant Henry Simmons nu niet be laid ingenomen is met de gevoelens, elke zijn dochter Ethel koestert voor rijke en charmante Roger Shields, zij heeft leren kennen tijdens een geerpartij bij een oom. Harriet Sim ons staat aan Ethel's zijde, doch enry heeft andere plannen en ziet ets liever dan dat zyn dochter trouwt et zijn compagnon, Bunny Bloom, eze is wel vele jaren ouder en daar- nog stijf ouderwets, doch volgens enry de enige man, die in aanmer ing komt om de erfopvolging te ver keren. Als blijkt, dat Ethel en haar oeder Roger bewonderen om zijn ifdesavonturen Iedere man moet ch vóór zijn huwelijk hebben kunnen tleven weet Henry de onschuldige unny over te halen om te doen voor tanen als zou deze vroeger in het iheim een verhouding met de be- emde filmster Betty Brent hebben ehad. Een foto van de filmster wordt ekocht en door Henry voorzien van n vriendelijke opdracht. Als Harriet ?ze foto op de grond vindt en Bunny ?kent, dat zijn verleden niet bepaald vlekkeloos" was, wordt Bunny plot ting als een ware Don Juan be- ihouwd en door vrouwen belegerd tot foot misnoegen van Ethel, die zich ils over kop met hem verloofd en oger ztjn congé geeft. Ala Betty Brunt i haar verloofde, de filmproducer Do- ild Swlft, op uitnodiging van de di« ictie van het theater, waar Betty's lm „Het gevecht in de donkere ka ler" draait, de stad met een bezoek ereren, volgen de meest komische irwikkelingen elkaar in snel tempo Het is steeds weer Henry, die unny tracht te overtuigen, dat alles orde komt. Alles komt ook in orde, och hiervoor zorgt niet Henry, doch unny zelf, al is het dan door puur beval. De woorden van hulde en dank, die oorzitter Barends na afloop tot het ezelschap richtte, gingen vergezeld an bonbons voor de dames en een okertje voor de heren. Onder leiding van de heer J. Alphe- aar en met medewerking van ,,The 'K. Rhythme Stars", o.l.v. Frans loups en het accordeonduo ,,The 2 ohnny's", volgde nog een gezellig amenzijn. Belgisohe circus. Het openluchtdansen op het Stadhuisplein voorziet telkenmale in een grote behoefte en daarom zal het beslist niet van hot programma ge schrapt worden. Na afloop van de besprekingen over deze feestviering hield dr. ir. Linden bergh een praatje over zijn verblijf in Israël. Show van sport- en strandkleding (Van onze bijzondere medewerkster) Voor belangstellenden in sport- en strandkleding, werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" een show gehouden door de Fa. A. H. v. d. Staay, Botermarkt. Vier mannequins en een jongeman brachten een gevarieerde collectie. Er waren lange pantalons, zowel in katoen, tinneroy en terlenka, waarop blouses, jumpers en jackets werden getoond. Praktische jackets, die aan twee kanten gedragen konden worden, zijn een on misbaar kledingstuk voor sportieve doel einden. Een vlotte combinatie was een paarse tinneroy pantalon met een gestreepte trui. Voor de heren werd een compleet judopak gebracht. De strandmode is dit jaar zeer fleurig en voor degenen, die zich een badpak willen aanschaffen, is er keuze te over. De materialen zijn lastex en katoen in fraaie kleuren en dessins van Boussac. Ook strepen en vooral kleine ruitjes dit laatste ook in strandpakjes zijn zeer modern. De nieuwste modellen zijn voorzien van brede, aangeknipte schouderbanden en een zeer diep rugdecolleté. Soms zijn de badpakken voorzien van kleine mouwtjes. Hiernaast werden veel model len getoond met afneembare schouders, die strapless gedragen kunnen worden. De pasvorm van deze badpakken, die alle zijn tegengevoerd met batist en voorzien van een ingewerkte beha, zijn uitste kend. Sommige hebben opgeknipte pijp jes, een wijd uitstaand rokje of een bal lonbroekje. Ook de Bikini badpakjes, bij uitstek een dracht voor het zonnige zui den, werden in verschillende dessins ge bracht. De lastex badpakken, die tot nog toe in effen kleuren werden vervaar digd, vielen nu ook in bedrukte dessins te bewonderen. Politieke doorbraak in bijbels licht Dr. P. L. SCHOONHEIM SPRAK VOOR C.H.