ASPRO Café-Rest. „Zomerzorg" Agenda Met een enkel woord VRIJDAG 25 MAART 1960 Waardig afscheid (Van onze t.v.-medewerker) Vademecum viel ons bitter tegen. WjJ hadden het een aardig idee gevon den, dat ter gelegenheid van de na derende boekenweek over het lezen en de typografie in dienst daarvan iets zou worden onthuld. M3ar het had al les weinig om het lijf: er zat geen geest in (die kwam er althans niet uit), het bleef een lauw vraag- en ant woordspel. Bepaald jammer èn voor de mensen èn voor het boek vooral. Was er dan iets beters van te maken geweest? Nu, dat is een vraag, die rus tige overdenking vergt, voordat men ook maar aan een begin van een ant woord toekomt. Maar wat ons nu zo bij kritische doordenking invalt, is bv. de gemiste kansen bij het laten zien van portretten van mannen als De Roos, Van Royen, Nypels en Stols. Waarom daarbij geen afbeeldingen van hun artistiek zo verantwoord en baan brekend werk. Hier lag de gevarieerde illustratie, waarvan de televisie het hebben moet. voor het grijpen. ,,Het zout der aarde" was een zwaar en somber stuk, moeilijk ook om te spelen. Dat Wim Bary aan de voor avond van zijn vertrek naar Tilburg, waar hij het directoraat van een mo derne schouwburg zal gaan bekleden, dit spel heeft verkozen, pleit voor zijn durf en getuigt van zijn geloof. Na tuurlijk kan men de vraag stellen: Waarom toch weer die oorlog opge haald? Dat wordt bon-ton, ten behoeve van de jeugd, voegt men er dan graag nog bij, want die moet weten. Enfin, dat probleem is hier verder niet aan de orde. Vaststaat, dat de schrijver Jan Naaykens vrfj uit gaat, want die vervaardigde het voor of in 1948 ter mededinging aan een prijsvraag van de Pauselijke Missie-genootschappen. Het werd bekroond en uitgevoerd in het cultureel actieve Noordbrabantse dorpje Hilvarenbeek. De televisiebe werking leek ons een goed staal van vakmanschap, de decors waren sober en voldeden uitstekend. De spelers wa ren vol toewijding met overleg geko zen. Frits Butzelaar excelleerde in de hoofdrol. Er waren een paar gedeel ten, die we te dik aangezet vonden, zoals bijvoorbeeld het aanvankelijk wantrouwen van de Amerikanen tegen over de missionaris. En ook het ster ven van de pater, niet alleen als spel, maar ook als climax, die feitelijk de hele tendens van het stuk kapot sloeg. Dramatisch moge dat misschien ver antwoord zijn, tactisch en psycholo gisch vonden we dit strijdig met de ook voor niet-katholieken wel te aan vaarden tendens. Naaykens heeft zich in de beklem mende oorlogspsychose overigens goed ingeleefd. Dat hij niet uit eigen erva ring schreef, bleek uit een kleine omis sie. Er wordt een krantensnipper opge raapt, waaruit toevallig een oproep van de Amerikaanse president is te ont cijferen. Het moet dateren uit het be gin van de gedwongen ballingschap en toen was Roosevelt de oorlogsleider en niet Truman, die pas aan het bewind kwam kort voor de capitulatie van Ja pan. Te groter compliment verdient de schrijver voor de sfeer, die hij van horen-zeggen moet hebben. Niet iedereen zal gelukkig met dit spel zijn geweest, maar dat het een onderneming was. welke pleit voor de vertrekkende, zal leder onbevooroor deelde moeten toegeven. Gijzelaars vrijgelaten De twee gevangenen die in de gevan genis van Nashville negentien gijze laars vasthielden om hun vrijheid af te dwingen hebben de gijzelaars donder dag vrijgelaten en zich overgegeven. Een van de gijzelaars, de gevangenis psycholoog, heeft de gevangenen daar toe weten te bewegen. De opstandigen hebben een schriftelijke verklaring ge kregen, dat zij naar een gevangenis op het platteland zullen worden overge bracht en dat de rebellie hun niet zal worden aangerekend. