ELTINK! Kroesjtsjef miste kanunnik Kir die zwichtte voor de kerk en de partij PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Noren te sterk voor Nederland VOOR MARS MOE HEID 'meubelen Tal wint ook zevende partij Dijon verontwaardigd over druk op de priester - burgemeester SPORTSPLINTERS 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen PRISMA WOENSDAG 30 MAART 1960 VOETBAL Nederlands amateurelftal Het Nederlandse amateurelftal, dat in de voorronden van het Olympisch voet baltoernooi zaterdag in Zwolle tegen Engeland uitkomt, is als volgt samen gesteld doel: Lagarde (Emma); achter: Van Campen (UW) en Kruit- bosch (Gouda); midden: Mul (NAC), Van Ierland (Willem II) en Bolhuis (Oosterparkers) voor: Hainje (Heerenveen), Ten Hoo- pen (Quick-Haag). Bouwman (HFC), Libregts (Excelsior) en Dekleermaeker (Vitesse). Reserves zyn: v. d. Lee (HFC), Meiers (Sparta), Burgers (DWV) en Uytermerk (Blauw Wit). ZILVEREN MOLENTOERNOOI In de eerste ronde van het Zilveren Molentoernooi wordt morgenavond op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade gespeeld de wedstrijd SHS-Quick Boys. Aanvang 8 uur. RECEPTIE ORANJE GROEN Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap in de eerste klas van de afdeling Leiden en de automatische pro motie naar de 4de klasse van de KNVB recipieert Oranje Groen zaterdagmiddag van 4.307 uur in café-restaurant „Zo- merzorg" aan de Stationsweg. BADMINTON In de Korenbeurs te Nymegen heeft het Nederlandse badmintonteam gister avond met 34 verdiend verloren van Noorwegen. De gasten waren aanzien lijk sterker en toonden vooral in het enkelspel een groot overwicht. Alleen Broedelet kon hier tot een overwinning komen. Seth Paul en Van der Sluys zorgden er in de dubbelspelen tenmin ste nog voor, dat de nederlaag tot 34 beperkt bleef. Goed spel hebben de on geveer 250 toeschouwers echter niet ge zien. Seth Paul kon in het eerste enkelspel tegen de 24-jarige kampioen van Noor wegen Hans Sperre geen voet aan de grond krijgen 'en verloor kansloos met 8—15, 7—15. Van der Sluys speelde te gen de voorzitter van de Noorse bad- mintonbond Hans Gustav Myhre (24). De partij gaf in het begin hetzelfde beeld als de ontmoeting PaulSperre, namelijk een oppermachtige Noor tegen een zwakke Nederlander, maar in de tweede set slaagde Van der Sluys er toch nog in twaalf punten te scoren. Tenslotte zorgde Broedelet in het derde enkelspel voor een tegenpunt. De Nij- megenaar kwam voor eigen publiek te gen de 17-jarige Mettli in drie games tot winst. Vooral de tweede set, die bij 14—14 verlengd moest worden, was bij zonder spannend. Door een soort af- mattingsspel kon onze landgenoot uit eindelijk zegevieren. In de dubbelspelen liepen de Neder landers de opgelopen achterstand niet meer in. Zowel de Noren als onze land genoten wonnen tweemaal en dat bracht de eindstand op 3—4 voor Noorwegen. De uitslagen: Enkelspel: Seth Paul (Ned.)—Hans Sperre (Noorw.) 8—15, 7—15; J. E. van der Sluys (Ned.)— Hans Gustav Myhre (Noorw.) 5—15, 12-15; C. Broedelet (Ned.)—Harald Net- tli (Noorw.) 1315, 1714, 153. Dubbelspel: Gebr. Rob en Rud de Wit (Ned.)—Hans Sperre en Harald Nettli (Noorw.) 1315, 1512, 1015; Seth Paul en Van der Sluys (Ned.)—Eric Kjolberg en Hans Myhre (Noorw.) 15-9, 15—10; Gebr. De Wit (Ned.)—Eric Kjol berg en Hans Myhre (Noorw.) 8—15, 18—13, 9—15; Seth Paul en Van der Sluys (Ned.)