Brons en zilver voor C. Meinema Veertig jaar bij „De Faam" Leiden verhoogt voorlopig huren van alle woningwetwoningen N.V. Leidsche Wasscherij Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 maart 1960 Tweede blad no. 30011 De heer C. Meinema is vanmorgen bü .,De Faam" een zeer hartelijke huldiging ten deel gevallen. Hij is aan de expeditie van dit kledingmagazijn verbonden en maakte kortggeleden de veertig jaren vol. Wethouder S. Menken speldde hem de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op en de heer J. G. J. Verhey van Wyk schonk de jubilaris, die vergezeld was van echt genote en kinderen, de zilveren erepenning van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel. In een grote kring van gasten, direc tie, commissarissen en personeel verwel komde de heer A. Schlatmann de familie Meinema in het bijzonder. Hij haalde in een korte toespraak herinneringen op, vooral aan de „tijd van de Vismarkt", en dankte de heer Meinema voor de plezie rige samenwerking. Wethouder Menken veronderstelde, dat de heer Meinema, die voor „De Faam" dus aan de weg timmert, wel eens kri tiek zal hebben gehoord, zowel intern als bij de klanten. De expeditie is niet de gemakkelijkste kant van het bedrijf. Maar hij heeft zich er altijd goed door heen geslagen. De textielwereld is in Leiden vanouds sterk vertegenwoordigd. Het gemeente bestuur is erkentelijk voor de bijdrage, die ook de heer Meinema daarin heeft geleverd. Veertig jaren wijzen op trouw. De trouw aan een bedrijf is niet alleen een kwestie van geld, maar wel degelijk ook van smaak, gevoel en houding, een positieve houding tegenover het werk waarvoor men gesteld is. De wethouder Viering van de 1 mei-dag DITMAAL OP MAANDAG 2 MEI Nu 1 mei op zondag valt zal de tradi tionele viering van de dag van de arbeid dit jaar op maandag 2 mei plaatsvinden. Het 1 mei-comité, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de PvdA, het NVV- Leidse Bestuurdersbond en de Culturele organisaties, heeft voor deze viering wee* een gevarieerd programma samen gesteld. In de ochtenduren is alle aan dacht geconcentreerd op de jeugd, die in de Stadsgehoorzaal veel vreugde kan beleven aan de opvoering van het sprookje „De Toverspiegel". "Middags vindt in de foyer van de Stadsgehoorzaal een familiebijeenkomst plaats, waarin o.a. mevr. Van Gelder- Droste uit Den Haag zal spreken over „Bezinning op het mei-feest in deze, tijd". Om half zes organiseert de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de PvdA een be zinningsbijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk. Tijdens de 's avonds in de Stadsge hoorzaal te houden mei-vergadering zal de heer I. Baart, voorzitter van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond, de mei-rede uitspreken. Medewerking aan deze sa menkomst verlenen mevr. Bakker-Breed (declamatie), de Stem des Volks en de Arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Le- ZAALBERG WERKT WEER OP WINSTGEVENDE BASIS Na twee verliesgevende jaren (1957 en 1958) werkt de N.V. Kon. Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon, niet tegenstaande de wederom zeer zachte winter 1959/1960, weer op winstgevende basis. De order positie zowel in dekens als in stoffen is bevredigend, aldus de directie. reikte de heer Meinema ten slotte de ere-medaille uit. Als voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel trad de heer J. G. J. Verhey van Wijk naar voren. Hij bood de heer Meinema de zilveren erepenning met het diploma aan als bewijzen van waardering die de Maatschappij toe draagt aan allen, die met ijver en plichtsbesef hun dagelijkse taak gedu rende een bepaalde tijd op voorbeeldige wijze hebben vervuld. De oudste directeur, de heer G. Schlat mann. bouwde zijn woord van gelukwens op uit een aantal vermeldenswaardige herinneringen aan de werkomgeving en maakt. Wethouder S. Menken (links) biedt gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) de werkwijze van