1 L (ètalac j f de superieure plasticverf van ^CETA-BEVER Charlotte Kohier bracht Frasquita opnieuw tot leven Margriet is nog zo héérlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! STUDENTENRAAD OP DE BRES VOOR STUDIE-VRIJHEID Kerkelijk L even Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 maart 1960 Tweede blad no. 30013 r Verf 1 met glans en met gemak j f Verf het zelf met Een ereschuld OORLOGSGRAVENSTICHTING HEEFT OMVANGRIJKE TAAK De Oorlogsgravenstichting, die zich ten doel stelt het inrichten, verzor gen, verfraaien en in stand houden van de Nederlandse oorlogsgraven, hield gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een filmbijeenkomst, teneinde aan de arbeid van de stich ting meerdere bekendheid te geven. De directeur van de stichting, de heer P. W. de Hertogh jr. hield een toe spraak over de omvangrijke arbeid van de stichting. Hij stelde daarbij de vraag, of ons volk zich wel in voldoende mate bewust is van de ereschuld jegens hen die het hoogste offer brachten voor de bevrijding van het vaderland. Hij herinnerde aan de woorden van Churchill: „nooit in de geschiedenis zijn zó velen zoveel aan zo weinigen verschuldigd geweest", woorden die hier ten volle van toepassing zijn. Spreker gaf een indruk van de omvang en de verspreidheid van de oorlogsgraven over de gehele wereld, t.w. 47 000 in getal. In Indonesië zijn 22 Nederlandse erevel- den„ waar 20000 landgenoten rusten. Ook onder de tegenwoordige omstan digheden kan het werk van de stichting daar normaal voortgaan. In Birma en Thailand vonden 2.800 landgenoten hun laatste rustplaats, terwijl in ons eigen land op ruim 1600 begraafplaatsen 15.000 oorlogsgraven zijn. die alle regel matig op onderhoud en herstel gecon troleerd worden. Verder bevinden zich in Engeland, Noorwegen. Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland tal van Nederlandse oorlogs graven. Van de 130.000 concentratie kampslachtoffers heeft men helaas nim mer de stoffelijke resten kunnen vin den. Ter nagedachtenis van hen werden monumenten op de Nederlandse erevel- den opgericht. Spreker herinnerde aan de woorden van H. M. Koningin Wil- helmina voor Radio Oranje uitgespro ken: „Naam voor naam zullen wij hen herdenken". Om de taak van de stich ting waardig en piëteitsvol te kunnen uitvoeren moet ons volk zich van zijn ereplicht ten opzichte van hen die vielen, meer bewust worden, aldus spre ker. Hij eindigde zijn toespraak met de opwekking tot het aandachtige gehoor, meer bekendheid te geven aan de ar beid van de stichting. Een groot aantal kleurendia's en een tweetal films, betrekking hebbende op de oorlogsgraven, gaven een indruk wekkend beeld van de waardevolle ar beid van de stichting. Ambtsaanvaarding prof. dr. H. F. van Panhuys Op vrijdag 8 april te 4.15 uur hoopt dr. H. F. van Panhuys, benoemd tot ge woon hoogleVaar in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor het volkenrecht zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. zn. van J. van Delft en M. J. Straver; Rudolf Richard, zn. van G. W. van de Wiel en M. Hamerllng. OVERLEDEN A. E. Tlmmers. 69 Jr.. wed. van J. J. van der Loo; M. Mouwer. 82 Jr.. wed. van W. Pleterse; M. T. M. C. Klaus. 75 Jr.. wed. van J. F. J. Broeken; P. van Rijn, 68 Jr., man. Gymnastiekvereniging Rondom de Maredijk GOEDE EN GEVARIEERDE SPORT Het programma van de openbare les van de gymnastiekvereniging „Rondom de Maredijk" .onderafdeling van de Speeltuinvereniging, dat gisteravond in het St.-Antonius Clubhuis werd gebo den, was rijk gevarieerd. Na het ope ningswoord van voorzitter G. A. Sassen, waarin hij de afgevaardigden van de kring Leiden van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond, van de diverse zuster verenigingen en het bestuur van de Bond van Leidse Speeltuinverenigingen in het bijzonder welkom heette, werd de algemeen leidster van de gymnastiek vereniging mej. A. C. Cats, in het zon netje gezet. Uit handen van de heer Sassen ontving zij een paar houten rin gen. De kleuters overhandigde enkele cadeaus en bloemen, terwijl ook de be stuursleden niet werden vergeten. Na de