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. BEAUFORT Het Eerste-Kamerlid. prof. dr. L. J. C. Beaufort, die ook vaak Nederland bij de VN vertegenwoordigt in sociale aange legenheden. is gisteren 70 jaar gewor den. Bij deze gelegenheid heeft Minister Luns in zijn ambtswoning gisteravond de jarige een diner aangeboden. Behalve de heer en mevrouw Luns en pater Beaufort zaten daarbij aan minis ter-president De Quay en zijn echtge note. prof. Romme, voorzitter der KVP- fractie in de Tweede Kamer en me vrouw Romme. mr. P. J. Witteman, lid der Eerste Kamer en diens echtgenote, oud-minister mr. F. Teulings, het lid der Tweede Kamer mr. Blaisse en me vrouw Blaisse. het Tweede Kamerlid pater magister dr. J. G. Stokman en mevrouw Goseling, een particuliere kennis van prof. Beaufort. In de loop van de avond heeft minis ter Luns prof. Beaufort de mededeling gedaan van diens benoeming tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Sedert de bevrijding heeft prof. Beau fort zitting in de Eerste Kamer. In in ternationale kringen zowel als in onze volksvertegenwoordiging geniet hij hoog aanzien. Jongen bij brand omgekomen Speciale berichtgeving) Een 16-jarige jongen is vannacht by eenb rand in een huis aan de Buurtweg te Barger-Oosterveld bij Emmen om het leven gekomen. De vier andere be woners slaagden erin in hun pyjama naar buiten te komen. De brand werd ontdekt door de echt genote van de bewoner J. Ebeltjes om streeks kwart voor twee. De slaapkamer bleek toen reeds in brand te staan, zo dat het echtpaar in pyjama naar buiten moest, evenals hun inwonende gehuwde toon en diens vrouw. De 16-jarige J. Orsman, een pleegzoon, kon het huis niet meer verlaten. Men heeft nog een ladder tegen het huis gezet om hem te redden, maar door een hevige explosie van een gasfles werd de redding verder onmogelijk gemaakt. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets meer uit richten. Slechts de voorgevel staat nog overeind. De recherche van de ge meentepolitie te Emmen stelt een on- cbrzoek naar de oorzaak in. Grantl National op TV-scherm Morgenmiddag zullen weer honderd duizenden toeschouwers langs de baan van Aintree bij Liverpool staan als daar de linten wegvliegen voor de start van de Grand National, de grootste en meest opwindende steeple-chase ter wereld. Ditmaal zal het evenement voor de eer ste keer door de televisie worden uitge zonden. Paarden uit vier landen, Ier land, Schotland, Engeland en Wales zullen zich onder de orders van de star ter stellen voor de ren over vier Engelse mijl en 856 yards met zijn dertig zware hindernissen. Het is het kleinste veld uit de na-oorlogse jaren, er worden ten minste niet meer dan een kleine dertig deelnemers verwacht en daarom rekent men ook met minder valpartijen dan ge woonlijk. De Ieren zijn favoriet, met mr. What, die de race won in 1958 en vorig jaar derde werd. De Engelse jockey Arthur Freeman, dezelfde die het paard in 1958 naar de overwinning voerde, zal hem waarschijnlijk ook dit keer rijden. Ver der worden genoemd Team Spirit, het „kleine Ierse paard met het grote hart", de Schot Windburgh, die reeds aan vier Grand Nationals deelnam, zonder een etnkele keer te vallen. Dandy Scott (En geland), die van zijn laatste zes races er vijf won, de winnaar van de Schotse Grand National Merryman en nummer één uit de Lincolnshire Handicap Mus- tavon. De heer R. A. Butler, minister van Binnenlandse Zaken heeft gezegd te ko men kijken of de race werkelijk zo wreed en hard voor de paarden is, als velen beweren. Advertentie TELEFOON 21444 Speciaal weekeind menu f 4.50 Londonderry Soep Gebraden kip - Ananas - Wijnsaus Geb. aardappelen IJs met slagroom. Voor kinderen hebben wij een speciaal menu a f3.—. Muziek Zaterdags van 2024 uur. Zondags van 1624 uur. ZWARE VEENBRANDEN WOEDEN IN Z.-O.-DRENTE Er heersen thans ernstige veen- en turfbranden in Z.O. Drente, aangewak kerd door de felle oostenwind. De bran den, die hoofdzakelijk woede in Klazie- naveen-noord zijn tot ver in de omtrek door een rode gloed zichtbaar. De branden worden bestreden door de brandweren uit Emmen, Emmercom- pascuum, en Klazienaveen. Honderden meters slangen zijn uitgelegd om de vuurhaard te bereiken. De vlammen vinden een gretig voedsel in de kurk droge turf. De brandweerlieden beper ken zich dan ook hoofdzakelijk tot het nathouden van de nog bestaande turf- bulten. Volgens ramingen zijn reeds 20 mil joen turven, toebehorende aan de ver- vener Habing uit Nieuw-Dordrecht in vlammen opgegaan. De turf was be stemd voor de NV Puritmaatschappij te Klazienaveen. Van de schade is nog geen beeld te vormen. Vele Bantoes bleven gisteren thuis Gevallen van intimidatie Werkgevers in het gebied van Ver- eeniging en Vanderbylpark zouden van daag bijeenkomen om de situatie te be spreken, die is ontstaan door