Vele Bantoes in Zuid-Afrika zouden heden uit rouw thuisblijven Kroesjtsjef smeekt om een luchtiger program WEERBERICHT Shook Albert Loethoeli verbrandde in Pretoria zijn persoonsbewijs Rudy Carrell gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken Totale isolering door de Franse veiligheidsmaatregelen: overal T onbeschrijfelijk veel uniformen mi„ister Maeleod Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 28 MAART 1960 No. 30011 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De premier van Z.-Afrika, dr. Verwoerd, heeft er zaterdag in een massabijeenkomst in Meyerton bij de blanken in Zuid-Afrika op aan gedrongen niet vooringenomen jegens de negers te worden of vijan dige gevoelens jegens hen te gaan koesteren na de onlusten in Sharpe- ville. „De zwarte massa's in Zuid-Afrika verdienen dit niet. Ik ken ze in alle delen van het land. Zij zijn rustig en vredelievend en loyaal jegens de regering en het bestuur". Het zijn slechts kleine groepen, die de oorzaak van de moeilijkheden zijn, aldus Verwoerd, die voorts verklaarde: „Wij zullen niet verstoord zijn over hetgeen de buiten wereld in alle onwetendheid zegt. Wij willen doen wat als christen- natie rechtvaardig is jegens de mensen en medemensen in dit land. Wij zijn ons ervan bewust, dat er een gemeenschappelijke basis van menselijkheid is. Wij beseffen ook, dat men niet slechts rekening heeft te houden met de Bantoe, maar ook met het feit, dat er blanken in Afrika zijn. De blanke bracht de beschaving naar dit land en alles wat de Bantoe geërfd heeft kwam tot stand door de kennis en ijver van de blanke". Verwoerd zei verder, dat „wij ervoor zullen zorgen, dat de neger beloond wordt voor hetgeen hij voor het land gedaan heeft, maar als wij er niet waren geweest, zouden zij elkaar vermoord hebben". „Opposietiegroepen brengen regeringen in moeilijkheden" De Zuidafrikanen betreuren het, aldus Verwoerd, dat er mensen overzee zün die zich geroepen hebben gevoeld na de jongste moeilijkheden een veroordeling uit te spreken zonder over bewijsmate riaal te beschikken. Verwoerd voegde eraan toe dat er in elk land een rege ring en een oppositie is en dat veel van wat er in de kranten heeft gestaan niet de stem is van de regeringen, maar van oppositiegroepen die trachten hun re gering in moeilijkheden te brengen. Verder zei de minister-president dat oplossing van de arbeidsproblemen in Zuid-Afrika, waaronder het probleem van de rasverschillen, veel gemakkelij ker zou worden indien in Zuid-Afrika de republiek zou worden uitgeroepen. Wie weet, zal Zuid-Afrika misschien nog dit jaar een republiek worden, al dus Verwoerd. Veiligheidsraad een etmaal uitgesteld De spoedvergadering van de Veilig heidsraad, die op verzoek van de Afri kaans-Aziatische landen dinsdag de ongeregeldheden in Zuid-Afrika zou be handelen, is op verzoek van Zuid-Afrika 24 uur uitgesteld. Henry Martin, die, in afwezigheid van de permanente Zuidafrikaanse afge vaardigde bij de V.N., voor Zuid-Afrika optreedt, had in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Ame rikaan Cabot Lodge, om dit uitstel ge vraagd. Hij vroeg voorts namens zijn regering of Zuid-Afrika zonder stem recht aan de besprekingen in de Veilig heidsraad mag deelnemen. Ofschoon Martin niet met zoveel woorden te ken nen gaf dat Zuid-Afrika meer tijd no dig heeft om zijn rede in de raad voor te bereiden, zou hij dit aan Lodge per soonlijk hebben meegedeeld. Na de ont vangst van het schrijven maakte Lodge het uitstel bekend. In een onderhoud met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Herter verklaarde ambassadeur Du Plessis, dat de gebeurtenissen in Zuid- Afrika een binnenlandse aangelegenheid zijn. „Het bijeenroepen van de raad om dergelijke