delfia v*" CALVÉ Reuvens neemt in culturele leven van Leiden belangrijke plaats in Leidse scholieren geconfronteerd met verschrikkingen van de oorlog zuiver plantaardig Plannen voor nieuwbouw en stichting van een filiaal EnMENIE „Zie achter de dodencijfers de levende mens...." CETAFLEX f/ Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 maart 1960 Tweede blad no. 30012 Dr. Mak bewerkt herdruk Van Boendaies lekenspieghel De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de redactie van de Zwolse drukken en herdrukken, uitgegeven voor de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden een subsidie verleend voor de bewerking van een herdruk van Jan van Boendaies „Der leken spieghel". Genoemde redactie, bestaande uit de hoogleraren W. J. M. A. Asselbergs (Nij megen), W. G. Hellinga (Amsterdam), H. Kuiper (Amsterdam), P. Minderaa (Leiden), E. Rombauts (Leuven) en W. A. P. Smit (Utrecht), heeft de Leidse Neerlandicus dr. J. J. Mak bereid gevon den deze bewerking op zich te nemen. Van de hand van dr. Mak zijn reeds ver schillende publikaties over Van Boen- dale verschenen en binnenkort zal er een van de pers komen getiteld: „Boendale en de bijbel". In een onderhoud vertelde dr. Mak ons, dat Jan van Boendale. in 1279 in de buurt van Brussel geboren werd en in Antwerpen de functie van „Schepen- clerc" heeft bekleed. Der leken spieghel is verdeeld in vier boeken. De eerste twee behandelen de schepping, het paradiisverhaal, het Oude Testament in vogelvlucht en het leven en sterven van Jezus Christus. Verder vindt men in deze boeken nog een stukje 100% HET BAK- EN BRAADVET 1 WWW vvi 1 100% geschiedenis tot de dagen van Karei de Grote, de historie van pausen en keizers. De piece de resistance wordt gevormd door het derde boek, waarin de auteur in de ruimste zin des woords de ethiek behandelt. In dit deel bespreekt Boen dale namelijk niet alleen de godsdien stige ethiek, maar evenzeer de wijsheid uit het leven van elke dag. Het vierde boek is gewijd aan de escha tologie, dat wil zeggen aan het wereld einde, de komst van de anti-christ en het laatste oordeel. De herdruk, die dr. Mak van het werk verzorgt, is gebaseerd op een Brussels handschrift, dat van een uitvoerig en veelzijdig commentaar wordt voorzien. Dr. Mak wil de lezers niet alleen infor meren over Boendaies eigen denkbeelden, maar ook over de bronnen uit binnen- en buitenland, waaruit de schrijver putte en over hetgeen anderen van Boendale hebben overgenomen. Bovendien zal de bewerker de uitgave, die ongeveer 1200 bladzijden zal tellen, van een uitvoerige inleiding voorzien. Stijlvolle herdenking: in Lakenhal Vijftien jaar vrijheid- vijftien jaar Expogé Financiële onzekerheid moet uit de weg worden geruimd! In de sfeervolle ruimten van „De Lakenhal" is qisteravond onder grote belangstelling het feit herdacht, dat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens": bron van kennis en ontspanning, een halve eeuw geleden werd opgericht. Tijdens deze herdenking hebben zowel de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, als de vice-voorzitter van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, de heer G. A. van Riemsdijk, met zeer veel waardering gesproken over de belangrijke plaats, welke „Reuvens" in het culturele leven van de Sleutelstad inneemt. Hulde werd gebracht aan de opricb- ters(sters) van deze culturele instelling, die indertijd zulk een mooi werk, waarvan het nuttig resultaat niet is uitgebleven, hebben opgezet. Een hulde, waarin ook het huidige bestuur en de directrice, mej. H. B. A. Heijse, en haar staf werden betrokken. Tijdens een geanimeerd gesprek brengen de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot (rechts) en Henri Knap een toost uit op het jubilerend „Reuvens"In het mid den de voorzitter, mr. P. J. Teebaal. (Foto L.D./Holvast) RECHTEN! j De heer Van Riemsdijk, vice-voorzit ter van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, had bijzondere waardering voor de lei ding van Reuvens, welke met een te klein budget een type leeszaal en biblio theek heeft opgebouwd, dat aan de daaraan te stellen normen zeker vol doet. Men heeft een reële kijk op de zaken en beschikt over een hard wer kende staf. Bovendien is men na deze vijftig jaar niet zonder een program van actie. Reuvens, aldus spreker, levert een be langrijke bijdrage aan het