het weg blijven van hun werk van vele neger- arbeiders. Door deze nasleep van de relletjes zijn In hoofdzaak de kleinere bedrijven getroffen. De industrie-arbeiders, die niet op fabrieksterrein wonen, het huishoudelijk personeel, de winkelbedienden en garagemonteurs, zijn ook in vele geval len gisteren thuis gebleven. Hier door werd niet alleen het zakenleven, maar ook het huishoudelijke leven voor een groot deel ontwricht. In het gebied van Langa, dat maan dag het toneel is geweest van ernstige onlusten, was gisteren nog geen sprake van algemene werkhervatting. Hoewel volgens sommige berichten negentig procent van de negerarbeiders in dit ge bied weer aan het werk waren, zouden, volgens anderen, duizenden negers gis teren de gehele dag hebben rondgeslen terd in het nabijgelegen Njanga, waar de toestand nog steeds zeer gespan nen is. Uit vele streken van het land heeft de politie melding gemaakt van geval len van intimidatie. Zo zou een groep van 30 negers gedreigd hebben een fa briek op 9 km. van Kaapstad te ver nielen. Zij zijn allen gearresteerd. Zeven negers werden voorts aangehouden na dat zij boerenarbeiders bij Langa had den bedreigd. Intussen wordt gemeld dat een giste ren afgekondigd vergaderverbod in de grootste steden van het land niet slaat op de viering van het 50-jarig bestaan van de Unie door de blanke bevolking van Meyerton, dat op circa 32 km. van Johannesburg ligt. Deze festiviteiten worden hedenavond gehouden, maar de negers, die in dezelfde plaats wonen, mogen niet feestvieren. Albert Loethoeli, voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, heeft gisteren de negers en alle „andere ge ledingen van het Zuidafrikaanse volk" verzocht maandag 28 maart te beschou wen als een dag van rouw om de slachtoffers van de onlusten. Hij ver klaarde dat wegblijven van het werk op die dag een „natuurlijk onderdeel" van het eerbetoon zal blijven. De „Rand Daily Mail", een in Johan nesburg verschijnend blad, heeft een hoofdartikel aan de relletjes gewijd on der de kop „Verwoerd moet gaan". Het blad schrijft, dat de relletjes te Langa en Sharpeville en het daarmee gepaard gaande bloedvergieten het land en de wereld geschokt hebben en een stroom van verwijten uit alle delen van de we reld heeft ontketend. „Als zich weer zoiets mocht voordoen, zal Zuid-Afrika voorgoed door de wereld veroordeeld zijn". Het blad pleit voor een nieuwe aanpak van het rassenvraagstuk. Van de zyde van de Canadese en Australische handelsvertegemvoordigin- gen in Johannesburg zijn gisteren de berichten tegengesproken, dat deze ver tegenwoordigingen overstroomd waren met verzoeken om inlichtingen van Zuidafrikaanse burgers die graag zouden willen emigreren. (In Canberra heeft een woordvoerder van het departement voor Immigratie gisteren gezegd, dat Australië geschikte emigranten uit Zuid-Afrika zal verwel komen. Australië zou evenwel niet trachten Zuidafrikaanse emigranten aan te trekken). Een officier van de Zuidafrikaanse politie. Brig Els, heeft meegedeeld er volkomen zeker van te zijn dat de po litie bij de incidenten in Sharpeville op maandag geen gebruik heeft gemaakt van dum-dumkogels. De politieman zei dit naar aanleiding van een vraag van bischop Reeves van Johannesburg over het gebruik van kogels die een kleine wond veroorzaken op de plaats waar zij het lichaam binnenkomen en een grote waar zij het verlaten. Het Leidseli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Het Zuidafrikaanse blad „Die Burger" keerde zich gisteren tegen de VS. Het blad schrijft, dat het misschien wel het pijnlijkst was om in het koor van af keurende stemmen de stem van de VS te horen. Wij wensen dit land 'n vreed zame oplossing van zijn problemen toe, maar wij beloven hier, dat wij in Zuid- Afrika een begrijpender houding zullen aannemen dan de Amerikanen tegen over ons hebben aangenomen, als het in de VS tot bloedvergieten mocht komen in de rassenstrijd, aldus „Die Burger". Reuter meldt uit Moskou dat men, volgens ..Tass". in officiële Sovjetrus- sische kringen van mening is dat onver wijld stappen moeten worden genomen om verdere gewelddadigheid in de Zuid afrikaanse Unie te voorkomen. „Het Sovjet-volk heeft in brede geledingen met grote verontwaardiging kennis ge nomen van