PIONIER Y Studentenparlement bespreekt loterij wet en voetbalpool DAK"tvtfl Produktschap Siergewassen wil vestigingsbesluiten groothandel WOENSDAG 30 MAART 1960 Romeins bronzen vaatwerk in het vrije Germanië: import of buit? Dr. A. Radnoti sprak in Rijksmuseum van Oudheden Dr. A. Radnoti uit Augsburg sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden over „Romeins bronzen vaat werk in het vrije Germanië: import of buit? Het Romeinse bronzen vaatwerk, dat steeds weer voor den dag komt in van de limes ver verwijderde gebieden in het vrije Germanië, is volgens spreker, meestal beschouwd als handelswaar uit Rome, ook al omdat het gemakkelijk te transporteren was. De belangrijkste vormen zijn emmers, casseroles, schep lepels en zeven, die echter alle behoren tot de uitrusting (sarcona) van de Ro meinse soldaat. Wij kennen deze uit twee karakteristieke vondsten, n.l. uit het complex van de Pontische moeras sen (1ste eeuw) en uit de zgn. schat van Aszar (Pannonië, 2de eeuw)de eerste behorende tot de uitrusting van de le gionairs, de tweede behorende tot die van de hulptroepen. Dit soort vaatwerk is vaak voorzien van geponste inscripties van typisch militaire aard en is meestal afkomstig uit de grote militaire bevoorradingscen tra, in het westen Chalonssur-Saone (het Rijnleger) en Sisak aan de Save in het Oosten (Donauleger). Het feit, dat dit bronzen vaatwerk in de eerste en tweede eeuw uitsluitend in graven van mannen wordt gevonden, is het overtuigende bewijs, dat deze stukken niet geïmporteerd, doch tijdens een veldtocht buit gemaakt zijn. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke buit alleen dan binnen gehaald kon worden wan neer Germaanse horden een Romeins leger in de opmars overvielen, of wel wanneer zij een legerplaats met succes geplunderd hadden. Een topografisch onderzoek van de betrokken bronsvond- sten in het vrije Germanië wijst vrijwel zeker uit welke Germaanse stammen aan bepaalde rooftochten in de vroege keizertijd (b.v. tijdens Augustus of Do- mitianus) hebben deelgenomen: te meer, waar deze typen buitengewoon goed dateerbaar zijn. Met de regering van M. Aurelius ver andert dit beeld radicaal omdat toen de Germanen tot diep in het rijk konden doordringen en daardoor meer voorwer pen uit de burgerlijke nederzettingen konden buit maken zodat men dan niet zonder meer de voorwerpen van bur gerlijke en van militaire afkomst kan onderscheiden. Van het einde der twee de eeuw af werden de Romeinse sol daten zuiniger op hun uitrusting en toen was het niet meer zo eenvoudig om volledige dépots in de wacht te slepen. Doordat het in het vrije Germanië sindsdien gewoonte was geworden het op de Romeinse buit gemaakte bronzen vaatwerk aan de krijgslieden mee in het graf te geven, komt er in het Verre Noorden een bronsindustrie op, die juist die Romeinse types nabootst, wier ter minus post quem men in het eerste deel van de derde eeuw moet zoeken. In de tweede helft van deze eeuw wa ren sommige vormen van zilveren en bronzen vaatwerk bijzonder in trek bij de aanvoerders van de Germanen, die niet altijd vijandig stonden tegenover de Romeinen maar vaak als hun geallieer den dergelijk vaatwerk als tegenpresta tie eisten. Hierdoor kwam b.v. in de rijke skeletgraven uit het Saale-Un- strut-gebied van de vierde eeuw eet- en drinkgerei voor den dag dat wij niet meer als oorlogsbuit maar als geschen ken moeten beschouwen. De causerie werd met lichtbeelden toegelicht. MEJ. H. FUNKE OVERLEDEN. Oud-directrice Leidsche Volkshuis. Te Hilversum is in de ouderdom van 95 jaar overleden mejuffrouw Hillegonda Funke, die van 1915 tot 1925 directrice is geweest van het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdyk. Zij volgde in deze functie mej. Emilie