Leidse cultu rele leven. Op grond hiervan kan men rechten laten gelden. En dit niet voor zichzelf, doch voor de stad Leiden! Hoewél men op een enorme good will aanspraak mag maken, was het Reuvens' voorzittermr. P. J. Teebaal, die deze avond een lans brak voor een spoedige verioezenlijking van de bouwplannen, de stichting van een filiaal in Leiden-zuidwest en een juiste afbakening van het subsidiebeleid, zo dat men jaarlijks weet waar men aan toe is. Nadat de balans over vijftig jaar „Reuvens" was opgemaakt hield de bekende Amsterdamse auteur Henri Knap een causerie over „Humor in onze letteren", waardoor aan deze avond een bijzonder reliëf werd ge geven. Onder de velen, die de heer J. Brou wer namens het bestuur welkom heette, waren o.m. de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, de heer J. M. Kraan, wet houder van Zoeterwoude, de wethouders de heren J. C. van Schaik en mr. J. Drijber, vertegenwoordigers van alle Leidse raadsfracties, de heer B. Swanen- burg, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de echtgenote van de onlangs overleden oud-voorzitter van Reuvens, mr. W. de Clercq, de heer J. L. de Groot, wnd. directeur van de Leidse Universi teitsbibliotheek en afgevaardigden van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken en de Cultu rele Raad van Zuid-Holland. Van het gemeentebestuur van Voorschoten was een telegram van gelukwens binnen gekomen. De voorzitter, mr. Teebaal, die hierna het woord voerde, schonk allereerst aandacht aan de geschiedenis van Reu vens, waarover wij in ons blad van za terdag reeds uitvoerig schreven. Vervol gens wees hij erop, dat het boek in deze tijd in het defensief is gedrongen Velen zouden wel meer willen lezen, doch komen daar niet toe. Het drukke leven en ten dele ook de t.v. en de radio staan dit in de weg. Een halve eeuw lang hebben opeen volgende besturen, aldus mr. Teebaal, gewoekerd met de daartoe beschikbare middelen, welke vaak te beperkt waren. Voortdurend moest men een compromis zoeken tussen hetgeen wenselijk zou zijn en slechts mogelijk was. Hoewel naar sprekers mening, de salarissen voor het bibliotheekwezen nog aan de matige kant zijn, is er in deze halve eeuw in de financiële sector zeer veel ten goede ge wijzigd. Zo werd vijftig jaar geleden de eerste directrice aangesteld op een jaar salaris van f 600. Mr. Teebaal, die dankbaar was, dat Leiden steeds bereid is het tekort door het geven van een extra subsidie, weg te werken, zag men van de zijde der Rijksoverheid gaarne een mogelijkheid geopend, welke een einde brengt aan de financiële onzekerheid, waarmee thans moet worden gerekend Zouden wij ertoe besluiten, aldus spr., geen boeken meer aan te kopen en de helft van het personeel te ontslaan, dan stonden wij „aan het graf van Reuvens". De zo hoog geroemde zekerheid: van de wieg tot aan het graf, is aan Reuvens, aldus spreker, voorbijgegaan. Plannen Vervolgens schonk mr. Teebaal aan dacht aan de door ir. M. P. Schutte ont worpen bouwplannen, welke echter nog niet voorzien in nieuwbouw aan de zijde van de Breestraat. In eerste instantie zocht men het aan de achterzijde (Lan- gebrug) van het huidige gebouw, terwijl de tuin zal worden benut voor de bouw van een moderne uitieenzaal. In de panden aan de Breestraat denkt men in de toekomst de studie- en leeszaal en de administratieruimten onder te brengen. Indien deze plannen gereali seerd zijn, kan men naar de opvatting van het bestuur weer circa 25 jaar voor uit. Ofschoon het Rijk erkent, dat de huisvesting van Reuvens een „crepeer- geval" is, is spreker overtuigd, dat men het zeker tot ultimo 1961 met de oude ruimten moet stellen. De financiën hlij- ven nog steeds een moeilijk punt. Ter wijl mr. Teebaal er niet aan twijfelt, dat de voor de bouw benodigde financiën nog wel zijn te verkrijgen, zullen rente en aflossing het budget van Reuvens zwaar belasten. Spreker verwacht ech ter, dat het Rijk en de gemeente het eens zullen worden over de financiering van deze nieuwbouw. Een ander plan, dat het bestuur over weegt, is de vestiging van een filiaal in Leiden-zuidwest. De gemeente is bereid hiervoor een lokaliteit in een nog te bouwen openbaar gebouw af te staan. Tenslotte bracht mr. Teebaal hulde aan de directrice en het personeel, die hun dienende en voorlichtende taak met veel ambitie verrichten. Er is veel bereikt