—Hans Sperre en Harald Nettli (Noorw.) 1512, 415, 1513. TAFELVOETBAL Esso-Boys is er gisteravond, door een 6-1 overwinning op Aston-Villa, in ge slaagd het kampioenschap van Voor schoten te behalen. Esso-Boys zal 26 mei in Den Haag spelen om het kam pioenschap van Nederland. HDVS werd definitief 2de door een 7-4 overwinning tegen Monaco Stars en zal uitkomen voor de afdelingskam pioenschappen van Nederland. Uitslagen Esso-Boys-Aston-Villa 6-1. Esso-Boys kampioen. HDVS—Monaco-Stars 7-4; Blackpool— Monaco-Stars 0-5; Volenwyckers-Black- pool 5-0. De stand is: Esso-Boys 6-11 VolenwiJckers 6-3 HD.V.S. 6-10 Aston-Villa 5-3 Monaco Stars 5- 7 Blackpool 5-0 Flamingo's 4- 4 Finale „HDVS—Cup": HDVS—For- tuna '55 5-4. HDVS kwam voorgoed in het bezit van deze beker. Lange afstandkampioenschap van de Amstel voor dames Voor het lange afstand kampioen schap van de Amstel voor dames, dat op zondag 10 april a.s. wordt gehouden, hebben de volgende ploegen ingeschre ven: achten: De Vliet 1 en 2, Willem III Nautilus, De Hunze, De Hoop, ZZV en De Amstel. Dubbelvieren: De Vliet 1 en 2, De Hoop 1 en 2, Willem III en Nautilus. VIJFDE TESTMATCH WEST INDIË—ENGELAND Spannend slot in zicht Gerry Alexander, de aanvoerder van het Westindische cricketteam, heeft de laatste kans om de robber tegen Enge land in een „onbeslist" te doen eindigen, dankbaar aangegrepen. Aangezien West- Indië de vijfde testmatch tegen Enge land, die te Port of Spain wordt ge speeld, moet winnen om met de Engelsen gelijk te komen, heeft Alexander op de vierde dag van deze wedstrijd de West indische eerste innings afgesloten op 338 voor acht. Doordat Engelands eerste in nings 393 runs heeft opgeleverd, stonden de Westindiërs op dat moment 55 pun ten achter. De Engelsen, die voor de tweede maal naar de wickets trokken, I scoorden op deze dag 18 runs voor het J verlies van één wicket. De Westindische bowlers zullen de Engelse batslieden voor een laag totaal aan de kant moeten krijgen, willen zij de zege in deze laatste wedstrijd van de robber kunnen behalen. Zij begonnen voortreffelijk, want Colin Cowdrey, de Engelse batsman, die in de eerste innings goed was voor een century, zag in zijn tweede innings geen kans om ook maar één run te scoren. In hun eerste innings scoorden de Westindische batslieden aanvankelijk opvallend gemakkelijk. Kort voor de lunch was de score zelfs 215 voor 3. Toen sloegen Alan Moss en Freddie Trueman, de Engelse pace-bowlers, hun slag. Voor slechts 15 runs namen zij drie wickets en daarop gingen de Westindiërs aan zienlijk voorzichtiger spelen, met als ge volg dat de score maar langzaam opliep. De grote mannen van West-Indië waren ditmaal Gary Sobers 92 runs en Conrad Hunte. de man die zich zaterdag met een hoofdwond terugtrok. Hij bleef met 72 runs not out. ELTINK MEUBELEXPOSITIE „Het leeuwedeel van mijn meubelen zocht ik uit op de EItink Meubelexpositie in mijn oude Haagse Dierentuin" sprak Mr. Lionel, een Engels sprekende leeuw uit Tanganyika. „Voor mij is alleen het beste goed genoeg, you see. "cause my home is my castle". U komt toch zeker ook nog even ki|ken op onze expositie U vindt er een keurcollectie meubelen, zowel in het klassieke als m het moderne genre. En bovendien kunt U door rechtstreeks van onze fabriek te kopen 300- 500 gulden besparen. De EItink expositie blijft t/m 3 april in de Haagse Dierentuin dagelijks ge opend van 10.00-22 