KORDONVANTROEPENRONDOM NEGERWIJKEN BIJ KAAPSTAD WEERBERICHT KROESJTSJEF KARAVAAN IS IN PARIJS TERUGGEKEERD Ook de Senaat akkoord met de huurverhoging HERENCOSTUUM 120,- Mobilisatie van een deel van de burgerivachten afgekondigd Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 31 MAART 1960 No. 30014 LEIDSCH m DAGBLAD ring al dan niet bereid is om met de raad samen te werken en of de afge vaardigde al dan niet van plan is aan het verdere debat deel te nemen. Voor aanvaarding van de motie waren zeven stemmen nodig. De motie werd afgewezen met zes tegen nul stemmen bij vjjf onthoudingen. Engeland, Frank rijk, de V.S., Argentinië en Ecuador ont hielden zich van stemming. Daarna werd de zitting verdaagd tot hedenmiddag om vijf uur. Grote daling op de beurs van Johannesburg Gisteren zijn de meeste op de effec tenbeurs van Johannesburg genoteerde aandelen gedaald in een mate als in jaren niet is voorgekomen. De totale beurswaarde verminderde met ongeveer 70 miljoen pond sterling (ruim 700 mil joen gulden). Het hardst werden aandelen in mijn- bouwondernemingen en financiële in stellingen getroffen, maar ook de indus triële fondsen konden er niet aan ont komen en zij vielen terug tot het peil van juli 1959. In deze ontwikkeling komt niet alleen tot uitdrukking, dat het buitenland geen vertrouwen meer heeft in een belegging in Zuidafrikaanse waarden, maar ook dat de Zuidafrikaanse aandeelhouders het vertx-ouwen gaan verliezen. Velen van hen hebben hun bezit geliquideerd, omdat zjj de toekomst donker inzien, al dus het Engelse persbureau Reuter. Besprekingen van twee dagen met De Gaulle in Rambouillet (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Parijs, 31 maart De „tour de France" van Nikita Kroesjtsjef is voorbij. De karavaan, die met hem in vijf dagen door de Franse pro vincies reisde, is vanochtend vermoeid en bestofd in Parijs terugge keerd, verbaasd vooral over de mateloze energie waarmee de Sovjet- russische premier zijn aanvankelijke vermoeidheid overwon en een tempo volhield, dat tegen h« einde zelfs zijn vrouw en dochters teveel werd. Van de twee laatste etappes Lille-Rouaan en Rouaan-Parijs vond Kroesjtsjef blijkbaar, dat hij zo'n grote voorsprong in het pun tenklassement had, dat hij een paar premiesprints liet lopen. Hij schrapte van het programma een Noordfranse staalfabriek en een Normandische modelboerderij, waar de koeien met muziek tot grotere melkgift worden aangemoedigd. Hij gaf ook de wens te kennen de Renault-fabrieken en het paleis van Versailles inplaats van vrijdag en zaterdag reeds vandaag te bezichtigen. Reis bekort Het is duidelijk dat Kroesjtsjef zijn krachten wil sparen voor het slpt- evenement van zijn tour, de grote poli tieke „match a deux" met generaal De Gaulle. Vrjjdag en zaterdag wil hij zich met de Franse president opsluiten in Rambouillet om zijn idee van een Frans- Russische vriendschap, die hij tijdens Zijn tournee zo vaak heeft gelucht, con crete vorm te geven. Naast het slotcom muniqué over die besprekingen zullen vermoedelijk drie technische akkoorden worden gepubliceerd over culturele en wetenschappelijke uitwisseling en over financiële kwesties. Daarna zullen Kroesjtsjef op een persconferentie en tijdens een t.v.-optreden en mogelijk generaal De Gaulle in een radio- en t.v.