vroeger Er werden toen arbeidstijden gemaakt, die nu ge lukkig niet meer mogelijk zijn. De direc teur zei ook. dat de verstandhouding tussen directie en expeditie altijd pret tig is geweest. Om dat te accentueren bood hij de heer Meinema een polshor loge aan. De jonge directeur, de heer J. Schlatmann. voegde na een hartelijk dankwoord namens directie en commis sarissen. daar een enveloppe met inhoud aan toe. Mej. M. Laken besloot de rij van spre kers met een warm-menselijk woord tot de heer Meinema. Zij sprak als haar overtuiging uit, dat het werk van de heer Meinema als een gezegend werk kan worden gezien. Namens „de héle kring" werden een gasstel en een elektrische kachel aangeboden. De heer Meinema dankte na de koffie allen hartelijk voor de wijze, waarop men deze jubileumdag voor hem en zijn ge zin tot een onvergetelijke heeft ge- In afwachting definitieve beslissing Beter terugbetalen dan later invorderen De minister heeft in zijn richtlijnen aan de gemeenten inzake de huurverho ging op twee punten enige ruimte ge laten. In de eerste plaats zullen woningen, die een huur doen van minder dan acht gulden per week, alleen voor een huur verhoging in aanmerking komen, wan neer op aanvraag van de verhuurder de Huuradviescommissie daartoe toestem ming geeft. Hetgeen dus direct verband houdt met de staat, waarin de woningen zich bevinden. De tweede onzekerheid betreft de wo ningen, die in en na 1957 zijn gereed ge komen. Zij komen alleen voor huurver hoging in aanmerking, wanneer de hu ren beneden die van vergelijkbare vroe ger gebouwde woningen komen te lig gen. wanneer daarop de verhoging van twintig orocent is toegepast. Deze verge lijking valt niet zo gemakkelijk te ma ken. De gemeente Leiden heeft zich nu op het standpunt gesteld: „Het is beter later iets te moeten teruggeven, dan als nog iets te moeten invorderen". Derhalve heeft het college van burge meester en wethouders besloten met in gang van 1 april a.s. de huren van alle woningwetwoningen (zonder uitzonde ring, dus ook de huren beneden acht gulden en die van woningen na 1956 ge reed gekomen) te verhogen met twintig procent. Theoretisch bestaat echter de moge lijkheid, dat het bestuur van een wo ningbouwvereniging nu reeds zou ver klaren, dat het voor bepaalde woningen, die minder dan acht gulden per week huur doen, toch geen toestemming van de Huuradviescommissie tot hogere huur zou krijgen. In dat geval zou er meteen geen verplichting tot verhoging opge legd worden. Dit is echter meer een theoretische dan praktische mogelijk heid. Men hoopt echter spoedig met de be studering van de vergelijkbaarheid Van woningen gereed te komen, zodat op korte termijn een definitieve beslissing in bovengenoemde kwestie verwacht kan worden. De particuliere woningen val len vanzelfsprekend geheel buiten dit bestek. Advertentie! In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en stryk- zaal MEISJES en GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 'el. 20291 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Maria, dr. van W. F. van Hooi donk en Z. Nyenhuls; Adrianus Petrus Antonius, zn. van P. A. A. Spijkers en J. J. Krol; Ingrid, dr. van J. J. Schuitema ker en G. Stein; Ronald, zn. van W. Rijsdam en I. E. Laman; Monlc, dr. van W. Rijsdam en I. E. Laman; Yvonne Eli sabeth Theadora Maria, dr. van N. H. A. van der Meel en A. J. M. Slats; Elisabeth Christina Maria, dr. van J. L. Hees en E. T. M. Wijdeveld; Djurre Pieter, zn. van G. D. de Jong en G. Faber. OVERLEDEN R. W. Laarman, 67 Jr., man. Jaarverslag Sportstichting Tekort aan zalen en velden.... De Leidse Sportstichting zag zich ook in het afgelopen jaar geplaatst voor de ondankbare taak een toene mend aantal sportbeoefenaren en scholieren ruimte te moeten bieden op een te gering aantal sportterreinen. Aldus wordt geconstateerd in het keu rig verzorgde jaarverslag 1959. Het hierdoor veroorzaakte zeer intensieve gebruik van de velden en de langdu rige