Inspectiedag lager onderwijs in Leiden in teken van liet weten Nog steeds vele tekorten.... „Toonschaal '60" te Voorschoten brengt interessante expositie Vluchtelingen leiden vrijwel onvoorstelbaar triest leven Vluchtelingenkinderen komen naar Leiden SPAAR BIJ DE 374 rente tot f30.000.- N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ DINSDAG 29 .MAART 1960 V) 99 De Stadsgehoorzaal was vanmorgen geheel bezet met onderwijzers en onder wijzeressen in de Inspectie Leiden voor het houden van de 63ste algemene ver gadering. In zijn begroetingswoord heette voorzitter A. Boogaard in het bijzon der welkom hoofdinspecteur Dijksterhuis en echtgenote, oud-Rijksinspecteur Machielsen, de schoolartsen en ook de r.-k. onderwijzers (essen), die deze bijeen komst konden bijwonen dank zü de toestemming van de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen. stel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature mej. B. A. Beks voorzien door de verkiezing van mej. J. Houwaart. In de vacature M. Vöge werd de heer J. Vink gekozen. De scheidende bestuursleden werden bedankt voor het vele werk, dat zij ver richt hadden en kregen als geschenk een boekenbon aangeboden. Openbare ULO-school schrijnend voorbeeld De heer Boogaard zei o.m., dat op de vraag naar de toestand bij het on derwijs meestal verwezen wordt naar de bekende tekorten, zoals te weinig schoolruimte, slechte gebouwen, ge brek aan leermiddelen, gymnastiek lokalen, sportvelden en zwembaden, tekort aan personeel en overvolle klas sen. In de inspectie Leiden is de situa tie ook niet bepaald rooskleurig. Wel werden in 1959 veertig nieuwe en acht gerestaureerde lokalen in gebruik ge nomen. Voor 1960 staan op de urgen- tielijst acht lokalen voor ulo-scholen, twee voor het v.g.l.o. en veertien voor het g.l.o. Op 16 januari bedroeg het aantal vacatures op achthonderd plaat sen tien. Dit aantal is in de afgelopen maanden gestegen tot boven de twin tig. In 1959 zijn grote bedragen voor de outillage verstrekt, waarvoor men zeer dankbaar is. Doch er zijn slechts 21 goede gymnastieklokalen en boven dien twintig „onvoldoende noodloka- len". Op basis van twee lessen per week voor elke klas zijn 22 nieuwe gymnastieklokalen nodig. Ten aanzien van de outillage der gebouwen en leer middelen is er nog een grote achter stand. Verder bestaat nog de nood zaak gebouwen af te breken, waarvan de school Pieterskerkstraat het schrij nendste voorbeeld is. Twee gevaren „Wanneer we spreken over de nood van het onderwijs, dan dreigen er twee gevaren", aldus de heer Boogaard. „Ten eerste: de nood kan worden onderschat door de vertrouwdheid met de tekorten. Temeer, omdat vele ouders de school niet ernstig genoeg nemen. Wegens on geoorloofd schoolverzuim werden in het vorig jaar 230 processen-verbaal opge maakt, tegen in 1958 167. Bovendien ne men de vakantieverzuimen ook sterk toe. Ten tweede: de aandacht van ouders en leerkrachten wordt geleid naar de materiële nood. Maar we ver geten, dat de werkelijke nood niet van materiële, doch van geestelijke aard is. Al deze problemen verdienen de grootste aandacht", zo besloot de voorzitter zijn betoog. Door inkrimping van de inspectie was het aantal leden verminderd en een contributieverhoging van 2 gulden tot f. 2,50 noodzakelijk geworden. Het voor- LEIDERDORP P. Groenendijk 25 jaar bij de Ver. Touwfabrieken Op 28 maart 1935 deed P. Groenendijk zijn intreden bij de N.V. Vereenigde Touwf abrieken. Gisteren vierde hij zijn zilveren jubileum. De directeur, de heer H. B. Haan appel, feliciteerde hem van harte met dit heuglijk feit en meende uit de pro- motielijn van de jubilaris de gevolgtrek king te mogen opmaken, dat de leiding prijs op hem stelde. Het jaar 1954 begon met zijn