- toespraak de balans van het bezoek op maken, waarna Kroesjtsjef zondag naar Moskou terugkeert. Kroesjtsjef heeft in een geïmprovi seerde persconferentie in de trein van Lille naar Rouaan gisteren reeds een voorlopig oordeel over de reis gegeven. Hij zei: „de ontvangst zowel door de autoriteiten als de bevolking heeft onze sterkste verwachtingen overtroffen". Hij vond Frankrijk zo'n mooi land dat hij er graag ergens in een rustig hoekje tot aan de topconferentie (op 16 mei in Pa rijs) zou willen blijven. Kroestjsjef die in het beste aller humeuren was, wijdde maar dat is een vergissing. Hij brengt zijn vakantie door in Miami en staat op het punt om de onder- waterjacht te gaan beoefenen. ook nog even uit over het christendom. Hij zei: „Christus heeft veel met ons communisten gemeen. Alleen zijn gebod om de rechterwang toe te keren als men op de linker wang geslagen wordt, staat ons niet aan. Als iemand ons op de lin ker wang slaat, dan slaan wij hem zo hard terug op de rechter wang dat zijn hoofd eraf vliegt. Dat is eigenlijk het enige verschil tussen ons en Christus die in onze ogen een bijzonder goede daad verrichtte, toen hij de geldwisselaars uit de tempel joeg". Optimistisch Kroesjtsjef die links en rechts visa beloofde aan journalisten was bijzonder optimistisch over het komende akkoord over het verbod op proeven met kern wapens: „Als de Britten en Amerikanen nu maar hun eigen voorstellen accep teren, is de zaak gezond". Hij was min der optimistisch over de wederzijdse standpunten inzake ontwapening, waarin hij nog geen enkele gemeenschappelijke grond onderkende. Kroesjtsjef kreeg in Lille hetzelfde soort welkom als in andere steden die hjj bezocht: enthousiast gejuich van communisten, die met rode vlaggen zwaaiden en de internationale zongen, hoffelijke en nieuwsgierige ontvangst door de autoriteiten en de rest der bur gerbevolking. Kroesjtsjef bezocht giste ren drie textielfabrieken, waaronder een van de Franse grootindustrieel Boussac, die hij hardnekkig „myn goede vriend" noemde en die hem een tactisch college in de betekenis van de mode gaf. Het ge zelschap zag in Lille ook twee mode shows, een van volwassenen en een van kinderen. Kroesjtsjefs eigen kinderen hadden overigens een slechte dag. Zoon Serge was eerst al een keer door de ordedienst teruggestuurd, omdat een overijverige inspecteur hem niet herkende. Hij voel de zich later zo vermoeid dat hij zich voor het diner evenals zijn zuster Jelena liet excuseren. Hjj werd 's avonds tijdens dat diner door journa listen in de apartementen van zijn papa gesignaleerd, terwijl hij in pyjama mis moedig thee zat te drinken. De wijzigingen die Kroesjtsjef in het programma in Lille en op weg naar Rouaan aanbracht, veroorzaakten een ernstige teleurstelling bij de staalarbei- ders en bij de Normandische boer die hjj oversloeg, maar bovendien totale ver warring bjj de spoorwegen, die ineens een half dozijn express-treinen uren moest laten wachten .Maar Kroesjtsjef trok zich daar weinig van aan. In Ser- queux, waar hij de trein weer voor zijn auto verwisselde, begaf hij zich tot ont- zetting van zijn lijfwachten ineens te midden van de menigte, drukte daar honderden handen, dronk Normandische calvados en maakte grapjes in gebroken Frans. De Eerste Kamer heeft gistermiddag na zeer uitvoerige debatten, het voor stel tot wijziging van de huurwet (huurverhoging) met 35 tegen 17 stem men aangenomen. Tegen stemden de leden van de P.v.dA.-fractie en de enig aanwezige communist. Zonder hoofde lijke stemming, doch met aantekening dat dezelfde leden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd, werd het wetsontwerp tot opheffing van het Grootboek Woningverbetering (huur- blokkering) aangenomen. Van socialis tische zijde werd nog een poging onder nomen de stemming over deze voorstel len uitgesteld te krijgen. Daartoe dien den mr. In 't Veld (P.v.d.A.) een voor stel van orde in, maar dat werd bij zitten en opstaan verworpen. De regering is er dus toch in geslaagd de huurwetten tijdig, d.w.z. vóór 1 april a.s. in het Staatsblad te krijgen. Tevoren had de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen de voorstellen uitvoerig verdedigd. Hierbij betoogde hij o.m., dat de huurverhoging nodig is om de kloof tussen vraaghuren en kostprijzen te verkleinen, een