opmars werd in vlot tempo het veel omvattende programma afgewerkt. Vooral de verrichtingen van de kleu ters werden door de talrijke ouders met grote aandacht gevolgd en met een ent housiast applaus beloond. Het was dan ook een alleraardigst gezicht deze kleine meisjes aan het werk te zien. Daarbij kwamen de ouderen aan de beurt met oefeningen aan de brug, terwijl met pia nobegeleiding een dansje werd uitge voerd. Ook met het bokspringen en de bankoefening oogstten zij veel succes. De meisjes toonden zich ook uiter mate behendig op de lange mat. Na de oefeningen op de evenwichtsbalk volg den enkele vrije oefeningen van de he ren van de gymnastiekvereniging „Ex celsior". In snel tempo werden verschil lende spectaculaire staaltjes vertoond van wat men bijna akrobatiek zou noe men. Een hoepeloefening besloot deze zeer geslaagde avond, waarin men van goede sport had kunnen genieten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. natuurkunde de heer C. A. Velds (Leiden); kand. ex K' wis- en natuurkunde mej. M. J. A. Boe- zeman (Den Haag), mej. A. A. M. C. Ja cobs (Leiden) en de heren H. J. M. van Weers (Den Haag) en J. F. Stemmerik (Den Haag)kand. ex. A wis- en na tuurkunde de heren A. H. L. Reintjes (Leiden) en A. Spies (Leiden); kand. ex. F' wis- en natuurkunde mej. N. J. M. Schulpen (Leiden); kand. ex. L wis- en natuurkunde mej. I. van Wijngaarden (Den Haag). Lezers schrijven De fontein op de Vismarkt Het springen van de fontein op de Vismarkt blijft reeds vele jaren beperkt tot enkele uren in de morgen van 3 ok tober. Verdient het geen aanbeveling daaraan gedurende de zomermaanden uitbreiding te geven bijvoorbeeld tijdens de uren van de carillonbespeling? Mag ik deze gedachte eens in overwe ging geven aan het gemeentebestuur en/of de Ver. voor Vreemdelingen ver keer? Met dank voor de plaatsing, I. Brussee. Negers plunderen eikaars dorpen in Roeanda Oeroendi B. Blijleve 25 jaar bij V. D. HARTELIJKE HULDIGING HET VREEMDELINGENBEZOEK Hoogtepunt van voordrachtskunst De voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Bond van Boekverkopers opende gisteravond in de Schouwburg de „Boekenweek" met de mededeling, dat men Charlotte Kohier had uitgenodigd deze avond te verzorgen, omdat zij bij uitstek geschikt was om „het boek" voor ons te doen leven. Dat de keuze tenslotte bepaald was op „Frasquita" van Pedro Antonio Alarcón vond zijn oorzaak in het feit, dat juist dit werk zich daarvoor bijzonder leent. Hetgeen wij gaarne onder schrijven. Uit het Belgische mandaatgebied Roeanda Oeroendi worden nieuwe on lusten gemeld tussen Watoetsi en Ba- hoetoe, die eikaars dorpen plunderen. Vierhonderd mensen hebben een toe vlucht gezocht in gebouwen van de mis sie. De strijd ontbrandde weer, aldus een officiële mededeling, nadat de Watoetsi hadden verklaard dat een groep van vier VN-waarnemers hen steunde tegen de Bahoetoe. De heer B. Blijleve werd gistermorgen in het gebouw van Vroom en Drees- mann gehuldigd in verband met het feit, dat hij vijfentwintig jaar in dienst is van deze N.V. Na verschillende func ties bekleed te hebben, hij was o m fietsenbewaarder, is hij thans in dienst als bediende van de interne dienst. De huldiging door collega's etc. vond plaats in de afdeling Herenmode, waar de bedrijfsleider, de heer G. M. Grib- nau. het woord voerde. Hij prees de verdienste van de jubilaris als collega en als mens. In verschillende afdelingen tewerk gesteld, toonde hij een groot aan passingsvermogen. Namens het gehele I personeel schonk hij aan de heer Blij- j leve een wandmeubel. Zijn vrouw ont ving bloemen. Namens alle dames van de personeels- keuken voerde mej. J. Bol het woord en overhandigde een kist sigaren. Namens de chefs en de afdelingen sprak een collega, de heer W. Haarland, die twee maal een kist sigaren overhandigde, de tweede maal als voorzitter van de Kla- verjasclub, waarvan de heer Blijleve ac tief lid is. Mevr. Blijleve ontving een tweede rui ker. Nadat allen van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen, ver plaatste de huldiging zich naar het overdekte dakterras, waar ook de