Vele honderden wensten T. Kralt geluk met Belgische onderscheiding H#iG Ontwikkeling Papoea ls moet versneld worden Drukbezochte receptie in het veilinggebouw Flora Rijnsburg Kerkelijk Leven HV Steeds 7^ meer mensen Socialisten ongerust over bezoek Karei Doorman aan Nieuw-Guinea drinken KOFFIE Loondebat in Eerste Kamer werd afgesloten met motie-Witteveen Spit, Spierpijn Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 maart 1960 Zesde blad no. 30014 Dat de heer T. Kralt een geziene figuur in Rynsburg en omgeving is, bleek gisteravond op de receptie in een der zalen van veiling Flora. Het bestuur van deze bloemenveiling had de receptie aangeboden ter gelegenheid van het feit, i dat de heer Kralt onlangs is benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. Ruim 500 belangstellenden hebben de heer Kralt en zijn huisgenoten gefeliciteerd met zijn onderscheiding, terwijl ongeveer twintig sprekers het woord voerden. De zaal was herschapen in een bloemenparadijs, temidden waarvan enkele Bel gische vlaggen waren aangebracht. Feestelijke bijeenkomst De leiding van deze avond was ln handen van de 2e voorzitter, de heer C. M. den Hollander. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Ned. Bloemisterij sprak als eerste de heer Kralt toe. Niet alleen Rijnsburg, maar de gehele bloemisterij is verheugd. Deze onder scheiding is immers de bekroning van een werk. Namens de gemeente Leiden sprak wethouder J. C. van Schaik. Deze wees o.m. op de vriendschapsbanden die er tussen Leiden en de heer Kralt zijn ontstaan. De heer W. Wegman, voorzitter van de veiling Bloemenlust te Aalsmeer sprak hierna namens deze veiling. Hij wees op de grote verdienste van Flora en prees haar stuwende kracht. De sa menwerking laat weinig te wensen over. Stuwende kracht Burgemeester B. H. Koomans verte genwoordigde het Rijnsburgse gemeen tebestuur. Ook hij vestigde de aandacht op de stuwende kracht, welke er van de heer Kralt uitgaat. Vervolgens voerde de oud-burgemees ter van Rijnsburg, de heer Höweler het woord. Ik heb, aldus spreker, 17 jaar het genoegen gehad met u samen te mogen werken, en de eer u een Neder landse onderscheiding op te spelden. Ik wens U van harte toe dat God U by het klimmen van de jaren nog veel kracht zal geven in het belang van de bloemis terij. Het ere-lid, de heer C. D. v. d. Vijver, sprak namens de plaatselijke C.H.U. Hij zei o.m. dat de heer Kralt in zijn leven veel baanbrekend werk heeft verricht. Ds. Post, die namens de A.-R.- fractie aanwezig was, zei dat de heer Kralt, de juiste man op de juiste plaats Wethouder K. Zandbergen sprak als voorzitter van de Woningbouwvereniging Spinoza. Hij bracht naar voren dat de heer Kralt naast zijn drukke leven in de bloemenwereld toch nog tijd had om de belangen van de woningzoekenden te behartigen. De heer H. J. den Haan Alb.zn., sprak namens de Tuinbouwavondschool, waar bij hij wees op de steun van Flora en de heer Kralt om deze te doen voortgaan. De heer Van Vliet, die sprak namens de Leidse Groenteveiling en de Tuin- Postkoets uit Istanboel naar Floriade vertrokken EÉN VAN DE PAARDEN AAN LONGONTSTEKING GESTORVEN Naar schatting zijn 300.000 inwoners ran Istanboel gisteren getuige geweest ran het vertrek van de Nederlandse postkoets, die begonnen is aan haar 1404 km lange rit over Balkan en Alpen laar de Floriade In Rotterdam. Het af scheid maakte een overweldigende in druk. Postkoets en Nederland stonden n het middelpunt van de belangstelling tn van allerlei feestelijkheden. Dat aeeft het de deelnemers aan deze tocht jemakkelijker gemaakt een grote te- eurstelling te verwerken, nl. de plotse- inge dood van een van de paarden, die ie ochtend voor het vertrek onverwacht tierf tengevolge van longontsteking. Ai zal voor deze tegenvaller ongetwij- 'eld een oplossing gevonden worden, iet ontbreken van een van de paarden 'an het tiental zal de tocht de eerst komende dagen niet eenvoudiger