AMSTLEVEN Susana y José: fascinerend Spaans danspaar in een volle Schouwburg Laaiend enthousiasme voor een hooggrijpende, obsederende kunst N.R.V. hield jaarvergadering Het Friese verzet in 1940 - 15 DINSDAG 29 MAART 1960 Susana y José spannen de kroon aan de vurige hemel van de Spaanse danskunst. Wat zij U ook tonenbrengt een stampvolle Schouwburg tot laaiend enthousiasme. In een aristocratische, volmaakte twee-eenheid, vervuld van grandezza, bereiken zij het topniveau aan smaak, raffinement, charme en bovenal.allure. Ge herkent van het allereerste ogenblik dit grandioze topniveau. Het groeit uit tot een feest voor oog, oor en.hart. gebracht door een danspaar, dat zonder onderbreking met de volle inzet van zijn artistieke persoonlijkheid en zijn technisch kunnen het volstrekt Spaans ..eigene" doet zegevieren in elk genre: zij het in de simpele, karakteristieke, sier lijke of geestige volks- of boerendansenzij het in de eerst ritmisch tegenstrijdige, later tot absolute eenheid vergroeide, knap uitgewerkte Flamencodans of, als hoogtepunt de „Ballade van Carmen en Don José" in een nieuwe en voorname choreografie. éne onontkoombare suggestie: hier wordt met kracht en gratie hoge kunst w&èr gemaakt door een paar, dat het ganse lichaam in de dienst stelt van onfeilbaar uitgevoerde dansen, met een haast ver blindend voetenwerk. Die dansen zijn totaal ondenkbaar zon der de daarmee vergroeide muzikale om lijsting. Het zijn vier stijlvol zich aanpassende musici, die deze verzorgen: de pianist René Greber, zijn virtuositeit ook uitle vend in Ravels „Scarbo", de superieure gitarist Paco Hernandez, de jeugdige slagwerker Claudio Iseli en niet in de laatste plaats de flamencozanger Manuel Mareina, wiens aandeel speciaal in de Carmenballade niet gering was. Zijn eigenaardige „open" zang overigens zeker verre van ideaal voor de zang specialist roept Moorse reminicenties op, zij harmonieert volkomen in de ty pische sfeer. De enorme uitdrukkingskracht van dit danspaar José welhaast nog markan ter en suggestiever dan zijn vrouwelijke partner blijft na een avond als deze, waarin alle vermoeienissen weer over wonnen worden, wanneer geestdriftig af gedwongen en met alle liefde gegeven toegiften als extra's het programma ver lengen. onvergetelijk. Het is waarlijk niet uitsluitend het fenomenale technische kunnen, dat dit danspaar zijn wereldreputatie heeft ge schonken. Het is bovenal ook de wijze, waarop Susana en José al hun dansen doen uit stijgen tot het zéér aparte, waarin de Spaanse dans zich van andere dansen onderscheidt: het typische idioom, waar van dit paar het groot geheim bezit, ge stuwd door een creatief vermogen, dat als grondslag dient voor individuele op vattingen. ZÜ vernieuwen daarmee met fantasie en in grote verscheidenheid oer-oude tradities en vormen uit velerlei Spaanse landstreken. Het feest voor het oog werd nog ver hoogd door de pracht aan folkloristische kostuums, waarin deze schat aan fasci nerende dansen in superieure schoon heid ten tonele werd getoverd. BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Afdeling Leiden bestaat in 1961 vijftig jaar Het huishoudelijk gedeelte van de gisteravond in restaurant „In den Ver gulden Turk" gehouden algemene le denvergadering van de afdeling Leiden van de Nederlandse Relsvereniging ver liep op zeer gezellige wijze. Na het be groetingswoord van de voorzitter, de heer J A. A. v. d. Horst, bracht de se cretaris, de heer M. Blitz, zijn jaarver slag uit. Hierin werd o.a. opgemerkt, dat het ledental iets was teruggelopen, hetgeen de heer Blits toeschreef aan de meer en meer toenemende particuliere reizen, welke met auto of motorrijtuig worden ondernomen. Op 31 december 1959 telde de afdeling'3196 leden. Jam- mergenoeg was de jongerengroep bij gebrek aan voldoende belangstelling opgeheven. De voorzitter voegde hieraan toe, dat hij hoopte, dat er weer nieuw initiatief bij de jeugd zou ontstaan. Voor de