het op gewelddadige wijze om het leven brengen van onschuldige bewoners van Zuid-Afrika, die slechts aandrongen op erkenning van hun wet telijke menselijke rechten. In officiële Sovjetrussische kringen deelt men de verontwaardiging van het volk en wraakt men de handelingen der Zuidafrikaanse autoriteiten, die een grove schending zijn van algemeen er kende menselijke rechten", aldus o.m. de door „Tass" gemelde Russische reac tie op de gebeurtenissen te Vereeniging en Langa. (In Moskou schijnt men bijzonder vergeetachtig te zijn. Een land met zó veel Hongaarse boter op het hoofd, kon beter zwijgen. Red. L.D.). Verwoerd wél naar Londen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In het Britse Lagerhuis is gisteravond een nieuwe storm opgestoken over Zuid- Afrika. De oppositie probeerde de rege ring ertoe te brengen openlijk te pro testeren tegen de gebeurtenissen in de Kaapprovincie, maar tot dusver hadden deze pogingen geen resultaat. Er is ech ter geen twijfel aan hoe de Britse rege ring over het gewelddadig optreden te gen de Afrikaners denkt, maar als de spil waar het Gemenebest om draait acht MacMillan het diplomatiek ver standiger om te zwijgen. Toen hij in Kaapstad was heeft hij op onomwonden wijze verklaard hoe hij over de apart heidspolitiek denkt. Zijn methode is de Zuidafrikaanse regering en degenen die haar steunen zijdelings te beïnvloeden. In het Lagerhuis werd van Labourzijde opgemerkt dat het een schaamteloos heid zou zijn wanneer de Zuidafrikaanse premier na het bloedbad naar Londen zou komen voor de conferentie van de premiers van het Gemenebest in mei. Dr. Verwoerd heeft in tegenstelling met geruchten, dat hij het liefst liet afwe ten, inmiddels aangekondigd, dat hij in derdaad van plan is naar Londen te gaan. MacMillan zei, dat hij hoopte dat dr. Verwoerd de conferentie zou bij wonen en hij verweet het Labourlid dat de Zuidafrikaanse premier aanviel, dat dit weinig begreep van het karakter van het Gemenebest. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Inst. kwintet. VPRO: De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-Nws. 20.00 Nws. 20.05 Overdracht v. waarden, lezing. 20.20 Boekenweek, klank beeld. 20.40 Filmpraatje .20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.50 Geen tijd voor Helden, klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek .VARA: 23.00 Soc. nws. In Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzlk. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. de aandacl wacht. Tom Lodewijk, hoofd afdeling pu bliciteit. spreekt over het onderwerp: On the beach. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af..praatje. 19.15 Jiddische lie deren .19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Gram. 20.40 Kunstrubr. 21.00 De Bijbel in het tijd beeld van de kunst. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs we gen van kunst en schoonheid, praatje. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 TV- documentaire. 21.05 De zeven werken. 21.20 Gevar. progr. 22.00 Rep. (-22.20). VOOR ZATERDAG 26 MAART HiUersum I, 402 m. VARA: 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw Advertentie VRIJDAG Gew. Arbeidsbureau (Doezastraat 2a) Voorlichting over Australië. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Pe dagogiek. Spr. prof. dr. J. Koekebakker over: „Welvaart en de praktische conse quenties voor de opvoeding". 8 uur nam. Gulden Vlies: Alg. verg. Genootschap „Kennis is Macht". 8 uur nam. Royal: Ledenverg. „Nieuw Brunhilde". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven)T.b.c.-onder- zoek. 2—4.30 en 79.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „De dolleman of de verliefde reactionair". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O-concert Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden, 8 uur nam ZomerzorgLedenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Ver. „Ons Grunnegerlaand" speelt „Achter de wolken schient toch de zun". 7.45 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm., bijbelstudie: 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Muziekschool Mij voor Toonkunst: Uit voering van meergevorderde leerlingen. 4 uur nam. Kaasmarkt: Officiële opening Shell Ser vicesstation fa. L. Berk. 