Peek&Cloppenburg Concert van Residentie-orkest zonder grote verrassingen „Modieuze Elegance" bij V D 33.75 35.75 Prof. dr. K. A. Busia uit Ghana bijzonder hoogleraar te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 maart 1960 Tweede blad no. SOOUj Adricnnc de Smet solieerde in Mozart Voor het eerst, na de komst der gastdirigenten, Willem van Otterloo weer als de vertrouwde leider van het Residentie-Orkest. Voorts een concert zonder grote verrassingen, met evenzeer wezens- vertrouwde, doch altijd nog graag gehoorde geniale grootmeesters: Bach, Mozart en Beethoven. Bachs Vierde Brandenburgse Concert in G. gr. t. als inzet. Wie het zorgvuldig uitgedunde orkest zag, kreeg reeds van tevoren vertrouwen in een stylistisch verantwoorde weergave, hetgeen volledig in vervul ling ging. Daarom gaat van dit naturalistische schilderij, verlevendigd door het .jo lige samenzijn der landlieden" en het hevige onweer, een lieflijke stemming uit, die de opgejaagde mens uit de sensatievolle 20ste eeuw graag over zich laat komen. Dirigent en orkest hebben alles de kwinkelerende vogeltjes incluis! illustratief weergegeven. Wie voor deze typisch Oostenrijkse wereld openstaat en tevens constateert, met welk een meesterschap Beethoven tewerk gaat, is deze Zesde weer een verademende ervaring geweest. Men moet er de tgd voor nemen, om haar te ondergaan. Wie zyn „hart" openstelde, heeft kunnen genieten en er zijn rust bij hervonden. Zo blijft Beethoven tot ons spreken, door de eeuwen heen. De betovering, die van zijn gevoels wereld uitgaat, blijft ongebroken! H. Bach bood zijn serie van zes con certen op bestelling de Markgraaf Christiaan, Ludwig van Brandenburg, aan, als vruchten van zijn „petits ta lents pour la musique". In dit vierde concert staat een concertino voor solo viool en twee fluiten als solistengroep tegenover strijkorkest en klavecimbaal. De violist Herman Krebbers en de flui tisten Jolle de Wit en Koos Verheul waren deze solisten. Zij vervulden hun belangrijke taak ver uitstijgend boven het vereiste vakmanschap. Het werd een vloeiend samengaan met het or kest. De tweede concertmeesteresse van het R.O., Adrienne De Smet, weer eens waardig bevonden als soliste op te treden, deed zulks met Mozarts viool concert in G gr. t. K.V. 216. Het da teert uit diens Salzburgse periode (1775). Speciaal het Adagio rangschik ken wij tot Mozarts rtieest hemelse in vallen. De beide hoekdelen onderschei den zich door een zich nergens opdrin gende virtuositeit. Adrienne De Smet bleek zich van haar hoge opgave wel bewust en be toonde wederom haar gewetensvol kun nen. Het is altijd prettig te mogen con stateren, dat orkestleden, ondanks de vermoeiende concertpraktijk, paraat blijven voor een betrouwbaar geprodu ceerde solistische opgave. Het is voor hen ontzaglijk moeilijk de eigen indi vidualiteit te bewaren. Adrienne De Smet voldoet aan deze eis. Begrijpe lijk is enerzijds nog een zekere schuch tere bevangenheid, die haar overigens gedegen spel en voordracht kenmer ken. Men kan zich nu eenmaal niet met een ruk opwerken tot de „top klasse", waartoe zij behoren, die gere geld als solist optreden. Des te groter mag onze waardering zijn voor haar kranige prestatie en grote toewijding, beloond door hartelijke toejuichingen van de velen, die Adrienne De Smet sinds jaren als een der meest kundige orkestkrachten kennen. Na de panze een overtuigende ver klanking van Beethovens Zesde Sym fonie, diens Pastorale (van 1809). Van Otterloo is met de landschappelijke en idyllische sfeer ervan vertrouwd. Men verzoent zich onder zijn leiding met het uitgesponnen karakter van enkele delen. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Lezers schrijven VERKEERD BEGRIP Als gehandicapte vrouw werk Ik in Uw stad in de Gemeentelijke Sociale Werkplaats in de Groenesteeg. Door gesprekken met inwoners Uwer stad bleek dat er bitter weinig mensen weten wat de Sociale Werkplaats eigen lijk is. De meesten dachten alleen voor blinden, anderen weer voor geestelijk ge stoorden, doch niets is minder waar. Er is plaats voor alle lichamelijk ge handicapten. Er werken mensen die door allerhande oorzaken, zoals reuma, astma, bronchitis e.d. geen plaats meer kunnen vinden in de vrije bedrijven. En denkt U nu heus niet, dat er niet gewerkt moet worden. Er wordt voor verschillende fabrieken en bedrijven ge werkt. Onze directeur en zijn werkmeesters zorgen ervoor, dat we steeds dat werk krijgen dat ons past, zodat wij voelen, dat het geld, dat we krijgen, ook ver diend is. Dit betekent voor ons dat we ons als volwaardige arbeiders beschou wen. Er werken in onze werkplaats momen teel 210 mensen, vanwie plm. 2 in ongeveer één jaar zo'n half miljoen vrouwen zijn, die ondanks hun handicap stuks zeep verpakken naast allerhande andere werkzaamheden. We willen geen medelijden, maar graag medeleven. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsing. Met hoogachting, A. H. V.-S. EERSTE STEEN VOOR BEVRIJDINGSKERK Zaterdag 2 april, 's middags om drie uur, zal de eerste steen worden gelegd voor de Gereformeerde Bevrijdingskerk in Leiden-zuidwest. Tuniek viert dit seizoen hoogtij (Van een speciale medewerkster) Onder het motto „Modieuze Elegance", gaf V. en D. gistermorgen de première van een reeks modeflitsen uit de nieuwe voorjaarscollectie. Het was een voorproefje van het vele, dat dit modehuis te bieden heeft, zowel in confectie als in bijkomende accessoires, zoals hoeden, tassen, colliers en schoenen. De modekleuren voor het komende seizoen zijn: flamingo, grape fruit, pernod (een beige-blauwe tint), chamois, bleu. zacht lila en grijs. Ook zwart-wit domineert weer sterk. Marine, vaak met wit gecombineerd is steeds en vogue. Er was veel aandacht besteed aan de wandel toiletten, uiteraard een kledingstuk dat het eerst in dit jaargetijde aan bod komt. BIJBELONDERRICHT OP DE OPENBARE SCHOLEN Met ingang van 1 september a.s. is de heer A. J. van Rgsbergen te Capelle a. d. IJssel vanwege de Leidse hervorm de gemeente benoemd tot vaste leer kracht, belast met het geven van bij belonderricht op de openbare scholen. Met de benoeming van de heer Van Rijsbergen wordt in een langdurig be staande vacature voorzien. Momenteel wordt deze arbeid waargenomen door een groot aantal jonge tijdelijke leer krachten. voor het merendeel leerlingen van de Leidse Chr. Kweekschool. Ook in de toekomst zal op deze jongeren 'n beroep worden gedaan. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Stavenisse L. G. Zwanenburg, kand. te Waarder. Beroepen te Zetten-Andelst G. van Es trik te Nleuwland. GEREF. KERKEN Beroepen te Beetsterzwaag H. van Gor- kum, kand. te Alkmaar. Aangenomen naar Gees D. C. Flret, kand. te Bergambacht, die bedankte voor Eernewoude. Midwolda (Old.), Oostvoorne en voor Ottoland. Be dankt voor Ferwerd A. Corporaal te Edam. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Zeist N. de Jong te Kat wijk aan Zee. Bedankt voor Huizen (N-H) D. Slagboom te 's-Gravenhage. De getoonde mantelpakjes waren zo wel voorzien van korte als lange jasjes, soms driekwart, doch nimmer getail leerd. Het materiaal was fantasie tweed, wollen kamgaren, vaak in kleine ruitjes of voor hoogzomer, linnen. De meeste pakjes zijn in dezelfde tint of in con trasterende kleuren la Chanel, afge biesd. De mantels zijn rechtvallend, soms voorzien van een pas aan de bovenkant, die doorloopt in de mouw. De mouwen zijn soms driekwart of kort, ballonvor- mig tot aan de elleboog, wat minder praktisch is voor een mantel. Een beige geruite mantel naar een model van Dior viel op door de exclu sieve valling van het rugpand. De tuniek viert dit seizoen weer hoog tij en is er dan ook in allerlei variaties. Zowel negentiende, kort, alleen aan de voorkant of geheel over de rok vallend. Soms is het alleen een streng getailleerd jurkje, waarover een losse tuniek valt, zoals wg zagen in een japon van rood groene bedrukte katoen. De rokken van de japonnen zijn over het algemeen niet meer zo wijd. De mouwen zijn zowel aangeknipt als ingezet. Een nieuwe mouwlengte zo ongeveer 10 cm. boven de elleboog, is de Paolamouw. Soms ont breken de mouwen geheel en zijn de ja ponnen voorzien van een grote kraag, die over de schouder valt. Vermeldens waard in deze collectie vonden wij een witte bruin genopte jurk met effen bruin jasje, tegengevoerd met hetzelfde materiaal van de japon. De fraaie cloche hoed was hierbij goed gekozen. JONG EN AANTREKKELIJK Rokken, in verschillende variaties, zo wel met blouses als jumpers, zijn nog steeds een geliefde dracht. Een nieuw materiaal voor blouses is bedrukte jer sey. Een heerlijk soepel weefsel, zeer ge schikt voor een frisse dag. Alhoewel de mode jong en aantrekkelijk is, worden er toch nog altijd modellen ontworpen, die speciaal voor de zeer jonge, de „teenagers" bestemd zijn. En dan de B.B.-ruitjes, die zowel in katoen als stof in alle denkbare kleuren verkrijgbaar zijn. De getoonde avondjaponnen waren vervaardigd uit bedrukte Boussacstoffen. De modellen waren voorzien van strakke lijfjes en bol uitstaande rokken, die op vlieseline zijn verwerkt. Bijzonder mooi was een paars-blauwe voetvrije japon, gegarneerd met een witte ceintuur. Het bruidje in een japon van witte nylon kant, die bestond uit 7 rokken, v/as adembenemend mooi! De modellen van de getoonde hoeden waren over de gehele linie bol. Het ma> teriaal is laise, sisal-stro of fantasie' stoffen. „DE MODE VOOR TEENAGERS'' Regen mantels vlotte modellen, leuke ruiten, frisse kleuren 12 jaar Fancy Parka's kleurige „Dri-sil" poplins met grappige streepvoering 12 jaar Alle artikelen met kleine stijging per maat. TIJDENS DE VERBOUWING GAAT DE VERKOOP NORMAAL DOOR KRAAMCENTRUM ORANJE-GROENE KRUIS Zeer binnenkort zullen de prot. chr. verenigingen voor wijkverpleging te Leiden, Katwijk-Valkenburg en Voor schoten, aangesloten bij het Oranje- Groene Kruis, overgaan tot de oprich ting van de Stichting Kraamcentrum voor Leiden en omgeving. Tot leidster docente is reeds benoemd zuster F. Wil- lems. Op 15 april a.s. zal zij met de op leiding van kraamhulpen beginnen. Ds. W. A. B. Hagen, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, is voorzitter van het Stichtingsbestuur, terwijl het secreta riaat in handen is van de heer H. Vis De Gijselaarstraat 9 te Leiden. VIJFTIG JAAR VAN CLEEF Donderdag is het een halve eeuw ge leden, dat de N.V. Van Cleefs Manufac turen-, bedden- en tapgtenhandel, thans gevestigd aan de Haarlemmerstraat en de Herenstraat werd opgericht. Ter ge legenheid van dit gouden zakenjubileum is er die dag van 2.304.30 uur in het pand aan de Haarlemmerstraat 172-174 een receptie. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mej. J. W. ten Bokkel Huinink (Rotterdam), mej. J. H. Groeneveld (Vlaardingen) en de heren J. Reurich (Leiden) en A. G. Escher (Bentveld). Netl. Chr. Vrouwenbond - Leiden-zuidwest Grepen uit het leven van Mozart De eerste jaarvergadering van de afd. Leiden Zuid-West van de Ned. Chr. Vrouwenbond, welke gisteravond in het wijkgebouw 't Boshuis, Hof laan werd gehouden, mocht zich in grote belang stelling verheugen. De afdelingspresi dente, mevr. G. A. J. van Daatselaar- Somsen richtte zich in haar woord van welkom in het bijzonder tot de heer J. P. van Brakel, die zich bereid had ver klaard de avond op te luisteren met een causerie over Mozart en een aan de hand van een aantal kleurendia's door hem gemaakte zwerftocht door West-Europa. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. A. Castel-Rensink, bleek dat deze jonge afdeling gestadig groeit BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth Hendrika Maria, dr van J. W. A. Rijsbergen en J. P. van Amsterdam, Neeltje, dr van J. van 't Veer en H. A. van Zwleten, Cornelia Catharlna, dr van A. van Zeist en M. Opdam, Henderika Eli zabeth Maria, dr van A. J. J. van der Klein en M. E. M. Straver, Nlcollne An toinette. dr van G. C. Vroege en T. N. Hagen, Johanna Catharlna Wilhelmina. dr van P. C. Relzevoort en A. W. van Dijk. GETROUWD A F. Aarts en F. J. Offerman, P. J. Mo lenkamp en A. M. Koppers. N. Langezaal en W Klom, P. J. Dol en P. H. C. Berg man. OVERLEDEN T. Kousbroek, 79 Jr, man, C. van der Kwast, 69 Jaar, man. en dank zij grote activiteit thans 40 le den telt. Het bescheiden voordelig saldo, dat uit het financieel jaaroverzicht van de penningmeesteresse, mevr. H. A. Groenewegen-Van Namen, naar voren kwam gaf reden tot nadere bezinning op welke wijze de kaspositie kan worden versterkt. Daa/r alle leden een pakje hadden meegebracht, dat voor f. 0,40 aan „de vrouw" werd gebracht, werd hiermede gisteravond reeds een succes vol begin gemaakt. De heer Van Brakel vertelde hierna enkele bijzonderheden uit het leven van het muziek-fenomeen W. A. Mozart en verduidelijkte het gesproken woord met een filmstrook en bijpassende muziek door middel van een bandrecorder. Men ziet het wonder-kind Mozart, dat reeds op 7-jarige leeftijd in Parijs concerten geeft en als jongen van 10 jaar o.m. het St.-Bavo-orgel te Haarlem bespeelt. Reeds op 16-jarige leeftijd had Mozart meer dan 140 werken op zijn naam staan. Als volwassene ondervond hij echter veel tegenslag en na zijn dood in 1791 volgden slechts enkele vrienden zijn baar. De plaats van zijn graf werd spoedig vergeten en zijn stoffelijke res ten zijn nimmer teruggevonden. Na de pauze nam de heer Van Brakel zijn toeschouwers mee op een zwerftocht door West-Europa. Aan de hand van tal van prachtige kleurendia's werd een bezoek gebracht aan België, waar in het bijzonder te Brugge de kantklosserij werd bewonderd; om vervolgens via Parijs met een bezoek aan diverse mu sea, naar Duitsland te trekken, waar varende langs de Rijn en de Neckar het bloemeneiland Mainau in het Boden- meer werd bezocht. Na een kort. bezoek aan de markthallen te Bazel en te heb ben genoten van het prachtige Tiroler landschap, eindigde de tocht te Katwijk aan Zee. waar de