diverse tochten in het afgelo pen jaar bestond weinig of geen be langstelling. Alleen voor eèn bezoek aan de Weense Usrevue in Den Haag had den 85 deelnemers ingeschreven. De penningmeester, de heer H. de Koning, legde daarna rekening en verantwoor ding af van de inkomsten en uitgaven over het jaar 1959. Er was ruim f.2000 beschikbaar voor het jubileumfonds. Een feestcommissie is namelijk druk doende met de voorbereidingen voor de viering van het 50-jarig bestaan der af deling in 1961. De voorzitter bracht ver volgens verslag uit van de Algemene Vergadering te Emmen. Het voornaam ste feit was hier het aftreden van de voorzitter van het hoofdbestuur, dr. Ra maker. In zijn plaats werd benoemd notaris Groen. De bestuursverkiezing verliep zeer vlot. In de vacature Voorbach werd ge kozen de heer J. P. van Rooy, terwijl de periodiek aftredende heren De Ko ning en Blitz bij acclamatie werden Boeiende voordracht van mr. dr. K. de Vries voor „Leidse" Friezen Gisteravond hield mr. dr. K. de Vries voor de Leidse Friezen in „Het Gulden Vlies" een interessante lezing over „Het verzet in Friesland" tussen 1940 en 1945. Spreker memoreerde de ontgoocheling in de meidagen van 1940; de 11de mei werd Friesland door Duitse troepen bezet. De trotse fierheid van José, met zijn prachtig gevormd, lang en lenig lichaam, het pur sang vrouwelijke van Susana, nergens grof-uitbundig canailleus, maar van een meer verfijnde, ingetogener en toch veeleisende verleidelijkheid, waarbij de traditionele rode bloem heeft afge daan zij geven een reële, typisch Spaan se weergave van Prosper Mérimées be roemde novelle, zoals men haar nog ner gens anders heeft gezien. Men staat versteld over wat José voorts Kerkelijk Leven NED. llEKV. KERK Aangenomen naar Huizen (N.-H.) (vac. S. Gerssen) W. H. Kooten te Genemui- den; naar Gouda (vac. H. Huting) (toez.) L. Schellevis te Waalwijk. Benoemd tot vicaris te Ugchelen J. Th. Groot, kand. te Harderwijk, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Grijpskerk C. van der Giessen te Tzum; te Wassenaar A. Vos te Londen. Aangenomen naar Dieren (vac. H. van der Plaat) R. Strijker te Emmeloord CiiR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen H. van Leeuwen te Arnhem. Tweetal te Does burg W. Meijnhout te Franeker en J. Tijmes te Nunspeet. Beroepen te Werken dam C. Smits te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk Chr. van Dam te Rotterdam-zuid en A. Vergunst te Rot terdam-centrum, van wie laatstgenoemde is beroepen te Slikkerveer A. F. Hon- koop te Goes en G. Zweris te Norwich (Ontario, Canada) (voorheen te Middel- harnis), van wie laatstgenoemde is be roepen. Bedankt voor Veen M. Blok te Rijssen ;voor Zaandam A. Vergunst te Rotterdam-C. Kardinaalscreatie van mgr. B. J. Alfrink NOG DRIE KARDINALEN ,IN PETTO- Paus Johannes XXIII heeft maandag zoals reeds in het kort gemeld, voor de derde keer op een geheim consistorie een aantal kardinalen gecreëerd, o.w. de Nederlander mgr. B. J. Alfrink. aarts bisschop van Utrecht, die 59 jaar oud is. Een bijzondere verrassing was wel de creatie van drie niet met name ge noemde kardinalen. Paus Johannes zei op het consistorie: „Wij hebben nog drie illustere personen te benoemen tot lid van het Heilig College, maar wij houden hen in petto". De Paus verklaarde, dat hij de toekomst met vertrouwen tege moet ziet maar dat hij getroffen was door het zien van zoveel Tijden, gebrek aan begrip en wantrouwen wordt ge zaaid in de betrekkingen tussen de re geringen. Waarnemers in Vaticaanstad menen dat een van de drie kardinalen „in pet to" misschien aartsbisschop Josef Beran van Praag is, die 9 jaar geleden door de Tsjechische communisten is gearres teerd. Kardinaal Alfrink, die in het Neder lands college te Rome, waar hij in de SUSANA Y JOSÉ Foto C. H. P. Dekkinga, Katwijk presteert in een „Zapateado", enerzijds vol suggestieve explosies in het haast ongeloofwaardige en tot fluisteren uit mondende