maken. )e postkoets-bemanning heeft zich 'chter kunnen sterken aan het laaiend enthousiasme van de Turken. Enkele duizenden inwoners van Is- anboel waren reeds aanwezig bij het ifficiële afscheid, dat op het Sultan ihmedplein naast, de beroemde Aya So la plaats vond. De burgemeester van lie stad. Kemal Aygun, sprak daarbij 'en rede' uit, die werd beantwoord door Ie man om wie nu alles draalt de lusbecq Redivivus. Deze historische imbassadeur, die West-Europa vier feuwen geleden de tulp bracht en die nu is herleefd in de figuur van de Am- terdamse zakenman Van Vliet sprak onverwacht in het Turks. De gehele Ne derlandse kolonie o.w. de consul-gene- aal dr. Van Straten en de Nederlandse eden van het Turkse postkoets comité, »as bij deze plechtigheid aanwezig. bouwdagschool zei o.m. dat de heer Kralt een voorvechter is geweest van het onderwijs. Hij noemde hem een pio nier en een doorzetter. Dr. A. Mariën. cultureel attaché van België, wenste de heer Kralt eveneens geluk met de onderscheiding. U zult bij Burgemeester Koomans wenst de familie Kralt geluk. (Foto L.D./Holvast) ons een vooraanstaande plaats in blij ven nemen, aldus deze spreker. Verder voerde nog het woord de heren R. Zijl stra namens de C.B.T.B., van 't Hof na mens de bloemistenpatroons, Bos, hoofd boekhouder van Flora, M. v. d. Heul, namens de personeelsvereniging. A. Zandbergen namens het cosocomité en C. Leeuwenburg namens de Coöp. Boe renleenbank. Serenade De Muziekvereniging „Wilhelmina" liet zich deze avond niet onbetuigd en bracht een serenade. Tot slot sprak de heer Kralt nog een dankwoord waarin hij o.m. zijn gevoe lens schetste bij het ontvangen van de ridderorde. NED. HERT. KERK Beroepen t» Spijkenlsse (2e pred.pl.) (toes.) A. P. N&uta te St.-Joh&nnesga GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht (vac. C. M. van der Loo) A. Broek te Gronlngen-noord; te Lichtenvoorde F. de Jong. kand. te Dokkum; te Zwartebroek-Terschuur T. Kamper te Scharendijke; te Bennekom (vac. H. v. d. Elskamp) C. H. Appelo te 's-Gravenhage-Loosdulnen. Bedankt voor Bolsward en voor Bowness-Montgomery (Alberta, Canada) A. Corporaal te Edam; voor Werkendam (2de pred.pl.) M. Ros te Hoofddorp. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-Centrum (voor het zendingswerk) A. Bikker te Zwolle. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amsterdam da. M. de Boer te Vlisslngen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Veendam Ph. Lin deman te Stavoren. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rljssen W. van Dijk te Grafhorst. NIEUWE KARDINALEN ONTVINGEN RODE BARET De maandag JJ. nieuw gecreëerde kar dinalen. onder wie mgr. B. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, ontvingen gister middag in de „zaal der zegeningen" boven de portico van de Sint-Pieters basiliek, de rode baret uit handen van de Paus. Bij deze gelegenheid droegen zij voor het eerst hun kardinaalsklederen Bij het verlaten van de zaal werd hun een rood kruinkapje overhandigd. Tijdens deze plechtigheid herinnerde de Paus aan het „edele aartsbisdom Utrecht", dat „heilige bisschoppen" heeft gekend, en aan de „roemrijke historische en religieuze tradities van Nederland". De Paus zei voorts, dat de verheffing tot het kardinalaat van „een kind van Japan, een kind van de Philippijnen en een kind van „Tanganyikaeen bron van troost voor hem is in zijn angstige bezorgdheid om de toestand in verschei dene landen en de godsdienstige en sociale toekomst van de Jongste gene ratie. Nieuwe aandrang in Tweede Kamer De KoffieHAG-proefl959heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAO zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen I Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Advertentie Van 1 april a.s. af spelen in restaurant •1' VIJFF VLIEGHEI te WARMOND de zonen van Tatta Mirando, bekend v. radio en televisie. Primas: MOSHI MIRANDO.