kloof die nog veel te groot is. De minister bestreed de opvatting van socialistische zijde, dat er geen concurrentie in de bouwmaterialen-in dustrie zou bestaan. Hij ontkende ook, dat er geen concurrentie in de aanne merswereld zou zijn. Mr. Van Aartsen gaf echter toe, dat de spanning op de bouwmarkt tot stijging van de bouw prijzen leidt. De regering houdt evenwel de bouwmarkt scherp in het oog, en waar mogelijk remt de overheid de bouwactiviteit af. Prinses Irene heeft gistermiddag het elfde seizoen van de nationale bloemententoonstelling Keukenhof geopend door het aanvaarden van een boeket door haarzelf uitgekozen en door de voorzitter, mr. Th. M. J. de Graaf geplukte tulpen uit de kas. Met dit kleurige boeket in de armen wandelde zij daarna door de tuin naar het paviljoen. Zij werd daarbij begeleid door mr. De Graaf (links) en het Keukenhof bestuurs lid, de heer A. Warnaar (rechts). Elders kan men meer lezen over deze opening, die zoals men op deze foto kan zien ook werd bijge woond door mr. J. Klaasesz, com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland. Hebt u soms fl. 120,- over? V olkscommunes ook in <le steden Communistisch-China is op grote schaal begonnen met de vorming van volkscommunes in de steden, zo heeft vice-premier Li Foe-tsjoen gisteren in de openingszitting van het Nationale Volkscongres (het parlement"in Pe king verklaard. Het was de eerste offi ciële mededeling, dat men het com munestelsel weer is gaan toepassen in de steden. In 1958 was men hier voor het eerst mee begonnen, tegelijk met de vorming van communes ten platte- lande, maar men had dit experiment in de steden tegen het einde van dat jaar gestaakt, als gevolg van onvoor ziene moeilijkheden en verzet van hen die onder invloed stonden van de „bur gerlijke ideologie". Op de bijeenkomst die door 2000 af gevaardigden, onder wie partijleider Mao Tse-toeng, president Lioe Sjao- tsji en premier Tsjoe-En-lai, werd bij gewoond, gaven vice-premier Li Foe- tsjoen en de minister van Financiën Li Hsien—nien een overzicht van de resultaten over 1959 en de plannen voor 1960. Beiden prezen de commu nes en zij waren van oordeel, dat met behulp van dit stelsel China Engeland binnen tien jaar op het gebied van de industriële produktie voorbij kan stre ven. Minister Li Hsien-nien deelde mee, dat de inkomsten en uitgaven in het vorige jaar de ramingen hebben over troffen en dat een batig saldo van 1,390 miljoen joean (ruim 2 miljard gulden) werd geboekt. Voor dit jaar staat een gemiddelde loonsverhoging voor de arbeiders van zes procent op het programma, waardoor aan lonen in totaal 3,7 miljard gulden meer zal wor den uitbetaald. Op het gebied der so ciale voorzieningen zal de staat dit jaar tien procent meer uitgeven dan in 1959. De hulp aan andere landen zal met 45 procent tot in totaal 700 mil joen gulden, of 0,7 procent van de to tale uitgaven, toenemen. Voor defen sie zal, evenals vorig jaar, ongeveer 8,35 miljard gulden worden besteed. Dan kunt n na voor dat lage bedrag een perfect costuum kopen in de befaamde spe ciale aanbicdingserie van de Faam: TOP-VOORDEEL NR. 3 slechts één week: HOOGSTRAAT LEIOEN Oostduitse terreur en onmenselijkheid Het Westduitse kabinet heeft gisteren een fel protest laten horen tegen de campagne tot collectivisatie in de Oost duitse landbouw. Volgens de Bondsrege ring gaan de Oostduitse autoriteiten te werk met „terreur en onmenselijkheid". Volgens Oostduitse cijfers is bijna zes tig procent van de landbouwgrond ge collectiviseerd of in het bezit van staats boerderijen. SPRAKE VAN PLAGIAAT? Frangoise Sagan contra Bruna? By de civiele kamer van de rechtbank te Utrecht, is gisterochtend het proces geïntroduceerd, dat door de Franse schrijfster Franeoise Sagan tegen de N.V. Uitgeversmij Bruna te Utrecht en de Jonge