hakkenspel, dat in de obse derende ritmiek de toeschouwer de adem beneemt. En het is weer Susana, die in de „Soleares" met gracieus armenspel de glanzendste voorbeelden van een hoog- grypende, veelomvattende kunst demon streert. Ach: wy noemen U slechts enkele momenten uit een avond, waarin de spannende en boeiende evenementen el kaar wervelend opvolgen met telkens die Na de eerste consternatie leek het al lemaal mee te vallen: de boeren, die in de dertiger jaren een uiterst moeilijke tijd hadden gekend, maakten nu beste prijzen. De zakenlieden kregen aan de Duitsers goede klanten. De arbeiders werden eveneens van de bezetting eerder beter dan minder. En had de Rijkscom missaris, dr. Seyss Inquart, niet gezegd, dat hij ons als vrienden en niet als vijanden beschouwde? Het Friese ver zet heeft in het begin van de oorlog dan ook niet veel te betekenen gehad. De februari-staking van 1941 te Amsterdam, als massaal protest tegen de jodenver volging, liet de Friezen vrijwel onbe roerd. Dat betekende allerminst een pro- Duitse gezindheid, integendeel. De NSB en haar mantelorganisaties als Winter hulp, Arbeidsdienst en Landstand heb ben nimmer noemenswaardige aanhang gekregen. Dat de propaganda van radio en pers, al spoedig in pro-Duitse han den, zo weinig invloed had, is vooral te danken geweest aan kerk en school. Op catechisatie en huisbezoek, op de ge schiedenisles en in de preek werd op het onmenselijke en goddeloze van het na- tionaal-socialisme gewezen. De politieke partijen en de vakorganisaties werden in 1941 en 1942 verboden, maar de meeste voormannen bleven actief, niet meer in het openbaar, maar op kleine besloten bijeenkomsten. De invloed van deze contact-avonden is zeer belangrijk geweest, vooral in de eerste tijd, toen er nog geen illegale organisaties bestonden. Het volgende punt van de agenda vermeldde de verkiezing van afgevaar digden naar de Algemene Jaarvergade ring en twee leden voor de Raad van Afgevaardigden. Naast de voorzitter en de secretaris zal dit Jaar ook de pen ningmeester de jaarvergadering bij wonen. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de „con currentie" tussen de NRV. K en O. en enkele omroepverenigingen. Het afde lingsbestuur had reeds contact opge nomen met de besturen van deze in stellingen. doch deze hadden de voor stellen op de lange baan geschoven, zo dat thans nog geen mededeling kon worden gedaan over eventueel nader te ondernemen stappen. Het bestuur hoopte echter binnen zo kort mogelijke tijd tot een oplossing van de moeilijk heden te komen. Na de pauze hield de heer M Blitz 'n lezing, geïllustreerd met kleurendia's, van een caravanreis naar Joego-Slavië. Rondom de veemarkt Stroeve handel hij ruimer aanvoer (Van onze deskundige medewerker) Het lag wel enigszins voor de hand. dat de aanvoeren op de afdelingen ge- bruiks- en weidevee deze week sterk zouden toenemen. In de eerste plaats is het de tijd, maar tevens heeft de leven diger stemming van de week tevoren er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat vooral de handelaren meer vee aanvoerden. Bij de oplopende prijzen kon immers wat winst worden geboekt, waardoor bij de boer meer vee werd aangekocht in de verwachting, dat het van de week wel weer zo vlot zou gaan. Bij het grote aanbod waren de kopers op de markten echter even stroever met bieden en konden we dan ook merken, dat het voor de handelaren wat minder rooskleurig afliep dan een week tevoren Dat wil niet zeggen, dat de prijzen in verhouding tot de vorige week op een lager peil kwamen te staan, maar men had toch zeer veel moeite om de onkos ten te dekken. Het vee was dus over het geheel genomen bij stroevere handel vrijwel onveranderd in prijs en men had op enkele markten door het te grote aanbod nog wei wat overschot. Vooral verse melkkoeien waren wat moeilijk aan de man te brengen. Kalf- dragend vee van beste klasse en met prima papieren was overwegend in trek. Er is