Keukenhof verwacht veel van door prinses Irene ingeluide seizoen j Streven naar verbreiding van de welvaart over de gehele wereld Charme en schoonheid deden het gemis aan zon gisteren vergeten Nederland eet thans meer vlees Levenspeil onttvikkelingslanden moet verhoogd ivorden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 maart 1960 Derde blaa no. REEDS NU GROOT AANTAL BOEKINGEN (Van een onzer redacteuren) Met het aanvaarden van een boeket door haarzelf uitgekozen en door de voorzitter, mr. Th. M. J. de Graaf, geplukte tulpen uit de kas heeft Prinses Irene, een nieuw seizoen voor Keukenhof ingeluid. Het elfde seizoen, dat volgens de heer Th. Zwetsloot vol vertrouwen te gemoet wordt gezien. De heer Zwet sloot is als lid van het bestuur belast met de reclame en "propaganda „in zijn vrije tijd is hij ook directeur van een bloembollenveiling te Lisse", schreef eens iemand en als zodanig een doorgewinterde optimist. Maar de tentoonstelling heeft zijn altijd hoog gespannen verwachtingen zelden be schaamd. En ook de nabije toekomst ziet hij rooskleurig in. Hij heeft daar voldoende redenen voor, want er zijn dit jaar meer boekingen dan ooit te voren. De Spoorwegen zullen alleen al uit Duitsland dertïeti volle extra trei nen bóllentoeristen laten rijden. Uit Frankrijk komen er voorlopig zes, uit België twee en verder treinen uit Zwit serland en Luxemburg. En ook andere voortekenen doen het beste voor het gisteren begonnen seizoen vermoeden. Geen zon De zon liet gistermiddag helaas ver stek gaan. Maar de charme van de jeug dige Prinses en de schoonheid van de bloeiende tulpen in de uitgestrekte kas, die voor deze gelegenheid als toneel van de openingsplechtigheid gekozen was, deden dit gemis geheel vergeten. Klok slag half drie gleed de grote hofwagen met de Prinses en haar particulier se cretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, vrij wel geruisloos voor de hoofdingang van de nationale bloemententoonstelling. Daar stonden mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse en tevens voor zitter van de Keukenhof, mr. J. Klaa- sesz, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, beiden met hun echtgenoten en verder alle Keuken hofnotabelen te wachten. Honderden Lissese schoolkinderen juichten, toen een van hen, de negenjarige Hannie Montagne een boeket narcissen aan bood. Rustig wandelde het gezelschap daarna langs de vijver naar de kas, waar bij het de Prinses - die gekleed was in een wit flanellen jurkje met bijpassend hoedje en 'n lange nertz bontmantel - onmiddellijk opviel, dat het terrein meer kleur vertoonde dan bij voorgaande ope ningen. Belangstelling In de kas dankte mr. De Graaf de Prinses allereerst voor haar aanwezig heid en haar bereidheid om de tentoon stelling te openen. Hij zag hierin 'n over tuigend bewijs voor de belangstelling van ons vorstenhuis voor het streven van het Keukenhofbestuur. De Keukenhof is weliswaar nauw verwant met de econo mie van de bollenstreek, doch anders- zijds toch boven het starre commerciële karakter daarvan uitgegroeid tot een welhaast louter culturele manifestatie, welke om haar pure schoonheid jaarlijks honderdduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland trekt. Juist op deze dag, zo vervolgde de voorzitter, vertrekt uit Istanboel de his torische postkoets voor haar „merk waardige tulpenrallye" naar Nederland, ter herinnering aan het feit, dat 400 jaar geleden op diezelfde wijze de eerste tul- pebol vanuit Turkije in ons land werd geïmporteerd. „Tegen de achtergrond van die historie is het voor ons een bij zondere vreugde Uwe Hoogheid te mogen zien temidden van tulpen, maar juist dan van tulpen, zoals die in de afgelo pen vier eeuwen in combinatie van vak manschap en wetenschap in Nederland zijn gewonnen". Kleurig