promotie tot onderbaas, in augustus d.a.v. gevolgd door zijn aan stelling tot baas. Spreker zag dit als een waardering voor de prestaties van de heer Groe nendijk als uitstekend vakman, maar ook voor de wijze, waarop hij zijn func tie als spinner had verricht. Daarbij had spreker veel lof voor degenen, die na het verrichten van hun dagtaak nog de moed opbrengen om de avondtextiel school gedurende drie jaren te volgen. Ook dit had de jubilaris met succes, ge presteerd De heer Haanappel bracht de jubilaris tenslotte dank voor alles, wat hij in het belang van het bedrijf heeft verricht. Spreker voegde daarbij gaarne de wens, dat de heer Groenendijk nog vele jaren in goede gezondheid gegeven mogen worden. Ook mevrouw Groenendijk- Redel en de zoon van de jubilaris ont vingen de gelukwensen van de directeur. Tenslotte ontving de jubilaris de V.T.- medaille met standaard, alsmede een cadeau onder couvert. De bedrijfsleider der vezelafdelingen, de heer I. Vogelenzang, dankte de ju bilaris voor de goede samenwerking. De heer J. Nievaart, chef der spinnerij, had de heer Groenendijk een kwart eeuw ge leden zien komen. Ook hij prees de goede samenwerking met de jubilaris, wie nimmer iets te veel was. De vertegenwoordiger der groep bazen in de Ondernemingsraad, de heer A. de Kruiff, bood namens de collega's de ge lukwensen aan. Tenslotte bood de heer W. Kooien, namens het jubileumfonds, het leidinggevend technisch personeel en de bazen van de spinnerij een sierlijk armbandhorloge aan. De heer A. Beij sloot met zijn hartelijke gelukwensen de rij der sprekers. De heer Groenendijk zei getroffen te zijn door de van veel waardering ge tuigende woorden. Hij dankte de direc tie, bedrijfsleiding en chefs en de an dere sprekers daar heel hartelijk voor en hoopte in staat te zijn nog vele jaren in dienst van de V.T. werkzaam t« mo gen zijn. Nadat de koffie was rondgediend kwamen de collega-bazen uit de spin nerij de jubilaris geluk wensen. De heer Groenendijk en zijn familie vertrokken daarna naar huis, waar het feest in familiekring werd voortgezet. Mr. Van Thiel voorzitter van de R.-K. Jeugdraad Dezer dagen werd mr. M. I. P. G. van Thiel door het Episcopaat benoemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Tijdens een vandaag in 's-Hertogen- bosch gehouden ledenvergadering van de jeugdraad werd de heer Van Thiel door de w-nd. voorzitter mejuffrouw mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, als voorzitter geïnstalleerd. Ds heer Van Thiel is burgemeester van Wyohen en voorzitter van de Mijn- Industrie-Raad. Waardigheid van het weten Vervolgens hield prof. dr. K. Heeroma een inleiding over de waardigheid van het weten. Allereerst gaf hij een uiteen zetting van het beroep schoolmeester. De schoolmeester is de man van het weten en liefst van het beter weten. Hü beschikt over de sleutels van schoolhel en schoolhemel. De school meester behoort een bolwerk van zeker heid te zijn in deze rumoerige wereld. De onderwijzer, die wordt geconfron teerd met de maatschappij, kan nog wel standhouden. Komt hij echter in aanra king met de wetenschap dan krijgt hij een gevoel van onzekerheid. Dan ont staat de vraag of het minderwaardig heidsgevoel van de schoolmeester ten opzichte de wetenschap wel gerecht vaardigd is. Prof. Heeroma besprak de verschillen tussen docenten en weten schapsmensen. Hij deelde de weten schappelijke onderzoekers in verschil lende categorieën in. Er zijn onderzoe kers werkzaam op industriëel terrein, terwijl anderen weer voor representaties zorgen. Er is een tastbaar kwaliteitsverschil, hetgeen dat minderwaardigheidsgevoel van de onderwijzer rechtvaardigt. Maar de grote afstand tussen onderzoeker en onderwijzer behoeft niet vernederend te werken. Om