veel vraag voor uitvoer van vee, dat in de zomermaanden kan afkalven en dat brengt men spoedig in de wei den. In de eerste 2 maanden van dit Jaar is er meer dan 1000 stuks kalfdra- gend stamboekvee meer uitgevoerd dan kring van een twintigtal familieleden vertoefde, de officiële mededeling van zijn kardinaalscreatie op het geheim consistorie ontving, heeft daarna een toespraak in het Italiaans gehouden, waarin hij zei: „Wij, katholieken van Nederland, wij worden stil wanneer ons hart door vreugde wordt overstroomd. Maar ik kan u slechts verzekeren dat de gehele Nederlandse katholieke bevolking verenigd met haar aartsbisschop, de herinnering zal bewaren aan dit getui genis van vaderlijke liefd°, goedheid en welwillendheid". in dezelfde periode van 1959 terwijl het cyfer van ongeregistreerd rundvee zelfs bijna 2000 stuks hoger lag dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar! Jong fokvee zal vermoedelijk wel veel meer naar Italië worden uitgevoerd aangezien dit momenteel zonder invoer recht kan geschieden. Ook de invoer van varkens heeft men in Italië van in voerrecht vrij gesteld. Op de slachtveeafdelingen was het aanbod in het algemeen gezien niet zo veel «ruimer en de handel was op en kele markten na redelijk goed te noe men, zodat de prijzen van de week te voren wel gehandhaafd konden blijven. Voor de vetweiden werden vrij grote in slagen gedaan in het. guste vee, doch het aanbod hield voor de matige en mindere soorten de prijzen binnen het niveau van de vorige week. Beste soor ten werden vlot en duur opgenomen. Vette kalveren werden weer ruim aan geboden. doch de export was in staat alles goed af te nemen, zodat de prij zen in hoofdzaak even stijver waren. Een enkel zeer best exemplaar bracht het boven f.3; in de top hebben we f. 3.30 kunnen noteren. Ove«rigens lagen de prijzen voor de tussenklasse van f 2,40 en f. 2,90 en het mindere goed af lopende naar f. 2 per kg levend gewicht. Nuchtere bij redelijk goede vraag - ook met export - werden prijshoudend ver handeld. tussen f 1,20 tot aan ongeveer f. 1.50 toe per kg levend gewicht. De wolveemarkt was met eenjarige vette schapen voor export dun bezet. Alles werd vlot opgenomen tegen zeer goede prijzen. Ooien met lammeren kalme, doch prijshoudende markt. Op de varkensmarkt ging het met de handel nog zeer rustig toe en kwamen de prijzen nog niet naar boven f. 1,50 en enkele prima uitgezochte vleesvarkens wat meer, doch de zwaardere categorie welke boven plm. 120 kg ligt, moest meest tegen f. 1,40 per kg levend gewicht worden afgegeven. Magere varkens en biggen bleken daa«rdoor ook nog onder druk te staan. Slacht- en werkpaarden matige, doch I wel prijshoudende handel. In dit verband noemde spreker ook Ra dio Oranje, de stem van de regering in Londen. De illegale pers begon in het laatst van 1941 te werken. Toen werd „Vrij Nederland" te Koudum gedrukt. Later volgden „Je Maintiendrai", dat in Leeuwarden van de pers kwam, „Het Parool" en „Trouw". Voor lokstem ongevoelig De Friese beweging is, op enkele uit zonderingen na, voor de Duitse lok stemmen volstrekt ongevoelig gebleven. De onder vijandelijke auspiciën opge richte „Saxo-Frisia", die de Groot-Ger maanse idee propageerde en waarin de „Fryske Ried" (Friese Raad) werd opge nomen, kreeg onder het volk geen voet aan de grond. In augustus 1941 startte men met de uitgave van „It Fryske Folk", waarin „de onvergankelijke waar den van ras, bloed en bodem" werden aangeprezen als samenbindende elemen ten der volken van Germanië, waartoe ook Friesland behoorde. Het tijdschrift werd op zeer ruime schaal verspreid, maar heeft het niet verder kunnen bren gen dan tot 26 abonnees. De Friese be weging wees de nationaal-socialistische beschouwingen radicaal af en weigerde enige oorlogswinst te behalen. Eerst in het voorjaar van 1943 Is het in Friesland tot actief verzet gekomen. In februari van dat jaar werd de onder- duikersbeurs te Leeuwarden