erke materiële vooruitgang van 5 Bantoe-bevolking in de steden inder opvallend verschijnsel is onzekerheid pwekt door de buitenlandse druk en kritiek inden waaien over de grenzen WOENSDA&-T/P Kreymborg Robert Pferdmenges, „souffleur van Adenauer", 80 jaar geworden PROEF WERK- DRUKTE «richt 1 maart 1860 Dinsdag 29 maart 1960 Vierde blad no. 30012 ohannesburg. De goudstad Johannesburg uit 't wijde, glooiende Transvaler veld op als modern Babyion. Tussen de mijndumps, ge- ige gele koeken van afgewerkt erts, staan [opeengedrongen de grijze wolkenkrabbers. Je wind opsteekt, vervagen hun contouren in waas van gelig stof, dat in de ogen prikt en ensen éven maar het goud van de Wit- rsrand doet vervloeken. Maar er vervaagt laag meer in Afrika's grootste metropool. De van het pastorale Afrika waar alles klaar en tr was de blanke is baas, de zwarte zijn knecht is verbroken, eerst door de goudmijnen, toen door een razende industriële ontwikkeling. Ten westen van de wolkenkrabbers van de blanke man is een nieuwe metropool gegroeid, een stad van een half miljoen zwarte mannen en vrouwen, die niet alleen de vloeren boenen, de was doen en de lasten slepen, maar ook aan de machines staan en op de knoppen van de twintigste eeuw drukken. Vijf jaar geleden woonden zij in krotten van leem, blik en jute, nu zetelen zij al in stenen huisjes. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Het de geduldige vasthoudendheid van een leger mieren en dankzij de Zuid- ïaanse regeringssteun z«n zij op weg naar méér. Bezorgd probeert Zuid- ka die ontwikkeling te leiden, die zwarte stroom in te dijken en „apart" te den. Het zoekt de contouren van zijn toekomst te ontwaren, maar dat valt I mee. Want over de grenzen zijn nieuwe winden opgestoken: de storm van onafhankelijkheid veegt de blanke regimes van de kaart van Afrika, de wind overzeese kritiek rammelt aan de ruiten van Zuid-Afrika's blanke burcht. En rom hangt er in Johannesburgs straten niet alleen een nevel van mijnstof, ir ook een waas van onzekerheid, soms van angst. Deze twee verschijnselen: de materiële vooruitgang van de „verstedelijkte toe" en de door de buitenlandse druk gewekte onzekerheid in Zuid-Afrika, de twee meest betekenende, die ik bij mijn terugkeer in Zuid-Afrika heb raden. Zij drukken beide het land dezelfde kant uit. rechte verontwaardiging, verwer pelijke huichelarij en politiek op portunisme is men Zuid-Afrika te lijf gegaan. Wat men het Sovjet blok vergeeft, omdat het zo groot is, bestraft men in de drie miljoen blanken aan Kaap de Goede Hoop, zeggen de Zuid-Afrikanen. Omdat in Afrika meer dan tweehon derd miljoen zwarten en slechts vijf miljoen blanken wonen, wil de zwarte meerderheid te vriend houden, zegt Pretoria. De rassenrelletjes in het zuiden van de Verenigde Staten en in Londen zijn de balk in het Angelsaksische oog, die vergeten wordt. Het is allemaal waar, de motieven voor de druk op Zuid-Afrika zijn min der edel dan gegrond en politiek juist is. Eerlijke toorn en huichlarij materiële vooruitgang van de tenen in de steden is verbijste- De stinkende ,,lokasies" New i, Moroka, Shantytown zijn verdwe- tn vervangen door nieuwe wijken, sond door mensen, die beter be- 1, beter gekleed, beter gevoed zijn waar ook elders in Afrika, ondanks iltvloeisels van de apartheid, zoals letten en willekeurige arrestaties. Is een ander chapiter, te weten chapiter waar de wereld zich boos maakt. ie wereld is kwaad geworden over lot van de kleine Tommy Beecher, 4 schijnende vondeling, geadop- 1 door blanke ouders, die later rllng bleek. De ouders kregen de i! afstand doen van het kind of het I verlaten. Zij kozen het laatste. Internationale vakbondswezen is in leweer gekomen tegen de verban- zonder vorm van proces van Mafekeng, een zwarte vakbonds- iter. Internationale juristen zullen laar misschien hun verontwaardi- kunnen luchten over het ,,hoog- tadproces", waarin dertig zwarte lake leiders terecht staan wegens leming aan ,,een internationale Wunistische samenzwering tegen waarin niet alle bevolkings- pen gelijke rechten hebben". Zuid- ka heeft afgelopen