Knappert op en werd op haar beurt opgevolgd door mej. M. Ruth. De crematie van het stoffelijk over schot zal morgenochtend plaats vinden na aankomst van trein 11.34 te Wester- veld. AANRIJDING RIJNSBURGERWEG Gistermiddag omstreeks twee uur heeft op de Rijnsburgerweg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis een botsing plaats gehad tussen een per sonenauto, komende uit de richting Oegstgeest en een bromfiets, De brom fietser wilde de Rijnsburgerweg over steken. De naderende personenauto remde af, doch slipte over de tramrails en reed tegen de bromfiets aan. De be stuurder hiervan, een 26-jarige Leidse student, liep een linkerheupfractuur en een hersenschudding op. De Engeise premierSir Harold Macmillan in gezelschap van pre sident Eisenhower bij hun vertrek van Washington naar Camp David, waar besprekingen worden gevoerd over de situatie in de ontwape- nings- en kernproevenbesprekingen. De Amerikaanse zonne-satelliet Pio nier V, die zich nu op 4 miljoen kilo meter afstand van de aarde in de ruim te bevindt, heeft nieuwe gegevens ver strekt die de theorie versterken dat een „zonnewind", geladen met elektriciteit, chaos kan veroorzaken in de radio-ver bindingen op aarde. Dit is meegedeeld door het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart Nasa, dat de eerste bevindingen van de satelliet heeft bekendgemaakt. Het bureau deelde mede dat de gege vens bijdroegen tot de bevestiging van het bestaan van een „zonnewind" van protonen (positief geladen elektrische deeltjes) die storingen veroorzaakt bij botsingen met de uitlopers van de aard se atmosfeer. AMERIKAANSE KEUKENHOF OPENT POORTEN OP 1 MEI Op 1 mei zal de .Amerikaanse Keu kenhof" op 50 kilometer van New York, de ..Sterling Forest Gardens", de poor ten openen. Reeds nu wordt dit park „The most beautiful garden since Eden", (de schoonste tuin sedert de Hof van Eden) genoemd. De ontginning van de 30 hectare heuvelig en moerassig bos en het ge schikt maken van de grond waren in het najaar van 1959 gereed. Daarbij is reeds veel gebruik gemaakt van Neder lands advies, met name van de Keu kenhof-architect-directeur, de heer P. van der Lee en van de voorzitter van het Centraal Bloembollencomité, de heer A. Warnaar. Verleden najaar is een ploeg zeer deskundige bollenjongens naar Sterling Forest Gardens getogen om, na het goede voorbeeld van Prinses Beatrix, het plantwerk te verrichten. Het CBC stond aan de Amerikaanse stichting, die tweemiljoen dollar in het park stak, anderhalf miljoen bloembollen af. Het park zal niet. zoals Keukenhof na het bloeiseizoen sluiten. Na de bloem bollen zullen nog tentoonstellingen van vaste planten, rozen en irissen gehou den worden. Vlagvertoonreis „Karei Doorman" Het vliegkampschip „Karei Doorman", vergezeld van twee onderzeebootjagers, zal eind mei vertrekken voor een vlag vertoonreis naar landen in het Verre Oosten en Ned. Nieuw-Guinea. Het smaldeel wordt medio december in Nederland terug verwacht. LEIDERDORP Harmoniekapel gaf geslaagde uitvoering In de kantine van de NV Ned. Durisol, gaf de Harmoniekapel Leiderdorp gis teravond een uitvoering. De voorzitter van de harmoniekapel ir. Poels, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de ere-voorzitter en de beschermheer resp. de heren burgemeester K. van Die- peningen en A. Buys met hun dames. De uitvoering was goed. Begonnen werd met „Vrolyke Dauwtrappers" van B. P. Bis- selink. Hiermee is verleden jaar tijdens een concours een eerste prijs behaald. Ook de andere nummers werden goed gespeeld. De dirigent, de heer J. F. J. Boelhouwer, kweet zich uitstekend van zijn taak. De laatste drie nummers wer den gespeeld met medewerking van de drumband onder leiding van de heer B. v. d. Pluym. Deze drumband bestaat uit 