Vele sprekers in de Eerste Kamer over huurverhoging en loonvorming Tweede Kamer akkoord aankoop 50 Starfighters Zuidliollands verkeer komt in tien jaar voor grote problemen te staan Socialisten tegen de deblokkering Met de DC-8 een dag naar Madrid Iedereen vindt Mars altijd even lekker Intensiteit zesmaal die van 1950 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 maart 1960 Vierde blad no. 30013 Twee belangrijke zaken hebben de Eerste Kamer gisteren bezig gehoudende huurverhoging en de vrijere loonvorming. 's Middags was het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet aan de orde en daarbij tevens de opheffing van het Grootboek Woningverbetering (huurblokke ring). Minister Van Aartsen zou de Kamer vandaag antwoorden. Hij had daartoe gisteren n.l. niet meer de gelegenheid, omdat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy en de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, deze dag (of liever avond), moesten antwoorden op het debat, dat de vorige week in deze Kamer was gevoerd over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Over een punt waren alle fracties het eens. De regering heeft de huurvoorstel- len veel te Iaat bij de volksvertegenwoordiging ingediend en daardoor was de Eerste Kamer genoodzaakt deze belangrijke onderwerpen inderhaast af te doen. Bij de heren Reyers (C.H.), De Vos van Steenwijk (VVD) en Elfferich (AR) ontmoette het voorstel tot opheffing van de huurblokkering geen bezwaar. In verschillende nuances betoogden deze leden, dat de huurblokkering eigenlijk een „onding" is geweest. Mr. In 't Veld (PvdA) was daarentegen van oordeel, dat het onjuist is, dat nu radicaal een streep door het Grootboek wordt ge haald. Ir. Vos (PvdA) drukte zich nog was krasser uit: de wijze waarop deze wet is uitgevoerd, is beneden elk peil. Het is een intentie geweest om de blok kering niet uit te voeren. Dat was on juist, omdat het hier een politiek com promis gold. Prof. Hellema (AR) was verbaasd over de felheid waarmee ir. Vos het voorstel tot deblokkering had bestreden Hoe kon ir. Vos deze minister verwijten, dat de wet niet goed is uitgevoerd? Waarom heeft ir. Vos zijn stem niet verheven, toen prof. Samkalden, een partijgenoot van ir. Vos, als minister van Justitie, verantwoordelijk was voor een richtige uitvoering van de wet? De wet had geen basis in het rechtsbewust zijn van ons volk en het is prof. Kra nenburg, eveneens een socialist, geweest, die heeft betoogd, dat in zo'n geval een wet niet mag worden gehandhaafd, al dus prof. Hellema. Intussen had ook de heer Seegers (Comm.) zich tegen deblokkering ver klaard. Over de voorgenomen liberalisatie van het woningbeleid bestond grotere over eenstemming. De heren Reijers <CH), De Vos van Steenwijk (VVD), In 't Veld (PvdA), Elfferich (AR) en Rottinghuis (KVP) konden daarmee zeer wel in stemmen. Ook over het streven van de minister om te komen tot een gezond evenwicht tussen vraaghuren en kost prijzen bleken de meningen weinig uit een te lopen. Dit evenwicht zal echter volgens de heer Reijers (CH) alleen be reikt kunnen worden als de bouwkosten worden verlaagd. Als de grondprijzen zo hoog blijven, zo betoogden o.m. de heren Seegers (comm.) en In 't Veld (PvdA), zal daarvan niet veel terecht komen. Trouwens ook de heer Rottinghuis maakte zich over de hoge grondprijzen nogal ongerust. Mr. In 't Veld (PvdA) ging zeer uit voerig op het huurbeleid in. Hy betoog de o.m., dat de huiseigenaren in het al- Congres Vrouwenbond N.V.V. in Den Haag Het tweejaarlijkse congres van de Vrouwenbond van het NW zal dit jaar in Den Haag plaatshebben en wel op donderdag en vrijdag 21 en 22 april in de