COLOR kantoorbediende mnl.ofvrl. KAMERWERKMEISJES Socialisten eisen een korte termijn voor zelfbeschikking van Papoea's PERUTZ NEDERLAND BOUWT BRUGGEN TUSSEN „ZES" EN „ZEVEN" D.K.W. 1952 HARTY'S japonnenateliers TYPISTE Kustbevolking moet maatstaf zijn BETON- TIMMERLIEDEN vrouwelijke administratieve kracht volslagen japonnenstrijksters Werkster apothekers assistente e nieu t de gi belicht Bloeiende bollen betekent WOENSDAG 30 MAART 1960 Con ferentie van 21 deskundigen in Parijs stond onder leiding van minister Luns (Van onze Parijse correspondent) Nederlands minister van Buitenlandse Zaken» mr. Luns» hanteerde gisteren in het Majestic Hotel in Parijs de voorzittershamer ten over staan van een gezelschap, waarin zich geen enkele ambtgenoot be vond, maar dat uitsluitend uit hoge ambtenaren was samengesteld. Economische experts, die de 21 landen vertegenwoordigen, achttien van de OEES plus Verenigde Staten, Canada en de woordvoerder van de Euromarkt, die opnieuw tezamen waren gekomen voor een heroïsche poging de breuk tussen „zes'* en „zeven" te overbruggen en de basis te leggen voor de reorganisatie of organisatie voor Eu ropese economische samenwerking. Tot gisteravond nog weinig tastbaars Die opdracht is, zoals men zich mis schien herinnert, aan dit .comité voor commerciële kwesties" (zoals het ge zelschap officieel geheten is) op 21 de cember van het vorig jaar verstrekt door een ministeriële conferentie die eveneens door de heer Luns werd voor gezeten. Het huidige beraad had, tegen de verwachting of tenminste de hoop in, gisteravond nog weinig tastbaars op geleverd. Voor vanmiddag meende men giste ren echter wel reeds de geboorte aan te mogen kondigen van een drietal nieuwe subcommissies, die zich dan nog wat grondiger in de details dezer politiek-economische bruggebouw zou den kunnen verdiepen. Op 9 mei a.s. zullen de ministers van de Zes Frankrijk, West-Duits- land, Italië en Benelux in Brussel vergaderen, doch dat vóór 1 juli, de officiële verval- of tenminste streef datum, de brug tussen de beide riva liserende kampen zal zijn geslagen, wordt in diplomatieke kringen hier nu wel steeds dubieuzer geacht. Beraad in Camp David In de Amerikaanse houding wordt intussen een zekere kentering waarge nomen. Tijdens hun onderhoud in Camp David moeten president Eisen hower en premier Macmillan het af gelopen weekeinde ook de tegenstellin gen tussen Zen en Zeven en de gevaren van een economische oorlog in de Wes telijke wereld ter sprake hebben ge bracht. Men gelooft in Parijs nu, dat op aandringen van Macmillan Wash ington zijn enthousiasme voor het stre ven van de Zes een weinig zou willen dempen of beteugelen. De economische en daarna wellicht politieke eenheid van Europa zou ln Amerikaanse ogen dientengevolge iets moeten wijken uit vrees de Britse bondgenoot al te pijn lijk voor het hoofd te stoten. Er zijn trouwens nog wel andere tekenen, die erop wijzen, dat de posi ties van de Zes aan degelijkheid be ginnen in te boeten. De Duitse groot ondernemers, gesteund door hun col lega's van de Benelux, zijn tegen ver snelling van de Euromarkt-procedure omdat zij vrezen voor herleving van het Franse protectionisme. De Franse werkgevers kanten zich eveneens te gen verhoging van het tempo, maar in deze kringen wordt nu juist weer ach en wee geroepen uit vrees