8 meisjes en 3 jongens. Het jongste lid van de Harmoniekapel is de 8-jarige Bert Jegel. Hij bespeelt de piston en doet dit heel goed. Na de pauze voerde de toneelvereniging „Ons Genoegen" enkele één-acters op. Ir. Poels dankte aan het slot allen voor hun medewerking en overhandigde bloemen aan mej. v. d. Voort. Ook ontvingen bloemen mevr. Buys, mevr. Van Diepeningen, mevr. Boelhou wer en mevrouw Karstens. Verder dank te de heer Poels de oud-voorzitter, de heer Spaargaren voor diens leiding in de eerste moeilijke jaren. WARMOND Gouden jubileum Koninklijke Zeilvereniging „De Kaag" In hotel „De Stad Rome" kwam het comité bijeen, dat is gevormd uit de burgerij om gelden in te zamelen, ten einde aan de Kon. Roei-, Zeïl- en Mo- torsportvereniging „De Kaag" bij gele genheid van haar gouden jubileum in juli as. een passend geschenk te kun nen aanbieden. Besloten werd een da gelijks bestuur te vormen, dat man daat kreeg om een en ander uit te wer ken. Benoemd werden in dit dagelijks bestuur tot voorzitters: jhr. mr. L. M. E. von Fisenme, tot vice-voorzitter: K. Günther. notaris, en tot secretaris penningmeester: M. M. B. Pieterse. Het bleek, dat het de bedoeling is om een gemeenschappelijk geschenk aan te bie den van de gemeente Warmond én de burgerij. De gemeenteraad heeft inmid dels besloten een bedrag van f250.als bijdrage voor het geschenk beschikbaar te stellen. Besloten werd binnenkort per huis-aan-huis circulaire de burgerij op te wekken een bijdrage te verlenen. Hieraan zal ook het Kaagdorp worden betrokken. Het comité, waarin als ver tegenwoordiger van het Kaagdorp de heer D. v. Nieuwkoop zitting heeft ge nomen, is namelijk van mening, dat de jubilerende vereniging niet alleen veel heeft gedaan voor de ontwikkeling en bloei van Warmond, maar ook voor die van het Kaagdorp. Het aan te bieden geschenk zal in overleg met het bestuur van de vereniging worden gekozen. De vergaderende comité-leden waren in grote meerderheid van mening, dat een blijvend geschenk moet worden aange boden als steeds zichtbare herinnezing aan de sympathie van de burgerij voor deze belangrijke sportvereniging. Uit de vergadering kwamen diverse suggesties voor een blijvend gesdhenk. Het dage lijks bestuur zal deze suggesties nader onderzoeken. De voorzitter deelde nog mede. dat bijdragen ook gestort kunnen worden op de giro-rekening no. 5843 van de gemeen te-ontvanger van Warmond, onder vermelding van „gouden jubileum Kon. Ver. De Kaag". WASSENAAR R.K. middenstand vergaderde De afdeling Wassenaar van de R.-K. Middenstandsbond heeft in het Vereni gingsgebouw de jaarvergadering ge houden en een van de belangrijkste besluiten van deze vergadering is wel geweest de heer J. M. L. Lausberg op- „Leidse" regering Op 1 april zal in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag de jaarlijkse zitting wor den gehouden van de Tweede Kamer van het Studentenparlement. Aan deze zitting, die telkenjare wordt georgani seerd door de Vereniging voor Staat kunde te Leiden, zal worden deelge nomen door ongeveer honderd studenten afkomstig van alle Nederlandse Univer siteiten en Hogescholen, behalve Wage- ningen. De zitting staat onder voorzit terschap van mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Terwijl in het verleden onderwerpen aan de orde zijn geweest die al eens behandeld waren in het parlement (zo als bijv. het wetsontwerp tot instelling van een Grondwetkamer), of onder werpen die hypothetisch genoemd kun nen worden (ontwerp tot afschaffing van de Eerste Kamer), zal thans een Wets ontwerp worden behandeld, dat spoedig hierna in de „echte" Tweede Kamer aan de orde zal zijn, n.l. het wetsont werp tot wijziging van de loterijwet, strekkende tot instelling van een voet balpool. Het ontwerp