Baljuws van Voshol en Brederode waren zeer machtige potentaten Proefvaart VoorloperVI. 16 Grepen uit de geschiedenis van het duizendjarige Zwamnierdam Jpgericht 1 maart 1860 Maandag 28 maart 1960 Vierda blad no. 30011 I Officiële overdracht op Nieuwe Waterweg ian de Vlaardingse vissersvloot is rn nieuw schip toegevoegd. Dit mo- rme vaartuig, waarvan wij reeds in blad van vrijdag een foto plaat sen, maakte eergisteren een proef- jart op de "Nieuwe Waterweg. Het triiet vandaag de haven van Vlaar- ngen op weg naar de visgronden. directeur van de scheepsbouwwerf ge Dageraadte Woubrugge, de heer H. Boot, droeg de motortreiler loorloperVI. 16 ter hoogte van \oek van Holland over aan de N.V. de Doggermaatschappij", voor wier timing het schip is gebouwd. Ir. A. Kogendijk, de directeur van deze N.V., •i in zijn dankwoord, dat aan alle het contract neergelegde eisen is iiaan. Het was hem een grote reiigde aan de heer Boot een nieuw ,ntract te "hunnen aanbieden, n.l. die Kind door rollende boom gedood Gistermiddag is de 3-jarige Emile Ha- its tijdens het spel op een opslagplaats m bomen aan de Nieuwstraat in luensbroek (L) onder een rollende jom geraakt en op slag gedood. Hij was tezamen met enkele vriendjes in het spelen op de houtopslagplaats, sarop zeker moment een van de bomen igaan rollen. Een 7-jarig vriendje ram eveneens onder de boom terecht brak hierbij een been. Advertentie D.A.F. RIJDEN eenvoudiger - goedkoper GEBR. VAN IJLDEN ItRDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Artiesten van Schiphol vertrokken ,Miss Tulp" als het middelpunt an „Holland-Show" in New York betreffende de bauw van een zuster schip van de VI. 16. De burgemeester van Vlaardlngen, mr. J. Heusdens, die de proefvaart met vele anderen meemaakte, feliciteerde ,,De Doggermaatschappij" met de nieu we aanwinst. Hij sprak daarbij de wens uit, dat het vaartuig zal mogen bijdra gen tot de bloei van Vlaardingen als visserijplaats. De lengte van het schip, dat zeven weken geleden in Woubrugge te water werd gelaten, bedraagt 44 meter, de breedte 7.30 meter en de holte 3.80 me ter. Het vaartuig is voorzien van een Deutz hoofdmotor van 1000 pk. bij 380 omw./min. Nog enkele andere technische gege vens: elektrisch aangedreven treil- winch fabrikaat v. d. Giessen met Deutz winchmotor van 155 pk. Hulp motor fabrikaat Lister van 40 pk. Olie- gestookt centr. verwarmingsinstallatie met warm en koud stromend water in alle verblijven en douches. Geïsoleerd visruim, met aluminium bekleed, capa citeit 2000 kisten van 50 kilo vis, voor zien van een Freon-koelinstallatie. Apart tonnenruim voor 440 tonnen. Het schip heeft accommodatie voor 18 per sonen en heeft een moderne elektrische apparatuur, t.w. een Decca Navigator met Track Plotter, 2 echoloden merk Keivin Hughes, en een zend- en ont- vanginstallatie met richtingzoeker en extra korte golf bereik. Mening van Donald Douglas „Het publiek toont nu reeds een voorkeur voor straalvliegtuig" „Het publiek toont nu al voorkeur voor het straalvliegtuig en ook wfj bou wen vol vertrouwen in deze geest voort" Dat zei de 42-jarige Donald Douglas jr. president-directeur van de Douglas-fa- brieken in Amerika, die met het eerste DC-8 straalverkeersvliegtuig voor de KLM in meegevlogen naar ons land. Hij houdt enige dagen verblijf in het Amstel-hotel in Amsterdam voor hy met andere Europese luchtvaartmaatschap pijen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Scandinavië besprekingen gaat voe ren over de orders voor zijn nieuwe straalvliegtuig. Daarvan heeft de SAS er thans zeven besteld, de Swissair drie, Alitalia zes en de Franse maatschappij UAT twee. De eerste en tevens grootste klant van Douglas in Europa is echter de KLM, die 12 DC-8 machines heeft be steld. Gehoopt wordt, dat de 12e machine in juni 1961 gereed zal zijn. In totaal zijn tot nu toe 157 van deze nieuwe toestel len bij de Douglas-fabrieken besteld, maar dat is nog lang niet voldoende