droogteperiode waren oorzaak dat het onderhoud van de grasmatten grote zorgen gaf. Hoewel men verheugd is over de in gebruikneming van de bijvelden van het Kikkerpoldercomplex en de op dracht tot voltooiing van het hoofd gedeelte eindelijk is afgekomen, zal de veldensituatie in 1960 niettemin ongun stig blijven. Het tekort aan wedstrijd- en oefen- gelegenheden voor de zwemsport, de zaalsporten en het wielrennen werd ook in 1959 ernstig gevoéld. Wél werden belangrijke vorderingen gemaakt bij de voorbereiding van diverse plannen voor deze sporten, maar nog geen en kele zekerheid bestaat, dat binnenkort tot verwezenlijking van deze plannen kan worden overgegaan. De Sport stichting betreurt het, dat de ijsbaan op het Schuttersveld moest verdwij nen en een nieuwe ijsbaan nog niet beschikbaar is. Woorden van lof worden gericht tot de sportverenigingen. In vele gevallen kon in prettige samenwerking een ver betering van de accommodatie worden bereikt. De Sportstichting zorgde voor de materialende werkzaamheden Binnenkort aanbesteding Gansoordbrug De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, die zaterdag middag onder grote belangstelling het nieuwe Shell-service-station van de firma Berk aan de Kaasmarkt opende, deelde in zijn toespraak mede, dat zeer binnenkort de aanbesteding zal plaats vinden voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug (bij de Watersteeg). In verband met deze opening schonk spre ker verder aandacht aan de nieuwe bebouwing welke in deze omgeving na de eerste wereldoorlog is tot stand ge komen, de demping van de Uiterste gracht en de vernieuwing van het weg dek van de Hooigracht. DE LEIDSE BESTUURDERSBOND (N.V.V.) IN 1959. In een uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag wordt een overzicht gegeven van de activiteiten van de Leidse Be stuurdersbond (N.V.V.) in 1959. Het ledental van deze Bond. welke dit jaar zestig jaar bestaat, bedraagt momen teel 6630 leden (in 1958 6576). In feite is de ledenwinst groter, want in het afgelopen jaar werd in Voorschoten een Bestuurdersbond opgericht, waardoor 177 „Leidse" leden naar deze bond over gingen. Het batig saldo over 1959 be- craagt ruim f 3.431 hetgeen van belang is met het oog op de komende viering van het 60-jar>g bestaan. Uitvoerig wordt in dit verslag ook aandacht besteed aan de vele onderaf delingen van de Bond en de diverse commissies, waarin bestuursleden zit ting hebben. Al deze verslagen getuigen van een intens verenigingsleven. Rake opmerkingen van Dr. Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft zater dag op een persconferentie in Tokio verklaard dat men de Russen op de topconferentie één simpele vraag kan stellen, waarop met ja of neen geant woord kan worden Deze vmag luidt: bent u bereid in te stemmen met in spectie vanuit de lucht? Als ze met .meen" hierop antwoorden dan moeten wij niet langer hopen op een ontspanning in de wereld, aldus Adenauer. Gevraagd naar commentaar op Kroesjtsjefs verklaring te Parijs, dat elke wijziging in de status van Oost- Duitsland „voor eens en voor al uitge sloten is", zei de Bondskanselier dat de Sovjet-Russische premier de afgelo pen maanden ongeveer 45 maal ver klaard heeft, dat de Sovjet-Unie het recht op zelfbeschikking voor vrije men sen ondersteunt. Dr. Adenauer voegde hieraan toe, dat de Russische leider „tamelijk opgewonden" was geworden over de zelfbeschikking van een stam in het grensgebied van Pakistan en Af ghanistan. toen hij onlangs Kaboel be zocht. „Ik ben van mening dat het geen voor deze stam geldt, zeker ook geldt voor 17 miljoen Duitsers In Oost- Duitsland" .aldus de Bondskanselier. In antwoord op een suggestie dat dc V.N. van Berlijn een protectoraat kun nen maken, verklaarde hij, dat de V.N. zijns inziens „daar hun handen wel vanaf zullen houden". Frondizi lijdt nederlaag Dr. Alfredo Vitolo, de Argentijnse mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren toegegeven, dat uit de