(Telefoon 01711—355». Begroting Sociale Zaken aangenomen Produktiviteit schiet als maatstaf voor loonvorming tekort- andere regelen nodig,, Na zeer uitvoerige replieken heeft de Eerste Kamer gisteren de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan vaard. Maar volgende week dinsdag zal de Senaat nog over de motie-Witteveen moeten stemmen, welke tevoren was in gediend. In die motie van de liberale senator spreekt de Kamer als zijn oor deel uit, dat de produktiviteit op den duur tekort schiet als maatstaf voor de loonvorming per bedrijfstak en waarin de regering voorts wordt uitgenodigd tij dig voor de afloop van de thans afgeslo ten CAO's een herziening van de rege len voor de loonpolitiek voor te berei den. De heer Middelhuis (KVP> verklaarde geen bezwaar tegen deze motie te heb ben, maar hü had er ook geen behoefte aan. Ook ir. Vos (PvdA) verklaarde te gen de motie geen bezwaar te hebben. Overigens opende dit hernieuwde loon debat weinig nieuwe perspectieven. De heer Oosterhuis (PvdA) zeide nog steeds onverzoenlijk tegenover de vrijere loon vorming te staan. Hy was van oordeel, dat er toenemende spanning bij de arbei ders bestaat, die weinig vertrouwen in de prijzenpolitiek zouden hebben. Hij zeide verder het geloof en het vertrou wen in de nieuwe koers te missen. Emigratie De heren Oosterhuis (PvdA) en Polak (CPN) kwamen nog terug op het emi- gratievraagstuk, zulks in verband met de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Beiden toonden zich niet tevreden met het ant woord van minister Van Rooy, dinsdag avond gegeven. Hierbij had de minister nl. gezegd, dat de regering geen propa ganda voor emigratie voert, maar dat verantwoorde organen goede voorlich ting geven. Iedereen moet zelfstandig over emigratie beslissen, aldus de minis ter. De heer Oosterhuis verklaarde gis termiddag, dat hij indiening van een motie in verband met Zuid-Afrika had overwogen, maar dat hü daarvan, met het oog op het debat in de Tweede Ka mer de volgende week, had afgezien. Om die reden zag minister Van Rooy er in zijn antwoord van af op de Zuid- afrikaanse kwestie in verband met de emigratie in te gaan. Tegen roken? De heer Polak (CPN) had de minister nog gevraagd naar eventuele maatrege len tegen het roken. Daarover is dezer dagen een rapport van de Wereldge zondheidsraad verschenen. De minister zeide nog niet van dit rapport te heb ben kennis genomen. Intussen wilde hy wel bekennen, dat hij zelf een vry zwa re roker van sigaretten is en dat hij dus niet direct de neiging heeft propaganda te gaan voeren tegen het roken. Over de motie-Witteveen zei de minis ter het eerste deel daarvan prematuur te achten en het tweede deel vond hij niet aansluiten op de situatie. Tenslotte heeft staatssecretaris Rool- vink nog eens omstandig de loonpolitiek der regering tegenover de socialisten verdedigd. Daarbij wees hij erop dat de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming bij het bedrijfsleven ligt. Laat men toch niet alles aan de rege ring overlaten, zei de heer Roolvink. In de volgende fase van de loonvorming zal het bedrijfsleven een groot stuk acti viteit aan de dag moeten leggen. De staatssecretaris had er verder bezwaar tegen, dat men van bepaalde zijden in twijfel trekt, dat het de regering ernst is met het bewerkstelligen van prijsda lingen. Deze twijfel werkt op dit punt defaitistisch, meende de staatssecretaris, die tenslotte tegenover ir. Vos (PvdAi volhield, dat het leven niet louter een cijferformule is. (Van onze parlementaire redacteur) De ..Karei Doorman" gaat naar India en Australië voor vlagver toon. Op deze reis zal ook Nieuw- Guinea worden bezocht. ..Een goed besluit" noemde mevrouw Stoffels- Van Haaften (WD) dat gisteren in de Tweede Kamer. De heer Burger (P.v.d.A.) vroeg echter gealarmeerd, wat eigenlijk de bedoeling is van dit bezoek aan Nieuw-Guinea. Vlagvertoon heeft daar geen zin. Dit punt behoeft opheldering", zei hij. Zoiets blijft niet zonder politieke weerslag. Heeft het kabi net zich dat gerealiseerd? ,,Het zou passend zijn geweest over de reis van de Karei Doorman" een verklaring in de Kamer af te leggen". Volgende week dinsdag zal de rege ring antwoorden op de beschouwingen die de Kamerleden dinsdag en giste- en hebben gehouden over Nieuw-Gui nea. ,,Ik wil waarschuwen", zei de heer Burger, „dat dan het punt van de Karei Doorman niet mag worden vergeten". Ook de heer Kieft (A.R.) vroeg een nadere verklaring over de „Karei Doorman"nadat hij had aan gedrongen op een goede verdediging van Nw.