Houtrustrotonde. Dit congres, dat bijgewoond zal worden door 450 deel neemsters uit alle delen van ons land, staat in het teken van het vluchtelin- genjaar. In dit verband zal dr. L. C. Patijn, Tweede-Kamerlid van de PvdA, op de tweede dag spreken over het onderwerp „Het vraagstuk van de vluchteling". Voorts zal aan het congres het voor stel worden gedaan om een bedrag uit het solidariteitsfonds van de Vrouwen bond beschikbaar te stellen voor de in richting van een school in één van de twee door Nederland geadopteerde vluchtelingenkampen in Duitsland. De opening van het congres heeft plaats op donderdagmiddag om half twee door de voorzitster, mevrouw N. v. Kranenburg-Klein. Daarna zal het con gres zich bezighouden met een huishou- lijk deel, waarbij o.a. bestuursverkiezin gen plaats hebben. 's Avonds zullen de congresleden het optreden kunnen bijwonen van het Ba- laika-orkest van Efgeni Travin, dat ge vormd is uit vluchtelingen uit Rusland, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Beeld van Frederik van Eeden te Haarlem Ter gelegenheid van de herdenking van de honderdste geboortedag op 3 april van Frederik van Eeden heeft het gemeentebestuur van Haarlem aan de Haarlemse beeldhouwer Mari Andries- sen opdracht gegeven tot het maken van een beeld, voorstellende de Kleine Johannes uit het gelijknamige boek van Van Eeden. De beeldhouwer heeft de opdracht aanvaard. Het beeld zal ge plaatst worden in de omgeving van het voormalige ouderlijk huis van Frederik Van Eeden aan het Frederikspark te Haarlem. Zaak „Magere Josje" in beroep met gesloten deuren De strafkamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft besloten de zaak „magere Josje" in hoger beroep op 12 en 14 april a.s. met gesloten deuren te behandelen. gemeen te weinig begrip getoond heb ben voor hun sociaal-economische func tie. Mr- De Vos van Steenwyk (VVD) toonde zich enigermate teleurgesteld over het voorgestelde percentage huur verhoging (20%). De regering had bij haar optreden, het vorige jaar. betere verwachtingen gewekt, meende de VVD- woordvoerder. Met de voorgenomen compensatie kon hij ook niet geheel in stemmen. Waarom heeft de regering die niet ten dele in een loonsverhoging ge zocht en voor de rest in belastingverla ging, bijvoorbeeld in een verlaging van de omzetbelasting? Daarvan zouden ook de vergeten groepen hebben kunnen profiteren. Ir. Vos (PvdA) bleek geen medelijden met de huiseigenaren te hebben. Hij be rekende, dat zij, die hun huizen als geldbelegging exploiteren, 8V2% rente maken. De huiseigenaren zijn bovendien ontkomen aan de heffing ineens, want eerst nadien zyn de huizen in waarde gestegen. De rentabiliteit van het wo- ningbezit is bovendien sterk verbeterd omdat er geen leegstaan meer bij is. Ir. Vos noemde deze huurverhoging onge lukkig en op een conjunctureel onjuist moment. Met deze laatste opmerking bleek prof. Hellema (AR) het wel eens, maar dit Kamerlid hield ir. Vos voor, dat het de socialisten in de vorige re geringen zyn geweest, die lange tijd huurverhoging hebben tegengehouden. Over de resultaten van de vrijere loonvorming toonde staatssecretaris Roolvink zich in de avondvergadering tevreden. Er is wel degelijk sprake van differentiatie, getuige het feit, dat de loonsverbeteringen variëren van 2,4 tot 10%. Het totale beeld van de totnutoe tot stand gekomen loonsverbeteringen toont aan, dat een belangrijk deel van de werknemers een verhoging van 5 a 6_% hebben gekregen. De staatssecreta ris wees er bovendien op, dat een be gin is gemaakt met arbeidstijdverkor ting. In 1961 zal het in verschillende be drijven zelfs tot een vrije zaterdag kun nen komen. Men had de regering