-STUDENTEN Op uitnodiging van de Chr. Hist. Stu dentenwerkgroep sprak dr. P. L. Schoon- heim gisteravond in het Prytaneum over „Politieke doorbraak in bijbels licht". Uitvoerig ging spreker in op de verhou ding van fundamentele bijbelse gezichts punten en de historie. Voor zover het mensen gegeven is kernpunten in de bijbel te ontdekken en onder woorden te brengen mogen wij voor onszelf, tegen over God, zekerheid bezitten. Het poli tieke leven en onze politieke overtuiging vormen, aldus dr. Schoonheim, enkele van de vele sectoren waarin onze ge loofsovertuiging of levensbeschouwing duidelijk tot uiting komen. Dit is niet een kwestie van ik „mag" zo zijn, maar een zaak van ik „moet" zo leven en handelen. Spreker betoogde, dat hy als christen zijn lidmaatschap van de P. v. d. A. niet ziet als een mogelijkheid om ook in die kring en op dat terrein met anderen in contact te treden en samen te werken. De politieke keuze komt voor hem nood zakelijk voort uit zijn geloofsovertuiging, op grond van de bijbel. Hoe denken anderen, die onverschillig of misschien wel afwijzend staan tegen over uw geloofsovertuiging, hierover? Bijvoorbeeld aan humanisten. Dr. Schoon heim antwoordde deze vraag met een betoog waarin hij duidelijk trachtte te maken, dat ook bij humanisten sprake mag zijn van een diep gewortelde over tuiging. De voorstelling, dat een niet- confessionele politieke partij geen gees telijke, morele bodem heeft, werd door spreker ontkend en bestreden. In ieder geval geldt dit, volgens hem, niet voor de P. v. d. A. Aan de hand van ervaringen uit zyn werk als predikant, met name in buiten kerkelijke kringen, verduidelijkte dr. Schoonheim zijn zienswijze. Voor de bij bel heeft men veel aandacht. Dit blijkt zowel bij ouderen als jongeren. De be zwaren richten zich tegen traditioneel en vermoraliseerd christendom. Het is onze taak, als individuele christenen en als kerk, deze bezwaren en belemmeringen met de heilzame kracht van de bybel te doorbreken. Solidariteit met de andersdenkende, ook binnen een politieke partij, is niet voldoende. Deze solidariteit kan te wei nig zyn: een vervlakking van bijbelse, christelijke eenheid. Anderzijds dreigt bij solidariteit een teveel: wij worden „wereldgelijkvormig" en verloochenen Christus. Deze gevaren moeten volgens spreker niet onderschat worden. Dr. Schoonheim legde vervolgens nauw verband tussen de bijbelse gezichtspun ten, die hij naar voren bracht, en zijn historie-beschouwing. Hij achtte het Marxistische theorieën economisch en overbodig te verduidelijken waarom de historisch onhoudbaar zijn. Des te die per ging hij echter in op de vraag of de politieke idealen ten aanzien van een verbeterde maatschappij in onze tijd inderdaad verwezenlijkt zyn. Hy meende dat van socialistische zyde en eveneens vanuit andere politieke groeperingen sterke aandacht gegeven zal moeten wor den aan de geestelijke en morele waar den van het leven. Christenen uit ver schillende partyen dienen daarin nauw samen te werken, in de overtuiging dat onze geschiedenis en onze wereld door God worden geregeerd, ondanks alle wis selingen in