voorlo pige en gedeeltelijke uitslagen der ver kiezingen moet worden opgemaakt, dat de partij van president Frondizi, de In transigente radicale partij, het onderspit zal delven tegen de voornaamste opposi tiepartij, de radicale volksunie van Ri- cardo Balbin. Ongeveer drie kwart van de tien mil joen kiesgerechtigden heeft gestemd. Toen een derde van de stemmen geteld was, had de party van Balbin 673.399 stemmen verworven tegen de regerings partij 509.260. Waarnemers zijn evenwel van mening, dat Frondizi's party, waar van de volksradicalen zich in 1957 af scheidden, toch nog de meerderheid in de Kamer zal behouden ondanks de hui dige nederlaag. De Peronisten en communisten, die geen kandidaten hadden mogen stellen, hadden hun aanhangers aangeraden blanco biljetten in de stembussen te de poneren. Tot dusver zijn er 622.514 hier van gesteld, veel minder dan door de Pe ronisten en communisten verwacht werd. Andere stemmen: 800.000 De uitslagen van de verkiezingen van zondag - voor de helft van de zetels in de Nationale Vergadering - worden door waarnemers beschouwd als een ernstige waarschuwing aan president Frondizi, dat zyn politiek van soberheid, die zou moeten leiden tot economisch herstel hem de meerderheid in het par lement zou kunnen doen verliezen wan neer over twee jaar gestemd wordt voor de andere helft van de zetels in de Na tionale Vergadering. Stille protesttocht tegen de apartheid Vele honderden, merendeels jongere mannen en vrouwen hebben zaterdag middag in Amsterdam een stille protest omgang gemaakt tegen „de negervervol ging de Zuid-Afrika". Van de J. P. Heüestraat langs de Overtoom, Amstel- veenseweg, Cornells Krusemanstraat en De Lairessestraat trok de stoet naar het Museumplein, begeleid door vier politie mannen te paard. In groten getale voerden zij op papier karton en katoen enkele zich telkens herhalende leuzen mee als „een ras de mens", „Stop de negervervolging in Zuid-Afrika", „Denk aan de doden in Sharpeville", „Negervervolging is godde loos". Onderweg werden strooibiljetten ver spreid met de uitnodiging: „Sluit u aan, in de gehele wereld wordit tegen dit bloedbad geprotesteerd". De betoging verliep ordelijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag met groene verf beklad. Aan de linker kant van de voordeur stond in grote let ters het woord „moordenaars" geschre ven als protest tegen het optreden van de politie tegen de negers in Sharpe ville, terwyl de rest van de muur be smeurd was. Het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond heeft een telegram ge zonden aan de minister-president van Zuid-Afrika. Daarin tekent het protest aan tegen de apartheidspolitiek, „die leidt tot bloedige excessen, zoals zich kortelings hebben voorgedaan", aldus het telegram. Koch's doodvonnis bevestigd De Poolse staatsraad heeft het beroep, dat de ter dood veroordeelde voormalige Gauleiter Erich Koch had ingesteld te gen zyn vonnis, van de hand gewezen. Aangezien de staatsraad de hoogste in stantie is, staat het over Koch uitge sproken vonnis van dood door ophan ging thans definitief vast. Men twijfelt er echter aan of het vonnis ten uitvoer zal worden gelegd. De Poolse strafwet bepaalt dat een doodvonnis niet kan worden uitgevoerd indien de gestrafte ernstig ziek is. Koch, die bijna tien jaar in verschillende gevangenissen heeft doorgebracht, heeft ernstige hart-, maag- en nierklachten. Tijdens zijn strafproces, dat vijf maanden duurde, stond hij onder voortdurend medisch toezicht en er was altijd een verpleeg ster in zyn nabijheid. Kerkelijk Leven CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN. Van 7 tot en met 10 juli zullen Jehova's Getuigen in de Houtrusthallen in Den Haag congresseren. De afge vaardigden zullen van over geheel Ne derland hier naar toe komen. In tegen stelling met vorig jaar is er ditmaal sleöhts één groot congres belegd. De or ganisatoren verwachten dat ver overóe 10.000 Jehova's Getuigen aanwezig zul len zijn. GEBED EN BOETEDAG VOOR VERVOLGDE KERK. De bisschoppen van Nederland heb ben de eerste passiezondag. 