gewaarschuwd voor inflatie, als gevolg van de nieuwe loonpolitiek, maar staatssecretaris Rool vink zei, dat er ook andere bestedings factoren zijn, die een inflatoire werking kunnen hebben. De staatssecretaris be rekende, dat reeds 1.754.900 werknemers van de vrijere loonvorming profiteren of op zeer korte termijn daarvan de gun stige gevolgen zullen ondervinden. Voor 240.000 werknemers, die vallen onder een c.a.o. of een bindende loonregeling, zal de vryere loonvorming nog moeten volgen. Van loonsverbetering heeft ook al het overheidspersoneel (500.000 man) geprofiteerd. Van het totale aantal loontrekkenden vallen dan nog 800.000 daarbuiten. Maar deze groep behoort voor een groot deel tot de beter betaal den. Alles overziende, zei de staatsecreta ris, dat ca. 85% van de werknemers, die onder een c.a.o. of een bindende loonre geling vallen, reeds van de vrijere loon- Antisemitisme in Rusland met het oog op Arabieren De voorzitter van het Europese uit voerende comité van het Joodse We reldcongres, de Brit Sieff, heeft ver klaard dat de antisemitische aanvallen in de Russische pers en de vijandige houding van de Sovjet-Unie jegens Is raël het doel hebben de Arabische lan den voor zich te winnen. De heer Sieff las op een vergadering van het comité een verslag voor over de toestand van de joodse gemeenschap in Rusland, waarin wordt vastgesteld, dat alle gods dienstige gemeenschapsactiviteit daar worden tegengewerkt en dat het onder houden van contacten met buiten de Russische invloedsfeer wonende joodse gemeenschappen onmogelijk wordt ge maakt. De vergadering van het comité, die in Brussel wordt gehouden, wordt bijge woond door afgevaardigden uit een tiental landen, waaronder Nederland. vorming de invloed hebben ondervon den. Minister Van Rooy betoogde om,, dat bij de opstelling van de algemene richt lijnen voor de vrijere loonvorming het produktiviteitscriterium centraal gesteld is. Voor de toekomst acht minister Van Rooy dit criterium ook juist. De relatieve arbeidsschaarste-theorie van prof. Witteveen (VVD) wees de mi nister af. Hij gaf aan de produktiviteits- theorie de voorkeur. De vrees, dat de werknemers, die geen c.a.o. of bindende loonregeling hebben, buiten de vrijere loonvorming vallen, deelde de minister niet. Er is ook nog het coördinatiecrite rium. De minister erkende trouwens de noodzaak van een zekere compensatie voor de „achterblijvers". Coördinatie is een zaak van solidariteit in het be drijfsleven. Intussen moet de coördina tie wel voorzichtig worden gehanteerd, want ze zou niet aanvaardbaar zyn, als de prijzen erdoor zouden worden ver hoogd. Met betrekking tot het bouwconflict meende minister Van Rooy niet veel be hoeven te zeggen, omdat ons volk, naar hy verklaarde, daarover voldoende was voorgelicht. De minister verklaarde o.a. nog, dat de spreiding van de industrialisatie er op is gericht de overspanning van de arbeidsmarkt in het westen tegen te gaan en de werkgelegenheid, vooral in het noorden, te bevorderen. Een vlotte en zeer spectaculaire reis (Speciale berichtgeving) Op bijzonder spectaculaire wijze heeft de KLM gisteren het nieuwe verkeers vliegtuig de DC-8 Albert Plesman voor de Europese pers gedemonstreerd. Een groot gezelschap vrouwelijke en mannelijke journalisten uit elf landen heeft deel genomen aan een trip naar Madrid, waar een voortreffelijke Spaanse lunch genoten werd in het wereldberoemde restaurant Corral de la Moreria. Behalve 109 vertegenwoordigers van dagbladen, de periodieke pers, radio en televisie, namen ook enkele top-functionarissen van de KLM aan de tocht deel. Het is, nu dit dagje uit van de KLM tot het verleden behoort, niet zo een voudig