Burgemeester Van Kinschot, die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht, zeide, dat de ideële doelstel ling van Reuvens deze halve eeuw de zelfde is gebleven. Er is veel bereikt! Binnen de grenzen van zijn financiële mogelijkheden, zal het gemeentebestuur Reuvens ook in de toekomst daadwerke lijk blijven helpen. De jeugd van Reu vens kan ook na deze halve eeuw fris blijven, aldus de burgemeester, die hier na hulde bracht aan de oprchters voor hun moedig initiatief. Na een geanimeerde koffiepauze leid de Henri Knap op kostelijke wijze de aanwezigen het aan humorrijke terrein van de letterkunde binnen. Aan de hand van na 1945 gepubliceerde proza en poëzie, o.a. van Simon Carmiggelt, Annie Schmidt, Godfried Bomans en Elias wees hij op de echte, fijne humor van hun werk, hetgeen afgerond werd met proza van eigen hand. Een waardig en toch gelijk ook geestig besluit van een stijlvolle avond. „Reuvens" kan met grote voldoening op deze halve eeuw feestviering terugzien Advertentie HECHTMACHINES HECHTTANGEN. Reeds vanaf f2.45 net 1000 nietjes. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN - TELEF. 21400 Jongens en meisjes, die in de oorlogsdagen kleuter waren, vulden gisteravond de Stadsgehoorzaal. Daar werd n.l. een door de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd georganiseerde jeugdbjjeenkomst gehouden. Ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van de bevrijding en van het derde lustrum van de Leidse Expogé waren uitgenodigd leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare en soortgelijke scholen. Niet alleen Leidse jongeren, maar ook zeer velen uit de buitengemeenten gaven van hun belangstelling voor deze herendkingsbijeenkomst blijk. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, burgemeester H. Duiker van Katwijk, afgevaardigden van het Leidsche Studenten Corps en de VVSL, het hoofdbestuur van de Expogé, het Tentoonstellingscomité „Bevrijd Nederland" en de voormalige commandant van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. B. en W. van Leiden hadden bericht van verhindering gezonden. Sprekers op deze avond waren de heer H. Ottevanger, burgemeester van UI rum (Gr.) en voormalig lid van de verspreidingsgroep van „Trouw" in de bezettingstijd, dr. J. F. Ph. Hers, voormalig lid van de le Ned. Inlichtingendienst onder luit. ter zee 2e-kl. L. A. R. J. van Hamel en de heer L. de Jong, directeur van het Rijks-Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Enkele leden van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap zorgden voor een passende muzikale omlijsting en in de receptiekamer was een tentoonstelling ingericht van documenten, foto's, teke ningen en ander materiaal, betrekking hebbend op het illegale werk tijdens de bezettingstijd. van zwakte of van lafheid. Beide kun nen voortkomen uit. angst. Het is een j uiting van een menselijke gemeenschap i Beide uitingen komen eohter voor in één persoon. In een gereglementeerde vre-1 desmaatschappij zijn beide te onderdruk ken. Na deze inleiding noemde spreker enkele namen van jonge verzetstrijders, die de exponenten waren van de meest ideale karakters. Hu wees erop. dat de stormklok voor die jonge mensen in Leiden voor 't eerst werd geluid en wel in november van het oorlogsjaar 1940. Wie herinnert zich niet de veelbesproken en veelbeschreven rede van prof. Cleveringa? Voorts me moreerde dr. Hers de staking in februa ri 1941. Het ging hierbij niet om meer geld of om betere sociale voorwaarden, maar alleen en uitsluitend om een be volkingsgroep, die naar Duitsland werd weggevoerd. De staking was bedoeld als een protest. De verzetsstrijders waren mensen met een hoog plichtsbesef en met veel liefde voor hun mediamens. Zij zijn nu nog een voorbeeld voor de hui dige Jeugd. Een opname van de gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden jeugdbijeenkomst. Mej. H. B. A. Heijse, reeds 25 jaar directrice van „Reuvens". in gesprek met de rectrix van het Gymnasiummej. dr. A. M. M., Smit. (Foto L.D./Hoivast) Expositie en muziek De voorzitter van de afdeling Leiden van de Expogé, de heer L. Questroo, zei in zijn inleidend woord o.m. verheugd te zijn over het feit, dat er 's avonds niet alleen jeugd op de Steenstraat te vin den is, maar ook op massabijeenkomsten zoals deze. De jongeren moeten er goed van doordrongeen zijn, dat de