op het begrip „weten" terug te komen verklaarde prof. Heeroma, dat weten even essentieel humaan is als het wetenschappelijke denken. In dit weten wordt de wetenschappelijke waarheid gehumaniseerd. De schoolmeester staat tussen leerlingen en wetenschap. Met de opmerking, dat weten onmisbaar is voor het menselijk welzijn, besloot prof. Hee roma zijn boeiend betoog. Afscheid De collega's uit de bollenstreek namen afscheid bij monde van de heer Riesinga, die enkele v/oorden van dank sprak voor de prettige samenwerking. Deze inspectiedag werd hedenmiddag besloten met een voorstelling van de to neelgroep „Arena" van Vondels treurspel „Joseph in Dothan". Prijzenswaardig initiatief OnderwerpMuziek in huiselijke kring Het grote succes van de tentoonstelling Toonschaal '59, die burgemeester Van der Hoeven op de tweede paasdag 1959 opende, is voor het gemeentebestuur aan leiding geweest te trachten het Cultureel Centrum jaarlijks voor een tentoonstel ling op cultureel gebied te doen inrichten. Het vorig jaar was deze tentoonstelling gewijd aan werken van alle in Voor schoten wonende kunstenaars. Zij gaf een vry volledig beeld van wat op het gebied van de kunst in Voorschoten gepresteerd wordt. Op tweede paasdag van dit jaar zal burgemeester L. de Kool „Toonschaal '60" kunnen openen. De opzet van deze tentoonstelling is echter geheel ver- sclxillend van die van vorig jaar. Het onderwerp zal dit jaar n.l. zijn: „Muziek in huiselijke kring". Toonschaal '60 wil een beeld geven van de beoefening van de muziek in huiselijke kring, gedurende meer dan vier eeuwen. Dat beeld zal gegeven wor den door middel van schilderijen, mu ziekinstrumenten en litteratuur. Uit verschillende musea en particu liere verzamelingen heeft het gemeente bestuur een collectie kunstwerken kun nen bijeenbrengen die via de ogen van beeldende kunstenaars uit de 16e eeuw tot heden de sfeer en de genoegens van het musiceren in kleine kring weer spiegelt. Naast een veelzijdige verzameling schilderijen worden ook tekeningen en grafische kunstwerken tentoongesteld. Er zullen werken zijn van Dirck Hals, Cornelis Dusart, Petrus Schenk, Johan nes Reekers, Alexander H. Bakker Korff Menso Kamerlingh Onnes, Harry Kuy- ten, Raoul Hynckes, e.a. Het tweede aspect van deze tentoon stelling omvat de instrumenten, die voor het musiceren in de afgelopen eeuwen gebruikt werden en die nu weer steeds meer in de belangstelling komen. Een groot aantal muziekinstrumen ten, gebouwd tussen 1520 en 1860 is be schikbaar gesteld door het Haagse Ge meentemuseum, hedendaagse instru menten heeft men van verschillende Nederlandse bouwers en van de instru- mentenhandel. Daardoor zal de collectie een vrijwel volledig beeld kunnen geven van alle instrumenten, die voor het gebruik in kleine (huiselijke) kring geschikt zijn. Zo zijn er o.m. vedels, gamben, blok fluiten, luiten, lyra's, klavecimbels, spinetten .harpen, klavichords en een orgelpositief. Speciaal ten gerieve van het (mu ziek) onderwijs zal het moderne Orff- instrumentarium geëxposeerd worden. Tenslotte zal er een overzicht gege ven worden van de muzieklitteratuur voor uitvoering in kleine kring. Composities van 1500 tot heden voor allerlei instrumenten en bezetting zal Winst voor LPSV-teams Het kampioensteam van LPSV heeft ook de wedstrijd tegen Reflex in Lisse gewonnen. De politiemannen haalden met 64 opnieuw de volle winst binnen. Westbroek legde met drie ningen de basis voor deze zege. braken en Zirkzee kwamen slechts tot een winstpunt. Het zesde winspunt werd in het dubbelspel behaald. Het tweede team van LPSV deed het ook goed en klopte Den Burcht 4 met 73. Door V. d. Vliet (3x), Handgraaf (2x) en V. d. Boogaart (lx), alsmede winst in het dubbel kwamen de zeven