geopend. De jodenvervolging was hiervoor de aan leiding. In de zomer van 1942 begon het laatste bedrijf: transport naar Wester- bork met de gaskamers van Auschwitz als einddoel. In Friesland woonden slechts 900 joden, In Amsterdam meer dan 70.000. De meesten gingen de dood tegemoet, maar een deel dook onder; zo kwamen er honderden naar Friesland. Voor de verzorging met kleding, geld en bonnen werd de LO (Landelijke Orga nisatie voor de hulp aan onderduikers) opgericht. In de loop van 1943 ver spreidde deze organisatie zich over ge heel Friesland. Oorspronkelijk eenzijdig samengesteld, kreeg zij langzamerhand een nationaal karakter: alle gezindten waren er in vertegenwoordigd. Dit ge meenschappelijke werk heeft het verzet onweerstaanbaar sterk gemaakt. NIEUWE FRIENDSHIP- ORDERS VOOR FOKKER De Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede dat twee contracten zijn afgesloten voor de levering van vier F 27 Friendship verkeersvliegtuigen. De Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens, die reeds twee Friendships in dienst heeft, bestelde een derde F 27 Dit is voor Fokker de eerste nabestel ling. In Tokio werd een contract gesloten met ..All Nippon Airways" (een Japan se binnenlandse luchtvaartmaatschap pij) voor de bouw van drie Friendships. Deze vliegtuigen die accommodatie zullen verschaffen aan 40 passagiers, worden uitgerust met Rolls-Royce Dart 7 mo toren en krijgen een kruissnelheid van omstreeks 500 km/u. Zij zullen in het voorjaar van 1961 worden afgeleverd. Japan is het 19de land dat de Friend ship heeft gekozen. Het aantal maat schappijen en regeringen die dit Neder landse verkeersvliegtuig hebben be steld, is hiermede gestegen tot 56. De orderportefeuille van Fokker en haar Amerikaanse licentiehouder de Fair- child Engine and Airplane Corporation, omvat thans 155 Friendships waarvan er 72 in Nederland worden gebouwd. Fokker kan voorts binnenkort een twee de nabestelling verwachten van drie vliegtuigen Veertig jaar Polygoon De NV Filmfabriek „Polygoon" heeft gistermiddag in Utrecht haar veertig Ja rig bestaan gevierd met een receptie Be halve door talrijke bioscoopdirecteuren werden commissarissen en directie van „Polygoon" ook gelukgewenst door mr. J. MEius, voorzitter van de commissie van beroep van de Nederlandse Bio- scoopfbond. dr. G J. Lammere, directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, mr. A. Schüttenhelm, voorzitter van de Neder landse Televisiestichting, de heer R. Vo gels .hoofd public relations van de KLM. de hoofdredacties van verschillende dagbladen en vertegenwoordigers van de ministeries voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Landbouw en Financiën. De heer J. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond hield een korte toespraak waarin hij .Polygoon" feliciteerde namens alle bioscoopdirec ties van Nederland. De directeur van „Polygoon", de heer C. S. Roem, sprak tenslotte een dankwoord. Postkoets verwelkomd in Istanbul Kort voor middernacht is gisteravond de postkoetskaravaan aangekomen bin nen de poorten van het oude Sultans- paleis Topkapi Saray te Istanbul. Dat was het einde van een lange, bijzonder zware rit door Duitsland. Oostenrijk, Joego-Slavië en Noord-Griekenland, een rit, die een vermoeiende voorbereiding betekende op de grote gebeurtenis, welke woensdag a.s. aanvangt: de post- koetstocht in 39 dagen van Istanboel naar de Floriade in Rotterdam over een route van 3404 km. Mens en dier zijn, ofschoon vermoeid, in prima conditie. Men heeft zijn tenten opgeslagen op een terrein binnen de muren van het oude Sultanspaleis, 's avonds verlicht met feestelijk gekleurde lampen waar van een aantal samengebracht ls in de vorm van een tulp. Er zullen nog enkele kleine festiviteiten plaats vinden vóór het vertrek van de koets, dat op woens dag a.s. is vastgesteld en dat het hoogte punt van het verblijf in Istanbul zal zijn. Duizenden gingen „onder water" Dr. Drees