boeket Hierna nodigde hij de Prinses uit haar keus te bepalen. De burgemeester plukte de bloemen, de vaardige handen van mej. Else Veldwijk - gekleed in het kos tuum van hofdame van Jacoba van Beieren - bundelden en zo ontstond een kleurig boeket, dat bestond uit: Queen of Sheba, First Lady, Dutch Princess, Pandion, Orange Fire, Engelenburcht, Golden Hind, Bellona, Dover, Alladin, Advance en Oxford. Burgemeester De Graaf overhandigde dit boeket aan de Prinses, die het met een glimlach in ontvangst nam en daarna de Keukenhof voor geopend ver klaarde. Bloemschikken Natuurlijk volgde daarna een korte wandeling over het terrein, welke werd onderbroken in het pavlijoen, waar de Prinses onder meer een grote belang stelling aan de dag legde voor de bloem schikkunst van de Leidse bloemist C. Kriest. Geheel geconcentreerd produ ceerde hij met rappe vingers een harmo- Nieuwe werf van A.D.M. over twee jaar gereed (Van onze Amsterdamse correspondent) Aan de zuidelijke oever van het Noord- zeekanaal, westelijk van de Hembrug is de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij NV (ADM) begonnen met de aan leg van een nieuwe werf, waarvan dokhaven en aangrenzende terreinen 43 hectaren zullen beslaan. De nieuwe vestiging zal medio 1962 in gebruik wor den genomen. De eerste fase van de aanleg vergt een investering van 20 miljoen gulden. De nieuwe vestiging van de ADM is voor de Amsterdamse haven van uit zonderlijk groot belang, omdat zij een belangrijke en noodzakelijke uitbreiding betekent voor reparatiemogelijkheden van zeeschepen. Omdat de dokhaven westelijk van de Hembrug is gelegen, vormt deze brug dus geen obstakel voor de bl«r te repareren schepen. nisch geheel van filsia's, forsythia's en chionodoxa's. Dat met zoveel zorg en vakman schap bereide bloemstukje vond de Prinses in haar auto, toen zij na in het restaurant de thee te hebben gebruikt en als eerste haar handtekening te hebben gezet in het Keukenhof-gastenboek, om streeks kwart voor vier afscheid nam van de Keukenhof en haar ijverige be stuurders. Niet lang daarna verlieten ook wjj het terrein. De suppoost aan de ingang ver telde ons, dat er zeker al een honderd betalende bezoekers de loketten gepas seerd waren. De kop was er dus af. De eerste bloemenliefhebbers waren binnen. Er zullen er ongetwijfeld nog vele dui zenden volgen. Een geslaagde opname van de charmante Prinses Irene in Keuken hof. Hogere produktie- en a fzet in buitenland De gemiddelde Nederlander at in 1959 ongeveer 40.8 kg vlees. 0,6 kilo meer dan in 1958, toen de consumptie ten opzichte van 1957 met één kilo daalde. De ver- vermeerdering van het verbruik betrof hoofdzakelijk paardevlees, waarvan per persoon namelijk 0,5 kilo meer werd gegeten. Het gemiddelde verbruik van rund vlees bedroeg verleden jaar 16,1 kilogram, dat van kalfsvlees 1,7 kilogram, var kensvlees en spek 20,8 kilogram en van schape- en paardevlees respectievelijk 0,4 en 1,8 kilogram. De negenjarige Hannie Montagne viel de eer te beurt de Prinses een boeket narcissen te mogen aanbie den. Glimlachend nam zij deze bloemenhulde in ontvangst. Mr. de Graaf keek met zichtbaar genoegen naar dit aardige tafereeltje. Deze cijfers zijn vermeld in het jaar verslag over 1959 van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, dat gisteren tijdens de openbare vergadering van het Produktschap in Utrecht werd be handeld. De vleesproduktie in Nederland was in 1959 voor alle diersoorten hoger dan in het jaar daarvoor. Het aantal vol wassen slachtrunderen lag ongeveer 25.000 stuks hoger dan in 1958 en pas seerde ruimschoots de 600.000 stuks. De varkensslachtingen, die in 1958 al ruim 100.000 minder in aantal waren dan in 1957, daalden verleden jaar nog eens met 60.000 stuks. Dat de produktie niet temin hoger