binnenlandse aangelegen heden te bespreken zal ongetwijfeld een precedent scheppen, dat de raad in staat zal stellen rassen- en andere on- gereldheden in elk ander land te be spreken", aldus de ambassadeur. Ambassadeur Du Plessis verklaarde voorts dat men bij dergelijke onlusten in gedachte moet houden dat niet alleen de oproermakers mensen zijn maar de leden van de politie eveneens. „Zij hebben reeds in elk land ter we reld een gevaarlijke en moeilijke taak en men kan niet van hen verwachten dat zij zich laten vermoorden door degenen die recht en orde willen ver storen". „Wij in Zuid-Afrika hebben een zeer moeilijke taak daar wij in het klein te maken hebben met het meest dringende vraagstuk ter wereld: namelijk hoe mensen van vele rassen, verschillende kleur, verschillende levenswijzen en ver schillende mate van ontwikkeling, vreed zaam kunnen samenleven". WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige aan de kust af en toe vrij krach- bige noordoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 MAART. Zon op: 6.23 uur; onder: 19.08 uur. Maan op: 7.30 uur: onder: 21.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.38 en 16 53 uur. Laagwater te 0.27 en 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Albert Loethoeli, algemeen voorzitter van „het Afrikaanse Nationale Con gres", heeft zaterdagavond te Pretoria zijn persoonsbewijs verbrand en een be roep op de negerbevolking van Zuid- Afrika gedaan, haar campagne voor af schaffing van de „passen" voort te zet ten. Hij wekte de negers op vandaag niet aan het werk te gaan ten teken van rouw. Men verwachtte, in Johan nesburg, dat de negers in geheel Zuid- Afrika merendeels aan het parool van Loethoeli gehoor zouden geven, zodat talrijke bedrijven een dag lang zouden moeten sluiten. De afdeling Transvaal van de Zuid afrikaanse liberale partij heeft gisteren aangedrongen op de vrijlating van alle negers wegens overtreding van de be paling volgens welke zij verplicht zijn persoonsbewijzen bij zich te hebben. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft het verbod op samenscholingen van meer dan twaalf personen uitgebreid tot nog 49 districten. Het verbod gold reeds voor 24 districten. Thans zijn alleen nog de dunst bevolkte ge bieden van de maatregel uitge zonderd. Intussen heeft de politie in Pre toria bekend gemaakt, dat zij de negers niet meer zal vragen hun persoonsbewijzen te tonen. De minister van Justitie, Eras mus. heeft laten weten, dat dit besluit een tijdelijke maatregel is. Hij deelde mee, dat het verbod op het houden van openbare bijeen komsten in Transvaal en Natal tot eind juni van kracht blijft. Deze maatregel is genomen „om de spanning onder de negers te verminde ren". In een verklaring van de politie heet het: „Aangezien de Bantoes als gevolg van intimidatie nu zo bevreesd zijn om hun persoonsbewijzen en andere stukken bij zich te dragen en zelfs geen geld bij zich durven te hebben, is be sloten, dat zij hun persoonsbewijzen niet meer behoeven te tonen. Er zijn instruc ties uitgegaan, dat Bantoemannen en -vrouwen niet meer gevraagd zal wor den, hun persoonsoonsbewijzen en an- Voor eenmaal „Vat een geluk 1" Gistermiddag is Rudy Carrell van Schiphol vertrokken naar Londen. Hij gaat daar ons land vertegen woordigen in het Eurovisie Song festival met het liedje „Wat een geluk" van het duo Dick Schallies- Willy van Hemert. Rudy ging niet alleen naar de Britse hoofdstad. Hij werd vergezeld van de producer Joop Koopman en het zange resje Betty Luske, die gewoon voor haar genoegen eens een kijkje ging nemen. Tegen drie uur stapte Rudy Carrell vol vertrouwen, maar toch wel zenuw achtig in de Viscount van de K.L.M. Want het is niet alleen de eerste maal, dat hij