om de ontwikkelingskosten (253 miljoen dol lar) er uit te halen, alhoewel de prys van een DC-8 ongeveer 25 miljoen gul den bedraagt. De fabricage van een DC-9, een straalvliegtuig voor de middellange af standen, gaat voorlopig niet door. „Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat we financieel te veel hooi op onze vork zouden nemen, wanneer we na de enorme kosten voor de ontwikkeling van de DC-8 nu al zouden beginnen met een DC-9. We hebben er eenvoudig geen geld voor". Voorlopig hebben de Douglas-fabrie ken (met niet minder dan 62.000 man personeel) de handen vol aan de fabri cage der DC-8 machines, waarvan er tot dusverre 40 zijn afgeleverd. Dit jaar ver wacht men dat er nog 50 gereed zullen komen. Het ligt in de bedoeling dat de fabriek op den duur 8 toestellen per maand zal afleveren. Of men met de DC 8 eenzelfde succes zal hebben als met de DC-6 en DC-7 waarvan er in totaal 1050 verkocht zijn, betwijfelde de heer Douglas. Drie Spuistraatfiguren opnieuw in arrest Drie van de zes personen die begin vorige week door de Amsterdamse zeden- poltie waren gearresteerd, in verband met het verhuren van kamers aan pros tituees in twee panden aan de Spui straat, en daarna allen waren vrijgela ten, zijn opnieuw in hechtenis genomen. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, had zelf drie personen uit de hechtenis ontslagen en drie doorgezon den naar de rechter-commissaris en tegen hen een bevel tot bewaring gevor derd. Dit werd door de rechter-commis saris echter afgewezen, deze stelde hen in vrijheid. Tegen deze beslissing ging mr. Hart suiker in appèl bij de rechtbank, die nu tegen twee vrouwen en één man een be vel tot inbewaringstelling heeft gegeven, dat zes dagen van kracht is. Na deze termijn moet over de verlenging door de rechtbank opnieuw in raadkamer wor den beslist. Prof. Romme wil verlaging kiesgerechtigde leeftijd Aan het slot van de in Utrecht ge houden partyraadvergadering van de KVP heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der Tweede Kamer-fractie van deze party zich uitgesproken als een voorstander van de verlaging van de kiesgerechtigde leeftyd. Hij deed dit naar aanleiding van een opmerking die door de jongerengroep van de KVP was gemaakt. De verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, aldus prof. Romme is niet los te maken van een wijziging van de grond wet, waarvoor een tweederde meerder heid vereist is. Overigens verheugde hjj zich erover dat deze wens tot verlaging onder de jongeren leeft. Prof. Romme acht een verlaging te realiseren, wanneer uit het volk zelf een sterkere aandrang komt dan totnu- toe het geval is geweest. Hij noemde dit vraagstuk niet alleen een zaak voor de katholieke jongeren, doch voor alle jon geren in ons land, de jongerengemeen- schap van de KVP. Daarom gaf hij in Als wilde dieren. Patrice Loemoemlba, voorzitter van de Kongolese Nationale Beweging, heeft op een persconferentie in Leopoldstad ge pleit voor vereniging van de Kongolese nationalistische partijen. Hij veroordeel de de persoonlijke ambities van de po litieke leiders en het wederopleven van het stemwezen. „Als wy erin slagen ons te verenigen, verzeker ik u, dat wii geen enkel ander land behoeven te benyden. Wij zullen van Kongo een klein Europa maken, een van de grootste landen van Afrika en missohien zelfs van de wereld. Maar als wy als wilde dieren met elkaar blijven vechten, zal de onafhankelijk heid van Kongo op 30 juni in bloed en niet in vreugde afgekondigd worden", aldus Loemoemba. overweging overleg met andere politieke jongerengroepen te plegen teneinde een daardoor een wat prof. Romme noemde „samengebalde drang" te ontwikkelen. oorprogramma voor )orp aan de rivier"? Iet het K.LM.