00 uur. zondags van 13 00-22.00 uur. TOEGANG GRATIS In de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen dé titelhou der, de Rus Botwinnik, en zijn landge noot Tal heeft Tal de zevende party, waarin hij met wit speelde, gewonnen. De stand is thans 5—2 in het voordeel van Tal. De beslissing viel in de 52e zet. DAMMEN JUBILEUMWEDSTRIJD LDV In verband met het 50-jarig bestaan van de Leidse Damvereniging speelde LDV een jubileumwedstrijd tegen het sterke Haagse DIO. De zeer spannende stryd eindigde onbeslist. Na afloop werd de beschikbaar gestelde beker door de heer M. Brinks aan DIO uitgereikt: De gedetailleerde uitslag luidt: LDVDIO: 1. W. HeemskerkL. P. Kain 0—2; 2. B. Slechtenhorst—O.Wolff 20; 3. J. H. v. LeeuwenA. L. v. Franck 1—1; 4. W. J. Kleijn jr.—J. F. Kufjer 11; 5. Th. Uittenbogaard—H. te Lindert 1—1; 6. A. Sladek—J. J. Roels 1—1; 7. P. v. d. Stel—J. Ates 2—0; 8. S. Mandi—M. Jansen 0—2; 9. J. Dreef—H Baartman 20; 10. I. TelengA. Wist- man 20; 11. M. BrinksW. Kooman 02; 12. C. B. JanssensB. v. Druten 02; 13. B. P. M. LammensJ. A. A. Bos 1—1; totaal 13—13. Vragen in de Kamer O over Zuid-Afrika (Van onze parlementaire redacteur) Wegens verblijf in het buitenland van minister Luns zal de heer Burger (P.v.d.A.) niet deze week, maar volgen de week dinsdag in de gelegenheid wor den gesteld mondelinge vragen te stel len aan minister-president, prof. dr. J. E. de Quay over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Russische premier op reis door provincie Advertentie De Brit Dave Charnley heeft gis teravond in Londen de Eur. lichtge wichtkampioen Mario Vecchiatto (It.) verslagen. In de tiende ronde van dit ti telgevecht, dat was vastgesteld op 15 ronden, staakte Vecchiatto de strijd. De Brit woog 61.460 kg., de Italiaan 61.033 kg- De Belg Brichant heeft het heren enkelspel van een internationaal tennis toernooi te Cannes gewonnen door in de finale de Franse ex-kampioen Haillet te verslaan met 64, 26, 16, 86, 64. Hiermee nam Brichant revanche voor de nederlaag, die hy het vorige jaar in de halve eindstrijd van het toernooi te Monte Carlo tegen de Fransman leed. Het 12e Ritmeester schaaktoernooi zal op 1, 7, 8 en 9 april as. te Veenen- daal worden gehouden. De hoofdgroep ls dit jaar als volgt i samengesteld: C. B. van den Berg, Am sterdam, J. H. Donner, Amsterdam, H. L. Tan, Indonesië en O. Ulvestad, Ver. staten. Een onbekend Zweeds zwemstertje, i Jane Cederquist, heeft zondag tijdens internationale zwemwedstrijden in het zoute 25-meterbad van Göteborg de 400 meter vrije slag dames gewonnen in de goede tijd van 4 min. 56.8 sec. Bibi Se- gerstroem werd tweede in 5 min. 3.2 sec. Het Engelse rugslagzwemstertje Natalie Steward won de 100 meter in 1 min. 12.6 sec. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Dijon, 29 maart De twee K.'s hebben elkaar gemist Terwijl Kroesjtsjef naar Dijon was gekomen. Want de oude kanunnik, door meester, de populaire 84-jarige kanunnik Kir op zijn oude onderduik adres in de provincie. Het was juist om Kir, oud-verzetsstrijder, bur gemeester, rechts parlementslid en r.