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneel Zaalbergs Dekenfabriek. 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. de heer G. J. Leverland. 11 uur voorm. In den Vergulden Turk: Wijdingsdienst Rozekruisersgenootschap. 10.30 uur voorm. 2*SPRO U ósntuteefr fix' BINNENLAND In Eerde onder de gemeente St.-Oe- denrode en Veghel woedde gistermiddag een hevige bosbrand, die veroorzaakt werd door met vuur spelende kinderen. Vijf hectare bos en helde werden ln korte tijd een prooi der vlammen. In de Maas te Venlo is gistermiddag de 78-Jarige heer W. Waarde uit Venlo verdronken. Het slachtoffer liep vlak langs de beklinkerde helling van de loswal en is door onbekende oorzaak in de rivier ge vallen. Bij een ongeval op de Rijksweg UtrechtZeist nabij De Bilt is gistermor gen de 59-Jarige W. M. van de Pas door een auto gegrepen en gedood. De heer Van de Pas stak plotseling de weg over zonder op het verkeer te letten. De auto die hem overreed werd bestuurd door een hoofd ambtenaar uit Utrecht. De overledene was leraar aan het A.C. de Bruyn-instltuut van de K.A.B. en een bekend publicist. Enkele honderden tuin- en land schapsarchitecten uit de gehele wereld zullen eind juni ln Nederland bijeen zijn voor het zevende congres van de Inter national Federation of lanscape architects I.F.L.A.Het congres dat van 20 tot en met 22 juni in Amsterdam wordt gehou den zal voor de deelnemers aanleiding zijn groepsgewijs bezoeken te brengen aan o.m. de Floriade te Rotterdam, het duingebied bij Haarlem, het nationaal park De Hoge Veluwe en de Zuiderzeepolders. Het con gres zal geopend worden door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen. Gistermiddag is in Scheveningen het Europa-hotel op de hoek van de Gevers Deynootweg en de Zwolsestraat door de Haagse wethouder Van Lissa Nessel offi cieel ln gebruik gesteld. De Nederlandse Vakbond voor het pension rusthuis- en kamerverhuurbe- bedrijf zal op 31 maart in de Graanbeurs te Breda zyn jaarlijks congres houden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Argentina Star 31/3: Aus tralië: ms Bartenstein 30/3: Brazilië: ss Argentina Star 31/3; Canada: ss Ryndam 28/3; ss Korendijk 30/3; Chili: via New York 30/3; Ned. Antillen: ss Telamon 29/3; Nieuw Zeeland: ss Rangltlkl 31/3; Suriname: ms Amazonas 30/3; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Oranjefon tein 29/3; Brits Oost Afrika: ss Pierre Loti 31/3. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. BUITENLAND De neuskegel met registratie-instru menten van de Titan-raket die deze week van Kaap Canaveral in Florida werd afge vuurd en een afstand van achtduizend km aflegde, is bij het eiland Ascension in de Atlantische Oceaan teruggevonden. Een groot hotel ln Perpignan Frank- ryk) wordt toegerust met een warmwater voorziening. waarby van zonne-energie ge bruik zal worden gemaakt. Men zal hier mee voor 80 pet ln de behoefte aan warm water kunnen voorzien. Op de dakterras sen worden 25 spiegels geplaatst. Na Jack Kennedy en Hubert Humph rey heeft nu ook Senator Stuart Syming ton uit Missouri officieel meegedeeld dat hij zich beschikbaar stelt voor de kandi datuur van de Democratische partij voor de presidentsverkiezingen. De Bostonse hoedenmaker, die op dracht kreeg de baret te maken, welke de Israëlische premier Ben Goerion moest dragen toen hem door de Brandeis-uni versiteit een eredoctoraat werd verleend, dacht eerst aan een vergissing toen de hoofdmaat van de premier hem werd op gegeven als 61.5 centimeter. Een Israë lische collega, die nogmaals de maat had genomen, bevestigde het hem toen tele grafisch. De Amerikaan verklaarde dat hy nog nooit zo'n grote maat hoofddeksel had gemaakt. Het aantal zeehonden in de Botni- sche Golf is de laatste jaren sterk toege nomen en speciaal dit voorjaar zeer groot, aldus is van officiële Finse zyde meege deeld. De robbenjacht is de laatste Jaren vrywel opgehouden doordat de staat slechts heel weinig meer voor de robben- jagers uitbetaalt. De Franse ambassadeur in Ghana heeft aan het ministerie van Buitenland se Zaken van Ghana het Franse antwoord overhandigd op de beschuldiging dat To go Ghana wil aanvallen. De Franse re gering wijst de beschuldigingen van de hand en zegt dat Juist ln Ghana