heer Van Brakel re sideert. Een alleszins geslaagde avond. Sociologie en cultuurkunde van Afrika Ter vervulling van de bijzondere leerstoel in de faculteit der let teren en wijsbegeerte voor de sociologie en cultuurkunde van Afrika vanwege het Afrika Studie Centrum aan de Leidse Universiteit is door het bestuur van genoemd centrum benoemd prof. dr. K. A. Busia, eer der hoogleraar aan het University College van Ghana te Accra en thans hoogleraar in de sociologie aan het Institute oE Social Studies in Den Haag. Deze benoeming is door de Kroon bekrachtigd. Prof. K. A. Busia werd op 11 juli 1913 geboren en studeerde met een on derbreking van enkele jaren van 1939 tot 1947 in Oxford, waar hij in laatst genoemd jaar doctor in philosophy in de cociale antropologie werd. Na enkele onderwijsfuncties te heb ben bekleed maakte hij enkele jaren deel uit van het bestuursapparaat van de Goudkust, waarna hij wetenschap pelijke functies bekleedde bij het Uni versity College van de Goudkust. Hij is geruime tijd lid geweest van het parlement van Ghana en van 1956 tot 1959 leider van de oppositie van dit parlement. In 1956 was hij korte tijd gasthoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Van zijn hand zijn verschillende publikaties versche nen, deels in de vorm van tijdschrift artikelen. In juni van het vorige jaar werd hg benoemd tot hoogleraar in de sociolo gie aan het Institute of Social Studies te Den Haag, en in oktober 1959 werd hij als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Afrika Studie Cen trum, dat hem thans aangesteld heeft tot bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Tgdens het verrichten van werk zaamheden in een perceel aan het Ra penburg is gisterochtend bij het breken van een sport van een ladder, de 72- jarige timmerman G. P. de Vrind ge vallen. De man viel en liep een hersen schudding op. Gistermiddag is bij de afrit van de Blauwpoortsbrug een 35-jarige wielrgd- ster uit Haarlem door een autobus aan gereden, tengevolge waarvan zg haar linkerenkel heeft gebroken. Ter gelegenheid van de verkoop van de 200.000ste grammofoonplaat „De Postkoets" werd gisteren Amsterdam de platinaplaat uitge reikt aan de Selvera's. Hervormd jeugdwerk vraagt centrale figuur In een vergadering van de Centrale Ker- keraad der Leidse Herv. gem. heeft ds. Gijsbers een uitvoerig verslag uitge bracht over het hervormd jeugdwerk. Hoewel met dankbaarheid kennis werd genomen van het werk, dat de Centrale Commissie voor het Jeugdwerk presteert werd de wenselijkheid uitgesproken, dat er voor deze arbeid op korte termijn een centrale figuur wordt aangesteld. Te groot, zo luidde het oordeel, is de ach terstand op dit terrein in vergelgking met andere herv. gemeenten, vaak klei ner dan Leiden, en zeker ook in vergelij king met andere kerken hier ter stede. Thans zal spoedig 'n commissie worden samengesteld, wele hiervoor een oplos sing zal trachten te vinden. Door Eendracht Verbonden De vergaderzaal van café Aniba bood gisteravond een fleurige aanblik. Op vele tafeltjes stonden potten met in bloei getrokken narcissen. Dit alles in verband met de bollenwedstrijd, waar voor de leden van de Leidse Tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" tgdens een bij eenkomst in deze zaal gelegenheid kre gen hun inzendingen in te leveren. Ve len maakten hiervan gebruik. De voorzitter, de heer J. H. Smit heet te alle aanwezigen van harte welkom. De bespreking over de diverse wedstrij den was