cultuur en maatschappij, al dus dr. Schoonheim. Lezing van ds. J. Th. Mackenzie Voor de Remonstrantse Gemeente hield ds. J. Th. Mackenzie gisteravond een voordracht over; „Achtergronden en zin van het Avondmaal". Hij wees er daarbij op, dat wat in onze kring .Avondmaal" genoemd wordt, in feite een haast universeel verschijnsel is in de wereld van de godsdienst. „Avond maal", „communie", „heilige maaltijd'' heeft altijd als kern dit: mensen willen delen in het goddelijk leven, absoluut leven. Daarbij moet het leven voortdu rend gedragen of vernieuwd worden door het leven Gods. Als vorm die symbolisch kan zyn (in remonstranse kring heet het Avondmaal een „kerke- lyke plechtigheid") of realistischer ge vat wordt (sacrament) is heel vaak de maaltijd gevonden. In zijn eerste deel boeide spreker zijn gehoor door uiteen te zetten, hoe men sen het delen in het goddelijk leven willen wdèr maken, tot stand brengen door de heilige maaltijd. Hij noemde hierin drie momenten: dat mensen dit inderdaad bewerken wat zij doen is noodzakelijk, voorwaarde dat in de maaltijd God, het goddelijk leven tot hen komt en dus gemeenschap, com munie is; en dat ook een gemeenschap ontstaat tussen hen, die in de maaltijd delen. Hy besprak vervolgens drie oude vormen van godsdienst, waarby deze maaltijd en wezenlijk bestanddeel uit maakte: het totemisme, de mysterie religie en de offer-cultus. In het totemisme, een primitieve, maar wijd-verspreide religie-vorm, is er een vereenzelviging van een groep, een clan, met een totem (veelal een dier, soms een plant, een ster of ander natuur- gegeven). De clan noemt zich naar de totemer is een levensgemeenschap. Om te leven, moet deze levenskracht vernieuwd worden voor de clan; dit ge schiedt .doordat b.v. een keer per jaar het totemdier gedood wordt in de sacrale maaltijd. De (goddelijke) totem geeft zijn leven zo voor de zijnen. Het diep- godsdienstige besef speelt hier een rol, dat het geheim van het goddelijke le ven is: de opstanding uit de dood leven uit de dood. In de mysterie-religies, die in de An tieke wereld waren, is aan dit besef het diepste uitdrukking gegeven: dat het goddelijke leven is het leven, dat uit de dood verrijst. Het is het scheppingsle ven, het steeds zich vernieuwende leven van de kosmos, het leven, dat zozeer uit de dood overwinnend oprijst, dat de God der onderwereld „Rijkdom" heet. In de voor ingewijden bestemde religies werd nu deze herrijzenis èn verwerke lijkt èn gedeeld; de voortgang van dit leven werd verzekerd en de mensen werden dit absolute leven deelachtig o.a. door „de god te eten", of te drin ken; veelal in de gestalte van brood of wijn. Het cultus-verhaal sprak van de stervende en herrijzende god; een lof lied zegt: „goddelijk zijn de dingen, waarvan de mensen leven"; eten het vlees van uw lichaam". In hoge mate, zo herkennen wy, werd zo door de gelovigen het goddelijk leven ont vangen, ook voor hun innerlijk leven. Sprekend over het offer duidde spre ker aan, dat het offer wel een geschenk lijkt, doch dat dit in wezen niet moge lijk is: de mens kan niets van zichzelf geven aan de God - alles in van God. Het geven van het offer is eerder: be lijdenis: dit is het Uwe. De mens brengt het voor zijn God en treedt daarmee in een verband met dien God. Dat betekent een verbinding met het goddelijk leven. Couturier Jean Pierre bracht voorjaarscollectie (Van een bijzondere medewerkster) De Leidse couturier Jean Pierre bracht gisteravond in het restaurant Van der Heijden zyn voorjaarscollecties. De 7 charmante mannequins, die 70 modellen