3 april, be stemd tot een dag van gebed en boete voor de vervolgde kerk. De bisschoppen zeggen dat de helpen de hand van naastenliefde moet worden uitgestrekt naar „de slachtoffers van vervolging en onderdrukking". Door ge bed en offer moet steun gegeven wor den aan hen, „die door een betreurens waardige menselijke scheidsmuur nau welijks te bereiken zijn". werden door de clubs uitgevoerd. Men hoopt dat op deze wijze ook dit jaar verbeteringen tot stand kunnen worden gebracht. RECHTZAKEN Hoger beroep in zaak Blof.de Marie (Van onze Haagse redactie) De moord op de 47-jarige Haagse vrouw „Blonde Marie", die in de nacht van 30 op 31 december 1958 in haar ka mer aan de Nieuwe Haven te Den Haag werd gewurgd, zal op een nog nader vast te stellen datum worden behan deld door het Haagse Gerechtshof. Zowel de dader, een 27-jarige Haagse schilder, als de officier van Justitie hebben hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Haagse rechtbank. De schilder werd wegens doodslag en diefstal tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. De officier van Justitie had voor moord en diefstal een gevangenisstraf van 12 Jaar met aftrek geëist. NOBEL - ZUIVER - TROUW MR. S. BARON V. HEEMSTRA TE ARNHEM OVERLEDEN Oud-commissaris der Koningin in Gelderland (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond is in de ouderdom van _J jaar te zijnen huize in Arnhem over leden mr. Schelte baron van Heemstra, oud-commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. De thans overledene werd 5 december 1879 te Hillegom geboren. Hij genoot zyn opleiding achtereenvolgens aan het Ge reformeerd Gymnasium te Amsterdam en de Vrije Universiteit aldaar, waar hij in de rechtswetenschappen studeerde. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam behaalde hij zijn doctoraal. Voor zyn benoeming, in 1925. tot Com missaris der Koningin in Gelderland, vertoefde baron van Heemstra als secre taris van de directie der KPM in het toenmalige Nederlands-Indië Later was hy agent van die maatschappij in Sin gapore, daarna lid van de firma Tiede- man en Van Kerchem in Batavia. Mr. S. baron van Heemstra was Com missaris der Koningin in Gelderland van 16 april 1925 tot en met 31 decem ber 1945. Op 20 juni 1957 reikte Prins Bernhard hem. vanwege het Prins Bernhardfonds, een zilveren anjer uit. Dit voor zijn zeer belangrijke arbeid en bekwame leiding en voortdurende actieve belangstelling, vooral op het terrein van de natuurbe scherming in Gelderland. Baron van Heemstra was ruim 20 jaar voorzitter van de Ned. Heide-Maatschap- pij. Op 13 september 1957 legde hy zijn voorzitterschap neer en kreeg de gouden plaquette uitgereikt vanwege zijn grote verdiensten voor deze maatschappij. Amsterdamse café's 's zaterdags langer open (Van onze Amsterdamse redacteur) Met ingang van zaterdag 2 april zul len de Amsterdamse café's zaterdag een uur langer open mogen zijn. B. en W. van de hoofdstad hebben tot deze maat regel besloten op verzoek van de Am sterdamse Horeca-bedrijven. De café's, die tot dusver om één uur 's nachts sloten mogen dus tot twee uur open zijn. Het grootste belang bij het verschuiven van de sluitingstijd hebben echter de 80 zogenaamde 8-2-zaken. die nu dus tot drie uur open mogen zijn. De nachtclubs krijgen vergunning zaterdag 's nachts in plaats van om vier uur om vyf uur te sluiten. De nieuwe regeling geldt voorlopig tot 2 april 1961. B. en W. zijn in principe bereid de regeling permanent te maken zo hieraan behoefte mocht blijken te zijn. Nog gewelddaden op Java Nog steeds wordt uit West-Java gewag gemaakt van gewelddaden van linkse or ganisaties. Gedurende verleden week hebben ge wapende benden 96 huizen geplunderd, een vrachtwagen in brand gestoken en een veldwachter in de provincie gedood. In dit gebied heeft de Daroel Islam beweging haar bolwerken. NED. HERV. KERK Beroepen te Goutum-Swlchum (toez.) Z. M. Witteveen te Noordbroek. Aange nomen naar Hoogblokland J. van Dijk. kand. te Papendrecht. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Haulerwyk J. G. Eelderlnk. velar Is te Surhulzum. GEKEF. KERKEN Bedankt voor Donkerbroek S. van der Veen te Arum. Aangenomen naar Beet- sterzwaag A. J. van Gorcum. kand. te Alk maar. die bedankte voor Wlssenkerke. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lutjegast P. N. Rlbbers te Noordscheschut. Ds. Th. Gramberg repatrieert OUDSTE ZENDINGSPREDIKANT N IL KERK. Ds. Th. B. W. F Gramberg zal 5 april van Cevlon vertrekken en naar Neder land terugkeren, om niet weer uitgezon den te worden. Ds. Gramberg, die in 1897 werd geboren, is de oudste zen dingspredikant van de Ned. Herv. Kerk, die nog in actieve buitenlandse dienst staat. Hij begon in 1925 zijn loopbaan als evangelisoh-Luthers predikant te Zwolle en stelde zich in 1931 beschik baar voor de arbeid van het Ned. Zen delinggenootschap. Hij arbeidde eerst in Malang. vervolgens op Bali en was van 19401942 in de Bataklanden (Suma tra) werkzaam. In 1951 kwam hij met verlof en iin 1952 ging hij opnieuw uit, nu als predikant van de Presbyterian Church in Kandy op Ceylon. Ds. Gram berg nam actief deel aan de onderhan delingen voor de eenwording der kerken cp Ceylon, die naar verwacht wordt in 1964 tot stand zal komen Kardinaalsbenoeming mgr. dr. Alfrink Nu deze week de plechtige creatie en installatie van de aartsbisschop, mgr. dr. Alfrink. tot kardinaal zal geschie den hebben de bisschoppen van Neder land en de vicaris-generaal van de aartsbisschop de aan hun zorgen toever trouwde gelovigen opgeroepen tot een vurig gebed. Dit is gebeurd in een her derlijk schrijven, dat zondag in alle r.-k. kerken is voorgelezen. In de brief wordt de hoop uitgespro ken, dat de kardinaal een voortdurend symbool van eenheid voor de katholieke Nederlandse gemeenschap zal zijn. Vandaag zal mgr. Alfrink tot kardi naal worden gecreëerd, woensdag en donderdag volgen dan de installatie- plechtigheden. De bisschoppen schrijven voor. dat op een dezer drie dagen, waar dit mogelijk is, in iedere kerk en kapel een gezongen mis als dank- en smeek - offer zal worden opgedragen. De uiterlijke landelijke feestviering zal eerst na enige tijd kunnen plaats vinden. Rassendiscriminatie afgewezen OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN OVER UNIVERSITEITSWERK In de te Utrecht gehouden vergade- ring van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft de raad naar aanleiding van de recente schiet partij op Bantoenegers te Sharpeville, besloten een brief te schrijven aan de kerken van Zuid-Afrika. De Raad zegt in dit schrijven, dat hij zich aansluit bil de afwijzing van rassendiscriminatie door de assemblee van de Wereldraad van Kerken. In de vergadering waren o.a. aanwezig de studentenpredikanten ds. M. A. Krop (hervormd) en ds. W. F. Fleischer (doopsgezind) uit Groningen, die het verslag van de oecumenische contact commissie voor universiteitswerk heb ben toegelicht. Besproken werd ojn. de vraag, of de studentenhuisgemeente in derdaad, zoals in bepaalde kringen ge schiedt. als een oecumenisch experi ment mag worden gezien. Het werkelijk oecumenisch element hierin werd aanvechtbaar geacht. De Oecumenische Raad was van mening dat een gevaar kan liggen in het zich afsluiten voor de sterk geseculariseerde academische wereld, en in een te haas tig afdwingen van een beslissing in ge loofsvragen. De bespreking afsluitend constateerde de voorzitter van de Oe cumenische Raad, prof. dr. W. F. Dank baar, dat het werk der studentenpre dikanten volle steun verdient. De raad aldus de voorzitter vraagt het werk van deze oecumenische contact commissie voort te zetten en daarbij vooral de vraagstukken die de oecume ne raken gemeenschappelijk avond maal. huisgemeente enz. uitdrukkelijk in studie te nemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3