zich te realiseren wat, in het thans voor de KLM begonnen nieuwe tijdperk, alzo mogelijk is. Met een vlieg tocht naar Madrid en terug wordt een afstand overbrugd van rond 3500 kilo meter, daarbij duurde het oponthoud in de Spaanse hoofdstad rond vier en een half uur, welke tijd op bijzonder aange name wijze werd benut. Deze inderdaad verrassende vliegtocht met de DC-8 heeft ons ervan overtuigd, dat ondanks een snelheid, die dicht by het geluid ligt, volstrekt geen hinder wordt onder vonden van de motoren. Het vliegtuig ligt zo rustig in de lucht, dat we dit verslag, tijdens de terugtocht, als waren wij achter ons bureau gezeten, hebben kunnen schrijven. Gezagvoerder A. W. Ravenhill hield ons regelmatig op de hoogte van de positie van het vliegtuig. En het gaf even een schok, toen hij 22 minuten na de start op Schiphol aan kondigde, dat de DC-8 op een hoogte van 9400 meter Parijs passeerde. Een even daarna doorgegeven melding be richtte dat de temperatuur buiten het toestel 54 graden Celsius onder nul was. Wij zaten behaaglijk in onze fauteuil, slechts door het ruisen van de wind langs de wanden van deze luchtreus, werd ons duidelijk dat de snelheid een 900 kilometer per uur was. Over Bor deaux en Biarritz werd Spanje bereikt. Van de aarde was niets zichtbaar. Be- neden ons zagen wij inmense en vaak grillig gevormde wolkenmassa's, boven ons koepelde een staal blauw hemelge welf. Was het vliegtuig enkele minuten voor half twaalf van Schiphol vertrok ken, het was drie minuten over een. toen de gezagvoerder aankondigde, dat over een kwartier te Madrid zou worden ge land. Maar dat tevoren op geringe hoog te en met matige snelheid over de stad zou worden gecirkeld. Enige ogenblik ken later daalde het vliegtuig snel, en uit de wolkenmassa doemde het Spaan se landschap op. Even later het boel ende panaroma van Madrid. Te tien voor half twee zetten wy voet op Spaan se bodem. Daar wachtte het gezelschap een zeer charmante verrassing! De be langstelling voor de DC-8 op het vlieg veld was zeer groot. Aan de voet van de trap, stonden enige meisjes in Spaans nationaal kostuum, die alle passagiers met een gracieus gebaar een bloem aan boden. Een leger van persfotografen en filmmensen maakten opnamen van de landing, waarna een dans- en zanggroep in veelkleurige kostuums de eerste ken nismaking met de Spaanse folklore ver zorgde. Het was slechts een voorproefje, want tydens de lunch in het restaurant trad een internationaal beroemde dans groep op. die enorme bijval oogstte. De tijd van het oponthoud werd verder be nut voor een uitgebreide rondrit door Madrid, waarbij niet slechts de vele fraaie paleizen en musea de schitterende parken en pleinen de aandacht trokken, maar het was vooral om de uiterst mo derne nieuwbouw, veelal reusachtige flatcomplexen, die getuigen van een stormachtige groei van deze miljoenen stad, waardoor men telkens weer in verbazing verviel. De terugtocht naar Amsterdam ver liep nog vlotter dan de heenreis naar Madrid. Precies 6 uur was gestart en om tien voor acht stond de Albert Ples man op het platform van Schiphol. Op de minuut af volgens het te voren bekend gemaakte schema. In een tijd niet langer dan een normale werk dag. was een waarlijk fantastische reis volbracht. (Van een onzer redacteuren) De verontrustende toename van het verkeer in de na-oorlogse pe riode, de verwachtingen die men voor de toekomst koestert en de maatregelen welke op korte termijn nodig zijn om te voorkomen dat een volledige verkeerschaos ontstaat, werden gisteren in Gouda be sproken tijdens de eerste Zuidhollandse verkeersdag, georganiseerd door de in 1952 opgerichte Contactcommissie voor Veilig