aan het Songfestival deelneemt, hfj stapte ook voor de eerste maal in zijn leven in een vliegtuig. Op het platform van de Amsterdamse luchthaven werd de jeugdige zanger hartelijk nagewuifd door zijn vrouw en kinderen en door Mies Bouwman en Piet te Nuyl jr., die even naar Schip hol waren gekomen om hem het aller beste te wensen. ,,Neen, ik vind het Songfestival zelf beslist niet het leukste van deze trip", Rudi Carrell is gisteren naar Londen vertrokken om met het lied je Wat een geluk' deel te nemen aan het Eurovisie-Songfestival Rudi CarrellBetty Luske en Joop Koopman op de trap van het vliegtuig. bekende Rudy Carrell bij zijn vertrek. ..Het leukste van alles vind ik nog, dat ik de show „My fair lady" kan zien en de voetbalwedstrijd Glasgow Ran gers—Sparta kan meemaken. De aar digheid voor het festival zelf is er voor mij een beetje af door het geroddel, dat mijn ..zegepraal" in de nationale finale heeft omgeven. Na deze keer nooit meer. Maar dat neemt niet weg, dat ik mijn uiterste best zal doen". Dirigent Dolf van der Linden, die het grote televisie-orkest zal leiden als Rudy zijn liedje zingt, is reeds met de boot naar de Engelse hoofdstad ver trokken. Donderdag zal het gezelschap, waar bij zich dan ook Willy Alberti heeft gevoegd, die morgen als supporter naar Londen vertrekt, weer naar ons land terugkeren. Gevechten in Irak Libanese dagbladen „Al Hayat" en „The Daily Star" meldden gisteren van betrouwbare zijde te hebben vernomen dat zich 23 en 24 dezer te Basra, In Zuid- Irak, botsingen hebben voorgedaan tus sen Iraakse nationalisten en commu nisten, die aan dertien personen het le ven hebben gekost, terwijl er 27 werden gewond. Volgens deze berichten konden de Iraakse troepen ter plaatse aanvankelijk geen einde aan de gevechten maken, doch later wisten zij de toestand te be heersen. Vijfentwintig personen, voor het me rendeel communisten, werden gearres teerd. Premier Kassem heeft gisteren mede deling gedaan van de vorming in Irak van een Palestijns leger voor een reeds eerder door hem voorgestelde onafhan kelijke Palestijnse Republiek. In een uitzending van Radio-Bagdad riep hij de Palestijncn op zich als vrij williger te melden. Er zullen speciale opleidingscursussen worden gegeven. Dit is een realistische, praktische stap om het heilige Palestijnse land te her stellen, aldus de premier. dere documenten te tonen en dat zij niet meer zullen worden aangehouden, als zij deze stukken niet bij zich hebben". Betoging in Londen Naar schatting tienduizend personen hebben gisteren deelgenomen aan een aoor de Britse socialistische partij geor ganiseerde betoging voor het gebouw van het Zuidafrikaanse Hoge Commis sariaat aan Trafalgar Square in Londen. De betogers waren tevoren, onder lei ding van verscheidene socialistische La gerhuisleden, naar het plein getrokken. Onderweg deden zich incidenten voor door botsingen met kleine groepen per sonen, die een tegenbetoging hielden. In totaal werden vier personen door de politie opgebracht, nadat er scher mutselingen waren voorgevallen tussen politie en betogers die naar het hoofd kwartier van de vooroorlogse fascis tische leider Sir Oswald Mosley waren getrokken. Men riep leuzen als „Hang Mosley op" en „weg met het fascisme". Tijdens de demonstratie op Trafalgar Square spraken o.a. socialistische woord voerders. Op spandoeken stonden leuzen als „kleur was hun enige misdaad" en „men kan doden niet wegpraten". On der de betogers bevonden zich vele Afrikanen en Aziaten. Ongeveer 25 leden van een groep ge naamd „de Britse Nationale Partij" lie pen in de nabijheid van het plein met een spandoek waarop stond: „help blank Zuid-Afrika, houd de blanke do minions sterk". Zij gingen uiteen toen hun leider werd