punten bij elkaar. LEIDSE FOTO-AMATEURS BIJEEN Gisteravond kwamen de Leidse foto- amateurs weer in „De Doelen" bijeen, deze keer om te luisteren naar da heer G. Kikkert, die sprak over portretfoto grafie. Voor de pauze toonde en besprak hij een aantal door hem gemaakte por tretten, zowel dag- als kunstlichtopna men. Het viel op, dat hij bijzonder vaar dig is in het maken van portretten bij zonlicht. Vooral de aan het strand ge maakte foto's waren bijzonder mooi van belichting. Na de pauze werden de leden gecon fronteerd met de werkelijkheid, daar de heer Kikkert een heel arsenaal van lam pen en statieven had meegebracht om de leden in de gelegenheid te stellen zelf opnamen te maken. Voor dit doel trad een dochter van een bestuurslid met haar vriendin als model op. Het was door de hitte der lampen voor hen niet altijd even plezierig l Voorzitter Gompelman verzocht deze foto's op 25 april op de cluib te tonen. OPENING BIOCHEMISCH LABORATORIUM De officiële opening van het nieuwe biochemisch laboratorium der Leidse Universiteit zal dinsdag 12 april plaats vinden. men er aantreffen, zowel van binnen- als buitenlandse uitgevers. Een belangrijk deel van het succes van Toonschaal '59 is te danken ge weest aan avondconcerten. Van 9 tot half tien 's avonds zijn er concerten ge geven, die zeer drux bezocht werden en die een grote indruk gemaakt hebben. Ook dit jaar heeft men daarom deze avondconecerten weer een bijzondere plaats gegeven. Op dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag zal er zo'n concert gegeven worden, waarbij vooral de nadruk zal vallen op het samenspel met instrumen ten, die vroeger veel bespeeld werden en die tegenwoordig steeds weer meer aandacht Krijgen. Op de andere dagen de tentoon stelling is geopend van 2e paasdag tot en met 23 april zullen grammofoon platen gedraaid worden van muziek, gespeeld op historische instrumenten in solo- en samenspel. De organisator van deze tentoonstel ling, de heer J. Burema, ambtenaar voor culturele zaken van de gemeentesecre tarie, is van mening, dat het onder werp van de tentoonstelling bijzonder actueel is, omdat allerlei „oude" instru menten, die tot in de 18e eeuw een be langrijke rol bij het huiselijk muziek leven hebben gespeeld, in deze tijd op nieuw worden gebouwd en bespeeld. Ook bij het onderwijs wordt in toe nemende mate aandacht besteed aan het bevorderen van samenspel, omdat hier ook voor kleine talenten goede kansen liggen. Daarbij sluit aan de renaissance van historische muziekin strumenten, die merendeels door hun bescheiden volume als het ware om ge zelschap vragen. Mede om deze reden is juist dit on derwerp gekozen voor deze „Toonschaal '60", die, voorzover we kunnen nagaan, een manifestatie zal worden, die elders nog nimmer in deze vorm en omvang kon worden opgezet. HANS KAART komt in „Koek en ei" In een gesprek na de laatste door de Nederlandse Opera met medewerking van Hans Kaart verzorgde voorstelling van „Turandot" heeft AVRO-regisseur Karei Prior de Nederlandse operazan ger-acteur bereid gevonden het volgend seizoen regelmatig mede te werken aan de strip „Koek en ei". Hans Kaart, die ook voor het komend seizoen door het Royal Opera Hous Covent Garden is ge contracteerd en voor de opnamen van „Koek en ei" steeds per vliegtuig naar Nederland zal komen, zal de rol vervul len van Flip de Koning, een neef van de heer des huizes. Hij zal omstreeks no vember voor het eerstt in het populaire radiogezin aan de ontbijttafel aanzitten. Vragen in Tweede Kamer over Zuid-Afrika (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Burger (PvdA) vanmiddag verzocht in De Bioscoopbond heeit gisteren op i de Io°P van de.ze„ J?de rnhüster- haar algemene ledenvergadering beslo- vragen te mogen steller«mde ramist.er I nresident over de gebeurtenissen in Bioscoopbond besluit: BIJNA EEN MLJOEN VOOR STIMULEREN VAN BEZOEK (Van onze Haagse redactie) De Bioscoopbond heeft gisteren ten drie jaren achtereen telkens president over hnudimr van f 300.000.