was, moet, volgens het Produktschap, worden toegeschreven aan het feit. dat de varkens over het algemeen langer werden gemest, met het gevolg dat deze een iets hoger afleveringsgewicht hadden. De import werd in 1959 eveneens aanzienlijk verruimd. De totale hoe veelheid vlees, die uit binnen- en bui tenland beschikbaar kwam bedroeg 634.000 ton, 22.000 ton meer dan in 1958. De afzet van vleesprodukten in het buitenland was ruim 8.000 ton hoger dan in 1958. De afzet voor de consump tie in eigen land nam met ruim 13.000 ton toe. Deze stijging was deels een gevolg van de bevolkingsaanwas, waardoor de binnenlandse verkoop van vlees jaarlijks met ongeveer 7.000 ton stijgt en deels van het iets hoger ver bruik per hoofd. Gemiddeld moest de consument in 1959 iets meer voor het vlees betalen dan in 1958. Dit blijkt uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde indexcijfers inzake het le vensonderhoud van gezinnen van hoofd en handarbeiders, waarin de post .Vlees, vleeswaren en vis" met 118 punten genoteerd staat tegen 114 in 1958, terwijl de totale kosten van voe ding voor 1959 staan op 122 tegen 120 in 1958. Jaarrede Philipspresident ir. Otten Lage lonen en lage kosten niet identiek (Speciale berichtgeving) „In onze wereld zullen slechts vrede en vrijheid kunnen heer sen, indien men erin slaagt door verhoging van het levenspeil in de ontwikkelingslanden de bestaande welvaartsverschillen tot aanvaard bare proporties terug te brengen". Dit zei de president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, ir. P. F. S. Otten, in zijn jaarrede, die hij vandaag heeft uitgesproken op de in Eindhoven gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders. Zowel de economisch geëvo lueerde landen als de ontwikkelingsgebieden zelve zullen zich, aldus de heer Otten, moeten inspannen om tot dit doel te geraken. Het staat voor hem vast dat zij daarin door eendrachtige samenwerking ook zullen slagen. Bij de voldoening over hetgeen is be reikt, past intussen reserve, zo zei de heer Otten. De welvaart heeft zich n.l. opnieuw, en zelfs in sterkere mate, ge concentreerd in het betrekkelijk kleine geïndustrialiseerde deel van de wereld en staat in schrille tegenstelling tot het uit materieel oogpunt vaak uitzonder lijk lage levenspeil dat in vele ontwik kelingslanden is waar te nemen. Daar bij komt, dat de discrepantie in wel vaartsniveau nog iedere dag groter wordt, aangezien het ontwikkelings tempo in de laatstgenoemde gebieden aanzienlijk lager is dan bijv. in Noord- Amerika en West-Europa. Ir. Otten noemde het een verheugend verschijnsel, dat men zich, in het be wustzijn van deze welvaartverschillen, steeds beter realiseert, dat het ,,in het belang is van de gehele mensheid te streven naar een verbreiding van de welvaart over de wereld". De beste waarborg Dit streven mag ook het bedrijfs leven niet onverschillig laten, reden waarom hij aandacht wenste te vra gen voor de taak. die in onze op par ticulier initiatief steunende maat schappij ten deze voor de onderneming is weggelegd. Hij bepaalde zich daar bij tot de volgende stelling: „De vrij heid in de wereld is er in hoge mate mee gediend, dat de westerse indu strielanden er door een positief beleid ten aanzien van de ontwikkelingsgebie den toe bijdragen, dat deze ondanks de bestaande politieke tegenstellingen tussen Oost en West zichzelve kunnen zijn en blijven. Het vertrouwen, dat de Westerse in dustrielanden deze bijdrage kunnen leveren, werd de heer Otten ingege ven doordat hij overeenstemming con stateerde tussen de economische be langen van de ontwikkelingslanden enerzijds en die van de Westerse in dustrielanden en ondernemers ander zijds. Afgezien van kapitaalimport achtte hij voor de ontwikkelingsgebieden de bestendiging en verdere uitbreiding van de