-Guinea en daarvoor desnoods onze NAVO-vliegtuigen te gebruiken. Ook gisteren ls er weer op aange drongen het proces van het verlenen van zelfbeschikking aan de bevolking van Nieuw-Guinea te versnellen. Het mag geen kwestie meer zijn van tien tallen jaren, zei de heer Bruins Slot (A.R.). Hij zou het noemen van een termijn, zoals de P.v.d.A. wenst, niet verstandig vinden, maar men moet wel een termijn in het hoofd hebben. Op zeer korte termijn moet ervoor worden gezorgd, dat er een paar honderd in heemsen zijn, die de centrale posten kunnen bezetten. I gaan. hetzij met Australië of Neder land of zelfstandig in een ander ver band. Het doel van ons beleid ln Nieuw-Guinea moet niet gericht zyn op een blijvende band met Nederland, zei dr. Bruins Slot. maar het zou hem wel verheugen als dat tenslotte het geval zou zijn. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met 7. I il-l Amerika verbaasd over Fidel Castro Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren uiting gegeven aan zijn grote verbazing en be zorgdheid over een onlangs door de Cu baanse premier, Fidel Castro, afgelegde verklaring dat Cuba zich niet verbon den acht op grond van het Interamerl- kaanse pact voor wederzijdse verdedi ging. „Wy geloven dat deze bezorgdheid door alle andere leden van de organisa tie van Amerikaanse staten zal worden gedeeld", aldus het ministerie. De V.S. zullen opheldering vragen over Castro's opmerkingen. Het verdrag van Rio, in 1948 door de leden van de organisatie der Ameri kaanse staten getekend, bepaalt dat een aanval op een der leden als een aanval op alle zal worden beschouwd President Eisenhower zei gisteren op zyn persconferentie teleurgesteld te zün over het feit dat men bij de pogingen om de meningsverschillen met de Cu baanse regering uit de weg te ruimen, geen vorderingen heeft gemaakt. De V.S. zün bereid alle klachten van de Cubaan se behooriyk en redeiyk te bespreken. Aan Luis Conté Aguero, een adviseur van Fidel Castro, is politiek asiel ver leend op de Argentynse ambassade te Havanna. Dit ls door het Argentynse ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt Volgens berichten noemde Castro Aguero dinsdag ln een televisietoespraak Royaal zijn Voor de snelle ontwikkeling van Nieuw-Guinea moet Nederland royaal gelden beschikbaar stellen, betoogde de heer Bruins Slot. Eeuwenlang heb ben we aan de koloniën verdiend, maar laten we onze koloniale geschiedenis af sluiten met het vervullen van een taak, waarbij wU de lasten dragen. Een volk als de Papoea's, dat het christendom aanvaardt, is in beginsel rüp voor zelf beschikking. Het is uitgesloten, dat de bevolking van Nieuw-Guinea binnen een termün van byvoorbeeld tien jaar op eigen benen kan staan, economisch zelfstandig is en met een eigen be stuur onafhankeiyk zün plaats in de ry der volkeren kan innemen. Hulp van anderen biyft noodzakeiyk voor de ver dere ontwikkeling. Maar binnen die termün zullen de Papoea's misschien wel rüp zün om zelf te beschikken welke verbintenissen zü willen aan- Democratisering Wordt er wel voldoende haast ge maakt, vroeg mevrouw StoffelsVan Haaften (VVD) met het oprichten van streekraden en een Nieuw-Guinea- Raad om de bevolking te betrekken bü het bestuur van het land? In tien tot vUftien jaar zal een democratise ring van het leven in Nieuw-Guinea tot stand