voor een te ver doorgevoerd liberalisme, dat men bij overhaasting meent te moeten duchten. De Engelsen en hun deelge noten van de Kleine Vrijhandelszone (EVA) wensen de Euromarkt, zoals bekend, kort en goed geheel te zien verdwijnen en het is geen geheim, dat die verlangens door zekere Neder landse en Westduitse industriëlen in hun hart zal worden gedeeld. En ten slotte is er sinds deze week nog een nieuw element in de toch al lichtelijk verwarrende discussies gekomen door het aandringen van premier Kroesjtsjef op de versterking der Frans-Russische handelsbetrekkingen. Mocht de heer K. inderdaad met zeer aanlokkelijke aanbiedingen over de brug komen dan is het lang niet uitgesloten, dat Frank rijk zich economisch sterker in ooste lijke richting zal willen oriënteren. De Euromarkt zou van zo'n Franse her oriëntatie onmogelijk de terugslag kunnen vermijden! Het beleid in Nieuiv-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) Bij monde van de heer De Kadt heeft de PvdA gisteren in de Twee de Kamer van de regering geëist een (zeer beperkte) termijn te stellen voor het verlenen van zelfbeschikking aan de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea, waarbij men de ontwikkelde Papoea's van de kust als maatstaf moet nemen. Ook de heer De Graaf (KVP) was van mening dat alle zorg moet worden gericht op de kernen aan de kust. De ont wikkeling van het binnenland moet men maar overlaten aan de toe komstige Papoea-regering. poea's ook niet. Kijk naar de Kongo. Kijk naar de jongere generatie in Nieuw-Guinea. Het is altlid een voor hoede, die het eerst rijp is voor zelf beschikking en zelfbestuur. Die voor hoede is reeds ontevreden blijkens de demonstraties bij het bezoek van staatssecretaris Bot aan Nieuw-Guinea. Niet geschikt Met de heren v. d. Wetering (CHU) en De Graaf (KVP) had de heer De Kadt grote lof voor oud-gouverneur Van Baal, maar de tegenwoordige gou verneur Platteel noemde hij een auto cratische persoonlijkheid, die niet ge schikt is om het volk op te voeden tot zelfbestuur. De streekraden vond de heer De Kadt (in tegenstelling tot de heer De Graaf) van weinig betekenis, I Kritiek P. v. <1. A op gouverneur Platteel Zonder het stellen van een termijn komt men niet tot een bepaald plan, betoogde de heer De Kadt. Telkens wordt gezegd van de zijde der rege ring, dat een termijn niet kan worden aangegeven, omdat men niet in de toe komst kan kijken. Moeten we dan wachten tot ook het binnenland is ge komen op het peil, dat de kust reeds lang heeft bereikt? Dat duurt een 25 jaar. Of moeten we wachten tot het land economisch sterk genoeg is om zelfstandig in de wereld te kunnen staan? Dan komen er nog tientallen jaren bij. Zo'n lang uitstel neemt de wereld niet, maar dat nemen de Pa- maar hij drong er wel op aan binnen een jaar een Nieuw-Guinea-raad in te stellen. Hij speelde met de gedachte een motie in die richting in te dienen, mede om een termijn te stellen voor het verlenen van zelfbeschikking. Onderwijs Ook de heer v. d. Wetering overwoog de indiening van een motie als hij niet een duidelijk beeld krijgt van het toekomstige subsidiebeleid voor het onderwijs, dat voor een belangrijk deel in handen is van zending en missie. Hij heeft de indruk, dat het katholieke onderwijs wordt bevoordeeld, een grief die vooral is gericht tegen de katho lieke