acties worden ondernomen, die gericht zijn te gen de onafhankeiykheid van Togo. Een sulkerrietsnljmachine die vol gens de fabrikant een ton riet per minuut kan verwerken en 40 ha per uur kan oogsten, wordt op het ogenblik in Natal, Zuid-Afrika. beproefd. Volgens de voor lichtingsdienst van South Africa House in Londen kan de machine een revolutie in de suiker-industrie teweeg brengen, daar op het ogenblik nog ruim 90 procent van de wereldproduktie van suikerriet met de hand wordt geoogst en slechts 2y2 ton per dag riet kan worden verwerkt "door ervaren arbeiders. Drieentwintig door de Royal Air Force geïmporteerde katten zyn in Brits- Borneo per parachute boven het afgele gen Kelablt-bergland neergelaten om het steeds groeiende leger van ratten en mui zen te verdelgen. Volgens de eerste be richten heeft de operatie groot succes ge boekt. De katten bleken zich spoedig aan te passen aan de situatie op de rijstvelden en de eerste schermutselingen met de vijand resulteerden in talloze gesneuvel den onder de vijand, aldus de boeren in Kelabit. Onder de katten zijn geen ge wonden. Zwitserland is gisteren in de vroege morgenuren getroffen door een serie aard schokken. Het epicentrum blijkt de be kende skisportplaats Mürren in het Ber- ner Oberland te zyn. Vlak na middernacht voelden de inwoners van deze plaats twee schokken. De mensen renden naar buiten toen aardewerk en glazen van de keuken planken vielen en het meubilair begon te schuiven. De schokken werden ook in Genève gevoeld. Er zijn geen doden of gewonden en er zou oók geen schade van betekenis zijn aangericht. Een vijftigjarige in Londen gehulde bedoelen wierp zich dezer dagen voor de voeten van Sjeik All Aboe Grenad bij Beerslaba in Zuld-Israël en smeekte om genade. HIJ vertelde zeven Jaar geleden, na van moord beschuldigd te zijn, de Ne- geb-wocft'jn te zyn ingevlucht en daar in holen te hebben geleefd totdat de een zaamheid hem te machtig was geworden. De man 'v aan de politie overgeleverd. .- Een Marokkaanse vrachtboot,, die van Bulgarije op weg was naar Casablan ca. heeft ln de Zwarte Zee schipbreuk ge- Ten gevolge van de snelle ontwikke ling van ae luchtvaart blijkt het nieuwe administratiegebouw dat thans by de Ko- penhaagse luchthaven Kastrup wordt neer gezet reeds te klein te zyn geworden nog vóórdat het voltooid is. Men had op een miljoen passagiers dit Jaar gerekend maar reeds vorig Jaar waren het er anderhalf miljoen, een aantal dat men niet voor 1965 gedacht had te zullen bereiken. Ondanks de bevordering van mo derne industrieën op Groenland biyft de Jacht aldaar een van de voornaamste bronnen van inkomsten en levensonder houd Op een bevolking van iets meer dan 25.000 zielen zyn er nog 3.484 Jagers ingeschreven. In het financiële jaar 1957- '58 brachten de jagers in totaal meer dan tweeduizend ton vlees binnen oftewel 390 kilo per gezin. De huiden van de gescho ten dieren vormen ook een belangryk handelsobject. In genoemd Jaar werden 1870 blauwe en 1122 witte vossen gevan gen en 103 ysberen. Van Groenlandse zyde is ln het Deense parlement gevraagd om doeltref fende bestrydlng van de „moord-walvis" (orcinus orca) die in de Groenlandse wa teren alle verblijf van andere zeedieren onmogelijk zou maken en aldus o.a. het bestaan van de robbenjagers zou bedrei gen. De IJslanders, zo werd opgemerkt, bestrijden deze walvis, met Amerikaanse hulp. reeds met raketwapens vanuit straal vliegtuigen. Een rechtbank in Praag heeft de rooms-katholleke bisschop Ladiwslav Hlad tot negen Jaar gevangenisstraf veroordeeld Hij werd beschuldigd van het leiden van een terroristische groep en van het hei melijk verrichten van priesterwydingen. Communistlsch-Chlna heeft inge stemd met een verzoek van Nepal om een steunverlening „zonder enige politieke voorwaarde" ter waarde van 7.500.000 pond sterling voor een periode van drie Jaar, aldus wordt meegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, dat gisteren door het officiële persbureau „Nleuw- China" is aangehaald. China en Nepal zijn voorts overeengekomen, ambassades in eikaars hoofdsteden te vestigen. Vier afgelegen bergdorpen in het At lasgebergte. die reeds zwaar getroffen wa ren door de aardbeving welke op 29 febr. Agadir verwoestte, hebben dinsdagnacht J.l. opnieuw zware schade opgelopen door een krachtige aardschok. Twee van deze dorpen. Oe-Iml-Thikl en Igoerdane, ten noorden van Agadir, werden volkomen vernield, terwijl de zuldeiyker gelegen ne derzettingen Agnoe en Massa, naby Tlznit, minder schade opliepen. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. In Brussel is gisteren officieel mee gedeeld. dat Koning Boudewijn op 17, 18 en 19 oktober op uitnodiging van presi dent De Gaulle een officieel bezoek aan Parijs zal brengen. Aanvankelijk zou de Belgische vorst dit bezoek eind luni af leggen. Aangenomen wordt, dat deze da tum is verschoven om Koning Boudewijn ln staat te stellen op 30 Juni aanwezig te zijn by de overdracht van de soevereini teit aan Kongo. Verwacht wordt, dat hy daartoe in gezelschap van een aantal Bel gische ministers naar Leopoldstad zal rei zen. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing over huidverzor ging. 8 uur nam. Gulden Vlies: Spr. mr. dr. K. de Vries over het verzet in Friesland >»1940-'45. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering N.R.V. 8 uur nam. Lakenhal: Viering 50-Jarig bestaan Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" 8 uur nam. gezin, lezing. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Samen thuis, reportage. 10.05 Morgenwy- dlng. VARA: 10.20 Recreatie in Amerika, lezing. 10.30 De golf van Bls-ga-Je. 11.25 Kamermuz. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 In6tr. kwintet. 13.40 15 20 Mandoline-muz. 15.40 Het Socialis me ln deze tijd. lezing. 15.55 Utrechts Stedelijk ork. 16.40 Boekenwy6held. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianorecital. 18.30 Muzlek- klosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Christus Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het?, quizprogr. 21.40 Amus. muz. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Dansmuz. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Franse liedjes. 10.30 Progr. v. d. oudere luisteraars. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar ;eleden, praatje. 13.20 Nwe gram. 13.30 Jchte muz. 13.50 V. d. Jeugd. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Periscoop Sport. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Omr. ork. 20.20 Lichtbaken. 20.30 God aan de grens (dl. 4). hoorsp. 21.10 Pol .praatje. 21.20 Gram. 21.45 Gepakt en gezakt, ca baret. 22.15 Het loonbeleid. 22.25 Boekbe- spr. 22.30 Nws. 22.40 V. d. Jeugd. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00-16.30 EUROVISIE: Rep. uit Aintree: Grand National. NCRV: 17.00- 17.30 V. d. kind. NTS: Journ. en weer- overz. NCRV: 20.20 Kleinkunstprogr. 20.35 Film. 20.45 Cabaretprogr. 21.05 Gevar. pro gram. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Ooggetulgeversla- gen. 13.00 Gevar. muz. 13.25 Gram. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Hoorspelen. 15.40 Boekbespr. 16.10 Gram. 16.40 Rugby-voetbal. 17.35 Gram. 17.45 V. d. kleuters. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportuitz. 19.45 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 In terviews. 21.00 Gevar. progr. 21.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. (Om 11.30 en 12.30 nws.). 13.00 Hersengym. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 Sport- parade. 14.10 Gram. 14.40 Intermezzo. 14.45 Sportquiz. 15.15 Fabrleksfanfare. 16.00 Sportrep. 16.35 Lichte muz. 16.45 Voet- balrep. 17.50 Lichte muz. 18.00 Sportrepor- tages. 19.00 Gevér. progr. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbal. 20.30 Nws. en gitaarmuz. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 nws). 22.00 Gevar. muz. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Cricket. 23.43 Popul. gram. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Or gelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Gram. 16.30 Gevar. progr. 17.30 Duitse popul. muz. 19.00 Nws. 19.30 Oude madrigalen. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Dans muz. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.30 Gram. 14.40 Kamermuz. 23.05 Weens festival 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Praatje .12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Radiojoum. 15.00 Akkordeonrecital. 15.15 Gram. 15.45 Reci tal (verv.) 