moeten komen, aangepast aan de Aziatische omstandigheden. Voorlopig heerst er echter nog zorg of de defensie van Nieuw-Guinea vol doende is. .Schakel de Papoea's in bU de verdediging", drong de heer Kieft (A.R.) aan. Ergeriyk werd het gevon den, dat Radio-Djakarta en Radio-Am- bon de ether boven Nieuw-Guinea be heersen. omdat onze eigen zender te zwak is. Grote aandacht werd ook gisteren in het debat weer besteed aan het sub sidiebeleid voor het onderwüs. Op de Importeur: HAG-Verkoopkautoor, Haarlem - Postbus 619 katholieke middelbare school in Hol- landia deed de heer Van Dis (SGP) weer een aanval. Hoewel de heer Bruins Slot ook zeer ontevreden was over de gang van zaken, oordeelde hy toch dat de subsidiëring nu eenmaal niet meer ongedaan kan worden ge maakt. Maar de ongerustheid, die hier door is ontstaan, zal moeten worden weggenomen door een duideiyk beleid van het ln de toekomst te voeren be leid. Nogmaals drama- Frans Elsa Bemanningsleden Karei Doorman gisteren in Oostende verhoord Eis schadevergoeding spoedig te verwachten Cuba geheel in handen van de communisten Volgens een voormalige Amerikaanse diplomaat ls Cuba „geheel ln handen van de communisten". De diplomaat Spruille Braden uit deze beschuldiging in het in de Spaanse taal verschonende dagblad „El Dlaro de Nueva York". Braden was in de jaren 1939 tot 1947 ambassadeur in verschillende Latijns- Amerikaanse landen, waaronder Cuba, en was assistent-minister van Buiten landse Zaken voor Latyns-Amerikaanse aangelegenheden. Alle leiders op Cuba zyn, volgens Bra den. communisten. Fidel Castro is van plan „de Mao Tse-toeng van dit half rond" te worden, zo schrüft hy. „Toen Castro Cuba overnam, ver klaarde h(j dat dit de springplank zou zün vanwaar hij het gehele halfrond zou veroveren, de Ver. Staten inbegre pen", aldus Braden, die het tijd acht, dat Washington ingrijpt en niet zolang wacht als toen China door de com munisten werd overgenomen. Braden ziet in de nabije toekomst geen andere oplossing dan directe mili taire interventie in „een dergeiyke wanhopige situatie op Cuba" teneinde de V.S. en zün nabuurlanden „te be schermen tegen communistische agres sie". een verrader. Volgens dezelfde berichten leidde Aguero een anti-communistische televisiecampagne, totdat een menigte hem vrydag JJ. belette de studio bin nen te gaan. „De ervaringen uit het verleden wor den een deel van de besluitvorming in de toekomst. Het is een feit, dat uit alle gebeurtenissen uit het verleden lessen worden getrokken. Ik weet, dat mijn reactie bij de aanvaring in mijn houding In de toekomst wordt verwerkt. Men wordt nu eenmaal door schade en schande wijs". Aldus heeft de luitenant-ter-zee I Liong Bie Thung gistermiddag by zün verhoor door de Belgische Raad van Onderzoek voor de Zeevaart over de aanvaring van de „Karei Doorman" met het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza" verklaard. Hem was door een lid van de Raad aan het slot van zyn verhoor verklaard, of „indien morgen hetzelfde geval zich zou voordoen, hy op dezelfde wüze zou handelen". Het eerste antwoord van de marine-officier, die als officier van de wacht op de „Karei Doorman" in de nacht van de aanvaring door de Neder landse Marineraad voor het ongeluk aansprakelyk is gesteld, was: „Dat weet ik niet Het komt nooit voor, dat de om standigheden gelyk zün". De nadere verklaring legde hij af, toen hem de vraag voor de tweede keer werd gesteld. Het verhoor van de heer Thung. twee andere officieren van het Nederlandse vliegdekschip die in de nacht van de aanvaring de wacht hadden, luitenant ter-zee II D. Kalf en luitenant-ter-zee III H. Krol en de matroos I Den Haas werd afgenomen in een zaal van het ge rechtshof in Oostende, de woonplaats van de vyf by de ramp omgekomen Bel gische vissers. De belangstelling was ge ring. Alleen de eigenaar van de verlo ren gegane vissersboot, de reder Frans Legem, en een viertal nabestaanden