— uit te trekken voor een actie Zuid-Afrika Hu vindt de hou g tot stimulering van het bioscoopbezoek, de regering te passiei. Er heeft de laatste tijd een motive- minister-president heeft in een ringsonderzoek plaats gehad, waarvan brjef meegedeeld dat de regering diep is de resultaten in een geheim rapport zijn geschokt, maar geen stappen overweegt, neergelegd. De vergadering in Utrecht Het standpunt dat de regering inneemt aanvaardde het voorstel van het hoofd bestuur een bedrag van f 900.000.uit het Weerstandsfonds van de Bond te bestemmen voor de actie, die naar men hoopt in het midden van dit jaar zal beginnen. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren Op de jaarvergadering van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, gis teravond in „De Harmonie" gehouden, hing een sfeer van blijdschap om het aannemen van het wetsontwerp tot huurverhoging. Van dit heuglijke feit maakte de voor zitter, de heer J. van Iterson melding in zfjn welkomstwoord en de penningmees ter de heer A. P. de Rooy, zette aan die mededeling kracht bij door alle aanwe zigen en dat waren er velen een kop koffie aan te bieden. De voorzitter zei het te betreuren, dat deze huurver hoging zozeer in het politieke vlak ge trokken is. Goed onderhoud van huizen kost nu eenmaal geïd. De lonen zijn vijf maal zo hoog als in 1940; hout, zink en verfwerk zijn drie- tot viermaal in prijs gestegen, maar de huishuren zijn iets meer dan tweemaal zo hoog als in de cember 1940. Notulen en jaarverslag van de soorebaris, de heer P. C. A. ten Broek werden onder dank goedgekeurd. De kasnazieners adviseerden, nadat de penningmeester zijn Jaarverslag had uitgebracht, hem onder dankzegging dé charge te verlenen. Bij de bestuursver kiezing werd de heer B Bakels bij en kele kandidaatstelling gekozen in de plaats van de heer J. A. Eidhhom, die aftredend was. De heer C. Meerburg werd herkozen. De rondvraag bracht en kele punten naar voren, die de heer S. J. Mook, bondsvoorzitter, in zijn betoog zou behandelen. Dat betoog handelde over drie wetsontwerpen. Opvallend noemde spr. achtereenvolgens de liqui datie van het Grootboek Woningver betering, de verhoging van grond- en personele belasting en de huurverho ging. Het eerste ontwerp is inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen. Spr. verwachtte, dat ook de Eerste Kamer het zou accepteren en dat een uit betaling wellicht dit jaar nog zal plaatsvinden. Daarbij zal vermoedelijk geen belasting worden ingehouden. Er moet evenwel toch belasting worden betaald: niet naar de maatstaf van de inkomstenbelasting maar volgens „bui tengewoon tarief". Hierdoor wordt van hoge inkomens de hoogste belasting geheven met een limiet tot 40%. Tegen de verhoging van grond- en personele belasting had de bond zware tegenstand geboden. Aanvankelijk ,naar het leek met succes: de Tweede Ka mer wilde er niet aan. Toen de rege ring er een „portefeuillekwestie" van maakte, werd het toch aanvaard. Voor Zuid-Holland komt ze nu ongeveer te rug op het peil van 1955, hetgeen be tekent, dat ze ca. 3% van de huur zal bedragen. Tegen de huurverhoging met 20% en de steeds stijgende kosten ,is dit des te teleurstellender. Uitvoerig ging de heer Mook hierna in op de in de loop der jaren ingevoer de huurverhogingen en die van 1 april s. Nadat de voorzitter de heer Mook had bedankt voor zyn uiteenzetting, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 maart Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Andijvie 52-65, kroten 13-55, prei 60-83, rabarber 29-40, spinazie 53-59, stoofsla 53 -55. spruiten A 75-129. Idem B 80-131. komkommers 31-52, witlof 28-80. Per 100 stuks: sla 8.20-23.10. Per 100 bos: raap stelen 10-11, selderij 5-12. LEIDEN. 