-k. priester, te ontmoeten dat Kroestsjef naar Wijon was gekomen. Want de oude kanunnik, door zijn stad op handen gedragen, is een eigenzinnig man, die ondanks zijn rechtse voorkeur geenszins de ideeën van het Vaticaan over de kille relaties met het communistische blok deelt. Kanunnik Kir gelooft in vreedzame coëxistentie, wenst een einde aan de koude oorlog, wil praten met de Russen. De oude verzetspriester had daarom van Dijon vorig jaar al een zusterstad van Stalingrad gemaakt en hij wilde der halve nu bij een glas „Kir" (het aperitif van witte wijn met cassis- siroop, dat heel Dijon drinkt) wel eens met die andere K., die ook een soort priester-tonsuur draagt, van gedachten wisselen. Het ging niet door, de kerk had haar priesters al aangezegd geen enkele manifes tatie van Kroesjtsjefs bezoek bij te wonen, vaardigde, toen Kir niet wilde luisteren, een duidelijk verbod uit en de kanunnik ging door de knieën. Onze „hof"- horloger! Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge Cor du Buy uit de Amsterdamse raad (Van onze Amsterdamse correspondent) Cor du Buy, lid van de Amsterdamse gemeenteraad, voor het Sociaal Verbond en Sportbelangen, heeft gisteren om per soonlijke redenen voor deze functie be dankt. De heer Du Buy, die vele jaren achter een tafeltenniskampioen van Nederland is geweest, blijft voorlopig nog voorzit ter van zijn partij, welke hij in 1958 heeft opgericht, omdat hij meende dat in de politieke vertegenwoordigingen te weinig aandacht aan sport wordt be steed. Zijn partij nam in hetzelfde jaar deel aan de gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. De heer Du Buy was lijsttrekker en werd met tienduizend- vierhonderdachtendertig stemmen in de raad gekozen. Hij nam voornamelijk deel aan de discussies wanneer het sportaan- gelegenheden betrof. De raadszetel zal nu worden ingeno men door de heer J. ten Brink, rijks ambtenaar en secretaris van het Sociaal Verbond en Sportbelangen. De heer Ten Brink is voorts secretaris van de afde ling jeugd van de Amsterdamse sport vereniging „Rivalen". Communisten zorgden voor grote ovatie Weliswaar hoopte hij nog dat Ni- kita hem een privé-bezoek zou brengen maar ook die hoop werd de bodem in geslagen. Onder de gezamenlijke druk van prefectuur, Franse politie en voor al zijn eigen partij der zeer rechtse on- afhankelijken, die communistische sym pathie-pogingen voor Kirs eenvoudige stulp vresden, verliet de kanunnik in de auto van zijn adjunct de stad waarvan hij burgemeester is. En hij liet zich als laatste uitdagend ge baar weer op zijn oude onderduikadres in het plaatsje Landres brengen. Kroesjtsjef zelf hield zich bij deze pijnlijke affaire uiterst tactvol. Als het Franse episcopaat met alle geweld in eigen doel wil schieten, hoefde hu het daarbij niet te helpen. Hy gewaagde van zijn begrip voor Kirs moeilijke po sitie, loofde zijn moed in de oorlog en zijn strijd voor de vrede en vond dat de kanunnik althans in de geest toch aan wezig was. Die woorden zyn door onge veer heel Dijon, dat de kanunnik op het plein voor het stadhuis openlijk zijn bit terheid hoorde luchten en dat de ganse dag verontwaardigd in de straten van de oude hertogelijke hoofdstad had ge debatteerd, uit het hart gegrepen. De woorden, die men niet hoorde, stonden in Kirs speech, die niet werd voorge lezen, maar aan Kroesjtsjef overhan digd. Daarin uitte de kanunnik zijn hartelijke gevoelens voor het Russische volk, zijn dank aan het Sovjetrussische leger „zonder hetwelk Frankrijk nog onder vreemde overheersing zou leven" en de sympathie voor Kroesjtsjefs per soonlijk diplomatie en diens „kruistocht voor de vrede". Met Nikita op het balkon Nog