voor het voetlicht brachten, waren gezocht in de kring van zijn clientèle en bij de leden van de V.V.S.L. Dit waren dus clientèles. Jean Pierre bewees, dat hij originali teit paart aan zin voor praktische mo gelijkheden en vooral ook draagbaarheid. Deze ontwerper geeft geen weergave van een bepaalde mode, doch volgt zijn eigen ster. Dat dit een gelukkige ster is, bewees het enthousiasme, waarmede het publiek zijn modellen ontving. Het materiaal bestond voornamelijk uit katoen. De kleurrijke en exotische bloemdessins contrasteerden prachtig met de eenvoudige, doch exclusieve lijn. De tuniek was er in vele variaties. Soms is de overrok heel kort of wordt deze alleen door een schuine plooi geac centueerd. De bolstaande rokken van de avondjaponnen zijn op vlieseline ver werkt. Zeer vermeldenswaard was een violetkleurige op zwart fond strapless avondjapon. De bruidsjapon van satyn met een sleepje van tule was eveneens prachtig. Strikken in allerlei variaties vormden een veelvuldige garnering. Enkele prachtige pakjes en mantels, gaven een beeld wat met goed vakman schap bereikt kan worden. De modieuze schoentjes waren afkom stig van de fa. G. van Dongen. Coif fures en make-up werden verzorgd door Hans van Bellen, Oegstgeest en de fees telijke bloemversiering was van de fir ma C. Kriest, Breestraat. Felle brand in garage BENZINETANK ONTPLOFTE (Speciale berichtgeving) In een garage van vorkheftrekkers aan de Tweede Katendrechtsehaven te Rotterdam heeft vanmorgen een felle brand gewoed. De onderhoudsmonteur had juist de trekkers van benzine voor zien. Hij startte de motor van een der wagens om die naar buiten te rijden. Plotseling sloegen de vlammen uit de motor. De monteur hield het hoofd koel en reed vier andere trekkers de garage uit, waarna hij enkele blusapparaten leegspoot. De omvang van de brand was echter reeds te groot. Havenperso neel rolde een slang uit om water te geven. De tank van het brandende voertuig ontplofte, waardoor even een kritieke situatie ontstond. De brand weer bluste de brand met twee stralen. Een werkbank en andere attributen waren ernstig door het vuur aangetast. De schade kon nog niet worden vast gesteld. Het absolute, goddelijk leven, is: het leven door de dood - en het wezenlijke van het offer is de dood (het dier wordt gedood, het brood gebroken, de wijn uit gegoten). Soms was er ook sprake van het offer - vrijwillig zelfs - van de God zelf, ten bate van de zijnen. In de offer maaltijd nu deelde men in de macht van het offer en trad men in de gemeen schap met God. In het bijzonder noem de spreker de joodse offermaaltijd, waar bij hy speciaal het Paasoffer noemde en erop wees, dat voor het joodse bewust zijn Pascha was de overgang van het Egyptische land van de dood naar het leven, naar Jahve. Na de pauze sprak ds. Mackenzie over het christelijk avondmaal, waarvan de herkomst niet geheel duidelijk is. Ener zijds weten wij, dat het liefdemaal ge houden werd waarby de menselijke ge meenschap en de gemeenschap met Je zus Christus - de herinnering aan zijn woord - voorop stonden; anderzijds van een inwijding in de paasnacht. Dit en ook de niet geheel verenigbare teksten, die in het N.T. over het avondmaal te vinden zijn - en spreker besprak vooral die uit Marcus en uit I Korinthe - ma ken verklaarbaar, dat in het Christen dom ook verschillende inhoud aan het avondmaal gegeven is. Als een centrale vraag stelde spreker die. of in r.