zal in enigszins andere vorm worden verdedigd door mejuffrouw A. Kappeyne van de Cop- pello, juridisch kandidate en thans praeses van de Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden. Elke Universiteit of Hogeschool vaar digt een fractie af, Leiden de VVD- fractie. De Vereniging voor Staatkunde is Leids en daar behalve mejuffrouw Kappeyne ook de lustrumcommissie 1960 van het Leidsche Studenten Corps ach ter de ministerstafel zal zitten, kan men zeggen, dat op 1 april het eerste evene ment van het komende 77e lustrum van de Leidse Universiteit zal plaatsvinden. Eerste Oegstgeester Confectiehandel deed greep uit gevarieerde collectie SHOW IN WITTE HUIS (Van een bijzondere medewerkster) Er zijn geen ingrijpende veranderin gen in de mode voor de a.s. zomer, doch het zijn alleen de details, die het accent op de nieuwe mode leggen. Grote kra gen ,soms in dezelfde kleur, maar voor al veel wit en het silhouet van de tu- niekrok, waarop vele variaties kunnen worden aangebracht. De Eerste Oegstgeester Confectiehan del bracht deze mode gisteravond in het Witte Huis. Vier mannequins toonden de modellen. De pakjes zowel bestaande uit jasjes met rokken als met japonnen, waren in rui me mate aanwezig. Het materiaal was tweed, linnen, kamigaren en mohair. Over het algemeen zijn de jasjes vloeiend van lijn, voornl. bij de sportieve pakjes. De kaïmgaren pakj es zijn meer klassiek van lijn. Er vielen vele combinaties te be wonderen, zoals een effen grijze rok met een grijs geruit jasje en een zwart pakje met een jasje in een vrij grote zwart witte ruit. De zomermantels zijn rechtvallend meestal voorzien van een korte rever en drie grote knopen. Een nieuwtje is het verwerken van franje aan de mantels. Verschillende korte jasjes worden met ceintuur gedragen. Een Vlotte combina tie was een beige rok met groene jumper, Dure koffie. AANKOMST „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" OEGSTGEEST Bazaar „Hofwijck" Op 6 en 7 april as. des middags van 3—5 en 's avonds van 79 uur wordt in het pensionhuis van het bejaardencen trum „Hofwijck" een bazaar gehouden ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis voor Leiden Omstreken. Deze bazaar is opgezet door de bewoners van „Hofwijck" en zij heb ben een fraaie collectie handwerken en andere artikelen op verschillend gebied bijeengebracht. Er zijn nog andere attracties aan deze bazaar verbonden o.a. krijgen de kinde ren op woensdagmiddag gelegenheid tot grabbelen, sjoelen en raden. Er is te vens een theeschenkerijBehalve het feit dat het een sympathiek initiatief is van de bewoners van „Hofwijck" om voor een goed doel een bazaar te orga niseren is er voor alle Oegstgeestenaren nu een unieke gelegenheid het mooie ge bouw te betreden en de fraaie hal. re creatiezaal en conversatiezaal in ogen schouw te nemen. WARMOND Jeugdnatuurwacht Alhier bestaat reeds enige jaren een den gedronken, zijn gisteren beschuldigd Onvoorziene omstandigheden voorbe- Solën^dtOT^MluIUng1 by"eS!n 'tfle- van .diet verstoren van de vrede", omdathoud™het Ms Joh an van Olden- Jfholen door Mnsluit^by «njoge^ zij geweigerd hadden 50 maal de nor male prijs voor hun koffie te betalen. De vier zaten maandagavond van hun kof fie te genieten toen er een dienster bij hen kwam en hun het „speciale menu voor negers" van het restaurant liet zien. De negers dronken zwijgend hun koffie op en weigerden daarna die hoge prijs te betalen. De dienster belde toen de politie op. De eigenaar van het restau rant zei later dat negers bij hem konden eten en drinken wat zij wilden, maar dat zij hiervoor „dik" moesten betalen. In Tracey in Californië zijn maandag negers en blanken met elkaar slaags ge raakt op een basketballwedstrijd. Negen jongens werden zodanig