middelbare school te Hollandia. Die school zit ook de heer Patijn (P.v. d.A.) dwars. Zending en missie heb ben een grote voorsprong op het open bare gouvernementsonderwijs, merkte hij op. Natuurlijk moet onze school strijd niet worden overgebracht naar Nieuw-Guinea. maar er zullen toch objectieve criteria moeten worden ge steld voor het subsidiebeleid. Voor de heer De Groot (CPN) is alles wat in Nieuw-Guinea gebeurt „kolonialisme". Pas vijf van de ingeschreven vijftien sprekers over de begroting van Nieuw- Guinea zijn gisteren aan het woord geweest. Vandaag wordt het debat van de zijde van de Kamer voortgezet, waarna minister Toxopeus en staats secretaris Bot pas volgende week zul len antwoorden. Met spoed gevraagd: TIMMER-, METSEL- AANNEMERSBEDRIJF M. W. Meyer - Rijndijk 68 - Voorschoten Voor direct gevraagd Aanmelden Hotel OPDUIN REMBRANDTWEG 12 - NOORDVVIJK AAN ZEE TELEFOON k 1719—3300 gevraagd voor werk in Duitsland Aanmelden: HAVEN 62. Aangeboden: I stationcar in goede st. f.750. AUTOHOTEL POST, Wijttenbachweg tussen 12-14, Oegstgeest, tel. 33894, b.g.g. 33439. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. BRILL OUDE RIJN 33A - LEIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding een Leeftijd 1721 jaar. Mulo-diploma gewenst. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan het kantoor van de Vennootschap. WANNEER U VEEL NAAIT weet U dat goed garen belangrijk is. DONINATOR no. 60 is geschikt voor iedere machine, zeer soepel, goedkoop (1000 meter 1094 yards) voor slechts f 1.30! en in meer dan 100 kleuren verkrijgbaar. Kleermakers en Naaistersfourniturenhandel MOL engros en detail HOOIGRACHT 26, t.o. Elisabeth Ziekenhuis Op onze ATELIERS is plaats voor enige Goed loon. Prettig werk. Gezellige sfeer. Goede sociale verzorging. Vergoeding reiskosten. Vast werk. Komt U eens vrijblijvend praten? Hoge Rijndijk 86 - Leiden - Telefoon 30945 Openbaar Slachthuis Donderdagmorgen van 9.00 tot 10.30 uur, verkoop van grote partij MAGER RUNDVLEES, voorw. goedgek. Lappen vanaf f. 1.10 per 500 gram, rosbief en biefstuk. De verkoper: VAN GELDEREN. gevraagd. Mevr. VAN EGMOND, Melch. Treublaan 46, Leiden telefoon 22768 GEVRAAGD: Schrifteiyk of persoonlijk aanmelden tussen 7 en 8 uur. E. E. v. d. LAAN, arts. Rapenburg 1, Rynsburg. Voor direct gevraagd: gehuwd geen bezwaar. Sollicitaties Uitzendbureau DE KONING, ApoAhekeoNtgk 3, Leiden. GEVRAAGD B Inkoop goud, zilver en Ju welen tegen de hoogste waar de. Het adres waartoe U zich met het volste vertrouwen kunt wenden. Het Rlngenhuis, Mors- straat 9, Lelden. Voor Oegst geest: Geversstraat 47. In rusthuis Zonncwcelde gevraagd, wegens huwelijk der tegenw.. zelfst .hulp. Helst in tern. per 2 mei. Oranjelaan 2, Oegstgeest. H Wij kopen alle soorten boeken, romans, tijdschrllten, enz. .1 Borsboom. Oude Rijn 23 Leiden, tel. (K 1710) - 21378. S Hot Kraamcentrum Noord- wijk vraagt Jonge vrouwen en meisjes om opgeleid te worden tot kraamverzorgster. Inlich tingen bij de leldster-docentc: Nieuwe Zeeweg 82, Noordwijk aan Zee 9 Brommer vraagt antieke meuoelen, koperwerk, kristal, Vorliage en Van der Mcuien kartonnage- en plasticindustrie vragen voor direct enige nette meisjes van 1518 Jaar, jon gens van 1418 Jaar voor een voudig werk. CA.O.