zomer even zijn dicht gehouden bij de stank die oeg, toen het deksel werd gelicht het boerenarbeiderssysteem", tonder zwarte overtreders van de 'te paswetten tot arbeid op blanke ierijen werden gedwongen. De on- ^oeding en afbeulerij waaraan zij 'de gevallen hebben blootgestaan, teen hier en daar de condities van 4e concentratiekampen nabij. Zij >en ook in blank Zuid-Afrika woe lt protesten uitgelokt, het systeem oorlopig opgeschort. Huichelachtig. al die dingen is de wereld tod geworden en geleid door merkwaardiq mengsel van. ory Onie Jongenspantalon lu Terlenka 55/45 - sterk en plootboudeud. Nieuwste model, nauwe pijpen zonder omslag. 9 jaar NÜ 16.95 Alleen woensdag 30 maart. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Oude vrouw overleden na val van trap (Speciale berichtgeving) In de woning van haar dochter aan de Oosterzeestraat te Rotterdam is gis teravond de 81-jarige mevrouw A. M. de Jong-Van der Zijden uit de Kogel vangerstraat te Rotterdam van de trap gevallen. Zij viel van de zeventien tre den, waaruit de trap bestaat, in het portaal. Op weg naar het ziekenhuis is de vrouw overleden. Zuid~Afrika waarheen? Achter de Voortrekkerdie het land hielp stichten, verrijzen ultra-moderne gebouwen, maar de contouren van de toekomst vervagen van de apartheid zou scharen, wanneer u in Zuid-Afrika zou wonen De eerste scheuren Die druk van buiten maakt Zuid- Afrika ongerust. Sommigen houden zich groot en zeggen dat zij erdoor ge sterkt worden in hun wil om de apart heid tussen de drie miljoen blanken en de elf miljoen zwarten, kleurlingen en Indiërs tot het einde uit te voeren. De Zuidafrikaanse regering drijft inder- Maar de druk is er: de Nederlandse regering, door de Rijkspartners Suri name en Curagao tot nobele veront waardiging gedwongen 'en zich bin nenskamers jegens de Zuidafrikanen verontschuldigend heeft in de V.N. een scherpe aanval gericht op de Zuid afrikaanse apartheid. Deze kritiek uit het stamland heeft de Afrikaners verbijsterd. Macmillans openhartig heid in het Zuidafrikaanse parlement over de apartheid trouwens niet min der. Niet alleen de staatslieden, in En geland is ook de gewone man in het geweer gekomen nu de door de Britse socialisten afgekondigde boycot van Zuidafrikaanse merkartikelen is be gonnen, waaraan ook de Amerikaanse vakbonden hun medewerking hebben toegezegd. Dit is maar de eerste spel- deprik, het is zeer wel mogelijk dat straks het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen tot een veel verder gaande boycot zal besluiten. Dan krijgt ook u de kans op te komen voor de zwarte man, die onderdrukt wordt. Voor uw morele hygiëne, blanke lezer, is het overigens wel goed te overwegen, dat de kans tenminste 75 bedraagt dat u zich bij de pan^naiir» Nieuwe entwikkelingen in de Unie van Zuid-Afrika Onze reisredacteur, W. L. Brug sma, heeft na vijf jaar opnieuw een bezoek aan Zuid-Afrika ge bracht. Na zijn recente reportage over Noord-Afrika. begint hij van daag aan een artikelenserie over de zuidpunt van het Afrikaanse continent, waar een blanke, domi nerende minderheid zijn bestaan verdedigt tegen een gekleurde, minder ontwikkelde meerderheid. Nu met het jaar 1960 de ..Afrika- decade" begint, waarin het zwarte continent zijn vrijwel totale onaf hankelijkheid gaat verwerven, nu de buitenlandse kritiek en druk op Zuid-Afrika steeds toeneemt, lijkt dit een geschikt moment onze reis redacteur aan het woord te laten over de nieuwe ontwikkelingen in de Unie van Zuid-Afrika. Deze reeks werd juist voltooid vóór de jongste moeilijkheden in Vereeni- ging en omgeving, maar voor het totale beeld maakt dit geen ver schil. daad haar beleid dóór dwars tegen de keer in die de wereld genomen heeft. Maar in het bastion van zelfverzekerd heid komen de eerste scheuren: gewe tensonderzoek in de Nationalistische Partij, ernstige twijfel in de Neder duits Hervormde Kerk. splitsing in de Verenigde Partij, een stroom van dis cussies in de pers en de universiteiten. Een verenigde actie in de zakenwereld, die pijn in de portemonnee vreest, heeft geleid tot de oprichting van de Zuid-Afrika