29 maart Vette Varkens- markt: Aantal stuks 128. Notering in centen per kg. levend gewicht: zware var kens 1.37-1.40, lichte varkens 1.39-1.43. slagersvarkens 1.44-1.46 en zeugen 1.18- 1.25. Handel redelijk ROTTERDAM, 29 maart Veemarkt: Aanvoer in totaal 5469; weektotaal 7575. Vette koeien en ossen 350, gebrulksvee 1780, vette kalveren 636, graskalveren 284, nuchtere kalveren 1981, varkens lopers 13. biggen 11. paarden 118, veulens 13, scha pen of lammeren 202, welde/zulglamme- ren 55, bokken of gelten 26. Notering: vette koelen le kw. 299-320, 2e kw. 280- 295, 3e kw. 255-275, vette kalveren 280- 310, 250-280, 220-250, per kg. Graskalve ren 430, 370, 270; nuchtere kalveren 60, 48, 38, exportvarkens lopers 80, 70, 60; biggen 50. 40, 36, per stuk. Slachtpaarden 240, 190, 180 per kg. Schapen 125, 95. 65; lammeren 130, 95, 70; kalfkoeien 1280, 110, 900; melkkoeien 1280, 1100, 900; vare koeien 900, 760, 680; vaarzen 925, 760, 600; pinken 570, 500, 400 per stuk. RIJNSBURG. 28 maart Velling Flora: Tulpen: Campfire 85-90, Snowdon 90-95, Prunus 95-100, Carara 85-90, v. d. Eerden 80-85. Brlghtlng 70-75. Golden Measure 95-100, Rijnoever 90-95, Bartlgon 95-100, White Virginia 100-110, Apeldoorn 150- 160. Oxford 180-185. Dover 180-185, Olym piade 100-105. Couleur Cardinaal 85-90, Cansas 115-120 (per bos). Narcissen (koude grond) Helios 130-160. Golden Harvest 240-280. Carlton 200-220. Fortuna 200-220, Impossible 300-330 (per 100). Minister Luns voorzitter deskundigencommissie De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, ls vanochtend benoemd tot voorzitter van de interim-commissie (handels-commis sie) van deskundigen die dinsdag te Parijs besprekingen zijn begonnen over Europese handelsproblemen en in het bijzonder over de verhouding tussen de zes van de Europese Economische Ge meenschap en de zeven van de Europese vrijhandels-associatie. Juist de paasvakantie is gekozen, om dat dan verwacht wordt dat uit krin gen van onderwijs en jeugdwerk een bezoek gemakkelijker mogelijk gemaakt kan worden, terwijl, in verband met de korte duur, de tentoonstelling iedere avond toegankelijk zal zijn. Het lijkt ons voorlopig toe, dat Voor schoten met deze tentoonstelling een zeer bijzonder initiatief genomen heeft, dat zeer de aandacht verdient. Het interkerkelijke comité „Actie vakantie voor vluchtelingenkinderen" hield gisteravond in het Wjjkgebouw van de hervormde gemeente aan het Levendaal te Leiden een samenkomst. De voorzitter van het comité, ds. W. J. H. Hubeek, zei overwin- ln zijn openingswoord te hopen, dat de aanwezigen deze avond een indruk zouden krijgen van het vluchtelingenvraagstuk in Duitsland. Sprekers op deze avond waren Pfr. H. Puffert, die de leiding heeft van het Evangelische Hulpwerk te Münster, Pfr. H. Ness, die predikant is voor de vluchtelingen en zuster Mar- garethe Jüngling, die aan het hoofd staat van het Espelkamp ln Mlttwald. ten aanzien van de rassen-discriminatie in Zuid-Afrika is by herhaling door de regering in de V.N. tot uitdrukking ge bracht. De volle internationale aandacht zal op de zaak worden gevestigd door de bespreking ln de Veiligheidsraad der V.N. De Kamer heeft het verzoek van de heer Burger ingewilligd. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 29 maart Bü tamelijk levendige handel was de stemming vanmiddag voor de interna tionale waarden verdeeld, waarbij de meeste fondsen niet onbelangrijk onder het vorige slotniveau noteerden. Philips en Unilever waren bij opening circa 10 punten en Aku 3 punten beneden giste ren. Kon. Olies echter, in verhouding tot de overige internationals, aan de vaste kant op f. 161,50, tegen gisteren als slotprijs f. 159. Wall Street was gis teren ongeanimeerd maar voor de Ne derlandse hoofdfondsen aan de vaste kant voor aandelen Kon. Olie. Deze aandelen noteeerden er IV4 dollar hoger. Dit was ontegenzeggelijk een stimulans voor dit fonds op het Damrak. De han del was wederom tamelijk levendig in deze hoek. Er vonden ruilingen plaats door verkopen van Hoogovens, Unile vers en in mindere mate aandelen Phi lips in aankopen aandelen Kon. Olie. Daarnaast was er in de oliehoek wat middenkoersvraag. De arbitrage kon in dit fonds internationaal niet veel uit richten. Aku's schommelden rond de 474 en verloren op deze prüs circa 4 pun ten. Philips trok aan van 849 tot 850'; doch dit verhinderde niet. dat deze aandelen circa 8 punten onder het vo rige slotniveau bleven. Unilevers zetten, tengevolge van middenkoersaanbod, laag ln op 758 en stegen daarna tot 7611 i om op circa 760 de markt te verlaten, tegen gisteren als slotprijs 769%. Aan delen Hoogovens liepen op van 597'2 tot 603%, tegen een voorgaande slot- koers van 609' <2. Claims Hoogovens wa ren op f.290 circa f. 3,50 lager. Scheepvaarten waren uiterst rustig met geringe koersveranderingen ten op zichte van maandag. Van de leidende cultures zetten certificaten Deli in op f. 184,— onveranderd bij de voorgaande slotkoers, doch faalden daarna tot f 182 Ook HVA en Amsterdam Rubber moes ten een puntje verlies incasseren. Staatsfondsen kalm en eerder iets vriendelijker. Aandelen Nationale Han delsbank. die gisteren reeds 6 punten hoger noteerden op 166 werden van daag op 167 a 168 geadviseerd. U ontvangt over uw spaarsaldo BH Ten laste van uw spaartegoed zorgen wij op uw verzoek voor automatische betaling In termijnen van uw belastingaanslagen. Folder op aanvraag of bij ontvangst van eerste storting van minimaal f 250.- bij één van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor, onder vermelding „spaarrekening". Eerst gaf een pleegmoeder van een kind, dat het vorig jaar naar Lelden was gekomen voor vakantie, een verslag van de reis, die ze met de leden van het comité enige maanden geleden naar Duitsland heeft gemaakt. In enkele da gen werden verschillende vluchtelingen kampen bezocht. Uit het relaas bleek, dat het leven in zo'n kamp erg moei lijk is. Pfr. Puffent zei, dat God de mensen als broeders en zusters heeft geschapen en de grenzen op de wereld daarom moeten verdwijnen. Er ls één gemeen schap onder één Heer. Daarom moeten wij elkaar ook helpen. Dit beseft men ook in Leiden, want vele gezinnen heb ben vluchtelingenkinderen een onverge telijke vakantie gegeven. JEUGD ZONDER VREUGDE Pfr. Ness hield een lezing aan de hand van dia's. Duitsland heeft twee vluchtelingenproblemen gehad. Het eer ste betrof de vluchtelingen uit het ge bied van de Oder-Neisse (ongeveer ne gen miljoen mensen), welk gebied na de oorlog bij Polen werd ingelijfd, daar naast is er het Middenduitse vluchtelin genprobleem. Dit betreft Duitsers, die uit de Oostzone naar het Westen vluch ten. Zij vluchten niet uit materiële overwegingen, maar omdat de regering van de DDR een gewetensdruk op hen uitoefent, zoals bijv, blijkt uit de Ju- gendweihe. Nadat de vluchtelingen ln Berlijn zijn aangekomen en geregistreerd, worden ze voor twee weken in een kamp in deze stad gebracht. Hier heerst grote ellende; zes mensen wonen op één kamer! De vluchtelingen ontvangen hier kleren en andere levensbenodigdheden. Uit West- Berlijn worden ze naar West-Duitsland gebracht, waar de meesten zich na lange tijd voor het eerst weer echt vrij gaan voelen. Ook hier worden ze in kampen