toegetakeld dat zij naar het ziekenhuis gebracht moes ten worden. bamevelt" van de N. V. Stoomvaar j naamhe jeugdnatuurwacht actief te Maatschappij Nederland onder com- doen deelnemen aan de bescherming - van de natuur en liefde bij te brengen voor wat groeit en bloeit. De heer Van Reisen trad op als secretaris van het plaatselijk comité. Wegens zijn benoe- mando van kapitein P. J. Groenland, morgenochtend om 8.30 uur weer in de Amsterdamse haven aankomen. Het schip zal meren langszij de etablisse menten der NV Stoomvaart Maatschap pij Nederland aan de Sumatrakade, waar de debarkatie der ca. 210 passa giers via loods Celebes zo spoedig moge lijk na aankomst een aanvang zal ne men De overige passagiers ontscheep ten reeds te Southampton. ming als onderwijzer te Lisse heeft hij deze functie moeten neerleggen. Voor hen. die belangstelling hebben om de jeugd liefde en kennis voor de natuur bij te brengen en op dit terrein ook ac tief willen zijn, bestaat gelegenheid ten gemeentehuize zich daarvoor aan te melden. Amerikaanse militaire hulp aan Nederland (Van onze Haagse redactie) De Amerikaanse onderminister van Defensie, John Irwin, heeft in Den Haag besprekingen gevoerd met minister Vis ser, betreffende de Amerikaanse hulp verlening aan ons land. Zoals bekend, is minister Visser onlangs naar Washing ton geweest voor eerste besprekingen over deze kwestie. Het ligt voor de hand dat ook de Amerikaanse geldelijke steun bij de aan schaffing van Starfighters voor de Kon. Luchtmacht onderwerp van gesprek is geweest. Van de zijde van de Kon. Luchtmacht kon men echter in dit sta dium van de onderhandelingen noch over dit, noch over andere punten van de gevoerde bespreking inlichtingen geven. De kerkorde in N.-H. kerk REKEST AAN KONINGIN JULIANA EN PRINSES WILHELMINA. Het comité „1618/19" van de Ned. hervormde belijdende lidmaten, dat circa 500 begunstigers telt, en wederin voering van de Dordtse Kerkorde en een strak volgen van de belijdenis in de Ned. Herv. Kerk voorstaat, heefteen rekest gezonden aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina. Daarin noemt het comité de nieuwe kerkorde van 1947/51 tweeslachtig. Op grond van de traditie, die vele Oranje vorsten volgden, vraagt het comité bei der aandacht voor en bemiddeling in deze kwestie. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 29 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Potplanten: grote pot. kleine pot: Adianthum 80- 90; Anthurium 300-1050. 150-210; Aralla 100-130. 20-40; Asplenlum 100-150. 30-40; Azalea 300-700, 180-220; Begonia Semp. 60-85. 40-75; Bladbegonia 30-40; Cac tussen en vetplanten 100-200. 12-25; Cln- nerarla 100-150. 60-90; Croton 200-350, 100-130: Calceolaria 40-65; Euphorbia Splendens 150-250, 40-70; Ficus 250-370, Gemengde planten 80-100; Hedera bont 180-220, 40-60; Hedera Pittsburg 30-40; Kalanchoë 85-90: Marantha 40-50; Nephrolepis 300-450. 40-45; Pri mula Obconlca 100-150. 60-110; Idem Si nensis 50-62; idem Malacoïdes 50; Philodendron 250-500, 60-80; Idem Scandens 80-90; Platvcerlum 250-600, 100-180; Sansevlerla 250-350, 100-180; Scindapsus groen 75-85: Idem bont 85-100; Tradescantla 60-80, 20-40; Va rens gemengd 40-60; Primula Acaulls 20-40. waarover een lila-groen-beige geruit H jasje getoond werd. Men behoeft niet bang te zijn dat de charmante lichtgele regenmantel, die getoond werd. gauw vuil wordt, want men kan ze zelf wassen. Deze was ver vaardigd uit een nieuw waterafstotend materiaal, Mervlisse. Het materiaal van de getoonde japonnen was van katoen van het snoezige 3-delige strand pakje, tot de luxueuze cocktail japon toe. De modellen zijn getailleerd met strakke of matig wijde rokken. Zeer exclusief vonden wij de zwart-wit geruite jurk met etagerok en pofmouw