-vliegtuig naar New rk zijn zaterdag de S/f artiesten ver- 1 Heen, die door de directeur van de imkaanse Radio City Music Hall, heer Leon Leonidoff, in ons land geëngageerd om op te treden in grote „Hdllandrshoxo"die op 31 art a.s. te New York in première gaan. foder hen bevonden zich 28 zangers zangeressen van verschillende ko- i. die met Nederlandse liedjes en mi een achtstemmige uitvoering i Arthur Rubinsteins „Kamenoy ïov" een groot aandeel in de uit gingen zullen hebben. Ook de 26-ja- f Lidy van den Hout, die als ,,Miss lap" het middelpunt van de w zal gaan vormen, maakt deel uit i het gezelschap, evenals een twee- Hongaarse dansers, a New York zal het 69 leden tellende »st van de Radio Music Hall de door Scheffer vervaardigde arrangemen- I uitvoeren, terwijl de beroemde lerikaanse ..Rockettes Girls" de bal len zullen verzorgen. 'e shows, die in de Music Hall wor- i gegeven, vormen een voorpro- imma voor een film. Het is de ge- 'Bte dat de na de revue vertoonde 1 afkomstig is uit het land, waar- T de show handelt. Welke film men Met het KLM-vliegtuig naar New York zijn zaterdag 34 arties ten vertrokken, die door de Ameri kaanse Radio City Music Hall zijn geëngageerd om op te treden in de „Holland-Show"die 31 maart in New York in première gaat. De 26- jarige Lidy van den Houtdie als Miss Tulp het middelpunt van de show gaat worden, liet door haar kapper voor het vertrek nog de laatste hand leggen aan haar kap sel "la tulipe", dat speciaal voor deze gelegenheid is ontworpen. na de Holland-show" wil vertonen is nog niet bekend, maar geruchten doen de ronde, dat de heer Leonidoff zyn keuze heeft laten vallen op ,,Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers. Als zakelijk leider treedt op de heer Peter Nieuwenhuijzen-Weisz, die de uit te voeren werken met het koor heeft ingestudeerd. In New York zullen de repetities geleid worden door de diri gent Lex Karsemeijer, die ook deel uit maakt van het gezelschap. Men verwacht van dit optreden in Amerika veel propaganda voor ons land. De A.N.V.V. heeft dan ook alle medewerking verleend, en zelfs een gedeelte van de (Volendamse!) kos tuums bekostigd. Begin mei zal de groep naar ons land terugkeren. KABELBAAN BOVEN DE WESTERBOUWING De burgemeester van Renkum, nvr. D. Matzer van Bloois, zal 1 mei officieel de kabelbaan boven de Westerbouwing in gebruik stellen. Het begin- en eind punt van de baan ligt ten westen van i de Westerbouwing aan de Valckeniers- j bossen. Het gehele traject is circa 500 meter lang. Met een snelheid van 1,2 I meter per seconde wordt de afstand in ongeveer zeven minuten afgelegd. Per I uur kunnen 700 personen vervoerd wor- den. Het hoogste punt in de zweefbaan J bevindt zich ongeveer 40 meter boven i het peil van de Rijn. De kabelbaan zal geëxploiteerd worden door een vennoot- schap onder firma Oudste inwoonster van Friesland 104 - overleden Gistermiddag is in haar woning te 't Meer bij Heerenveen op 104-jarige leef tijd overleden mevrouw de weduwe C. Smits-Voortallen. Door het overlijden in het laatst van 1959 van de 105-jarige mej. Eva van der Meer te Oudeschoot was mevrouw Smits de oudste inwoon ster. Zij vierde 3 maart haar 104de verjaardag onder grote belangstelling van familie, buren en kennissen. Mevrouw Smits was destijds in dienst van de NS. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat zij meer pensioenjaren dan dienstjaren telde. Zij woonde samen met haar 72-jarige zoon, die zelf de huishouding deed. Veertien dagen voor haar verjaardag voelde mevrouw Smits zich niet geheel fit, zodat zij al leen 's middags nog even uit bed kwam. Echtpaar bij Roosendaal door botsing gedood Gisteravond is op de Rijksweg Breda— Roosendaal, vlak voor Roosendaal, het echtpaar B. Jochems-v. d. Vorst uit Kruisland dodelyk verongelukt. Het echtpaar, waarvan de man vee handelaar was, keerde in een zo goed als nieuwe DKW-sportwagen terug uit Breda. Door nog onopgehelderde oor zaak reed de wagen tegen een boom. De twee inzittenden waren vrijwel op slag dood. De heer Jochems, die de wagen be stuurde, was 40 jaar, zijn vrouw 36. Zij hebben geen kinderen. Vruchtbare lente Zaterdag zijn op de boerderij