een gebruikelijk punt van de agenda in maart. Zo zal weer een tuin- wedstrijd worden georganiseerd, onder verdeeld in voor-, achter en volkstui nen; verder een kweekwedstrijd en een chrysanthenwedstrijd. Naar aanleiding van voorstellen uit de vergadering be treffende de Floraliawedstrijd werd be sloten eens wat meer variatie in de kleu ren van da planten, welke voor een wed strijd konden worden ingeschreven, te brengen. De voorzitter gaf vervolgens een uiteenzetting van de werking van het puntenstelsel en hoe de keuring van verschillende inzendingen, onderver deeld in bepaalde rubrieken, in zijn werk gaat. Daarna kregen de aanwezigen ge legenheid vragen betreffende de bloem kwekerij naar voren te brengen. De heer Roman, die op deze avond enkele dia's zou vertonen, was verhinderd. Men had echter mevrouw Meijer bereid gevonden dia's te vertonen over een reis naar Ita lië. Men kon genieten van het prachtige natuurschoon om het Gardameer en in de tropische tuinen. Ook werden opna men vertoond van volkstuinen uit de omgeving. NATIONALE INZAMELING LEGER DES HEILS Morgen straatcollecte. Tot besluit van de jaarlgkse Nationale Inzameling van het Leger des Heils wordt morgen een straatcollecte gehou den, waarbij het bekende Legervlaggetje zal worden uitgereikt. Er is nog plaats voor collectanten. Zij kunnen zich alsnog aanmelden aan het gebouw Hooigracht 30a. VAKANTIE-ACTIE VOOR VLUCHTELINGENKINDEREN Met het oog op de door het Interker kelijk Comité te houden Vakantie-actie voor vluchtelingenkinderen van 25 juli tot 20 augustus komt een groot a£ tal kinderen naar onze stad wordt maandagavond in het wijkgebouw Le vendaal een voorlichtingssamenkomst gehouden. Als spreker voor deze avond is uitge nodigd de leiding van de Innere Mission und Evangelisches Hilfswerk te Munster (Duitsland), die in Westfalen leiding geeft aan het vluchtelingenwerk. Aan de hand van meegebracht pro jectie-materiaal zal het e.e.a. over de vluchtelingen en de vluchtelingenkam pen worden verteld. Tevens zal op deze avond een der vroegere pleegouders, die onlangs een bezoek aan enige kampen in Westfalen bracht iets over zgn ervaringen mede delen. Twee Nederlandse lifters beroofden Belg van auto Twee Nederlanders, die de vorige maand een Belg van zyn auto hadden beroofd, zgn gisteren door de rechtbank in Namen tot gevangenisstraffen van een een twee jaar veroordeeld. Op 4 februari kregen zg in de omge ving van Namen een „lift" van een Bel gische automobilist. Op een verlaten ge deelte van de weg dwongen zy hem de auto te verlaten. Twee uur later reden zg echter in de armen van de Belgische politie. Zg zagen zich door de boetstraffelgke rechtbank te Namen resp. veroordeeld tot 2 jaar en 1 jaar gevangenisstraf. OEGSTGEES1 BURGERLIJKE STAND Geboren: Ida C. M., dr. van H. H. J. van der Werf en V. E. Bolta, Paul, zn van K. Elton en M. B. Wafelbakker. Wlchard A., zn van A. de Waard en M. C. van Stuyvesant Megen. Jan W.. zn van W. A van Denderen en G. J. Bakker, Theodoru< R. A. J.. zn van Th. B. M. Winkelman e' C. H. de Roog. Ondertrouwd: J. Kal ter, 29 Jr en A. C. A. Blansjaar. 28 Ir Fr. A Slngerllng. 27 Jr en C. van der MeiJ. 35 Jr. Getrouwd: D. J. de Jong. 30 Jr en L. Doesburg. 23 Jr. J. H. Winter. 33 Jr en A. K. M. ConlJn, 22 Jr. J. E. Conradl, 60 Jr en M. B. C Hanewlnkel. Overleden: C Seller, w.v. H. D. van Wei zen, M. E. Specht, e.v. C. M. Carcls, D. v de Gevel, e.v. M. Carejen6.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3