iets anders maakte Kirs afwezig heid voor de Sovjet-premier weer een beetje goed: de Franse communistische party, niet tevreden over de betrekke- lyk geringe bijval, die Nikita de eerste dagen ten deel viel, schakelde daarop het party-apparaat in de tweede ver- De Russische gast verzocht de profes sor daarop eens naar de Sovjet-Unie te komen waar niet alleen alle studenten gratis studeren maar waar zy ook nog salaris verdienen. Men toonde de Rus sische gast ook Marseilles havens. Kroesjtsjef refereerde later aan de grote werkloosheid in Marseille en zei: „U heeft zich altyd op de Orient gericht en daarmee op het koloniale verleden gewed. U zoudt nu uw profyt eens kun nen informeren welke handel u b.v. met de Oekraine zou kunnen dryven". Met Marseille's socialistische burgemeester Gaston Deferre ging hy nog even op de mat toen Deferre in zyn speech de Mar seillaise het lied van de vryheid noem de. „Het üed van de arbeidsklasse", in- terumpeerde Kroesjtsjef onmiddeliyk, „daarom zingen wy het allemaal zo goed". Verveling snelling. Na een enorme ovatie bij het i afscheid maandag in Marseille, wa- 1 ren alle communisten uit Bourgondië, des avonds op het plein voor Dyons stadhuis samengestroomd. Per ongeluk door de Russische lyfwacht meegestuwd stond ik toen ineens met Nikita en Nina Kroesjtsjef op het balkon terwijl de massa benéden met rode vlaggen en spandoeken in een gejuich losbarstte waardoor alle Bourgondische hertogen nu nog in hun graven ronddraaien. Nina, verlegen wuivend, verstoutte zich tenslotte tot enkele handkussen, Nikita wist er beter raad mee: eerste pakte hij de hand van de extreem rechtse vice-burgemeester Veillet (die vermoedelyk nog nooit een communist van zo dichtbij had gezien en er by zon der verlegen mee was) en dirigeerde daarmee de slagzinnen ten bate van de Frans-Russische vriendschap. Maar toen de vice-burgemeester zich blozend had teruggetrokken (rood is blijkbaar een aanstekelyke kleur) gaf Kroesjtsjef in een boksersgebaar zichzelf de hand. Het was een nieuw snapshot voor het album van Russische fotografen en cineasten dat moet bewyzen „hoezeer het vrede lievende Franse volk in al zün geledin gen snakt naar vriendschap met de Sov jet-Unie". In hoeverre Kroesjtsjef en zyn diplomaten daar zelf in geloven, is een andere zaak. Maar dit bezoek zal op de kracht van de Franse communisti sche party, op de denkwyze van niet- communisten en tenslotte op de Franse politiek zelf niet zonder invloed bUjven. Overtroefd Zal het ook de Russische visie ingry- pend beinvloeden? Dat staat minder vast. De Fransen willen de Russen be wyzen dat ook zij een modern land be wonen, maar dat lukt niet altyd even goed. In Marseille waar Nikita de gas ten aan een officieel diner verbaasde door hoogst persooniyk de Marseillaise en het Wolgalied te dirigeren, toonde men hem maandag vol trots de medische faculteit en een hooggeleerde heer deel de Kroesjtsjef mee dat een derde van de studenten op een beurs studeert. Enkele karakteristieke foto's van Nikita Kroesjtsjef. genomen tijdens een persconferentie te Parijs. Op weg naar Dyon bezocht Kroesjt sjef eerst het grote, byna volautoma tische rangeerterrein van Gevrey Cham- bertin. Dat automatische deed nu juist de deur dicht, want Kroesjtsjef had hier best zyn vilthoed tegen de pet van een spoorwegwerker willen ruilen, maar er was geen spoorman te zien, alleen