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Casinoconc. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. (-24.00). 484 m. 12.17 Gevar. muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel-Canto. 14.23 Vrye tyd 15.00 Disco-club. 17.00 Nws. 18.53 Gram. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Rynsburger N.V. Nemafi. Schouwburg: K. en O. Spaans danspaar Susanna y José. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugavond Ned. Ver. Expoge. 7.30 uur nam. wykgebouw Levendaal: Interkerkeiyke Actie Vakantie voor vluchtelingenkinde ren. 8 uur nam. DINSDAG Marekerk: Herv. Wljkgemeente Molen- wyk. Spr. ds. P. Lugtigheid over „De ver worpene ln ere hersteld". 8 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Radnoti over Romeins bronzen vaat werk ln vry Duitsland: import of oorlogs buit? 8 uur nam. Schouwburg: Charlotte Köhler met „Frasqulta". 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-cursus „China onder rode vlag" door J. G. Waardenburg. 8 uur nam. St. AntoniusclubhuisGymnastiekult- voering „Rondom de Maredyk". 8 uur nam. Schuttershof: Ledenverg. Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Oor logsgravenstichting. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Alg. Jaarverg. Ver. van onderwijzers en onderwijzeressen ln de inspectie Lelden. 9.30 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Gulden Vlies: Show bad- en sportkle- ding. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. Prytaneum: Chr. Hist. Studentenwerk groep. Spr. dr. P. L. Schoonheim over „Doorbraak". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Schoolvoorstel ling „Joseph in Dothan". 2.30 uur nam. Tearoom van der Heyden (Breestraat 85)Modeshow Jean Pierre. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Buitengew. alg. ledenverg. „Het Nederlandsche Roode Kruis" afd. Leiden. 5 uur nam. Gulden Vlies: Modeshow fa. de Groot e.a. voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Haarlemmerstraat 172: Receptie 50- Jarlg bestaan N.V. Van Cleef .2.30-4.30 u. nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-abon nementsconcert Residentie-Orkest olv. Willem van Otterloo. Solist Cor de Groot 8 uur nam. Tearoom van der Heijden (Breestraat 85): Modeshow Jean Pierre. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Rev: „Vier desperado's". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; don derdagcyclus „De straat der geverfde lippen". Trianon: „En eeuwig zingen de bossen". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Hier bin ich, hier bleib' lch". (Alle leeft.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De liefdesnachten van Lucretia". (18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor„Wolven in de schaapskooi". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De muilkorf". (Alle leeftyden). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden zijn geopend de Douza-Apo- theek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Ha ven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I s a IS 1 ss a to a Is. <U -4 S a E a i* Amsterdam regen Den Helder licht bew. Ypenburg regen zwaar bew. half bew. geh. bew. zwaar bew. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven regen Z.-Limburg regen Helsinki half bew. Stockholm onbewolkt Oslo onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Aberdeen geh. bew. Londen geh. bew. Brussel geh, bew. Luxemburg zwaar bew. Parijs regen Bordeaux zw. bew. Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen rnnsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Llssabcn geh. bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew mist zwaar bew geh. bew. motregen zw. bèw. zw. bew. zwaar bew. geh. bew. regen geh. bew. motregen geh. bew. regenbui ono 5 16 5 0.1 o 8 12 3 0 o 1 15 5 1 ono 4 12 6 4 o 6 14 0 0 o 4 16 6 0 o 6 15 3 0 O 4 16 6 4 o 6 17 6 3 wnw 2 7 -5 0 .stil 8 -5 0 ono 2 10 1 0 o 10 6 1 0 zo 2 9 2 0 no 4 13 8 0 o 4 16 6 12 o 2 13 6 3 o 2 12 7 15 ozo 5 18 10 0 w.stll 16 7 0 o 12 15 12 4 o 5 10 1 0 no 4 15 6 0 o 1 18 -1 0 w.stil 15 3 0 w.stll 13 5 0 w.stll 10 5 0.1 zo 8 12 2 0 w 4 15 0 0 ozo 8 15 7 0 n 4 15 ono 6 14 8 3 o 2 16 6 0 wzw 6 15 7 6 w.stll 18 10 0 zw 6 9 11

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2