Stichting". Naast de offi ciële*- voorlichtingsdienst, die vijf mil joen per jaar kost, komt nu een onof- ciële met een ongelimiteerd budget. Zij omvat zakenmensen van allerlei slag, Boer en Brit,, een liberaal als Harry Oppenheimer en een ultra-con servatief als M S. Louw. Terwijl de regering het Zuidafrikaanse leger reor ganiseert op de basis van het Franse leger in Algerije"(!) gaat de Zuid- Afrika Stichting ,,de wereld vertellen, dat er in Zuid-Afrika nog wel wat an ders bestaat dan een rassenprobleem". Die Zuid-Afrika Stichting, die een zeer machtig orgaan gaat worden, zal op den duur druk gaan uitoefenen op de eigen regering. Niet door een bloedige explosie maar door een geleidelijk om buigen van het beleid, door druk van buiten en door de geduldige opwaartse drang van de zwarte massa's, kan Zuid-Afrika de weg naar een toekomst vinden, die zijn eigen belang, dat van Afrika en van de wereld dient. De grote zwijger van Bonn Al veertig jaar goede vriendenmaar pas sinds kort op voet van jij en jou'" (Van onze correspondent te Bonn) Men noemt hem „de grote zwijger van Bonn", „de souffleur van Bondskanselier Adenauer", „de graue Eminenz" van de Westduitse regering, „de jjverigste, maar ook zwijgzaamste bezoeker van de Bondsdag". Zaterdag is hjj 80 jaar geworden en, evenmin als zUn vriend Konrad Adenauer, denkt hy er over zijn werkzaam heden definitief aan de kant te zetten. Deze, ietwat raadselachtige man, is de Keulse bankier Robert Pferdmenges, pas in brede kring bekend geworden door zijn vriendschap met de vier jaar oudere Adenauer. Tientallen jaren aan liet hoofd van de bank van Oppenheim Het is buiten kijf, dat Pferdmenges tot de invloedrijkste persoonlijkheden van de Bondsrepubliek behoort, juist door zijn vriendschap met Adenauer, die de raadgevingen van de Keulse ban kier op hoge prijs stelt, maar van wie overigens bekend is dat hij allereerst zijn eigen wil pleegt te volgen. Hij geldt als de enige persoonlijke vriend, die de Bondskanselier heeft en deze vriend schap is reeds veertig jaar oud. In de Jaren '20 toen de rooms-katholiek Ade nauer burgemeester van Keulen was, wilde de protestant Pferdmenges op Goede Vrijdag het graf van zijn ouders bezoeken .Doch een grote mensenmenig te, die juist een voetbalwedstrijd had bezocht, versperde hem de weg. Kwaad wendde de bankier zich tot burgemees ter Adenauer. Sedertdien werden e: geen voetbalwedstrijden meer op Goede Vrijdag in Keulen gespeeld en waren beide mannen de beste vrienden. Hun levens liepen niet geheel, maar in som mige opzichten toch wel, parallel. Familie van Fr. Engels Pferdmenges ls de zoon (het negende kind), van een textielfabrikant uit München-Gladbach. Niemand minder dan de fabrikantenzoon Friedrich En gels, die in 1847 samen met Karl Marx het Communistische Manifest schreef, was zijn oud-oom! Pferdmenges leerde in Londen en Antwerpen het bankiers vak en was als dertigjarige reeds direc teur van de Disconto-maatschappij te Londen. Salaris per jaar 100.000 goud mark! Toen een andere bank hem des tijds wilde overnemen en daarbij een miljoen per jaar als salaris beloofde, be dankte Pferdmenges voor de eer: wie zoveel bood kon zijns inziens geen goe de financiële basis hebben Pferdmenges werd in 1931 directeur van de bank Sal. Oppenheim jr. und Cie. In 1938 moest de bank, op last van de nazi's op zijn naam worden overgeschre ven, maar in 1947 voerde hij de oude naam weer in. Na de aanslag op Hitier, 20 Juli 1944, nam de Gestapo Pferdmen ges gevangen. Reeds van 1933 af, was de band Pferdmenges-Adenauer bepaald intiem; toen Adenauer in 1933 door de nazi's als burgemeeester van Keulen werd afgezet, legde kort daarna ook Pferdmenges, tot dan toe adviseur van de regering-Brüning en van Schacht, zijn openbare ambten neer. De Britse bezetters ontsloegen Adenauer in 1946 wegens „ongeschiktheid" als burgemees ter en Pferdmenges als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Keulen Desondanks is Pferdmenges, in tegen stelling tot Adenauer, steeds pro-Brits gebleven. Late negentiende-eeuwer Pferdmenges behoorde met Adenauer tot