-k. kring met recht van een herhaling van het offer gesproken wordt en of ook daar niet in wezen de verze kering geldt van het voort-durende heil, dat God aan mensen en wereld geeft. Na kort te hebben gewezen op de standpunten van Luther en Calvijn sloot hij zich voor het remonstrantse - vrij zinnige - type van christendom aan bij Zwingli en Cornelis 't Hoen, die Chris tus niet aanwezig noemden in brood en wijn, doch het avondmaal zagen als uiting van gemeenschap „opdat geloof, hoop en liefde levend wordenHet avondmaal is, zo sprak ds. Mackenzie deels te zien als gedachtenismaal (spe ciaal dan rond Goede Vrydag), deels als teken van de gemeenschap in de geest van Christuseen gemeenschap als men sen, die weten te leven in en door God (en die gemeenschap reikt veel verder dan de aanwezige gemeente) en een ge meenschap met Jezus Christus, waarin de christusgezindheid wordt gezuiverd en vernieuwd. Een zeer geestelijke zin dus van het avondmaal. Tot slot las ds. Mackenzie een verant woording van het avondmaal, zoals hij die buiten de lydenstyd geformuleerd zou willen zien en waarin het diep-reli- gieuze besef, dat God Z(jn leven deelt aan de mensen èn deze geestelijke zin van dit teken der gemeenschap waren uitgedrukt. De voorzitter der Remonstrantse Ge meente, mr. A. F. Leemans, had in zijn welkomstwoord de waarde gesteld van de godsdienstige gemeenschap in deze tijd en gewezen op de tendens, de on derlinge binding in de kring van geest verwanten van hoger waarde te achten dan voorheen wel het geval was. Juist in een geloofsgemeenschap als de Re monstrantse Broederschap, waarin de persoonlijke overtuiging en de mens als persoonlijkheid zo worden geaccen tueerd en de openheid voor wereld en cultuur zo groot is, betekent deze bin ding een wezenlijk element. In zijn slotwoord wees mr. Leemans erop, dat daarbij het wijde perspectief, ook in de wereld van het geloof, verdie ping voor het persoonlijk geloofsleven en voor de gemeente kan en mag zyn. OEGSTGEEST De heer D. A. van Driest te Oegstgeest behaalde gisteren aan de Nationale Schildersschool te Utrecht het diploma „meester schilder". WARMOND JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Gisteravond werd in het „Trefpunt" de algemene ledenvergadering van de Chr. Kleuterschool gehouden. De voor zitter, de heer J. Kool, opende deze bij eenkomst. De penningmeester moest dit jaar een nadelig saldo vermelden in ver band met de laatste verbouwing van de school. De nieuwe kascommissie voor dit jaar bestaat uit de heren H. Dekker, T. Houweling en als reserve R. Roest. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren H. v. d. Voet en P. v. Leeuwen. Na de rondvraag, die weinig opleverde sloot de voorzitter deze ver gadering met dankgebed. TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De uitslagen van de deze week gespeelde competitie wedstrijden luiden: (Heren) Steeds Vooruit IIRTC III 4—6; Steeds Vooruit 3—RTC 4 9—1; Steeds Vooruit 2—PTT 1 9—1. (Dames) Steeds Vooruit 1PTT 1 4—6. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joannette I., dr. van A. M. Scholtes en A. J. Jongens; Johannes L zn. van Chr. D. van aer Geest en J. A. van der Geest; Josephlna A., dr. van W. A. Heljkoop en W. J. Verhoogt. Getrouwd: L. J. Schreuders. 