tot de elle boog. afgezet met witte broderie. Een zomerjapon van wit met rode rozen, vervaardigd van Boussac-stof, was eveneens mooi. Er waren enkele ge bloemde japonnen in de tunieklijn. soms alleen aangegeven door het aan brengen van een schuine plooi, of af neembaar, zodat de losse tuniek ook als cape gedragen kan worden. Tot besluit werden enkele mooie cock tail- en avondjaponnen gebracht. Voor de toekomstige bruidjes zagen wij 2 mo dellen. een korte japon van zilverdraad, gecompletteerd door een mantel van hetzelfde materiaal en grote hoed en een lange kanten japon met korte sluier. Messchers Modehuis verzorgde de accessoires in de vorm van hoeden, sjaals en handschoenen. De hoeden, in fraaie pasteltinten, vervaardigd uit sisalstro of soepel vilt, waren stuk voor stuk mooi. De modellen zijn wel hoog van bol, doch uiterst draagbaar. Heden- en morgenavond volgt een reprise van deze show. BEURSOVERZICHT Zwakke markt Amsterdam, 30 maart. Zonder de steun van buitenlandse kooporders was het Damrak vandaag voor de internationale waarden aan de zwakke kant. De handel was zeer rustig, doch de verkooporders hadden de over hand. Hierdoor werden er koersverliezen bij de opening geleden voor de hoofd fondsen van 5 tot circa 7 punten, ten opzichte van de vorige slotpryzen. Ver geleken by de hoogste koersen uit de niet-officiele ochtendhandel van van daag was de stemming vanmiddag op de officiële beurs aan de flauwe kant. In het verdere beursverloop trokken de koersen een weinig aan waardoor de verliezen iets werden gereduceerd. Aku steeg van 470'= tot 4714. tegen gisteren als slotprys 475Philips liep een punt je op van 8454 tot 8464 en verloor op die prijs circa 3 punten. Unilevers had den van verkopen te lyden als gevolg van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika waar dit concern grote belangen heeft. De margarinestukken bleven op 752 circa 7 punten onder het vorige slot. Aangezien Londen genoeg zorgen heeft over de situatie in Zuid-Afrika kwamen er van die zyde geen kooporders voor aandelen Kon. Olie, die op f. 160,40 circa f. 1,60 in reactie waren. Hoogovens een paar punten lager op 596 en de claims circa f. 4,lager op f. 285, Scheepvaarten kalm met fractionele koersverliezen. Van de leidende cultures waren certificaten Deli aan de vaste kant. Deze stukken werden op circa f. 177,— ex f. 8.— dividend verhandeld tegen gisteren als slotprys f. 182,— cum dividend. HVA en Amsterdam Rubber lagen ongeanimeerd in de markt. De prijzen van de staatsfondsen gaven geen veranderingen, ten opzichte van de vo rige slotpryzen, van betekenis te zien. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 maart Londen 10.58%—10.59%. New York 3.774—3.774, Montreal 3.954—3.95%. ParUs 76.86—76.91, Brussel 7.564 7.56%, Frankfort 90.4490 49. Stock holm 72.91—72.96. Zürich 86.95—87 00. Milaan 60.76460.814. Kopenhagen 54.74—54.79, Oslo 52.904—52.954, We nen 14.504—14.514, Lissabon 13.19— 13.204. Beurs van Amsterdam Woensdag 30 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers nieuw te benoemen tot voorzitter. De heer Lausberg had de wens te ken nen gegeven zich niet herkiesbaar te stellen, maar op verzoek van de leden is hy op dit besluit teruggekomen en heeft hij, voorlopig voor een jaar, de voorzittersfunctie opnieuw aanvaard. In de plaats van de heer P. M. van Leusden. die zich niet herkiesbaar had gesteld werd gekozen de heer J. West- geest; de heer v. d. IJssel werd her kozen. Secretaris W. M. A. Lammers bracht een welverzorgd jaarverslag uit. waar in hü zich niet beperkte tot het wel en wee van de Wassenaarse afdeling van de bond, maar een korte beschou wing WÖdde aan de positie van de mid denstand in het algemeen. De midden stand zal, aldus de secretaris, in de