di- f recteur van V. en D. Leiden-Alphen, de heer C. A. A. Kerckhoff de goede kwa liteiten van de jubilaris belichtte en i vaststelde, dat met jubilea als van deze dag ook de directie gefeliciteerd mag worden. Hij overhandigde de jubilaris, naast de gebruikelijke envelop met gra tificatie het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de bronzen plaquette en de zilveren draagmedaille van deze onder scheiding. Bij deze huldiging waren de adjunct- directeur, mr. W. J. N. Kerckhoff, staf leden, chefs en leden van de onderne mingsraad tegenwoordig. Wij hebben Leiden t.o.v. het vreem- delingenbezoek te laag geklasseerd. Schreven wij zaterdag „dat circa 16.000 buitenlandse gasten in 1959 een bezoek aan de Sleutelstad brachten", het werkelijke aantal is daarvan zeker een vier- of vijfvoud. Het aantal van 16.000 had n.l. betrekking op de aan buitenlanders door V.V.V. verstrekte in lichtingen. Indien b.v. aan een echtpaar met twee kinderen een informatie wordt verstrekt, is dit één inlichting. Vraagt een reisleider een inlichting, dan zitten er veelal in de bus nog 40 buitenlanders. En verder: hoeveel vreemdelingen komen uit de badplaat sen Noordwijk en Katwijk voor een dag je naar Leiden, na bïj de V.V.V. in die badplaats reeds inlichtingen of een fol der over Leiden te hebben gevraagd? Hoeveel buitenlanders zijn er op de dag van het Bloemencorso en het Drie C-<toberfeest? En tenslotte hoeveel bui tenlandse deelnemers zijn er niet op de vele en zeer belangrijke congressen? Advertentie MAPGRIET Stadr»oudor»L«d® 85. Amtterdam Nota aan Eerste en Ticeede Kamer Advertentie -************** Blij Nieuws voor Moeders van Morgen De Nederlandse Studentenraad (NSR), het overkoepelend orgaan van de plaat selijke, zogenaamde grondraden omvattende alle 35.000 studenten in ons land, acht een maatregel tot uitsluiting van studenten van colleges en practica als bedoeld in artikel 60 van het bij de Tweede Kamer ingediende herziene wets ontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs, onaanvaardbaar. Dit wordt meegedeeld in een nota van de NSR over dit wetsontwerp. De nota is dezer dagen aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer toegezonden. Krachtens genoemd artikel kan een faculteit, indien noodzakelijk ter bevorde ring van een goede gang van het onderwijs, een regeling vaststellen welke de mogelijkheid opent aan een student die binnen tenminste tweemaal de daarvoor aangeduide studieduur een examen niet met goed gevolg heeft afgelegd, in die studierichting het recht te ontzeggen tot het bijwonen van het onderwijs. Principieel ongewenst De Studentenraad acht de voorgestel de mogelijkheid tot uitsluiting vooral op principiële gronden ongewenst. De raad is wel overtuigd van de doelmatigheid j van sommige beperkingen doch hij wil hieraan een grens stellen. De raad is van mening dat bij de huidige inrich ting van het onderwijs de duur voor een j examen bezwaarlijk kan gelden als vol doende maatstaf voor het al of niet ge schikt zijn voor de studie. Bovendien twijfelt de raad aan het nuttig effect van genoemde maatregel uit het oog punt van bezuiniging en acht hij de uit sluiting principieel schadelijk voor de student. Het lijkt volgens de NSR duidelijk dat de minister met dit artikel geen prak tische belangen hoopt te dienen, doch „zijn beginsel van inperking van de per soonlijke verantwoordelijkheid van de student teneinde zelf het tijdstip te be palen waarop deze van oordeel is rijp te zijn voor het afleggen van een examen, wil handhaven". De raad is voorts van mening dat in het wetsontwerp een bepaling dient te worden opgenomen, dat bij het weten schappelijk onderwijs aandacht wordt geschonken aan bevordering van inzicht in eenheid en samenhang der weten schappen. De NSR zegt te twijfelen aan de wen selijkheid van algemene toelating. De minister heeft te kennen gegeven voor stander te zijn van het beginsel van toe lating voor bezitters van het einddiplo ma van een der scholen van voorberei dend wetenschappelijk onderwijs tot alle academische examens zonder onder scheid. De raad is van mening dat bij de voorlichting aan abituriënten gewezen dient te worden op te verwachten moei lijkheden bij een door de thans voorge stelde regeling reeds mogelijk gemaakt vroegtijdige correctie van studiekeuze. NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (vac. J. C. Ter- louw) J. den Bosch te Dirksland. Aan genomen naar Dordrecht (9de pred.pl.) J Gras te Schiedam; naar Vrouwenpa rochie F. Gerbrandy. kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Bowness-Montgomery (Al berta. Canada) (Chr. Ref. Church) A Corporaal te Edam. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Beroepen te Helpman E. Th. van der Born te Amersfoort. Aangenomen naar Zuldwolde (Dr.) J. Geerslng, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer R. Slofstra te Harderwijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Bergum D. W. Veldkamp te Hilversum. Charmant voorbeeld positiekleding 1960! Tinneroy jacket met wit piqué JJ inzetwerk Tweed positierok, in beige of l'fl'ijs, verstelbaar voorpand CtVMO** J uw Modehuis Concert Residentie-Orkest Donderdag 7 april a.s. wordt het acht ste en laatste abonnementsconcert van het Residentie-Orkest gegeven. Gastdi- rigent is Franz-Paul Decker onder wiens leiding de volgende werken uitgevoerd worden: Joh. Chr. Bach Symfonie in E; Tsjaikowsky: Pianoconcert in bes (so liste Janine Dacosta) en na de pauze „Alzo sprach Zarathustra" van Richard Strauss. ters van haar toegewijde man, van de protserige burgemeester, diens nobele I echtgenote en de verschillende bijfigu- ren met markante zekerheid uit. Wat zij met haar merkwaardig getraind ge luid, haar weloverwogen gebaar en on navolgbare plastiek weet te bereiken, be hoort tot het beste, wat op het Neder landse toneel te genieten valt. Het opgetogen publiek dankte de gro te kunstenaresse met een warm en langdurig applaus, vergezeld van fraaie bloemen namens de afdeling Leiden van de Bond van Nederl. boekverkopers. Charlotte Kohier dankte voor de gro te aandacht, die zij mocht ondervinden en hoopte dat het publiek zich niet be- Niet alleen namens de boekver kopers. maar namens de enthousiaste Schouwburg oood de heer J. B. van Rooy aan Char lotte Kohier een boeket bloemen aan als tastbaar bewijs van aller dank en bewondering voor haar fenomenale prestatie. (Foto L.D./Holvast) kocht zou gevoelen nu men het Eurovi sie Song Festival heeft moeten missen! BH. Hoe werkt de K. van K. KATH. KAPPERSPATROONS ONTVINGEN VOOF.LICIITING In het kader van het winterprogram- ma hield de afdeling Leiden e.o. van de Ned. Kath. Kapperspatroonsbond gis teravond in „Schuttershof" een goed bezochte ledenbijeenkomst. In zijn woord van welkom richtte de voor zitter, de heer E. M. Langezaal, zich in het bijzonder tot de geestelijke adviseur kapelaan C. Netten en de ondervoor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland de heer C. F. Meerpoel, die deze avond een uiteenzet ting gaf over het doel en de werkwijze van de K. v. K. Voor velen is de K. v. K„ aldus de heer Meerpoel, een onbegrepen, gesloten boek. Hoewel er voordien reeds enig contact bestond tussen de ver schillende bedrijven onderling, kregen de Kamers van Koophandel bij K.B. van 10 april 1816 een status en gingen zy voorzien in de behoefte, welke er be stond aan een trefpunt van hen, die bij handel en industrie betrokken zijn. Sindsdien is er in de vormgeving wel iets veranderd. Het doel en de werkwijze zijn praktisch ongewijzigd gebleven. Het is een algemeen voorkomende misvat ting, aldus spreker, dat de K. v. K. wordt gezien als een soort overheidsinstelling in plaats van een orgaan, dat in werke lijkheid als het ware het eigendom van het bedrijfsleven is en waarvan de leden worden gekozen uit diverse organisaties uit dit bedrijfsleven, zy dragen be paalde kandidaten voor, die volgens aanleg en geschiktheid voor het lid maatschap in aanmerking komen. Hier uit wordt het aantal vastgestelde leden in Leiden bedraagt dit aantal 31 gekozen voor een periode van 2 jaar. Uit hun midden kiezen de leden één voorzitter en 2 onder-voorzitters, die al of niet herkozen kunnen worden. Tot de uitvoerende