Verkeer in Zuid-Holland. Onder de vele autoriteiten, die deze bijeenkomst bij woonden, bevonden zich de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, leden van Gedeputeerde Staten, een zestigtal burge meesters uit Zuid-Holland, vertegenwoordigers van politie, rechterlijke macht en verkeersorganisaties en andere verkeersdeskundigen. Relatie met welvaart Na de opening door mr. Klaasesz, die aandrong op spoed met ingrijpende maatregelen en vlotheid ook in kleinere zaken, die de verkeersveiligheid kunnen bevorderen, sprak de heer A. G. van der Veen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut van Zuid-Hol land over de te verwachten toeneming van het verkeer aan de hand van de er varingen der laatste decennia. Hy legde er de nadruk op, dat de be volking in Nederland sinds 1938 met 25 procent is toegenomen. In die tijd steeg het aantal NS-reizigers tot het dubbele, het aantal buspassagiers tot het vijf voudige, het aantal op Schiphol aanko mende reizigers tot het negenvoudige en het aantal personenauto's tot het vier voudige van 1938. Voor de jaren 1950- 1958 waren die cijfers: een procent be volkingstoename, 20 procent meer NS- reizigers, 50 procent meer autobuspas sagiers, 2% maal zoveel Schipholreizi- gers en drie maal zoveel personenauto's. Uit deze cijfers blijkt, dat er geen direct verband bestaat tussen bevolkingstoena me en verkeersintensiteit. Belangryker dan de bevolkingstoene ming noemde de heer Van der Veen de welvaartstoeneming. Het nationaal inko men in 1958 was bijna tweemaal zo groot als in 1938, terwijl het in 1958 40 pro cent hoger lag dan in 1950. Daar waar een groot bevolkingsagglomeraat aanwe zig is bij stijgende welvaart is naar zijn mening ook sterke toeneming van de vervoersbehoeften te verwachten. Zuidhollands aandeel relatief groot De welvaart beïnvloedt namelijk het bestedingspatroon van consumptie- en produktiehuishoudingen en roept ver voersbehoeften op, anderzijds stimuleert de ontwikkeling van de verkeerstechniek de mogelijkheid tot bevrediging van de vervoersbehoeften. In dit verband zei de heer Van der Veen, dat de welvaart van ons land voor een groot deel op de in dustrie en de dienstverlening steunt, te zamen 2/3 van het nationaal inkomen, terwijl meer dan een kwart van het na tionaal industrieel en dienstenapparaat is gevestigd in Zuid-Holland. Het aan deel van Zuid-Holland in het nationaal inkomen, noemde hij groter dan een evenredig bevolkingsaandeel. In 1970 2.2 miljoen motorvoertuigen Hij zei te verwachten, dat het aan deel van Zuid-Holland in de nationale verkeersontwikkeling minstens gelijk blijft. De prognoses van de verkeers drukte zijn naar zijn mening tot dus ver te laag geweest, als gevolg van on derschatting van het autopark. De heer Van der Veen raamde tenslot te het personenautopark in Nederland (dat nu 500.000 bedraagt) in 1970 op circa anderhalf miljoen en het motor voertuigenpark (nu 900.000) in dat jaar op 2.2 miljoen. De verkeersdrukte zal in 1970 naar zyn mening zesmaal die van 1950 of wel tweemaal die van 1958 zyn. Dit heeft grote gevolgen, aldus de heer Van der Veen, voor het wegennet van Zuid-Holland. Knelpunten zullen vol gens hem vooral optreden in de zuid westelijke driehoek van de Randstad en het gebied tussen Leiden, Dordrecht en de Zuidhollandse eilanden. De interlo kale wegen worden hier stadswegen, ter wijl nieuwe wegen en oeververbindingen nodig zijn, als ook nieuwe railverbindin gen. Twee agglomeraties Het laat zich aanzien dat er over enige decennia in Zuid-Holland twee grote ag- glomoraties zullen zijn van ieder 1,25 miljoen inwoners, te weten: Leiden, Den Haag, Delft en Kapelle en daarnaast