zo ver het oog reikte een soort woestijn vol rails, seinpalen en duizenden gendarmes. Een triester beeld heb ik zelden waar genomen en terwyi een ingenieur aan de hand van een tekening hem het in gewikkelde rangeersysteem uitlegde, verspreidde zich een golf van ontzag- lyke verveling over Kroesjtsjefs ronde gelaatstrekken. Geeuwend zei hy: „Ja hoor eens, ik kan er echt niet over oor delen of u dit beter doet dan wy. Ik heb er geen verstand van." Beter kwam hy In zyn element toen h(J de Franse locomotieven mocht be kijken, die het weréldsnelheidsrecord (331 km per uur) houden. Hy zei: „Wy hebben zulke locomotieven van u ge kocht, maar in de kou van Siberië ge ven zij nog wel eens moeihjkheden. Dat kunt u by de volgende zending mis schien verhelpen". Daarna bekeek hy nog twee locomotieven die voor vertrek naar de Sovjet-Unie gereed stonden. By het zien van zyn geliefde rode ster op de machines klaarde hy helemaal op, schoof zyn hoed op het achterhoofd en zei stralend: „Goed, goed. Pak ze maar allemaal voor me in. ik koop ze alle maal Hoeveel? „Dat hangt van uw voorraad pakpapier af." De elektri sche speelgoed treintjes die voor hem klaar stonden, wou hy in ieder geval graag mee hebben", die zullen althans myn prestige by myn kleinkinderen verhogen", zei hy. Gisteren ging dan de voorlaatste dag van Kroesjtsjefs reis door de pro vincie in, een reis met een zo overladen programma dat men haast de Indruk krygt dat De Gaulle Kroesjtsjef voor de komende onderhandelingen zo grog gy wil maken dat hy van louter ellende wel op de stippeliyn zal tekenen. Zal hij dat doen? Het bezoek aan de slag velden van Verdun dinsdag, gaf de Sovjet-leider een uitgezochte kans om nog eens te hameren op het aambeeld van het Duitse militairisme, de ontwa pening en de noodzaak van een Frans- Russisch samengaan, een aambeeld waarop ook in de provincie met een tonige regelmaat de mokerslagen van zyn speeches zyn gevallen. Surinaamse Staten verontwaardigd over Zuidafrikaanse kwestie In een vergadering van de Staten van Suriname is de Zuidafrikaanse kwestie besproken. Nadat alle fractieleiders hun verontwaardiging hadden uitgesproken over de bekende gebeurtenissen In Zuid- Afrika, werd een motie aangenomen, waarin namens de gehele Surinaamse I bevolking scherpe afkeuring werd uitge- sproken over het beleid van de Zuid afrikaanse regering, dat bekend is als apartheidspolitiek. Afschriften van deze motie zullen worden gezonden naar de regering van het KoninkrUk, de secre taris-generaal der VN en de regering van Zuid-Afrika. Minister-president mr. 8. D. Ema- I nuels deelde mee. dat de regering van het Koninkryk zich tot nu toe. ondanks verzoeken van Suriname om wel te stemmen, op Jurldisch-technische gron den van stemming heeft onthouden, wanneer ln de V N. de Zuidafrikaanse politiek aan de orde was. De Surinaamse regering - aldus mr. Emanuels - hoopt, dat bij een volgende behandeling van dit onderwerp in de VN, Nederland het zelfde standpunt zal innemen als Suri name. Verder zal de Surinaamse regering by wyze van protest, de handelsbetrekkin gen met Zuid-Afrika verbreken. Als teken van rouw over „de jongste massamoorden" verzocht de voorzitter der Staten, de heer Kraag, de aanwezi gen enkele minuten stilte in acht te ne men. Daarna verdaagde hy. ondanks een uitgebreide agenda, de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13