toekomst moeten tonen dat zü in staat is voldoende concurrentiekracht en ex pansievermogen op te brengen om zich staande te houden tegenover het groot bedrijf. Wat de activiteiten van de afdeling in 1959 betreft, op haar verzoek werd door het Centraal Orgaan ter Bevor dering van de bouw van middenstands- bedryfspanden een rapport uitgebracht over het zogenaamde komplan. De Wassenaarse Middenstands Actie werd in de loop van het jaar een zelfstan dige commissie. De Wassenaarse Mid denstands Centrale werd helaas ont bonden. Desondanks zal in voorkomen de gevallen nauwe samenwerking met de zusterorganisaties mogelyk blijven. In 1959 eindigde een middenstands cursus, die een groot succes werd. Voor voortzetting van de cursus was echter niet voldoende belangstelling aanwezig. Ook voor speciale cursussen Duits en Engels bleek onder de mid denstanders niet voldoende animo te bestaan. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat het jaar kon worden af gesloten met een batig saldo van f. 373.14. De vergadering besteedde voorts aandacht aan enkele l.uishoudeiyke kwesties. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een nota, waarin gepleit wordt voor de invoe ring van vestigingsvergunningen voor de groothandel in bloembollen, bloem- kwekerijprodukten en boomkwekerij- produkten. De uit 1941 daterende erkenningsre glementen voor de groothandel in deze produkten zullen te zijner tijd verval len. Uit het bedryfsleven zijn aanvra gen gedaan om ze te doen vervangen coor vestigingsbesluiten ingevolge de vestigingswet bedreven, maar daarover heeft de commissie adviezen vestigings regelingen van de S.E.R. een afwijzend advies uitgebracht aan de staatssecreta ris van Economische Zaken. De S.E.R.- commissie meende dat bij de boomkwe ker ij produkten waar het verzoek al leen op de exporthandel betrekking heeft de marktverhoudingen al vol doende waarborgen bieden dat hande laren zich niet onvoorbereid op dit ter rein zullen begeven. Wat betreft de bloembollen en bloemkwekerijprodukten meent de commissie, dat er hier sprake is van een sterke klantenbinding. Vooral de exporthandel steunt veelal op per soonlijke relaties tussen leveranciers en afnemers. Als een van de waarborgen dat handelaren zioh niet onvoorbereid op deze gebieden begeven ziet de S.E.R. commissie de deskundigheid der afne mers. Een minderheid van de S.E.R.- commissie acht vestigingsbesluiten voor de groothandel in bloembollen en bloem- kwekcryprodukten wel wenselijk In de nota van het produktschap wordt nu gesteld dat de S.E.R.-commis sie ten onrechte en tegen de stellige overtuiging van de bedrijfsgenoten in. er van uitgaat dat de afnemers over zo veel deskundigheid beschikken dat de groothandel resp. de exporthandel geen belangrijker functie vervult dan die van doorgeefhandel Ook stelt volgens de rota van het produktschap, de commis sie ten onrechte dat in het uitgebreide stelsel van marktordenende maatrege len van publiekrechteiyke aard en de eisen die belangrijke importlanden stel len evenzoveel waarborgen liggen dat handelaren zich niet onvoorbereid op deze gebieden zullen begeven. Het moet in hoge mate inopportuun worden ge acht aldus de nota verder, dat het voort bestaan van de vestigingsregelingen voor de groothandel en de exporthandel in siergewassen wordt aangevochten op het moment dat daaraan in het kader van de gemeenschappelijke EEG.-politiek de grootste behoefte bestaat, niet als onderdeel van marktordening, maar als een bijdrage tot handhaving van orde en rust op de markt. Slechts door toe passing van een vestigingsbeleid zal het in de toekomst mogelijk zijn af te zien van een reeks van verder ingrypende marktordeningsmaatregelen. De bereidheid van de sierteeltorga nisaties in de E.E.G.