-loon en prod uk tie toeslag. Uiterste gracht 144, Lelden. Nette meisjes gevraagd voor alle afdelingen, bij fa. H. J. Dieben, stoom- en chemische wasserij ,,De Zon,", Zoeterwoud- se Singel 23. Op gezlnswas be langrijke korting. 9 Net en handig meisje ge vraagd bfl boekbinderij v/h. Pielanen en Drommel. Lichte werkzaamheden. Goed loon. Extra vrije zaterdagen. Aan melden: Uiterstegracht 105, Lelden. AANGEBODEN Zo'n eothoek van Houthan- el „Morspoort". Gezellige stoelen, tafels en bergmeube len. Specialiteit ln bergkasten vanaf f 65.onverwoestbaar. Morsstraat 58. B Ilonde- en kattebrood. Pri ma vers hondebrood met 30% of 50% vlees, hondemopjes, hondebotjes, voermout. Voor uw poes hebben wij prima kattenrood, Felix, Holst. Den Holder, Janvossenst. 75/77 by de Hema. B Trippel, trappel, stappe stap. Ons kindje loopt. Nu een foto. Leuk cadeau voor Oma. Bambino kLnderfotogxafle. Nwe. Rya tfh tal 2*134. g Aanstaande bruidsparen, noteer dit adres! Wij verzor gen Uw bruidsstoet, lste klas met 7-persoons auto's. Telef. 23055, Zeemanlaan 12 a. Lei den. B Maatkostuums en herencon- fectle. Suède jasjes voor d. en h. Termijnbetaling. Betere gen re. Coupeur bezoekt U met toonaangevende collectie. Br. onder no. 15871 k bur. van dit blad. B Kredieten t/ru. f 3000 (voor ledereen) voor aankoop meu belen en woningtextiel, direct van fabriek, enorme keuze en besparing, zeer prettige beta lingsregeling en strikte ge heimhouding. Vraagt vrijblij vend inlichtingen Postbus 538, Den Haag. B Televisie vanaf f 6.40 p. w. Bandrecorders vanaf f4.70 p w Na W.A. Platenspelers, kleine radio's, Philips versterk., gram mof ooncomblnatlekas ten van af f 1.25 p.w. Zonder vooruitbe taling. Wlra. Haarlemmerstraat 91, t.et. 22456. B Engels. Snelle, grondige op- Idtng voor elk gewenst doel. Dagelijks aanmelding. W. Ver boog, leraar Engels, Steen- 60huur 18, Lelden. Tel. 25335. Overhemdenreparatie. Boor den en manchetten enz. ver nieuwen onder garantie. Ook no-lron. Vanaf heden ook de- poth Self-Servlce Express. Sto men en verven. „Smits" over hemden- en kousenreparatie- bedrijf, Nieuwe Rijn 94. telef. 25391. Reet Uw oliestook? Probeert U dan eens onze edel-haard- olle. Absoluut reinkloze en roetvrye verbranding. Caltex Olieservloe. Fa. Sasburg. De Wetstraat 37. telef. 21523 Stieltjesstraat 10. telef. 25089. Uw kolenhaard omgebouwd tot een moderne oliestook m gegarandeerd originele brander- pot en A P. niveau regelaar Alle Inlichtingen verstrekt U: Fa. Sasburg. De Wetstraat 37. tel. 21523. Stieltlesstraat 10. tel. 25089. B| Voor nieuwe en gecoverde anden: Tlp-top garage Sint Aagtenstraat 14, tel. 25709. De mooiste zaal voor plm. 300 personen, de laagste prijs (Prediker), Janvossensteeg 17. Lelden, tel. B Grote moderne drlezlts bankstellen f 195.- met zuiver wollen epinglé, geheel verend. Haast U. Tijdig bestellen. Ge- makkeiyke betaling. Jacob v. d. Doesstraat 106, Den Haag, taM. *23675. B Koelkasten v.af f 2.98 per week. Wk bieden U reeds e<*n 135 J. compressor koelkast voor slechts f 498.of f 6.p. w. Teske, Doezastraat 5. B Voor goede r(|lessen met resultaat bij autorijschool T. Kleijn, Utr. Jaagpad 56 b, tel. 206Ö7. Ook op dit adres luxe autoverhuur. B Trouwauto's bestellen. Vraagt inUchtingen bij ens bedrijf. 