25 Jr. en G. van der Bent, 25 Jr. WASSENAAR Nieuwe bestuursleden VVV In Café van der Zalm heeft de V.V.V. Wassenaar gisteravond de Jaarlijkse ah gemene vergadering gehouden, voor het laatst onder voorzitterschap van dr. A. L. A. van Unen. De voorzitter en enkele andere be stuursleden, die al geruime tijd de VVV dienden achtten namelyk de tijd geko men hun taak over te dragen aan Jon gere opvolgers. Zo werd afscheid ge nomen van de heer H. de la Rie, die met algemene stemmen tot ere-lid werd be noemd en van de heer A. Vaandrager, terwyl reeds eerder mr. H. E. Waalkens zijn functie neerlegde. De scheidende bestuursleden werd door de heer G. Jan sen namens bestuur en leden hartelyk dank gebracht voor de moeite, die zij zich getroost hebben, de belangen van het vreemdelingenverkeer in Wassenaar te behartigen. Tot voorzitter werd geko zen iir. P. J. van der Zanden, tot nieu we bestuursleden de heren A. C. Duy- vestijn, H. P. Wouwenaar en P. Zonne veld, terwijl de heer A. L. de Gast werd herkozen. Uit het jaarverslag van secretaris A. Vaandrager bleek, dat het ledental aan het einde van het verslagjaar 403 be droeg. De fraaie kleurenfolder over Was senaar, die verleden jaar gereed kwam, bleek een groot succes te zyn. Het in lichtingenkantoor in de Kerkstraat be wees weer goede diensten. Er werden in totaal aan 5509 perso nen inlichtingen verstrekt. Het officieel geregistreerde aantal buitenlandse gas ten bedroeg 9602. Ter sprake kwamen de plannen om het werk van de VVV te reorganiseren. Het ligt in de bedoeling, dat hieraan een buitengewone vegaderlng gewijd zal worden waarin het vernieuwde bestuur met concrete voorstellen zal komen. De vergadering keurde tenslotte en kele wijzigingen in de statuten der ver eniging goed. Na het huishoudelijke gedeelte volgde de vertoning van een tweetal fraaie kleurenfilms van de H.T.M. over Neder land en over de landen rond de Carai- bische Zee. ZOETERWOllDE De heer J. van Gent te Zoeter- woude behaalde gisteren aan de Na tionale Schildersschool het diploma „meester schilder". De Haagse politierechter behandelde vandaag de strafzaak tegen een niet ter zitting verschenen 50-jarige Wassenaar- se baron, directeur van een verzeke ringsmaatschappij, die volgens de ten lastelegging op 6 februari van dit jaar op de Rijksstraatweg te Wassenaar op zettelijk de elektronische apparatuur, waarmee de Wassenaarse politie de snelheid stond te meten van passerende auto's, had beschadigd. Twee politiemannen hadden een paar kabeltjes op enige meters afstand van elkaar dwars over het wegdek gelegd, van de auto's die er overheen rijden, kan op een van de kabeltjes bevestigd elektronisch meetapparaat de snelheid zeer nauwkeurig worden afgelezen. De eigenaar van een in de nabijheid geparkeerd staande auto kwam op de politiemannen af en vroeg wat zij aan het doen waren. Welwillend legden de agenten uit hoe het apparaat werkte. De auto-eigenaar had er echter geen goed woord voor over. „Een laffe ma nier van doen", vond hij. De politiemannen waren niet zo gauw op hun tenen getrapt. Nog steeds vrien delijk legden zij hem uit, dat zy alleen maar hun plicht deden. „De wet moet gehandhaafd worden", stelde een van hen. „Die wetgever is ook maar een zei de auto-eigenaar, een woord ge bruikend dat niet voor herhaling vat baar is. „Dat is geen taal, die ik van een heer verwacht", repliceerde de politie man. De auto-eigenaar stapte daarna met zijn vrouw en kind in zijn (zeer kost- KNVB-toto (Van onze Haagse redactie) 'Twee deelnemers aan de KNVB-toto van zondag j.l. zyn vandaag een dikke f. 64.000.rijker geworden. Het zyn de heren Studer, uit Amsterdam en Jans sen uit Vaals, die de r-erste prijs van f. 128.374.delen. Zy behaalden 15 punten. De tweede prys van f. 64.187.gaat naar 87 deelnemers met 14 punten, de derde prys even groot als de tweede wordt verdeeld tussen 1037 deelne mers met 13 punten. PARADEPAS AFGESCHAFT Blykens een veden verschenen land machtorder ls het voorlopig reglement