Rotterdam, Schiedam. Vlaardingen en Hoogvliet-Spijkenisse. Daarnaast kan de agglomeratie van de Drechtsteden rond 300 000 inwoners bevatten. Voorts wordt voor Hellevoetsluis aan een groei tot 200.000 inwoners gedacht. In de struc tuurplannen voor al deze steden is een ringweg ontworpen rondom de agglomo- raties met een beperkt aantal knooppun ten. die toegang geven tot de wegen stelsels binnen de steden. Dit werd me degedeeld door ir. G. C. Lange, adjunct directeur van de Prov. Planologische Dienst in Zuid-Holland. Door deze dienst is een ideeënschets opgezet voor de toekomstige onderlinge relaties tus sen de samenstellende delen van het Zuid-Hollandse deel van de Randstand. Daarbij is bijzondere aandacht besteed aan de spreiding van het verkeer en aan de relaties met andere landsdelen. Rivierkruisingen De opbouw van een dergelijk stelsel leidt tot de erkenning, zo zei hij, dat de sleutel van dit alles is de beperkte moge lijkheid van het bouwen van rivierkrui singen binnen de Waterwegsteden. Som mige van deze tunnels zullen voor stads verkeer geschikt zyn, andere meer voor het doorgaand verkeer. Ir. Lange acht het niet uitgesloten dat in de loop der jaren de funtie van een bepaald tracé van karakter zal veranderen. Een glo bale becijfering van het oeverkruisend verkeer leidt volgens hem tot de conclu sie dat het noodzakelijk is een aantal tunnels in serie te bouwen. Ook blijkt de wenselijkheid, te komen tot systematise ring van de wegen naar aard en functie in betrekking tot het aantal aansluitin gen en de toe te laten maximumsnelheid. Het aantal bewoners van Zuid-Holland, dat op weekeinden en vakantiedagen ontspanning in de vrije natuur zoekt, zal. volgens ir. Lange, binnen enkele de cennia een veelvoud bedragen van het huidige. (Van onze parlementaire redacteur) Tegen de zin van de communis ten en de PSP is de Tweede Ka mer gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de aanschaffing van vijftig Starfigh- Grote stromen De groei van de bevolking en van het motorisch verkeer op vier of op twee wielen, de toeneming van buitenlands bezoek uit gebieden nabij de grenzen, invoering van de vrye zaterdag, ont sluiting van grote recreatiegebieden in de delta, aanleg van het rijwielpaden stelsel, zullen naar zijn mening enorme scharen van recreatiezoekenden doen uitzwermen. Een verkeersschema voor Zuid-Holland moet, naar zijn mening, eveneens voorzien in verwerking van deze grote stromen. Systematische uitbreiding van het aantal wegen aansluitend op nieuwe ri vierkruisingen in de waterwegsteden zal moeten voorkomen dat verkeer in Zuid- Holland vast zou lopen, aldus ir. Lange. Forum Tijdens de middagbijeenkomst werden vragen beantwoord door een forum, be staande uit mr. dr. M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen, ir. D. Mathlener, adjunct-directeur hoofdin genieur van de Prov. Waterstaat, dir. of ficier der Rijkspolitie L. J. van der Meu- len als commandant van het district Leiden van de Rijkspolitie, ir. N P. H. J. Roorda van Eysinga, directeur van de Stichting Het Zuidhollandse Land schap, mr. R. H. Woltjer, directeur van de Prov. Ver. voor Vreemdelingenver keer en de beide leiders van de ochtend- bijeenkomst. Gepleit werd voor sterke uitbreiding van de outillage voor bermrecreatie, ter wijl voorts gesproken werd over het bromfietsenprobleem, zonder dat men tot eensluidend oordeel kwam. Ontslui ting van de recreatiegebieden die afge stemd zijn op natuurgenot dient slechts voorzichtig te geschieden, liefst eenzij dig, teneinde de rust te kunnen handha ven. Het is zeer moeilijk om een situatie te redresseren, wanneer een te snelle en te veelzijdige ontsluiting