de oprichters van de CDU in 1945 en werd op verzoek van de Bondskanselier in 1950 lid van de Bondsdag, de Tweede Kamer te Bonn. In zijn tienjarige par lementaire leven heeft de bankier even wel nog nooit één rede gehouden! Daar tegenover staat, dat zijn invloed op het economische en financiële en zelfs op het politieke leven in de Bondsrepu bliek door zijn invloed op de Bondskan selier groot genoemd wordt. De „grote zwijger van Bonn en de Bondsdag" heeft, zo heeft men dezer dagen opge merkt, meer in de melk te brokkelen dan zes ministers bü elkaar Met staatssecretaris Globke geldt hij als een der weinigen, die zich vertrouwden van Adenauer kunnen noemen. Maar Pferdmenges moge in het open bare leven een zwijgzame figuur zijn, in de Bondsdagcommissie is hij een man van zeer groot gezag. Deze late negen- tiendeeeuwer heeft overigens veel puri teinse trekjes: hij bezoekt geen theater, bioscoop of concertzaal, hij rookt één sigaar per dag (hij is een verwoed wan delaar), hij is bijzonder zuinig maar on getwijfeld miljonair. Toen men hem eens vroeg wat hij zou doen wanneer men hem een miljoen zou schenken, antwoordde Pferdmenges, die commis saris is van een reeks ondernemingen: „Mijzelf beperkingen opleggen." Gespeculeerd heeft hij nog nooit, spaarzaamheid is een der grootste deug den in zyn ogen, geld uitgeven is een zinloos bedryf. Robert Pferdmenges een bijzondere persoonlijkheid in de Bondsrepubliek is ongetwijfeld een man op de achtergrond, wiens vriend schap met Adenauer zelfs een der vaste fundamenten van de Bondsrepubliek is genoemd. Die vriendschap is 40 jaar oud, zeer intiem, maar pas een jaarlang op voet van „jij en jou". Toen Pferd menges vorig jaar 50 jaar getrouwd was, schreef Adenauer aan mevrouw Pferdmenges, dat dit misschien het gunstige ogenblik was om wat meer in tiem met elkaar te worden: de koele po liticus en de even gereserveerde bankier dronken pas toen „Brüderschaft" en zeggen pas sedertdien je en jü tegen elkaar Drie uit tien miljoen zwarten die op weg zijn: uit de wereld van de kraal naar die van de stad en de technologie. Achter hen hun nieu we huisjes, vóór hen het rechtmatig deel van het land dat ook het hun ne is? Maatregelen tegen Haagse runners Teneinde in het vervolg maatregelen te kunnen nemen tegen het optreden van runners heeft de gemeenteraad van Den Haag, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten, de algemene politie verordening aan te vullen met de vol gende bepaling: „Het is verboden zich tot het aanbevelen of verschaffen van tijdelijke woon- en logiesgelegenheden, dan wel tot het aanbevelen van winkels en bedrijven of tot het verlenen van diensten, op de openbare straat aan het publiek op te dringen." In hun desbetreffend voorstel wijzen B. en W. erop, dat het lastig vallen van het publiek op de openbare straat door runners in Den Haag nog geen ernstige vormen heeft aangenomen, maar dat zij toch van mening zijn, dat dergelijke praktijken het aanzien van de stad sdha- de toebrengen en gemakkelijk tot versto ring van de openbare orde aanleiding kunnen geven. PROTESTMEETING PvdA TEGEN RASSENPOLITIEK Op een door de Federatie Amsterdam van de P. v. d. A. gisteravond in de Koopmansbeurs belegde protestmeeting tegen de rassenpolitiek ln Zuid-Afrika werd aan het slot onder luid applaus besloten een telegram te zenden aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, luidende als volgt. „De Federatie Amsterdam der P. v. d. A. heeft met afschuw en verontwaar diging kennis genomen van het politie optreden in de Unie van Zuid-Afrika, dat aan tientallen demonstranten het leven heeft gekost. Zij protesteert met de meeste klem tegen de politiek van rassendiscriminatie, die de gelijkwaar digheid en gelijkgerechtigheid van alle rassen miskent. ZU uit haar felle ver ontwaardiging over een beleid dat de niet-blanke bevolking de meest wezen lijke rechten onthoudt", aldus het tele gram. Op de vergadering was o.a. het woord gevoerd door de hervormde predikant ds. J. J. Buskes en de partijvoorzitter Evert Vermeer.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7