afzet van de door hen voort gebrachte produkten op de markten van de industrielanden van vitaal be lang voor een snelle en evenwichtige groei. Omgekeerd staat vast, dat de in dustrielanden voor een goed deel af hankelijk zijn van de invoer van in de ontwikkelingsgebieden voortgebrachte grondstoffen en voedingsmiddelen. Voorts dat zij op de markten van laatstgenoemde landen in groeiende mate afzet voor hun produkten zullen moeten vinden. Ir. Otten meende dan ook dat de belangen van de ontwikkelingsgebie den en de industrielanden beide zeer zijn gediend met een op internationale arbeidsverdeling gebaseerd intensief en gevarieerd ruilverkeer. Hierin schuilt de beste waarborg voor de ge wenste toeneming en verbreiding van de welvaart over de wereld". Lage lonen De heer Otten besprak vervolgens o.a. de handelspolitieke vraagstukken, die met de economische groei van de ontwikkelingslanden zijn verbonden. Hij gaf toe dat elke verdere intensive ring van de internationale ruil wrij- vingsversch(jnselen zal meebrengen, maar ,,het is onze taak hierin een con structieve houding aan te nemen en niet met een negatief verweer te vol staan". Het leek hem dan ook niet juist zo maar het argument van de ,,lage lonen" te hanteren om het produkt van de economisch minder ontwikkelde partnerlanden blijvend buiten de gren zen te houden. Aangaande de mogelijkheden om tot een oplossing te komen, gewaagde hij eerst van de mogelijkheid om daar waar in de industrielanden nog restric ties bestaan ten aanzien van de invoer uit de ontwikkelingslanden, deze niet abrupt, maar geleidelijk op te heffen. Daarnaast wees hij erop, dat de wes terse industrie door middel van inves tering in deze landen, met name door de vestiging van dochterondernemin gen alsmede door samenwerking met plaatselijke producenten, deel kan heb ben in de aldaar opkomende nijver heid. Terloops heeft spreker onderstreept dat lage lonen en lage produktiekosten niet identiek behoeven te zijn omdat de kosten immers mede worden be- GROOTS SPEL TE UTRECHT 20.000 melkbrigadiers naar Utrecht Op 7 juni zal in de Jaarbeurshallen te Utrecht voor 20.000 melkbrigadiertjes een grote show worden opgevoerd die in het teken zal staan van het werk dat Unicef, het kinderfonds van de V.N., voor de gezondheid, voeding en levens kansen van alle kinderen en moeders over de gehele wereld doet. Carel Briels schreef een internatio naal spel, waaraan diverse orkesten zul len meewerken en waarin taferelen zijn opgenomen uit Europa, Amerika, Afrika, Australië en Azië. Het spel beoogt, de 20.000 kinderen te confronteren met een gelukkige wereld en hen bewust te ma ken van hetgeen miljoenen kinderen nog ontberen. Het spel zal worden opgevoerd tussen twee gigantische tribunes tegen een decor van duizenden sinaasappels. Een decor dat aan het slot van het festijn door de jeugd zelf wordt afgebroken. Naast de versnaperingen zullen aan de jonge gasten lunchpakketten worden uitgereikt, een gebeurtenis, die door de schrijver van het spel gretig is aange grepen om daardoor de rijkdom aan te tonen van de kinderen wier ouders door arbeid in staat zijn hun gezin dagelijks goede voeding te geven. Meer dan 500 autobussen zullen uit alle streken van het land naar Utrecht rijden en de jeugdige gasten van het Nederlands Zuivelbureau. dat deze dag organiseert, op een centraal punt afle veren. Er zal door een gedeelte van Utrecht worden getrokken, waarna in de hallen een groots défilé volgt. De bijeenkomst zal ook worden bijge woond door de directeur-generaal van Unicef in New York,, terwijl voorts nog een aantal hoge gasten wordt verwacht. paald door de produktiviteit. In de tweede plaats mochten zijn woorden niet zó worden geïnterpreteerd als zou hü tegenstander zijn van afweermaat- regelen tegen door ..dumping" en an dere vormen van oneerlijke concurren tie kunstmatig laaggehouden prijzen. Probleem der stabiliteit Aan het slot van zijn jaarrede ging hij in op de export naar de ontwikke lingslanden, waarbij hij het duidelijk achtte dat de voor de welvaartsver meerdering in de ontwikkelingslanden vereiste import van kapitaal alleen tot stand zal kunnen komen, wanneer de industrielanden in staat worden gesteld hun afzet met name van kapitaal goederen in de ontwikkelingslanden te vergroten. ,,Ook in deze gebieden zal men slechts een voorbijgaande en op voedende bescherming van de eigen industrie mogen toepassen". De heer Otten sloot zijn betoog af met „het voor vele ontwikkelingslan den zo essentiële probleem van de sta biliteit van de grondstoffenprijzen". Door sterke fluctuaties in deze prijzen kan de basis voor een gestadig voort gaande gezonde expansie worden aan getast op een wijze, die voor de ge wenste verbreiding van de welvaart in de wereld zeer schadelijk moet wor den genoemd. „Daarom is van groot belang vast te stellen in hoeverre het mogelijk is door de afsluiting van stabilisatie-over eenkomsten voor dit probleem een op lossing te vinden". Ir. Otten sprak dan ook de hoop uit „dat men h(j het zoe ken naar passende middelen om een internationale verbreiding van de wel vaart te bevorderen aan deze moge lijkheid de volle aandacht zal blijven besteden". Zes-mijlsgrens maakt een goede kans Op de zeerechtconferentie te Genève hebben gisteren de vertegenwoordigers van West-Duitsland, Portugal en Brazi lië hun steun betuigd aan het Ameri kaanse voorstel om de breedte van de territoriale wateren op zes mijl te stel len en daarnaast een even brede zone vast te stellen waarin, alleen gevist mag worden door de betrokken kuststaat en die landen welke in de vijf jaar vooraf gaande aan 1 januari 1958 daar ook de visserij hebben beoefend. Ook de Japanse afgevaardigde gaf blijk voor het Amerikaanse standpunt te voelen. Engeland, Italië, Nederland en Griekenland hadden een dag tevoren de Amerikaanse opvatting gesteund. Joego-Slavië en Polen spraken zich woensdag uit voor het door de Sovjet- Unie verdedigde standpunt, dat elk land vrij is de breedte van zijn territoriale wateren vast te stellen met een maxi mum van twaalf mijl. Zij namen stelling tegen de erkenning van „historische vis serijrechten" door andere landen dan de betrokken kuststaat. Prijs voor literaire kritiek voor W. L. M. E. van Leeuwen Ter gelegenheid van de 25ste boeken week is gistermiddag voor de eerste maal de prijs voor de literaire kritiek uitge reikt en wel aan de heer W. L. M. E. van Leeuwen, leraar in de Nederlandse taal en letterkunde te Enschede en sinds 1924 literair criticus van het dag blad „Tubantia" te Enschede. Deze prijs (f. 1.000,—) is ingesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in samenwerking met de commissie voor de collectieve propagan da van het Nederlandse Boek. Hij zal om de twee jaar worden uitgereikt aan een medewerker van een dag- of weekblad, die volgens het oordeel van de jury de beste kritiek betreffende Nederlandse boeken van literaire aard heeft geschre ven. De jury bestond uit prof. dr. J. G. Bomhoff, prof. dr. J. C. Brandt Corstius en Jos Panhuljsen. Minister Luns terug uit Parijs De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns is gistermiddag op Schiphol met het vliegtuig van dt Finnair uit Parijs teruggekeerd. De af gelopen dagen heeft de minister in de Franse hoofdstad de besprekingen geleld over de Westeuropese handelsproblemen Minister Luns noemde de stemming die tijdens de conferentie heerste erg ple zierig. De vele problemen met betrekking tot de Westeuropese handel zullen thans in afzonderlijke commissie verder wor den bestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11