taken behoren o.m. de aanleg en het bijhouden van het han delsregister, het toezicht op de naleving van de vestigingswet, de wet op de uit verkoop en afbetaling, de woon(bedryfs)- ruimtewet, het goederenvervoer, de ma kelaardij, het bedrijfsregister, het geven van handelsinlichtingen en de afgifte van certificaten van oorsprong en lega lisaties. Bovendien treedt de K. v. K. op als adviserend lichaam voor Centrale Overheid en andere bestuursorganen, hetgeen van bijzonder groot belang is voor het bedrijfsleven, omdat hiermede de overheden benaderd worden vanuit de praktijk zelf. Na een levendige discussie en beant woording van een aantal vragen, dankte de voorzitter de heer Meerpoel voor zjjn bijdrage in het belang van het kappers- bedrijfsleven. Hierna werden nog enkele huishou delijke agendapunten behandeld. Dins dag zal tot besluit van het winterpro- gramma door de technische club, afd. Leiden, een kapdemonstratie worden ge geven in het Leonardushuis. De afd. Leiden e.o. zal op het bondscongres wor den vertegenwoordigd door het afde lingsbestuur en twee leden. Geadviseerd zal worden om alle kapperszaken in plaats van op 30 april a.s. nu op 5 mei de gehele dag te sluiten. Op 10 mei zul len de technische clubs van de afdelin gen Amsterdam en Rotterdam in de zaal van het patronaatsgebouw Marie-Gij- zensteeg kapdemonstraties geven. Met een kort woord sloot kapelaan Netten de avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Engelbert Martin Marl, zn. van E. M. B. L. M. Spijker en C. J BeiJ; Pauline, dr. van M. Hoppers en A. C. K. van 't Wout; Anna, dr. van P. de Jager en M. de Vries; Klaske, dr. van W. dë MooiJ en E. M. Jansen; Elisabeth Henrlëtte Maria, dr. van H. J. Bellaart en M. Steltenpool; Peter Paul, zn. van S. L. Bouman en A. van Konijnenburg; Antonia Pieternella Margaretha. dr. van W. F. van Klaveren en M. Stavleu; Maria. dr. van R. de Jonge en A. Slera; Constance Florentine, dr. van W. Tebra en N. Wiersma; Johan na. dr .van J. A. van Delft en J. van Iterson; Cornelia Jeannette, dr. van W. Vegter en J. de Vries; Joannes Wilhelmus Het in 1805 plaats vindende verhaal beschrijft de ondeugende avonturen van de opgeblazen burgemeester Don Euge- nio de Zuniga, die zijn zinnen heeft ge zet op de schone en lieftallige mole naarsvrouw Frasquita. Dat zijn liefdes escapades allerminst van een leien dak je gaan, maar integendeel uitlopen op zijn volkomen ontmaskering, vindt zyn verklaring in de deugdzaamheid van Frasquita en de slimheid van haar man. Dat de burgemeestersvrouw, Dona Mer cedes de zijde van het molenaarspaar kiest laat zich verstaan, maar dat zij haar afgedwaalde echtgenoot de zwaar ste straf: die van twijfel oplegt, vormt een verrassende en originele ontkno ping. Het door Josef Simons uitstekend vertaalde, schalkse romannetje is het lezen nog wel waard, maar na de doel treffende bewerking wordt het door het fenomenale uitbeeldingsvermogen van Charlotte Kohier tot een monument van voordrachtskunst. Zij doet niet alleen de zielsveel van haar man houdende Frasquita voor ons leven, maar zij beeldt tevens de karak- Dr. J. J. M. Beenakker aanvaardde lectoraat Gistermiddag aanvaardde dr. J. J. M. Beenakker het ambt van lector aan de Leidse Universiteit in de experimentele natuurkunde met een openbare les over de intermoleculaire krachten en de transportverschijnselen in verdunde gassen. Het onderzoek van de transportver schijnselen in verdunde gassen is van belang voor het onderzoek naar de krachten die werkzaam zijn tussen een voudige moleculen in een gas. Dr. Been akker besprak achtereenvolgens de aard van de krachten tussen de moleculen, de wijze waarop de wisselwerking de botsingen tussen de moleculen bepaalt en de manier waarop de botsingen op hun beurt bepalend zijn voor de trans portgrootheden. Dr. Beenakker, die in juli van het vorige jaar tot lector werd benoemd, is opvolger van dr. M. J. Steenland, die enige tijd na de oprichting van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven aldaar tot hoogleraar werd' benoemd. a

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3