van de heer Harms in Joure in één worp 18 lammetjes ter wereld gebracht. Loonsverhoging landbouw goedgekeurd Het college van Rijksbemiddelaars is akkoord gegaan met de loonsverhoging van 4% in de landbouw, waartoe het Landbouwschap had geadviseerd. In de verschillende provincies zullen de nieuwe CAO's, die per 1 april moeten Ingaan, nu op basis van deze 4% worden afgesloten. In ons blad van 9 januari j.l. plaatsten wij een afbeelding van een oude ets van Zwammerdam, gezien vanaf de Rijnt en een artikel over dit „lieflijke dorpke aan de Rijn", zoals het herhaalde malen in oude kronieken wordt genoemd. Wij konden slechts een gedeelte van de aloude historie geven en publiceren thans in aansluiting hierop een vervolg. Vele rechten Zwammerdam met Langeraar, Kor- teraar, Reeuwijk en Randenburg war ren samen verenigd in het Baljuw schap „Voshol". Volgens sommigen zou de naam Voshol een oorsprong ge vonden hebben in het feit, dat er zoveel vossen voorkwamen in de bossen ten zuiden van de Rijn. Zelfs in een oude rekening van 158Jf wordt het jachthuis van de Heren Van Brederode (de Bre der odestraathet „Hol" en „Vossen hol" genoemd. In het archief der ge meente en in de Ned. Herv. Kerk vindt men nog een tweetal wapens waarop een vos is afgebeeld. Heerlijkheid Die baljuws van Voshol en Brederode waren machtige potentaten, hun rech ten waren vele. Reeds in 1316 werd de gemalin van Diederik, Heer van Bre derode, begiftigd met de .lijftocht" van de heerlijkheid van Voshol, d.w.z. een belasting, welke zwaar op de schouders van de „Dammenaren" van die dagen rustte. Het kwam erop neer, dat de inwoners grotendeels het levens onderhoud van deze jonkvrouwe moes ten bekostigen. Toen de twee laatste erfgenamen van Brederode waren ge storven, ging de heerlijkheid over aan Jonkvrouwe Amalia van Brederode, zuster van Diederik, die gehuwd was met Herman de Gaumont de la Force, een Franse graaf en luitenant-generaal van de ruiterij der Ver. Nederlanden. Zo'n heerlijkheid was inderdaad een heerlijkheid, want in 1693 werd Voshol met alle lusten (en geen lasten) als bruidschat geschonken aan Armelina en haar echtgenoot Mylord William Paulet. Gedurende 17 jaren, tot 1710 behoor den de inkomsten van Voshol hen toe. Huldegeld Het gebied werd verkocht aan Kornells van Aerssen, ontvanger-generaal van Holland, die het afstond aan zijn zoon Kornelis Baron van Aerssen (Van Aers- senstraat!) Zo werd er in die dagen met Zwammerdam verhandeld. Dat die Heren van Voshol en Brede rode machtig waren, blijkt ook uit het volgende. Wanneer deze mannen geld nodig hadden, eisten zy een „Hulde geld", een belasting in geld waarmede de Heren hulde werd gebracht! Zij stelden de predikant aan en de schoolmeester, die tevens koster en voorzanger was. Zij bezaten het recht van „Zwanendrift", het Tiendrecht, van visserij en vervenen van de plassen. Zij benoemden de marktschippers op Gouda en Leiden. Platgebrand Nadat het dorp in 1672 door de Fransen op twee huizen na was plat gebrand en verwoest, werd het, zoals de historie vermeldt, „sierlijk en aan zienlijk opgebouwd". Zoals gebruikelijk werden de dorpen om hun kerk ge bouwd. Zo ook in Zwammerdam. De kerk is in 1672 gelijk met het dorp af gebrand. Kerk en toren werden weer herbouwd, waarbij de toren eigendom van de burgerlijke gemeente Zwam merdam werd. In de kerk vindt men met enkele andere graven, ook de graf kelders van de Heren van Voshol. Aan de kerk is de toren gebouwd, welke tot 1955 een omgang met balustrade had, waarboven een vlerkante spits stond, met een haan als windwijzer. Verder onder de spits vóór de galmgaten twee wijzerplaten. In de toren een uurwerk en klok. In het jaar 1842 kreeg de kerk een orgel, vervaardigd door H. en G. Lohman, orgelbouwers te Leiden. Het werd 20 december 1842 ingewijd. In een volgend artikel hopen wij over de geschiedenis van de kerken in Zwammerdam meer te vertellen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7