gearresteerd. Achter de schermen van de feestelijke toer van Kroesjtsjef door Frankrijk wordt voortdurend ern stige aandacht besteed aan de vei ligheid van de Russische premier. Voor het officiële diner, dat hem in het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd aangeboden^ werd niet alleen het normale onderzoek inge steld naar een eventuele vergifti ging van de spijzenmaar werd zelfs rekening gehouden met de mogelijkheid van het allermodern ste vergif: met een Geigerteller werden de spijzen gecontroleerd op radioactiviteit! complete luxe voor weinig geld. i i I--I i Neger-betoging tegen Russisehe premier zie adv. op pag. 4, le bl. vindt alles goed (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Vermoeid, soms verveeld, maar altijd een stralend humeur voor wendend, heeft Nikita Kroesjtsjef zich onderworpen aan een week einde vol beproevingen, de eerste twee dagen van zijn reis door de Franse provincies. Maar hij heeft wel laten weten, dat een zo over belast programma hem te zwaar wordt en gevraagd om het schrap pen van een aantal bezoeken, waaronder die aan scholen en uni versiteiten. En hij heeft ook een inbreuk op het knellende protocol gemaakt. In Pau, aan de voet van de Pyreneeën, liet hij zondagoch tend zijn auto een half uur wach ten, maakte een onvoorziene wan deling en deelde zichtbaar verge noegd spoetnikjes uit aan de toe snellende jeugd. Verder liet hij zich als een beer aan een gouden ketting door het Franse pro tocol door Bordeaux, Pau, Arles en Ni- mes naar Marseille drijven (waar hem het hartelijkste welkom van de tour wachtte) tussen hagen van politie, gen darmerie en parachutisten, langs groe pen communisten met banieren die rode balonnen oplieten en „Kroesjtsjef, Kroesjtsjef!" riepen, langs ultra-recht- sen die „Boedapest. Boedapest!" en „Al- gerie Fraiigaise" schreeuwden, langs ge- I wone Franse nieuwsgierigen vooral, die in een kille regen beleefd applaudisseer- j den of er het zwijgen toe deden. Kroesjtsjef heeft, vriendelijk grappen makend, getuurd naar wat men hier de Franse wonderen noemt: het straalvlieg tuig Caravelle, het enorme aardgascom- lex van Lacq, de agrarische hervormings projecten in de vlakte van Nimes, Mar seille's medische faculteit met eigen kleurentelevisie. Men heeft Nikita, toch voorwaar een fikse eter, voor de mast laten zitten bij porties van Frankrijks regionale specialiteiten. Hü heeft in stadhuizen de handen geschud van de duizenden politieke paddestoelen die in Frankrijks achtertuinen zo welig tieren. En dezelfde Nikita, die de Boroboedoer, de Balinese dansen en de Javaanse ba tikkunst nors de rug toekeerde, heeft al die tijd maar één openlijke verzuchting geslaakt. Toen de directeur van het aardgasbedrijf in Lacq hem de hele fa briek wilde laten zien, zei Kroesjtsjef: „Denkt u dat er dit jaar nog gelegenheid voor mij bestaat om naar Moskou terug te keren?" Verder vond hij alles goed, alles zeer aangenaam. „Kroesjtsjef, van harte bijgestaan door zijn vrouw Nina, is er op uit om het hart van Frankrijk te winnen, om een tegen Adenauer gerichte Frans-Russi sche vriendschap te doen opbloeien hij bleef daar ook in de provincie op zin spelen en hij laat dingen over zijn kant gaan, die hem in de Verenigde Sta ten tot woedeuitbarstingen brachten. Eén overlafien programma en meer I nog zijn totale isolering door de veilig heidsmaatregelen laten hem vrijwel geen j kans voor zijn specialiteit: het onge- I dwongen contact met de gewone man. Er staan zó onbeschrijflijk veel Fransen I in uniform langs de weg: zwarte unifor- j men, blauwe uniformen, groene unifor- men, zwarte kepi's, kaki kepi's en rode baretten en tenslotte de uniform van de rechercheur in burger, een donkergrijs confectiepak en schoenen