vrijheid een kostbaar goed is. Pers in oorlogstijd Hierna beklom als eerste spreker bur gemeester Ottevanger het podium. Het onderwerp, dat hij behandelde, luidde „De pers in oorlogs- en bezettingstijd". De burgemeester herinnerde eraan, dat ons volk na het binnenrukken van de Duitse troepen overgeleverd was aan een vreselijke terreur. Hitters propaganda was niets anders dan een leugenpropa ganda en diens pers een leugenpers. Ge lukkig waren er in die tijd vele dappere Nederlanders, die de noodzaak van een illegale pers, ondanks alle gevaren daar aan verbonden, inzagen. Ze bouwden ge zamenlijk een geheime kram te nor gan isa - tie op en gingen daarbij dikwijls tot het uiterste. Het gevaarlijkste werk was de verspreiding van de bladen. De hoogste oplaag van Trcuw in één week bedroeg miet minder dan 150.000, maar van de verspreidingsgroep van dit blad werden er op één middag 23 in Vugt gefusilleerd, j Met verschillende voorbeelden toonde de I burgemeester aan hoe het mogelijk was i dat al die duizenden kranten bezorgd i konden worden. Per fiets ging het van dorp tot dorp, van stad tot stad, jaar in jaar uit. Zo heeft de krant meegevoch ten voor de bevrijding van Nederland. Verzet en verraad Dr. Hers, die daarna het woord voerde sprak over „verzet en verraad". Verzet ia een vorm van protest, verraad een vorm (Foto L.D./Holvast) aan voedsel, 10 000 mannen, die als dwangarbeiders werden weggevoerd naar Duitse fabrieken, keerden nooit meer te rug en 20.000 landgenoten kwamen in het voormalige Ned. Indië om. Meer dan 100.000 joodse Nederlanders stierven in de gaskamers. Wanneer men al deze cij fers bij elkaar optelt komt men op een totaal van ongeveer 1/4 miljoen. Op een bijeenkomst als deze past ons slechts een 2iwijgend denken aan al die mensen die het leven lieten voor een vrij Nederland, aldus de heer De _|ong. Op een film, die vertoond werd was duidelijk te zien hoe er voor alle oorlogsgraven gezorgd wordt door de Ned. Oorlogsgraven Stichting te Den Haag. Aan het eind van detze zeer druk bezochte avond sprak kapelaan H. J. M. Stoelinga. hoofdbestuurslid van de Expogé, een samenvattend slotwoord. Advertentie Ujm koud alle hout met van Ceta-Bever Cijfers De heer De Jong noemde in zijn too- spraak een groot aantal cijfers. Hij sprak de wens uit, dat de jongens en meisjes in de zaal achter deze cijfers de levende mensen zouden zien, die gestre den hebben tegen de vijand. In de twee de wereldoorlog zijn er van onze land strijdkrachten, van onze marine en van onze luchtmacht 5000 mannen gesneu veld, van onze koopvaardij vonden 1200 zeelieden een graf in de golven, van onze verzetsstrijders werden er 3000 gefusil leerd, 600 stierven in Nederlandse con centratiekampen. 20.000 anderen verlo ren het leven in de Duitse, Oostenrijkse en Poolse kampen. Ongeveer 2? 000 Ne derlandse burgers verloren het leven bij de bombardementen, 15.000 lieten het le ven -tijdens de hongerwinter door gebrek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Teunls. zn. van T. Poot en C. van den Oever; Dirk Jan. zn. van D. Speksnijder en S. Kroon; Berend Hendrik Willem, zn. van W. D. Relnlnk en E. M. Meerpoel; Margaretha, dr. van B. StriJbos en H. W. Rol; Albert, zn. van A. C. van der Woerd en M. W. Vink; Geertrulda Susanna, dr. van C. Webbers en J. Hoek; Franclsca Maria Qulrlna, dr. van J. C. Verhaar en F. Kerstens; Jacobus Johannes, zn. van W. W. van Steenbergen en D. Hageman; Petrus Johannes, zn. van I. Steenvoorden en A. Jongenengel; Gerard, zn. van J. G. van Dorsten en Z. Hulzlnga; Petrus Jo hannes Wilhelmus Cornells, zn. van G. C. G. van Leest en J. M. C. van Roos malen; Jannetje Cornelia, dr. van N. van der Linden en B. A. de Llgny; Ina, dr. van C. C. Boogerd en J. E. van der Lin den; Hendrik, zn. van H. Vlele en J. van der Blom; Sophie Marie, dr. van J. C. Salverda en J. F. Hartong; Angellque Jeunnette, dr. van A. G. Loomans en P. A. M. Zuiderduin; Paulua Marlnus Fre- derlk, zn. van P. Chaudron en J. M. L. Wolthaus; Robert Johannes Anthonlus, zn. van H. J. Hoekstra en M. J. Verbli, Justus, zn. van B. A. de Hooge en C. M. Seller. GETROUWD F. G. M. de Haas en C. H. (Jljee. OVERLEDEN J. Meijer. 59 Jr.. man; f; Elferlng. 76 Jr.. echtgenote van W. van Gerven; E. C van Gent, 78 Jr.. wed. van L. Prins; P J. van Leeuwen, 55 Jr., man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3