eenmaal tot massabezoek en verlies van natuur schoon en rust heeft geleid. Het strand dient door de aanleg van meerdere sla gen beter ontsloten te worden, maar ge waakt moet worden tegen een volledige boulevard-kust. Van politiezijde werd ernstig gewaar schuwd tegen puzzelritten, die de heer Van der Meulen strijdig achtte met de verkeersveiligheid ook wanneer gemid delde snelheidsbeperkingen in de bepa lingen worden ingevoerd. Voorts werd enige tijd gesproken over voor- en nadelen van parkeermeters en parkeerschijven. Gepleit werd voor maatregelen, welke beide systemen een kans geven, waaruit dan het meest praktische systeem vanzelf naar voren zal komen. De dag werd besloten met de verto ning van enkele films. ters voor de vernieuwing van onze luchtmacht, waarmee een bedrag van 310 miljoen gulden zal zijn ge moeid. De Nederlandse samenleving, aldus minister Visser, staat helaas nog voor de noodzaak gelden, die zoveel beter zou den kunnen worden besteed, uit te ge ven voor de defensie als gevolg van de internationale omstandigheden. Uit be sparingen op de defensieuitgaven in de vorige jaren is 110 miljoen beschikbaar. De resterende 200 miljoen moet komen uit de voor de defensie beschikbaar te stellen gelden in 1961 en later. Over een financiële bijdrage van Amerika valt nog niets definitiefs te zeggen. De aan schaffing van de Starfighter is nodig voor de vervanging van verouderde ty pen, ongeacht de ontwikkeling van ra ketten. Drie taken De Starfighter is gekozen, omdat deze kan dienen voor drie taken: aanval, ver dediging. verkenning. Bovendien is van bykomend belang, dat ook Duitsland en België de Starfighter hebben gekozen, waardoor de exploitatie goedkoper kan zijn. Vele Kamerleden waren verheugd, dat de Nederlandse industrie een be langrijk aandeel zal hebben in de pro- duktie van de Starfighter. Alleen al uit Duitsland is een order te verwachten van 740 miljoen gulden. Daarbij komt nog het aandeel, dat de Nederlandse industrie krijgt in de aanschaffingen van Nederland en Belgie. Overigens is nog niet bekend hoeveel toestellen Bel gië zal bestellen. Voorlopig zal Neder land vijftig vliegtuigen aanschaffen, maar het is de bedoeling tenslotte over 200 toestellen te beschikken. Inflatie Het is een enorme order, die de Ne derlandse industrie krijgt. Daarom vreesden sommigen dat dit in een krap pe arbeidsmarkt tot inflatie zou kun nen leiden. Minister Visser maakte er echter op attent, dat de order wordt uitgespreid over een aantal jaren. Het kan dus ook zijn dat er een zegenrijk invloed van uitgaat als het met de werkgelegenheid wat minder goed gaat. De minister stelde groot vertrouwen in de kundigheid van onze industrie. De aanschaffing van de Starfighters loopt niet vooruit op de binnenkort te verwachten defensienota met een sche ma van de defensieuitgaven voor de ko mende jaren. Staatssecretaris Calmeyer zette nog eens uiteen, dat alleen het militaire be lang en geen economische of andere overwegingen tot de keuze van de Star fighter heeft geleid. De communisten deden nog een po ging met het indienen van een motie de beslissing over de Starfighters uit te stellen tot na het verschijnen van de defensienota. Maar de communisten tel len slechts drie leden in de Tweede Ka mer. terwijl voor de toelating van een motie in de discussie ten minste vijf handtekeningen zijn vereist Daarom deed de heer Bakker (CPN) een beroep op de twee leden van de PSP zijn mo tie mede te ondertekenen, maar deze weigerden, waarna de voorz"ter met de motie in zijn hand concludeerde: „Dan maakt dit stuk papier geen onderdeel van de beraadslagingen uit."

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11