met dubbeldik ke zolen, dat in Nikita's binnenste wel de vraag moet rijzen: wie is er nu de politiestaat, de Sovjet-Unie of Frank rijk? Onomstreden kampioen Wat Kroesjtsjef en hem niet alleen ook moet bedroeven is de vakkundige manier waarop de Franse autoriteiten het de wereldpers onmogelijk maken om zijn reis van nabij te volgen. Komende uit Nederland, waar de Rijksvoorlich tingsdienst toch ook een zekere be kwaamheid heeft ontwikkeld in het op 'n afstand houden van de pers bij staats bezoeken, moet ik Frankrijk toch als on omstreden kampioen op dit gebied aan wijzen. Voor de negentig gelukkigen, die een plaats in het begeleidende vliegtuig trokken in de loterij gaat het nog, maar de honderden anderen, onder wie ver tegenwoordigers van s werelds belang rijkste kranten, die hem op eigen ge legenheid vooruitreizen, worden door de Franse politie behandeld op een manier, die aanvankelijk hun woede en nu voor al hun lachlust opwekt. Samengeperst op ongelukkige podiumpjes mogen zij af en toe een glimp van de grote, kleine man opvangen, maar iedere pas in zijn richting wordt door blaffende, zenuw achtige. tot de tanden gewapende agen ten verhinderd! Het toppunt werd bereikt in het in drukwekkende aardgasbedryf in Lacq. dat de zuidwest-hoek van Frankrijk helpt industrialiseren. De pers werd naar een speciaal platform bij een boor toren gestuurd, wachtte daar in gezel- Een schreeuwende menigte negers ver drong zich gisteren op het vliegveld van Loesaka (in Noord-Rhodesiëom de auto. waarmee de Britse minister van Koloniën Maeleod naar*de stad wilde rijden. De negers, die de afzetting van de politie doorbroken hadden, sloegen met hun vuisten op de auto en riepen „Wy willen nu vrijheid" („freedom now"). De uit negers bestaande politie balde daarop eveneens de vuist en ging tot de aanval over. Na acht minuten was zij er in geslaagd de weg voor Macleods auto vrij te maken. De betogende negers hadden spandoeken met leuzen bij zich. Zij schreeuwden, dat zij tegen de plan nen waren, om van Noord- en Zuid- Rhodesië en Njasaland één statenbond te maken. „Wij willen zelfbestuur!", al dus de betogers. De Britse minister van Koloniën was uit Salisbury, waar hij besprekingen had gevoerd over de toekomst van Njasaland, in Loesaka aangekomen waar hij zal be raadslagen met plaatselijke bestuurs ambtenaren en politieke leiders. Morgen vliegt hij naar Blantyre, in Njasaland. In Blantyre hebben negers betoogd, toen de Britse premier Macmil- lan deze plaats kortgeleden, in het kader van zijn Afrikaanse reis, bezocht. De auto's, die achter de wagen van Maeleod aanreden, toen deze het vlieg veld verliet, werden met stenen bekogeld. Later verzamelde zich een menigte betogende negers buiten het regerings gebouw van Loesaka. Nadat de politie versterkingen had laten aanrukken, wer den verscheidene betogers gearresteerd. Caterina Valente in mei naar Blokker Van 26 tot en met 29 mei a.s. wordt weer het Festival in Blokker gehouden o.a. met medewerking van Caterina Va- lente. Ze wordt begeleid door het orkest van Eddie de Latte. Verder werken mee een Beiers orkest onder leiding van Co- latti en Helmut Zacharias en zyn orkest. Op 28 mei wordt een internationaal luchtvaart muziek- en dansfestyn ge houden, waarvoor een aantal luchtvaart maatschappijen uit eigen kring de or kesten en attracties zullen leveren. schap van twintig boeren, twee paarden en een blinde geit gedurende drie uur op de hoge gast. maar die had de boortoren inmiddels van zijn programma ge schrapt! De fotografen, die Kroesjtsjef graag met het hier verplichte gasmasker op hadden willen fotograferen, lieten toen horen hoeveel lelijke woorden er in het Frans bestaan!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1