van de omgekomen vissers woonden de zit ting van de raad by. Positie De vragen van de raad, gesteld door de havencommandant van Oostende, de heer Becu, hadden vooral betrekking op de positie van het Belgische vissers vaartuig. voordat het door de „Karei Doorman" werd overvaren. Van minuut tot minuut werd nagegaan, wat zich in de nacht van 24 op 25 september van het vorige jaar in het uur voor het on geluk had afgespeeld. De Raad werd daarby geleid door het scheepsjournaal, dat de Kon. Marine ter inzage aan de leden had afgestaan. De reddingspogin gen door de bemanning van het vlieg dekschip werden niet ter sprake ge bracht. De vragen van de Belgische Raad, die voor het grootste deel al waren beant woord tydens het verhoor door de Ne derlandse Marineraad, hadden voorts in het byzonder betrekking op de volgende punten: Vraag: „Achtte U het voldoende een vissend vaartuig op een afstand van 500 yards te passeren (Ltz. Thung had uit eengezet twee koerswyzigingen te heb ben gedaan om op deze afstand langs de „Frans Elza" te kunnen varen)? Antwoord: „Onder normale omstan digheden wellicht niet, maar de ruimte was beperkt". Vraag: „Waarom hebt U by deze koerswijzigingen geen fluitsignalen laten geven?" Ltz. Thung: „Het ls geen gewoonte by kleine koerswyzigingen dat te doen en ik wilde de tegenliggers niet storen". Vraag: „Waarom hebt U toen een aanvaring onvermydeiyk bleek niet met beide machines volle kracht achteruit geslagen?" Antwoord: „Met het oog op de achter de „Karei Doorman" varende schepen. Uit myn ervaringen ln de oorlog weet ik, welke gevolgen een dergelijke manoeuvre kunnen hebben". Niemand gezien Aan alle vier (afzonderiyk) gehoorde bemanningsleden werd ook de vraag ge steld, of kort voor de aanvaring leden van de bemanning van het Belgische vissersvaartuig aan dek waren gezien. De vier gelykluidende antwoorden waren alle ontkennend. Het verhoor, dat werd onderbroken voor een lunchpauze, nam ln totaal byna vyf uur in beslag. De verklaringen van de bemanningsleden van de „Karei Doorman" werden stenografisch opgeno men en door hun handtekeningen be krachtigd. De Raad zal naar verwach ting over twee weken uitspraak doen. De rechtskundig adviseur van de rede- rU van de „Frans Elza" en de nabe staanden van de vijf vissers deelde in middels mede, dat in de loop van de volgende week een voorstel voor het be drag van de schadevergoeding, die door de Nederlandse Marine zal worden be taald. via diplomatieke weg zal worden overgemaakt. In totaal komen twaalf familieleden voor een ondersteuning in aanmerking. Hoewel de raadsman geen bedragen wilde noemen bevestigde hy de berichten, dat de genoemde som van vjjf miljoen Belgische frank (375.000) zeker te laag cal zün. Spaanse monarchisten zijn tevreden over ontmoeting Na afloop van een onderhoud tussen generaal Franco en Don Juan, graaf van Barcelona, over de opvoeding van Don Carlos, de zoon van de graaf, is een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat Franco en Don Juan o.m. gesproken hebben over de laatste fase van de studie van Don Carlos. De prins, aldus het communiqué, moet zün studies ln Spanje voortzetten, het geen ln tegenstelling tot de opvat ting die hier en daar ln het buitenland worden vernomen volstrekt geen be slissing inhoudt wat de kwestie van de opvolging betreft. De Spaanse monarchisten zyn evenwel ingenomen met het communiqué, dat naar hun mening een erkenning van Don Juans rechten op de troon Inhoudt. Het feit dat Don Carlos ln Spanje zyn opleiding krügt zou niet noodzakelijker wijze betekenen, dat hij koning wordt als de monarchie wordt hersteld. De mo narchistische organisatie Union Espa- nola verklaarde in een te Madrid uitge geven verklaring, dat by het onderhoud tussen Franco en Don Juan is gebleker dat de graaf van Barcelona geen af stand van zyn rechten heeft gedaan er dat ook niet zal doen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17