ondergebracht. Tenslotte vertelde zuster Margarethe iets over haar werk in het Espelkamp. Dit kamp is ln 1948 geopend en was eerst voor kinderen bestemd. Zij hadden zoveel meegemaakt, dat ze niet lachen of huilen. Heel hun wezen drukte angst uit. Jonge mensen van 1820 jaar zijn nog nooit op school geweest, omdat ze van jongs af aan al mee moesten helpen om geld te verdienen. Er wordt niet gevraagd wat ze alle maal hebben meegemaakt. Het is de lei ding er om te doen, dat de kinderen voelen, dat men hen lief heeft. Velen kunnen het verleden moeilijk vergeten. Toch vond zuster Margarethe het fijn om hier te werken, want men kan van angstige kinderen echte mensen maken. Met vele voorbeelden illustreerde zus ter Margarethe haar verhaal. Zoals bekend ligt het in de bedoeling van dit interkerkelijk comité om deze zomer een aantal van deze kinderen bij pleegouders in Leiden en omgeving on der te brengen. Beurs van Amsterdam Dinsdag 29 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100A Ned. '59 4% 100% 100ft Ned. '59 4% 9711 98GB Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 94 Ned. '47 3% (3) 92% 92f| Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 92% 93 Ned. '56 3% 92% 93 Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 87 Ned. '55 I 3% 88% 88ft Ned. *55 n 3y* 90 90 Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 97ft 97%GB Ned. 62-64 3 97% 97% Indië "37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 1071» 107% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40 39% Nat. Handelsbank 166GB 168 Ned. HandelmJj258% 257 Amst. Rubber 116% 114 H.VA161% 158% Senembah 560GB A.K.U477% 475% Berkel's Patent (v.) 299GB 302GB Calvé Delft cert. 730 715 Dell My .en (Ver.) 184.70 182GL Kon. Pap. v. Gelder 252GB 254% Hoogovens cert609 %GL 600% Müller en Co. N.B. 420 420 Ned. Kabelfabr430GB 434GB Philips 858% 849% Philips pref292% 294% GB Unilever 769% 758% Wilton Feyenoord 212% 210 Biliton 2de r358 358 Dordtse Olie gew. 732 750 Kon. Olie (f20.—) 161 162.60 idem (50 4 f20.—) 158.90 162 Holl. Amer. UJn 141% 141 Java China Paket 155 154 K-L-M108 108.40 Kon. Ned. Stmv My. 176 175%GL Kon. Paket Mij 137% 138 Stoomvaart My Ned. 173 172 Nievelt Goudr cert 141% 140% v. Ommeren cert. 242 246GB Kon. Rott. Lloyd 154 155% Ned. Scheepv. Unle 147% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 96% 98 Id Id -37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 974» Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% 103% id. N.WB. '52 (4%) 94% 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen 101 A'dam '51 12% 85 85% 83% 84 A'dam '56 II 2% 92 91% Eindhoven '54 2% 79% 80% Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 83% 83% 86% R'dam '52 I 2% 84 84% 80% 86 97% Utrecht '52 2% 86% Z.-Holl. 1957 2% 93% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 209.50 Amst. Bank 322 H.B.U. cert221 Rott. Bank 275 Twentsche Bank 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn377 Borsumy60% K. N. Ed-met. A-AA 96 Idem pref. wd106% Electrolasmy179 Kon. Ned. Grofsm. 173% Holl. Constructie 277% Ing. bur. v. Bouwnyv. 275% Internatio 161 Int. Kunststoff. Ind. 64% Leidse Wolspinnery 389 Rott. Droogdok My. 611 Sikken's Lakfabr. 599% Ver. Touwfabrleken 289 Walvisvaart) 115 W era ink's Betonm. 158 Van Wyk en Heringa 100 Zaalberg 115 L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 241» Intern Nickel 103% Anaconda 54% Bethlehem 8teel 47% Cities Service 45% General Motors 46% Kennecott 81% Republic Steel 63% Shell Oil 75 Union Pacific 28 Un. States 8teel 83 209.50 323 220% 275 264 377% 58 96 106% 170 278 160 65 384 612 600 115 157% 100% 115% 6% 24% 103% 53 40% 44% 46% 81% 62% 74% 82%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11