eerbewyzen en ceremonieel van de Kon. Landmacht zodanig gewyzigd, dat alle bepalingen met betrekking tot de paradepas zyn vervallen. De parade pas is dus hiermee afgeschaft. Het zelfde geldt voor de Kon. Luchtmacht, aangezien dit reglement ook voor haar van toepassing is. De paradepas, die na de oorlog ls Ingevoerd, wordt voor on-Nederlands gehouden. Men ls In leder geval van mening, dat deze paradepas niet tot een bevredigend resultaat heeft ge leid. Deze afschaffing zal reeds direct blijken bij het grote défilé der krygs- macht-onderdelen, dat In Ede zal wor den gehouden oj de herdenking onzer bevrijding op 5 mei a s. 61 miljoen bij de RPS gespaard In totaal is bij de Rijkspostspaarbank in het eerste kwartaal 1960. f 61 miljoen gespaard. De inloggingen bedroegen f223 miljoen de opnemingen f162 mil joen. bare) wagen en reed weg. Enkele mi nuten later zagen de agenten de auto in de verte weer naderen. De wagen reed met een flinke snelheid, doch vlak voor de over de weg liggende draden remde de bestuurder uit alle macht, waardoor de auto met stilstaande wie len over het wegdek gierde, de twee kabeltjes met zich meesleurend, tenge volge waarvan zij prompt afbraken. De auto reed met hoge snelheid door. De auto-eigenaar kon aan de hand van zijn nummer uiteraard gemakkelijk opgespoord worden. Hij verklaarde toen, dat hU de ka beltjes niet had willen vernielen, doch alleen door ze te verplaatsen de snelheidsmeting in de war te hebben willen sturen. .Het was bedoeld als een studentikoze grap", zei de baron. De officier van Justitie by de Haag se politierechter dacht er vanmorgen heel anders over. „Men zou dit als een soort infantiele baldadigheid hebben kunnen beschouwen, ware het niet dat verdachtes positie en zyn ontwikkeling dit onmogelijk maken. Hier is kennelijk sprake van een tegen de overheid ge richte agressie-daad", aldus de officier, die een boete eiste van duizend gulden, subsidair 20 dagen hechtenis. De politierechter wees overeenkomstig deze eis vonnis. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Amsterdam, 31 maart Voor aandelen Kon. Olie bestond van middag. vooral bij de opening, een flinke belangstelling. De prijs werd vastgesteld op f. 158,90, tegen gisteren als slotprijs f. 160. De aandelen sloten woensdag in Wall Street een dollar lager. Gedurende het verdere beursverloop steeg de koers voor de olie-aandelen nog een paar dub beltjes, waardoor het fonds boven pari- telt New York noteerde. Vanmiddag na beurs zal het olieconcern het jaar divi dend bekend maken en zoals reeds eer der gezegd, zijn de verwachtingen hier over ter beurze nogal optimistisch. Er was in deze hoek hoofdzakelijk llokale vraag. Aku's misten de steun van West- Duitsland waardoor slechts gering aan bod voldoende was voor een koersverlies by een prijs van 474, van zes punten ten opzichte van d? voorgaande slotkoers. Unilevers lagen bij de opening op 7504 zwakjes in de markt, doch konden zich daarna zeer goed herstellen tot 754, te gen een vorige slotkoers van 753 y4. Phi lips lag goed in de markt mede door bui tenlandse vraag en 6teeg van 845 tot 8484. De slotkoers van woensdag was 845 4. De vaste stemming voor deze aan delen was het gevolg van de vaste ten dentie van gisteren voor de elektroni sche waarden in Wall Street. De prefe rente aandelen Philips worden de laat ste dagen op het Damrak door het bui tenland uit de markt genomen Hoog ovens stelde niet teleur by een onveran derde prijs op 595 bij de opening, waar na de koers in het verdere beursverloop steeg tot 598. De prijs van de claims Hoogovens bleef vrijwel onveranderd by gisteren. Ook vandaag was de belangstelling voor de scheepvaartaandëlen zeer gering en de koersen ondergingen weinig ver anderingen. Cultures ongeanimeerd. Dell kon de winst van gisteren consolideren. Staatsfondsen vast voor de staffellentng. Ook in deze hoek was de affaire zeer matig. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 maart. Londen 10.58%—10.594, New York 3-77jii3.77ft. Montreal 3.964—3.964, Parijs 76.864—76.914, Brussel 7.56% —7.574. Frankfort 90.434—90.484, Stockholm 72.904—72.954, ZUrich 86.94486.994. Milaan 60.754—60 804 Kopenhagen 54.734—54.784, Óslo 52.90 —52.95. Wenen 14.504—14.514, Lissa bon 13.19—13.204. Beurs van Amsterdam Donderdag 31 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 100ft 1004 Ned. '59 4 4 100ft 1004 Ned. '59 4 4 98 98ft Ned. '53 34 94tT« 94% Grootboek obl. 34 94 Ned. '47 34 (3) 92tl 93ft Ned. '51 34 944 944B Ned. '53 (34) 93 934GB Ned. '56 3 4 93 934GB Ned. '48 3 4 86% Ned. '54 3 4 87 4 87 Ned. '55 I 34 88% 88% Ned. '55 II 3y* 904 904 Ned. *37 3 88 88 4 Dollarlng '47 3 904 904 Investeringscert. 3.. 874GL T Ned. 62-64 3 97% GL 97% Indië -37 A 3 92% 93% Grootboek '46 3 894 Ned. W.B 6% 108GB 1084GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39 40 Nat. Handelsbank 1654 164% Ned. Handelmij254 2554 Amst. Rubber 114 115' £VA- 1584 160 Senembah 545GB 540 A-KU469% 465 Berkel's Patent (v.) 301 298 Calvé Delft cert. 7104 7104 Deli Mij .en (Ver.) 117 50exd. 178.25GL Kon Pap v. Gelder 252 249 Hoogovens cert595 598% Müller en Co. NB. 417 4104 Ned. Kabelfabr435GB 436 5?£ips V845 8484 Philips pref295GB 296GB Unilever 753% 7^5 Wilton Feyenoord 210 218 Biliton 2de r353 L 352 Dordtse Olie gew. 734% 736 Kon. Olie (f20.—) 161 161 idem (50 f20.—) 159.90 159.10 Holl. Amer. HJn 144% 140% Java China Paket 151 151 K-LM108.50 108 Kon Ned Stmv My. 172% 172 Kon Paket My 1364 136 Stoomvaart My Ned 172 170 Nievelt Goudr cert 138% 138% v. Ommeren cert. 249GB 2494 Kon. Rott Lloyd 1544 1544 Ned. Scheepv Unie 145% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 34 3 93 4 Idem '48 34 934 R'dam '52-1 (44) ..98 id id. *37 I-II (34) 93% 934 Z.-HoUand '56 (44 9711 Bankwezen Bank N. G. '58 (54) 1034 103% id. N.WB. '52 (44 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen A'dam '53 3 101L 101 L A'dam '51 I 24 85% 84 A'dam '56 I 24 83 8311 A'dam '56 II 2492 92 Eindhoven '54 24 80 Enschede '54 24 79% Den Haag '52 I 2 4 83 834 Idem II 24 86% R'dam '52 I 24 84 854 Idem II 24 844 Idem '57 2 4 98 98 B Utrecht '52 24 86% 854 Z.-HoU. 1957 2 4 93 92% NIET -ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 209 209 Amst. Bank 3214 319 H.B.U. eert220 2164 Rott. Bank 275 274% Twentsche Bank 264 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn3774 Borsumy55 564 K. N. Edmet. A-AA 96 Idem pref wd1074 Electrolasmy310 Kon. Ned Grofsm. 170 171% Holl Constructie 277 4 455 Ing. bur. v. Bouwnyv. 279% 280 Internatlo 158 1554 Int. Kunststof f. Ind. 65% 64 Leidse Wolsplnnery 383 380 Rott. Droogdok My. 615 615 Slkken's Lakfabr. ..601 Ver. Touwfabrieken 289 Walvisvaart 115 114% Wernlnk's Betonm. 157 158% Van Wyk en Heringa 1014 100 B Zaalberg 120 1194 Spoorwegen Dell Spoorweg My 64 64 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 24 4 24% Intern Nickel 103% 104% Anaconda 524 52% Bethlehem 8teel 404 404 Cities Service 44 4 44 4 General Motors 46 45i4 Kennecott80% 79% Republic Steel 62% 62 Shell OU 73 714 Union Pacific 28 4 28% Un. States Steel 81% 804

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7