hartelijk in Israël ontvangen De voormalige minister-president, dr. W. Drees, die als gast van de regering een bezoek aan Israël brengt, heeft gis ter de openingszitting van het Knesseth (parlement) bijgewoond. Hjj werd ver welkomd door de voorzitter, Kaddisj Luz, die de eeuwenlange Nederlandse gast vrijheid jegens de joden en de hulp van de Nederlanders aan de Joden in de tweede wereldoorlog in herinnering bracht. Hij prees dr. Drees wegens zijn rol bij het tot stand brengen van vriend schappelijke betrekkingen tussen Neder land en Israël. Eerder op de dag was de voormalige minister-president de eregast tijdens een lunch welke door de minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meier, werd aangeboden. Dr. Drees was ook aanwezig bij een plechtigheid waarbii bomen werden ge plant voor het „Nederlandse Bo6" op de heuvels van Jeruzalem nabij de grens met Jordanië, dat ongeveer 200.000 pijn bomen en cvDressen zal tellen. Dit boe werd een „altijd groen gedenkteken van de vriendschap tussen Israël en Neder land" genoemd. Zondagavond werd dr. Drees. die ver gezeld is van zijn echtgenote, door pre sident Ben-Zwi een diner aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich pre mier Ben-Goerion en veie regeringspes- sonen. Zij waren het er niet mee eens.... Zeven toeschouwers en vier agenten werden gewond hij onge regeldheden, die zich in het star dion te Palermo voordeden na de zondag voor de eerste divisie van de Italiaanse competitie gespeelde wedstrijd PalermoBologna. Enkele tientallen „supporters" van de thuisclub, die met een ge lijkspel f00) genoegen moesten nemen, meenden hun ontevreden heid over deze uitslag kenbaar te moeten maken door de spelers van Palermo met stenen te beko gelen, toen zij na het eindsignaal op weg waren naar de kleedkar mer. Ook de scheidsrechter moest het ontgelden. Hij had de euvele moed gehad een doelpunt van Palermo af te keuren en dit was volgens de toeschouwers een zwaar misdrijf. Tijdens de vecht partijen, die volgden, raakten zeven toeschouwers en vier poli- tie-agenten zodanig gewond, dat zij zich in een ziekenhuis moes ten laten behandelen. Wat de scheidsrechter betreft, hij slaagde erin onder zware be waking het stadion te verlaten, nadat hij een uur lang in zijn kleedkamers opgesloten had ge zeten In mei 1943 groeide het aantal onder duikers van honderden tot duizenden. Op een boerderij in het hartje van Friesland zaten begin april drie, maar eind Juli al dertig illegale kostgangers. Dat kwam doordat de Duitse legers har de klappen gekregen hadden, bij El Ala- mein van de Engelsen, bij Stalingrad van de Russen. In Engeland maakte men zich gereed voor de invasie. Hitier wilde de jonge mannen in de bezette ge bieden veiligheidshalve weggeorganiseerd hebben. De oud-militairen van het Ne derlandse leger moesten zich in Amers- ioort melden. De spontane reactie hier op was: een algemene staking. In Fries land had deze staking een volkomen massaal karakter. De boeren leverden de melk niet meer af: alle fabrieken ston den trouwens stil. Na vyf dagen was de toestand weer normaal. Toen volgden op 6 mei en op 14 mei de oproepingen van studenten en de jonge mannen die gebo ren waren tussen 1920 en 1924 voor de Arbeidseinsatz in Duitsland. Duizenden gingen „onder water". De L.O. kreeg steun van het NSF (Nationaal Steun fonds) en de KP (knokploeg). De eer ste zorgde voor het geld. de tweede voor de bonnen De Friese illegaliteit heeft nimmer willen lenen. Zij heeft onder het Friese volk ruim zeven miljoen gulden ingezameld voor het verzet. De eerste kraak in Nederland werd te Langeveer verricht - 4 Juni 1943 -. 5000 bonkaarten vormden de buit. Ontelbare overvallen volgden. In de zomer van 1944 kreeg de Duitse bezetting het karakter van een schrik bewind. Onder deze terreur moesten vele mannen naar Drente om anti-tank- grachten te graven. Maar velen doken onder, met als gevolg allerwege razzia's. De illegaliteit kreeg toen ook harde klappen. 