Limburger schrijver Theo De nessen, woonachtig te Parijs, aanhangig is gemaakt op grond van vermeend pla giaat. Als gevolmachtigde van de Franse schrijfster en van haar beide uitgevers respectievelijk te Parijs en te Brussel treedt op mr. A. Mout te Den Haag. Die bij de rechtbank te Utrecht wordt ver tegenwoordigd door mr. P. H. Rink. Voor de gedaagde partijen treden op mr. L. J. van Apeldoorn en mr. F. H. van Ravenswaay te Utrecht. Bepaald werd dat over vier weken, op 27 april, de pro cureurs van de gedaagde partijen ant woord zullen geven op de uitgebrachte dagvaarding, waarin wordt gesteld dat vele punten van overeenstemming zijn tussen de roman „Un certain sourire" van Frangoise Sagan en „Als het mor genkrieken" van Dennessen die dit boek schreef onder de naam Mei d'Orval. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel LeldeD Glro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer t750 pg, tonaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In Zuid-Afrika is gisteren de mobilisatie van een deel van de bur gerwacht afgekondigd. Al eerder was voor een deel van het land (tachtig van de driehonderd districten) de noodtoestand afgekondigd. Ongeveer drieduizend leden van het Zuidafrikaanse leger en de marine werden hedenochtend vroeg naar de Kaapstadse negerwijken Langa en Njanga gezonden. De marinetroepen trokken een kordon om Njanga en legertroepen omsingelden Langa. Kort tevoren had de politie de wegen naar Njanga versperd. Van de 234 personen, die gisteren in Zuid-Afrika werden gear resteerd, zijn er 73 nog dezelfde dag door hoge gerechtshoven vrijge laten. Op drie na werden zij echter allen, bij het verlaten van de ge rechtshoven, door de politie opnieuw in verzekerde bewaring geno men. Premier Verwoerd deelde gisteren in het parlement mee, dat dertigduizend negers, die in een lange kolonne op weg waren naar het centrum van Kaapstad, naar hun woonplaatsen waren teruggekeerd en dat de overheid de toestand overal in de hand had. Zoals hekend had deze mars naar Kaapstad ten doel de vrijlating te eisen van de gearresteerden. „een brute schending van de mensen rechten en een groot gevaar vóór de vrede in Afrika." De Amerikaan Lodge zei dat bespre king van de kwestie nog geen inmenging in een binnenlandse aangelegenheid be tekent. Als voorzitter nodigde hij ver- tegenwordigers van Zuid-Afrika, India, Ethiopië, Ghana, Pakistan, Guinea en Liberia uit aan de coiiferentietafel plaats te nemen. Bi'and Fourie van Zuid-Afrika zei dat hij opdracht had krachtig te protesteren tegen behandeling van de kwestie, die naar zijn mening een schending van het Handvest betekent. De V.N. moeten de eerbied voor de mensenrechten be vorderen, maar kunnen niet als een bo vennationaal lichaam optreden. In an dere delen van de wereld waren de laat ste tijd ook wel onlusten voorgevallen waarbij mensenlevens verloren gingen. Waarom had men juist Zuid-Afrika uitgekozen? Een splintergroep van ex tremisten was enige tijd geleden begon nen demonstraties te organiseren tegen het dragen van persoonsbewijzen. In Sharpeville hadden de betogers een drei gende houding aangenomen. Toen de politie poogde enkele betogers te arres teren werd zij beschoten. Zij had terug geschoten uit zelfverdediging en om er ger te voorkomen. De regering betreurde het verlies van mensenlevens, maar de zaak moest wor den gezien tegen een achtergrond die buiten Zuid-Afrika aan slechts weini gen bekend is. De Zuidafrikaanse dele gatie verliet na de woorden van Brand Fourie de zaal, om verdere instructies aan de Zuidafrikaanse regering te vra gen. Voordat de Zuidafrikaanse delegatie de conferentiezaal verliet, merkte Fou rie nog op dat de wet, ondanks me ningsverschillen .uitgevoerd moet wor den en dat geen regering, die waard is regering genoemd te worden, geheel