-landen om voor lopig af te zien van de toepassing van art. 44 van het E.E.G.-verdrag (mini mumprijzen) veronderstelt heel duide lijk, aldus de nota, dat maatregelen wor den genomen of gehandhaafd ter voor koming van marktverstoring, o.m. door het-optreden van beunhazen. Het wegvallen van de ericenningsre- glementen zonder dat een vestigingsbe- sluit daarvoor in de plaats treedt opent volgens de nota de mogelykheid, dat buitenlanders met onvoldoende vakbe kwaamheid zowel van buiten als van binnen de EEG. zich in Nederland vestigen. Niet door het opheffen van het nationaliteitsvereiste dient volgens de nota te worden tegemoetgekomen aan de door het E E.G.-verdrag geëiste non discriminatie op het gebied van het ves tigingsbeleid. Het standpunt van het produktschap zal, aan de hand van deze nota, op kor te termyn te bevoegder plaatse kenbaar gemaakt worden. Voorts is het de be- doelinc. over deze aangelegenheid een onderho l Pte* de minister van Land bouw te verkrijgen. koers v. heden 100A 100 A Ned. '59 44 100A 100 A Ned. '59 44 9SGB 98 Ned. '53 34 944 94,7, Grootboek obi. 34 94 Ned. '47 3 4 3) 92f| 9211 Ned. '51 34 944 944 93 93 93 93 864 86% 87 874 Ned. '55 I 34 88 is« 88% 90 90% 88 884 Dollarlng '47 3 90% 904 Investeringscert. 3 974GB 874GL Ned 62-64 3 97% 974 GL Indië '37 A 3 934 92% Grootboek '46 3 894 Ned W.B 6% 107% 108GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 394 Nat. Handelsbank 168 Ned. Handelmy257 Amst. Rubber 114 1584 560GB 4754 302GB 715 H.VA. Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli My .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips 849 - Philips pref2944 GB Unilever 7584 Wilton Feyenoord 210 Biliton 2de r358 Dordtse Olie gew. 750 Kon. Olie (f20.—) 162.60 idem (50 f20.—) Holl. Amer. hjn Java China Paket KL.M Kon Ned Stmv My 1754GL Kon Paket My 138 Stoomvaart My Ned 172 Nievelt Goudr eert 140 v Ommeren cert 246GB Kon Rott Lloyd 1554 Ned Scheepv Unie 1454 39 1654 254 114 1584 545GB 469 301 7104 182GL H7.50exd. 254*; 6004 420 434GB 162.— 141 154 108.40 252 595 417 435GB 8454 295GB 7634 L'-O 353 L 7344 161 159 90 1444 151 108.50 1724 1361 i 172 1384 249GB 1544 1454 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- cn Gem. leningen A'dam 47 (34) 3 idem 48 (34 R'dam *52-1 (44) id ld -37 I-II <34» I Z.-Holland '56 4 934 934 934 9713 934 93' Bank N. G. '58 (54) 103% id. N.WR. '52 (44 954 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 Premieleningen A'dam '53 3 101 A'dam '51 I 24 854 A'dam '56 I 2484 A'dam '56 n 24914 Eindhoven '54 2 4 804 Enschede '54 24 79% Den Haag '52 I 24 834 Idem II 24 864 R'dam '52 I 24 844 Idem II 24 86 Idem '57 24 974 Utrecht '52 2 4 864 Z.-Holl. 1957 2 4 92 4 1034 954 101 L 83 92 80 794 834 86 4 84 844 98 86% 934 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 209.50 Amst. Bank 323 HB.U. cert220 4 Rott Bank 275 Twentsche Bank 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn3774 Borsumy58 K. N. Ed.met. A-AA 96 Idem pref. wd1064 Electrolasmy179 Kon. Ned. Grofsm. 170 Holl. Constructie 277 4 Ing. bur. v Bouwnyv. 278 Interna tio 160 Int. Kunststoff. Ind. 65 Leidse Wolsplnnery 384 Rott. Droogdok My. 612 Sikken's Lakfabr. 600 Ver. Touwfabrleken 289 Walvisvaart 115 Wernink's Betonm. 1574 Van WjJk en Heringa 1004 Zaalberg 1154 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 64 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 244 Intern NlckeJ 1034 Anaconda 53 Bethlehem Steel 404 Cities Service 444 General Motors 464 Kennecott 814 Republic Steel 624 Shell Oil 744 Union Pacific 28 Un States Steel 824 209 3214 220 275 264 55 96 1074 310 2794 158 65** 383 615 601 115 157 1014 120 64 244 1034 524 444 46 80S 62 4 73 284 814

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5