7-pers. auto's, heeriyk verwarmd. Billijke tarieven. Tel. 23055. Zeemanlaan 12 a, BVernuur zonder chauffeur, enaults Dauphlne, Opeis Re- kord 1960. Prijzen vanaf f3 ter dag. N.V. Leids Autover huurbedrijf. Papengracht 5 A. Lelden, tel. 01710 - 31511. B Autogenlsch lasbedrjjfu lassen alles. Ook massawerk. Gietijzer, aluminium, aluml- nlumlegering, brons, koper C. R. de Mul. Lange Scheistraat 9 A. Leiden. KinderrUwielen v.af f 49.50 sportr ij wielen vanaf f89. Ook Rudge en Simplex voorradig Fa. Dusoswa, Turfmarkt 18. tel. 24409. B Wasmachines f 135. Nog enkele dure machines, iets be schadigd f 155. Centrifuges. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13 tel. 24409. Met Tip-Top tussen de wie len, berijdt U prima automo bielen Onder andere Merceaes. Consul, Taunus, V.W. en V.W.- busjes St.-Aagtenetraat 14. Leiden, tel. 25709. B Iedereen Is enthousiast ais wij Uw matras overtrekken met damast, eenpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smlt's bedden-tapijtenmagazijn, Mare 98. Vrouwensteeg 9. tel. 23913 B Uw adres voor rotan meube len. mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa v Vaart. Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. reparatie-inrichting, tel. 30534. S| Financiering van L'w auto romfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11. Lelden, telef. 26785 B „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16. te lefoon 26854. Stofzuigers vanaf f 115. U() aankoop van een nieuwe ge ven wU f25.voor Uw oude. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13. B Voor autoryies en auto's zonder chauffeur. „Securlt Tomatenstraat 10. v.h. Breestr. Lelden. Telef. 25915. B Typen. Aanvang dageUlks. Scholleren spec, tarief. Kon. Erk. Pltmanschool, Plantsoen 65. tel. 26558. 31 Goedkoop en vakkundig l '.v gouden en zilveren sieraden B Nieuwe auto's zonder h.iui- feur. 4-. 5-, 6- en 9-pers Wln- terprljzen. Lange termijnen speciale tarieven. Werkhoven s garagebedrijf. Maredljk 54 a. telef. 22300 - 32735. R Huurt nu reeds Uw Roel- ist. een 120 1. compressor koelkast voor slechts f 4.50 p. week met recht van koop Teske. Doezastraat 5. B Hardboard, zuchthoard. le- felboard, trlplexboard. triplex, apse poten, tafelbladen, ooe- kenrekken. tafels, stoelen. Keu kenkasten enz ..De Houthal Hogewoerd 99. telef. 2253G S3 Te huur: klapstoelen, bak fietsen en handwagens. M. J. v. d. Reek, Oude Vest 169, tel. "5248. DIVERSEN B 10% korting voor leden »an onze Inkoopvereniging op wo ninginrichting. behang, verf. elektrische artikelen, kleding, schoeisel, hulshoudtextiel. ba by-uitzet, radio, televlslé, fiet sen. uurwerken Vraag deel nemerskaart. geldig ln 40 win kels. Postbus 158. Lelden B 3 Maranal hu-a\onden. B.»p- tlstengemcente. Oude Rtfn 3. aanvang 8 uur. 5. 6 en 7 april. Spr. ds. M de Jong. Toegang vrij. g| PijnlUke vopten? Elektrisch, pijnloos verwijderen van Uk- doorns. kalknagels enz. Jasper Lourense. gedlpl. chlropod.stp. Genes te tstraat 80 A. tel. 33355. Behandeling ook aan huls B Staatsloterij. Aanvang ver koop der loten 4 april a s. P. G. M. Monodae Froide- vllle. De M. v. Streefkerk*,'..- 10 Lelden, tel. 26882. B Humanistisch Verhond. Ge meenschap Lelden. Zondag 3 april om 10.30 u. lezing over: „Gele* Sprei: Kooy. „Ons Centrum", Hoot- loof, ongeloof en bijgeloof Spreker de heer A. J. v. gracht 84. Lelden. S Vermist grote witte kater, ulstert naar de naam Kees Gaarne bericht: Groenhoven- straat 7.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7