of gedeeltelijk afstand kan doen van haar verantwooi'delijkheid, ook al moeten de wetsbepalingen onder dwang worden uitgevoerd. Mijn regering meent dat de jaarlijkse bespreking van het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika sinds 1946 de verhoudingen in Zuid-Afrika heeft hel pen toespitsen, aldus Fourie. En de toe stand zal nog erger worden als de hui dige bespreking in de Veiligheidsraad de agitators in Zuid-Afrika zal aanmoe digen. In dit geval zal de schuld bij de Veiligheidsraad liggen. Gebouwen in brand bij Stellenbosch In Somerset West, nabij Kaapstad, dreef de politie gisteren met gummi knuppels een menigte uiteen die door een politiekordon trachtte te breken. Twee Afrikaners werden gewond. De politie had eerst in de lucht geschoten. In een negerdorp bij Stellenbosch staan verscheidene gebouwen in brand. De politie had daar een charge met de gummistok uitgevoerd tegen negers die protesteerden tegen de wet die tot het dragen van een persoonsbewijs verplicht. Het Panafrikaanse congres, dat de campagne tegen de passen organiseerde, heeft gisteren kritiek geoefend op het (gematigde) Afrikaanse Nationale Con gres, waarvan het zich heeft afgeschei den. In de verklaring werd gezegd dat het Afrikaanse Nationale Congres zich tegen de campagne had verzet maar het was gebleken dat het Panafrikaanse Congres op eigen kracht de actie kon uitvoeren. In het bijzonder werd een aanval gedaan op de voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, Loethoeli, die „nu de moed heeft, die hij meer dan twaalf jaar miste, om zijn pas te ver branden, nadat de maatregelen in ver band met het dragen van passen waren opgeschort Veiligheidsraad besprak de toestand in Zuid-Afrika De Veiligheidsraad van de Ver. Naties plaatste gisteren de toestand in Zuid- Afrika op de agenda. Geen der afge vaardigden maakte daar bezwaar tegen. De raad was bijeengekomen op ver zoek van de 29 Afrikaans-Aziatische landen, die van oordeel zijn dat de toe stand in Zuid-Afrika een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid vormt. De Britse afgevaardigde Sir Pierson Dixon zei, dat zijn delegatie, hoewel zy geen bezwaar tegen behandeling van de kwestie maakt, van oordeel is dat niets in het handvest de V.N. machtigt zich te bemoeien met zaken die binnen de jurisdictie van een bepaalde staat val len. De Fransman Armand Berard sloot zich hierby aan. Egidio Ortona van Italië zei dat de gebeurtenissen een diepgaande bespre king wettigen. De rechten van de mens zjjn een zaak van fundamenteel belang in de structuur van de V.N. Dit is een zaak die onze wijsheid op de proef stelt, zei hjj. De Rus Arkady Sobolef sprak van Motie verworpen Vertegenwoordigers van Tunesië, Cey lon en India spraken daarna met ver ontwaardiging over de rassenpolitiek van Zuid-Afrika en de incidenten in dit land. Nadat ook de afgevaardigden van Pa kistan en Ethiopië gesproken hadden over de gevaarlijke toestand in Zuid- Afrika diende de afgevaardigde van Tu nesië, Slim, een motie in. Slim stelde in deze motie voor dat de voorzitter van de Veiligheidsraad de Zuidafrikaanse afgevaardigde zou vra gen duideljjk te verklaren of zijn rege- ENKELE OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Af en toe opklaringen en op enkele plaatsen een regenbui. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 APRIL. Zon op: 6.16 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 9.00 uur: onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.22 en 18.40 uur. Laagwater te 2.04 en 14.26 urn*. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Het lijkt er wat op, dat de ruim tevaartpionier Wernher von Braun met enige zuurstofapparaten toe gerust op een raket klimt om zich naar de maan te laten schieten,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1