15 april 1945: Friesland vrij In september 1944 toen het zuiden des lands bevrijd werd gingen KP en OD Ordediensti een fusie aan: de NBS (Ned. Binnenlandse Strijdkrachten», waarvan Prins Bemhard de hoogste commandant was. Dit ondergrondse le ger van 2000 man is zeer actief geweest. Het kreeg radio-verbinding met Londen, ontving door middel van „droppings" wapens van de bondgenoten. Bijna viel in februari 1945 het arsenaal der Friese BS de vijand in handen. Op 8 april 1945 kwam het afgesproken sein uit Londen: de koeriersters (de postduiven van het verzet) gaven het door. Overal begon de sabotage: bruggen werden opengedraaid, spoorrails losgemaakt. Bij Workum liep een trein met 150 ton Duitse munitie uit de rails. De laatste slachtoffers vie len: 13 illegalen werden gefusilleerd bij Dronrijp. 3 bij Makkum. Eindelijk. 15 april 1945, was ook Fries land vrij. De voordracht werd besloten met in drukwekkende declamatie van mevrouw De Vries-Cnossen van de „Ballade van de Wellebrége" tvan D. A. Tamminga) waarin de dood van een der laatst geval len verzetsmannen herdacht wordt. Het talrijke publiek heeft onder grote stilte naar deze boeiende en hier en daar ontroerende lezing geluisterd en met de spreker nagepraat over enkele episoden en aspecten van het verzet, die na de oorlog in een paar publikaties op treffende wyze zijn beschreven. Parentoernooi Venlo Het internationale parentoernooi, dat het afgelopen weekeinde in Venlo werd georganiseerd, werd in de finale een volkomen Nederlandse aangelegenheid, daar de Duitse en Belgische bridgers te weinig kwaliteit hadden om het onze landgenoten lastig te maken. Nummer 1 werd het vermaarde Haagse paar De Leeuw-Nieman (231 puntennr. 2 de heren ir. L. Oudshoorn «Oegstgeest) met J. Heidstra (230 punten en nr. 3 de heren Slavenburg (Rotterdam) met P. Boender (Den Haag) met 222 punten. Ongewijzigd Sparta morgen in Londen Wanneer morgen de teams van Glas gow Rangers en Sparta het terrein van Arsenal in Londen zullen betreden voor de derde wedstrijd van de kwartfinales om de Europese voetbalbeker dan zal het team van Glasgow Rangers het evenals in de tweede wedstrijd in Glas gow zonder doelman George Niven moe ten doen Niven heeft een rugblessure en speelde zaterdag J1. ook niet mee in de competitiewedstrijd tegen Raith Ro vers. Reserve-doelman Billy Ritchie zal hoogstwaarschijnlijk in het doel staan. Het team van Sparta zal niet afwij ken van het elftal dat woensdag 16 maart in Glasgow met 1-0 zegevierde. Ook nu zal Vilerius de spilplaats bezet ten en Schilder niet worden opgesteld. Moeilijkheden zijn er met de binnen- spelers Piet de Vries en Johnny Crossan die lichte blessures hebben. De secreta ris Van Sparta, de heer Kleingeld, hoop te dat beide spelers hiervan geen hinder zouden onvervinden. Record pogingen in Naardeng zwembad Tineke Lagerberg, Willy Lambour en de dames-ploeg van de zwemvereniging Naarden zullen donderdagavond 31 maart a.s. in het Naardense zwemsta- dion proberen drie Nederlandse records (klein bain) scherper te stellen. Tineke Lagerberg zal dan trachten het record op de 200 meter vlinderslag, dat zij op 12 oktober van het vorig Jaar kwijtraak te aan haar clubgenootje Marianne Heemskerk opnieuw op haar naam te brengen Dat betekent dat ze sneller dan 2 min. 35.3 het huidige record moet zwemmen Willy Lambour doet donderdagavond een aanval op het Nederlands record 200 meter vrije slag. dat met 2 min. 19.8 sec. in het bezit is van Corrie Schim mel en de dames-ploeg van Naarden zal trachten het record op de 10x100 meter vrije slag. scherper te stellen. Dit record staat sedert 12 oktober 1959 reeds op naam van deze vereniging met 11 min. 15.3 sec. In de ploeg die donderdagavond aan de start verschijnt is in vergelijking met die van het vorig jaar één wijziging gekomen: Margriet Schimmel is vervangen door Mlep Sint.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9